Uit onze Raadzaal. Ho. 11 Eerste Nad Uitgave KIEZEBRINK Co. Woensdag 8 November 1938 BOe Jaargang Dit No. bestaat alt 3 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. 4 en te er nu al Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. De heer B1 o k is van oordeel, dat door deze voorstellen nogal eenige wijziging in de instructie wordt aangebracht De Voorz.: Dit voorstel gaat niet over de instructie. De Secretaris zet uiteen, dat het hier geen instructie- wijziging betreft, doch een kwestie is van heffing en invorde ring. Mocht de heer Blok het hiermee niet eens zijn, dan kan hij een interpellatie aanvragen. Het voorstel van B. en W. wordt z. h. s. aangenomen. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen taf de aanleg van een centrale verwar- mingsinstallatie, omvattende de archiefbewaarplaats, de beide afdeelingen der secretarie, de secretariskamer, het trapportaal, de conciërgewoning (gedeeltelijk), de bode kamer en de W.C.-ruimten in het Stadhuis. (Bijlage 119; dossierno. X 07.351.512). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. De heer Dokkum zou het voorstel willen doen dit punt bij de begrooting te behandelen. Het is nogal belangrijk en bij de begrooting zal het een passen en meten zijn, deze sluitênd te krijgen. Daarom is spr. er voor de behandeling van dit voorstel uit te stellen. De Voorz. zegt, dat B. en W. niet met dit voorstel zouden zijn gekomen als het niet dringend noodig was. Het archief is vochtig en tot nu toe is men er niet in geslaagd het voldoende te verwarmen, terwijl de aangewende middelen duur zijn. Eerst is gedacht over gedeeltelijke verwarming, maar beter lijkt ons algeheele uitbreiding. De begrooting is voor B. en W. een nachtmerrie. Reeds zou deze de raadsleden hebben bereikt, ware het niet dat nieuwe circulaires waren gekomen, die bespreking in het college van B. en W. dringend noodig maakten. De heer M as e 1 a n d zegt, dat B. en W. wel overtuigd zijn, dat dit voorstel een groot bedrag vraagt, maar zij waren van oordeel, dat deze zaak niet mocht worden uitgesteld, vooral met het oog op het archief, dat een schat van groote ideëele waarde is. De voorgestelde centrale warmte is voordeeliger dan kachelwarmte; bovendien heeft men dan niet de last van tel kens bijvullen der kachels, wat een rustiger werksfeer schept, en geen stof. Niettegenstaande de minder rooskleurige finan- ciëele toestand, is dit voorstel toch wel gerechtvaardigd. De heer De Groot vraagt of deze post op deze of op de volgende begrooting komt. Spr. is overtuigd, dat een centrale voor het archief voor f 430.wel noodig is, maar de vraag is of de voorgestelde centrale voor ruim f 1200.in deze of de volgende begrooting wordt opgenomen. De heer Blok is van oordeel, dat de loopende rekening geen overschot zal geven en ook de volgende niet. Het is daar om beter de behandeling van dit voorstel uit te stellen tot bij de begrooting. De heer Zuider baan merkt op, dat de centrale voor het archief alleen boven de andere onkosten van de verwarming komt, terwijl bij de voorgestelde centrale de verwarming van het archief er op toe is. De heer S ij t e m a: Moet er doorloopend gestookt? De heer Zuiderbaan: Dat is niet noodig in de zomer. De heer S ij t e m a kan deze toezegging maar niet zoo accepteeren. Bij vochtig zomerweer is het slechter dan bij vrieskou in de winter. In het centraal telefoonkantoor moet tenminste geregeld worden gestookt. Wordt de inrichting der centrale zoo gemaakt, dat men ook het archief alleen kan ver warmen? Anders boet men het voordeel dat men in de winter heeft in de zomer weer in. Deze vraag mag wel eens ernstig onder oogen gezien. Het voorstel-Dokkum wordt ondersteund door den heer Blok. De heer S ij t e m a: Dan kan bij aanneming van dit voorstel mijn vraag tevens beantwoord. Het voorstel van den heer Dokkum tot uitstel wordt- aan genomen met 105 st. Voor stemmen de leden Potma, Oppenhuizen, Breeuwsma, Blok, Dokkum, Boeijenga, Hoekstra, Van der Veen, De Groot en Sijtema; tegen stemmen de leden Smeding, Siemensma, Maseland, Hogeveen en Zuiderbaan. Punt X. Voorstel van ^Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring, voor de tijd van een jaar, van de opbrengst van de tol van de brug over de Trekvaart bij „De Dille", met gebruik van woning enz. en van een perceel weiland, aan T. Walma. (Bijlage 120; dossierno. X 07.351.32 T (4)). B. en W. stellen voor: Op 12 Mei 1934 eindigt het tijdvak van een jaar„ waar voor aan T. Walma is verpacht de opbrengst van de tol van de brug over de trekvaart bij „De Dille” onder Rauwerd. In de pacht is begrepen het gebruik van de woning, staande in de nabijheid van genoemde brug op het perceel, kadastraal bekend gemeente Rauwerd, Sectie B, no. 1176, met een stal, het genot van het grasgewas aan weerszijden van de grindweg en ten zuiden van de genoemde woningk zoomede dat van de trekweg van Tania- molen tot aan het Weidumerhout, voor zoover de gemeente rechthebbende van die weg is. Van een perceel weiland, gelegen nabij „De Dille”, groot ongeveer 51 Are, dat mede bij T. Walma in gebruik is, loopt de huur op 1 November 1933 af. De jaarlijksche huurprijs bedroeg aanvankelijk f 400. zijnde f 325.voor de tol met toebehooren en f 75.voor het perceeltje weiland. Over het jaar 1931/1932 werd aan den pachter, in verband met de minder gunstige tijds omstandigheden, een reductie op de pachtsom verleend van f50.terwijl voor het huurjaar 1932/1933 de pacht som met gelijk bedrag werd verlaagd. Bij de jongste ver pachting (voor 1933/1934) werd een pachtprijs overeen gekomen van f300.(f255.voor de tol c. a., f45. voor het perceeltje weiland). De tegenwoordige pachter wil het gehuurde wel opnieuw voor de tijd van een jaar inhuren, mits voor dezelfde pachtsom (f300. Het komt ons voor, dat de geboden huurprijs aannemelijk is en dat bij een publieke verpachting geen hoogere opbrengst zal worden verkregen. Tegen verhuring voor de tijd van een jaar bestaat bij ons geen bezwaar. Het grasgewas van de trekweg van Taniamolen tot aan het Weidumerhout zal ter beschikking van den huur der staan, voor zoover en voor zoolang de gemeente recht hebbende op die weg zal zijn. In welke mate ook de opbrengst door de overdracht van weggedeelten wordt beperkt, daaraan zal nimmer aan spraak kunnen worden ontleend op vermindering van de pachtsom. Overigens zullen dezelfde voorwaarden gelden als voor de loopende huurtijd gelden. Wij stellen U thans voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; De heer Breeuwsma: Als er toch f450.geboden is, mag men m. i. dit bod niet laten loopen. De Voorz. zegt, dat er een zedelijk motief is om dit bod niet aan te nemen. Kan de inschrijver niet uit, dan bestaat er kans, dat hij het volgend jaar om verlaging komt. Hierna wordt gestemd over het voorstel-Blok. Voor stemmen de leden Siemensma, Boeijenga, Potma, Blok, Dokkum en Breeuwsma; tegen stemmen de leden Hoekstra, De Groot, Hogeveen, Zuiderbaan, Oppenhuizen, Van der Veen, Smeding, Sijtema en Maseland. Dit voorstel is dus verworpen met 96 st Het voorstel van B. en W. wordt alsnu z. h. s. aangenomen. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot openbare verpachting Van het recht tot inning (Ier gelden voor het gebruik van wateren, kaden en wallen in de ge meente Sneek. (Bijlage 116; dossierno. 1.813.11). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. De heer De Groot is van meening, dat waar deze inning reeds jaren verpacht is, er aanleiding bestaat tot het stellen van de vraag of er niet meer uit te halen zou zijn. Zou het niet mogelijk zijn, dat de politie met de inning belast werd, of iemand, die slechts halve dienst heeft of op wachtgeld is ge steld? De Voorz. antwoordt dat de politie vooral Dinsdags zeer druk bezet is. Stelden wij van gemeentewege iemand aan, dan zou er een nieuwe ambtenaarsfunctie worden geschapen met pensioenaanspraken etc. Deze betrekking vraagt heel wat van den functionaris en o. i. zullen de financieele voordeelen dan niet meevallen. Wij willen deze kwestie evenwel wel in de ver gadering van B. en W. ter sprake brengen. De heer S ij t e m a kan niet geheel met de voorstelling van den Voorz. meegaan. Het gaat in dit geval om een pacht van f 5000.— en voor zoo’n bedag zou het corps wel kunnen worden uitgebreid. In het begin van spr.’s raadslidmaatschap is deze zaak ook al aangesneden. Spr. weet niet of de pachter zelf het geld ophaalt of dat dit door een ander geschiedt. De contrOle is zeer wel mogelijk door invoering van een bonnenstelsel. Is het ook mogelijk dat het voorstel van B. en W. wordt verdaagd tot de volgende vergadering, dan kunnen B. en W. met een nader advies komen. De Voorz. zegt dat uitbreiding van de politie niet gemak kelijk zal gaan. Bovendien valt de functie niet mee. De heer Zuiderbaan: Dit is een betrekking waar een pachter alles uit haalt, terwijl iemand in gemeentedienst allicht niet zoo actief is. Dit is geen zaak voor gemeentelijke exploitatie. De heer B o e ij e n g a is het met de opmerking van den heer Zuiderbaan, dat dit geen zaak is voor gemeentelijke exploitatie, volkomen eens. Een agent zal een salaris van f 2000.moeten hebben, en de winst zal zeer waarschijnlijk niet meer dan f 1000.bedragen. De heer Blok: Vroeger is deze zaak in eigen beheer bij de gemeente geweest, doch bij verpachting bracht zij veel meer op. Spr is zelf vroeger pachter geweest en heeft toen onder vonden/dat hij er vroeg uit moest en ’s avonds laat gedaan had. Gemeentelijke exploitatie zou ons van de wal in de sloot helpen. De heer S ij t e m a zou voor het onderhavige voorstel zijn, als bewezen was, dat het niet anders kan. Deze pachter heeft op verscheidene plaatsen gepacht; hij moet dus anderen op laten halen. Dat zou toch de gemeente ook kunnen doen. Spr. dringt daarom aan op verdaging, om B. en W. gelegenheid te geven hieromtrent advies te verstrekken. De heer Blok: Wii hebben nu November; de volgende ver gadering zal allicht in December worden gehouden; dan wordt het te laat voor publieke aanbesteding. De heer Maseland: Er wordt opgemerkt, dat de heer Tijhuis op meerdere plaatsen heeft gepacht en daarom kan de gemeente het ook zelf doen. Deze conclusie is niet gerecht vaardigd. De heer Tijhuis zal andere voorwaarden hebben voor zijn personeel, dan de gemeente, bv. aandeel in de winst, wat de gemeente niet kan doen. Voorts is het tijdperk van dienst per dag te lang; dan dat dit door het gemeentepersoneel kan geschieden. De heer De Groot is van oordeel, dat er tegen gemeente lijke exploitatie wel bezwaren zijn in te brengen, doch spr. heeft allereerst aan de politie gedacht, omdat die toch altijd op straat is. In drukke tijden zou men desnoods een ander daarvoor kunnen nemen. Wordt de zaak rationeel ingepikt, dan zit er 'wel voordeel in. De heer S ij te m a vraagt of er bezwaar is om deze verpach ting niet voor 3 jaar maar voor 1 jaar te doen geschieden. Tegenwoordig wordt haast geen verpachting voor zoo’n lange tijd gehouden en geschiedt het al, dan wordt er vaak onthef fing gevraagd. Wordt de verpachting voor 1 jaar gegund, dan zouden B. en W. in de loop van 'het jaar advies kunnen geven over de kwestie van eigen beheer. Het advies, dat voor ons ligt, is wat aan de late kant. De heer B1 o k is ook wel voor 1 jaar verpachting te vinden, niet om de gaarder, maar om de schipperij, die het tegen woordig moeilijk heeft. De heer Zuiderbaan: Wij zijn van oordeel, dat er in de verpachting eenige stabiliteit moet zijn om iemand voor zoo’n functie te ambieeren. Dit werk eischt een heele man voor een heele dag. Wij kunnen daarom geen gemeente-ambtenaar geven, omdat in deze betrekking menschen moeten werken, die zoo lang kunnen werken als zij willen. Daarom kunnen wij ons niet met het voorstel-De Groot vereenigen. De heer Maseland merkt op, dat dit voorstel de vrucht is van ernstige overwegingen van het college van B. en W. Er is al zooveel schommeling in de financiën, waarom het beter is, dat er eenige stabiliteit komt in de opbrengst. Ver pachting over verschillende jaren lijkt spr. minder voordeelig. De heer Dokkum: Er zijn nu al verschillende voorstellen gedaan; kan de verpachting nu niet voor 1 jaar geschieden? De heer Zuiderbaan: Het is beter van niet. Gestemd wordt over het voorstel-Sijtema om voor 1 jaar te verpachten. Voor stemmen de leden De Groot, Sijtema, Smeding, Van der Veen en Blok; tegen stemmen de leden Breeuwsma, Hoekstra, Hogeveen, Zuiderbaan, Oppenhuizen, Siemensma, Boeijenga, Potma, Dokkum en Maseland. Dit voorstel is dus verworpen met 105 st. Het voorstel van B. en W. wordt alsnu z. h. s. aangenomen. Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van de ontruimingstermijn van 9 onbewoon baar verklaarde woningen. (Bijlage 117; dossierno 1.778. 522(5)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Z. hi. s. aangenomen. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aanvulling van de verordeningen op de heffing en de invordering van begrafenisrechten. (Bijlage 118; dossier no. 1.776.1(2)). VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 6 NOVEMBER 1933, ’s avonds 7J4 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkes. Aanwezig alle (15) leden. Na de opening vraagt de heer Van der Veen verlof na de behandeling der agenda een vraag tot B. en W. te mogen richten betreffende de brandstoftoeslag voor werkloozen. Het verzoek wordt toegestaan. Aan de orde is: Punt 1. Notulen van de vergadering van 3 October 1933. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 9 October 1933. (X P7.352.651). Wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Adressen van J. W. Deenik en I. IJkema te Sneek, houdende verzoek de café- en restaurantbedrijven voor de toepassing van de wet op de Personeele belasting gelijk te stellen met winkels en logementen pf met gemeubileerde kamers. (1.714.31). Worden in handen van Burgemeester en Wethouders gesteld om advies. c. Adres van de Kamer van Koophandel en fabrieken voor Friesland te Leeuwarden, houdende betuiging van instemming met het door de Friesche Bond van hotel-, café- en sociëteithouders ingediende adres ter zake van de toepassing der wet op de Personeele belasting op de café- en restaurant-bedrijven. (1.714.31). Alsvoren. d. Adres van het bestuur der Vereeniging „Grootzand”, houdende verzoek pm verbetering van de zuidelijke toe gang tot het Grootzand. (1.811.111.2(30)). Alsvoren. e. Rekening en verantwoording van het beheer en on derhoud van de „mac-adamweg Sneek-Bolsward” over 1932.. (1.811.111). Wordt voor kennisgeving aangenomen. Adres van het Comité van actie ter bevordering der belangen van het schildersbedrijf in de 4 Noordelijke pro vinciën, houdende verzoek het schilderwerk der gemeente op te dragen aan bona fide schilderspatroons of liever nog uitsluitend aan georganiseerde patroons. (X 07.351. 513). B. en W. stellen voor aan adressant te berichten dat reeds zooveel mogelijk in de geest van het verzoek wordt gehandeld. De heer Van der Veen vraagt of er bezwaar bestaat aan het verzoek te voldoen en het schilderwerk aan de georgani seerde patroons te gunnen. De Voorz. antwoordt dat er enkele werken zijn die voor aanbesteding moeilijk vatbaar zijn. Er wordt trouwens reeds zooveel mogelijk in de geest van toet adres [gehandeld. De heer Van der Veen zegt, dat de georganiseerde pa troons verplichtingen op zich hebben genomen in het belang der gemeenschap. Het is daarom wenschelijk hen in hun streven tegemoet te komen. De Voorz.: Wij werken zooveel mogelijk met de georga niseerde patroons. Maar er zijn bezwaren om met alle werkjes bij hen te komen; dan worden ze veel te duur. De heer S ij t e m a merkt op, dat de ongeorganiseerde pa troons onder de markt werken. De georganiseerde patroons moeten qua de organisatie een behoorlijke prijs berekenen, ook in verband met het collectief contract. De Voorz.: Door de manier van werken van de georganu- seerden wordt vastgesteld welke prijs moet worden berekend en aan wie het werk moet worden gegund. 'Dit moge niet van algemeene bekendheid zijn, maar de ervaring heeft ons dit wel geleerd. In de bestekken van de gemeente worden bepalingen opge nomen omtrent het loon, waaraan ook de ongeorganiseerde patroons moeten voldoen. De heer Dokkum zegt, dat er wel eenig bezwaar is tegen de voorgestelde regeling. Daarbij wordt het «consumentenbelang niet voldoende beschermd, tenzij men door een collectieve rege ling hiervoor een oplossing zou weten te vinden. De heer Zuiderbaan merkt op, dat in het antwoord staat,, dat zooveel mogelijk met het verzoek van de georganiseerde patroons rekening zal worden gehouden. Het voorstel van B. en |W. wordt hierna z. h. s. aangenomen. g. Adres van H. J. Ament te Sneek, houdende verzoek hem, te rekenen met ingang van 1 November 1933, eervol ontslag te verleenen als schoolarts. (208). Het gevraagde ontslag wordt eervol verleend. Punt III. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onderzoek der rekening van het legaat van wijlen de Wed. W. J. Jorritsma over 1932. (Bij lage 113; dossierno. VI 07.352.65). Het voorstel vindt men in een vorig nr. Z. to. s. aangenomen. Punt IV. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen inzake onderzoek der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1932. (Bijlage 114; dossierno. VI 07.352.1). Het rapport vindt men in een vorig nr. Z. to. s. aangenomen. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verpachting van het recht van inning van de voor het gebruik van het parkeerterrein op het Oud Kerkhof geheven wordende rechten voor het plaatsen van personenauto’s. (Bijlage 115; dossierno. 1.754.21 (11a)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. De Voorz. deelt mede, dat in de laatste dagen een adres is ingekomen van den heer Van der Heij, waarin hij verzoekt in aanmerking te komen voor pachter van het parkeerterrein voor een som van f 450.per jaar. Wij achten het voorgestelde bod van f 400.een redelijk bod, dat acceptabel is en meenen dan ook geen ander voorstel te moeten doen in verband met het ingezonden adres. Daarom handhaven wij ons voorstel. De heer Dokkum vraagt op welke wijze er contróde wordt geoefend. De Voorz.: Door kaarten en ook door telling. De heer Blok: Het komt mij voor, dat het voorstel van B. en W. bezwaar kan ontmoeten als de inzender van het adres in beroep gaat bij Gedep. Staten. Daarom is spr. voor publieke inschrijving en doet daartoe een voorstel. De heer S ij t e m a vraagt of er wel ooit een aanbesteding is gehouden. De heer S m e d i ng acht de zaak nog te jong om aanbesteding te houden. Dat zou z. i. het volgend jaar beter kunnen geschieden. D t. H. J. Ament. Morgen verlaat onze stad metterwoon dr. H. J. Ament, arts te dezer stede. Zijn patiënten en oud patiënten zullen hem met leedwezen zien gaan maar sterk zal zijn gemis ook ge voeld worden in de Ver. tot Ziekenverpleging alhier, van welker bestuur hij sedert 1912 on afgebroken lid was, en wel van 1912—1930 secretaris, daarna voorzitter. Hij is al dien tijd de stuwkracht in die vereeniging geweest en dat zij haar werk heeft kunnen brengen op het huidige peil is ongetwijfeld voor een zeer groot deel te danken aan de toewijding stoere werkkracht van dr. Ament. De heer Ament was voorts schoolarts dezer stede. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11% en 12% uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op4—7 Nov. 1933. Meisjespantalon, Damesrijwiel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 4—7 Nov. 1933. Beurs met inh., Jansen, Zuidend. Vaarboom, Gem. reiniging. Lemmerweg. Parapluie, Dik- hof. Nauwe Burgstr. Roode muts, T. Bruin- sma, Oppenh.weg 46. Ledige beurs, D. van der Ploeg, IJlsterkade 35. Nijptang, K. Groen land, Wijde Noorderh. 21. Schaartje, L. van der Horst, IJlsterkade 64. Blauwe muts, H van der Wal, Zuidend 23. Heerenrijwiel, Oomes, Oosterdijk. Roode Kindermuts, Joh. de Vries, Zuidend 9. Heerenrijwiel, Welbe dacht, Oud Kerkhof 3. Dameshandschoen, Tj. van der Schaaf, Rozenstraat 24. Bruin lederen Handschoentje, S. Groenendaal, v. d. Heijbuurt 13. Kinderhandschoen, F. Fleur, Ubbo Emmiusstr. 18 De wereld op z’n kop. Wij gelooven niet dat 's wereld’s tooneel- literatuur een zwaar verlies zou hebben te boeken gehad, wanneer het blij-eindigend spel van de toekomst „De wereld op z’n kop” door A. M. de Jong getrokken uit deroman „The Millennium” van Lipton Sinclair in de pen ware gebleven. Zeker: er is humor in dit spel, in het bij zonder in het tweede bedrijf, dat wel iets aan Shaw herinnert, maar het derde is o.i. zoo ver want aan een klucht dat de vraag gesteld mag of het de beweging waardig is, waarvoor het door de Jonge Spelers wordt en Vrijdag avond hier in de Harmonie werd opgevoerd. Met dat al is er veel gelachen door het publiek dat deze avond van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling in tamelijken getale be zocht. Dat is vooral ook te danken aan het spel dat op hoog peil stond. Johan Fiolet als Erskine Granville, Lucas Wensing als de gouverneur en Flink als de chef der bedienden waren inderdaad voor treffelijk, het sappig spel van de laatste amu seerde in het bijzonder, van de actrices mo gen we Hesje Rijken noemen als de gouver- neursvrouw, die in het derde bedrijf op dreef was en Nelly Ernst als een der dochters van de gouverneur. Ortee stadgenoot, dr. Joh. Theu- niisfc, werd benoemd tot „Membre die la Société d’Histoire Moderne” te Parijls. B10SC00PNIEUW5. De film, welke misschien het zuiverste het talent van Greta Garbo als karakter-actrice onthult, gaat thans in de bioscoop bij de W a a g n.l. „Zooals gij mij begeert” naar Pirandello's tooneelstuk van die naamhet verhaal van den man, wiens jonge vrouw tijdens een invasie in de wereldoorlog zoek geraakt is, tien jaar trouw aan een herinnering blijft en wiens vriend haar dan denkt te her kennen in Zara, de danseres in Boedapest. Een wereld van nieuw geluk gaat voor de hereenigden open, tot de twijfel komt of Zara inderdaad Maria is Een slot is er eigenlijk niet aan dit stuk, staat daar een vraagteeken, zooals het voor de toeschouwer ook een vraag blijft of Zara en Maria werkelijk dezelfden zijn maar prachtig heeft Garbo deze moeilijke rol uitgebeeld. Een film die om spel en inhoud alle belangstelling verdient. Een kostelijk lachnummertje met Oliver Hardy en Stan Laurel is er in het bijprogramma. „King Kong” is een film welke de gewel dige technische vaardigheid van het filmbedrijf op waarlijk verbijsterende wijze demonstreert. Alleen deze reuzen-aap al doet dat. maar meer nog als we met de bemanning van het filmschip in een gebied doordringen waar de praehistorische dieren als 't ware voor het opscheppen zijn en we gevechten tusschen de geweldige gorilla en dynosauriers en wat dan ook aanschouwen. Met een gasbom weet men de gorilla te bedwelmen, hij wordt naar New- York gebracht en den volke vertoond, breekt los en veroorzaakt een paniek in Broadway. Hij knijpt een trein van de subway en een auto als een lucifersdoosje in elkaar, vlucht met een meisje naar de top van ’n skyscraper, waar tenslotte een eskader vliegtuigen hem onschadelijk maakt. Een boeiende film, soms huiveringwekkend ook, maar niet zonder het zoet der liefde, want het door de gorilla geroofde meisje blijft ongedeerd en krijgt de stuurman van het film schip, die haar in het praehistorisch landschap ook al uit Kongs handen redde. In het bijprogramma een geestige film met Szöke Szakall 1 F NIEUWE SNEEK ZR COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) ’i 1>’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1