Rook geen sigaretten, die niet gegaran deerd zijn. gedekt CHIEF WHIP 100% garantie, dat zij door van een Eisch het beste! Ga vandaag nog over op is VIRGINIA B. BRENN1NKMEIJER ZONEN GROOTZAND 50-56 SNEER ^llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ Zuivere Virginia-Tabak vervaardigd is. Samen Fl. 29= 25 50 Bel Me pl er mee was een oude goede stelregel, en tegenwoordig koopt men het beste goedkoop. Bijvoorbeeld: Firma JOHs. TROMP - Sneek 49e Jaargang Eerste Blad Sust l Uel Orgaan ösr ZEER SPECIALE g AANBIEDING 1 UitgaveKIEZEBRINK Co. Woensdag 23 Augustus 1933. loopt nu, het Is Uw voordeel llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ MMX SHEERER OOURMTT en WTBBRITSEIUO No. 94 RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. c. De beste Sigaret voor Uw gezondheid! H. BBEBNINKMEUEB ZONEN Groote partij STOFFEN moet weg om ruimte te maken voor onze nieuwe goederen per El Kruizebroederstraat SNEEK Telefoon Mn. ISO I I Miiiw'!! A. B. Toen men den veldwachter verweet, dat hij een moord had gepleegd, zou hij volgens sommigen hebben geantwoord: „Dat is al etg genoeg”. Op dat oogenblik begonnen de samenscholende mannen met steenen te gooien en het duurde niet lang of rinkelend Verschijnt DINSDAOS o VRIJDAGSAVONDS SNEER - Grootzand 50—56- Tel. 2133 Speciaal Ingericht voor Vim SWFEW minder tor de idé fen Great-Fryslên. Aan den dood ontsnapt Donderdagmorgen reden de heer en mevr. Mooi modem Karpet Met een passende rand Vocaleum Fraai pluchen Tafel- kleed Partij no. 1 Partij no. II per El slechts Een soldaat door een visch gedood; Uit Oradea Mara in Zevenbergen (Roe menië) (wordt aan de Esti Kurir bericht, dat de aldaar wonende weduwe Széil van het commando van het 33ste regiment te Tul- cea een telegram ontving, waarin haar medegedeeld werd, dat haar in genoemd regiment dienende zoon bij het baden in de Donau door een grooten visch gegrepen en gedood werd. Aangezien men dit bericht weinig geloofwaardig vond, informeerde de politie van Oradea Mara officieel bij het 33ste regimentscommando, dat echter zijn telegram door een uitvoerig relaas van het ongeval bevestigde. De soldaat, een uitste kende zwemmer, was ver in de rivier ge zwommen, toen zijn kameraden tot hunne ontsteltenis zagen, dat een reusachtige visch met opengespalkten bek uit de golven op dook en Széil bij het lijf pakkend, onmid dellijk met hem in de diepte verdween. Eerst den daaropvolgenden dag spoelde het vree- selijk verminkte lijk van den ongelukkigen soldaat aan den oever. Aan de delta van den Donau zijn steuren en meerwallen van 100'150 K.G. niet zeld zaam en het is dus waarschijnlijk, dat een dergelijk monster den armen soldaat heeft gegrepen. Ondeugdelijke levensmiddelen De overheid zorgt er voor, dat de winkeliers slechts deugdelijke eetwaren kunnen verkoopen, doch hoe staat het ermee wanneer U zé gebruikt? Wanneer U muizen hebt kan in één nacht Uw voedsel vies en bedorven worden. Maakt nu direct een eind aan deze bron van schade en ergernis door Rodent te gebruiken op de voorgeschreven manier. De Heer A. te K. ondervond in zijn schuur veel last van muizen, die hij met allerlei middelen trachtte te verdelgen. Ten slotte probeerde hij Rodent en na twee dagen schreef hij ons met slechts één doosje 113 muizen gedood te hebben. Koop nog heden een enkele doos a 50 ct of een dubbele doos A 90 ct en morgen zult U van muis en rat bevrtld zijn. Imp.: Fa. a Meindersma, Den Haag. 343 De gentleman-,diet Te Vichy (Frankrijk) werden den laatsten tijd allerlei diefstallen, voornamelijk van kostbaarheden, aangegeven, die gepleegd werden in hotels, in speelzalen en over het algemeen in de centra van mondain ver maak. De politie nam twee mannen in hech tenis en dacht daarmede een goede vangst te hebben gedaan; de diefstallen gingen voort. Tenslotte viel de verdenking op een knappen man van 35 jaar, zeer elegant ge kleed en in zijn innemend optreden een cor recte man van de wereld. De man werd aangehouden toen hij uit het Casino kwam; hij logeerde in een van de eerste hotels en in de kamers, die hg daar had betrokken, vond de politie een fraaie verzameling jü- weelen, horloges, rkjgen, dasspelden, ju weelkistjes, broches, enz Reeds hebben be stolenen in de gevonden voorwerpen hun eigendom herkend. grootste inspanning slaagden zij er in zich er door te wringen en boven op de auto te komen. In dien tusschentijd waren er men- schen bij de plaats des onheils gekomen, die er evenwel werkloos bij toezagen. De twee drenkelingen riepen hun vertwijfeld toe: „Maar menschen, helpt dan tochl” waarop het antwoord klonk: „Wij kunnen niet zwemmen.” Gelukkig naderde op dat moment een wa gen met planken beladen. In een minimum van tijd werden de drenkelingen door middel van enkele planken uit het water gehaald en door een nabijwonende familie zeer lief derijk opgenomen en yan droge kleeren voorzien. Hoeveel eten de Amsterdammers? Heel veel menschen zijn uiterst nieuws gierig te vernemen hoeveel eetwaren de ge zonde Amsterdamsche magen zooal per jaar verwerken. Voor dezulken is het profijtelijk om te weten dat er aan het Amsterdamsche abat toir in 1932 geslacht en gekeurd werden 46.221 runderen, waarvan geen enkele voor export, 32.567 vette en graskalveren, 16.275 nuchtere kalveren, 17.840 schapen, 53 bok ken en geiten, ,100.686 varkens (waarvan 19.884 voor export) en 1859 paarden. Voorts werden uit het buitenland aange voerd 244 varkens, 11.917 runderen (waar van 2469 in bevroren toestand) en 29 scha pen. Bovendien werden uit het buitenland 1.226.854 K.G. rundvet aangevoerd. De geschatte waarde van het ter markt aangevoerde fruit bedroeg f5.471.278. Vijf en veertig en een half procent van het fruit kwam uit eigen land, de rest uit het buitenland. Van de zgn. wintergroenten wa ren op de groentenmarkt steeds ruime voor raden aanwezig. De geschatte waarde der aangevoerde groenten bedroeg f3.436.843. Ter markt werden voorts aangevoerd 745.890 H.L. aardappelen met een waarde van f2.406.580. 1.745.000 liter melk werden aangevoerd tegen 2.046.000 liter in het vo rige jaar. De omzet van eieren, pluimvee en wild bedroeg f414.322 (v. j. f361.490). Ikke sie dy altiettun oppe Paviljoen- bpat. Hest soms ’n fietuuntsje bat, hoe hestoiu dat Auke? E ne je kien, mien Mpeke koopt de kleeren van Vader en ops altiettun bij VERWER oppe Oosterdiek siestou, en die geeft nop bij elke gulden die Mpeke der kpppt een kaatsje voor de boat en nou kianne wij in ne vakansje elke dag vergees naar de Mieer. Gossie meine zieg, dat slak ok an mien Mpeke segge, dan gaan ik pk met tie hur. Adv, De ontploffing in het Makkeriiuis te MedembJik. Omtrent de ontploffing in het Makkerhuis van de A J. G. te Medemblik, waarvan we dezer dagen melding hebben gemaakt, wordt aan de soc.-dem. bladen nader ge meld, dat drie jongelui worden geacht spe ciaal bij het geval betrokken te zijn, nl. de jeugdige communist W. W. uit Medemblik, die bij de ontploffing gewond werd, F. M., lid van de A. J. C., doch tevens communist en de jeugdige O. S. P.’er H. te H., die ook al communistische denkbeelden moet hebben en vroeger op grond daarvan uit de A. J. C. verwijderd is. De jongens zouden, zoo heet het, in een soort politieke overspanning hebben geleefd en in politiekringen te Medemblik zou men er van overtuigd zijn, dat de jongens in den jcelder van het huis bezig waren met proefnemingen om bommen te maken. Zij konden blijkbaar op een of andere verbor gen manier zonder voorkennis van de lei ding in den kelder komen en moeten daar o. a. met picrine bezig geweest zijn, wat tot het noodlottige ongeval moet hebben geleid. I Volgens de soc.-dem. pers wordt de taak der politie jn dit geval moeilijk gemaakt, doordat verschillende menschen, die inlich- tingen zouden kunnen verstrekken, dit niet durven uit vrees voor geweldmaatregelen van een handvol communisten, die in Me- demblik een soort terreur schijnen uit te oefenen. Van Melle’s gevulde Wieners per ons 10 ct. Amerikaansche Toffee p. ons 10 ct. K.L.M. Reepen Van Houten 5 ct. Anemonen De Heer 2 ons voor 1 kwartje Verkade’s Locarno een heerlijk koekje, 14 ct. per ons Verpakte Pepermunt-Pistons Van Melle 10 ct. per ons Frambozenkoekjes (Naturel) per ons 14 ct. Zomertrillers Tonnema p ons 18 ct. Zware Nibbo-Tabletten Van Houten 25 ct, 2 ons voor 1 kwartje De Heer’s fijne Mascotte-bonbons met vloeibare vulling P. uit Utrecht met een auto naar Tiel. Met een matig gangetje reden zij in Buren op den grindweg langs de Linge. Plotseling, aldus het U. D., slipte de auto en rolde van den dijk, terwijl hij driemaal over den kop sloeg en zoo het water in. Daar het een ge sloten auto was, zouden de inzittenden zeer waarschijnlijk het leven er bij hebben inge schoten, wanneer niet toevallig een portier raampje was opengelaten. Niet dan met de Op een spijker gevallen. Bij het verrichten (van haar werkzaam heden is mej. V. te Swalmen met het hoofd op een spijker gevallen. In zorgwekkende toestand is de vrouw naar het ziekenhuis overgebracht, waar zij kort na aankomst is overleden. „Oome Jan” wordt gehuldigd. Onder voorzitterschap van dr. J. D. Hef ting, voorzitter van den Verzekeringsraad en van de Nederl. Centrale Vereeniging tot bestrijding van t.b.c. in Den Haag, heeft zich een commissie gevormd voor de hul diging van den heer J. van Zutphen, alge meen bekend als „Oome Jan”, ter gelegen heid van zijn 70sten verjaardag op 7 Octo ber. Oe aanbieding van het huldeblijk zal dien dag plaats hebben in de groote zaal van het sanatorium voor longlijders „Zon nestraal” te Hilversum. zal het lijk per s.s. Groningen naar Londen worden vervoerd. Het (drama te Nieuwkoop. Het drama te Nieuwkoop, waarvan de 22- jarige v. d. W. het slachtoffer is geworden, houdt de gemoederen der dorpsbewoners steeds nog bezig. Het feit, dat de justitie geen termen aanwezig vond om den veld wachter |T. in voorarrest te nemen, heeft bij de bevolking over het algemeen een onbe vredigd gevoel gewekt, aangezien men in dezen man toch den dader meent te moeten zien van den aanslag op v. d. W. In den nacht van Dinsdag op Woensdag jl. is het tot een uitbarsting gekomen. Om streeks elf uur in den avond, aldus de Tel., trokken groepjes menschen naar de woning van den oud-veldwachter, zoodat er op een gegeven oogenblik 150 a 200 menschen sa menschoolden. In de woning was het duis ter. De veldwachter en zijn vrouw waren reeds naar bed. Men begon te schelden en lawaai te maken, totdat de veldwachter voor den dag kwam. De bevolking nam toen een dreigende houding aan, waarop de veld wachter hen kalmeerend trachtte toe te spreken. „Menschen,” riep hij, „weest toch wijzer, gaat toch naar huis, anders gebeuren er nog meer ongelukken!” vielen de ruiten in scherven. Zeer zeker zou de veldwachter er slecht zijn afgekomen, wanneer niet de vrees bestaan had, dat hij gewapend was. In ieder geval wist men, dat hij nog vuurwapens in huis had, zoodat men niet over de brug, die voor zijn woning ligt, durfde te komen. De ruiten evenwel moes ten het ontgelden, zoodat er spoedig weinig meer heel waren. Een plaatselijk politie-beambte deed zijn best de menschen te kalmeeren, hetgeen hem eindelijk na veel moeite mocht gelukken. Tegen twee uur waren de meeste menschen dan ook weer vertrokken. Den volgenden ochtend achtte de veld wachter het evenwel raadzaam Nieuwkoop te verlaten. De ramen van zijn huis timmer de hij dicht en met zijn vrouw vertrok hij naar een schoonzoon in Leiden. De verbittering tegen den gepensionneer- den veldwachter is zeer groot. Men wijst hem openlijk als den dader aan en vertelt er bij, dat de man ook met andere bewoners van Nieuwkoop moeilijkheden had en o. a. met zijn naaste buren dikwijls ruzie had. De vader van het slachtoffer is zeer onder den indruk van het gebeurde. De oude man is vrijwel radeloos door het ongeluk, dal zijn zoon getroffen heeft. „Wat moet ik be ginnen,” zoo zeide hij, „ik ben straatarm en als ik straks mijn jongen stekeblind thuis krijg, wie zal dan voor hem zorgen?” Het slachtoffer zelf geeft de volgende be, schrijving van het noodlottig oogenblik: „Ik zag den veldwachter in het riet over eind komen. „Wat moet dat hier?” riep hij. „Niets,” zei ik. „Ik zal je leeren mijn fuiken te lichten,” antwoordde de veldwachter. Toen legde hij zijn geweer aan. Ik riep nog: „mijnheer, niet schieten, niet schieten,” maar hij deed het toch, en nu kan ik niet meer zien.” De richting waarin de hagelkorrels in den arm van den jongen man zijn gedrongen, zou er op wijzen, dat v. d. W. nog gepoogd heeft zijn gezicht met den arm te bescher men. De juiste toedracht van het drama is zeer moeilijk te reconstrueeren, daar er behalve de verklaring van het slachtoffer geen dui delijke aanwijzingen zijn. Het voor-onder- zoek is thans gesloten. De gewonde jongen is op het oogenblik vrijwel buiten levensgevaar, doch naar alle waarschijnlijkheid zal de jongeman beide oogen moeten missen. De Nedeflamteche consul te Hannover gearresteerd. Wolff meldde uit Hannover: De Neder- landsche consul, Tiefers, is Vrijdag, toen hij met zijp vrouw en dochter het consulaat verliet, door rechercheurs gearresteerd en naar het huis van bewaring overgebracht. De arrestatie is geschied op grond van een aanklacht, die eenige dagen geleden bij de justitie is ingediend en welke inmiddels is onderzocht. Volgens deze aanklacht heeft de heer Tiefers zich schuldig gemaakt aan het voortgezet misdrijf van verduistering bij de Brunswijksch-Hannoversche hypotheek bank, waarvan hij tot Mei jl. eerste directeur is geweest. Als zoodanig heeft hij particuliere reke ningen, naar hij beweert bij vergissing, door de bank laten betalen; de consul móet dit reeds voor verscheiden gevallen hebben toegegeven. De heer Tiefers heeft in de ge vangenis getracht door ophanging een einde aan zijn leven te maken. De onrechtmatige handelingen van den heer Tiefers houtfen geenerlei verband met de pandbrief- en hy- potheektransacties van genoemde bank, wel ker zaken bij het gebeurde op geen enkele wijze betrokken zijn. Het zinken van de Krakatau. Van het instellen van een strafgeding voor het Hoog Militair Gerechtshof tegen den kapitein ter zee J. van Reede, voorma lig marine-commandant te Soerabaja, die zich voor een inspectie aan boord van de Krakatau bevond, toen zich het ongeluk met dezen mijnenlegger voordeed, is, naar Het Volk meldt, afgezien. De commandant van het schip en de offi cier van de wacht zullen echter wel terecht staan onder verdenking, dat het aan hun schuld te wijten is, dat de Krakatau is ge zonken. Must us bij VERWER sien, Hannes, we goedkoop 't der is, en nvengoed crije ze er ’n kaatsje vooi de pavil- jpenbopit, Sal ik der ok us wat koope? Adv). Dierenbescherming in DuitsicHand. Naar de Duitsche rijksminister van Bin- nenlandsche Zaken mededeelt, is op zijn departement het ontwerp van een rijkswet voor dierenbescherming in voorbereiding, welker uitvaardiging in den eerstvolgenden tijd tegemoet kan worden gezien. De rijksregeering heeft zich bij de opstel-r ling van dit wetsontwerp laten leiden door de gedachte, dat in breede kringen van het Duitsche volk het verlangen levendig is naar betere bescherming van dieren. O. m. zal voor het geheele rijksgebied het nemen van proeven op levende dieren worden ge regeld, waarbij echter met de noodzakelijke behoeften der wetenschap rekening zal wor den gehouden. Kristlik Frysk Setokip. In wier wol wis in bfitenwenstige gear- eomste fen )de Kristlike Stüdzje- en Propa- >janda-klub „Wêz Jimsels” op Snjeontojoun. Twa sprekkers, dy’t men net alle jounen yn it formidden hat en dêrby in ünderwirp, let dit jier bisünder de bilangstelling krige hat. Om de nijsgjirrigens net al to folie to pri- keljen fortelle wy nou foartendaliks mar, det de sprekkers wierne de hear A. de Goede Jr. fen Wijdenes (West-Fryslan), de siel fen de „West-Frieze-Styk” en twad de hear H. Piebenga, mei fakansje yn it heitelan. Beide hiene hja it oer West- en Mid-Frys- lan, de earste oer de skiednis en it doel fen de aksje yn West-Fryslan, de twadde oer de forhalding twisken beide dielen fen it Great-Fryslan fen alear, binammen ek mei it each op ’e takomst. Men kin fornimme, det der oan de oer- kant fen de Iselmar in earnstich stribjen wekker wirden is om lichter by it Side Fryske lan en folk to kommen. Der sit yn West-Fryslan mear Frysk as men sa fen buten of wol sjucht. Der sit noch Frysk bloed yn üs minsken, mar it is oan it for- kalkjen, sei de boargemaster fen Wijdenes, en det moat ophalde. Het mysterie Brooks, Omtrent de geheimzinnige verdwijning van den Engelschen kapitein Brooks, van boord van. het vaartuig waarmede hij den overtocht van Nederland naar Engeland maakte, wordt nog nader medegedeeld, dat het lijk, dat op Terschelling begraven is en waarvan men meende, dat dit het lijk was van Brooks, gisteren zou worden opgegra ven. Het gerechtshof heeft zijn toestemming tot de opgraving reeds gegeven. Woensdag Lykwols it scil net maklik gean en bring de minsken it bisef by fen hwet der yette oan Frysk yn en om hjarren libbet. De skieding hat al tofolle öfslipe. Mar de „West-Frieze Styk” is warber, stjürt op in fêst doel oan en fynt weardearring en stipe. Mar it scoe hjarren sa bimoedigje en sterkje as ek fen de kant fen de Mid-Friezen bliken fen meilibjen en seedlike stipe jown waer- den. Nou, dy jouns hawwe inkelden hjarren opjown as stiper fen de „Styk”. De klub wol der by de Great-Fryske Rie op oan- stean, det it folgjende kongres yn Medem blik hÈiden wirdt en fierders scil men de bannen neijer oanhelje troch it stjüren fen êffirdigen ,oer en wer. It wier in goede joun for de klub en net Blooker’s 1/2 pondspakjes Hagel slag, gesorteerd, 25 ct. Voor slechts 10 ct. p. ons v. Melle’s heerlijke verpakte Zomermelange. Tonnema’s KING Pepermunt p. ons 18 ct n n fol 10 n n n 5 n Van Melle’s verpakte California’s 2 ons voor 1 kwartje Tafelkoeken in zakjes van 7 stuks voor 10 cent. Mid-Summerdrops Tonnema 14 ct. per ons Overalls bekend,dat onze Pindas bijzonder lekker zijn. Zakjes met ongeveer M pond Biscuits onder den naam Pinda-* Lekka, slechts 15 ct. Bij ons is steeds iets nieuws! Bij ons is ’t niet duurl I kil n CHIEF WHIP Restanten slechts muwramcornii TJERKSTRA

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1