Uitgave KTEZEBRïNK Co. Io. 21 Eerste Blad ”üit onze Raadzaal. 50e Jaargang Woensdag 13 December 1933 I OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. 3 OMSCHRIJVING. ït Aldus enz. SNEEK, 8 November 1933. Aan de Gemeenteraad. SNEEK, 15 November 1933. Aan de Gemeenteraad. IV. a. SNEEK, 22 November 1933. Aan de Gemeenteraad. In de memorie van toelichting op de U aangeboden gemeentebegrooting voor 1934 kondigden wij U aan een voorstel tot verhooging van de gasprijzen. De invoering met ingang van 1 Januari 1934 van een omzetbelasting, waardoor ook het door de gemeente afgeleverde gas zal worden getroffen (uitgezonderd gas bestemd voor straat verlichting en industrieele doeleinden) en de wenschelijk- heid om eenige hoogere bate uit het gasbedrijf te verkrijgen, hebben ons tot het indienen van dit voorstel bij U doen besluiten. De hoogere opbrengst van de gasverkoop, welke bij aanneming van ons voorstel ten bate van de gemeente blijft dus na aftrek van de verschuldigde omzetbelasting ramen wij op f 15500. Het spreekt vanzelf dat, na de voorgestelde verhooging van de gasprijs, de omzetbelasting, welke 4 van de verkoopsprijzen zal bedragen, niet nog afzonderlijk aan de afnemers in rekening zal worden gebracht. -- Het door de commissie voor de gemeentebedrijven over deze aangelegenheid uitgebracht gunstig advies is bij de stukken gevoegd. Onder verwijzing naar de memorie van toelichting op de gemeentebegrooting voor 1934 en naar de in de be groeting van baten en lasten van het gasbedrijf opgenomen berekeningen, stellen wij U voor, het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 22 November 1933, no. II 07.353.8(5g); BESLUIT: de bij raadsbesluit van 10 Augustus 1931, no. 4, vast gestelde prijzen van het gas, betrokken van de gemeente lijke gasfabriek behalve die van het gas bestemd voor straatverlichting voor het na de meteropneming over December 1933 afgeleverde gas te verhoogen met ió cent per M3. voor gas, bestemd voor industrieele doeleinden en met 1 cent per M3. voor het overige gas. Onder gas, bestemd voor industrieele doeleinden, wordt verstaan, gas, dat ingevolge art. 19 van de Omzetbelas- tingwet 1933 (Staatsblad no. 546) vrijgesteld is van de heffing van de omzetbelasting. Aldus enz. No. X 07.85(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders nopens het tijdelijk verminderen van uit de gemeentekas toegekende subsidies en het opzeggen van lidmaatschappen. No. 1.851.2.02.7-2(1). Voorste! van Burgemeester en Wethouders tot verlaging van enkele defroyementen. No. 1.851.383(3). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot opzegging van de met (ie gemeente Leeu warden getroffen gemeenschappelijke rege ling tot toelating van leerlingen uit Sneek tot de cursus tot opleiding van bewaarschool- onderwijzeressen te Leeuwarden. Terwijl de wet op de personeele belasting 1896 bepaalt dat de huurwaarde van winkels en de perceelen welke uitsluitend dienen tot uitoefening van het bedrijf van logementhouder slechts voor een derde gedeelte in aan merking, komt voor de berekening der belasting, is een dergelijke afwijkende regeling niet getroffen voor koffie huizen, restaurants e. d. Teneinde voor de gemeente besturen de mogelijkheid te openen de belastingplichtigen voor de laatstgenoemde inrichtingen in meer of minder belangrijke mate te ontlasten, is bij de wet van 28 Juli 1933, S. no. 388, art. 31, duodecies, 2, der wet op de personeele belasting aangevuld met de volgende bepaling: „Voorts kunnen bij gemeenteverordening de perceelen of „gedeelten van perceelen, uitsluitend dienende tot uitoefe- „ning van het bedrijf van houder van een koffiehuis, res taurant of andere inrichting tot het gebruiken van spijzen „en dranken tegen betaling, worden gelijkgesteld hetzij met „perceelen of gedeelten van perceelen, vallende onder art. .,11, 2, letter a, hetzij met die, vallende onder artikel 11, 3, eerste lid, letter a.” Ten aanzien van de beteekenis van deze aanvulling merken wij het volgende op. De gemeenteraad heeft de bevoegdheid op café’s, restaurants e. d. van toepassing te B. evi W. bieden den raad de volgende voorstellen aan: No. II 07.353.8(5g). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhooging van de gasprijzen. Subsidie aan het schoolfonds voor schipperskinderen Subsidie aan de Vereeniging „Openbare Leeszaal en Biblio theek” SNEEK, 26 October 1933. Aan de Gemeenteraad. Tot nog toe werden jaarlijks de volgende defroyementen uit de gemeentekas betaald: college van brandmeesters f300.commissie van toezicht op het lager onderwijs f 250.commissie tot wering van schoolverzuim f 250.—, commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs f 80. en college van curatoren van het gymnasium f 110. Met het oog op de huidige tijdsomstandigheden, die tot vermindering van uitgaven nopen, stellen wij U voor de bedragen der defroyementen te verlagen en daartoe het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 26 October 1933, no. 1.851.2.02.7-2(1); BESLUIT: met ingang van 1 Januari 1934, in art. 4 van de Verordening regelende de samenstelling der Commissie van toezicht op het lager onderwijs in de gemeente Sneek, het bedrag van f 250.te vervangen door f 225. II. 3. wijs; 4. Wij stellen U dan ook voor het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 15 November 1933, no. 1.851.383(3); BESLUIT: met ingang van 1 Januari 1934 op te zeggen de krach tens raadsbesluit van 27 Julil931, no. 12, met de gemeente Leeuwarden gesloten gemeenschappelijke regeling omtrent de toelating van leerlingen uit Sneek tot de cursus tot opleiding van bewaarschoolonderwijzeressen te Leeuwar den. SNEEK, 15 November 1933. Aan de Gemeenteraad. Bij Uw besluit van 27 Juli 1931, no. 12, werd besloten mede te werken aan de totstandkoming van een gemeen schappelijke regeling omtrent toelating van leerlingen uit Sneek tot de cursus tot opleiding van bewaarschool onderwijzeressen te Leeuwarden. De gemeente heeft zich bij de getroffen regeling verbonden, met ingang van 1 September 1930, voor elke in Sneek wonende leerling, die de genoemde cursus bezoekt, een bijdrage te verleenen in de kosten van instandhouding van de cursus, overeen komende met het gemiddelde bedrag dier kosten per leer ling na aftrek van het voor elke leerling uit deze gemeente verschuldigde schoolgeld. Het eerste jaar, waarover de bijdrage in rekening is gebracht, bedroeg zij f 90. Tot nog toe werd de cursus bezocht door 2 A 3 leer lingen, uit deze gemeente afkomstig. Eenige toeneming van dit aantal is niet uitgesloten. Het wil ons voorkomen, dat in de huidige financiëele omstandigheden bezwaarlijk langer gelden uit de gemeen tekas voor het bovenomschreven doel beschikbaar kunnen worden gesteld. Aldus enz. No. VI 07.352.1. Rapport van de commissie voor rekeningen en begrootingen inzake het onderzoek der begrooting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1934. SNEEK, 30 September 1933. Aan de Gemeenteraad. De commissie voor rekeningen en begrootingen ontving om advies de begrooting van inkomsten en uitgaven van het Burgerlijk Armbestuur voor het jaar 1934. Tot nu toe bestond deze begrooting uit twee onder deden nl. „Armhuis” en „Algemeene dienst”. Het armhuis werd dan gesubsidieerd uit de Algemeene dienst. Thans is „Armhuis” met nog vier andere onder deden nl. Algemeen beheer, Ondersteuning, Genees- en verloskundige armenverzorging en Overige Ontvangsten (en uitgaven) tot een der vijf Hoofdstukken geworden waarin de begrooting thans is verdeeld. Het totaal der inkomsten en uitgaven wordt geraamd op f 109575.14, waarbij gerekend wordt op een sub sidie uit de gemeentekas van f 100877.14 (vorig jaar f 104092.—). De commissie meent op de begrooting, die van een uit voerige toelichting is voorzien, geen aanmerkingen te moeten maken en adviseert tot goedkeuring. Namens de Commissie: D. ZUIDERBAAN, Voorzitter. U. SIJTEMA, Rapporteur. No. 1.714.31(4). Advies van Burgemeester en Wethouders op adressen betreffende de toepassing van art. 31 duodecies, 2, 2e lid, der wet op de personeele belasting 1896 (heffing van per soneele belasting voor koffiehuis- en restau rantbedrijven.) Garantie in het tekort van de exploitatie van de nazorgkolonie „Violetta” van de Prov. Friesché Vereeniging „Het Groene Kruis” Subsidie aan de Vereeniging v. kraamverzorging Subsidie aan de Prov. Friesche Vereeniging „Het Groene Kruis’’ Subsidie aan de Prov. Friesche Vereeniging „Het Groene Kruis” ten behoeve van de zuigelingen bescherming en de bakeroplei- dingj in Friesland Subsidie aan het Centraal Drankweercomité Subsidie aan de Vereeniging „Pro Juventute” Subsidie aan de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose Subsidie aan het Friesche Volkssanatorium In de memorie van toelichting op de gemeentebegrooting voor 1934 deelden wij U mede, dat het ons met het oog op de financiëele toestand der gemeente noodzakelijk voorkomt, verschillende uit de gemeentekas toegekende1 j jaarlijksche subsidies tijdelijk met ingang van 1 Januari 1934 te verminderen en énkele lidmaatschappen met ingang van die datum op te zeggen. De door ons voor gestelde verlaging van de subsidies bedraagt in het alge meen 10 Alleen ten aanzien van het subsidie, toege kend aan de plaatselijke muziekkorpsen, stellen wij een sterkere verlaging voor, welke naar onze meening in de huidige omstandigheden alleszins gerechtvaardigd is. Het aan de Algemeene Vereeniging „Het Groene Kruis” verleende subsidie ad f 10.zouden wij geheel willen schrappen. In de o. i. toe te passen korting is niet betrokken het subsidie, verleend aan het comité voor bestudeering en bestrijding van de iepenziekte ad f 37.50, wijl dit subsidie voor de jaren 1930 t/m 1934 werd toegekend en het sub sidie, dat de handelscursus van de vereeniging „Midden stand” uit de gemeentekas geniet. Wij achten het, in ver band met de groote beteekenis van deze cursus, onge- wenscht de financiëele moeilijkheden, waarmede deze instelling toch reeds heeft te kampen, te vergrooten. Wij vestigen er volledigheidshalve Uw aandacht op, dat ook door ons met ingang van 1 Januari 1934 zijn opge zegd enkele lidmaatschappen en bijdragen, welke steunden op een vroeger door Burgemeester en Wethouders geno men besluit. Een en ander moge U uit de memorie van toelichting op de begrooting blijken. Wij stellen U voor het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 15 November 1933, no. X 07.85(1); BESLUIT: HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de N. V. AMERICAN PETROLEUM COMPANY, gevestigd te ’s Gravenhage, om vergunning tot wijziging van de on- dergrondsche benzinebewaarplaats met bo- vengrondsche aftapjnrichting, op het perceel kadastraal bekend'gemeente Sneek, Sectie A, no. 3082, gelegen aan de Parkstraat, door vervanging van de bestaande aftap- gelegenheid door een electrisch gedreven pomp, waarin zich een motor bevindt van 3/a P.K.; dat op Woensdag, den 27 Dec. 1933, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het verzoek bezwaren in te bren gen en.deze mondeling en schriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzoeker, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bureau-uren, van de ter zake ingekomen bescheiden ken nis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat, volgens de héerschende op vatting, slechts tot hooger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. SNEEK, den 13 December 1933. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11!6 en 12!6 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 11 Dec 1933: rood kinder- wantje; bril; heeren handschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 11 Dec. 1933: beurs met inhoud, Dames Sipkus, Prinsen gracht 20; paar kinderhandschoenen, A. v.d. Duim, Oosterend; paar grijze vuistwanten, P. Strikwerda, Tulpstraat 9; rozenkrans, O. Hoekstra, Lemmerweg 30; polshorloge, S de Boer, Noordersingel 2; bruin kinder- w'antje, S. Wielinga, 3e Selfhelpstraat; grijze mantelceintuur, R. Kroeze, Parkbuurt 24; kinderbeursje, H. Stok, Zwartsbuurt 8; rood wantje, Wielinga, Tranendal 17; heeren- handschoen, T. Jorna, Ubbo Emmiusstraat 3; heerenrijwiel, J. Mes, KI. Kerkstraat; paar slobkousen, J. Stobbe, Singel 69. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende ’t postkantoor Sneek over de maand November 1933. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 34095.44 en terugbetaald - 27339.30 I. met ingang van 1 Januari 1934 op te zeggen het bij raadsbesluit van 16 October 1922,no. 21 XI, aan de Alge meene Nederlandsche Vereeniging „Het Groene Kruis” toegekende subsidie uit de gemeentekas ad f 10.per jaar; II. het bij raadsbesluiten van 8 November 1926, no. XXVII c en 18 November 1929, no. XVI c, aan de plaat- selijke muziekcorpsen toegekende jaarlijksche subsidie uit de gemeentekas ad f600.voor de jaren 1934, 1935 en 1936 te verminderen met f200. III. voor de jaren 1934, 1935 en 1936 de hieronder ver melde jaarlijksche suvsidies uit de gemeentekas (c. q. ga rantie), te verlagen met 10 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 6756.14 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 30. Door tusschenkomst van dit kantoor werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f en afgeschreven -2000. Derhalve minder in- dan' af ge schreven f 2000. Gevondfen Voorwerpen gemeente Ijlst Gevonden op het ijs: een goedloopend zil veren of op zilver gelijkend armbandhor loge. Te bevragen ten raadhuize; daarbij op te geven de plaats waar het is verloren, als mede een omschrijving van het verlorene. Het eindie van den Bond van Minder-Marinepersoneel? Het bestuur van den Bond van minder Marinepersoneel in Den Helder, is opgeroe pen om /Vrijdag 15 dezer te verschijnen ter raadkamer van de rechtbank te Alkmaar, teneinde te worden gehoord op een door den officier van justitie bij deze rechtbank inge diende vordering, strekkende dat deze recht bank den Bond wegens afwijking van zijn goedgekeurde statuten, zal vervallen ver klaren van zijn rechtspersoonlijkheid en rechtdoende bij voorraad; niettegenstaande hooger beroep of voorziening in cassatie, hem de bevoegdheid tot het plegen van bur gerlijke handelingen zal ontzeggen en een curator zal benoemen ingevolge de wet. Weer een ontvoeringsgeval in de Ver. St Twee afdeelingen veld-artillerie zijn te hulp geroepen, om een woedende menigte te beletten een 26-jarigen cowboy te King Fisher (Oklahoma) aan te vallen, die ge arresteerd is onder verdenking van ontvoe ring van en moord op het echtpaar Brit- schard. Het stoffelijk overschot van mevr. Britschard is gevonden. Het echtpaar was sedert 23 November verdwenen. Een groote menigte verzamelde zich om de cowboy, Wisdom genaamd, te lynchen, doch de po litie heeft hem met onbekende bestemming weggevoerd. de jaarlijks uit de gemeentekas beschikbaar te stel len defroyementen voor: het college van brandmeesters; de commissie tot wering van schoolverzuim; de commissie van toezicht op het middelbaar onder- en logementen geldt, hetzij die, welke de wet bevat voor gemeubileerde kamers. In het eerste geval zal de huur waarde voor een derde, in het tweede geval voor tweederde als belastbare huurwaarde worden aangemerkt. Verder zal ingevolge art. 17, 3, der wet de waarde van de stoffee- ring eveneens slechts voor een derde, respectievelijk voor tweederde in aanmerking komen. Bovendien zuilen de café’s, restaurants e. d. dan als afzonderlijke perceelen worden behandeld (art. 33, 1 en 2 der wet), hetgeen in de gevallen, waarin de bedrijfslokalen met de woning van een exploitant volgens de bestaande regeling te zamen één perceel vormen, een verdere reductie medebrengt (art. 13, 1). Hiertegenover staat echter, dat dan op de belas ting voor de bedrijfslokalen niet meer de kinderaftrek naar de artt. 6 en 7 der wet zal worden toegepast. Te dezer zake zijn bij U ingekomen adressen, verzoe kende om van de in bovenaangehaald art. 31 duodecies, 2, 2e lid, gegeven bevoegdheid gebruik te maken, van: a. de Friesche bond van hotel-, café- en sociëteithou- ders; b. de afdeeling Sneek van de Nederlandsche bond van koffiehuis-, restauranthouders en slijters; c. J. W. Deenik te Sneek; d. I. Ykema te Sneek; e. de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leeu warden. Deze adressen, welke door U in onze handen werden gesteld om advies, liggen bij de stukken ter inzage. Vooropgesteld moet worden, dat bij de beoordeeling van deze aangelegenheid, de financieele toestand der gemeente niet uit het oog zal mogen worden verloren. De door de rijksbelastingadministratie op ons verzoek gemaakte bere keningen toonen aan, dat gelijkstelling met winkels en logementen een derving van belasting zal beteekenen aan het college van curatoren van het gymnasium; met ingang van 1 Januari 1934, nader te bepalen respec tievelijk op 1. f250. 2. f225. 3. f60. en 4. f90. verklaren hetzij de bijzondere regeling welke voor winkels Aldus enz. met ingang van 1 Januari 1934 op te zeggen: het lidmaatschap van de Nederlandsche Vereeniging voor gemeentebelangen (Rb. 27/28 Dec. 1918, no. 7); b. hej lidmaatschap van de A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland (Rb. 29 October 1928, no. 13); c. het lidmaatschap van de Zuiderzeevereeniging (Rb. 22 October 1887). 1 f 50.— 2 500 3 250.— 4 - 300.— 5 - 800 L 6 25.— 7 8 350.— 9 25 10 - 2000.— t t i Bedrag van het subsidie. 1 ct. per inwoner 8 Nov. '20.. no. 3 III 8 Nov. '20. no. 3 III 21 Dec. '31, no. 2c Toegekend bij raadsbesluit van: 1. 2. 16 Oct '22. no. 21 IX 29 Oct. '28. no. 13a Volg- num mer. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) I. 30 Nov. '25 no. 25b 17 Maart '24, no. 6 13 Oct. '30, no. 6 10 Nov. '15, no. 4 11 Febr. *09. no. 15

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1