Ho. 19 Eerste Blad Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. 50e Jaargang Uitgave KIEZEBRINK Co. Woensdag 9 December 1933 Dit No. bestaat uit 2 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen. B. evi W. bieden den raad de volgende voorstellen aan: 2466. Ph. Kuipers, Slagerij, Groot- De De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. SNEEK, 15 November 1933. Aan de Gemeenteraad. In de raadsvergadering van 6 November jl. is onder no. 9 aangenomen een motie van Uw medelid, den heer Dokkum, om de behandeling van ons voorstel tot het aan leggen van een centrale verwarmingsinstallatie voor de archiefbewaarplaats, de secretarie, en een deel van het stadhuis, uit te stellen tot de behandeling der gemeente- begrooting voor 1934. Sommige leden hebben voor deze motie gestemd, omdat bij hen geen zekerheid bestond ten opzichte van de beant woording der vraag of de installatie zooals deze was ontworpen, de moelijkheid openliet bij een vochtige atmos feer de archiefruimte alleen te verwarmen, met afsluiting als gevonden aangegeven op 3 en 4 Dec. 1933: mantelceintuur, Brandsma, Korte Vee- marktstraat 1; geldswaarde, W. de Boer, 2e Woudstraat 14; streng koralen, C. Fer- werda, Tranendal 14; lederen handschoen, J. Meijer, le Oppenhuizerdwarsstraat 6. zijn gehandhaafd. Aldus, enz. SNEEK, 22 November 1933. Aan de Gemeenteraad. T. Veenstra, aan wien tot 1 Januari 1934 is verhuurd het perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie A, no. 1278, gelegen in de Hospitalerpolder, heeft No. X 07.351.32(35). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring van het perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie A, no. 1278, gelegen in de Hospitaler polder, aan T. Veenstra. SNEEK, 15 November 1933. Aan de Gemeenteraad. W. van der Meer, slager, alhier, heeft gevraagd of hij het bij 1? in dit voorjaar gehouden publieke verhuring van landerijen aan hem voor 1933 toegewezen perceel weiland bij de Leeuwarderdwarsstraat, deel uitmakende van het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 1051, voor het jaar 1934 onderhands mag huren voor de som van f50.Voor 1933 is een huursom be steed van f 42. Het thans geboden bedrag kan dus redelijk genoemd worden. Het wil ons dan ook voorkomen, dat bij publieke verhuring geen hoogere huurprijs zal worden geboden. Dit geeft ons de vrijheid aan U te advjseeren aan deze onderhandsche verhuring jnede te werken, door het vol gende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 15 November 1933, no. X 07.351.11(46); BESLUIT: onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedepu teerde Staten, tot onderhandsche verhuring voor het jaar 1934 van het perceel weiland aan de Leeuwarderdwars straat, deel uitmakende van het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 1051, groot 0.82.04 H.A., aan W. van der Meer, slager te Sneek, voor de som van f 50.en onder de nader door Burgemeester en Wethou ders te stellen voorwaarden. Aldus enz. gezien en gezeefd om sporen van dia manten te vinden. Dit is een zeer om vangrijk werk als men weet, dat in het uitgebrande vertrek de resten on geveer één decimeter hoog den vloer bedekken. In een der vertrekken, waar het niet gebrand heeft, is een flesch met petro leum gevonden. Er kwam nooit petro leum in huis. De flesch, waarin de pe troleum was, is een flesch bestemd voor witten wijn. Echter is reeds ultgemaakt dat zij niet is van de soort en ook niet van de firma, van wie de bewoner zijn wijn betrekt. Ook naar de afkomst van deze flesch wordt een onderzoek inge steld. Bij den brand zijti voorts vijf, kost bare vosbionten vernield. Reorganisatie van het onderwijs. Minister Marchant verklaart in de memo rie van antwoord aan de Tweede Kamer op de Onderwijsbegrooting, dat een bezuini ging van 15/2 millioen op het onderwijs, waartoe de ministerraad heeft besloten, al leen mogelijk is door reconstructie van het SNEEK, 29 November 1933. Aan de Gemeenteraad. Wij stellen U voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gezien de door den Ontvanger dier gemeente ingezonden staten van oninbare posten van schoolgeld over het be lastingjaar 1931/32 voor het openbaar gewoon en uitge breid lager onderwijs, het bijzonder gewoon en uitgebreid lager onderwijs, alsmede van parkeerrechten over 1932; Overwegende, dat door den Ontvanger voor zooveel mogelijk alle bij de Gemeentewet voorgeschreven middelen vruchteloos zijn aangewend om de nalatigen tot betaling te dwingen; Gelet op het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 29 November 1933, no. 1.851.2.02.2(4); BESLUIT: oninbaar te verklaren: een bedrag van f47.39 aan schoolgeld over het belas tingjaar 1931/32 en wel f7.50 voor het openbaar gewoon lager onderwijs (school no. 4)f 6.voor het openbaar uitgebreid lager onderwijs; f29.69 voor het bijzonder gewoon lager onderwijs (Koningin Wilhelminaschool f23.12 en Julianaschool f6.57); f4.20 voor het bijzonder uitgebreid lager onderwijs (Rehobothschool) en een bedrag van f3.74 wegens parkeerrechten over 1932. Aldus enz. dus van de overige ruimten, waarin volgens het plan radia toren zullen worden geplaatst. Wij hebben deze vraag voorgelegd aan den Directeur der gemeentewerken, die haar in een hierbij overgelegd schrijven bevestigend heeft beantwoord. Wij brengen onder deze omstandigheden, ondanks de aanneming der boven bedoelde motie, ons voorstel opnieuw bij U ter tafel. De zorg voor de gemeentelijke archieven is bij de Archiefwet 1918, S. 378, aan ons opgedragen. Wij achten langer uitstel van het treffen van maatregelen niet gewenscht. Zoolang geen centrale verwarming is aangebracht zal op andere wijze moeten worden getracht de archiefruimte vochtvrij te houden. Dat kan niet anders dan door aan- wending van electrische energie en dit is, wij zinspeelden er in ons voorstel van 18 October jl. reeds op, kostbaar. Naar onze huidige indruk laat de dienst 1933 een uitgave als welke met het aanbrengen van centrale verwarming is gemoeid, wel toe. Wij verzoeken U de behandeling van ons voorstel van 18 October 1933 (bijlage no. 119) te hervatten. Aldus enz. No. X 07.351.11(46). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring voor het jaar 1934 'van het perceel weiland aan de Leeu warderdwarsstraat, deel uitmakende van het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 1051, aan W. van der Meer. blok. No. zand. No. 2686. G. Wijdenes, Looxmagracht. Vervallen: Geene. Hedenmiddag werd ten overstaan van mr. K. H. Mulder finaal verkocht in café „Onder de Linden” de vruchtbare Sathe en Landen, groot 54 pdm., staande en gelegen te Oosthem, thans in huur bij den heer T. Breeuwsma. Na cumulatie werd het gekocht door den heer S. Miedema te Winsum als lasthebber voor den heer G. H. Lampe te Nijmegen voor f40751.70. Kerknieuws. Ds. Jac. Treffers, te Marken, heeft de toe zegging van beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier aangenomen. (Het gerucht, dat Z.Eerw. voor deze toe zegging heeft bedankt, is onjuist.) GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 Vz en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 3 en 4 Dec. 1933: eenige rij wielen; sleutel; heerenhandschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, No. 1.778.522(6). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onbewoonbaarverklaring van het perceel Oudvaart no. 4. No. X 07.351.512(4). Mededeeling van Burgemeester en Wet houders betreffende hun voorstel om hen te machtigen tot de aanleg van een centrale verwarmingsinstallatie, omvattende de ar chiefbewaarplaats, de beide afdeelingen der secretarie, de secretariskamer, het trappor taal, de conciërgewoning (gedeeltelijk), de bodekamer en de W.C.-ruimten in het stad huis. Tegen half tien ontdekte de dienst bode den brand. Zij meende aanvanke lijk, dat de hond boven iets had ornge- stooten, maar het dier lag rustig in zijn mand te slapen. Ofschoon zeer waaksch, heeft deze hond geen gerucht gemaakt. Daaruit zou men dus mogen afleiden, dat geen vreemden in huis zijin geweest. Onder de vertrekken, die zijin uiitge- brand, behoorde ook het boudoir van de nicht van den bewoner. Zij had haar juweelen daar geborgen in een klast. De meeste waren gesloten in een tasch. Zijl vertegenwoordigden een groote waarde. Er wlaren broches met diamant bezet en gelvat in platina, ringen en armbanden. Naar schatting vertegenwoordigden deze sieraden een bedrag van i75.000. Nu rijst de vraag: zijin deze diaman ten in den brand gebleven of zijn ze voor de brand uitbrak gestolen? Een zeer minutieus onderzoek wordt daar naar ingeisteld. De resten die van deze kamer over zijn worden nauwkeurig na- No. 1.851.2.02.2(4). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de staten van oninbare posten van schoolgeld over het belastingjaar 1931/32 voor het openbaar gewoon en uit gebreid lager onderwijs, het bijzonder ge woon en uitgebreid lager onderwijs en van parkeerrechten over 1932. Een geheimzinnige brand. Vorige week heeft in een villa op de Weteringschans te Amsterdam een brand gewoed. Tot nu toe zijn er geen aanwijzingen gevonden hoe de brand is ontstaan en wie hem heeft gesticht. Het dienstpersoneel, bestaande uit drie dienstboden, huisknecht en een chauffeur, kan geen aanwijzingen geven. Van deze vijf personen zijn de drie dienstboden intern. De chauffeur ©n de huisknecht gaan in de avonduren naar huis. Zijl zijn dien avond ongeveer ze ven uur vertrokken. Twee van de dienst boden zijin omstreeks acht uur uitge gaan. De derde was alleen thuis, want ook de bewoner, de heer Schnitzler, was met zijin nicht, die bijl hem in woont, op bezoek bljji vrienden. De St. Nicolaasweek. De St. Nicolaasweek was in vroegere ja- ren, en zelfs nog niet zoo heel lang geleden, steeds een zeer drukke week voor de mid denstanders en het andere deel der bevol king. ’s Avonds op straat was ’t dan ook steeds 'n gezellige drukte; de winkeliers maakten goede zaken, de sjoelbak-schijven schoven naarmate St. Nicolaas-avond naderde, steeds drukker over de gladde sjoelbak- vloer, de balwerpspelen e. a. waren in volle actie, kortom ’t was altijd een echte St. Ni- coiaas „ieest”-stemming. De moeilijke tijdsomstandigheden hebben echter ook hier hun invloed doen gelden, en reeds was ’t de eerste St. Nicolaasdagen van dit jaar zeer goed merkbaar, dat ’t nu veel minder was; de straten van onze stad wa ren reeds vroeg te vroeg verlaten, en menig winkelier moest vroeger dan hij zelf wenschte z’n huishouden opzoeken. Maar nu de strenge koude van de laatste dagen er ook nog bij gekomen is, is ’t nog minder geworden, en was de aanblik van de reeds zeer vroeg verlaten winkelstraten be slist bedroevend. Maandagavond bv., anders een der drukste avonden, was de Oosterdijk om 10 uur al uitgestorven, en stonden vele winkeliers doelloos in, een enkele zelfs vóór de eigen winkel te kijken. Laten we hopen, dat deze laatste dag, de échte Sinterklaasdag, toch nog veel zal goed maken. De menschen beginnen nu nl. al weer aan de koude te wennen, en ook nu zullen er toch zeker nog wel vele cadeautjes gekocht moeten worden. Als alle goede ge vers en geefsters dit tot vanavond heb ben uitgesteld, kan ’t dus nog druk worden in stad en winkels. Sinterklaas-Dinsdag. Als vroeger maar over Sinterklaas-Dins- dag gesproken werd, zag je in gedachten al de groote drukte in de winkelstraten van onze nijvere stad. Op de Oosterdijk en ’t Grootzand was er tot ’s avonds laat in let terlijken zin geen doorkomen aan, en dat er dan goede zaken gemaakt werden is te begrijpen. Hoe geheel anders was dit echter van daag. Veel drukker dan op een goede Dins dag was ’t niet, en de gezellige roezemoe zige drukte ontbrak eigenlijk geheel. Natuurlijk heeft de strenge koude hierop ook veel invloed gehad, maar ’t teekent toch wel de moeilijke tijd die we tegenwoordig moeten doormaken. Een oud spreekwoord zegt echter: „Na regen komt zonneschijn” en laten we daar om maar hopen, dat dit ook van toepassing zal zijn op de economische toestand, daar met die verbetering zeker ook de echte ouderwetsche St. Nicolaasdrukte terug zal keeren. Telefoonaansluitingen Sneek. Opgaaf van nieuwe en vervallen aanslui tingen op- het telefoonnet te Sneek gedu rende de maand November 1933. Nieuw: No. 2786. Herman Brenninkmeijer, Hooi- verzocht ook na het evengenoemd tijdstip weder als huur der van dit perceel te mogen optreden. Hij wenscht voor dit perceel een huurprijs te besteden van f 82.per jaar, met inbegrip van dijk- en polderlasten en de kosten van hekkelen en greppelen. De oppervlakte bedraagt 0.87.70 H.A., zoodat de huurprijs, berekend naar een oppervlakte van 2.4 maal 36% are, gesteld kan worden op f 34.per 36% are. Deze prijs komt ons voor beide partijen redelijk voor, vooral als in aanmerking wordt genomen dat dit perceel, dat vroeger als bouwland dienst heeft gedaan, door Veenstra op Oordeelkundige wijze in goed grasland is herschapen. Ook de omstandigheid, dat de tot dit per ceel toegang gevende reed langs de gemeentetuintjes loopt, dient in aanmerking te worden genomen, daar andere huurders hiervan voor het leiden en drijven van vee meer gebruik zouden maken, dan dit bij Veenstra steeds het geval is geweest. Dit in aanmerking nemen’ tevens er op lettende dat bij publieke verhuring zeer vermoedeüjk niet een hoogere huurprijs zou zijn te bedingen, stellen wij U thans voor het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 22 November 1933, no. X 07.351.32(35); BESLUIT: onder voorbehoud van de goedkeuring der Gedepu-' teerde Staten, tot onderhandsche verhuring van het per ceel weiland, Sectie A, no. 1278, ter grootte van 0.87.70 H.A., gelegen in de Hospitalerpolder, voor de tijd van drie jaren, ingaande 1 Januari 1934, aan T. Veenstra, voerman te Sneek, tegen een jaarlijksche huurprijs van f82, met bepaling, dat de dijk- en polderlasten voor rekening van de gemeente komen en verder onder de door Burgemeester en Wethouders vast te stellen voorwaarden. Aldus enz. SNEEK, 8 November 1933. Aan de Gemeenteraad. Het is ons gebleken, dat het perceel Oudvaart no. 4, bewoond door het uit 9 personen bestaande gezin van E. Bokkinga, in een zoodanige bouwvallige toestand verkeert, dat gevaar voor de bewoners, bv. bij stormweer, niet is uitgesloten. Onder oveC'.gging van het desbetreffend advies der Gezondheidscommissie geven wij U in overweging bedoelde woning onbewoonbaar te verklaren en daartoe te nemen het volgend besluit: De Raad der gemeente Sneek; Overwegende: dat de woning Oudvaart no. 4 in een zeer havelooze en bouwvallige toestand verkeert; dat de balklagen en muren van genoemde woning in een dermate vervallen toestand verkeeren, dat gevaar voor instorting aanwezig moet worden geacht; dat bedoelde woning ongeschikt is ter bewoning, en niet door het aanbrengen van verbeteringen weder in be woonbaren staat kan worden gebracht; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 8 November 1933, no. 1.778.522(6); Gelet op het advies der Gezondheidscommissie gezeteld te Sneek, d.d. 2 November 1933, no. 59; BESLUIT: I. onbewoonbaar te verklaren de woning Oudvaart no. 4, kadastraal bekend Sectie D, no. 880, eigen aan G. Mol- linga, bewoond door het gezin E. Bokkinga; II. te bepalen, dat de onder I genoemde woning moet zijn ontruimd binnen 6 maanden, te rekenen van de dag, waarop de termijn van voorziening tegen dit besluit zal zijn verstreken of, indien beroep wordt ingesteld, dit besluit zal onderwijsbestel in zijn geheel. Eén groote reorganisatie van’het onderwijs is dan ook het doel dat de minister zich voor oogen heeft gesteld. Mr. Marchant vertrouwt, dat een (Wetsvoorstel tot algemeene regeling van het onderwijs in zijn geheel de Tweede Ka mer binnen enkele maanden zal hebben be reikt. Van dit wetsvoorstel zullen de drie han gende groote wetsontwerpen niet het uit gangspunt zijn. Concentratie en betere dis tributie van het voortgezet onderwijs acht de minister geboden. Veel orders voor stroocaxion. Groningsche stroocartonfabrieken krijgen de laatste tijd veel orders binnen, schrijft men uit Groningen aan Het Volk. Vooral uit Engeland komen belangrijke be stellingen. De stroocartonfabriek „Ons Belang” te Stadskanaal leverde verleden week meer dan 800 ton af, terwijl de fabriek „Reider- land” te Winschoten deze week ongeveer 1000 ton zal afleveren. In verband met deze grootere vraag naar carton zijn de bepalingen ter zake produc tiebeperking voor de maand December niet van kracht verklaard. I NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1