50e Jaargang Zaterdag 16 December 1933 Uitgave KIEZEBRIBK Co. No. 22 Eerste Blad I OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. /I 9 a. of meer, d. f0.70 -3.50 -2.50 -2.— - 1.50 -0.25 a. b. c. Artikel 4. In afwijking van het bepaalde in artikel 2 bedraagt de belasting f 0.25 per week of gedeelte daarvan, indien de diensten worden bewezen voor kramen, tenten, loodsen, keeten en andere inrichtingen van tijdelijke aard of voor vaartuigen, woonwagens e. d., die tijdelijk in de gemeente verblijven. Artikel 5. Belastingplichtig is de hoofdgebruiker van het perceel of het perceelsgedeelte ten behoeve waarvan een of meer van de in artikel 2 bedoelde diensten worden bewezen of de in dat artikel bedoelde aansluiting is tot stand gebracht, of, indien de heffing geschiedt ingevolge artikel 4, degene op wiens aanvraag de diensten worden verricht. Artikel 6. Het belastingjaar begint met 1 Januari en eindigt met 31 December. Artikel 8. De in artikel 2 bedoelde belasting is niet verschuldigd voor perceelen of perceelsgedeelten, waarvan de gemeente of één harer instellingen hoofdgebruiker is. Artikel 9. Onjuist gebleken aanslagen kunnen ambtshalve worden vernietigd. Artikel 10. Indien een aanslag ten onrechte is achterwege gebleven of vernietigd of indien een te lage aanslag is opgelegd, kan de te weinig geheven belasting van den belasting- OVERIGE DIENSTEN. Artikel 11. maken van andere diensten van de b. c. d. No. 111 07.353.8(6). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van verordeningen op de heffing en invordering van een reinigings- belasting. Fryske Winterlêzingen. De earste winterkursusjoun to Snits, üt- geande ren de Frov. (Jnuerwiisrie, is jister- joun halden yn it „Gebouw voor Chr. be langen As men in öytsje rekkent mei it iis, uér t in goeije Fries net maklik hwet tor plichtige of zijn erfgenamen worden nagevorderd, zoolang niet sedert de aanvang van het belastingjaar drie jaren zijn verstreken. 3. IV. LEDIGEN VAN ZINKPUTTEN, REINIGEN VAN WANDEN EN RIOLEN. Voor het ledigen van een zinkput per keer Voor het ledigen van een zinkput bij abonnement eenmaal per weekper halfjaar Voor het ledigen van een zinkput bij abonnement eenmaal iedere 14 dagen per halfjaar Voor het ledigen van een zinkput bij abonnement eenmaal iedere 3 wekenper halfjaar Voor het ledigen van een zinkput bij abonnement eenmaal per maandper halfjaar Voor het ledigen van meer dan één zinkput op hetzelfde terrein, indien daardoor een lager belastingbedrag zou vorden verkregen dan bij toepassing van het vorenstaand tarief, de belasting omschreven onder I van dit artikel. Voor het doorspoelen van wanden of riolen per uurf 2. vaarbij gedeelten van het eerste uur voor een vol uur, gedeelten van elk half uur daarna voor een vol half uur .n rekening worden gebracht. V. LEDIGEN VAN BEERPUTTEN. Voor het ledigen van beerputten, niet behoorende bij perceelen of perceelsgedeelten, waarvan de hoofdgebruiker belastingplichtig is ingevolge artikel 2, per put f 5. Het ledigen van beerputten, behoorende bij perceelen of perceelsgedeelten, waarvan de hoofdgebruiker belasting plichtig is ingevolge artikel 2, geschiedt kosteloos. Het tijdstip van de lediging wordt door den Directeur-boek- houder der gemeentereiniging bepaald. Artikel 7. 1. Indien in de loop van een belastingjaar een belas tingplichtige overlijdt of ophoudt belastingplichtig te zijn, is de belasting verschuldigd voor zooveel twaalfde ge deelten van een aanslag over een vol jaar als de belasting- plichtigheid maanden heeft geduurd. 2. Voor hen, die in de loop van een belastingjaar be lastingplichtig worden, wordt de belasting geheven voor zooveel twaalfde gedeelten van een aanslag over een vol jaar als er nog maanden van het belastingjaar over zijn. 3. Gedeelten van een maand worden voor een geheel gerekend. sme üt, den kinne de 4 oproppende Fryske formiaaens tige toireden weze oer aizze joun. Der wieme in minsken bywèzich. De hear Sj. Kusticus, roars, ten de krite fen it Kristnk Fryske belskip liie de liedmg. Hy joech yn in koart iepenmgswird oan, hwet it doel is fen dizze jounen. It Fryske folk mei op it iis it de Holianners ótwmne en it biwiis jaen, det der yette kriich yn sit, ek op oar geoiet sit der pud yn üs ras. Dér kinne wy greatsk op wêze. De Friezen for- waerioazgje al totolle ten eigen wearden. It wirdt dei oan dei foerre troch skoalle, radio, bioskoop en dounsjen, mar it is alle- gearre iineigen. It tolk mout hwet hawwe, dat it eigene sterket, wy moatte bouwe oan üs eigen kultuer. It is in great wirk, det de Prov. Under- wiisrie detoangeande docht mei syn takan- sje-kursussen. Dn wy bmne tankber, det ek bmts en kontreijen ren dit wirk proiitearje kinne. Tanküer ek for de iennedigens twis- ken de kriten, dy't hjiryn mennoar op- arbeidzje. De lezingen fen dizze joun scille üs sjen litte, det it Fryske tolk noch net omkomt yn materialisme, binammen yn de Südwest- hoeke is de yntioed ten it Réveil klear to merkbiten. bn hwet it foiksleauwen oan- giet, wy scille test gans hwet mjsgjirrige dingen to hearren knje. Det it in goeije joun wêze mei! De earste sprekker, kand. A. Wumkes, kriget den it w.rd oer: „it Frysk Reveil De Fryske skiednis, ek dy len de tsjerke yn Frysian, bigjint pas to libjen tor de minsken as it giet oer bipaelde uingen, lyk as de Kéveilbiweging. bprekker teikenet ai- derearst de tiid om 1800 hinne. Men miende de irijheit woun to hawwen, en men wier se just aihiel kwyl. Alle aksje like lam slem to wêzen, it ieauwen wier foart. De bilide- nis ten de tsjerke fen alear liet men stik foar stik los. Forskelen waerden weiwiske. Alle dogma rekke yn ’e ban. De moderne triniteitsiear ten: God, deugd en ünstjer- likens waerd hiidige. Hwer t det to laette, lit de sprekker sjen yn in man as Kinze Posthumus en oaren. In wundere groeikrêft siet der yn dizze biweging yn Frysian. t sjerke en Nut wirken mekoarren aihiel yn ’e han. Attortinsjes üt dy tiden htte det klear sjen. /Fordraechsumens gie men great op, mar it wier oars net as kiearbare konservatisme. Det ünderfounen binammen de ótskiedenen, dy t toartkommen wierne üt de aide oefen- selskippen. In man as ds. Fockens hat dit yn bmts ünderfoun. Lykwols ünder it folk bleau in fêsthalden oan de aide lear. De tromme ljue (de „fi- nen”) kamen gear yn konventikels, mar hjar frommens wier hwet mjitsk. By de rjuchtsinnige dümnijs founen hja stipe. Fen fier en hem trieken dy it foik. Op ’e leunings fen de banken en op e treppen ten de preek stoel founen hja op ’t lést in sit. Mar alle kaidens en deadskens koene hja dochs net weireagje. Rampen, ald-Testemen- tyske oardielen allyk, moasten meihelpe om it sündebisef wer wekker to meitsjen. Yn alle lannen kaem in godstsjinstige op- weits. Howol it Réveil èn yn Hollan èn yn Frysian in eigen karakter draecht, it sit dochs mei forskate triedden forboun oan dizze biweging yn oare lannen. Fen Ingelan üt gyng it nei Switserlan, dêrwei nei Frank- ryk en Denemarken. Ek yn Dütsklan foun it wjerklank en krong it it rationalisme stadichoan tobek. Oer België kaem it Ré veil yn üs lan. In man as Merle d’Aubigné hat üs lan folie oan to tankjen. Bilderdijk wier de iisbrekker. En fierders wierne it Nikolaas Schotsman, da Costa, Groen van Prinsterer, Capadose en de Clercq, dy’t yn Hollan dizze biweging tagedien wierne. Yn Frysian wiir it ds. J. W. Felix fen Lon- gerhou, dy’t it Réveil oanhinge. As studint hied er yn Leijen in swiere striid hawn, mar hy hie it leauwe bihalden. Do’t er yn Longerhou syn yntree dien hie, kaem al ringen wech-en-de-wear wei it folk opdaegjen om him Sneins to hearren. Wol 50 a 60 rydtugen stiene dêr Sneins yn it doarp. Yn Snits sleat de heechbijierre ds. Foc kens him ek by dizze biweging oan. Yn Warkum wier Age Wigers Schoonhoven, keapman en wethalder, de man, dy’t it folk nei him ta loek. SCHEIDSGERECHTEN GEMEENTE SNEEK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij de op 15 December 1933 gehouden stemmingen zijn benoemd: tot pd en plaatsvervangend lid van het scheidsgerecht voor de gemeente-ambtena- ren, onaerscheidenlijk de heeren I. SCHAAF- SMA en B. JONKMANS; tot lid en plaatsvervangende leden van het scheidsgerecht voor de gemeente-werk- lieden: tot lid de heer I. SCHAAFSMA en tot plaatsvervangende leden de heeren J. VAN GOKKUM en W. F. A. HÖHLE. SNEEK, 15 December 1933. VERORDENING OP DE HEFFING VAN EEN REINIGINGSBELASTING IN DE GEMEENTE SNEEK. 1. ALGEMEENE BEPALING. Artikel 1. Ten behoeve van de gemeente Sneek wordt onder de naam reinigingsbelasting een belasting geheven voor het gebruik maken van diensten van de gemeentelijke reini gingsdienst en voor het hebben van aansluitingen op het gemeenteriool of op aan de gemeente toebehoorende vaar ten en grachten. 2. VERSTREKKEN VAN PRIVAATTONNEN, OPHALEN VAN HUISVUIL EN AFVOER STOFFEN NAAR GEMEENTERIOOL OF GEMEENTEWATER. Artikel 2. 1. Voor het regelmatig verstrekken en verwisselen van privaattonnen en/of voor het hebben van een aan- VI. DEPONEEREN VAN ONVERNIETIGBARE STOFFEN. Voor het op het terrein der gemeentereiniging, op een door den Directeur-boekhouder aan te wijzen plaats, depo- ieeren van onvernietigbare, waardelooze stoffen, voor elke M’. of gedeelte daarvanf 0.50 VII. DOODEN EN BEWAREN VAN HUISDIEREN. Voor het dooden van huisdieren, per dier f 0.25 Voor het bewaren van opgevangen huisdieren, per dag en per dier Voor het gebruik gemeentelijke reinigingsdienst dan in artikel 2 omschre ven, is de volgende belasting verschuldigd: I. VERSCHILLENDE DIENSTEN. Voor het op aanvraag verrichten van werkzaamheden per uur: voor een voertuig bespannen met één paard, het loon van een voerman daaronder begrepen f2.20 voor een werkman zonder gereedschap -0.70 met - 0.90 voor daarbij benoodigde materialen de kostende prijs verhoogd met 20 voor opslag en administratie. Gedeelten van het eerste uur worden voor een vol uur, gedeelten van elk half uur daarna voor een vol half uur in rekening gebracht. De in het le lid onder a, b en c vermelde bedragen worden verhoogd: met 50 indien het werk moet worden verricht tus- schen des voormiddags 6 en 8 uur, tusschen des namid dags (behalve ’s Zaterdags) 5.30 en 10 uur, of des Zater- dagsnamiddags tusschen 1 en 10 uur; met 100 indien het werk moet worden verricht tus schen des namiddags 10 uur en des voormiddags 6 uur. Op Zon- en feestdagen worden geen diensten verstrekt. II. GEBRUIK PRAMEN, KARREN ENZ. Voor het gebruik van pramen, wagens, karren, krui wagens enz. gedurende 5 uren of een gedeelte daarvan: voor een sluiting op het gemeenteriool of op aan de gemeente toe behoorende vaarten en grachten en/of voor het op vaste tijdstippen ophalen van haardasch, keukenafval en ander huisvuil, per keer een hoeveelheid van één hectoliter niet te boven gaande, bedraagt de belasting per jaar voor elk perceel ten behoeve waarvan de diensten worden bewezen of de aansluiting is tot stand gebracht f 10. 2. In afwijking van het bepaalde in het eerste lid bedraagt de belasting, indien de belastingplichtige een natuurlijk persoon is: f9.per jaar bij een inkomen van f3500.of meer, doch minder dan f4000. f8.— per jaar bij een inkomen van f3000.of meer, doch minder dan f 3500. f7.per jaar bij een inkomen van f2600.of meer, doch minder dan f 3000. f6.per jaar bij een inkomen van f2400.of meer, doch minder dan f 2600. f5.50 per jaar bij een inkomen van f2200.of meer, doch minder dan f2400. f5.per jaar. bij een inkomen van f2000.of meer, doch minder dan f 2200. f4.50 per jaar bij een inkomen van f 1800.of meer, doch minder dan f 2000. f4.per jaar bij een inkomen van f1600.of meer, doch minder dan f 1800. f3.50 per jaar bij een inkomen van f 1400.of meer, doch minder dan f 1600. f3.per jaar bij een inkomen van f 1200.of meer, doch minder dan f 1400. f2.50 per jaar bij een inkomen van f 1000.of meer, per jaar bij een inkomen van f800. SNEEK, 5 December 1933. Aan de Gemeenteraad. Onder verwijzing naar de inleidende beschouwingen tot de memorie van toelichting op de U aangeboden gemeente- begrooting voor 1934, bieden wij U hierbij ter vaststelling aan het ontwerp van verordeningen op de heffing en invordering van een reinigingsbelasting. De bepalingen van beide verordeningen spreken voor zich zelf, terwijl wij de noodzakelijkheid van het invoeren der voorgestelde heffing hebben aangetoond in de inleidende beschouwingen, waarnaar wij U in de aanhef verwezen. Van het geven van een uitvoerige toelichting achten wij ons mitsdien ont slagen. Ter verduidelijking van de opzet der heffingsver- ordening volgen hier nog enkele opmerkingen. 1. In deze paragraaf wordt het publiekrechtelijk ka rakter van de heffing vastgelegd. Daaruit volgt, dat bij wanbetaling de voorschriften der Gemeentewet voor dwanginvordering van toepassing Éijn. 2. In deze paragraaf wordt de belasting geregeld voor de belangrijkste diensten welke de gemeentereiniging rechtstreeks aan de ingezetenen bewijst nl. het naar be hoefte beschikbaar stellen en verwisselen van privaat tonnen en het driemaal per week weghalen van huisvuil. Tot nog toe werden deze, voor de gemeente kostbare dien sten verricht zonder dat daarvoor eenigerlei vergoeding van de gemeentenaren werd gevraagd. Evenmin werden rechten geheven voor het hebben van aansluitingen op gemeenteriolen of op vaarten en grachten, toebehoorende aan de gemeente. Nu door de wet het belastinggebied der gemeente vrij eng is begrensd en tengevolge van de U bekende gang van zaken het sluitend maken van de be- grooting niet geringe moeilijkheden oplevert, zoodat naast bezuiniging, naar nieuwe bronnen van inkomsten moet worden gezocht, blijft er, behalve de straatbelasting, waarvan invoering door U het vorige jaar is verworpen, bijna geen andere keuze dan die van een reinigingsbelas ting over. De omvang van de diensten welke de gemeente aan een particulier bewijst kan verschillend zijn. Die diensten kunnen o. a. bestaan uit: a. het verwisselen van privaattonnen, het ophalen van huisvuil en het hebben van een rioolaansluiting; b. het ophalen van huisvuil en het hebben van een rioolaansluiting; c. het verwisselen van privaattonnen; d. het ophalen van huisvuil; e. het hebben van een rioolaansluiting. Art. 2 bepaalt dat voor al deze gevallen die allicht met andere gevallen kunnen worden aangevuld dezelfde belasting verschuldigd is. Het bedrag der belasting zal per jaar bedragen f 10. voor elk perceel, dat bij de te verrichten diensten is be trokken. Echter is een zoodanig degressief tarief reke ning houdende met de draagkracht van den belasting plichtige ontworpen, dat dit bedrag eerst verschuldigd is bij een inkomen van f 4000.of meer en door instel lingen, vereenigingen, stichtingen e. d., waarvoor moeilijk de draagkracht tot grondslag kan worden genomen. Als inkomen zal worden aangemerkt het overeenkomstig de wet op de rijksinkomstenbelasting berekende inkomen, nadat daarop de kinderaftrek is toegepast. De laagste belasting is op f 1.50 gesteld. Naar onze meening kan de heffing in maximum 20 cent en in minimum 3 cent per week zeer redelijk worden genoemd. Art. 287 der Gemeentewet, bepalende dat de heffing van retributies zich moet richten naar het gebruik, staat naar de meening van de Kroon en van de Hooge Raad, aan het loepassen van een degressief tarief, waarbij de financieele draagkracht van den belastingplichtige als maatstaf wordt aanvaard, niet in de weg. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat de opbrengst van de nieuwe bron van inkomsten op ongeveer f 10.000.kan worden geschat. 3. De van 1921 dateerende en sedert eenige malen aangevulde „Voorwaarden waarop diensten worden ver strekt door de Gemeente-reiniging” zijn in deze paragraaf verwerkt. De voor de verschillende diensten verschuldigde rechten zullen voortaan dus als belastingen worden be schouwd, zoodat voor de invordering de in de Gemeentewet aangegeven weg moet worden gevolgd. Behoudens enkele veranderingen van redactioneele aard stemt art. 11 met de thans geldende regelen overeen. Wij zigingen van andere dan formeele beteekenis vormen de onder V en VII opgenomen bepalingen, welke overigens voor zich zelf spreken. Wij stellen U voor tot vaststelling der verordeningen over te gaan. De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 8 November 1933, no. Ill 07.353.8(6); BESLUIT: A. behoudens Koninklijke goedkeuring vast te stellen de volgende: Artikel 12. Belastingplichtig is degene, op wiens aanvraag de dien sten zijn verricht, of in het geval, bedoeld onder VII, 2e lid, de houder van het huisdier. Artikel 13. 4. SLOTBEPALINGEN. 1. Het verleenen van diensten door de gemeentelijke reinigingsdienst moet worden aangevraagd bij den Direc teur-boekhouder van deze dienst, die kan vorderen dat de aanvrage schriftelijk wordt ingediend. 2. Vergunningen tot het hebben van aansluiting op het gemeenteriool of op aan de gemeente toebehoorende vaarten en grachten moeten schriftelijk worden aange vraagd bij Burgemeester en Wethouders. Artikel 14. De door Burgemeester en Wethouders in het belang van de dienst te geven aanwijzingen met betrekking tot het regelmatig ophalen van haardasch, keukenafval en ander huisvuil moeten worden in acht genomen. doch minder dan f 1200. f 2.- 1 doch minder dan f 1000. f 1.50 per jaar voor belastingplichtigen, die niet in de rijksinkomstenbelasting, doch wel in de gemeentefonds belasting zijn aangeslagen. 3. Zij, die uit hoofde van hun inkomen in de rijksinkom stenbelasting noch in de gemeentefondsbelasting zijn aan geslagen, zijn niet belastingplichtig. Artikel 3. 1. Voor de toepassing van artikel 2 wordt als inkomen aangemerkt de belastbare som, bedoeld in artikel 37 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914, waarnaar de belas tingplichtige is aangeslagen in die belasting volgens de bij de aanvang van het belastingjaar laatstbekende aanslag of indien de belastingplichtigheid in de loop van een belastingjaar ontstaat volgens de bij het ontstaan van de belastingplichtighei-d laatst bekende aanslag. 2. Indien de bij hem inwonende echgenoot(e) van een belastingplichtige is aangeslagen in de rijksinkomsten- of de gemeentefondsbela ting, wordt de belasting berekend naar hun gezamenlijke belastbare som. 3. Indien geen aanslag in de rijksinkomstenbelasting of de gemeentefondsbelasting bekend is, wordt het inkomen door Burgemeester en Wethouders geschat met inacht neming van de bepalingen der Wet op de Inkomstenbelas ting 1914, of, voorzooveel dat in verband met de toepas sing van artikel 2 noodig is, met inachtneming van de voor de heffing van de gemeentefondsbelasting geldende bepalingen. 4. Bij vermindering van de belastbare som is de be lasting slechts verschuldigd naar de grondslag van de verminderde belastbare som. Bij het verleenen van ont heffing op een aanslag in de rijksinkomstenbelasting ingevolge artikel 95 der Wet op de Inkomstenbelasting 1914 wordt de belasting voor het gedeelte van het belas tingjaar, waarover ontheffing is verleend, berekend naar de nader vastgestelde belastbare som. 5. Burgemeester en Wethouders kunnen geheele of gedeeltelijke vrijstelling van de betaling der belasting verleenen op grond van tijdelijk onvermogen, ontstaan door ziekte, werkloosheid of andere bijzondere omstandig heden. praamf 1. vierwielige vuilniswagen -0.50 handkar of slagersbak met onder stel -0.30 kruiwagen of slagersbak zonder onderstel- 0.20 Voor het gebruiken, het brengen en het terughalen van een slagersbak door slagers per keerf 0.50 Voor het brengen, weghalen, laden of lossen van pra men, wagens, karren, kruiwagens enz. de belasting, ver meld onder I van dit artikel. III. GROOTERE HOEVEELHEDEN HUISVUIL. Voor het verwijderen van grootere hoeveelheden haard asch, keukenafval en ander huisvuil dan in artikel 2 be doeld, de belasting vermeld onder I van dit artikel, of, indien geregelde verwijdering van deze stoffen plaats heeft op de dagen voor de ophaaldienst van asch en vuil bestemd, 10 cent voor elke hectoliter of gedeelte daarvan. l NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) mei uaii i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1