der Gemeente Sneek Officieel Orgaan I Haar Dochter I I I I 49e Jaargang Woensdag 27 September 1933 Uitgave KIEZEBRINK Co. No. 104 Eerste Blad s FEUILLETON 9 OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle AdvertentlSn worden in belde bladen opgenomen. garagehouder :ht naar hotel beneden!” HOOFDSTUK XVI. Tpen hij!' de kamer verlaten had, V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sjjeek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. DE OPENING VAN DE AFSLUITDIJK. Gisteren is de afsluitdijk officieel geo pend. Er zijn daarbij verscheidene redevoe ringen gehouden, terwijl een monument ont huld is. De gedachte van architect Dudok is ge weest een monument te ontwerpen in har monie met den aard van het grootsche werk en met de uitzonderlijke omgeving waarin Naar wij vernemen heeft ds. A. M. Berkhoff, predikant bij de Chr. Geref. kerk alhier, zich aangemeld als lid der Ned. Herv. Kerk alhier. Voorts wordt meegedeeld, dat ds. Berkhoff zijn studie aan de Universiteit zal voortzetten, om eventueel later als pre dikant in de Ned. Herv. Kerk op te treden. In de nabijheid van de Gauwsterhoppen onder Rauwerd bij het sluisje is Zaterdag avond omstreeks half elf een Duitsche bal lon gedaald, waarin zich bevonden 3 hee- ren, nl. S. Roser, student, A. Rapp, organi sator en F. Berken, inspector. De leeftijd HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter Inzage ligt een ver zoek met bijlagen van firma B. H. LAMPE, fabrikante te Sneek, strompelde zijweer overeind. Op zijn eersten slag waren er meer gevolgd, ze was gevallen en haar schouders en air men deden pijn. Zie wist maar één ding duidelijk, dat ’t in diiit hulls ón mogelijk geworden was om te blijven. Zonder zich rekenschap te geven van wat ze ging doen, sloeg zie haar man tel om, ging zachtjes de kamer uit, de gang door en naar beneden. De deur van den salon stond half open en to en ze er voorbij ging, hóórde ze haar man lachen. Ze struikelde en stootte met haar voet tegen een ta feltje. Eerst dacht ze dat niemand haar gehoord had, maar toen ze biji de voor deur kwam, hoorde ze iemand vlug achter haar aankomen; „Mary!” ”t Was de stam van James Ashworth, koud en spottend. Ze keerde ziich om en keek hem aan. „Waar ga je naar toe, op dit uur van den nacht? Je bent toch een eigent aardig wezen! Waarom kom je niet in de salon om je te amuseeren, net als ieder ander gewoon mensch?” Ze zei niets en hy keek naar hapr treurige gezicht. Hy zag daalr nog iets anders een vuumoode plek op haar wang en met een voldanen klank in zijn stem zei hy na een korte pauze „Ralph heeft je, geloof ik, eens mores geleerd Mary drukte haar hand tegen haar wang om de piek te verbergen en door de vlugge beweging gleed de mantel van haar schouders af. „Mooi!” vervolgde haar schoonva der, wiens opmerkzame oogen niets ontging. „Hy heeft je nogal flink te 17. iii „Ik kom niet!” riep ze ademloos. In haar onervarenheid had ze eerst niet gemerkt, dat haar man te veel gedron ken had, maar met een gevp|el van af grijzen zag ze het nu. „Laat me gaan, Ralph!” riep ze en rukte zich lois. Haar man volgde haar de kamer door. „Ve zult mee naar schreeuwde hij woedend. Mary kon hem niet antwoorden. Met haar eene hand leunde zo op de toilet tafel en met haar hoofd van hem afge wend, staarde ze angstig, half ver dwaasd voor zich uit. „Kom je?” vroeg hjj nog eens en ze schudde het hoofd. Met een gezicht, vertrokken van woede, sloeg hy haar midden in het gelaat. De tariefsverlaging bij de Spoorwegen. Naar de N. Rt. Ct. verneemt heeft de tariefsverlaging over vrijwel de geheele lijn bij de Ned. Spoorwegen het verheugende resultaat gehad, dat het aantal reizigers niet onaanzienlijk is gestegen. Deze jstijging viel reeds kort na de In voering Van het verlaagde tarief waar te nemen. |Zij is echter gedurende het drukke reisseizoen blijven aanhouden. De Spoorwegen hebben dus meer terrein herwonnen en dat geeft moed voor betere tijden. Jammer genoeg is de stijging echter niet van dien aard geweest, dat het totaal der inkomsten is gestegen. door LILIAN M. ANDERSON. om haar verdriet aan haar ©enige vriendin te vertellen; ’t leek haar heel natuurlijk, dat ze haar tïpost ging zoe ken bijl juffrouw Heath. Ze sloeg haar mantel weer om zich' heen en sloop de gang door. Tot haas groote blijdschap zag ze, dat er nog licht in de keuken brandde. Hoe dankbaar was ze, dat juffrouw Heath nog niet naar boven was gegaan. In de keuken was ’t warm en huise lijk en er was iets buitengewoon troos- tends in de figuur van de vrouw, die met de handen in den schopt voor het vuur zat. „Juffrouw Heath!” De vrouw kwam op van haar stoel. „Ik wachtte kindlief, voor ’t geval, dat je me nopdig hadit” „Ik. ik heb u noodig!” „Maar, kindje, wat heb je daar op je gezicht? Heb je je bezeerd?” Met een diep -treurige uitdrukk|i|ng in de oogen liet Mary haar mantel op den grond' zinken. Een oogenjblik heerschte er stilte. Toen opeens, voel- ze zie zich in de armen van juffrouw Hleath. Al haar l»acht was nu ge broken. Zie drukte haar hoofd tegen de vale zwarte japon en haar heele lichaam schokte van het snikken. „Ik kan hier niet blylvenl” fluister de ze. „Ik kan hem niet meer zien! Oh, wat moet ik beginnen?” „Lieveling I Lieveling I De hand van de vrouw rustte op haar hoofd en de zachte aanraking van de vingers was wonderlijk kalmeerend. „Ik weet nietwaarom hy! met me getrouwd' is,” snikte het jonge pakken gehad ook. Wjat ga je nu doen Ben je van plan om het aan de po litie te vertellen?’1 „Nee”, antwoordde Maty kort. „Ga je dan een luchtje scheppen?” „Nee. Ik wou..t. Ik kan hier niet meer blijven!” Een droge snik klonk op. „Ik ga weg.’* Ashworth lachte. „Een goed idee,” gaf hij toe. „En als je eenmaal weg bent, wat ben je dan van plan? Blijk baar heb je niets bij'Je dan de Jdëe- ren, die je aanhebt en ik geloof, ook niet, dat je geld in je bezit hebt.”' Miary drukte de hand tegen haar voorhoofld. „Ik.... ik kan hier ónmogelijk blij ven,” herhaalde ze wanhopiig. „Lieve kind, je kunt niet anders, en je zult je door Ralph moeten laten be handelen, zooals hij dat wil. Ga dus maar gauw naar boven en bet je ge zicht.”' i Met een gevoel, alsof ze vertrapt was, wendde Mary zich naar de trap. Haar moed om te vluchten was ge knakt. Als ze weg ging, waar moest zie dan naar toe? Maar de gedachte al leen al, om met Ralph samen te bleven, vervulde haar met doodsangst. „Als ik me niet vergis, zul je er mor gen prachtig uitzien met een blauw oog,”! spotte Ashworth nog boosaar dig en hy' ging terug naar de salon. Beneden aan de trap bleef Mary staan. Opeens herinnerde ze zich, dat ze niet heelemaal zonder vrienden was. Hpe 't ook kwam, maar ze schrok er heelemaal niet voor terug, ze schaamde er zich zelfs niet eens over, De Chr. Zangvereeniging „De Lof- stem” te Woudsend, heeft zich onder leiding gesteld van den heer H. B. te Strake, mu- ziekleeraar alhier. meenden de Zuiderzee te kennen. Maar zij kenden minder goed de ingenieurs van Ne derland. Van het midden der vorige eeuw af zijn plannen voor de afsluiting der Zui derzee gemaakt. Gewacht moest worden op den man, die de plannen tot werkelijkheid kon maken. Het is Lely’s onvergankelijke verdienste, dat hij den weg met nauwkeu righeid heeft aangegeven en ons is voor gegaan tot op het laatste oogenblik, toen het werk werd aangevat. Thans, nu de afsluitdijk geopend is, moest de regeering zich afvragen pf met het groote werk al dan niet kan worden voort gegaan. De regeering is van oordeel dat mag en moet (worden voortgegaan, en zij trachten ,dit te bereiken in het vertrouwen op betere tijden. Spr. memoreerde dan, dat de commissie- Lorentz als een der voordeelen van den af- sluitdijk-zelf heeft genoemd den zoetwater- inlaat in Friesland en Groningen. Een twee de voordeel is, zooals gezegd, de nieuwe verbinding tusschen Noord-Holland en Friesland, een beteekenis, welke zich mis schien het best laat schetsen door de mededeeling, dat aan het Nat. Crisiscomité flOOOüO kan wor denafgedragen. Aan andere redevoeringen ontleenen wij nog dat de dijk £0 millioen gekost heeft en aan stormschade tijdens de aanleg .slechts f 65000 betaald is. vrouwtje; haar stem klonk dof. „Hij a ph, wat moet ik beginnen Ik wou net het huis uitloopen, toentoen zijln Vader mei tegenhield1.’’ i „Probeeisen om weg te loepen? Mid den in den nacht? En in dat dunne japonnetje? Maar, kind!” „Ik weet, dat ’t bespofttelijk was. Maar ik kpn niet meer.” Mary uitte een geluid, dat half een lachje was en half een snik. „Alsals ik maar niet zoo arm was en...a en heelemaal zon der grienden. Maar nu....” Ze zweeg en hield haar adem in. Vlakbij klonken voetstappen en ze hoor de de stem van Ashworth. „Daar is ze,”- hoorde ze hem kalm zeggen. „Mary, wat doe je in de keuken en waarom houd je juffrouw Heath- uit haar béd?’’ I Mary maakte zich' los uit de armen van haar moeder. Achter Ashworth stond Ralph, bleek en met zwareoogen. ,Ik moet je even spreken,” ?ei hij met een zachte stem, die in tegen spraak was met de -woede in zyln pogen. En daar ze begreep, dat zijn vader hem al verteld had van haar veirgeef- sche poging om te vluchten, kromp Mary ineen van schrik. Maar weigeren was even vruchteloos als vernederend. Doch toen ze een stap naar voren deed, kwam juffrouw Heath tusschenbeide. „Neemt u me niet kwalijk, mieneer,” zei zie zacht tegen Ashworth, „maar ik geloof niet, dat.... dat de jonge me neer in staat is vanavond met iemand, onverschillig wie te spreken. Als hij tot morgen kan wachten, doet hiji veel verstandiger. Mevrouw js ook erg over- dezer heeren varieerde tusschen de 20 en 30 jaar. Genoemd drietal was des middags te ongeveer 5 uur te Dusseldorf opgestegen voor een afstandsvlucht. Te Rauwerd hebben ze een garagehouder opgezocht, die hun middernacht naar hotel Hanenburg heeft gebracht. Zondagmorgen 10 uur heeft het drietal, waarvan een zich bij de daling aan zijn lin kerbeen nogal had bezeerd, weer de terug tocht naar Stuttgart ondernomen. De ballon is per vrachtauto geretourneerd. Bij Goutum daalde ook een ballon; de vijfde kwam op de Engelsche kust terecht. om vergunning tot het oprichten van een fabriek voor het maken van textielgoederen en confectie-artikelen in het perceel Julia- nastraat no. 11, kadastraal bekend ge meente Sneek, Sectie A, no. 3356, waarin geplaatst zullen worden een ruwolie-motor van 25 P.K., welke een electrlsche generator 220/380 volt 20 K.V.A. in werking brengt, die de stroom levert voor 15 electromoto- ren met een gezamenlijk vermogen van 28Jé P.K. voor het in werking brengen van diverse machines; dat op Woensdag, den 11 Oct. 1033, des middags te 12 uur, ten gemeeniehüiae al daar gelegenheid sal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich ten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden ken nis kunnen nemen. De aandacht wordt pr inzonderheid op evestigd, dat volgens de heerschende op- atting, slechts tot hooger beroep gerech- igd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur f een of meer zijner leden zijn verschenen, ;n einde hunne bezwaren mondeling toe e lichten. SNEEK, den 27 September 1933. Roode Valkenfeest. Zaterdag en Zondag waren groepen Roo- de Valken van elders de gasten van hun Sneeker kameraden, bij wier ouders de meesten ondergebracht waren. In een stamp volle Harmoniezaal kwam men Zaterdag avond bijeen ook tal van ouders uit Leeu warden en Harlingen, die per autobus wa ren gearriveerd. Daar in de Harmonie heeft de gewestelijke leider der Roode Valken, de heer Luit Wieringa, tot .allen een woord van welkom gericht, de heer Terpstra heeft namens de Plaatselijke Raad uit de S. D. A. P. de Roode Valken eenige prettige dagen hier gewenscht, terwijl het hoofdbe stuurslid der A. J. C., de heer Jac. Berkhout, een woord van opwekking tot de jeugd richtte, op wier schouders straks de maat schappij zal rusten, zoodat ook voor de jongeren flink aanpakken de boodschap is. Muziek, declamatie en tooneelspel vormden de rest van ,het programma. Schitterend was de aanblik van de fakkeloptocht, welke hierna te half tien werd gehouden, en welke met belangstelling werd gadegeslagen door vele toeschouwers. Langs de grachten vooral bood de^e optocht een fantastische aanblik, evenals de fakkeldans rond de fakkelbrand op het Martiniplein, waar de heer H. Mo lendijk de stoet ontbond. Zondag was er waterfeest, dat om het weer werd ingekrompen, zoodat men ’s mid dags weer in de Harmonie bijeen kwam, waar een programma werd afgewerkt met zang, poppenkast, declamatie en een too- neelstukje van Barend en Martsje; Excel sior verstrekte hier een gratis kop thee. Tegen 5 uur ging men uiteen; alles was buitengewoon ordelijk verloopen, waarvoor ook het Sneeker politiecorps een woord van dank verdient, dat voor begeleiding der op tochten zorgde. het zou moeten worden geplaatst. De situ atie toch .brengt met zich mee, dat het mo nument reeds van verre zichtbaar wordt, terwijl de vormen zich bij het naderen steeds scherper tegen de elndelooze ruimte aftee- kenen, waardoor de architect vooral aan de silhouetwerking zijn aandacht heeft besteed. Ter weerszijden van een toren, waarvan het hoogste punt ongeveer 25 M. boven den waterspiegel is gelegen, leiden breede trap pen naar een bordes op ruim 6 M. boven den waterspiegel uitzicht gevende over 't Ijssel meer, terwijl van dit bordes af door twee teakhouten deuren toegang wordt verkregen tot een wenteltrap in den toren, welke aan de Waddenzeezijde opzettelijk gesloten is gehouden eroaan de IJsselmeerzijde van glas is voorzien; naar boven gaande verwijdt de blik zich dan alleen over het Ijsselmeer. Ter hoogte van ongeveer 18 M. boven den waterspiegel krijgt men van een platform af een onverwacht wijdsch uitzicht over de Waddenzee, terwijl zoowel naar het Oosten als naar het Westen het machtige dijks- llchaam als een rechte streep vervaagt, slechts afin de Oostzijde door het Breezand en door het Kornwerderzand onderbroken, om aan den horizon zich op te lossen in de nauw zichtbare afteekenlng van het Oude land. Aan de Waddenzeezijde is, tegen den toren in een golfmotief, van de hand van den oeeldhouwer Hagedoorn, een gedenk- blok van Beiersch graniet aangebracht, waarop de simpele woorden: „Hier werd de dijk gesloten 28 Mei 1932”. Aan de IJsselmeerzijde zal ter hoogte van het bordes, onder een aan den toren ge bouwde luifel, een reliefplaat worden ge plaatst, waarop de voortdurende arbeid van het Nederlandsche volk verricht aan de uit breiding van zijn grondgebied, door den beeldhouwer Hildo Krop symbolisch is weergegeven door enkele steenzetters. Hier aan geven ook uitdrukking de er bij ge plaatste zinnen: „Een volk dat leeft bouwt aan zijn toekomst”. In den toren zelf zal een bronzen plaat met verklarende tekst worden aangebracht. Het gebouw is opgetrokken uit gewapend beton, de voet bezet met basalt-lava-stee- nen; 4e treden van de trappen naar het bor des en het bordes zelf zijn belegd met gele en paarse tegels,’de treden van de wentel trap met Beiersch graniet, terwijl de dek- banden uitgevoerd zijn in zwart Zweedsch graniet en het witte opgaande betonlichaam is behandeld met Tintocrete; als dakbedek king is rood koper gekozen; Aan de rede van minister Kalff ontleenen wij: Het grootste en moeilijkste deel van de droogmaking der Zuiderzee is thans ge reed. Aan de mogelijkheid der totstandko ming is door sommigen getwijfeld, die Duitsche luchtballons gedaald. Zaterdagavond te ongeveer half elf is op een weiland van den heer Rinkenia te Rot tum bij Heerenveen de Duitsche luchtballon „Stad Feldert”, waarin twee dames en twee heeren waren gezeten, gedaald. De ballon was Zaterdagmiddag met 5 andere ballons van de Staufenplatz te Dusseldorff gestart om de Wanderpreis des Deutschen Luft Sportverbondes. Bij het opstijgen dacht men in Oostelijke richting te drijven. On onge veer duizend meter hoogte draaide de wind waardoor men,in Westelijke richting afdreef. De daling had een vlot verloop. De rei zigers zijn per trein teruggekeerd. In den nacht van Zaterdag daalde bij Meppel een Duitsche ballon waarin een fa brikant, een dokter en twee journalisten uit Keulen waren gezeten. De ballon was Zaterdag in Dusseldorff opgestegen en daalde om 21 uur 55 in De Wijk. De ballon is eigendom van de Deut sche Luftvaart Vereen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 Jé en 12J/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 23—25 Sept. 1933: kinder- handschoen; halskettinkje; draadtang; blauwe ceintuur; dameszakdoek; heeren- rijwiel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 2325 Sept. 1933: beursje met inhoud, A. Bergsma, Ves- perstraat 41; zilveren kettinkje, iG. Zijlstra, ie Zomerrakbuurt 1; beurs inh. penningen, K. Jonkmans, Parkstraat 10; blauwe mantel- ceintuur, H. de Boer, Ubbo Emmiusstraat 8; damesrijwiel, Jansen, Peperstraat 5. Modlezaak uitgebrand. Gisternacht is brand uitgebroken in de modezaak van de firma Sporenberg in de Veestraat te Helmond, toebehoorende aan den heer Letorijs. De brand, die in den win kel was ontstaan, breidde zich spoedig over de andere verdiepingen uit, zoodat de be woners, die reeds ter ruste waren gegaan, weldra het gevaar bemerkten. Toch konden zij langs de winkelruimte al niet meer ont komen en moesten zij langs de achterzijde over de binnenplaats een goed heenkomen zoeken. Enkele prachtige barsois, die daar in hokken zaten, werden bevrijd en gered. Daar het telefoonkantoor niet te bereiken was, moest men pp het politiebureau de brandweer waarschuwen. Intusschen brand de het pand echter totaal uit, waarbij ook nog een groote waarde aan antiquiteiten verloren ging. De schade wordt geschat op 35 45000 gulden en wordt door verzeke ring gedekt. NIET HEELEMAAL ZONDER VRIENDEN. L Door de tram overreden en gedood. Zondagmorgen ongeveer half tien is te ’t Meer nabij Heerenveen de 66-jarige J. Koopman, sigarenhandelaar, wonende te Drachten, door de tram komende uit Hee renveen overreden en onmiddellijk gedood. Het vreeselijk (verminkte lijk is door de politie in beslag genomen. De bestuurder treft geen schuld. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) 11 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1