Uitgave KIE ZEB RISK Co. No. 99 Eerste Blad Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Zaterdag 9 September 1933 49e Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen I OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. RHEUMATISCHE PIJNEN. Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. PP' die j,t! De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. GEMEENTE SNEEK. WEGENNET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter openbare kennis, dat ter secretarie dier gemeente voor be langhebbenden ter lezing ligt, hun voorstel aan de gemeenteraad d.d. 6 September 1933, tot het onttrekken van op een bij dit voorstel behoorende teekening nader aan geduide gedeelten van de Paardesteeg tus schen de Oosterdijk en de Prins Hendrik kade en van de steeg, gelegen ten Oosten van net perceel Oosterdijk no. 73, aan het openbaar verkeer. Belanghebbenden zijn tot 20 September a.s. in de gelegenheid bezwaren tegen dit voorstel In te dienen bij de gemeenteraad. SNEEK, 9 September 1933. 14.1 pondemaat, aan Sj. Sjaarda q.q. te Gaastmeer, vppr een som van |f 488., per pondemaat. Perceel 6. Een stuk weiland' (llenne) groot 5 pondernaait, aan P. Beetismia te Sdiarnegoutuan, vpor een som van f 589 per jppiildiemaat. Perceel 7. Een stuk weiland, groot 7.5 pondemaat, aan de hieeren H„ S., Ji. H. en H, J Visser te Heeig, voor eenie som vian f521 per pondemaat. B1OSCOOPNIEUWS. De bioscoiop bij de Waag opent met een paar schitterende films het nieuwe seizoen. Het groote hoofdnummer is: „Baby”, de film met niemand minder dan Anny Ondra in de hoofdrol van het gravinnetje, dat bal letgirl wii worden en natuurlijk de meest dolle avonturen beleeft. Een film met Anny Ondra is altijd een goede en dit is een zeer goede. De „Singing babies” geven in deze Him jazz-songs. Tweede hoofdnummer is: „Kinderleed”, een film welke onvergetelijk wordt door het prachtige spel van Jackie Cooper. De Amicitia bioscoop heeft „Het monster van Frankenstein”, waarvan de roep reeds vooruitging, door de recensies in de groote pers. Het is een buitengewoon sensationeele film welke elders groot be zoek had. „Het monster” is de schepping van dr. Frankenstein, die op lijken experi menteert en onder wiens handen een schep sel ontstaat, dat aan zijn leiding ontsnapt. Een zeer sterk sensationeele film. Als tweede hoofdnummer: „Leed”, een zeer mooie speelfilm, terwijl in het voor programma o.a. gegeven wordt: „De politie staakt” met ons aller vriend Slim Summer ville. De opening van den Afsluitdijk. Naar wij vernemen, is de minister van Waterstaat voornemens den afsluitdijk op 25 dezer officieel te openen, op welken datum tevens de aanbieding aan den staat zal geschieden van het door de M. U. Z. opgerichte monument. Kerknieuws. De Generale Synode der Chr. Geref. Kerk. Dinsdag is te Zwolle begonnen, de bui tengewone generale synode der Chr. Ger. Kerk, samengeroepen door den Kerkeraad van Zwolle, op verzoek van de deputaten, die door de synode van 1932 zijn benoemd, tot het houden van een samenspreking met ds. A. M. Berkhoff van Sneek. In de synode van 1932 werd behandeld een bezwaarschrift van den heer P. Buter, te Amsterdam, tegen de houding aangeno men door ds. Berkhoff die zijn toekomst verwachting, ten aanzien van het Duizend jarige Rijk, niet zooals de synode van 1931 wilde voor een privé gevoelen hield, maar door het propageeren hiervan onrust in de kerk veroorzaakte. Na discussie werden als deputaten be noemd prof. J. J. van der Schuit, voorzitter, ds. J. Hovius, seer., ds. H. Janssen, ds. J. Jongeleen, ds. L. H. van der Meiden, ds. R. E. Sluiter^ oud. B. Nederhof, met de taak: a. ieder voor zich het werk van ds. Berkhoff te bestudeeren; b. een samenspreking met ds. Berkhoff te houden; c. met het resultaat van hun onderzoek ter synode te komen. Dinsdagochtend werd de buitengewone synode geopend door ds. L. de Bruyne, van Zwolle, voorzitter van het moderamen, die een kort welkomstwoord sprak, waarin hij er op wees, dat met droefheid in het hart deze synode was bijeengeroepen, omdat hieruit bleek, dat de gewenschte overeen stemming tusschen ds. Berkhoff en de depu taten niet was bereikt. Ingekomen waren enkele stukken waarin de wensch werd uitgesproken, dat scheuring in de kerk voorkomen zou worden. Waar door deze vergadering tevens nog enkele dringende zaken moeten worden af gedaan, werden hiervoor de commissiën aangewezen. Dadelijk hierop kwam aan de orde de vraag, of ds. Berkhoff zelf deel mag uitmaken van de synode, welke over zijn zaak heeft te handelen. In verband hier mede Jichtte prof, van der Schuit den gang van zaken nader toe. Een groot aantal af gevaardigden nam deel aan de besprekin gen, die niet alleen de geheele verdere mor- genvergadering, maar ook een deel van den middag in beslag namen. Toen werd met meerderheid van stemmen besloten, dat ds. Berkhoff wel van de synode deel mag uit- maken. I De conclusies van het zeer uitvoerige rap port van deputaten ad hoe zijn de volgende: I. De regel der analogia fidei eischt op grond van de eenheid der Godsopenbaring, 1 dlienistbode van I. Om ’t biimenkomen te vergcmakikiclijkien (de B. had dit naar hij mededeelde meermalen gedaan) het liet meisje de achtierdeur van het huis open. Tom de B. aan de woning van zijjln directeur kwam, vond hiji na den tuin te zijn binnengegaan, de bewuste deur gesloten. Het meisje was naar Amster dam, maar dat wist de B. blikbaar niet. Om de dienstbod0 toch te spre ken te krijgen, heejflt hy' djopr ppschui- ving van een raam zich toegang tolt de woning weten te verschaffen en jls naar binnen gegaan. Op zoek naar de kamer van deidienst- bpde, kwam ihlyi in verschillende andere vertrekken. Hij! morrelde o.a. aan de deur van de gesloten logeerkamer, waarin de Haagsche logé was en ten slotte verscheen hy in de slaapkamer waarin zyto. directeur te ItuSten lag, doch die dopr het gedruisch ontwaakte. Jhr. v. Ingen was vanzielflsprekend zeer verbaasd zijn bedxjjjfsieideki in zyn slaapkamer te zien doch zich herinne rend, dat hij! over de verhouding tus schen de B. en zijh dienstboide had hoe ren praten, informeeilde hij' of de B. soms voor haar was gekomen. De B. bevestigde dit, en tusschen beide man nen ontstond een hevige twist, waarin de B. zijn directeur verweet zich zelf tpt het meisje aangetrokkén te voelen. Het einde wlas, dat van Ingen de Bi. de slaapkamer en het huis mtoatte. De nachtelijke indringer bleef bui ten op den wieg op de dienstbode wach ten jen van Ingen bracht zijn Ipigé van het voorgevallene pp de hoogte. Wat er nu precies tusschen jhr. v. I. en zijn gast is besproken weet men nog niet maar van Ingen kleedde zich gedeel telijk aan, en begaf zich naar buiten waar B. nog altijd stond te wachten. Hij sommeerde de B. om zich te verwijde ren en toen deze daaraan niet onmid- dellijk voldeed gaf hij zijn bedrijfsleider een vuistslag in het gelaat, welke "zoo hard aankwam, dat een tand van de B. dopr diens lip werd geslagen. Toen is de B. dol van woede en jalousie gewor den. Hiji trok zijh revolver en loste van dichtbij 'een aantal schoten op zijh di recteur. Van Ingen, in het hopfld en in het hart getroffen, viel als een blok neer en was oniniididellijk 'dood. De 'Ipgé had' de schoten hooren val len en was van angst naar de kamer van het zpphtje van jhr. v. Ingen ge- loopen, waar jzljjl de rest van dien nacht doofbradht, tot vroeg in den ochtend de politie aaribelde en toegang verzocht. Tegen die boycot van Duitsche goederen. De hoofdcommissaris van politie te Utrecht heeft de verspreiding verboden van de biljetten van het Algemeen Comité van verweer tegen de terreur en de vervolging in Duitschland, waarin aangespoord wordt tot boycot van Duitsche goederen. „De zuiverste openbaring van het lichaam van Christus”. Op onze vraag naar zijn plannen voor de toekomst antwoordde ds. Berkhoff: „Plannen heb ik niet. Steeds bleef ik ho pen dat er in mijn Kerk plaats zou zijn voor het toekomstverlangen en het heeft mij dan ook buitengewoon bedroefd dat voor dit in deze tijden zoo buitengewoon actueele en m. i. schriftuurlijke standpunt geen plaats bleek te zijn. Het is algemeen bekend hoe afkeerig ik sta tegenover al maar verder doorwerkend separatisme. (Op de Synode van 1932 was het ds. B. die nog een warm pleidooi hield in verband met de herdenking van de af scheiding in 1934 voor meer toenadering onder de Gereformeerden in Nederland.) Daarom ben ik huiverig voor een stap, die aanleiding zou kunnen zijn voor verdere scheuringen. Nog heb ik niet alle hoop op gegeven, dat in de verschillende kerken het rechte advents-leven zoo zal opwaken, dat er ook voor mijn standpunt plaats zal zijn. Mijn beslissing echter liever een kerk te verlaten, die mij lief was en die ik bijna 25 jaar had gediend, dan mij neer te leggen bij een beslissing waardoor hetgeen dat naar mijn innigste overtuiging is d e Waarheid in betrekking tot de verwachting van het Duizend-jarige Rijk wordt teruggebracht tot een privé-gevoelen en mij verboden wordt deze Waarheid te leeren en te verbreiden houdt natuurlijk in dat ik niet er van zal afzien mijn standpunt te blijven leeren en verbreiden. En ds. Berkhoff besloot: „Mede ten gevolge van de bewogenheid der tijden, waarin wij teekenen zien van de naderende komst van Christus, waakt alom in en buiten de kerken op het verlangen naar „Vrede op aarde”. Zeker in verband daarmee leeft het ver wachten van de toekomstige vredesperiode (het 1000-jarige rijk) krachtig op. Het is mijn overtuiging dat dit verlangen, dezs verwachting zal groeien naar mate de ge beurtenissen ons meer en meer zullen heen wijzen naar het rijk van den Anti-christ en daardoor de vraag klemmender worden zal of dit het laatste stuk der wereldgeschiede nis zal zijn vóór het Eindgericht, dan wel of we juist daarmee niet eerst hebben te verwachten de in deze wereld alom zege vierende heerschappij van Christus, van Wien de Schrift zegt: Hij zal heerschen van de zee tot aan de zee en van de rivier tot aan de einden der aarde.” En: „de bergen zullen den volke vrede dragen.” Het drama te Woerden. De verdachte van dien aanslag jhr. van Ingen, den directeur van.' N.V. Wperdensche Dakpannenfabriiek v.h. J. Brunt te Wperden, heeft, zpp>- alis gemeld, na een langdurig verhoor dopr de politie, bekend, zijh directeur te hebben doodgeschoten. Van goed ingeliichte zijde vernam die „Avp.” de volgende bijzonderhedenofver dit drama, dat wel een typisch licht werpt op dit gevaL De verslagene was gphuwd. Het echt paar had een zppntje van elf jaar. Me vrouw v. I. vertoefde in de omgeving van Parijis, waar zij een cursus, der Sp|ef|i- beweging bij woonde. Ten huize van jhr. Van Ingen Ipgeer- de tijdens de afwezigheid van diens echtgenopte het jonge vrouwtje van een Haagsch ingenieur. De echtgenoote van den dader logeer de in Katwijk a. Z. en haar man onder hield relaties met de dienstbode van jhr. v. Ingen, een Duitsich meiisjie, dat zelf verlppfd was en Maandag met haar aanstaande naar Amsterdam was ge gaan. Van den heer v. I. had zijl tpe- stemming gekregen om ’s nachts weg te blijven en eerst Dinsdagmorgen terug te komen. Maandagavpnld is de B. naar een ver gadering gegaan van nationaal-soicialiis- ten uit de Musisert-beweging, welke ge houden werd in de Kruisstraat te Wpie|r- den. Om zich tegen overvallen van an dersdenkenden te wapenen had de B. een scherp geladen revolver bjj zich ge stoken. Hjji heeft vóór of ty'dens de bijeenkomst de revolver niet noodig ge- had en is na af loop der vergadering met een vriend naar het feestelijk samenzijh getrokken van een wij'k-vereeniging. Om kwart over twee vertrok de B. Volgens den hotelier had hyl niet te veel ge dronken. De B. had zich voorgenomen een nachtelyk bezoek af te steken (bijl de GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 kz en 12/z uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 6 en 7 Sept. 1933: een geit. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 6 en. 7 Sept. 1933: kinderbeursje, Jansen, Zuidend, kat, H. Tichelaar, Pr. Hendrikkade; vulpotlood, A. Westerhof, le Steenklipstraat 7Ü; deur kruk van auto, Hoifstra, Eranekervaart 14e; autoped, R. Feitsma, Kloosterhof 24; rozen krans, F. de Boer, Johan Willem Frisostr. 32; beurs met inh., K. Buwalda, vrachtrij der, Franeker. Maandag 4 Sept, arriveerde in Sneek een gezelschap vani 20 personen van de Algem. Reisvereen. voor Nederland voor een elf-provincie-tocht, die in twee reizen, ieder van vijf dagen, gemaakt werd. Doel van deze tochten is de toeristen meer be kend te maken met eigen land en zoodoen de reizen in eigen land te bevorderen. Na Sneek en Sneekermeer bezocht te hebban vertrok het gezelschap Dinsdag morgen van Hotel Hanenburg naar het mooie Gaasterland en Beetsterzwaag en van daar naar Groningen. Leider was de heer W. H. J. Dieke. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 18 R. H. B. S. Sneek. Toegelaten tot klasse I: A. Bureniga (meisje) te Hartwerd; J. Deelstra te Tjerkwerd en Y. van Hetitema te Bols- ward. Ten overstaan van notaris E. Elerna te Sneek werd Dinsdagmiddag geveild in ’t café „Onder de Linden” alhier, een Sate en Landen, aan den grintweg van Oudega naar Sandfüden, groot 16.26.95 H.A. of 44.3 pondemaat, in eigen gebruik bij den heer H. IJ. van Popta. De geveilde 7 peroeelen zijn als volgt toegewezen Perceel 1. Bperenhuizinge met hie- mjnge, groot 38 are, aan de heeren Sj. Sjaarda en Hendr. Hiemsitra tie Gaastmeer voor een som van f2888. Perceel la. Een perceeltje grpind', ge deeltelijk bouwland, groot 7 are 70 cen tiare, aan den heer F. de Zwart te Sneek voor een som van f55. Perceel II. Een stuk weiland, groot I. 6 pondemaat, aan de heeren U. Reit- sma te Ijlhsit en J. Ablma te N'jjland1, voor een som van f617.per poulde- inaat. i Perceel! 3. Een stuk weiland, groot 7.9 pondemaat, aan de heeren Sj. de Vries te Sneek, K. Eliziinga ite Offinga wier en K. v. d. Meer te Sneek, voor een som van f527.per pondemaat» Perceel 4. Een stuk weiland (fenne) groot 7 pondemaat, aan de heeren A. W„ v. d. Goot, S. P. de Jong te Leeu warden en B. Wassenaar te Franeker, voor een som van f572.per ponlde- niaat. Perceel 5. Een stuk weiland, groot dat de duistere plaatsen der Heilige Schrift naar de duidelijke moeten verklaard wor den, terwijl deze regel tevens zegt, dat de uitlegging der Schrift nimmer in strijd mag komen met de voornaamste dogmata welke de kerk onder leiding des Heiligen Geestes in haar symbolen heeft vastgelegd. 2. De Gereformeerde confessies geven al gemeen denzelfden regel aan. 3. Ds. Berkhoff grondt zijn leer niet op een exegese volgens de analogia fidei. 4. Het boek van ds. Berkhoff heeft niet voldoendg oog voor het rijke werk der ver lossing en voor het progressief karakter der Godsopenbaring. 5. Er is geen Schriftuurlijke grond voor de leer eener lichamelijke opstanding der geloovigen vóór de algemeene opstanding, noch ook voor een regeering der Heiligen op aarde gedurende 1000 jaren, noch ook voor ’n periodieke aardsch-getinte Christo- cratie. 6. Mitsdien blijft de Chr. Geref. Kerk bij de bepalingen van de synodes van 1863 en 1931. waarom ds. Berkhoff verboden moet worden zijn privé-gevoelen omtrent ’t 1000- jarig rijk en omtrent de leer van de tweeër lei opstanding in woord en geschrift te ver breiden. Ds. L. H. v. d. Meiden uit Den Haag stelde voor aan de zesde conclusie van het rapport toe te voegen de woorden: „als leer van de Heilige Schrift”. Deputaten deelden na overleg in raadkamer mede, deze aan vulling over te nemen. Er ontspon zich een lange discussie over het al of niet wensche- lijke van deze aanvulling, waaraan behalve ds. v. d. Meiden deelnamen de adviseur der synode prof. P. j. M de Bruin, prof. J. J. v. d. Schuit, prof. J. W. Geels en ds. H. Jansen, leger- en vlootpredikant in alge- meenen dienst. Verder de heeren ds. Bijle- veld uit Haarlem (centrum), ds. W. Kremer uit Leeuwarden en ds. A. H. Hilbers uit Groningen. Hoewel niet met groot enthou siasme werd de aanvulling aangenomen. Na discussie werden de zes conclusies van het rapport in hun geheel in stemming gebracht en aangenomen met slechts 1 stem tegen en 1 blanco. Toen het resultaat van de stemming werd medegedeeld, stond ds. Berkhoff op en zeide: „Hier scheiden voor immer onze wegen”. Daarop verliet hij met een zegenwensch de vergadering. Zijn secundus, ds. M. Holtrop, van Hil versum, nam daarop zitting als lid der Sy node. De correspondent te Zwolle der N. Rt. Ct. schrijft: Na de zeer pertinente uitspraak van de buitengewone generale synode der Chr. Ger. Kerk hebben wij een onderhoud gehad met ds. Berkhoff ten huize van één zijner oude vrienden (ds. Berkhoff stond van 1914 1918 te Zwolle). „Of ik dezen uitslag verwachtte?” al dus ds. Berkhoff als antwoord op deze eer ste vraag „Ja en neen. De situatie zooals deze zich juist den laatsten tijd ontwikkelde, de geest van de publicaties in de bladen, het zeer veroordeelend rapport van deputaten deden mij dezen uitslag wel vreezen, maar toch hoopte ik. Het feit dat de Christelijke kerk de eerste drie eeuwen geheel op het zelfde standpunt heeft gestaan, dat ik in neem, en dat ondanks de wending door Augustinus, waardoor de Westersche kerk in hoofdzaak overging naar het tegenover gestelde standpunt,, deze kerk nog nimmer de steeds weer opkomende stroomingen om terug te gaan naar ’t vóór-Augustiniaansch standpunt heeft veroordeeld en de omstan digheid, dat de mentaliteit in de Chr. Ger. Kerk altijd meer practised schriftuurlijk dan intellectualistisch doctrinair was, bovenal ook de houding, die de Chr. Ger. Kerk op de synoden 18631872 en 1879 heeft aan genomen tegenover ds. J. van Andel en de zijnen, die ondanks hun voor-Augusti- niaansch standpunt volle vrijheid van spre ken en schrijven behielden, gaven grond aan mijn hoop, dat de meerderheid van de sy node het rapport en de conclusies niet zou aanvaarden. Helaas is deze hoop niet vervukC De synode heeft na lange en vaak heftige discussies met bijna algemeene stemmen de conclusie en het rapport aanvaard. Volgens dit rappost is er voor het door mij, en heusch niet door mij alleen, voorgestane ge voelen inzake het Duizendjarige Rijk en de tweeërlei Opstanding geen schriftuui lijke grond, noch voor de leer eener lichamelijke opstanding der geloovigen vóór de alge meene opstanding, noch ook voor een re geering der Heiligen op aarde gedurende 1000 jaren, noch ook voor een periodieke aardsch-getinte Christocratie. Door de aanvaarding van dit rapport was het mij onmogelijk geworden de Chr. Ger. Kerk langer te blijven erkennen voor het geen zij tot dien altijd voor mij is geweest: De lijder kent maar al te goed de ellende, welke veroorzaakt wordt door rheumatisclie pijnen in de ledematen, lendenen, heupen of gewrichten, doch gewoonlijk is hem de werke lijke oorzaak van deze pijnen niet bekend. Het is juist, dat een verblijf in een vochtige dmge- v*ng> gevatte koude, todht, enz. dikwijls rheu- matische pijnen teweegbrengen, maar de wer kelijke oorzaak schuilt in Ihiet urinezuur, dat zich tengevolge van trage werking van bepaalde organen in uw lichaam kon afzetten. Het bloed, dat niet meer goed gezuiverd wordt, voert dit urinezuur op zijn omloop door het lichaam mede en dit kan zich afzetten in de gewrichten of holle gedeelten van het lichaam. En de scherpe kanten dezer urinezuur-afzettingen ven. oorzaken de ellendige pijnen, die gij voelt, als gij u beweegt, bukt of inspant. Foster’s Rugpij n-Nieren-Pillen worden sinds de dertig jaren, waarin Holland ze leerde ken- i omgeving aanbevolen tegen dergelijke sdhijnselen. Zij verschaffen gw>d levengevend bloed. Zij zorgen, dat alle onzui verheden, die zooveel narigheid veroorzaken en leiden kunnen tot allerlei zeer verwikkelingen, den verwijdera. oorzaken de ellendige 2gt, bukt of inspi Rugpij n-Nieren-Pi nen en waardeeren, door personen uit uw eigen omgeving aanbevolen tegen dergelijke ver- sdhijnselen. Zij verschaffen goed gezuiverd, verheden, die zooveel narigheid veroorzaken ongewenschte verwikkelingen, dagelijks uit het lichaam wor- NIE i' -.X’ WE SNEEKER COURAN1 annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) Verkrijgbaar bij apothekers en dro gisten a f 1. i 1.73 en 3,— per doos. Let vooral op den juisten naam. vuu utwvu, uai CU1C U1U

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1