Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Als er een STER op staat, Is het de beste tabak STER TABAK Nooit meer Poetsen. Bij VAN DER KALLEN slagen allen. Dit No. bestaat uit 4 bladen. TROMP, Sneek. vanaf 40 et. vanaf f 6.85 Gezellig, zindelijk en gevaarloos TERKADE’s THEECOMPOORTJE (Brillant pers-kristal) Lepel of Vork Cassettes No. 17 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINR Co. Woensdag 29 November 1938 die ge voor Uw geld kunt koopenI 50e Jaargang RECLAME KOLOM. OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. NIEMEIJER’S I Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen. menschen- 1. Knipscheer, dat V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de, stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. wond. Het Japansche bewakingsdetachement wist de bandieten op de vlucht te drijven en de gevangen genomen reizigers te bevrijden. Een nader bericht meldt, dat in het ge vecht met de bandieten 4 Japansche soldaten gedood zijn en 8 gewond. Nog steeds groote misdadigheid in het „Wilde Westen”. Volgens de beschikbare gegevens is het voormalige „Wilde Westen” der Vereenigde Staten nog steeds het wildste gedeelte van het land. In Nevada, Arizona en Nieuw-Me- xico geschieden in verhouding tot de bevol kingsdichtheid meer moorden dan ergens anders in de Vereenigde Staten. Het hoogste moord-percentage wordt gevonden in den staat Nevada, en wel in de jaren 1929 tot 1931, 16.5 moorden per 100.000 zielen. Ne vada heeft tevens, door de aanwezigheid van de bekende, stad Reno het hoogste aan tal echtscheidingen. Laag is het aantal moorden in de staten New York, New Jersey en Pennsylvanië. Het laagte-record komt op naam van den staat Vermont, waar per 100.000 zielen slechts 1.3 moord voorkomt. 70 jaar getrouwd. De heer en mevrouw v. DorstenGerrit sen waren gisteren 70 jaren geleden te Zwolle in het huwelijk getreden. De bruidegom is 93, de bruid 90 jaar. Het oudste achterkleinkind is 15 jaar. Het echtpaar verheugt zich in een goede gezondheid. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- le ingezetenen, onderstaande voorwerpen, ils gevonden aangegeven op 2528 Nov. .933: zwart kinderwantje, J. H. Jaspers, W. .odewijkstraat 28; oorknopje, G. Kramers, loschstraat 22; beurs met inhoud, U. Ate- na, Alb. Agnesstraat 5; lorgnet, Schuite naker, Badhuisgracht 14; zilvergeld en sleu- el, J. de Groot, Joh. W. Frisostraat 2; beurs net inhoud, Zoethout, Lemmerweg 24; zak- :am in étui, J. Pijpker, Jollenstraat 6; moer- leutel, O. Hoekstra, Lemmerweg 30; dames rmbandhorloge, P. Dotinga, Geeuwkade 1; schippershaak, D. Oppenhuis, 2e Bosch- Iwarsstraat 7; paar glacé handschoenen, J. Atsma, 2e Selfhelpstraat 26; kinderbeursje, k. Kroes, Smidsbuurt 8. De beroepingscommissie der Doopsge- inde Gemeente alhier heeft tot haar leed wezen ook bericht gekregen van Ds. L. D. 1. Knipscheer, dat Z.Eerw. een beroep naar .neek niet zal kunnen aanvaarden. met een doosje Theelichten, inh. 4 stuks, tegen den specialen prijs van 75 ct., als pakket verpakt. Aardige attentie voor en nd St Klcolaas 1 Voor den handel bij Trieste afloop van een St Nicolaas-begroeting. Elk jaar heersdit er te Eindhoven een geweldige drukte, vooral van de j eugd, rondom de haven van het Einldf- hovensche kanaal als St. Nicolaas per stoomboot arriveert. Ook Zondagmid dag verdrongen de menschen zliclh op de bruggen, om dit schoone schouw spel gade te slaan. Men had dit jaar verleden jaar was zulks verboden daartoe gebruik gemaakt van een houten noodbrug. Deze brug nu is Zondag bezweken on der het gewicht van de belangstellen den. Het middengedeelte kon het zware gewicht wel torsen, doch een opgang bezweek en stortte in de diepte. Gelukkig kwam dit gedeelte op een schuit terecht, waardoor een ramp .is voorkomen, want stellig zou anders de geheele brug bezweken zijn. Nu kwa men ongeveer zeventien personen, mèe- rendeels kinderen, mee naar beneden en Vielen eensdeels op de schuit, an derdeels in het water tusscjhen de schuit en den wal. Gelukkig wist men spoédig de drenkelingen op het droge te bren gen. Verschillende kinderen en vrouwen, die bewusteloos waren geworden, kon den weldra weer worden bijigebracht zoodat het ongeluk ten slotte nog be trekkelijk goed is afgelöopen en er geen slachtoffers zijn te betreuren. Niemand werd ernstig gewond. Een 60-jarige weduwe, mej. Aarte, verdween een paar maal onder water, doch Zijl kon nog tijdig gered worden, terwijl haar taschje, dat geld bevatte, later is opgevischt. Bijl het neerstorten der brug maakte zich van de menschen een paniek mees ter. Het andere gedeelte was in een oogwenk ontruimd. Geneesheeren en politie waren terstond ter plaatse om hulp te verleenen, terwijl verschillende automobilisten hun wagens disponibel stelden om de drenkelingen naar hun1 woning te vervoeren. Crt. N. v. d. Pi. Daarom SOLA-MASSIEF, het ideale tafelgerei, gaat meer dan een leven mee. Pastoor B. J. Brouwer verdronken. Zaterdagmiddag is pastoor B. J. Brouwer, pastoor van de parochie Loenersloot, te Nieuwersluis nabij de Vechtbrug, met zijn auto in de Vecht gereden, ’t Gelukte niet den pastoor uit zijn benarde positie te redden. Een kwartier na het ongeval is de pastoor levenloos opgehaald. Auto-ongeluk. Te Birmingham, in Californië, kwam een auto met studenten van de Stanford Univer- siteit op den terugweg van San Francisco door tot nu toe onbekende oorzaak in bot sing met een anderen auto. Vier personen werden gedood en 7 gewond. Incident aan de Nederlandsch- Duitsqhe grens. V. D. meldt uit Venlo: In de Duitsche grensplaats Stralen hield een auto met vier Nederlanders stil voor een café, 'dat eenige meters van de Neder- landsche grens gelegen is. Twee der inzit tenden gingen het café binnen en gelastten de waardin, de gordijnen dicht te schuiven, terwijl zij zelf de deur sloten. De vrouw wilde toen het raam openen, teneinde om hulp te roepen, maar toen kwamen ook de beide andere mannen door dat raam de gelagkamer binnen. Zij trokken een portret van Hitler van den wand, dat zij achter de auto bonden en verdwenen toen over de Nederlandsche grens, in de richting Arcen, het portret achter hen aan sleepende. Het incident veroorzaakte in de grens streek groote consternatie. De Duitsche po litie heeft zich met de Nederlandsche politie in verbinding gesteld, om de mannen op t' sporen. Een nieuw Verkade’s Album, „Weer een echt Natuurboek”, dat was onze eerste jndruk bij het zien van het nieu we Verkade’s album: „De Bloemen en haar vrienden”, door dr. Jac. P. Thijsse. Wel een buitengewoon aantrekkelijk onderwerp: wilde bloemen, vlinders, bijen, hommels enz., afgebeeld op plaatjes, welke bladzijde na bladzijde één tinteling van kleur en afwisseling vormen. Een geheel, zóó aantrekkelijk, dat men onwillekeurig denkt: „dit is wel de climax van wat Verkade’s albums ons in den loop der jaren hebben gebracht!” Lezen wij daarbij den interessanten tekst van dr. Thijsse, dan raken we al spoedig onder de bekoring van diens boeiend relaas over de vele merkwaardigheden uit het leven der bloemen en insecten. We leeren zien, hoe nauw het verband is tusschen beider bestaan en het zou ons niet verwonderen, indien U a.s. zomer den lust bij U voelde opkomen, met dit album onder den arm er op uit te trekken voor een „ontdekkingsre’s” van al dit schoons in de natuur! Gebeurt het niet herhaaldelijk, dat we op een wandeling denken: „hoe zou die bloem of vlinder hee- ten?” of „wat doet zoo’n insect daar eigen lijk?” Welnu, op al dergelijke vragen geeft het nieuwe Verkade’s album U afdoend ant woord. Vooral ook wordt men in deze uitgave naar men ons meedeelde de 21ste reeds getroffen door de zoo natuurgetrouwe en knappe uitbeelding van de onderwerpen. Een woord van lof voor het werk der schil ders C. Rol, H. Rol en J. Voerman Jr. is dan ook wel op zijn plaats, evenals voor den samensteller van ’t geheel, Jac. J. Koeman, de drukkers van plaatjes en album: de fir ma’s L. v. Leer en Co. en Bekman en Sar torius. Resumeerende komen wij tot deze con clusie: een album, om in Uw kamer op tafel te leggen en telkens ter hand te nemen, zij het als lees- of als plaatjesboek, dat U blijvend vreugde verschaft 1 Naar wij vernemen is door den Mi nister van ^Financiën besloten de thans al hier bestaande kantoren van den ontvanger der registratie en domeinen en de bewaar der van de hypotheken, enz., met ingang van 1 Januari 1934 samen te voegen tot één kantoor voor den dienst der registratie en domeinen en hypotheken. In verband hiermede zijn met ingang van dien datum verplaatst naar bovengenoemd nieuw in te stellen bureau de adjunct-com- miezen G. Vonk, J. H. A. Passage, de rijks- klerken J. Bouwhuis en K. Sijtsma, allen thans werkzaam op het hypotheekkantoor, alsmede de rijksklerken M. de Vries en P. Koopmans, than& werkzaam aan het ont vangkantoor der registratie en domeinen. Drie maal ter dood veroordeeld. De rechtbank te Essen heeft gisteravond, na een behandeling, die verscheidene dagen geduurd heeft, de vrouw Konsylia uit Glad beck, die een jaar geleden haar drie kinde ren vermoordde door ze in het Rijn-Herne- kanaal te werpen, drie maal ter dood ver oordeeld. Den morgen na de daad heeft de vrouw zich bij de politie aangegeven en een verklaring afgelegd, die zij later echter her riep, door te beweren, dat zij de kinderen tijdelijk in den kost had gedaan bij een ken nis en dat deze den drievoudigen moord begaan zou hebben. Bij het gerechtelijk on derzoek keerde de vrouw echter tot haar oorspronkelijke verklaring terug en bekende zij, den drievoudigen kindermoord begaan te hebben tengevolge van echtelijke twisten. De vrouw is volkomen toerekenbaar ver klaard. 22 man doodgevroren. Uit Chingain (Siberië) wordt gemeld dat Aldaar een uit 22 man bestaande wacht van soldaten is doodgevroren. De verdwijning van een honderdjarige. Een inboorling uit Zuid-Afrjka, van wien men aannam, dat hij wel honderd jaar moet zijn, verdween korten tijid ge leden op geheimzinnige wijize van zjjti kraal in het IIlovo River-distriict. Er werd aan misdaad gedacht en de crimineele politie te Durban stelde een uitgebreid onderzoek iin. Een detective wist al spoedig het mysterie op te losr sen. De vermiste man werd levend'en wel te Sutherlands, nabij Mafitzburg, gevonden, waar hij bij een Idochter woonde. Hij vertelde de politie, dat hij onaan genaamheden met zijn zoons te IIlovo had gehad en toen maar had beslo ten èr tusschen uit te trekken. Hij had den heelen weg naar Sutherlands, een afstand van ongeveer 60 mijlen, geloo- pen. De oude heer scheen er niet aan te denken, dat hijl iets bijzonders had ondernomen. Hij deelde mede, van plan te zijln, weer naar zijn zoons terug te gaan en de volledige harmonie is daar mede weer in de familie teruggekeerd. Een gifgas, waartegen nog geen masker gemaakt is. De Engelsche brigade-generaal Grozier verklaarde |in een rede te Londen, dat de Engelsche regeering in het bezit was van het gevaarlijkste gifgas, dat bestond. Er was nog een tweede groote mogendheid die in het bezit van eenzelfde gas was. Technici en wetenschappelijke onderzoekers hebben vergeefs gepoogd een gasmasker tegen dit nieuwe gas te construeeren. Een kapelaan In Duitschland veroordeeld. De strafkamer te Essen heeft den in de laatste jaren door zijn optreden als spreker in vergaderingen bekenden kapelaan dr. Klinkhamer wegens handelingen tegen de verordening van den rijkspresident, en wel heimelijke opstand tegen de nationale re geering, tot een gevangenisstraf van 6 maanden veroordeeld. De kapelaan zou zich in zijn preeken tegen het huidige bewind hebben uitgelaten. Da's direct te bewijzen! Vraag een fijnproever eens, waarom hij altijd Niemeijer's Ster Tabak rookt of - nóg beter - koop eens een pakje Sier Tabalc voor denzelfden prijs als Uw tegenwoordig merk. Alleen zóó kunt ge ie weien komen, hoeveel meer smaak en geur ge voor datzelfde geld kunt koopen. Dat is de reden waarom Niemeijer's Sier Tabak Holland's populairste merk is! HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: I. dat door hen is verdaagd de beslis sing op het verzoek van de N. V. HAN DELMAATSCHAPPIJ voorheen firma S. van der Meulen Szn., aldaar, om vergunning tot het plaatsen van een electromotor van 3 P.K. in het perceel Truffelsteeg no. 4, Sectie B, no. 3848, voor het in werking brengen van een koffie/pinda-branderij; II. dat ter secretarie ter inzage liggen verzoeken met bijlagen van: a. THE TEXAS COMPANY, gevestigd te ’s Gravenhage, om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche benzine- bewaarplaats (inhoud 4000 liter) met een bovengrondsche aftapinrichting voor het perceel Jollenstraat nos. 2a en 2b, kadas traal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 929; b. de N. V. BATAAFSCHE IMPORT MAATSCHAPPIJ, gevestigd te ’s Graven hage, om vergunning tot verplaatsing van de benzinepomp, behoorende bij de onder grondsche benzinebewaarplaats vóór het perceel Leeuwarderweg no. 4, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 899, voor de oprichting waarvan bij besluit van 24 Mei 1927, no. 9, vergunning werd ver leend, naar de rand van het trottoir; dat op Woensdag 13 December 1933, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven om tegen de verzoeken bezwaren in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe re lichten en dat zoowel de verzoekers, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden ken nis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat, volgens de heerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, 29 November 1933. Aanslag op den Trans-Siberischen express. Op 40 mijl ten oosten van Tsitsikar heb ben bandieten den Trans-Siberischen ex press doen ontsporen. De trein reed met een snelheid van 50 mijl per uur, toen hij derailleerde. Verscheidene wagens sloegen om. De bandieten vuurden op de reizigers, die trachtten uit de omgevallen wagons te klimmen. Men vreest, dat hierbij velen wer den gedood. Een groot aantal personen werd als gijzelaar meegevoerd. De trein, welke van oost naar west ging, vervoerde 600 reizigers. V<-’ a een nader Reuter-telegram uit H; schijnt het gebeurde minder ernstig te zijn dan men uit de eerste berichten zou opmaken. Er zijn 10 reiziger» ernstig ge- 1 *1 *1 NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) Kerknieuws. Yorkrllgbaar 13 tot 5 cent per half ons. Met bons voor Niemeiier's bekend» kwa I i lei ts-cadeaux.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1