tai. Italiano OSTER Comfort in Uw huis! C. H. FABER STOOKT fiielcDhGS der W. Sloolsmijneii In Uwe Centrale Verwarming Bij den boterham, bijvoorbeeld op wittebrood, smaakt Verkade’s Ruyter-Speculaas, en speciaal DIE soort, heerlijk!! Fa. JOHs. TBOMP No. S Eerste Blad COMPLETE STOFFEERIKG Heerlijke lifts gebroksn Borstplaat per half pond een kwartje. ADVOCAAT-Bonbons De Heer, UitgaveKIEZEBRINK Co. Woensdag 18 October ^030. KOe Jaargang Qnicieel Orgaan lier Gi NIEUWSTIJDINGEN. Speciaal Inpericht voor H. BRENNINKMEIJEB ZONEN Cocos-Krakelingen, Taïelkoeken in zakjes van 7 stuks voor 10 ct. r Telefoon No. 150 SNEEK RECLAME KOLOM. k- LEEUWARDEN ze SNEE.K. 1 De zomer was prach tig, wij zijn er dank baar voor, maar straks zijn we weer verkouden Dén om te genieten en te genezen. EENIGE LEDEN DER NED. HERV. KERK. te te DRAlSlflAvANVALKEnBURCS-- Ie A •'iLLVERTRAMI Va^schljnt DINSDAGS ea VRIJDAGSAVONDS Dit vindt U in onze huizen kant en klaar aanwezig Nog twee van die huizen aan de Emmastraat op korten termijn te huur.... en goedkoop Bouwondernemers Looxmastraat 5 Prins Hendrikkade 9 aan het groote défilé zouden koopen. 1 Tot onze niet geringe verwondering en ergernis is ons thans echter het bijna onge- 'i loofelijke feit ter oore gekomen, dat dit her- - inneringsspeldje buitenlandsch fabrikaat is, niettegenstaande er een aanbieding voor de vervaardiging er van was gedaan van Ne per rol 10 ct. Munt-Drop 12 ct. per ons. LEKKERE Speculaas SNEEK - Grootzand 50 56- Tel. 2133 Spoedig was de gemeentelijke geneesheer en de politie ter plaatse. Het meisje werd, na door dr. Vonk te zijn verbonden, naar haar woning overgebracht. Gelukkig bleek de kracht van den messteek gebroken te zijn doordat het mes was afgestuit op het oor ijzer dat het als Urksche gekleede meisje op het hoofd droeg. De dader werd naar het politie-bureau vervoerd. Nadat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt werd hij voorloopig op vrije voeten gesteld. Het bleek bovendien, dat hij niet ernstig was gewond. Toen hij evenwel aan de politie verklaarde, dat hij in den loop van den avond zijn aanvankelijk voornemen om het meisje om het leven te brengen niet zou nalaten uit te voeren, heeft de burge meester daarop bevel gegeven den man in INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Zeer geachte Redactie. Gaarne wilde ik de aandacht vragen voor de advertentie van het I. v. A. O., voorko mende in het nummer van vandaag, waarin een lezing van den heer Van der Kieft over het verre Oosten wordt aangekondigd. Voor vele lezers zal dit onderwerp ietwat veraf liggen. Toch is het uitermate belangrijk en actueel, waar allerlei ook voor ons gevaar lijke spanningen daar aanwezig zijn. Men bedenke ook, dat Nederland met zijn kolo niën aan het verre Oosten grenst. Wie met begrip de gebeurtenissen wil volgen, moet iets weten van de problemen, die met dit onderwerp samen hangen. Wij meenden dus velen een dienst te bewijzen door het te doen behandelen en rekenen op goede belangstel ling. Met dank voor ,de plaatsing, H. DE VOS, Voorzitter I. v. A. O. Onjuiste belastingaangifte en meineed. Wegens over verschillende jaren ge dane onjuiste aangiften voor de inkom sten en vermogensbelasting heeft zidh voor de rechtbank te Zutften te verant woorden gehad zekere B. Biji een vo rige behandeling was de zaak aange houden om een onderzoek naar zijn geestvermogens in te stellen. Na ver hoor van getuigen-deskundige, luidde de eisch f 10.000 boete subs. 3 maan den hechtenis. Wegens een meineed gepleegd bijl de beëediging van een door hem inge diende memorie van successierecht werd tegen denzelfden 3 maanden geëischt. Een bedroevend en beschamend feit. De Ned. Werkgever, orgaan van het Ver bond van Ned. werkgevers, schrijft: Aan de deelnemers van de Nationale hul- debetooging op 9 September jl. in het Sta dion te Amsterdam werd door het uitvoe rend comité voor de Nationale huldiging een speldje uitgereikt. Later deelde het uitvoe rend comité nog in de pers mede, dat er een buitengewoon groote belangstelling en navraag bestond voor deze zeer fraai uitge voerde speldjes, welke voor Iedereen te ver krijgen waren bij het secretariaat van het comité. Daarbij sprak het comité de hoop uit, dat nog vele personen deze herinnering derlandsch Fabrikaat. Zie, dit is toch wel bij uitstek bedroevend en beschamend: dat bij een grootsche hul diging als deze, waarin de Nationale Ge dachte haar culminatiepunt vond, het aan denken aan die huldiging, bestemd om tot in lengte van dagen deze bij uitstek natio nale gebeurtenis in de herinnering van tal loos vele Nederlanders te doen voortleven, van een buitenlandsche fabriek afkomstig moest zijn, hoezeer men in Nederland even goed in staat was dit te vervaardigen, ja zich daartoe bereid had verklaard. Wij wil len niemand in het bijzonder hiervan een verwijt maken, overtuigd als wij zijn, dat de organisatoren van de huldiging in het Sta dion, daaraan stellig niet gedacht hebben, terwijl het ons niet er om te doen is bepaal de personen te treffen. Maar dat hier een zeer laakbare fout is begaan, is voor be twisting niet vatbaar. In een tijd als de tegenwoordige, nu het meer dan ooit een zaak van nationale plicht j is werk, dat in ons land kan worden ver richt, niet naar ’t buitenland te laten gaan, is het eenvoudig ontstellend, dat bij deze nationale huldiging aan een buitenlandsche firma opdracht werd gegeven het embleem te vervaardigen, dat de nationale gevoelens, die bij deze huldiging tot uiting kwamen, voor de toekomst moest verzinnelijken ter wijl die (vervaardiging aan de Nederland- sche industrie onthouden werd. De veront waardiging over dit onbegrijpelijk tekort aan nationaal plichtsbesef bij een gelegen heid als deze, zal in breede kringen van ons volk stellig niet minder groot zijn, dan zij was bij ons, toen wij daarvan hoorden. Dit sterkt ons in het vertrouwen, dat een der- gelijk diep betreurenswaardig feit zich nim mer zal herhalen. De muiterij aan boord van de Zeven Provinciën. Aan de vooravond van de behandeling van de zaken der muiterij door de Zee- krijgsraad te Soerabaja publiceert de Java- Ze kost per pond 22 cent en per blikje van 3 pond f 1.20. 2 ons voor 1 kwartje. Cbocolade-Lettertjes, licht en lekker, 2 ons voor 1 kwartje. Luxe busjes Kaas-Crackers Verkade 50 ct. verzekerde bewaring te stellen, waarna hij in de cel van het gemeentehuis werd inge sloten. Gistermorgen is de bloeddorstige min naar naar Alkmaar overgebracht en daar ter beschikking van de Justitie gesteld. Het voor het rustige eiland ongewone voorval veroorzaakte een hevige beroering onder de bevolking. Cour. N. y. d. D. Gedupeerde bewoners van landhuisjes. Het snelverkeer eischt strenge maatrege len. Dit ondervinden op het oogenblik de bewoners van 7 landhuisjes in Ittersum (gemeente Zwollerkerspel). Deze villatjes zijn kort geleden gebouwd aan den rijksweg Zwolle-Deventer. De tuinmuurtjes van deze huizen zouden gebouwd worden 5.70 uit de as van den weg; doch op verzoek van het gemeentebestuur van Zwollerkerspel zouden zij met het oog op den welstand 7.30 M. uit de as van den weg geplaatst worden. Bij de eigenaren kwam bericht in van den hoofddirecteur van den Rijkswaterstaat di rectie Gelderland en Overijssel dat van die overgebleven strook (5.70—10.70 M.) 3 M. verhard en gerioleerd diende te worden in het belang van het verkeer en de eigenaren wenschten aan dien eisch niet te voldoen, waarop Zaterdagmorgen over de geheele breedte 100 meter houten palen zijn geplaatst, verbonden door drie draden, zoo- dat de bewoners niet anders hun woningen kunnen bereiken dan door onder het draad door te kruipen. In verband hiermede wordt herinnerd aan een schrijven, dat het gemeentebestuur van Zwolle d.d. 24 Februari jl. ontving van den hoofdingenieur-directeur, inzake de voor waarden, welke van rijkswege zouden wor den gesteld voor de bebouwings langs den Meppelerstraatweg; daarin komt o.a. voor: de hekken der voortuinen moeten worden geplaatst op een afstand van 11 meter 50 uit de as van den weg, aan de buitenzijde van de boomen-rijen moet een parallelweg, breed 4.50 M. en een verhoogd voetpad, breed 2 M„ worden aangelegd. De parallel weg mag slechts op enkele plaatsen met de hoofdrijbaan van den rijksweg worden ver bonden; vergunningen voor uitwegen van particulieren naar den rijksweg zullen niet meer worden verleend. Daarop hebben B. en W. van Zwolle bouwvergunningen voor den Meppelerstraatweg geweigerd. Deze bepa lingen heeft het gemeentebestuur van Zwol lerkerspel bij den bouw van de landhuisjes blijkbaar niet gevraagd. De crisishef fing op suiker. De minister van Economische Zaken heeft voor het tijdvak van 16 October tot en met 31 December 1933 het be drag, bedoeld in art. 2 van het Crisis- suikerbesluit bepaald op 40 ten 100 van de hoofdsom van de ingevolge de Sui- kerwet geheven accijns op suiker. De heffing zal dus nu f 9 per 100 kg. bedragen. Voorraden tot 250 kg. rijn vrijgesteld van navordering. Het is verboden op het tijdstip Van ingang der in dit besluit bedoelde hef fing suiker in onverwerkte staat jn het vrije verkeer voorhanden te hebben of te vervoeren, tenzij hiervoor binnen twee maanden het voor het eerst vaist- i gestelde bedrag der heffing wordt vol daan ten kantore van den ontvanger deir accijlnsen. Voor de berekening van het ver schuldigde, worden kandijl, ruwe sui ker, len basterdsuiker geacht belast te zijn met een accijns van f22.50 per 100 (kg. Suikerhoudende vloeistoffen blijven (buiten aanmerking. Van de heffing zijh uitgesloten de voorraden Suiker die per opslagplaats, met (inbegrip van de hoeveelheden, die daarheen onderweg zijln, niet grooter zijn |dan 250 kg. Onder opslagplaats is te 'yerstaan ieder gebouw, erf of beslo ten terrein. Indien iemand in dezelfde gemeente meer dan één opslagplaats in gebruik heeft, worden deze voor toe passing Van dit besluit alsl één opslag plaats beschouwd. Voorraden grooter dan 250 kg. zijn voor de volle hoeveel heid aan de heffing onderworpen. Voetganger door vrachtauto overreden. Vrijdagavond is op de Bossche Weg te Hedel een ongeveer 40-jarige man, wiens naam tot nog toe niet bekend is, overreden en gedood door de vracht auto van M, Schaay. De eigenaar en die chauffeur raten beide te slapen. De chauffeur is naar het politiebu reau ite Hedel overgejbraöht. Electrisch Klokluiden. In aansluiting bij de ingezonden stukken van vorige week, betreffende het electrisch klokluiden, wilden wij nog even de aandacht vestigen op een enkel punt. Het schijnt, dat bezuiniging de oorzaak is van deze maat regel. Zou het nu niet mogelijk zijn, hierin tegemoet te komen, wanneer elk lid der Ned. Herv. Kerk bij zijn of haar HoofdelijkeOm slag één dubbeltje extra gaf? De kosten zouden dan zeker wel worden gedekt, geheel of ten naastenbij. En zeker zal ieder lid dezer Kerk zich wel deze kleine opoffering willen getroosten, als daardoor de prach- werd dit niet serieus opgenomen en gezegd: tige klank onzer klokken voor ons kan wor- „Ze doen toch niets. Het is bangmakerij, er den bewaard. Uitslag bonnenwedstrijd Kniizebroedtersfcraat. Ie prijs bon van f 15.Pension Bein- tema; 2e prijs bon van f 10.J. Martens, Oosterdijk; 3e prijs bon van f5.M. El- zinga, Scharnegoutum. 8 bonnen A f2.50: J. v. d. Velde, Dijk- gracht B 14, Ijlst; T. de {Boer, Kerkstraat, Sneek; P. K. Walda, Oosterkade, Sneek; Dr. Theunisz, Jollenstraat, Sneek; J. Schuk- king, 2e Woudstraat, Sneek; J. v. Tuinen, Ijlst; Sikma, Peperstraat, Sneek; Boomsma, Scheepswerf, Sneek. 10 bonnen A f 1.50: v. d. Werf, Emma straat, Sneek; H. v. d. Meer, Waterpoorts- gracht, Sneek; Verzorgingshuis, Sneek; Lok, Priorstraat 13; L. de Jong, Nijland; J. Gor del, Tranendal, Sneek; Broersma, Parallel weg, Sneek; M. Oppenhuizen, W. Noorder- horne, Sneek; Kampman, Koopmansgracht 38, Sneek; Ligthart, 2e Selfhelp 13, Sneek; I. Schaafsma, Zwarteweg, Sneek; Mej. H. Hoekstra Verl. Westersingel, Sneek. Bons kunnen afgehaald worden bij D. Oppenhuizen. Liefdesdrama op het eiland Urk, Een bloedig liefdesdrama heeft zich Za terdagmiddag omstreeks vijf uur op het eiland Urk afgespeeld. De 27-jarige J. L. heeft zijn verloofde een ernstige steekwonde in den hals toegebracht. Vrijdagavond kregen de jongelui ruzie en toen reeds bedreigde de man het meisje. Za terdagmiddag kwam hij het hotel binnen, waar het meisje in dienstbetrekking is en vroeg haar of de zaak weer in orde was en zij de verkeering wilde voortzetten. Het meisje bleek hiervoor echter niets te ge voelen en zeide hem, dat zij niets meer met hem te maken wilde hebben. Plotseling vloog L. op haar toe en stak het meisje met een knipmes in den hals. Het slachtoffer vluchtte hierop luidkeels gillend de biljart zaal binnen, waar toevallig juist niemand aanwezig was. De dader, ziende dat er bloed uit den hals van ’t meisje stroomde, bracht zich hierop zelf verwondingen aan den hals toe en trachtte zich den pols open te snij den. Hij viei neer en bleef bloedend op den grond liggen. COGNAC-Bonbons, 2 ons voor 1 kwartje. Assortiment de Luxe van Firma de Heer per ns 1 kwartje. Dat is iets héél bijzonders. Colora-Bonbons Verkade, nieuw alles in staniol 25 ct. per ons. Doosjes Pastilles tegen hoest 5 en 10 ct Nergens zijn de Pindas zóó verscii en lekker als bij ons! Milk-Caramels in mica, ’/2 pond voor een kwartje. Zéér heilzame Hoest-Griotjes, slechts 18 ct. per ons. Choc. Rotsjes Driessen, 2 ons voor 1 kwartje Schitterende Reclame Bonbons, V/2 ons voor 1 kwartje Geen gewone, maar fijne Boterboonen 10 ct. per ons Van Houten’s pakjes Cacao, met recepten 10 ct. vijl voor een dubbeltje. Schilderijtjes van Chocolade, aardig voor kinderen 5 ct. Italiano, per ons 16 ct. Heerlijke Verkade’s Borstplaat, 2 ons voor 1 kwartje Heerlijke AdVocaat-Borstplaat Verkade 14 ct per ons Wintermelange Van Melle per ons 10 ct. K. L. M. Reepen Van Houten verschillende smaken 5 ct. Mascotte-Bonbons van De Heer met vloeibare vulling 2 ons voor 1 kwartje Heerlijk! OVERTREFT ALLES! 12 ct per ons Dropknoopen Het beroemde Verkade’s Ruijter Ontbijtkoekje kost niet meer 12, maar 10 ct Heerlijke Boterballetjes p. ons 12 ct King’s Pepermunt per ons 18 ct. pakjes ongeveer \y2 pond 16 ct Verkade’s Parijsche Wafels 20 ct. per ons 14 ct. per ons 16 ct per ons den had gemaakt, sprongen de officieren dreigend met de revolver in de hand te voor schijn, waarop korporaal Bosschart met on gewilde ironie zeide: „Het is nu niet meer noodig”. Voorts is gebleken dat de luitenant ter zee der derde klasse A. N. baron de Vos van Steenwijk en R, Ritsema van Eek een paar malen onder hun collega’s het denk beeld opperden een overval op de muiters te doen. Anderen vonden dit nutteloos. Toch deden de muiters niet erg bloed dorstig. Toen een jong matroos met een geladen geweer zat te spelen en door een verkeerde beweging het schot afging, ont stond onder de muiters ’n volslagen paniek. Gedurende de reis ging het onder de offi cieren zeer gemoedelijk toe. De officier van de marine-stoomvaartdienst der 3e klasse -r - - - W. Beets en de officier van gezondheid Bode mededeehngen over de houding der ^er 2e klasse H. C. Bos zaten voortdurend *-»■*■+« zx« ztMOM I 'ft f aham U fvt nH te bridgen. Op een dag dat het schip langs Sumatra voer namen de muiters de voorraad gewe ren en munitie op, waarbij bleek, dat een paar geweren ontbraken. De muiters zeiden dat de officieren die wel zouden hebben ge nomen, waarna bij hen visitatie werd gehou den. Enkele officieren hadden hiertegen be zwaren, maar anderen zeiden: „Laat maar”. Be kaplaarzen van den ingenieur. Op een gemeentelijk bouwwerk Stockholm was een jong ingenieur werk gesteld, die daarbij bruine kap- aarzen droeg. Na een paar dagen merkte hij dat de arbeiders hem met de nek aankeken. Toen hij naar de reden hiervan vroeg, 'deelde een arbei der hem mede, dat men het niet goed vond dat hij hooge bruine laarzen droeg daar dit een teeken was van nationaal- soaialistische gezindheid! De ingenieur antwoordde dat dergelijke laarzen overal werden gedragen en dat hij in het ge heel geen nazi was. Een paar dagen later kreeg hij be zoek van een arbeidersdeputatie. De ver gaderd en besloten het bouwwerk te boycotten als hiji niet onmiddellijk de bruine Laarzen uittrok. De ingenieur De luitenant ter zee derde klasse A. N. vroeg of het voldoende was als hiji de laarzen zwart liet maken en kreeg een bevestigend antwoord. Een uur later waren de laarzen zwart en was alles weer in orde. Het merkwaardigste van de geschie denis, verhaald door den correspondent van „Berlmske Tidende” is, dat de na zi’s geen bruine maar zwarte laarzen dragen. Verkade’s Locarno Verkade’s Sprits officieren van De Zeven Provinciën. Kort voordat het signaal tot muiterij weerklonk, meldde, aldus het blad, de ser- geant-constabel Van Florestin in de long room, dat uit de verlaat-rol-kist munitie was ontvreemd. Dit bericht werd een oogen blik later door den luitenant ter zee Rey- nierse bevestigd. Hij voegde aan deze mede- deeling toe, dat de officieren pistolen moes ten laden. Hoeveel munitie er gestolen was, kon niet worden nagegaan, daar de inven tarislijst niet bij de hand was. De officieren snelden naar hun hutten, doch aangezien de patronen voor de pisto len geborgen waren in dichtgesoldeerde doosjes, kon de bewapening niet zoo snel geschieden. Daarop klonk het fluitsignaal, waarmede de muiters in actie werden gebracht en dat van tevoren was afgesproken. Den officie ren werd door de muiters aangezegd, dat zij zich rustig hadden te houden en zich naar het achterschip hadden te begeven, waar zij moesten blijven. Het blad gaat dan voort: „Geen der offi cieren heeft zich verzet; en hoewel zij voor des nachts 1 uur, het tijdstip waarop het schip wegvoer, wel over geladen pistolen beschikten, is ook geen enkele poging be proefd om tegenover de muiters op te tre- den De officieren zagen af van het verzet, vakvöreeniginig had over de zaak i waartoe zij verplicht waren, omdat dit toch niet zou hebben gegeven in verband met de getalsterkte van de muiters. baron de Vos van Steenwijk was bij het uit breken van de muiterij in de radio-hut van waar hij eerst Soerabaja, daarna Schevenin- gen opriep met het verzoek Soerabaja van het uitbreken van de muiterij op de hoogte te stellen. Op dat oogenblik naderden Bosschart en Paradja (twee der hoofdleiders) den sei nenden officier in de radio-hut, waarop kor poraal Bosschart dezen opdroeg heen te gaan. Luitenant ter zee De Vos van Steen wijk, die gewapend was met een geladen revolver, dreigde den muiter even, doch toen hij zag, dat meerdere muiters kwamen, ging hij gewillig mee. Ook hier dus weer geen spoor van verzet? of van een ernstige po ging de muiterij in het begin te smoren. Nadat het muitende schip van de reede was weggestoomd, kregen de officieren van de muiters ’t bevel om zich in de long room te verzamelen, teneinde aldaar een deputatie te ontvangen. Hoewel de luitenant ter zee der derde klasse J. G. Stegeman daar aanvankelijk tegen was, werd de deputatie der muiters ontvangen en te woord gestaan. Korporaal Bosschart sprak namens de Europeanen, terwijl Paradja namens de In landers het woord voerde. Beide deelden mede, dat de muiters geen kwaad in den zin hadden en niet voornemens waren van wa pens gebruik te maken. Een der oudere officieiren bleek volstrekt niet gestemd te zijn yoor verzet „Alles moest”, zoo zeide deze officier, „zoo soepel mogelijk verloopen.” Toen de muiters uit de radioberichten ver namen dat zij in Nederland en in Indië voor communisten werden aangezien, besloot de meerderheid der muiters zich weer onder de officieren te stellen. Hiertegen verzette zich Kawilarang, die De Zeven Provinciën be stuurde. Door dit verzet is men op het plan I om zich weer onder de officieren te stellen, teruggekomen. Gedurende de vaart toonde de oproerige bemanning eerbied voor de vlag. Toen het eskader in zicht kwam en de eisch gesteld werd de witte vlag te hijschen, „Ze doen toch niets. Het is bangmakerij, er zijn immers officieren aan boord.” Nadat de bom bijna 50 dooden en gewon. i QODCB «CBSUEB8DK3S CDwmOuB I Een dosis Foster’s Maagpillen ’s avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgen, volkomen normale stoelgang. I f0.65 per flacon. 1 Verkoopkantoor Fa. H. v. d. MOLEN BOLSWARDERWEG - TEL. 2304 mm smERCouRuiH - annex SVEEKER OOURMH* an WYMBHITSERAOEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1