Io. 16 Eerste Blad Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uitgave KIEZEBRIhK Co. Zaterdag 25 November 1933 SOefJaargang Dit No. bestaat uit 4 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. - Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen. RegelprIJs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawisr, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. licht doodt de tuberkelbacil. Voorts kan een onregelmatige leefwijlze en alcohol misbruik het gevaar voor, t.b.c. bevor deren. Wat de beteekenis dezer ziekte voor de maatschappij betreft, t.b.c. komt on der alle klassen voor, in het bijzonder onder de armere bevolking. 15 jaar geleden waren de sterftecijfers twee maal zoo hoog als nu. Nu sterven aan deze ziekte ongeveer 7 Va persoon per 10.000 inwoners, dat is 6000 per jaar in geheel Nederland. Friesland staat er het gunstigst voor, er sterven 5 per 10.000, dat is 200 per jaar, in Sneek is het cijfer vrijlwel het gemiddelde van Friesland. Ongeveer 1 op de tien men sdien die t.b.c. hebben sterven er aan, zoodat Nederland ongeveer 60000 t.b.c.- lijders zal hebben, Friesland 2000. Deze cijfers bewijzen van hoe groote beteekenis deze ziekte is voor de maat schappij. We kunnen uitbreiding der t.b.c. voorkomen in de eerste plaats door voorbehoeding, n.l. besmetting tegen gaan en het weerstandsvermogen zoo hoog mogelijk op te voeren. Door lijders aan open t.b.c. in sa natoria of in het gezin afzonderlijk te verplegen in een ruime, frissche zieken kamer; door zorg te dragen dat hun sputum geen schade kan doen, groote reinheid in aCht te nemen kan men besmetting tegen gaan. Het weerstandsvermogen van kinde ren kan opgevoerd door ze naar vacan- tiekolonies te zenden, in goede wonin gen onder te brengen, goede, soms extra voeding te verschaffen, regelma tige leefwijze, goede slaap, afwisseling tusschen. rust en arbeid. Voorts kan tnen trachten de zieken tot genezing te brengen. De t.b.c.-lijder moet een vrij langdurige rustkuur door maken, te korter naarmate de ziekte vroeger ontdekt is. Gaandeweg moet dan zoo’n patient weer aan arbeid ge wend worden. Vaak is noodig krachtige extra Voeding, voorts geneesmiddelen, soms inspuitingen met goudbevattende stoffen of tuberculine, die antistoffen opwekt. Ook kan soms een dieet nut-, tig werken,, soms bestraling. Ook de meer actieve behandeling, de chirur gische, die er van uitgaat dat een ziek lichaamsdeel tijdelijk rust moet hou den, wordt de laatste tijd voor een aangetaste long toegepast, dit kan slechts als er één long ziek is. Het constateeren der tb.c. geschiedt door den dokter, vaak geholpen door consultatie bureaux. Ons land is daar voor verdeeld in districten die ieder een consultatiebureau hebben. Aan het hoofd staat een arts, voorts is er een huisbezoekster en zoo noodig admini stratief personeel. De spreekuren zijin kosteloos in het ziekenhuis', ook hier. Natuurlijk is dit niet voor iedereen. Mien moet er heen worden gestuurd door de huisdokter. Men wordt er on derzocht met alle moderne hulpmidde- delen, e~ is een röntgeninstallatie voor het doorlichten, waardoor tal van ge vallen zeer vroegtijdig kunnen-ontdekt. Vindt de dokter iets, dan wordt de huis dokter gewaarschuwd en maatregelen genomen. De plaatselijke ver. voert de maatregelen die voorgeschreven wor den uit, en wel via de plaatselijke huis bezoekster. Ook zorgt de ver. er voor dat de woning aan de eischen voldoet en zoo noodig verbeterd of een andere woning wordt verstrekt. Voorts wordt gezorgd voor eventueel noodige ont smetting, de sputum prophylaxe wordt gecontroleerd. Gezorgd wordt voor zoo goed mogelijke verpleging thuis of in sanatoria of- ziekenhuizen. Bestraling wordt toegepast als ’t noodig isi. Een zeer veel omvattende taak dus die véél geld kosteen half jaar verblijf in een sanatorium kost immers, al f 600, en hier in Sneek is altijd meer dan 1 patient, dus heeft de ver. groote bedra gen. noodig. Spr. hoopt dat duidelijk is geworden dat men in de allerlaatste plaats deze vereeniging mag laten Hjl- gegeven is goed besteed. Laten allen lid worden onder de leus: ”van allen voor allen”. De heer M a s e 1 a n d dankt de spre ker en betoogde dat 60.000 t.b.c.-patien- ten een enorm verlies, voor de samen leving beteekenen, fijl vergen belang rijke uitgaven en als we deze ziekte be strijden, bevorderen wij een groot maat schappelijk belang. Veel vrhgen wij niet van een ieder, de contributie bedraagt slechts f 1 per jaar. Speciaal de jonge ren spoorde spr. aan als lid toe te tre den, opdat de ver. het werk weer op de oude voet kan voortzetten, niet zon der succes, zooals uit de cijfers; door dr. Russchen genoemd blijkt. De avond droeg verder het karlakter van een kunstavond. De h.h. Tillema (viool) en te Strake (piano) speelden, de Sobriëtasclub onder leiding van mej. Lucie Tromp gaf reidansen, ’t Huis vrouwenkoortje zong onder leiding van mevr. Prins, mej. v. d. Berg declameer de gédichten Ivan Gezelle, terwijl tot slot een groep jongedames onder lei ding van de heer en mevr. Kan een rhythmische dans uitvoerden. De heer M asel and sprak namens het bestuur der ver. zijn hartelijken dank uit aan de h.h. Tillema en te Strake die werkelijk hoogstaand mu zikaal genot verschaften, mogen wij het spel van deze heeren nog vaker ge nieten. Dank ?ia.n *t dam.es- koortje en de eminente leidster mevr. Prins, aan mej. v. d. Berg die ons zoo, aangenaam bezig hield met de clamatie Van werk van de onster felijke Gezelle, aan mej. Tromp de leid ster der reidansen, en mevr, en de heer Kan, leiders van de rhythmische dan sen. Voorts werd dank gebracht aan ’t damescomité Van voorbereiding, in het bijzonder aan mevr. BeekhuisHesse- lirik, die zoo’n uitgebreid programma samenstelde. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Mprtinipleinj en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen II/2 en 12'/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 2124 Nov. 1933: gymnas tiekschoenen;hamer; heerenhandschoen; heerenrijwiel; heerenrijwiel; grijze ceintuur. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 2124 Nov. 1933: zilveren ringetje, J. Faber, Tulpstraat 6; kop van een autolantaarn, j. Jellema, Terzool; beurs met inhoud, Schukking, 2e Woudstraat 63; boodschaptasch, J. v. d. Schuit, Smidsbuurt 7; kluwen groen garen, Koerten, Monnikstraat 16; Alpenmuts, H. Blom, 2e Frittemahovenstraat 3; heerenrij wiel, T. Postma, Lemmerweg 19. Vrijz. Dem. TÓoneel- en Muziekclub. Als we de opvoering van „Eenzaam” van Jan Fabricius door bovengenoemde club Woensdagavond in Amicitia de maat van ’t beroepsspel zouden aanleggen, zouden we in de vertolking misschien iets meer gewild hebben, vooral wat meer tempo. Maar hoe goed de krachten dezer club ook spelen, het blijft liefhebberij-tooneel en in die klasse was het een zeer goede opvoering. Al direct mogen we de keuze van het stuk roemen, al te vaak grijpen dilettanten voor hun keus naar de onwerkelijkheid, zoodat we niets anders dan lof kunnen hebben voor de keus van ’n stuk, dat ’n brok echt tropenwee is, waarvan zij, die het kozen, moeten hebben beseft welke zware eischen het stelde aan de spelers. Doch goede krachten als zij zijn, hebben deze aan die eischen over het alge meen goed voldaan. Tot die goede krachten behoort stellig de vertolker van de rol van Willem Bijlevoorde, de controleur in de rim boe, die aan zijn eenzaamheid zelf ge kozen, want zijn meisje had hem aangebo den hem naar zijn post te volgen, doch hij wilde die opoffering niet te gronde gaat. Zijn spel in het moeilijke derde bedrijf mag geroemd, evenals dat van zijn collega Kree- mer. Julie, van Bijlevoorde’s meisje, speelde voortreffelijk, en sappig is gespeeld de rol van mevr. Egmond Olthoorn van den Burgh, uitstekend was ook Verschoor. De kleinere rollen werden zoo gespeeld de inland- sche bediende incluis dat men van een goede bezetting mag spreken. Het was dus een knappe uitvoering voor een groot en dankbaar publiek, dat behalve van het goede stuk, in hooge mate heeft Cavalcade, het epos eener generatie, is nu in de Bioscoop b ij de Waag. Cavalcade is, zegt ’t Deventer Dagblad, niets anders dan de in voortreffelijke tafree- len en beeldenreeksen weergegeven werke lijkheid, zooals millioenen gezinnen die be leefden bij het uitbreken van den wereld oorlog. Episoden uit die menschenslachting worden u in haar afschuw^vekkendste vor men gedemonstreerd. Ze zullen u doen hui veren, met smart vervullen en tot schreien toe ontroeren, maar indrukwekkender en aandoenlijker dan al die fragmenten zijn de gebeurtenissen, welke zich afspelen in een tweetal gezinnen waarvoor ge zonder eenige fantasie, uw eigen, vertrouwde omgeving in de plaats kunt stellen. Die voelt en begrijpt ieder, die de film aanschouwt onmiddellijk en in dit feit ligt dan ook haar bizondere kracht en verhe venheid. Beurtelings worden we geleid bin nen de muren van hetzelfde -Londensche pa triciërshuis, dat gedeeld wordt door den eigenaar, diens vrouw en kinderen, met den bediende, z’n echtgenoote, moeder en baby, ’t Is Oudejaarsavond... nog eenige mi nuten en de beroemde Big Ben van den Westminstertoren zal met 12 slagen een nieuwe aëra inluiden, dat der twintigste eeuw. De kinderen van vader en moeder Marryot, voorgesteld door Clive Brook en Diana Wynyard, worden uit hun bedjes ge haald om beneden het oude jaar weg te knabbelen met een stuk taart. In de keuken, bij de Bridges, uitgebeeld door Hendrik Mundin en Una O’Connon, ontmoeten we een dergelijk tafreel van liefde, rust en aan hankelijkheid. Maar dan ineens meldt het noodlot zich aan in den vorm van een oor- logsproclamatie: Engeland contra de Zuid- Afrikaansche Boeren. Van dat oogenblik af voelt men zich aangegrepen en gemarteld door een wreede realiteit, waarvoor bijna geen woorden te vinden zijp om die span ningen treffend te typeeren. Van beide gezinnen, waar kort tevoren geluk en vrede heerschten, wordt de familie band rauw verscheurd,' doordat de mannen zich in het leger der strijdenden moeten mengen. genoten van de muziek van Kreefts Concert- zaalband, die onvermoeid bleek. De regie was van mevr. FortuinZelle, dus in orde! Dezer dagen is te Sneek door mej. F. v. d. Wierf, voor het Blinden instituut „Bartimeus” te Zeist, ingeiza- melfi de som van f 136.85. Lening over Rome. Men schrijft ons: Woensdag 29 NoV. a.s. hoopt drs. A. G. H. van Hoogenhuyze, Ned. Herv. Predikant te Amsterdam voor de Ver. v. Rechte. Hervormden in het Geboujw een lezing te houden over Rome, waar bij hij zal behandelen1 a. De Vatidaansche Staat, b. Het Kerkelijk Rome, c. Het Antieke Rome, d. De doodenstad Pompeï. Het gesprokene zal met lichtbeelden toegelicht worden. Zie verder de ad vertentie in dit nummer. B10SC00PNIEUW5. „Breng ze levend mee”, is de titel van een film, welke thans in de Amicitia Bioscoop gaat. Een film, welke ’t leven van ’t Sumatraansche oerwoud ongeschon den tot ons brengt, ongeschonden, d. w. z. voor het opnemen van deze film is geen dier gedood. De meest sensationeele dra matiek van de rimboe is hier op het witte doek vastgelegd door mannen, die hun leven waagden om dergelijke momenten ge vechten op leven en dood tusschen roofdie ren meestal door de camera te vereeuwi gen. Frank Buck is de man die de expeditie leidde, en heeft met zijn helpers met onuit sprekelijk geduld en uithoudingsvermogen, kampende met klimaat en vele andere moei lijkheden gewacht, wederom gewacht en steeds maar gewacht op de verschijning der wilde dieren. Dank zij hem is het mysterie der wildernis geen mysterie meer, een ge vecht tusschen een 30 voet lange python en een tijger, de overmeestering van een zwarte panter door een krokodil, een ge vecht op leven en dood tusschen 2 tijgers, een strijd tusschen monitorhagedis en kro kodil en tusschen krokodil en python ont hult ons de strijd in de natuur op wreed- grootsche wijze. Dit alles speelt zich af in onze Nederlandsche koloniën, in Sumatra, terwijl de verklarende tekst in zuiver Ne- derlandsch is nagesynchroniseerd. Behoeft deze film verdere aanbeveling? Ze komen terug, met lauweren en triom fen overladen. Vreugde en blijdschap zijn weergekeerd in beide gezinnen, waar de vrouwen zich moe weenden en zich tever geefs hadden afgevraar waartoe die massa-moorden eigenlijk Bleef in den kring der Marryot’s de liefde bestendigd, beneden, bij de Bridges, trad, ondanks ’t kind, de verwijdering in tusschen vrouw en man, die aan den drank verslaafd was geraakt. Bridges vond zijn einde op straat, toen hij door een sleeperskar werd overreden. Het kind intusschen ziet men opgroeien tot een knap, rank meisje, dat eens de vrouw van Joe Marryot zou zijn geworden, ware ’t niet, dat het lievelings kind der Marryot’s op de slagvelden van Vlaanderen was gebleven. De andere zoon der Marryot’s was z’n broer reeds voorge gaan in den dood, toen hij zich met zijn bruid aan boord van de „Titanic” bevin dend, met dit schip naar den bodem der zee zonk. Wij kunnen in dit bestek onmogelijk deze emotioneele scènes aan een uitvoeriger be schrijving onderwerpen. De manier echter, waarop de regisseur er In slaagde deze dra matische episoden te karakteriseeren, zonder één sprankje sensatie, geeft hem recht op den eere-titel: grootmeester der film-dra- matische kunst. Hij is een Shaw en een Shakespeare tegelijk en bezit de gave en het talent van een Galsworthy om het men- schelijke in elk individu aan de oppervlakte te brengen. Het prachtigst en ontroerendst evenwel komt zijn rijkdom van geest en gevoelen naar voren, wanneer hij ons opnieuw voert naar den huize Marryot, waar een moedige, lieve vrouw wacht op den terugkeer van man en zoon. De wapenstilstand wordt geteekend.. klokken luiden over Londen, een opgetogen, buiten zichzelf van vreugde en opwinding zijnd volk danst juichend en tierend door de straten. Uit Hyde Park klinken kanonschoten, wier daveringen doordringen in de huiska mer van Jane Marryot. Het overweldigende van het gewichtig gebeuren dringt echter niet meer tot haar door, neergevallen op den grond als zij is wegens het verlies van haar jongen. Met een van smart en vertwijfeling ver lept gezicht zien we haar, de eens zoo fleu rige, bevallige vrouw, nog eenmaal tusschen de menigte als een waanzinnige zoekend en turend naar wat haar zoo lief was, maar dat aan den overkant van het Kanaal onder de groene zoden van het slagveld rust Weer is ’t oudejaarsavond. Andermaal beiert de Big Ben 12 slagen over Londen uit. Negentien-drie-en-dertig wijst de ka lender aan en op ’t balcon van de woning, waar zooveel liefde en droefenis om beur ten gingen, vinden ’n vergrijsd echtgenoot en ’t met de sneeuw der ouderdom getooid hoofd van Jan Marryot elkaar in een vuri- gen kus. Beëindigd is daarmee dit schitterende werk, waarin het epos eener generatie niet mooier, edeler en indrukwekkender kon worden uitgebeeld. Met zulk een waarach tige cultuurfilm der Fox Corporation, is de eer van Hollywood voorgoed gevestigd. Autobusdienst WorkumSneek. Bij Koninklijk besluit is het door de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen inge steld beroep tegen het besluit van Ged. Sta ten van Friesland, waarbij aan D. Faber te Workum vergunning is verleend tot het in werking houden van een autobusdienst tus schen Workum en Sneek ins'.ig nge- grond verklaard. Jongetje bij ruzie gedood. Te Drachten kregen gisteren een 14-jarige en 17-jarige jongen ruzie. Toen de 14-ja- rige zich bükte, meende de ander dat hij zou worden aangevallen en sloeg toe, en wel zoo hard, dat de 14-jarige knaap direct overleed. De dader is naar Leeuwarden gebracht. De oudste inwoonster van Den Haag overleden. De dood heeft Dinsdag de oudste inwoon ster van de residentie weggenomen. Het is de weduwe Stinessevan der Pol, die dien dag in het ziekenhuis aan ’t Slijkeinde op den leeftijd van ruim 102 jaar is overleden. De Rijks dagbrand. Van der Lubbe is eindelijk begonnen iets te zeggen. Hij eischte vlugge af doening van het proces en uitvoering van het vonnis. Belangrijk was vooral dat hij verklaarde noch Dimitrof, Popof en Tarief noch Torgler ooit voor dit proces te hebben gezien. Propaganda kunstavond Ver. tot bestir, derr Tuberculoise. Gister werd deze propaganda kunst avond in de Harmonie gehouden. Er waS een druk bezoek. De voorz. der ver. tot bestr. der tu berculose, de heer M asel and, heette allen welkom, in het bijlzonder dr. Rus schen, het comité van voorbereiding en de medewerkers aan deze avond. De ver. tot bestr. der tuberculose heeft hier al bijna 25 jaar met veel succes gewerkt, nu komt er wat kente ring door de crisis, die subsidies deed verloren gaan of inkrimpen. Dat hebben wij als realiteit te aan vaarden, doch niet als zoo’n realiteit aanvaarden wij de daling van het leden tal; het bestuur meent dat dit kan op>- gevoerd en daarvoor zal deze winter een actie worden gevoerd, waarvan deze avond de inzet is. Deze avond gal het werk der ‘ver. meer bekend maken, im mers onbekend maakt onbemind. We tellen 700 h 800 leden en dat cijfer kan verdubbeld. Er hebben nu een 100 leden bedankt, iedereen hééft in deze tijd wel eens een finandeelé te genvaller en dan gaat men allicht eerst bezuinigen op de contributie, men vindt ons dan wel een sympathieke ver. maar er zijn hog leden genoeg, zoo zeg|t men dan en men zegt zélf het lidmaatschap op. Ook zjji die nog geen lid zijn rede- neeren zoo. Hier is een fout in de rede- neering; oppervlakkig moge het lijken alsof ome ver. er een van armenzorg is, doordat wij behoeftigen steunen, dit is slechts middel, voor ons is het doel de bestrijding van de t.b.c. als volks ziekte, een sociaal belang der eerste orde, omdat uitbreiding der t.b.c. een gevaar voor de geheele gemeenschap beteekent, men denke maar eens Welk een schrik wekte het krantenbericht over de besmetting van een geheele schoolklas door een zieke onderwijzer. Hoe meer patiënten er zijn, hoe meer gevaar voor allen. Hteit is dus een algemeen en persoonlijk belang dat deze ziekte bestred^en wordt. Het is dus volstrekt noodzakélijk dat ieder, wie het maar ©enigszins mogelijk is., toetrede als lid opdat het ledental minstens verdubbeld worde. Dr. M. R u s s c h e n van H eerenveen, die de propagandarede hield, betoogde dat men de vijand moet kennen voor men hem kan bestrijden. Sedert in 1882 Koch de tuberkelbacil ontdekte, weet men dat de t.b.c. een bésmetteiijke ziekte is. Men kan .dus alleen t.b.c. krijgen als men besmet wordt. De tuberkelbacillen komen voor al langs de ademhalingsorganen het lichaam binnen, minder vaak door de spijsverteringsorganen en door de huid nog minder vaak. Tuberkelbacillen ko men alleen voor in de omgeving van lijders aan open tuberculose,in het bijzonder open longtuberculose. De bpeekseldruppeltjes die van hem in de lucht blijlven drijven, bevatten t.b.c.-ba cillen. 1 i 1 Zoo kan een gezonde ze inademen, ook wel met het stof dat op de vloer ligt, met het voedsel kan men t.b.c.- bacillen naar binnen krijgen door b.v. ongekookte melk te drinken. Vrijwel alle menschen zijn wel eens een keer besmet doch niet allen wor den ziek. Dat komt omdat in de regel enkele bacillen geen t.b.c. doen uit breken. De besmettingerf moeten veel vuldig en kort op elkaar optreden, wat gebeurt als men in een gezin woont met een lijder aan open t.b.c. Bovendien heeft het lichaam zeker weerstandsvermogen tegen de t.b.c„ doch dit vermindert bijv, door andere ziekten als suikerziekte, kinkhoest, griep, ook door onvoldoende voeding, door •en slechte donkere woning, want het den onder bezuiniging. Het geld haar De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, ve^ftijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgc^É] allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, OpperMizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1