Woensdag 1 November 1988 RUK Co. No. 9 Eerste Blad Uitgave KIE! Dit No. bestaat alt 3 bladen. Uit onze Raadzaal. Sue Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. 1». No. VI 07.352.65(1). Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onderzoek der reke ning van het legaat van wijlen de Wed. W. J. Jorritsma over 1932. SNEEK, BO September 1933. Aan de Gemeenteraad. De Commissie voor Rekeningen en Begrootingen ont ving ter adviseering de rekening en verantwoording over 1932 betreffende het legaat van win. Wed. W. J. Jorritsma. De ontvangsten bedroegen341.97% De uitgaven a 25525 zoodat een saldo aanwezig was van 86.72y2 De Commissie heeft pen en ander vergeleken met de bijgevoegde bewijsstukken, de rekening in orde bevonden en adviseert tot goedkeuring daarvan, Namens de Commissie: D, ZUIDERBAAN, Voorzitter. U« SIJTEMA, Rapporteur. No. VI P7.352.1 (1) Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onderzoek der reke ning van het Burgerlijk Armbestuur over 1932. SNEEK, 30 September 1933. Aan de Gemeenteraad. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1932 werd gesteld in handen van jde Commissie voor Rekeningen en Begrootingen om advies. Deontvangsten en uitgaven van het Armhuis bedroe gen 17780.77, die van den algemeenen dienst 114396.91. De gemeente subsidieerde met een bedrag van 101030.79. De commissie heeft op deze rekening geen op- of aan merkingen en adviseert tot goedkeuring daarvan. Namensi de Commissie^ D. ZUIDERBAAN, Voorzitter. U. SIJTEMA, Rapporteur. No. 1.754.21 (11a). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verpachting van het recht van inning van de voor het gebruik van het parkeerterrein op het Oud-Kerkhof geheven wordende rechten voor het plaatsen yan per sonenauto’s. SNEEK, 18 October 1933. Aan de Gemeenteraad. De archiefbewaarplaats onder het stadhuis is nog altijd vochtig. Aanvankelijk werd de hoop gekoesterd, dat bij geregeld ventileeren, vooral bij droog weer, in deze toe stand op den duur wel verbetering zou intreden. Deze hoop is niet verwezenlijkt. Ook een proef met electrische ver warming door middel van zoogenaamde straalkacheltjes beantwoordde niet aan de verwachtingen. Het resultaat was gering, de kacheltjes in het gebruik te duur. Er zullen dus andere, meer afdoende maatregelen moe ten worden getroffen om te voorkomen, dat het archief door vocht ingrijpend wordt aangetast en na verloop van tijd zou worden vernietigd. Waar met het oog op brand gevaar toepassing van gewone kachelwarmte is uitgesloten, blijft er maar één oplossing: aanleg van centrale verwar ming. Volgens een door den Directeur der gemeentewerken gemaakte raming zal de aanleg van een centrale verwar- mingsinstallatie voor de archiefbewaarplaats, waarvan de ketel is gedacht in de ruimte tusschen het archief en de zgn. blauwe gang de kosten van bijbehoorende werken inbegrepen, een uitgaaf vorderen van f430.een vrij hoog bedrag, wat echter begrijpelijk is als er op wordt gelet, dat ook voor deze eenvoudige opzet een stookplaats moet worden ingericht en een warmtebron moet worden geplaatst. Indien de installatie zou worden uitgebreid, zoo danig, dat ook de beide afdeelingen van de secretarie, de secretariskamer, het trapportaal, de conciërgewoning (alleen de keukenkamer), de bodekamer en de W.C.-ruim- ten zouden worden verwarmd, dan komen de kosten op f 1230.bij welke begrooting evenmin als bij die van f 430.geen rekening is gehouden met de omzetbelasting, die, nu zij door de Tweede Kamer is aangenomen, waar schijnlijk wel de weg naar het Staatsblad zal vinden. Wij geven, nu toch iets zal moeten worden gedaan om het archief te beveiligen, uit een oogpunt van efficiency aan het meer uitgebreide project de voorkeur en stellen U mitsdien voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 18 October 1933, no. X 07.351.512(4); Oud-Kerkhof geheven wordende rechten voor het plaatsen van personenauto’s. Aldus enz. No. 1.813.11(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot openbare verpachting van het recht tot inning der gelden voor het gebruik van wate ren, kaden en wallen in de gemeente Sneek. SNEEK, 11 October 1933. Aan de Gemeenteraad. Op 31 December 1933 loopt af de termijn van één jaaf, waarvoor door ons, na gehouden openbare inschrijving, aan L. Tijhuis te Rijssen voor de som van f5190.is verpacht het recht tot inning ,der gelden, verschuldigd voor het gebruik van wateren, kaden en wallen in deze ge meente. Wij geven U in overweging opnieuw tot openbare ver pachting van dit jrecht over te gaan, thans weder vooi de tijd van drie jaren, en stellen U voor daartoe het vol gende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 11 October, 1933, no. 1.813J1(2); tegen den schrijver van de stukkien en tegen den drukker van het blad. 40-urige arbeidsweek. Bij' B. en Wi. te Amsterdam is, met het oog op het bestrijden der werkloos heid, in onderzoek de mogelijkheid, in de bestekken voor gemeentewerken een 40-urige werkweek voor te schrijven. Met de bij de uitvoering van gemeente werken betrokken organisaties van werkgevers en werknemers wordt om trent dit denkbeeld overleg gepleegd. Bij dit overleg staat op den voorgrond, dat de verwezenlijking van het denk beeld niet mag leiden tot een verhoo- ging van de kosten der werken. J achtongeluk. Zondag had de heer J. F. van Rooy uit Eindhoven, op jacht zijlnde biji Stip hout (N. Br), het ongeluk zijn eigen drijver bij het aanlieggen op een haas in het linkeroog te schieten. De man is per auto naar het ziekenhuis te Eind hoven vervoerd. Hij zal het oog moe ten missen. SNEEK, 18 October 1933, Aan de Gemeenteraad. De doodgraver is volgens art. 6 der voor fiem geldende „Bijzondere Voorschriften”, gehouden kinderlijkjes naar de algemeene begraafplaats over te brengen, Het was hem tot dusver vergund voor het beschikbaar stellen van een mantel, die hij tijdens de vervulling van die taak behoort te dragen en van een kleed, waarin het lijkkistje moet worden gewikkeld, van belanghebbenden een redelijke vergoeding te vorderen. Deze regeling kan ons niet meer bevredigen. Het lijkt ons niet juist dat aan een lid van het gemeentepersoneel wordt toegestaan, voor door hem als zoodanig verrichte diensten, rechten te heffen ten eigen bate. Nu de tegenwoordige doodgraver de dienst 1 Januari a.s. met pensioen gaat verlaten, zouden wij met ingang van die datum de bestaande regeling willen wijzigen in die zin dat mantel en kleed door dë gemeente beschikbaar worden gesteld en voor de overbrenging van kinderlijkjes, ten bate van de gemeentekas, een vergoeding wordt ge heven van 'f2.per geval. Voor het verleenen van een wettelijke grondslag aan deze heffing, is aanvulling van de Verordeningen op de heffing en de invordering der begrafenisrechten noodig. Nog op een ander punt is aanvulling wenschelijk ge bleken. Eenige tijd geleden werd ons de vraag gesteld, of iets betaald moet worden voort a. het plaatsen van een betonnen bak in (op) één of meer grafruimten en b. het plaatsen in die hak van urnen met asch van verbrande lijken. Overbrenging kinderlijkjes. 8. Voor elke overbrenging van een kinderlijkje naar de algemeene begraafplaats door den doodgraver of diens plaatsvervanger moet f2.worden betaald. Plaatsing urnen, 9. Voor het plaatsen van urnen met asch van verbrande lijken in of op een grafruimte op de algemeene begraaf plaats moet per urn f7.50 worden betaald. II. de Verordening op de invordering van begrafenis- SNEEK, 27 September 1933. Aan de Gemeenteraad. Bij Uw besluit van 29 Augustus 1932, no. 5, werd beslo ten het recht van inning van de voor het gebruik van het parkeerterrein op het Oud-Kerkhof geheven wordende rechten voor het plaatsen van personenauto’s voor het tijdvak van 28 September ;1932 tot 1 Januari 1934 onder hands te verpachten aan W. Hoppe en J. Wuring voor de som van f 562.50, hetgeen overeenkomt met een pachtsom van f450.per jaar. Genoemde pachters hebben gevraagd voor 1934 dit recht wederom te mogen pachten voor een som van f400. Hoewel dit bedrag f50.lager is dan de pachtsom over het vorige jaar, meenen wij onder de tegenwoordige tijds omstandigheden toch te moeten adviseeren dit Bod te accepteeren, aangezien gedurende de verloopen maanden van 1933 nog steeds een teruggang in het aantal parkee- rende auto’s viel waar te nemen, zoodat zeer zeker bij publieke verpachting geen hooger bod zou zijn te ver wachten. Wij stellen U dan ook voor hei volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 27 September 1933, no. 1.754.21 (11a); BESLUI T: onder voorbehoud van de goedkeuring van de Gedepu teerde Staten voor het jaar 1934 aan W. Hoppe en J. Wuring, garagehouders te Sneek, onder door Burgemeester en Wethouders te stellen voorwaarden onderhands te ver pachten voor de som van f400.bet recht van inning SNEEK, 23 October 1933. Aan de Gemeenteraad. Bij Uw besluit van 3 April 1933, rro. 28, werden 37 woningen onbewoonbaar verklaard. De termijn van ont ruiming jwerd gesteld qp 6 maanden te rekenen van de dag, waarop de termijn van voorziening zou zijn ver streken of indien beroep werd ingesteld genoemd besluit zou zijn gehandhaafd. Tegen de onbewoonbaar verklaring van 24 in de Nieuw- buurt gelegen woningen werd beroep ingesteld; tegen de onbewoonbaar yerklaring van de overige 13 woningen werd door belanghebbenden niet opgekomen. Voor laatst genoemde woningen' loopt de termijn van ontruiming 7 November a.s. af. Vier dezer woningen nl. de perceelen Prins Hendrikkade nos. 29 en 31, het perceel Zuidend no. 6 en het perceel Boschstraat no. 26 zijn thans onbewoond. Het is niet te verwachten, dat de overige 9 woningen op genoemde datum ontruimd zullen zijn. Wij geven U daarom in overweging de ontruimingstermijn voor de woningen Prins Hendrikkade nos. 27, 28, 30, le Steenklip- straat nos. 99 en 101, le Oosterkade no. 29 en Boschstraat nos. 13, ,15 en 24 met een jaar te verlengen, en stellen II mitsdien voor het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 23 October 1933, no. 1.778.522(5); Gelet op het advies der Gezondheidscommissie gezeteld te Sneek, d.d« .12 October 1933, no. 51; B E S L U I TJ onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedeputeerde Staten de bij raadsbesluit van 3 April 1933, no. 28 gestelde termijn van ontruiming te verlengen tot 8 November 1934, voor zooveel betreft de onbewoonbaar verklaarde woningen Prins Hendrikkade no. 27 (bewoonster mej, P. Hendrik.?jia\ Prins Hendrikkade no. 28 (bewoner M. Hofstra), Prins Hendrikkade no. 30 (bewoner J. Groenen dal), le Steenklipstraat no. 99 (bewoner W. Zoethout), le Steenklipstraat no. 101 (bewoner W. Wester), le Oosterkade no. 29 (bewoonster wed. S. van Meekeren), Boschstraat no. 13 (bewoner J. IJ. Jeltema), Boschstraat no. 15 (bewoner J. Jorritsma) en Boschstraat no. 24 (be woner J. van der Meer. Aldus, enz. No. 1.776.1(2). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling en wijziging van de Verorde ningen op de heffing en invordering yan begrafenisrechten. 11, aan te vullen en te wijzigen als volgt: 1. artikel 3, onder a. wordt gelezen: a. die bedoeld in het 2e lid door den persoon, die het uitsluitend recht tot begraven heeft gevraagd of op wiens naam dat recht in de grafregisters staat geboekt en moeten worden betaald onmiddellijk nadat met het maken van de grafkelder of de urnenbewaarplaats is aangevangen. 2. aan artikel 3 worden toegevoegd twee nieuwe leden, luidende; e. die bedoeld in het 8e lid door den persoon, die de overbrenging heeft aangevraagd en moeten worden betaald onmiddellijk nadat de teraardebestelling heeft plaats gehad, f. die bedoeld in het 9e lid door den persoon die de urn plaatst of tot die plaatsing opdracht heeft gegeven en moeten worden betaald onmiddellijk nadat die plaatsing is geschied. 3. de cijfers 258 en 262 voorkomende in artikel 4, wor den vervangen door onderscheidenlijk de cijfers 291 en 295; Aangezien de heffingsverordening in dit geval niet voorziet, zou het antwoord ontkennend moeten luiden, een vrijgevigheid, waarvoor naar onze meening geen aan leiding bestaat Tot dusver zijn nog slechts enkele urnen op de Alge meene begraafplaats begraven, waarvoor het in art. 2, 4e lid, der heffingsverordening genoemd recht is geheven, wijl de doodgraver een, zij het minder dan normale, hoe veelheid graafwerk had te verrichten. In het geval hiervoor onder b. bedoeld, behoeft echter niet te worden gegraven en zal art. 2, 4e lid, bezwaarlijk toepassing kunnen vinden. Teneinde deze kwestie tot een oplossing te brengen, lijkt het ons gewenscht, dat voor het plaatsen van een urn met asch van verbrande lijken, in een grafruimte op de algemeene begraafplaats alhier, een uniform tarief wordt vastgesteld van f 7.50 per urn, onverschillig of al dan niet graafwerk moet worden verricht en dat voor het maken van een urnenbewaarplaats als hiervoor onder a. bedoeld, een bedrag wordt geheven van f20.voor elke graf ruimte die zij inneemt, mits die bewaarplaats niet het karakter draagt van een grafkelder, als bedoeld in art 2, 2e üd, der heffingsverordening. Het verdient aanbeveling tegelijk mét Het aanbrengen van de hiervoor bedoelde aanvullingen, de redactie van art. 4 der invorderingsverordening met de nieuwe num mering der Gemeentewet in overeenstemming te brengen. Wij stellen II voor daartoe te nemen hei navolgend be sluit; De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 18 October 1933, no. 1.776.1(2); BESLUIT! I. behoudens de Koninklijke goedkeuring, de Verorde ning op de heffing van begrafenisrechten, yastgesteld bij raadsbesluit van 6 Juni 1921, no. 11, aan ie vullen als volgt; 1. aan artikel 2, lid 2, wordt toegevoegd een tweede volzin, luidende; III. te bepalen dat de onder I en II genoemde wijzi gingen in werking zullen treden 1 Januari 1934 of zooveel later als de onder I genoemde Koninklijke goedkeuring ter kennis komt van Burgemeester en Wethouders. Aldus, enz. No. X 07.351.512(4). Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot de aanleg van een centrale verwarmingsinstallatie, omvattende de archiefbewaarplaats, de beide afdeelingen der secretarie, de secretariskamer, het trap portaal, de conciërgewoning (gedeeltelijk), de bodekamer en de W.C.-ruimten in het stadhuis. BESLUIT; Burgemeester en Wethouders te machtigen op de door hen vast te stellen voorwaarden opnieuw voor de tijd van B. eu W. bieden den raad de’volgende voorstenen aan; drie iar®n’ ?n?aand! J Januari l?34’ ia?et °PenJaar. verpachten het reci!t tot inning der gelden, verschuldigd voor het gebruik van wateren, kaden en wallen in de gemeente Sneek. Aldus enz. No. 1.778.522(5), Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van de ontruimingstermijn yan 9 onbewoonbaar verklaarde woningen. Urnenbewaarplaats. Voor het stichten van een urnenbewaarplaats, geen grafkelder zijnde, moet, behalve het recht volgens het le lid, worden betaald voor elke grafruimte die door die bewaarplaats geheel of gedeeltelijk wordt ingenomen, f20.—. 2. aan artikel 2 worden toegevoegd twee nieuwe leden luidende: GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11;% en 12% uur, de i navolgende voorwerpen als gevonden ge- deponeerd op 2930 Oct. 1933: beursje met inh.; oorbelletje; witte muts; sleutel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 2930 Oct. 1933: transportfiets, E. de Haan, Oosterdijk; damesbeursje, F. Kuik, le Oosterkade 43; dameshandschoen, J. Poiesz, Bothniakade 13; zilveren oorknop, Van Wieren, Bosch straat 29; boodschapmand, L. Hofmeester, le Woudstraat 11; zilveren speldje, H. Hen- driksma, Joh. W. Frisostraat 25; ring, Gem.- reiniging, Lemmerweg; dop van benzine tank, Tj. Hemaamt, Julianastraat 8; witte muts, J. Groninger, Scharnestraat 11. Weer twee distilleer- tt Gestellen ontdekt. Het was ial eenigien tijd in het Oosten der gemeente |Opsterland een publiek geheim, dat Ier frauduleus sterke drank gefabriceerd werd. u Ook de (fiscus-ambtenaren en politie mannen hadden er wel van gehoord, spe tien en zochten, maar zonder suc ces, zelfs wanneer men meende bijl huis zoekingen wei zijn slag te zullen slaan. Thans is men gelukkiger geweest. Bij! een inval door politie en kommlie- zen biji den winkelier S. T. te Siegers- woude, werd onder de toonbank verbor gen een toestel voor distilleeren gevon den en een dergelijk instrument werd opgespoord in den tuin van den heer R. de V. in hetzelfde dorp. Hier was het verstopt in een hoop zand. De V. verklaarde van niets af te we ten, hij vermoedt, dat anderen ’t toestel uit vrees voor ontdekking heime lijk in zijn tuin hebben verstopt, om al dus de schuld van zich af te wenden. Beide toestellen zijn in beslag geno men en de verdachten zijn gehoord. Op beide plaatsen werden ook ver borgen vuurwapenen gevonden, die na tuurlijk ook meegenomen werden. V, h, Nb Vreeselijk ongeluk. Zondagmorgen isi te Twijzel een vree- selijk ongeval gebéurd, dat in het dorp diepe ontroering heeft verwekt. De 16- jarige dochter van den heer D. Riemer- sma. smid aldaar, was na kerktijd bezig bet petroleumstel, dat brandde, bijl te vullen. De vlam sloeg in de vloeistof met het gevolg, dat het gelaat van het meisje zeer ernstig werd gewond. Ook geraakten de kleeren in brand. D e vlam men werden spoedig door de huisge: nooten gedoofd. Het meisje was echter al zoo zwaar gewond, dat het gister nacht na hevig lijden is overleden. De deelneming met de zwaar getrof fen ouders is groot. L. Ni. Opruiende lectuur. De officier van justitie te Groningen, mr. A. Rombach, heeft gisteren op grond van een strafvervolging, die is in gesteld wegens publicatie van opruiende geschriften, een inval gedaan in de drukkerij De Volharding aan de Hoen- diepskade 12 te Groningen. Het betreft hier de uitgifte van het weekblad De Arbeider, een orgaan op communistischen grondslag, waarin in den Jaatsten tijd stukken hebben ge staan, die zouden opruien tot dienstwei gering. De pers, waarop het blad werd ge drukt, 'en de zetmachines zijn onbruik baar gemaakt door in beslagneming van enkele onderdeden. r De vervolging zal worden ingesiteld van de voor het gebruik van het parkeerterrein op het NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1