Uitgave RIEZEBRINK Co. So. 25 Eerste Blad Uit onze Raadzaal. 50e Jaargang Zaterdag 30 December 1083 NIEUWSTIJDINGEN. gestelde programma mededeelt. bedrijven van Geertsma en Eppmga. BESLUIT: DE GEMEENTEBEGROOTING. iV Teatske, de ae man van r- Het Kritetooneel voerde hierna op Driigjende Leechte”, een stuk in 3 omstandigheden alleszins aanleiding is tot tariefsverlaging over te gaan, ook al zou tengevolge daarvan het bedrijf tijdelijk een verlies opleveren, dat uit het reservefonds moet worden aangezuiverd. Van een tariefsverlaging verwacht de sectie echter een zoodanige toeneming van het stroom verbruik, dat een verlies zoo dit al mocht ontstaan spoedig weer voor een batig saldo zal plaats maken. Volgno. 1 der lasten. De sectie was van oordeel dat, met het oog op de daling van de kolenprijzen en de wijziging van de economische omstandigheden, getracht moet worden te geraken tot verlaging van de inkoopsprijs van de van het P.E.B. te betrekken stroom. Het raf./irt der 2e sectie schrijft: Volgno. 1 der baten. Met het oog op de omstandigheid dat de uit de winsten van het electriciteitsbedrijf gevormde reserve niet voor algemeene doeleinden mag worden aan gewend en in aanmerking nemende dat de gasprijs zal worden 'erhoogd en de electrische stroom hier ter stede duur is, acht de sectie het wenschelijk de stroomprijs te verlagen. Desnoods zou zij daarvoor tijdelijk willen putten uit de reserve, die toch door de verbruikers is opgebracht. Volgno. 8 der lasten. Een lid betwijfelt of bij het ramen van deze post wel voldoende rekening is gehouden met daling v’an de materiaalprijzen. B. en W. antwoorden: Wij zullen de mogelijkheid van een verlaging van de stroomprijs overwegen. Bij ons bestaat geen bezwaar te trachten tot verlaging van de inkoopsprijs te geraken. Wij verwachten echter van in die richting aan te wenden pogingen weinig resultaat. Opgemerkt wordt, dat de tarieven met ingang van 1 Januari 1933 zijn herzien. Uit het feit dat de Commissie voor de bedrijven en burgemeester en wethouders het uitgetrokken bedrag heb ben voorgedragen blijkt, dat de geopperde twijfel ijiet algemeen wordt gedeeld. De heer Blok heeft reeds in de sectie gezegd dat men in alle bedr!jfsbegrootin|g;en bij de raming der uitgaven niet genoeg rekening heeft gehouden met de prijsverlaging dier verschillende artikelen^ daarop dient z. i. in het vervolg meer gelet. De V o o r z. zegt dat B. en W. de overtuiging hebben dat de verschillende commissies die meewerkten bij het opstellen der begrpotingen, wel degelijk met die verlaging hebben reke ning gehouden. Z. h. s. wordt deze begrooting vastgesteld. Punt XI. De begrooting van baten en lasten en van kapitaa'sinkomsten en -uitgaven van het gasbedrijf voor 1934. De l^Hctte merkt op: Volgw. 2 der baten. Het is de sectie niet duidelijk om welke reden thans het kwantum van de door particulieren te betrekken goedkoope cokes op 20 H.L. is gesteld. Zi vraagtburgemeester en wethouders willen bevorderen dat het maximum voortaan weer op 24 H.L. wordt gesteld, gelijk een reeks van jaren het geval is geweest. De 2e sectie merkt op: VolgM. 8 der baten. Het heeft de aandacht van een lid getrok^h, dat de huur van een muntmeter nog steeds tweemaal zooveel bedraagt als van een gewone meter. Wel wordt in de begrooting gesproken van muntgas- installaties, maar de installatie is toch van weinig betee- kenis. Hij vraagt of een verschil met de gewone meters, als thans bestaat, nog wel gewettigd is. Volgno. 4 der lasten. Het lid dat de bij volgno. 8 der lasten van het electriciteitsbedrijf vermelde opmerking heeft gemaakt, herhaalt die bij deze post. Volgno. 5 der lasten. Een lid stelt de vraag of het in de bedoeling ligt van burgemeester en wethouders, het verslag van de bedrijven voortaan gereed te doen maken door de Alfensche Schrijfkamer. Ook in Sneek is gelegen heid tot het doen vervaardigen van cyclostylewerk. Het verdient volgens dit lid aanbeveling, te overwegen of het niet mogelijk is door het aanbrengen van vereenvoudigin gen, het kiezen van een kleiner lettertype enz. het verslag voortaan weer te doen drukken. B. en W. antwoorden: In de loop van het jaar is een vrij belangrijk gedeelte van de cokes-productie aan de handelaren toegezegd. Met het oog hierop en in verband met de onzekerheid ten aan zien van de strengheid van de winter, is het maximum van door particulieren te betrekken goedkoope cokes dit jaar op 20 H.L. gesteld. Daardoor is echter niet vooruit- geloopen op de in volgende jaren te nemen beslissingen. Wij zullen in 1934 deze aangelegenheid tijdig aan de orde stellen. De huur van muntgasinstallaties heeft niet alleen be trekking op de meter maar ook op de binnenleiding c. a. Het verschil in huur, dat als regel f 1.80 en bij uitzondering f3.per jaar bedraagt, is naar onze meening wel ge rechtvaardigd. Verwezen wordt naar hetgeen is geantwoord bij volgno. 8 der lasten van het electriciteitsbedrijf. Door de dit jaar genomen beslissing is deze kwestie niet eens voor al uitgemaakt. Voorkeur voor de in het rapport genoemde instelling bestaat bij ons niet. Over wegingen van financiëele aard hebben er toe geleid dat van het doen drukken van het verslag over 1932 is afge zien. De beantwoording van de vraag of in ’t vervolg het verslag weer in druk zal verschijnen, hangt voor een belangrijk deel af van de houding welke de drukkers patroons en hun organisatie zullen aannemen. De heer V a n d e i\V een vraagt of er destijds geen afspraak is gemaakt met de Sleeker drukkerspatroons, dat het drukwerk zou worden gegund/mder de voorwaarden van het rijksinkoop- bureau. De Secretaris moet op deze vraag ontkennend bescheid geven; er is in de richting, als door den heer Van der Veen bedoeld, geen dergelijke afspraak gemaakt. De heer Van der Veen: Deze vraag was een gevolg van wat B. en W. in de memorie antwoorden nl. dat het weer druk ken van het verslag voor een belangrijk deel afhangt van de houding, welke de drukkerspatroons en hun organisatie zullen aannemen. De Secretaris kan slechts herhalen dat een dergelijke afspraak niiet is gemaakt. De Voorz.: De drukwerkprijzen stijgen zoo geweldig, dat we wel'eens de toevlucht moeten nemen tot dergelijke maat regelen. De hëer Van der Veen meent.dat er geen stijging is der drukwerkprijzen. Bovendien moet de gemeente de werklooze typografen toch uitkeeren en ook als men met het cyclostyleeren van het verslag een proef neemt, waarom dan niet in Sneek. De korte inhoud van dit uitstekende stuk wordt op het programma als volst omschreven 1 „Dit stik is in tiiidwirk. It jowt us ynsjuch yn it libben fen in man dy’t graech arbeidzje wol, mar nearne wirk fine kin. Op it lest binne de minen de ienichste ütkomst. Syn jongere broer, dy’t leard hat en non in goede bitrekking yn ’e stêd hat, forfrjemdet ho langer hwet mear fen it arbeidershushalden, dêr’t er üi foartkomd is. Mar in üngelok yn’e myr. dêr’t syn broer arbeidet iepent him de eagen en wiist him wer syn plak nei®'. syn broer. In ienfaldich mar libbens- wier stik! Met deze laatste conclusie zijn we ’t volkomen eens, en voor de wijze waarop dit stuk werd opgevoerd heb ben we alle waardeering. Abe Miedema en Afke z’n vrouw gaven beiden heel mooi rustig en goed doorvoeld spel. Marten en Harke, hunne zoons speelden ook heel goed, al hadden we in het tweede bedrijf var. Marten graag wat inniger spel willen zien. Nu was het in de bewogen mo menten nog te oppervlakkig. Melle, de „keapman yn fen alles” speeld? z’n rol uitstekend, maar deze jonge kracht zal af en toe wat geremd moeten worden, daar hij< heel gemak kelijk tot overdrijving vervalt, en ook hier is ’t waar, dat alle overdrijving schaadt. Froukje, de Verloofde van Marten, ook een nieuweling naar wij meenen, maakte een goed debuut. Voor haar echter geldt hetzelfde wat we bij Mar ten opmerkten, zij ’t nog in meerdere mate. Toch twijfelen we er niet aan of beiden worden onder leiding van de regiseuse een paar goede krachten. Boer Weidema was niet een van de sterksten; Frou Fluitstra leverde een keurige creatie van de ietwat op schepperige, maar domme stadsvrouw, en haar man was in z’n rol van de goedmoedige bescheiden pantoffelhelc „net echt”. En is een beter oordeel denkbaar Over de prestaties van dochter van Fluitstra en Harke, kunnen we met dit eene woord volstaan: fijn! Alles bij; elkaar genomen dus eèn prachtig geslaagde avond, waarop al len die haar bezochten al was het aantal bezoekers veel te weinig met genoegen zullen terugzien. In de vacature J. Schmidt wordt no. 1 der aanbeveling, de heer F. Brinkman, benoemd met 15 st. In de vacature-S. Atema wordt deze herbenoemd met 15 st. Punt lil. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor een lid der commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. (Bijlage 160; dossierno. 1.851.3.02.7-2(1)). In de vacature H. W. Bos wordt benoemd no. 1 der aan beveling de heer ir. A. W. v. d. Poel met 15 st. Punt IV. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een armvoogd. (Bijlage 161; dos sierno. VI 07.58(1)). In de vacatune F. K. Groeneveld wordt deze herbenoemd met 15 st. Punt V. Aanbeveling.van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een heelkundige voor de armen verzorging. (Bijlage 165; dossierno. 208). Benoemd wordt de aanbevolene dr. A. J. Kingma met 15 st. Punt VI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van de ontruimingstermijn van de onbewoon baar verklaarde woningen Knibbelsteeg nos. 8 en 9. (Bij lage 158; dossierno. 1.778.522(4)). Het voorstel van B. en W .vindt men in een vorig nr. Z. h. s. wordt conform besloten. Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om te bepalen dat de ingevolge de wet op de couponbelasting verschuldigde belasting, bij de betaling van renten van geldleeningen ten laste der gemeente, zal worden afge houden. (Bijlage 157; dossierno. X 07.352.71). Het vborstel van B. en W .vindt men in een vorig, nr. Z. h. s. wordt conform besloten. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een plan tot herziening van het uit breidingsplan, omvattende een klein gedeelte van het in dat plan begrepen gebied, dat ligt ten Zuidoosten van het einde van de Kanaalstraat bij de spoorhaven. (Bijlage 166; dossierno. 1.777.811(2)). Het voorstel van B. en W. luidt: Het hierboven vermeld plan van herziening werd U bij ons voorstel van 31 October 1933, bijlage 123, ter voor- loopige kennisneming aangeboden. Pit plan, waartegen bij U blijkens Uw besluit van 6 November 1933, no. 13, aanvankelijk geen bezwaren zijn gerezen, heeft overeenkomstig art. 37, 2e lid der Woning net, met ingang van 16 November 1933, gedurende 4 weken voor een ieder ter inzage gelegen. Tegen het plan zijn door belanghebbenden geen bezwa ren ingebracht. Zelfs heeft niemand van de hiervoor bedoelde gelegenheid tot kennisneming gebruik gemaakt. Het herzieningsplan, waarvan de strekking volledig blijkt uit de bijgevoegde teekening en toelichtende beschrij ving, zoodat een verdere toelichting hier achterwege kan olijven, kan thans definitief worden vastgesteld. Wij stellen U voor daartoe te nemen het navolgend be sluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders /an 20 December 1933, no. 1.777.811(2); Gelet op het advies van de Gezondheidscommissie met cle zetel Sneek, van 29 November 1933, no. 67; onder voorbehoud der goedkeuring van de Gedepu teerde Staten, I. het plan van uitbreiding zooals het is vastgesteld bij de raadsbesluiten van 1 Juni 1926, no. 9 en 7 Januari 1929, no. 13, goedgekeurd bij besluit van Gedeputeerde Staten van 25 Juli 1929, no. 107, le afd. B, voor zoover iet betreft een klein gedeelte van het in dat plan begrepen jebied dat ligt ten Zuidoosten van het einde van de Canaalstraat bij de spoorhaven, op de bij dit besluit be boerende teekening gemerkt A, met een groene en bruine omlijning nader aangeduid, te herzien en nader vast te stellen als is aangeduid op genoemde teekening gemerkt A; II. aan Burgemeester en Wethouders de bevoegdheid e verleenen in geringe mate af te wijken van de grenzen en maten ontworpen voor de in het herzieningsplan be trokken straatgedeelte, wanneer bij definitieve uitmeting blijkt, dat eenige afwijking noodzakelijk is. Z. h. s. conform besloten. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tof wijziging van de gemeentebegrooting voor 1933. (Bijlage 140; dossierno. X 07.352.11(19)). Z. h. s. conform besloten. VERGADERING van de RAAD der igemeente SNEEK op WOENSDAG 27 DECEMBER 1933, ’s nam. 2 uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer P. Sikkies. Aanwezig alle (15) leden. Aan de orde is: Punt 1. Notulen van de vergadering van 12 December 1933. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt Ia. Ingekomen stukken: a. Adres van het Bestuur van „Volksonderwijs” afd. Sneek, houdende verzoek nog niet over te gaan tot ophef fing van de cursus voor openbaar vervolgonderwijs. (1.851. 25.02 A). Wordt behandeld bij punt XVIe. b. Adres van dr. J. Theunisz om hem als leeraar aan het gymnasium eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Maart 1934 wegens benoeming te Zwolle. Dit onslag wordt eervol verleend. Punt II. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van 2 leden der Commissie van Toe zicht op het lager onderwijs. (Bijlage 159; dossierno. 1. 851.2.02.7-2 1)) De heer Zuiderbaan: De kwestie van het cyclostyleeren van het verslag Iig,t in het buitengewoon groote verschil tus- schen de kosten van drukken en cyclostyleeren. Er was een prijs opgaaf gevraagd van de georganiseerde drukkeis, die over het algemeen gelijk waren en abnormaal hoog nl. f411.dat is f3.30 per boekje. Toen is door den directeur bij de Alfensche Schrijfkamer gevraagd, die het gereed maakt voor f 155.een dergelijk groot verschil achten wij niet verantwoord. Van de opmerking het verslag hier ter stede te laten cvclos- tyleeren zullen wij nota nemen, doch indien er geen belangrijke verandering komt in de houding der drukkerspatroons, is het college niet bereid mee te werken het verslag weer te doen drukken. De heer Van der Veen: Het cyclostyleeren is een geheel andere wijze van uitvoering en er ontstaat een geheel andere kwaliteit werk. Als het zoo doorgaat zal straks al het drukwerk gecyclostyleerd worden en alle zetters en drukkers werkloos worden. De Voorz.: Met een werkje, als dit kunnen we ons best redden als het gecyclostyleerd is. De heer Van der Veen merkt voorts op dat men niet te ver moet gaan met de cokesverkoop aan handelaren. Men kan nu slechts een klein deel aan de geregelde particuliere afnemers leveren en aan werkloozen moet men al geld geven om cokes bij handelaren te koopen. Den heer Zuiderbaan bleek in het begin van dit jaar, dat ’t vorig jaar 10.000 H.L. cokes onverkocht was en de directie meende dat dit niet moest voorkomen; die hoeveelheid moest naar buiten verkocht worden. Toen dit voorjaar de cokesver koop weer aan de orde kwam, meende de directeur dat men dan ook wel grootere hoeveelheden aan de handel hier ter stede kon leveren, de hoeveelheid is toen van 25.500 H.L. tot 40.500 H.L. opgevoerd. Nu ligt het voor de hand dat als de winter plotseling intreedt, wel eens eenige stagnatie in de levering ontstaat, doch er is nu geen enkele H.L. cokes naar buiten verkocht, alleen aan handelaren hier en die hoeveelheid is voor het grootste deel geleverd. Door veranderde fabricage maken we nu een betere soort cokes, geschikt voor centrale verwarming, zoodat deze meer aftrek vindt. Daarom zal men weer moeten overwegen of het kwantum aan de handelaren niet te groot is en niet weer teruggebracht moet. De directeur moest er echter op letten dat het bedrijf niet bleef zitten met de bijproducten. Spr. zal echter spoedig in het volgend jaar de cokesverkoop weer in de bedrijfscommissie aan de orde stellen en wil wel toezeggen, dat het niet meer zal voorkomen, dat de verkoop aan particulieren en werkloozen stagnatie ondervindt. De heer De Groot: Sedert jaren stelt men 24 H.L. be schikbaar, nu ma’ar 20 H.L. Spr. begrijpt niet dat men de beste klanten, de particulieren, de deur uitgooit; dat is geen ver standige politiek. Laat men weer terugkeeren tot de oude hoe veelheid van 24 H.L. De heer Zuiderbaan: Ook die zaak zal nader onder de oogen worden gezien. De Voorz.: Deze winter heeft ons allen wat overvallen, Pad men die vooruit zien aankomen, dan had men het natuurlijk niet zoover laten komen. De heer a n _d_e r Veen zegt dat er 1495 muntmeters in de stad zijn met f8777 opbrengst, dat is gemiddeld f5.87 per installatie; „als regel f4.80” schijnt dus niet op te gaan. Spr. meent dat het niet noodig is voor enkele meters leiding in de arbeidershuizen f3.te vragen, er wordt dan te veel huur gevraagd. De heer Zuiderbaan: Niet alleen de aanleg en het ma teriaal, maar ook het onderhoud komt voor rekening der fabriek. Voorloopig kan spr. niets beloven, de zaak kan echter nog efens onderzocht worden. Deze begrooting wordt z. h. s. vastgesteld. Punt XII. De begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het waterleiding bedrijf voor 1934. Z. h. s. vastgesteld. Punt XIII. De begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het woningbedrijf voor 1934. De le sectie schrijft: Lasten. De sectie zou willen vernemen of door burge meester en wethouders stappen zijn of zullen worden gedaan ten einde te geraken tot verlaging van de rentevoet van de uit ’s rijks kas ontvangen voorschotten in het belang van de verbetering der volkshuisvesting. De 2e sectie schrijft: De sectie acht het gewenscht dat burgemeester en wet houders bij de regeering pogingen aanwenden om te ge raken tot huurverlaging voor bepaalde complexen wo ningen. Eventueel zou h. i. door het geven van een bijslag uit de gemeentekas moeten worden voorkomen dat wonin gen komen leeg te staan. B. en W. antwoorden: Wij hebben reeds enkele malen de aandacht van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten gevestigd op de wenschelijkheid van een verlaging van de rentevoet van uit ’s Rijks kas ontvangen voorschotten. De Vereeniging heeft bij de regeering de verlaging meermalen bepleit. De mogelijkheid om te geraken tot huurverlaging voor enkele complexen is reeds eenige tijd bij ons in over weging. Tegenover het verleenen van een bijslag staan wij afwijzend. Het waren zeer bijzondere omstandigheden welke na de oorlog tot de toekenning van een algemeene bijslag hebben geleid. Wanneer bepaalde personen met het oog op de finan- cieele omstandigheden waarin zij verkeeren, in aanmerking komen voor het ontvangen van een toeslag, ligt het ver leenen daarvan niet op de weg van het woningbedrijf. De heer Smeding gelooft dat verlaging der huren niet alleen in ’t belang der huurders, doch ook der gemeente is, doch spr. zal er nu niet verder op ingaan nu B. en W. deze zaak in studie hebben. De Secretaris: Ook het rijk heeft iets in de huur te zeggen. Z. h.. s. wordt deze begrooting vastgesteld. Punt XIV. De begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van de gemeente-reini- ging voor 1934. De le sectie schrijft: Volgno. 6 der lasten. Een lid vraagt of de levering van stroo en voeder wordt aanbesteed. De 2e sectie schrijft: Volgno. 6. Verwezen wordt naar de bij volgno. 8 der lasten van het electriciteitsbedrijf gemaakte opmerking. B. en W. antwoorden: Voor de levering van stroo. en voeder wordt naar be hoefte een inschrijving gehouden onder de leveranciers die daarvoor in aanmerking komen. Aan den laagsten inschrijver wordt de levering opgedragen. Verwezen wordt naar ons antwoord bij volgno. 8 der lasten van het electriciteitsbedrijf. Z. h. s. wordt deze begrooting vastgesteld. Uitvoering Krite Snits. De krite Snits van het Seiskip for Fryske Tael- en Skriftekennisse gaf Zondagavond j.l. een tooneelavonid in „Amicjtia”’. Voorzitter de Leeuw opende en heette de niet talrijke bezoekers welkom in de mooi versierde zaal, een idee van den heer Koch, waarvoor hij' deze een woord van dank bracht. Spreker deelt mede dat meermalen de vraag gesteld werd waarom men de Krite-avond altijd op de le Kerstdag hield en niet op de Zondag voor Kerst mis. 'Er zijn nl. vele menschen die op le Kerstdag niet gaarne dergelijke avonden willen meemaken. Het Be stuur wil daarom probeeren de uitvoe ringen voortaan op de Zondag voor Kerstmis te houden, waarmee thans begonnen is. Spr. had nu echter ook meer publiek verwacht, temeer omdat tegenwoordig veel meer aan het Friesch gedaan wordt. In dit verband wijst spr, op de vanwege de Staten van Friesland te houden provinciale cursussen in de Klanderij'. Deze cursussen zullen thans ook in Sneek gehouden worden, zooals spr. aan de hand van het daarvoor op- HiV wekt de Krite-leden in ’t bizonder op deze bijeenkomsten bij' te wonen en zegt vervolgens dat het hem aanstaa. dat de Krite de goede weg op gaat. Ze heeft nu een zangkoor gekregen en een Krita-tooneel, terwijl het ledental in ’t laatste jaar met 40 is toegenomen. Spr. hoopt dat dit zoo door mag gaan en verzoekt allen staande het Friesch Volkslied te zingen, waaraan zeer spon taan werd voldaan. Het Kritekoar „Marsang” zong hier na onder de uitstekende leiding van den heer F. H. van Bergen een zestal liede ren die met groote belangstelling wer den aangehoord en na ieder nummer veel applaus verwekten. Een mooi koor dit Krite-koc>r, a zou eenige versterking van de sopraan en de tenorpartij niet te versmaden zijn. Punt X. De begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het electriciteits bedrijf voor 1934. Het rapport der le sectie schrijft: Volgno. 1 der baten. De sectie zou gaarne vernemen of door burgemeester en wethouders een verlaging van de stroomprijs is of wordt overwogen. Daar van de winst van het electriciteitsbedrijf niets ten goede komt aan de gewone dienst der gemeentebegrooting, zoodat door een daling van de winst de financiëele positie der gemeente niet wordt aangetast, meende men dat er in de huidige X - l&J NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1933 | | pagina 1