I ANIJS firma JOHs. TROMP, Sneek 50e Jaargang Zaterdag 23 December 1933. No. 24 Eerste Blad UitgaveKIEZEBRINK Co. M. Icieel Orgaan (ter NIEUWSTIJDINGEN. zGOd Tegen de koude Plaids, tochtband en tochtdekens Voet zakken H. BRENNINKMEIJER ZONEN SNEEK - Grootzand 50—56 - Tel. 2133 3e pr. Tihij's Jaarsma. I enz. enz. A vr: DINSOaQs a VRIJDAGSAVONDS De Nederlandsche Spoorwegen wil len voldoen aan een in den boezem van het eigen personeel uitgesproken ver langen, om gedurende de Kerstdagen den reiziigersstroom die dan het land doorkruist is het niet allerwegen „met Kerstmis naar huis te herin neren aan de gebeurtenis, waarvoor ten slotte geen sterveling ongevoelig blijft ■en die duizenden bijl tienduizenden- naar elkander trekt. Waar het personeel heeft te kennen gegeven iets in dien zin te willen doen, heeft de directie gezegd: goed, wij zul len u bij de uitvoering van dit denk beeld* steunen. Bij Apoth^eruürogisten Op tal van Duitsche stations kent men die gewoonte van den Wieihnadhts- Baum in het midden van de reizigers- drukte, ali sedert vele jaren. In lang ivervlogen tijden, toen het Maliebaanstation nog een station van beteekenri's was in het vervoer naar Gooi en Amsterdam, kende men daar Daarbij is rekening gehouden met de I gewoonten, die in verschillende steden I Durgerrecht hebben gekregen. De be- I doeling is om, evenals in den boekhan- I del het geval is, te komen tot „erkende I libliotheekhouders”, opdat het bedrijf I daardoor sterk komt te staan. Wie I voortaan niet tot de erkende bibli- I otheekhouders behoort, wordt uitgeslo- I ten van de levering van boeken. (Tel.). Een grappenmaker. Een tijdje geleden is op het kantoor I ven een te Rotterdam verschijnend dag- I ilad een man verschenen, die zeide een I advertentie te willen plaatsen van den I volgenden inhoud: „Tegen overmaking van postwissel I ad 50 cents leert ondergeteekende I iedereen het middel, hoe men, zonder I bedrog te plegen, postzegels van 5 cents I voor die van 10 cents kan gebruiken, I C. van der Heiden, Calandstraat, Rot- I terdam.” De administratie van het dagblad ver- I trouwde de zaak niet ten volle en zij' I weigerde de advertentie op te riemen, I tenzij hij een verklaring van de politie I zou kunnen overleggen, dat het aanbe- I volen middel inderdaad zonder fraude I was toe te passen. De man zwoer bjj- hoog en bij laag. dat hij zulk een attest zou kunnen krij- gen en hij stapte naar het hoofdbureau, waar hij1 de centrale recherche om een schriftelijk bewijs vroeg. Men vertelde hem daar, dat hij dan moest beginnen met de oplossing mee te deelen. De man vertelde toen, dat hijl den reflectanten op zijn advertentie zou mee- deelen, dat, als zij postzegels van 5 cent voor die van 10 cent wilden ge bruiken, zijl er dan maar tweemaal zoo veel op een brief moesten plakken. De recherche heeft den grappenma ker daarop heengezonden, zonder attest. Een tijdje later stond echter in een ander dagblad, van welk blad de ad ministratie blijkbaar minder consciën tieus was geweest, een advertentie van den volgenden inhoud: „Iedereen kan zonder vervoerkosten door geheel Nederland reizen, door mij te zenden, franco-postwissel ad 50 et. C. v. d. Heiden, Calandstraat.” Terstond liet de Centrale Recherche den man bij' zich komen en weer moest hjj de oplossing vertellen. De man ant woordde, dat in dit geval zijn advies luiddeReis te voet De Centrale Recherche waarschuwt het publiek tegen den grappenmaker. De aannemers en de aan bestedingen der Ned. Spoorwegen. Bijl de te Utrecht gehouden aanbe steding vanwege de Nederlandsche Spoorwegen tot het maken van een tijdeljjke halte Muiderpoort te Amster dam, verband houdende met de spoor- wegwerken te Amsterdam Oostzijde, waarvoor de raming f323.000 was, wa ren slechts twee biljetten ingekomen. Hierbij heeft de heer H. Zanen, di recteur van het Aannemersbedrijf Za nen en Verstoep, een woord van protest doen hooren. Na de ontgoocheling bij de aanbesteding van de vorige week, waarbij, zeide spr., gebleken is dat het Spoorwegbouwbedrijf positief te laag heeft ingeschreven, is men te rade ge gaan wat men hier te doen had. Na mens 120 collega’s moest spr. mededee- len, dat deze concurrentie niet langer te dragen is. De positie, welke het Spoorwegbouwbedrijf inneemt, maakt het niet mogelijk, de concurrentie lan- ger voort te zetten. Helaas moest men tot het besluit komen, zich er van te onthouden in concurrentie te treden, t Dit gebeurt niet uit weelde, doch uit nood. Spr. wees er op, dat de Spoorwegen tot nu toe bekend waren als goede, loyale opdrachtgevers. Hiji hoopte, dat het weer spoedig zal worden als vroe ger. Zooals nu is het ten eenenmale ón mogelijk prijlsregelend op te treden. Dit resultaat is te beschouwen als uiting van protest en spr. hoopte, dat de di rectie der Nederlandsche Spoorwegen zoo spoedig mogelijk maatregelen zal nemen om de aannemers in de gelegen heid te stellen, samen te werken als voorheen. Kerstboom en op eenige spoorstations. Aankomende en vertrekkende reizi gers zullen op het tweede perron van het Utrechtsche Centraal Station een grooten dennenboom zien opgericht. Zij hebben zich vermoedelijk «wel de vraag gesteld, wat deze „Kerstboom” daar te beteekenen heeft. Wie deze vraag heeft gesteld in de hier weergegeven bewoordingen, is al een heel eind op weg naar de waar heid geweest. Deze dennenboom bedoelt een Kerst boom te zijn, schrijft het Utr. Dgbl. bekomen en levensgevaarlijk was ge wond. Een marechaussee had een kle- wanghouw aan de bovenarm opgeloo- pen terwijl twee dwangarbeiders kle- wanghouwen resp. aan de onderarm en het hoofd hadden bekomen. Een kwaadwillige is gedood. Onzerzijds zijn geen wapenen verloren gegaan. De vijand wordt vervolgd.” Nader wordt gemeld, dat kapitein Haga aan de gevolgen van de schot wond is overleden. Een jong en moedig officier is met hem heengegaan, een eervolle loopbaan afgesloten. Kapitein Haga werd in 1898 geboren. De 17e Sept. 1921 werd hij aangesteld tot 2e luitenant, en 7 Febr. 1922 volgde zijn bevordering tot le lui tenant, terwjjl hij kort geleden, einde t 1 - Z-». /-* z-. 1 1 1_ 1 3 Hiji droeg het eereteeken van eer volle vermelding in de strijd en het eereteeken voor belangrijke krijgsbedrij ven met de gesp: Westkust Atjeh 1925—’27. Het geheimzinnige zeemonster i, van Loch Ness. Naar aanleiding van de publieke be langstelling in Engeland voor het ge- neimzinnige zeemonster dat in het Schotsche meer Loch Ness in Inver ness zou zijn waargenomen, publiceert de „Deutsche Allg. zeitung" het ver naai van den in den oorlog bekenden duikboot-commandant 1 reaherr von rorstner, die indertijd het bevel voerde over de duikboot „U. 28’”. Rorstner schrijft o.a. „Op 30 Juli 1915 brachten wijl met onze „U. 28” in den Atlantischen Oce aan het Engelsche stoomschip „Ibe rian", metende 5223 bruto registerton met een kostbare lading stukgoederen tot zinken. Het ongeveer 180 meter lange schip begon aan den achterkant snél te zinken én met den voorsteven bijna loodrecht in de lucht zonk het naar beneden op een plaats, die eenige duizenden meters diep is. Het semp was in ongever 25 sec. geheel ver dwenen toen wij' op een diepte, die wij natuurlijk niet konden vaststellen, een hevige ontploffing hoorden. Misschien was hêt schip toen reeds duizend me ter onder de wateroppervlakte. Kort daarop werd tegelijk met eenige wrak stukken, een reusachtig zeemonster he vig kronkelend en om zich heenslaand twintig a dertig meter de lucht inge- slingerd. l Op den commando-toren stonden op dat oogenblik mijn beide officieren van de wacht naast mij', alsmede de dienst- doende machinist, een stuurman en een roerganger. Onmiddellijk maakten wij elkaar op het zeemonster opmerk zaam, en een poging om het te fotogra- feeren mislukte, omdat het dier na tien a vijftien seconden weer in het water verdwenen was. Het verschijnsel was ongeveer 20 M.. lang en had eenigszins den vorm van een krokodil, twee vóór- en twee ach- terpooten met stevige zwemvliezen en een langen, naar voren spits toeloopen den kop. Dat het dier van zoo groote diepte uit het water werd geslingerd lijkt mij volkomen begrijpelijk. Door de onder- zeesche explosie werden de in de om geving zwemmende of nestelende „wa- terkrokodillen”, zooals wij' het noemden, met groote kracht naar boven gedrukt, waardoor het plotseling in de lucht ner brigade een schot in de buik had terecht kwam.” De gemeenteraad van Zwolle heeft benoemd tot leeraar in de ge schiedenis en aardrijkskunde aan het gymnasium Celeanum dr. J. Theunisz, thans leeraar aan de stedelijke gym nasia te Sneek en Leeuwarden. TIRNS, 14 Dec. Heden werd alhier een ledenrijderij gehouden van mannen tot 35 jaar, 22 deelnemers, le prijs f 6 S. de Jong, 2e prijs f4 Tj. v. d. Werf, 3e prijs f2 Sj. Vogelzang; boven 35 jaar: le prijs f6 St. Stoffelsma, ,2e prijs f4 P. Zijlstra, 3e prijs f2 L. Al tenburg. TIRNS, 18 Dec. Heden werd alhier een rijderij gehouden van kinderen van leden, waaraan door 62 kinderen in totaal werd deelgenomen. De uitslag is als volgt: Jongens 13, 14 en 15 jaar: le pr. 1 Teake Ate Bootsma, 2e pr. Gerrit de Jong, 3e pr. Douwe Jeltema. Meisjes tot en met 6 jaar: le pr. 1 Pietje A. Bootsma, 2e pr. Tjiitschke Al tenburg, 3e pr. Ida Altenburg. M'eisjes 7, 8 en 9 jaar: le pr. Agatha i Altenburg, 2e pr. Rinske Bakker, 3e pr. i Akke Suierveld. Meisjes 10, 11 en 12> jaar: le pr. Arendje Zondervan, 2e pr. Elisabeth Bootsma, 3e pr. Roelie Koster. Meisjes 13, 14 en 15 jaar: le pr. Fetje Altenburg, 2e pr. Wietske Schaap, 3e pr. "Lienke Suierveld. RHEUMAT1EK EN SPIT IN DEN RUG. Tevergeefs van alles geprobeerd. Toen in drie dagen verbetering. De heer G. H. te Venlo schreef ons dezer dagen, hoe hij geleden had aan rheumatiek en spit in den rug. Tevergeefs probeerde hij allerlei middelen. Niets hielp. Tot hij op raad van een vriend Kruschen Salts nam en na drie dagen voelde hij reeds verlichting. Nadat hij zijn dankbaarheid heeft uitgespro ken, vervolgt de heer H.: „Na gebruik van uw probaat middel Kru schen Salts ben ik nu van mijn rheumati- sche pijn af. Ik kon haast niet gelooven, dat Kruschen Salts zoo een uitwerking kan te weegbrengen. Ik had reeds van alles gepro beerd, maar alles tevergeefs. Op aanraden van mijn vriend ben ik dan tot Kruschen Salts overgegaan en tot mijn groote blijd schap kon ik na drie dagen reeds beter schap bespeuren. Ook mijn spit in den rug een ondraaglijke pijn was zoo goed als geheel verdwenen. En daarom blijf ik mijn vriend dankbaar. Had ik het eerder geweten, dan had ik zooveel geld aan pillen en smeersels niet weggegooid. Daarom raad ik ieder lijder aan rheumatiek of spit in den rug aan om Kruschen Salts te gebruiken en ik geef u tevens de vrijheid dit schrijven te publiceeren in de dagbladen.” G. H. te Venlo. Rheumatische toestand is het gevolg van een overdaad van urinezuur in het lichaam. Eenige ingrediënten nu van Kruschen Salts zorgen, dat dit urinezuur zacht maar vol komen uit het lichaam verwijderd wordt. Andere zouten in Kruschen verhinderen, dat het voedsel in de ingewanden kan gaan gis ten en voorkomen daarbij niet alleen ver dere ophooping van het gevaarlijke urine zuur, maar ook van afvalstoffen, die de ge zondheid ondermijnen. Daarom zal „de dagelijksche dosis” Kru schen niet alleen rheumatische pijnen ver drijven en verder voorkomen, doch het zal uw geheele organisme verfrisschen en ver nieuwen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A f0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Adv. A. J. P.’s Prijsvraag Hoofdprjj's f500. Wjj' vestigen de aandacht van onze lezeressen en lezers op de in dit no. ge plaatste advertentie. Particuliere leesbibliotheken. Met ingang van 1 Januari a.s. zal de Bond van Leesbibliotheekhouders voor het geheele land minimumtarieven in- voeran voor het huren van boeken. Jongens tot en met 6 jaar: le prijs Jisse Palsma, 2e pr. Jopie v. d. Zee, 3e pr. Thijs Jaarsma. Jongens 7, 8 en 9 jaar: le pr. Wil lem Schaap, 2e pr. Pieter A. Bootsma, 3e pr. Jacob Stóffelsma. Jongens 10, 11 en 12 jaar: le pr. Siebe Schaap, 2e pr. Oene Suierveld, 3e pr. Jelle S. Jeltema. tabletten Tonnema 5 cent. Fondantkransjes gesorteerd, zéér mooi en lekker, 2 ons voor 1 kwartje. Bus a 1 kilo fijne Kwatta Cacao, ver gezeld van een fraai ontbijtstel, alles in één pakket vereenigd, voor slechts f 1.50. GRIOTJES, een probaat middel bij hoest en verkoudheid, 18 cent per ons. Bus a 1 K.G. fijne Kwatta Cacao, ver gezeld van een fraaien aardewerk Theepot, alles in één pakket vereenigd, voor slechts f 1.50. ITALIANO 16 cent per ons. Een Theecomfoortje van Brillant Pers kristal, met een doosje Theelichten van 4 stuks, in één pakket vereenigd, als speciale .aanbieding van Verkade, voor slechts 75 cent. PINDAS van ons zijn lekker; dage lijks versch gebrand in eigen elec- trisch bedrijf. Puike Groote Noten per pond 30 ct. VERKADE’S HEERLIJKE KNIJP- KOEKJES, 15 cent per ons. Mascotte Bonbons (heerlijke vloei bare vulling) 2 ons voor 1 kwartje. Van Houten’s Bruin en Goud etiket. GEBROKEN CHOCOLADELETTERS, 2 ons voor 1 kwartje. Droste’s Verpleegster Cacao. KERSTKLOKJES (Biscuits) in rolletjes van ongeveer een >/z pond slechts 16 ct. Munt drop 12 ct. per ons. King Pepermunt 18 ct. per ons, rolletjes 10 en 5 cent. Heerlijke ouderwetsche KN1JPKOEK- JES, verpakt alleen in halve blikken, die niet worden berekend, voor f IdJO. Echte Welgoed-Chocolade Koekjes. Echte 5 A’s ronde Chocoladekoekjes Losse Cacao in alle kwaliteiten en prijzen. Bakkertjes Biscuits van Van Melle. IJs-Chocolade 2 ons voor 1 kwartje. Boterhopjes Tonnema, 2 ons voor 1 kwartje. Kersen Bonbons Kwatta, p. ons 20 ct. BOTERBALLETJES 12 ct. per ons. Kauwgom los en in pakjes. iin de wachtkamer óók een Kerstboom, eind December. Een enkele zal zich dat misschien nog herinneren. Het ligt in een grijs verleden! Op enkele stations zal men nu in ons land Kerstboomen zien op de per rons, of in de wachtkamers, als daar de ruimte beter uitkomt. In Utrecnt is het middél'ste (tweede) perron daar voor aangewezen. Het ligt in de bedoe ling den boom bij avond electriscn te verrichten. Een rustpunt in de énorme drukte van binnenkomende en uitgaande trei nen. i Een rustpunt in de eindelooze be wegelijkheid van op reis gaande en thuis komende passagiers. Jacht op bunzings. J,juli 1933 tot kapitein werd bevorderd. De inspecteur, hoofd van den plan- tenziektenkundigen dienst te Wagemn- i gen scnrijtt ons: Uit beruchten in de pers is nriji ge- bleken, dat nu de vorst daarvoor gun- stige gelegenheid heelt geschapen, in F riesland en wellicht ook in andere deelen van ons land, veie arbeiders er op uittrekken om bunzings te vangen. Deze ber.chten geven miji aanleiding er de landbouwers op te wijzen, dat het juist dit jaar op vele plaatsen tot een sterke vermeerdering van de veldmui zen gekomen is, zoodat men van een ware veldmuizenpiaag kan spreken en dat het met onwaarschijnlijk is, dat zulk een plaag op andere piaatsen het vol gend jaar zal optreden. Daarop bestaat zeer veel meer kans, als er een groote opruiming gehouden wordt onder de bunzings. De bunzing toch behoort tot de meest geduchte vijanden der veldmuizen en het is daarom onverantwoordelijk thans een groote opruiming te houden onder die roofdieren. Ik raad daarom alle landbouwers en alle personen, die daar toe kunnen bijdragen aan er toe mede te werken, dat dit vangen van bunt zings onmiddellijk wordt gestaakt, ter wijl landeigenaars in hun eigen belang wordt aangeraden het vangen op hun gronden te verbieden. Zjj1 zouden zich daarvoor tot de po litie kunnen wenden met het verzoek er streng op toe te zien, dat personen zonder hun toestemming hunne gron den niet betreden. De Zeven Provinciën. Aneta meldt uit Batavia: De luitenant ter zee tweede klasse I H. L. v. B., aan boord van De Zeven I Provinciën oudst-aanwezend officier tij- I deins het uitbreken van de muiterijl, I die gedurende eeirigen tijd in een ze- I nuwgesticht te Lawang is verpleegd, I is met geschokt zenuwgestel per s.s. I Saleier der Stoomvaart Mjj. Nederland I naar Holland vertrokken. I Luitenant v. Bi. zal in Nederland voor I den Zeekrijgsraad te Nieuwediep te- I recht staan. Ernstig treffen in Atjeh. I Het departement van Oorlog te Ban- I doeing ontving het volgende telegram van den gewestelijk militaircomman- dant van Atjeh: „In Lhong aangekomen, ontving ik hedenmorgen 7 uur het bericht dat ka pitein A. J. Haga bij aanraking met den vijand was gewond. Mij naar kam pong Passi begevende trof ik biji Paal 60 een brigade marechaussee aan met kapitein Haga, die door eigen vuur zty- Tele*nr>n Na «NFFK 1 •1 CHIEFWHIP 1*0 Verschijnt voor Uw gezondheid! IM SMEEKER COURANT annex SHEERER OOURAHT en WYHBRITSERADEEL De beste sigaret

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1