der Gemeente Sneek Officieel Orgaan De Stem des Bloeds I Uitgave KIEZEBRIBK Co. Ho. 29 Eerste Blad 50e Jaargang Woensdag 10 Januari 1934 Dit No. bestaat uit 2 bladen. FEUILLETON ’ll NIEUWSTIJDINGEN. 1 Alle Advertentiën worden In beid© bladen opgenomen. Regelprijs O cent. Abonnementen belangrijke korting en 15. HOOFDSTUK XI. EEN VERHAAL UIT HET VERLEDEN. H V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Si'jbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. nieten voetstuk van ons beginsel, om het bevrijdende licht van het socialisme te bren gen in de duisternis van het fascisme en de menschheid wijzende naar een nieuwe da geraad. Na deze rede werden een paar komische een-acters vertoond, gevolgd door decla matie van den spreker en een film-voor- zitter sloot de vergadering met een opwek kend woord. Kom, Marjorie, leg dat werk nu eens uit handen en luister eens naar me. Ik zou zoo graag eens praten en dat kan ik niet, als je zoo druk aan het naaien bent. De oude Marjorie keek vol liefde naar het aardige gezichtje, maar haar gelaat betrok, toen ze in die oogen een somberheid zag, die haar er zeker van maakte dat het niet meer de oogen waren van een kind, dat in het leven niets anders ziet dan een spelletje. door MAY WYNE. Ik zou graag heel lang in een buurt blijven, waar ze zulke heerlijke pasteien bakken, zei hij spijtig, maar zooals u zelf gezegd hebt, iets waarmee ik het trouwens volkomen eens kan z^n, zullen mijn vijanden onder aanvoe ring van Squire Pengarth wel aan een paar uur genoeg hebben, om de nog niet doorzochte schuilplaats te door snuffelen, nu ze 'het bericht van dien jongen gekregen hebben. Williams keek hem recht in de oogen. Ik heb u toch gezegd, dat ik uw vriend ben zei hyi, en dat u mjjn volle dankbaarheid vercliend hebt? Komt u maar mee, dan zal. ik u een plekje toonen, waar u veilig kunt izyn, totdat de wereld vergaat I De oude man sprak zoo rustig en met zulk een overtuiging, dat de Severeux zijn hoop weer voelde herleven. Zonder bijzonderheden te vragen, volgde hij'zyn gastheer over een kronkelend patl, dat over een open heidevlakte voerde. Het was er niet zoo verlaten als in buurt van den Cairn, want er groe'iden hier en daar struiken en de golvende bo dem was met dicht heidekruid bedekt, vallig ontdekt, zei Williams bedaard. En nu ben ik heel blij dat ik er nooit tegen iemand over gesproken heb, om dat ik elr nu een vriend in verbergen kanals hij1 mij tenminste vertrou wen wil. De Severeux greep zijn hand drukte die hartelijk. Ik ben u van harte dankbaar, zei hij1 eenvoudig weg. En nu moet ik u alleen laten, zei Williams. Zoodra alles weer veilig is, kom ik terug en breng u naar mijn huis. U hoeft nergens bang voor te zijn. Kans om hier gevangen genomen te worden, bestond er natuurlijk niet. Maar toch viel het den jongen man moeilijk zich geheel aan de somberheid van de plek, waar hij zich, bevond,, te onttrekken. En de door Williams ach tergelaten lantaarn wierp soms zulke vreemde schaduwen op de muren, dat de Severeux er zelfs over nadacht, of het niet verkieselijker zou zijn, om hee- lemaal in donker te zitten. Soms scheen het hem toe, alsof spookachtige gedaan ten zich in de hoeken van het hol heen en weer bewogen. Het angstzweet brak hem aan alle kanten uit en met bevende handen be tastte hjj de tvanden aan alle kanten, voelend of hij1 ergens den uitgang terug kon vinden. Maar hy' kon zich de juiste plek niet meer herinneren en geen en kele zijner pogingen, om een der rots blokken te bewegen, had ook maar het minste succes. Als Dionysius Williams het slecht met hem voor had, dan had hjj hem hier J. A. Schaper, oud pauselijk zouaaf. f Te Workum is Vrijdag j.l. op de leeftijd van 84 jaar overleden de heer Johannes Aukes Schaper, oud-pauselijk zouaaf. Over de tijd, toen hij als zouaaf in ’t leger van Paus Pius IX diende, wist de grijze oud- soldaat altijd veel te vertellen. Hij had heel veel meegemaakt en heel wat avonturen beleefd. Op den 17en Februari 1866, dus op 17- jarige leeftijd, trad hij te Brussel als pau selijk zouaaf in dienst. Via Parijs, Lion en Marseille en over de Middellandsche Zee, ging hij met anderen, die ook op dezelfde dag in pauselijke dienst waren gekomen, naar Italië, waar zij te Velletri gedurende acht weken de exercitie leerden. Daarna het fascisme evenmin te miskennen. Doch, stelling met pittoresque tafreelen. De voor- hier is zijn optreden niet ruw en openlijk, maar sluipend en verdekt om felle reacties te vermijden. Iedere staat heeft, krachtens zijn wezen, een machtsapparaat noodig om zich te doen gelden. De over alle gebieden zich uitstrekkende invloed van de staat be duidt tevens een krachtige uitbreiding van het gezag. Maar het is voor ons nu eenmaal buitengewoon moeilijk om te gelooven in de heiligheid en onaantastbaarheid van het gezag, wanneer dit, zooals dikwijls ge schiedt, wordt gehanteerd door een corrupte bende. Verder treedt van zekere zijde een sterke neiging naar voren om het socialisme als de zondebok te brandmerken en, met voorbij zien der werkelijke feiten, de links-georiën- feerde richtingen aansprakelijk te stellen voor de crisis-ellende. De menschheid is gebonden aan zijn Een angstig gevoel bekroop de Se vereux, toen hij daar zoo alleen in de duisternis achterbleef in die griezelige verblijfplaats van lang gestorven doo- den. Dat is vast en zeker een veilige schuilplaats, mijnheer, riep hij uit. Ik ben u heel dankbaar, dat u mij hier heen gebracht hebt. In het licht van de lantaarn zag het baardige gezicht van den ouden man er vreemd en geheimzinnig uit en in zijn lichtblauwe oogen blonk een eigenaar dige gloed als van een mensch, die meer kan zien dan een gewone sterve ling. Toch zou ik u mijn eerewoord er niet op kunnen geven, dat’u hier vei lig bent, zei hij op plechtigen toon. Ais zij, die u zoeken, bij toeval een van die steenen boven den ingang verschuiven, dan zouden ze uw schuilplaats kunnen ontdekken, Maar kyk eens hier! Hy' hield zyn lantaarn omhoog, zoo- dat de Severeux den geelen zandsteen der wanden goed zien kondan knielde h'y neer en duwde met alle kracht tegen een rotsblok. Het gaf mee, schoof opzy en even later vertoonde ?ich een ope ning in den wand, waardoor een vol wassen man met gemak heen kon krui pen. Volg me, zei Williams tot zy'ln ver baasden beschermeling. Wat een pracht van een schuil plaats! riep de Severeux uit, toen hjj zich in een ruim vertrek bevond, dat in den zandsteen was uitgehouwen. Dit vertrek heb ik eens heel toe- niet aan enkelingen, doch de gemeenschap toebehoort. De enkelingen hebben hiervan echter bezit genomen en zoodoende de massa van zich afhankelijk gemaakt. Mili- tairisme en justitie moeten naar hun inzicht dit bezit verdedigen. Hieraan willen wij geen steun verleenen. Wel zoeken wij samenwer king met hen die meebouwen aan een waar achtig socialistische wereld-ordening. Maar hier openbaart zich tevens een principieel onderscheid. Want de arbeiders zijn ver deeld in twee kampen, welke behooren tot aanhangers van de marxistische staatsge- dachte of zijn voorstanders van de idee der vrije persoonlijkheid. Nochtans dienen wij te komen tot een groepeering van menschen, die in staat zijn een hechte stuwdam op te werpen tegen de vloedgolf van het fascisme. Dictatuur in iedere vorm verwerpen wij met afkeer. De sectarische gespletenheid van het tegenwoordig socialisme is helaas vaak een factor van hinderlijke hoedanigheid. Troel- stra heeft eens gezegd: Socialisten, sociali seert U zelfl Deze heeft toen gevoeld dat ’t socialisme in waarheid moest zijn toege paste levens- en wereldbeschouwing. Wij willen een eenheidsfront tegen het fascisme met de arbeiders en doen daarom een be roep op hun socialistische gezindheid. Niet opde basis van een partij-program, doch op het fundament van de economische macht. Wij moeten de socialistische idee uitdragen met de inzet van onze gansche persoonlijk heid. Op het Nassauplein .te Amsterdam staat met symbolisch gebaar op een granie ten sokkel het beeeld van onzen Domela De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s <1 a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. zekerder opgesloten dan in de sterkste gevangenis, die er op de wereld be stond. Met bitter berouw over het vertrou wen, waarmee hij1 zich hier had laten inslu’iten, zonk de Severeux eindelijk uit geput op den grond neer. Tens'!otte was hij te vermoeid geworden, om te kunnen denken over wat zijn toekomst zijn zou. En ondanks zijn angstwekken de omgeving viel hij tenslotte in slaap en droomde van een blauwoogig meis je, dat op een uitstekende rotspunt bo ven de zee stond en angstig om hulp riep, terwijl hij zelf half bedolven onder een zwaar rotsblok, niet in staat was om haar hulp te bieden. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen II/2 en 12% uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 4, 5, 6, 7 en 8 Jan. 1934: glacé handschoen, 8 kistjes veekoekjes, groene sjaal, heerenhoeden, pet, heerenrij- wiel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande Voorwerpen, als gevonden aangegeven op 4, 5, 6, 7 en 8 Jan. 1934: paar gymnastiek-schoenen, De Boer, Kruizebroederstraat 57; damesrijwiel, Groeneveld en Stoelinga, Parkstraat; hee- renrijwiel, Te Strake, Leeuwenburg; bruine handschoen, wed. v. d. Wal, IJlsterkade 53; herdershond, Heemstra State, Oenkerk, telef. 11; beursje (ledig), J. .Hernaamt, Julianastraat 8; kinderbeursje, P. Cnossen, Geeuwkade 29; fietsplaatje in etui, D. v. d. Meulen, Schoolstraat 26; dameshandschoen (rechter), J. Postma, Oude Selfhelpstraat 18; bus rundvleesch, F. Hiddinga, Zuidend 28; paar kinderwanten, J. v. d. Wal, Kloos terhof 29; glacé handschoen (zwart), D. Efdé, Kapelstraat 11; schakel van horloge ketting, M. de Rapper, Kerkgracht 3; tuin- schop, K. Hiemstra, Ernst Casimirstraat 18. Eervol ontslag. Naar wij vernemen is op zijlh verzoek aan den heer S. Baarda, adjunctcom- mies-chef der directe belastingen, in voerrechten, accijnzen aan het rijksont- vangkantoor alhier, bij- beschikking van den Minister van Financiën met jingang van 1 Mei 1934, eervol ontslag verleend uit ’s Ryksdienst. Adspirantenwedstrijd S. G. V. De Sneeker Gymn. Vereen, hield Zater dagavond een onderlinge wedstrijd voor hare adspiranten. De ingestudeerde oefe ningen werden door de kleinen goed uitge voerd, waardoor soms een aardige strijd om de bovenste plaats ontstond. De jon gens werkten in 1-, de meisjes in 3 groepen. De uitslag was alsvolgt: Meisjes groep 1, le (G. Wijnja, 83% pnt, 2e J. Vogelzang, 82% pnt., 3e A. Kussen- drager. Groep 2, le J. Boersma, 70 pnt., 2e Sj. Veenstra, 65/2 pnt., 3e N. Wiersma, 62 pnt. Groep 3, le G. Idema, 2e G. Nijdam. Jongens: le H. Kampen, 81% pnt., 2e J. de Wilde, 76/2 pnt. I. A. M. V. Zondagavond hield de afdeeling Sneek van het I. A. M. V. in café „De Nieuwe Doelen” ’n propaganda-vergadering, waar in als spreker optrad de. heer Jac. Rees van Vreeland met een beschouwing over „On derwerping of strijd, fascisme ja of neen?” Nadat de voorzitter, de heer Van Houten, de bijeenkomst had geopend, begon de spre ker met declamatie van eenige gedichten, onderscheidenlijk genomen uit de bundel van Jef Last „De Wind speelt op het galge touw”, een proeve uit de bundel van hem zelf, getiteld „Het roode lied van heden”, benevens „Het Slagveld” door Abraham van Collem. Vervolgens werd een film ge draaid met interessante opnamen, ontleend aan het natuurleven en met varieerenden inhoud van andersoortigen aard. Hierna ving de spreker aan met de behandeling van zijn onderwerp. Als men bij de jaarwisseling zijn corres pondentie eens doorkijkt, dan blijkt het meestal niet aan gelukwenschen te ontbre ken, maar wanneer wij onze 'oogen richten naar de maatschappij waarin wij leven, dan ziet alles er wel heel somber en dreigend uit. Door een terugblik komen wij onver mijdelijk tot het besef dat we momenteel leven met de snelheid van een val. Toch heeft vooral een gebeurtenis zich bijzonder in onze herinnering vastgehaakt: De over winning van het fascisme in Duitschland. Er ging een kreet van afgrijzen door de we reld, toen men las welk een verwildering daar was ingetreden. Doch laten wij voor zichtig zijn en ons niet vleien met de zoete hoop, dat zooiets slechts bij onze oostelijke naburen mogelijk is en een herhaling van dergelijke wreedheid en vervolgingswaanzin bij ons niet zal geschieden. Het is waar, dat zulke drastische maatregelen als boeken verbranding en het inrichten van concen tratiekampen niet behooren bij de Holland- sche psyche, maar ook in Nederland is een overeenkomstige strooming waarneembaar. Het fascisme is geen beginselprogram, maar wel degelijk een regeer-methode, welke sa menhangt met het huidige maatschappelijk systeem. Wij zullen ons gewis moeten op maken om deze beweging in haar voortgang te stuiten. Want hoe is de economische toe stand tegenwoordig? Eenerzijds een tech nische perfectionneering in allerlei opzicht, anderzijds overproductie en voedselvernie- tiging op groote schaal. In Amerika stookt men zelfs locomotieven met graan, in Aus tralië is men overgegaan tot een reusachtige schapen-slachting en in Denemarken wor den tegenover den rundvee-stapel dezelfde methoden toegepast. Men moet evenwel niet meenen dat ons land hier buiten staat. De hoeveelheid weggeworpen tuinbouwgewas- sen bedraagt volgens de gegevens reeds mil- lioenen kilo’s. De oorzaak van dit verschijn sel moeten wij zoeken bij het kapitalisme, dat maar één drijfveer kent, het verwerven van winst, ten koste van het leven van het proletariaat en de ondervoeding van een heele generatie. Vroeger kon men in urgente ("levensbron, zijn stoffelijk bestaan, hetwelk gevallen nog beschikken over nieuwe afzet- gebieden, doch deze bevinden zich nu zelf in een phase van industrieele opkomst en worden steeds machtiger concurrenten van het moederland. Periodiek terugkeerende crises zijn er altijd geweest, doch de tegen woordige is er een van permanenten aard. De uitgroei der techniek, welke beheerscht wordt door het kapitalistisch winststreven, moest hiertoe leiden. De tegenstellingen zijn daardoor langzamerhand onhoudbaar ge worden, ook voor de bourgeoisie. Nu is het echter merkwaardig, dat de burgerlijke so ciologen en economen geen oplossing weten te geven. Die kan inderdaad ook nooit wor den gevonden binnen het raam van de ka pitalistische verhoudingen en zonder opge- ving van het winstprincipe. De oplossing van het socialisme willen zij niet aanvaar den, omdat deze het huidige stelsel grondig zou ondermijnen. Het fascisme is de dood- sprong van het kapitalisme. Men wil terug naar oud-feodale verhoudingen. En het zal gelukken als de arbeidersklasse zich deze onderdrukking weerloos laat welgevallen. Wij moeten een barricade opwerpen tegen de aanmarcheerende horden van het fascis me en kunnen ons er defensief tegenover stellen, ’t Kostbaarste bezit van de mensch, de vrije persoonlijkheid, staat hier op het spel. Taalkundig beteekent fascisme eigen lijk het totstandbrengen van een binding. Men wenscht van de mensch een pakket te maken, een willoos-onderworpen en kneed bare massa. Ook Mussert heeft dat voor nemen opgevat en zich als ideaal gesteld H. M. de Koningin een gezond en welva rend volk aan te bieden* Deze uitlating be wijst dat hijzelf, misschien onbewust, in de ideologie meeloopt en zich beschouwt als de uitverkoren man om die taak te volbrengen. In Holland, waar een christelijke regeering het beginsel der dienende liefde meende te moeten prediken door het werpen van een bom, valt de voortschrijdende invloed van gingen de nieuwe pauselijke zouaven op au diëntie bij den Paus, welke den jongen Schaper een zilveren medaille schonk, om dat hij op zulk een jeugdige leeftijd reeds zouaaf was. De zouaven mochten toen niet in Rome blijven, zoolang daar Fransche troepen wa ren. Zij moesten de bergen in. De eerste post van Schaper was ledsi, dicht aan de kust van de Middellandsche zee gelegen. Later vertrok hij met twee compagnieën naar Verila, een plaats, zeer hoog in de bergen gelegen. Op patrouille heeft hij een paar gevechten meegemaakt. Ook heeft hij deelgenomen aan de bekende strijd tegen Garibaldi, eerst in Valentana, Farnesen, Banjorew, Monte Ro- tano, Mentana en onder de muren van Ro me. Toen werd Rome voor den Paus be houden. Later, met de FranschDuitsche oorlog trok Napoleon zijn troepen uit Rome terug, van welke gelegenheid de Piémon- teezen gebruik maakten om Rome binnen te trekken. De paus werd ondergeschikte en met z’n medesoldaten werd de heer Schaper krijgsgevangene. Door bemiddeling van den Hollandschen consul werd hij vrijgelaten en keerde toen naar het vaderland terug. L. N. terwijl aan zijn rechterhand ’n stroompje tusschen de heuveltjes zijn klaterend water voortstuwde. Maar ook hier, evenals overal in Cornwales, bevonden zich vele grotten en holen, die als be graafplaats hadden gediend van de zoo gevreesde Noormannen, die zoolang langs deze kusten voor anker hadden gelegen, dat volgens de volkstradities de vogels in het want hunner schepen nesten hadden gebouwd. Voor een de zer holen bleef Dionysius Williams eiin delijk staan. Hier is een schuilplaats, die aan niemand dan aan mij alleen bekend is, zei hij1. Hier kunt u blijven, zoolang uw vijanden aan het zoeken zijn en als de kust weer veilig is, dan zal ik u komen halen, en in mijn huis opnemen, want het is niet goed, om als het niet strikt noodig is te eten of te drinken in de graven van deze woeste vreemdelingen. Onder het spreken had hy enkele rotsblokken opzy gerold. Er kwam een vlakke vierkante steen te voorschyn, dien hy met vry' veel inspanning op lichtte. Onder dien steen bevond zich een trapgat. Gevolgd door de Severeux, daalde hy omlaag en zoo kwamen ze terecht in een vierkante grafkamer, waar Williams staan bleef en zich naar zyn gast omwendde. Daar in dien hoek, zei hy zacht, en zyn gefluister klonk angstwekkend in die sombere ruimt®, heb ik een lan taarn staan. Blyf hier even stilstaan, totdat ik hem heb aangestoken. Dit is slechts het voorvertrek van uw senuil- plaats. Auto-ongevaL Gisterenmiddag had te Hommerts een autobotsing plaats. Een luxe auto, bestuurd door den heer v. d. Velde van Leeuwarden, kwam uit de richting Lemmer. Van de tegen overgestelde kant kwam plotseling de auto, bestuurd door den heer Deden van Wouds- Nieuwenhuis. Zoo staan ook wij op het gra—,ac^ter een vrachtauto vandaan. Een botsing was onvermijdelijk. Beide autos werden zwaar beschadigd. De inzittenden kwamen echter met de schrik vrij. Legaten. Door wijlen den heer J. H. Regenbogen, gedurende vele jaren arts te Bozum, later te Leeuwarden en aldaar overleden den 13 November 1933, werd aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Bozum een bedrag van f 1000, vrij van rechten, gelegateerd. L. Ct. Contract bouwbedrijf in Friesland. Na gehouden besprekingen is tus schen de Timmerlieden Patroons Ver- eeniging in Friesland en de moderne, chr. en r.-k. bouwarbeidersbonden voor 1934 een provinciaal collectief contract afgesloten. De loonsverlaging bedraagt 2 ct. per uur, de vacantie is van 3 op 5 dagen gebracht. Nationaal-Socialistisdhe Beweging;. De Nationaal-Socialistische Beweging heeft een nationaal-socialistische werkne mersorganisatie opgericht, die 4 dezer in werking is getreden met 15 afdeelingen. NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1