der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Haar Dochter KASPIRI 59e Jaargang Zaterdag 14 October 1938 Uitgave KIEZEBRM Co. Ho. 4 Eerste Blad Dit No. bestaat uit 3 bladen. FEUILLETON I In den Herfst Breng imi in Uw huisgezin En het gemak woont bij U in. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle AdvertentlCn worden in beide bladen opgenomen. RECLAME KOLOM. RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. hoofdstu.uk XXI. 23. verzekerde V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaagtmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Honders (de Protestantsche kerken). Het Verbond, zoo eindigt spr., moet in de komende maanden met 10 toenemen. Luister daarom op 22 Nov. naar de radio- uitzending, waarbij wij zullen ontvouwen hoe wij ons de toekomst indenken. Met dankgebed werd daarna de samen komst gesloten. 'door LILIAN M. ANDERSQN. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT Is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Luim) hebben bekende recitators uit ver scheidene deelen van het land hun medewer king toegezegd, hetgeen zeer begrijpelijk is, daar gouden en verguld zilveren medailles niet altijd worden uitgeloofd. Bereids wordt gezocht naar goede en passende muziek. De uitreiking der prijzen van de etalage wedstrijd zal jnede dien avond plaats heb ben. Voor verdere bijzonderheden zie men ’t volgend nummer. „MIJN ARM KINDJ’2 u bang,.dat haar een ongeluk is over komen? Informeert u eens in de zie kenhuizen en biji de politie. En gebeu ren zooveel ongelukken.’2 John bedankte hem. „Ik zou graag willen weten, wat er met haar gebeurd is,’2 vervolgde de man, „zult u me laten weten, als u wat hoort?’2 „Ik beloof ’t u,” zei John, die een plotselinge sympathie voor den dikken slager voelde opkomen, „en dank u wel voor uw inlichtingen.’2 Hiji ging den winkel uit en angst schroefde zijn keel bijjkans dicht. Plot seling raakte iemand zijn arm aan. Met een levendige hoop, dat het Mary zei: was, keerde hiji zich vlug om en zag tot zijh groote teleurstelling, dat het slechts een armoedig gekleede man was, die hem uit de slagerij gevolgd was. „Hoorde ik u niet naar een meisje informeeren, meneer?’2 vroeg hiji. ver trouwelijk met ’n heesche stem. „Ik zou u wel wat over haar kunnen vertellen, als u me er tenminste wat voor be taalt.”2 John Vivian keek den ander scherp aan. „Eerst moet ik hooren, wat je te vertellen hebt, voor ik je wat geef,’2 antwoordde hij. „Maar hoe weet ik, of u uw woord....” „Zooals je wilt! Als je bericht de moeite van het luisteren waard is, krijg je je belobning.’2 „Da’s geen manier om zaken te doen, mopperde de man, „maar ik za> ’t u vertellen. Het meisje kwam hier den winkel uit en op den hoek stone ’n groote stevige man haar pp te wash- Gewetensgeld. Bij den Inspecteur der Directe belastingen enz. te Sneek le Afdeeling werden bedra gen ontvangen van f30.72 en f250.ge wetensgeld wegens vroeger te weinig be taalde belastingen, Kerknieuws. Door het Kiescollege der Ned. Herv. Kerk alhier is in zijh Dinsdagavond ge houden vergadering besloten tot het uitbrengen van beroep, in de vacature ds. H. Wi. te Winkel, op ds, A- Hijmans te Nijver dal. Te Amsterdam slaagde voor het exa men apothekers-assistente onze vroegere plaatsgenoote mej. T. A. Haveman, thans te Hilversum. i GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll'/z en 12'/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 1012 Oct. 1933: kippen- kist; heerenrijwiel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 10-42 Oct. 4933: heerenrijwiel, Radsma, Wijde Burg straat; beurs met inhoud, D. de Jong, Hen drik Casimirstraat 4; beurs met inhoud, J. Bosma, Priorstraat 58; beurs met inhoud, Hendriks, Jan van Nassaustraat 13; spring touw, R. v. d. Vliet, Parkbuurt 7; beurs, S. Velthuis, Oude Koemarkt; groentenmandje, S. Altenburg, Leliestraat 9; blauwe muts, H. Visser, W. Frederikstraat 9; boodschap- tasch, M. Reen, Badhuisgracht. Feestavond Winkelweekcomité. Naar wij vernemen belooft de feestavond, te geven door het Winkelweek-Comité op Vrijdag 20 Oct. a.s., iets bijzonders te wor den. Voor de groote T reciteerwedstrijd (in Bij het te Rotterdam gehouden examen voor hoofdacte Fröbel-onderwijs .slaagde mej. Groot, werkzaam aan de Chr. Fröbel school in het Sperkhem alhier. Filmavond Ned. Jongelings Verbond, Dinsdagavond had in het Gebouw voor Christelijke Belangen de aangekondigde filmavond van het Nederlandsch Jongelings Verbond plaats. De heer JL Gordeau, alge meen secretaris, opende met gebed en gaf daarna een uiteenzetting, betrekking heb bend op hei werk van het Verbond en deze film. 23 October van dit jaar is het 80 jaar geleden dat het Verbond door 5 jonge men- schen werd opgericht, welk aantal thans is uitgegroeid tot 18000 jonge menschen, 14000 jongens en ruim 10000 kinderen op Zondagsscholen. Nu zijn er die beweren, dat de jeugdbeweging pas de laatste 10 jaar is ontstaan, maar deze hebben alleen het oog op zulke vereenigingen, welke door uniformen of optochten zich meer laten zien. Als voor 80 jaar geleden aan de oprichters gevraagd was: Wat bedoelen jullie?, dan 1 hadden deze geantwoord: Het is zoo moei lijk voor Jezus uit te komen en daarom wil len wij steun aan elkander zoeken. Onze kracht ligt in Gods Woord en wij zijn diep doordrongen van de waarheid: Hier beneden is het niet. Dat geestelijke, innerlijke werk laat zich niet naar buiten zien. De film wil dan ook slechts iets van den buitenkant geven. Onze bondsdagen zijn de hoogtijden in het bonds- leven; dan komen er een 3600 jonge men schen samen. In deze provincie komen in de Zijh woorden lieten haar getroost ach ter, maar dat gelukkige gevoel ver dween, toen ’t steeds later werd en Mary niet terugkwam, ’t Werd twaalf uur, ’t werd drie, ’t werd zes uur, half zeven. De moeder 'lag in doodsangst. De hospita was uit en er was niemand, Idie ze om hulp kon vragen. Zou ’t kind .in de drukke straten een ongeluk gekregen hebben?’2 vroeg zich af. Was ze onder een auto geko men en naar het ziekenhuis gebracht Hadden misschien de Ashworthsi haar gezien en mee teruggenomen naar Chappell Mansions Toen Vivian kwam, precies om acht uur, verwelkomde juffrouw Heath hem met een kreet van dankbaarheid. „Oh, doctor,” snikte ze in doodsangst. Mary is niet thuisgekomen I’1 John Vivian bleef verstjjfd van schrik op den drempel staan. „Mary is niet thuisgekomen!” her haalde de arme moeder zielsbedroefd. tabletten^ wel een bewijs dat er belangstelling is. De mooie film „Van Bondsdag tot Bonds dag” geeft dan allereerst een kijkje op het station te Nijmegen, waar de Friesche trein binnenstoomt, om aldra de bondsgangers te ontlasten. Op Hemelvaartsdag gaan de be- waaraan' de sporen van de beeldenstorm nog te zien zijn. Om de gansche vergade ring te filmen, lukte niet, zegt spr., maar toch werd nog een groot deel genomen. Vandaar ging de tocht naar het centraal punt van het Verbond, Amsterdam, waar het bondsbureau is gevestigd, en waarvan beelden werden gegeven van een bondsbe- directie van Gebr. Miedema, brengt ons al direct een zeer vroolijk programma. In de eerste plaats: „Zigeuners bij nacht”, een geestige geschiedenis, waarin Jenny Jugo schittert, met Hans Brausewetter en Paul Heidemann. De muziek is van Paul Abra ham. En dan hebben we daar een Cohen en Kelly film, een van die films, welke ons zoo dikwijls hebben doen schateren, nu i§ het „Cohen en Kelly in moeilijkheden”. Een programma vol amusement dus, De Bioscoop bij de Waag heeft een groote spionnage film uit de wereldoor log: „Onder Valsche Vlag”, met Charlotte Susa, Gustdv Fröhlich en Theodoor Loos. Uitstekende spelers du§ in een sensationeel, boeiend filmwerk. Zakennieuws, In het bericht in het vorig nummer onder bovenstaand hoofd opgenomen betreffende de opening van „De Nieuwe Doelen” is abusievelijk niet vermeld dat het geheele werk is uitgevoerd onder architectuur van den heer F. H. Poelman alhier. Vrijzinnig Hervormde predikanten. Van de 453 vrijzinnige predikantsplaatsen in de Ned. Herv. Kerk zijn er thans 112 va cant. Dit laatste getal was in 1927 105. Er zijn thans in de Ned. Herv. Kerk 341 dienst doende predikanten van vrijzinnige richting (in 1927 356). In Ned. Oost-Indië zijn thans 7 Vrijz. Herv, predikanten werkzaam. In West-Indië zijn 4 Vrijz. Herv. predikanten werkzaam. Er zijn thans 20 mannelijke Vrijz. Herv, theol. candidaten: te Leiden 15, te Gronin gen 3 en te Utrecht 2, benevens 2 vrouwe lijke, beide te Leiden. ten. Ik stond toevallig vlak bijl en zag precies, wat er gebeurde. De man greep haar ineens bij den arm en sprak haar aan. Hiji was goed gekleed en keek net of fyeel Londen van hem was. Wiel, zij trok terug en keek net oft ze wilde „mijn arm kind. Mijn arm, arm doch- „Maak alsjeblieft geen scène, kind. .Ga mee en gebruik je verstand.’2 Even sloot .Vivian dé oogen, alsof hij ’t niet kon verdragen nog langer te luisteren. „En ze zei iets. En hij zeil „Als je veel drukte maakt, komt de politie er nog bij te pas en dat zou je minder pret tig vinden.’2 En toen zei ze nog iets en hij zegt, ze kon vervolgd worden, om dat ze jou heeft helpen vluchten. Maar ik wil niet hardvochtig zijn, dus zullen we er verder niet meer over praten. En zoo gauw je thuis komt, mag je haar een briefje schrijven,’” zegt hij!, maar heusch, drukte maken geeft geen steek.’2 Toen zei het meisjes nietsl meer en hij hielp haar in een taxi en zie reden samen weg. En als dat nieuws u nou geen tien shilling waard is....’2 Zonder één enkel woord legde Vi vian een bankbiljet in de begeerig uit gestoken hand en keerde zich om. Terwijl hij terugliep naar de kamer van juffrouw Heath, had hij een gevoel, alsof hij zich voortbewoog in een droom. De lichten en de drukte op straalt en de menschen, 'die hem passeerden, le ken allemaal onwezienlijk, ’t eenige feit dat echt was, was dat Mary in handen was gevallen van haar man en dat ze nu opnieuw blootstond aan de wreed heden san de Ashworths. stuursvergadering, de bureaux, de boek handel, de bibliotheek. Ook Rotterdam, waar alle vereenigingen zijn samengetrokken in één centraal punt, liet eenige beelden van haar werk zien, evenals Dordrecht, dat met keurige gymnastische oefeningen van jon- gehs en meisjes te voorschijn kwam. De bij zonder prachtige beelden uit Indië, voor het werk aldaar waarvoor het Verbond jaarlijks f 10000 geeft, werden gevolgd door beelden uit de mijnstreek in Limburg. We zagen het gezellenhuis „Lorna”, waar de jongens, die in de mijnen arbeiden, kost en inwoning en een zeer goede behandeling vinden. Onze mijnindustrie,, zei spr., is de best ingerichte over heel de wereld en toch gaat er geen week voorbij of er valt minstens één slacht offer. De (mijnwerkers. worden gemiddeld niet puder dan 52 jaar en) als een jongen mijnwerker wordt, heeft hij al heel wat ach ter den rug. Dat wil niet zeggen, dat mis lukte jongens er wel terecht komen, Als men er niet als jongen van 16 jaar in komt, wordt ,men geen mijnwerker. Het leven is er vreeselijk en terecht wordt gezegd, dat de steenkool duur wordt betaald. Vroeger waren er bedden in kosthuizen, die 24 uur werden beslapen: ging de morgenploeg er uit, dan kwam de middagploeg er in; stond die op, dan wasde beurt aan de nachtploeg. In het Lomahuis wordt goed voedsel, een gezellig en net onderdak gegeven. Voor dit werk moet het Verbond jaarlijks f 2000 bij betalen. Het kampeeren voor de jongere en oudere jeugd in Hulshorst en de .Ernst Sillemhoeve gaf aanlokkelijke beelden. Ten slotte kwam de bondsdag te Middel burg op doek. De Abdij van Middelburg, een kijkje van een tocht met een groote boot samenkomst op het plein van het huis van den Commissaris der Koningin sloten de rij van zeer interessante opnamen. De heer Gordeau zeide dat deze film een schakel is in de serie van maatregelen, die genomen zullen worden om de kans te grij- pen? welke thans geboden wordt. Onze ver eenigingen moeten op hooger peil gebracht; het is niet voldoende dat men weet, dat het Provinciale Bondsdagen MÏêën aiïuïm 2000~ communisme niet deugt en het fascisme - niets voor ons is, doch men moet weten wat het wil en wat men zelf wil. Spr. wekt op deel te nemen aan de schriftelijke cursussen, die gegeven zullen worden door prof. Aal- ders (de Oude Kerk), Pastoor B. A. van Kleef (de Oostersche Kerk), drs. W. H. van zoekers naar de oude St. &Stephenskerk, de Pol (de Kerk van Rome) en dr. H. J. het moderne Afwasch- en Reinigingsmiddel Aanbesteding. Uitslag besteding onder genoodigden van het bouwen van een heerenhuis aan de Bothniakade voor den heer U. Huges, onder architectuur van den heer F. Poelman. Bouwwerk: Gebr. Van der Zee f7100; A Elzer f 6646; O. de Vries f 6613; C. Faber f6475; Rivaal f6230; H, E, Ringnalda f6100; S. de Wolf f5968. Schilderwerk: Ruardi f898; Brouwer f888; Miedema f880; Hofmeester f872; Volkers f 863; Boomsma en Geertsma f 850; ven nijivjv van wil ivun niet wn uvvi - - qtm j langs de Zeeuwsche stroomen en de slot- bustüot 1844. Electr. installatie: Van der Meer en Rood- bergen f92; Metalen Wereld f91; Spijker man f 87.50; Joh. Volkers f 80; Van der Wal f74.25. Sanitair en loodgieterswerk: Gebr. Sikma f921; H. de Vries f918; Van der Meer en Roodbergen f888; Metalen Wereld f872; Joh. Volkers f868. Gegund aan de laagste inschrijvers, Brand. Woensdagmorgen is door hooibroei brand ontstaan in de koemelkerij aan de Bosch- straat, bewoond door den heer J. Reen. De hevige wind wakkerde de vlammen aan, zoodat ook de naastgelegen perceeltjes vlam vatten en schade opliepen, terwijl de koe melkerij uitbrandde. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, maakte echter in zeer korten tijd aan alle gevaar voor ver dere uitbreiding een eind, B1OSCOOPNIEUW5. De A m i c i t i a-B i o s c o o p, nu onder „Als u eens naar de verschillende winkels wilde gaan, waar Mary geweest is...uf’ stelde juffrouiw Heath verle gen voor. John Vivian knikte. „Natuurlijk,’2 ziei hiji en hij probeerde zijn angst onder een mom te verbergen. Hij zag de doods angst in de oogen der zieke en hiji ver wonderde zich over haar groote liefde voor Mary Ashworth. „Maak u niet te zenuwachtig, juffrouw Heath. Misschien heeft mevrouw Ashworth wel plotseling werk gevonden.’2 „U...g u komt zoo gauw mogelij|k terug, meneer?’2 „Zoo gauw als ik kan,’2 hij. Hiji vloog de trappen afl en toen hij op straat kwam, baande hiji zich met zijn breede schouders een weg door de me nigte, ?ich er niet om .bekommerend, wie hiji op zij) duwde. Eindelijk kwam hij bij den slager, waar Mary, volgens juffrouw Heath, geweest was. ,,’t Spijt me, dat ik u moet lastig val len,” begon John voor de toonbank, „de dame, die vanmorgen vleesch bijl u ge haald heeft,’2 (en hij gaf een nauwkeu rige persoonsbeschrijlving van de arme Mary), „is van haar boodschappen niet teruggekomen en de oude yrouw, met wie zie samenwpont, maakt zich ernstig ongerust.’2 Die slager keek op. „Ik herinner me de juffrouw heel goed, meneer, „Bent Toen hij! de kamer binnenkwam, zei het gezicht van den jongen man al genoeg en juffrouw Heath wist, dat ’t ergste gebeurd was. i „Oh!’2 fluisterde ze haast onhoorbaar, vluchten, en ik hoorde hem zieggen: tertjel’2 i En plotseling, terwijl! hij naar haar keek en hoorde, welke woorden haar ontsnapten, raadde John Vivian haar geheim. Hiji. zag in de zorgelijke trek ken van de arme werkster een gelijke nis met het bloeiende gezichtje yan Mary Ashworth. Hiji boog zich over het bed heen en nam één haper han den in de zijne. „Bent u haar moeder?’2 vroeg hiji zacht. In haar verdriet wist z'e nauwelijks wat ze ziei. Die heele geschiedenis stootte ze uit in hijgende, afgebroken zinnen i haap keurig huwelijk, het of fer waardoor ze het geluk van haar dochtep verzekerd dacht, de dood van haar man, en toen het zoeken naar haar dochter een onderzoekings tocht, die geëindigd was in de treurige wetenschap van Mary’s bedorven leven. Terwijl Vivian luisterde, werd zij n greep om haar hand steeds sterker. „U> bent een pracht-moeder,’2 zei Mjl. In de dertig jaar van zjjn leven had hij Veel staaltjes ontmoet van moéd en onbaatzuchtigheid, maar hij was over tuigd nooit iets mooiers gehoord’ te hebben, dan dit verhaal van deze, alles opofferende liefde en toewijding. -Wordt veasvolgd. IMI BA' NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) 3^* Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbutsjes van 20 tabL 70 cis. en oranjezakje* van 2 tabL 10 «ia. E. Ostcrmann C- Co's Handel Mij. N.V., A’dam. Fabrieken te Jutpbaas bij Utrecht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1