annex SNEEKER COURANT (76e Jaargang) Uit onze Raadzaal. ASPIR Uitgave KIEZEBRINI 4 Co. No. 2 Eerste Blad Dit Ho. bestaat uit 4 bladen. TlSowm i .bent U zoo vatbaar ofschoon U toch noq met zoo oud bentT Neemt Uw toevlucht tot Aspirin, hef voo» bet cxganisroe voU feomen onschadelijke pijn en hér-> weer een van behage» Zaterdag 7 October 1933 50e Jaargang Ui RECLAME KOLOM. OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. B E S DIII [Q HET WETSARTIKEL DE HET UNIFORMVERBOD. Leden: 8e. BESHIIT2 4- De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 6 September 1933, no, X 07.351.12(91); De heer Sijtema wil voordat hij zijn vraag gaat stellen, zijn erkentelijkheid betuigen voor de ruime mate van vrijheid die de arbeidersjeugd hier Zondag voor een week bij haar feest heeft genoten; het is dus allerminst om een woord van critiek tot den burgemeester te richten dat spr. dezen een paar vragen gaat stellen. Toch hebben zich nl. bij dat feest een paar gevallen voorgedaan, die uit wettelijk oogpunt misschien niet geheel door de beugel kunnen. De politie hier ter stede heeft enkele burgers nl., die de roode vlag uitstaken op die dag, gedreigd met innemen van die vlag als die niet voor een bepaalde tijd zelf was ingetaald. Is dat optreden, die interpretatie van het nieuwe artikel juist? Spr leest het artikel voor, het woord „voeren van een vlag” veronderstelt z. i. een beweging, dua in een optocht mag zoo’n vlag niet meegenomen, maar toch mag een gebouw die vlag wel dragen. Daar is van „voeren” geen sprake. Het v.-b. Kamerlid rnr. Boon heeft juist getracht dit uitsteken van een vlag verboden te krijgen, doch spr. meent dat minister Van Schaick hier niet aan wilde. Is dit optreden der politie naar uw meening wel juist geweest? Voorts zou spr gaarne het oordeel van den burgemeester hooren over het feit dat in de laatste tijd ons geschriften be reiken, waarvan de inlhoud ophitsend is, o. a. staat in een zulk een geschrift: „trap ze weg de bedriegers”. Is die uitdrukking wettelijk tolerabel. Met de winkelweek bereikte ons een dagblad waarin een droom werd gedroomd; men heeft de redactie van een droom niet in handen, maar zou het niet wenschelijk zijn een dergelijk droomer wakker te houden, opdat dergelijke op hitsende gedachten als daarin geuit, niet meer via het onder bewustzijn van een droomer een dagblad bereiken? Heeft de schrijver het wettelijk tolerabele niet overschreden? Bestaat er ten opzichte van die geschriften niet een taak voor de politie, die zich wel bezighield met die vlaggen. Spr. lijkt dit gewenscht, opdat wij niet langzamerhand krjjgen: „uitspattingen door op hitsingen”. De heer B o e ij e n g a: De vlaggenkwestie zal door de rech ter in hoogste instantie uitgemaakt worden. Spreker acht het uitsteken van een roode vlag volgens zijn wetsinterpretatie niet toelaatbaar. Als men eventueel een keur op geschriften toegepast wil, moeten daarin ook de s.-d. geschriften betrokken worden. Met name immers in de verkiezingstijd bereiken ons van die zijde geschriften, die de grenzen van het tolerabele wel aardig over schrijden. Met name de s.d.a.p. overschrijdt die grens, niet alleen als het geldt gewone personen, maar bv. ook als het geldt de vroegere minister-president Ruysch de Beerenbrouck en de tegenwoordige minister-president, van wie met de noodige cari- caturen gezegd wordt dat hij zich la Hitler schminkt’ en de teekenaar en schrijver weten toch dat deze minister een abso luut tegenstander is van de dictatuur; hij is geen machtswellus teling, doch jeen man van gezag en vrijheid, zooals de a.-r. partij dat wil. Het is wel gemakkelijk critiek op geschriften uit te oefenen, maar dan moet men eerst eens de hand in eigen boezem steken als er sprake is van grens overschrijden. Alles wat niet door de beugel kan is verkeerd, doch de s.d.a.p. heeft niet het recht critiek te oefenen waar zij zich zelf aan die dingen schul dig maakt. De heer S ij te m a: De heer Boeijenga overschrijdt de gren zen van de wellevendheid. Ik stelde hem toch geen vragen, doch den burgemeester; een dergelijk onhebbelijk optreden, waardoor den Voorzitter het gras voor de voeten weggemaaid wordt, moet de heer Boeijenga maar voor eigen rekening nemen. De heer Boeijenga: Mag ik nog even het woord voor dit persoonlijk feit? De Voiorz.: Mij zijn vragen gesteld! Het betrokken wetsartikel blinkt niet uit door duidelijkheid. Wat het precies bedöelt weet ik niet. Er zijn twee pro'cessen opgemaakt elders en we zullen moeten afwachten wat de rech ter beslist. Spr. houdt er niet van proces-vetbaal te doen op maken als niet vast staat dat een veroordeeling kan volgen. Daarom werd alleen gevraagd de vlag in te halen. Wat de andere kwestie betreft, spr. weet niet wat er precies geschreven is; over het algemeen is het geschreven woord strafbaar als het beteedigend is, doch vaak zijn de grenzen zeer rekbaar; in politieke geschriften kan men elkaar de mantel hevig uitvegen voor het zoover is. Spr. houdt niet van zulk geschrijf in de krant, maar alleen als een uitlating beteedigend is kan proces-verbaal opgemaakt. De heer S ij t e m a: Ook als het geschreven woord ophitsend is is ’t strafbaar, als er staat: „trap ze weg de bedriegers”, staat ophitsing toch wel vast. De Voorz.: Dan zal eerst moeten vastgesteld welke men- schen bedoeld zijn met die bedriegers. De heer Smeding: Het verbod! betreft toch niet het uit steken van een vlag. Spr. heeft destijds de vlag niet uitgestoken om iemand te kwetsen maar om de jeugd met geestdrift te ontvangen; achteraf had spr. de vlag liever laten hangen toen de politie hem waarschuwde. Hierna sluiting. EINDE VAN DE ZOMERTIJD. In d<s nacht van Zaterdag op Zondag eindigt de zomertijd. Mén zette dus Zaterdagavond de klok een uur sitil. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 25 Oct. 1933: beurs, alpen muts, vulpotlood, alpenmuts, bonboekje voor ’t zwakke kind, heerenschoen, rozenkrans in etui. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 2—5 Oct. 1933: heerenrijwiel, Hoekstra, Martiniplein; broche, H. Bok, Leeuwarderdwarsstraat 49; rubberbal, R. Ozinga, Hooiblokstraat 1; jurkceintuur, R. Blom, 4e Frittemahovenstraat 5; fietsplaatje, A. Koers, Korte Vreugde 3; jongensfiets, Th. Poiesz, Oude Koemarkt; Alpenmuts, K. Walt- huis, Woudvaartkade 40; zilveren theelepeltje, Volbeda, Looxmastraat 18; beurs met inh., C. Waringa, Singel 56; breiwerk, S. Dijkstra, Lelie straat 4; herdershond, N. de Boer, Molen de Hen; blauwe muts, Pieters, 2e Boschdwarsstraat 8; Kinderschoentje, J. Leeuw, Parkbuurt 19; paar dameshandschoenen, H, Lok, Jan van Nas- saustraat 17; cypersch poesje, Klein, Singel 32; jachthond, IJ. van Kampen, Zuidend 36; zilveren sierspeld, Nijboer, v. d. Heijbuurt 29; fiets plaatje, T. Bokma, 3e Woudstraat 38; dames- rijwiel, Beintema, Westersingel 1; beurs met inhoud, Bakker, Wijde Noorderhome; kachei- zeil, H. Blauw, 3e Steenklipstraat gelds waarde, H. Bergsma, ,W. de Zwijgerstraat 25; Alpenmuts, M. Siderius, Korte Veemarktstr. 3. is het gewenscht dat wij tot verhuring van de woning Geeuwkade no. 57 worden gemachtigd. Wij bieden LI navolgend ontwerp-besluit ter vaststelling aan: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 20 September 1933, no. X 07.351.32(60); 4 I. behoudens goedkeuring van de Kroon, de op de bij dit besluit beboerende teekening nader aangeduide ge deelten van de Paardensteeg en van de doodloopende steeg, gelegen ten Oosten van het perceel Sectie B, no. 3644 aan de Oosterdijk, aan het openbaar verkeer te ont trekken met ingang van 1 November 1933; II. te verklaren dat de onder I bedoelde steeg-gedeel- tep, van 1 November 1933 afz piet meer voor de openbare dienst bestemd zullen zijn; III. behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Sta ten te verkoopen aan de firma Johs. Tromp te Sneek, voor de som van f50.het onder I bedoelde gedeelte van de Paardensteeg, ter grootte van ongeveer (5.4 M3. en het onder I bedoelde gedeelte van de doodloopende steeg ten Oosten van hef aan de Oosterdijk gelegen perceel Sectie B, no. 3644, ter grootte van ongeveer 3.4 M3., beide deel uitmakende van het perceel Sectie B no. 3951onder voor waarde dat alle kosten op deze overdracht vallende voor rekening van de koopster zullen komen. Z. h. s. conform besloten. Punt XV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tof vaststelling van de huurprijs van de woning met erf Geeuwkade no. 57 en om hen te machtigen tot verhuring van die woning. (Bijlage 111; dossierno. X 07.351.32(60)). B. en W. adviseeren: In ons voorstel, vervat in bijlage 104, dat heeft geleid tot Uw besluit van 29 Augustus 1933, no. 6, tot aankoop ten behoeve van het gemeentelijk gasbedrijf van de woning met erf Geeuwkade no. 57, deelden wij U mede, dat zoolang het bedrijf niet de beschikking over dit perceel behoeft te hebben, de woning zal kunnen worden verhuurd. Bij de pogingen, die wij inmiddels hebben aangewend om tot verhuring van genoemde woning te geraken, is gebleken, dat een huurprijs van f 4.50 per week kan worden bedongen, welke huurprijs ons redelijk voorkomt. Wij stellen U derhalve voor de huurprijs op dit bedrag vast te stellen. Indien U zich met het vorenstaande kunt vereenigen, VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op DINSDAG 3 OCTOBER 1933, ’s avonds 7J4 uur. Voorzitter de heer P, J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. De heer S ij t e m a vraagt gn verkrijgt verlof om na beten deling der agenda een vraag tot den burgemeester te mogen richten omtrent de toepassing van het nieuw ingelaschte artikel in het wetboek van strafvordering inzake het uniform verbod, en waar naar ’s burgemeesters meening de grens van het toe laatbare ligt in het publiekelijk geschreven woord, G. DIJKSTRA, f De Voorz, meent hier van deze plaats een enkel woord te moeten wijden aan den heer Dijkstra, die zoo plotseling uit ons ambtenarencorps is verdwenen. Het bericht zal U onge twijfeld (hebben getroffen dat hij in de trein overleden is op zijn terugweg naar Sneek. Spreker spijt het door gedwongen afwezigheid verhinderd te zijn geweest deze ambtenaar de laatste eer te bewijzen. Hij was op 1 Januari 1925 in gemeente dienst getreden als bode bij den ontvanger, en werd nog in dat jaar klerk bij den ontvanger, terwijl hij van 16 Januari 1933 tot 15 Augustus 1933 waarnemend ontvanger was; tot 27 Sep tember vervulde hij daarna weer de betrekking van klerk. Ook was hij deurwaarder bij die dienst. Wij hebben hem leeren kennen als een ambtenaar die, ofschoon in lagere functie be gonnen het heeft gebracht tot waarnemend gemeenteontvanger; in alle betrekkingen heeft hij zich getoond een goed en trouw ambtenaar, vol ijver en van zeer strenge plichtsbetrachting. Spr. hoopt dat de verzekering dat de heer Dijkstra als ambtenaar een voorbeeld voor het geheele corps is geweest, en diat wij aan hem zullen blijven denken als een ambtenaar, die trouw zijn plicht vervulde, de familie eenigermate tot troost moge strekken. j Aan de orde ïsa - I 1 Punt L Notulen van de vergadering van 29 'Augustus 1933. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld, Punt 11. Ingekomen stukkem a. Schrijven van den particulieren Secretaris van H. M. de Koningin, houdende dankbetuiging voor de door den Raad der gemeente Sneek aangeboden gelukwenschen ter gelegenheid van Haar 35-jarig regeeringsjubileum. JA. 07.531.) Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. ft. Adres van de Friesche Bond van hotel-, café- en sociëteithouders, houdende verzoek een verordening in het leven te roepen, ten einde ,te bewerken, dat: lo. door de hotel-, café- en restaurantbedrijven geen of slechts een geringe personeele belasting zal moeten worden betaald naar de grondslag biljarten. 2o. de huurwaarde van het gedeelte van het gebouw, dienende tot uitoefening van het bedrijf voortaan slechts voor */s gedeelte wordt belast. Alsvoren van de afd. Sneek van de Nederlandsche Bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters, houdende een verzoek van gelijke strekking. (1.714.31(4)). Deze adressen worden gesteld in handen van B. en W. om advies. c. Schrijven van Ds. H. W. te (Winkel, houdende mede- deeling, dat hij wegens vertrek bedankt als lid van het College van Curatoren van het (Gymnasium. (1.851.33.02. 7-2). Dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen, d. Adres van R. Jongbloed, houdende verzoek om niet over te gaan tot het onttrekken aan het openbaar verkeer en aan de openbare dienst van een gedeelte van de Paar-, densteeg, zooals door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld. |(X 07.351.12(91)). B. en W. stelden voor dit adres te behandelen bij punt XW der agenda, De Voorz. deelt echter mede dat zoo juist notaris Elema spr. meedeelde, dat de heer Jongbloed zijn adres intrekt Het stuk wordt alsnu voor kennisgeving aangenomen. Punt lil. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de strafverordeningen. (X 07.515). Gekozen worden de hJi. G, L. Dokkum, J. de Groot en EL Siemensma, allen met 15 st. Punt IV. Benoeming van drie leden in 'de Commissie voor de gemeente-reiniging. (X 07.515). Gekozen worden de h-h. E. Blok, E. van der Veen en A Hogeveen, allen met 15 st. Punt V. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de openbare werken. (X 07.515). Gekozen worden de hjh. E. Blok, J, de Groot eu Q, L. Dok- kum, allen met 15 st. t Punt VI. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de gemeente-eigendommen. (X 07.515). Gekozen worden de hJhi. W. Hoekstra, M. Oppenhuizen en A. Smeding, allen met 15 st Punt Vil. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de gemeentelijke woningbouw. (X 07.515), Gekozen worden de h.h. A. Smeding, M. Oppenhuizen en EL Siemensma, allen met 15 st. Punt VIII. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de gemeente-bedrijven. (X 07.515). Gekozen worden de h.h. E Boeijenga, P. Th. Potma en U. Sijtema, allen met 15 st. Punt IX. Benoeming van drie leden in de Commissie voor de uitvoering van de reclame-verordening. (X 07.515). Gekozen worden de h.h. W. Hoekstra, A Hogeveen en K. Breeuwsma, allen met 15 st Punt X. Benoeming van een Voorzitter en twee leden in de Commissie voor rekeningen en begrootingen. (X 07.515). Gekozen worden de h.h. D. Zuiderbaan en U. Sijtema, beide met 15 st. en de heer K. Breeuwsma met 14 st; de heer P. Tlh. Potma had 1 st Punt XI. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een gedelegeerde in hef bestuur der Huishoudschool (vacature Boonstra). (Bijlage 107; dossierno. 1.851.365). B. en W. adviseeren: Bij raadsbesluit van 6 December 1932, no. 3, werd de heer W. Boonstra voor de tijd van twee jaren; ingaande SAMENSTELLING RAADSCOMMISSIëN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK brengen ter openbare kennis de samen stelling der raadscommissiën: le. Commissie voor de strafverordeningen: Voorzitter: de Burgemeester. G. L. Dokkum, J. de Groot en E. Siemensma. 2e. Commissie voor de gemeente-retaigïng: Voorzitter: J. A. Maseland, Leden: 1 Januari 1933, benoemd als gedelegeerde der gemeente in het bestuur der Huishoudschool. Nu de heer Boonstra de gemeente heeft verlaten, zal in de daardoor ontstane vacature moeten worden voor zien. Wij bevelen voor een benoeming, voor het tijdvak tot 1 Januari 1935 bij II aan: 1. A Hogeveen. 2. P. van der Veen. Benoemd wordt met 8 st. de Heer K. Breeuwsmaj Së heer A, Hogeveen had 6 st; 1 st, was blanco, Punt XII. Aanbeveling van Curatoren van het Gymna sium voor de benoeming pan een leeraar in staathuishoud kunde aan het Gymnasium, voor het schooljaar 1933/1934. (Bijlage 108; dossierno. 208). Op deze aanbeveling zijn geplaatsts 1. A. Luinstra, te Leeuwardien. 2. Mej. dr. F. Szper, te Sneek, Benoemd wordt de heer A, Luinstra met 10 st.; de heer T. V. d. Zee alhier had 5 st, Punt XIII. Aanbieding door Burgemeester 'en Wethou ders van de gemeentebegrooting voor 1934 en van de begrootingen voor 1934 van de takken pan dienst, ten aanzien van welke artikel 252 der gemeentewet is, toe- gqpast. (Bijlage 109; dossierno. X 07.352.11(20). De secties ter onderzoek worden als volgt getrokken: le sectie: F. Boeijenga, K. Breeuwsma, M. Oppenhuizen, W. Hoekstra, J. de Groot, A. Hogeveen en G. L, Dokkum. 2e sectie: A. Smeding^ F. Blok, U, Sjjtema, E, Th. Eotma, P. v, d, Veen en E. Siemensma. Punt XIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het onttrekken aan het openbaar verkeer en aan de openbare dienst van gedeelten van de Paardensteeg en van de ten Oosten van ftet perceel Oosterdijk no. 73 ge legen doodloopendesteeg en tot verkoop van deze steeg- gedeelten aan de firma Johs. Tjomp. {Bijlage JUDj dossier no. X 07.351.12(91))^ B. en W. adviseeren: De firma Joh. Tromp alhier, heeft verzocht aan Haar ten behoeve van de verbouwing van haar kantoren en maga zijnen tusschen de Oosterdijk en de Prins Hendrikkade, te verkoopen een gedeelte, ter grootte van pl. m. 5.4 M3., van de Paardensteeg en een gedeelte, ter grootte van pl. m. 3.4 M3., van de ten Oosten van het perceel Oosterdijk no. 73 gelegen doodloopende steeg. Bij ons bestaan tegen deze overdracht geen bezwaren. Het gedeelte van de dood loopende steeg ten Oosten van het pand der firma Tromp aan de Oosterdijk, op een bij dit voorstel behoorende tee kening nader aangeduid, heeft voor het openbaar verkeer ge^n beteekenis. Een geringe versmalling van een gedeelte van de Paardensteeg, zooals eveneens op de teekening is aangegeven, belemmert het verkeer door die steeg in geen enkel opzicht. Ook verzetten naar onze meening overigens geen belangen van de gemeente of van aangrenzende eige naren zich tegen de verkoop. De uitgangen welke belang hebbenden op beide stegen hebben, kunnen ongewijzigd blijven gehandhaafd. Wij hebben aan de firma Tromp medegedeeld, dat wij bereid zijn te bevorderen dat de gedeelten van de boven nader aangeduide stegen aan haar worden verkocht voor de som van f 50.in totaal. Blijkens een bij de stukken gevoegde brief van 4 (September jL kan verzoeker zich met deze koopprijs vereenigen. Ingevolge art. 267 der Gemeentewet kan de verkoop niet plaats hebben voordat verklaard is dat de betrokken grond niet meer voor de openbare dienst bestemd is. Op grond van art. 9 der Wegenwet zullen de gedeelten steeg verder, onder goedkeuring van de Kroon, aan het openbaar verkeer moeten worden onttrokken. Wij hebben belanghebbenden, ter voldoening aan het bepaalde in art. 10 der Wegenwet, in de gelegenheid ge steld bij U bezwaren tegen dit voorstel in te dienen. Wij bieden U navolgend ontwerp-besluit ter vaststelling aan= I JMl II behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, de huurprijs van de woning Geeuwkade no. 57 met erf, ka dastraal bekend gemeente Sneek, Sectie A, no. 3392, vast te stellen op f 4.50 per week (niet inbegrepen de vergoe ding voor het betrekken van water uit de gemeentelijke waterleiding) en Burgemeester en Wethouders tot ver huring van die woning met erf tegen de genoemde huur prijs en onder nader door hen ie stellen voorwaarden te machtigen. De heer Breeuwsma gaat wel accoord met de huurprijs, doch geeft in overweging ®/s of van de grond direct bij de gasfabriek te trekken, die er meer nut van kan (hebben dan de huurder, die niet veel aan dit groote niet mooie erf heeft. De Voorz.: We hebben het terrein niet direct noodig, doch zullen uw opmerking bij de commissie brengen. Z. h. s. conform het voorstel van B. en tW* besloten. Punt XVI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om beroep in'te stellen tegen het besluit van Gedeputeerde Staten, waarbij afwijzend is beschikt op een bezwaarschrift tegen de indeeling van eigendommen der gemeente op de vaartenligger van het waterschap „De Sneeker. Oudvaart’, (Bijlage 112; dossierno. X 07.351 (7)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Z. h s. conform besloten. F. Blok, P. van der Veen en A. Hogeveen. Voorzitter: J. A. Maseland. Leden: F. Blok, J. de Groot en G. L. Dokkum, 4e. Commissie voor de gemeente-eigendom- men: Voorzitter: de Burgemeester, Leden: W. Hoekstra, M. Oppenhuizen en A. Smeding. 5e. Commissie voor de gemeentelijke wo ningbouw; Voorzitter: D. Zuiderbaan, Leden: A. Smeding, M. Oppenhuizen en E. Siemensma. 6e. Commissie voor de gemeentebedrijven: Voorzitter: D. Zuiderbaan, Leden: F. Boeijenga, P. Th. Potma en U. Sijtema. Commissie voor de uitvoering van de reclame-verordening: Voorzitter: de Burgemeester, Leden: W. Hoekstra, A. Hogeveen en K. Breeuwsma. Commissie voor rekeningen en begroo tingen: Voorzitter: D. Zuiderbaan, Leden: U. Sijtema en K. Breeuwsma. NIEUWE SNEEKER COURANT 7e. een ig op de wereld Neemt Uw toevluch» bet otgaiüsroe voU middeL Het bevrijdt U van I I Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuhjes van 20 iabL n ds. en ocaojezakjBS van 2 tabL *0 ds. 3e. Commissie voor de openbare werken:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1