der Gemeente Sneek Officieel Orgaan I Haar Dochter annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) Uitgave KIEZEBRIJiK Co. No. 6 Eerste Blad Dit No. bestaat uit 4 bladen. zonder deze beide geen heldere Wasch! II Zaterdag S) October HOe Jaargang FEUILLETON NIEUWSTIJDINGEN. I 1 RegelprIJs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle AdvertentlBn worden in beide bladen opgenomen. 25. .Wordt veosvolgd. en Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. in aanmerking nemen en eischte 3 maanden gevangenisstraf met verlies van de rechten om te kiezen en ge kozen te worden. De verdedigster mevr. mr. De Ruijter de Zeeuw achtte het wettig en over tuigend bewijs niet geleverd en vroeg vrijspraak, subs, een lichte straf, daar verdachte niet den opaet heeft gehad te beleedigem. De rechtbank gal op 2 November uit spraak doen. N- R. Crt. Een ®oiratiifll3lk legaal Door iemand die onbekend wenscht te blijven, is aan een Rotterdamsche bond, die de belangen der lichamelijke opvoeding behartigt, een legaat van honderdduizend gulden Hermaakt, door LILIAN M. ANDERSON. Het nersichgnsel .de® i fcallende sterren, In de Fransche Academie der we tenschappen heeft de directeur van de Parysche sterrenwacht een meedeeling gedaan over den sterrenregen van 9 October. Sinds 27 November 1885 had men niet zoo’n mooi vuurwerk aan den hemel gezien. Toen was het te danken aan de komeet van Biela, waar van de geleerden Sinds 40 jaar het uit eenvallen aanteekenden. Professor Es- caglon acht de theorie van den kome- tairen oorsprong bewezen. De vuurre gen kwam iz.IL voprt uit de ontmoeting van resten der periodieke komeet, die in 1900 door Giacobini ontdekt werd. De baan van deze komeet sneed die van de aarde tegen 9 of. 10 October. De periode Voor terugkeer is zes jaar. In 1920 en ’26 werden al zwermen val lende sterren opgemerkt. De rijkdom van het verschijnsel dit jaar wordt na tuurlijk aan de dichtheid toegeschreven van het komeetgruis, dat door de baan der aarde zwierde. Vervolgens merkte de heer Fabry op, dat men inzake de oorzaken van licht- uitstralingen idler vallende sterren jn het duister tast. Z.i. is het onwaar schijnlijk, dat de wrijving bij machte is de vaste deeltjes van de ster, aan het gloeien te brengen. De verlichting zou veeleer uit het gas van de bovenlagen der atmosfeer te verklaren zijn. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goönga, Gauw, Sybrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaagtmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Ralph bleef tegen de tafel geleund staan, de eene cigarette na de andere rookend en niets zeggend. Telkens dwaalden zijp gedachten in medelijden naar zijp vrouw. Toen hij haar uit den slagerswinkel had zien komen, was hij! opnieuw getroffen door haar teere schoonheid. En toen hiji zag, hoe haar gezichtje als ’.t ware plotseling ver ouderde, toen ze hem herkende, had hjj' iets als spijt gevoeld. t Hiji had nog nooit een meisje als Mary ontmoet I Ze had niets weeks over zich, onmiddellijk had ze zich aange past aan het veranderde leven, armoe de en vaten wassichen. „Ze is eerlijk,” dacht hij'. „Ik meende haar naar mijn hand te kunnen zetten, maar ik heb me vergist, Wp hebben haar nu weer in onze macht, maar wat moeten we doen? De oude heer had gelijk met te zeggen, dat ze gevaarlek voor hem was. Als ze eens begon te vertellen, aan Vivian bijvoorbeeld, .Ben je van plan dan zou die gemakkelijk een af- Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11J6 en 12‘ri uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 1719 Oct. 1933: sierspeld; fietssleutels; twee emmers; dop van auto; grijze pet; heerenrijwiel; kindertaschje. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 1719 Oct. 1933: schaap, Goslinga, Lemmerweg; ro zenkrans, M. Hofstra, Franekervaart 14; notitieboekje, A X. Foeken, le Woudstraat 4; ceintuur, F. de Jonge, Kloosterhof 33; haarkam, Schraa, Oppenhuizen; fiets- plaatje, F. Begeman, Kloosterstr. 32; fiets- plaatje, G.Dijkstra, Boschgracht 5; bruine alpenmuts, J. Hernaamt, Julianastraat 8; constateerden bij het ophalen van. hun petten dat de fuiken zoo. opgepropt wa ren, dat alle paling gestikt was. .Oudste onderwijzeres. Mej. S. Arnoldi, onderwijzeres aan de be waarschool te Wilhelminadorp, vierde giste ren (19 October) haar 85sten geboortedag. Deze wellicht oudste onderwijzeres in Nederland geniet een uitmuntende gezond heid en gaat dag aan dag nog met de grootste opgewektheid met de kleuters om. Majesteitsschennis, In Juni werd in het gebouw van den Protestantenbond te Haarlem een open bare vergadering gehouden van den Alg. Ned. Fascistenbond, waarin o.a. de heer Baars een rede hield. Hjj .be sprak o.m. de cumulatie van functies en gebruikte in verband daarmee het woord parasiteeren. t Er werd o.a. gedebateerd door den 44-jarigen metselaar G. van der V. uit Haarlem. Deze zou o,a. gezegd hebben Aan het hoofd van ons land staat een vrouw, die twee millioen inkomen heeft ze heeft een dochter, die tweehonderd duizend gulden verdient en dan heeft ze nog een man, die idem zooveel krijgt. Dat zijh parasieten, of anders weet ik niet wat parasieten zijii.’1 Diejze metselaar werd vervolgd we gens majesteitsschennis. Bij de behan deling van deze zaak voor de Haarlem- Inspectie lage® onderwas H eerenveen. Bij Koninklijk besluit is benoemd tot inspecteur van het lager onderwijs in- de inspectie Heerenveen de heer B. van Julsingha, schoolopziener in de in spectie ’s Gravenhage, met gelijktijdig ontslag uit dit ambt. Een nieuw schouwburg- en bioscoopgcbouw te H eerenveen. De Radi ocen tra le zal aan de Heeren- scha rechtbank werden gistermiddag straat in het nieuwe stratenplan een modern ingericht schouwburg- en bi- oscoopgebouw stichten. De kosten van .stichting worden begroot op f50.000. Nog dezen winter zal met idea bouw worden aangevangen. School voor een jaar gebouwd nu opgeheven. In de raadsvergadering van Mole naarsgraaf is met vier tegen twee stem men besloten tot opheffing der open bare lagere school per 31 Diec. a.s. Deze school is nog geen jaar geleden gebouwd. .Overvloed van paling langs den afsluitdijk. Momenteel worden langs den Zui- derzeeafsluitdijk enorme hoeveelheden paling gevangen. Sommige schrift kunnen krijgen van het testa ment van mevrouw Nottingham en dan ja, dan stond een totale ondergang voor de 'deur. En plotseling zei hij hardop i M’t Is een gecompliceerd geval.’2 „Als je Mary bedoelt,’1 antwoordde zijn vader koel, „ik heb je al meerma len gezegd, dat daar een zeer bevredi gende oplossing voor te vinden Is.’2 „Bevredigend l’! herhaalde Ralph. „In alle opzichten bevredigend. jWiat scheelt je,? Heb je je hart aan haar veriorciii’1 u.Fv™.uw, J. .ra„aam4 jux.a.mouaat u, Hoewel een 30-tal ongeorganiseerde col- meisj esmuts, D. Oppenhuis, 2e Boschdwars- lega’s waren aangeschreven om deze be- - langrijke spreekbeurt mede aan te hooren, schitterden deze allemaal door afwezigheid. De hoogst interessante lezing van den heer De Zeeuw werd door de leden, die in groote massa waren opgekomen, met spanning gevolgd. Na afloop bracht de voorzitter den heer De Zeeuw hulde voor 1 gegevene. Opheffing openbare lagere scholen Lutkeiwiertutn en Oostererd. Ged. Staten hebben goedgekeurd het be sluit van den raad der gemeente Hennaar- deradeel tot opheffing van de openb. lagere scholen, te Lutkewierum en Oosterend, Politieke gezindheid van gemeenteambtenaren. Ged. Staten hebben het volgende rond schrijven aan de gemeentebesturen in deze provincie gericht: Zooals U bekend is, is bij Koninklijk be sluit van 22 Mei ,1933 (Staatsblad no. 294), het Algemeen Rijksambtenarenreglement aangevuld met eenige bepalingen, o. m. be trekking hebbende op de politieke gezind heid van de ambtenaren en de wijze, waar op van die gezindheid wordt blijk gegeven. Naar .aanleiding van een desbetreffend verzoek van den Minister van Binnenland- sche Zaken geven wij U in overweging, te [bevorderen, dat in de reglementen voor de ambtenaren Uwer gemeente bepalingen van soortgelijke strekking worden opgenomen. Tot heden is voorzoover ons bekend is, de noodzakelijkheid van zulk een aanvulling in Uwe gemeente niet gebleken, doch het komt ons voor, dat het wensenelijk moet worden geacht, dat bepalingen als de be doelde zijn vastgesteld alvorens zich inci denten hebben voorgedaan. drie inspecteurs van politie als getuige gehooid, Verdachte verklaarde, even als zeven, getuigen décharge, dat hij sprekende over de leden van het Ko ninklijk Huis, aan den heer Baars ge vraagd had: Zijn dat geen parasieten? Twee de® inspecteurs verklaarden echter pertinent, dat hij1 de uitdrukking in positieven zin gebezigd had. Ver dachte ontkende dit ten sterkste; bo vendien had hij volstrekt niet de be doeling gehad, het Koninklijk Huis te beleedigen. De officier van justitie zeilde wel den indruk te hebben gekregen, dat ver dachte de bedoeling heeft gehad, zich beleedigend uit te laten. Al had hij de bewuste uitdrukking in vragenden zin gebruikt, dan zou dit nog het ge- val zijn. Spreker wilde de omstandig- visschers heden, waaronder het fleit is geschied „Dat weet u wel. Maar u maakt me moe. Ik ga naar hoven/1 gei Ralph en liep de kamer uit. Het was heel stil in huis, want Mi riam was naar een diner. Langzaam liep Ralph de gang door, de trap op en kwam goo bij hun kamer. Toen hij de deur opendeed, zag hij M.ary in kaars rechte houding bij de toilettafel staan. „Mary,” gei hiji kort, de deur achter zich dichtslaand en naar haar toeko mend, „zullen we alles vergeten en opr nieuw beginnen?’1' „Wil je me terug laten gaan naar juffrouw Heath?’1 vroeg ze smeekend, en ze sloeg geen acht op zijp poging tot toenadering. „Ik beloof, je, dat ik heusch terug zal komen,, zoo gauw Ralph werd boos op het oude mensch. „Als gé werkelijk goo riek was, als jij het me wil doen gelooven, gal ge nu wel dood rijn.’1 Hiji zag Mary ineenkrimpen en nog bleeker worden dan eerst. Ze keende zich van hem af en tuurde in dien spiegel, t Dn stilte werd verbroken door een kloppen op de deur. Miet een uitroep van ergernis ging Ralph naar de deur en deed die open. Hiji zag rijh vader staan met een blad in rijn hand, ’ij Was een groot zilver blad, waarop een flesch whisky stond, een syphon en een glas. „Is Mary binnen?’2 vroeg Ashworth. „/a,’1 gei Ralph, „wat,.B/1 „Kom eens hier, Mary, en neem dit blad van me. Ik heb een afscnuwelijke pijn in mjjn gij, ik voel me werkelijk verveiend en ik bracht dit blad mee straat 17. Sneeker Zweminrichting. Woensdagavond jl. hield de Sneeker Zweminrichting hare jaarvergadering onder voorzitterschap van den heer S. Bakker Jzn. in Hotel te Strake. Dat deze vereeniging van enorm plaatselijk belang is en in een werkelijke behoefte voorziet bleek uit het jaarverslag, Er werden dit jaar uitgereikt 172 diploma’s. Aan de 1000, 2000 en 3000 Meter-tocht werd deelgenomen door 68 per sonen, welke allen den toéhf volbrachten. Het aantal baden dat genomen werd be droeg 43271. Verschillende verbeteringen zijn weer aangebracht en staan ook weer voor ’t volgende seizoen op ’t programma. Het aanbrengen van 2 W.C.’s en 2 uri noirs met waterspoeling zal allereerst in orde worden gemaakt. Voor de vereeniging Sport en Liefdadig heid werd een gouden medaille beschikbaar gesteld voor haar te houden wedstrijden in 1934. Het aftredend bestuurslid de heer Th. Brouwer werd opnieuw herkozen. De kas commissie welke de bescheiden van den penningmeester heeft gecontroleerd, ver klaarde alles in orde te hebben bevonden. De begrooting voor het volgende jaar werd aangenomen zooals ze .door het bestuur was ingediend. Woensdagavond vergaderde de afdee- ling Sneek van de Nationale Bond van Han dels- en Kantoorbedienden „MercuriuS” in het Koffiehuis „De Gouden Leeuw” te Sneek. Als spreker zou optreden de bondssecre- taris, de heer De Zeeuw uit Rotterdam over „What’s in a Name”. .Heel gevaarlijk,” zei Ralph, een nieuwe cigarette nemend. „Heb je over mijn voorstel nage dacht?” „Welk voorstal. „Mijn beste jongen, waarom doe je zoo onnoozel? je weet best wat ik be doel.’2 „HeuschI Wat bedoelt u dan?”Vroeg Ralph, een lucifer aanstekend. „Als je ’t dan heel duidelijk wilt hoo ren, bedoel ik, dat ’t ons biest van pas zou komen, als Mary plotseling stierf. Wiji kregen dan al haar geld..,,’1 „Waarom zou ze sterven?’2 vroeg Ralph grimmig. „Ze is jong en sterk, al ziet ze er uit alsof ieder windje haar omver zou kunnen blazen.’1 „Er kan een ongeluk gebeuren,’1 zei de oudere man doodkalm. Strak staarde Ralph zijn vader aan. „Wat bedoelt u?’! vroeg hij en tot zelfs zijn lippen werden wit. „W0.t scheelt jou vandaag?’1 snauw de James Ashworth, „F j met opzet niet te willen begrijpen? Als je een greintje gezond verstand hebt, moet je begrijpen, dat ’t heel gevaarlijk voor ons is, als Mary vrij! blijft rondloopen. Als rij of één van haar vrienden rekenschap vraagt van ’t be heer van haar geld, dan ben ik er bijl” Ralph geeuwde. „Ik heb meer dan genoeg van de heele zaak,’1 mompelde „En ik heb meer dan genoeg van jou,’1 zei Ashworth en de krant van de tafel nemend, draaide hij zjju zoon den rug toe. I 1 naar boven voor wat verkwikkends. Maar ik ben zoo dom geweest om whisky te pakken inplaats van brande- wijin. Ga dus gauw met het blad naar beneden en breng me een glas brande wijn. Laat de syphon en whisky maar beneden.’1 Ralph merkte geen spoor van ziekte op het gezicht van zijin vader; en ter wijl hij bleef, staan, verwonderd en aar zelend, liep Mary langs hem heen en nam het blad over. „Gaat u een beetje rusten,’1 zei ze ernstig, „ik breng het u dadelijk naar uw kamer.’1 Zonder verder iets te zeggen, haastte ze zich de gang in. Vaag iets voorvoe lend, liep Ralph besluiteloos achter haar aan. Hij zag haar de trap naderen, zorg vuldig het zware blad met beide han den vasthoudend; en toen zag hiji haar srtuikelen. Te laat om haar te redden, sprong hij vooruit, met de bedoeling haar val te breken. Zijn enkel haakte in iets, dat dwars over de trap ge spannen was. Met een geweldige in spanning slaagide hij er in jzioh. om te gooien, zoodat hiji, onder het vallende meisje kwam. Een gebied flitste door hem heen, „God, laat me haar redden 1 Voor me zelf komt het er niet op aan!” Een luid gekraak klonk, gevolgd door het splinteren van glas en toen was alles stil, Ze hief haar oogen op en keek hem aan. „Als je werkelijk van me hieldt,” antwoordde ze langzaam, „dan zou ik voor elk van je minder goede daden onmiddellijk een excuus hebben en ik zou alles eerlijk verdragen. Maar van ’tbegin afi ben je oneerlijk tegen me geweest..en ik vindt ’t vreesdij^ om hier te moeten rijfn»’1 „Heusch?’1 Ze knikte van ja en bleef hem steeds ernstig aankijken en plotseling brak rijn woede los. Hij greep haar bij den schouder en duwde haar voor zich uit naar de deur. „Maak, dat je uit mijn oogen komt en ga onmiddellijk naar je eigen ka mer,’1 snauwde hiji. „Een dergebjke bru taliteit duld ik niet langer van je.’1 Mary ging zonder een enkel woord en een paar minuten zaten de beide mannen zwijgend te rooken. Eindelijk zei James Ashworth luchtig! „Een ob stinate kleine kat, hè?’’ „Ja,’1 stemde Ralph toe, het eindje van rijh cigarette wegsmijitend. „En een gevaarlijk schepsel bövien- dienl’1 1LANDSCHZWITSERSCHERE£PEN Fabrieken teJutphaas bij Utrecht E.Ostermann Co s Handel Mij.N.V.,Amsterdam GEVONDEN VOORWERPEN. NIEUWE SNEEKER COURANT i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1