lïo. 31 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. der Gemeente Sneek Officieel Orgaan De Stem des Bleeds 50e Jaargang Woensdag 17 Januari 1934 Dit No. bestaat uit 2 bladen. FEUILLETON NIEUWSTIJDINGEN. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen. HOOFDSTUK XII. Tante Uhsula, mag ik pootjes ba- De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50,_naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en i D i n s (l a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. EEN VERSCHRIKKELIJKE JACHT. De heer G. de Boer, werkzaam aan het postkantoor alhier, wordt op nader te bepalen datum overgeplaatst naar het post kantoor te Assen. het werk der middenstandsvereenigingen, er wel van willen profiteeren doch niet het ge ringe offer willen brengen om toe te treden als lid. door MAY WYNE. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan bet bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 ió en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 1416 Januari 1934: hand- beschermer, notitieboekje Th. de Wit, bruine handschoen, paar kinderhandschoenen, mo- torriem, damesrijwiel. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als .gevonden aangegeven op 1416 Jan. 1934: paar zwarte kousen, Mej. Onvlee, Emmastraat 7; postduif, T. Huitema, De Colignystraat 11. Door de straffe Z.W.-wind werd Zon dag in de godsdienstoefening in de Ned. Herv. Kerk alhier een sterke kolendamp ont wikkeld, die voor sommige bezoeksters on aangename gevolgen had. Bij het einde van den dienst geraakte een meisje bewusteloos, terwijl even later nog een gehuwde vrouw en een meisje volgden. Een andere dame dreig- 17. Ik hoonde nog juist, hoie de square een kreet van ontzetting gaf en toen trok ik de deur achter me dicht. Ursula was in snikken uitgebraden en lag met het hoofd op de knieën der oude kindermeid. Dat is toch te erg! snikte zie. Dat zijh eigen vaderniets om hem gaf! Marjorie knikte zwelgend. Maar de hemel is het kind gena dig geweest, zei de oude vrouw ernstig, want van dien dag af is de squire van den jongen gaan houden, alsof het zijn éigen kind was. Nooit heeft een kind een harteltfiker beschermer gehad dan kleine Jacken dat ondanks, zijn donkere oogen, waar de squire eerst zoo’n afkeer van "had. Geen wonder, dat die arme Tom een hekel aan vreemdelingen heeft I riep Ursula uit. Enen Ze begon heftig te blozen, greep. Marjorie’s hand en keek haar met wyd open oogen aai^ Zeg eensis Tom dan soms bang, dat die mandie mijnheer de Severeuxdoor de man van Joan gestuurd is, om het kind, dat hy! eerst de buiten te vallen, doch werd opgevangen. De twee eerstgenoemden waren betrekke lijk spoedig weer tot bewustzijn te brengen; voor het andere werd de hulp van dr. Van der Zijpp ingeroepen. Meerdere personen klaagden later over hoofdpijn en pijn in de borst. Een en ander had tot gevolg, dat ’s avonds de godsdienstoefening in het Gebouw voor Chr, Belangen werd gehouden. B1OSCOOPNIEUWS. ,„De Witte Non”, hoofdfilm in de bioscoop „Bijl de Waag” is een tragedie; een bruidje, Angela, gaat in een klooster als zijl hoort van de ver- meende dood van haar bruidegom, de vHiegérofficier Giovanni, en als deze toch uit den ooHog terugkeert, heeft Angela 'reeds de geloften afgelegd, diie hen scheiden; nog eenmaal zien bruid en btujdegom elkaar weer, n.1. als de laatste bijl een vliegaaid gewond wordt en Angela aan zijn sterfbed verschjjlnt. Maair een tragedie, die wel zeer mooi gespeeld wolrdt. In de eerste plaats door Helen Hayes (Angela) dje spel vol zuiydre menschélijkheid geeft, sober en innig. Clark Gable is haar zeer goede tegenspeler, terwijl Lewis Stone als de pastoor en /May Robson als Angela’s opvoedstelr waardige partners van dit tweetal zijn. De beste film die we van Helen Hayes zagen. In het bijprogramma een alleraar digst kleulrfiimpje van Walt Disney: Konjng N eptunus. 1 viel te bespeuren. Toch moet het ons van ’t hart dit niettegenstaande dit er meer malen een zekere matheid in de koorzang was te bespeuren. Koren zooals het bekende „Halleluja”-koor vallen hier buiten maar zonder een ongemotiveerd en onprijzens- waardig luidruchtig zingen te willen voor staan meenden we dat soms een meer spon tane uiting bij het koor wel op zijn plaats was geweest. 1 Een voornaam solistenkwartet verleende zijn medewerking. De sopraan A. v. Wicke- voort Crommelin had reeds na eenige oogenblikken ieders sympathie veroverd en terecht, zij stond haar opgave. Jammer, hoorden we Suze Luger, alt, niet op haar best. Waarschijnlijk was zij door een ver koudheid gehandicapt, want hoewel haar voordracht onberispelijk was misten we toch veel van de warmte waardoor haar zang zich gewoonlijk kenmerkt. Het beoordeelen van den zang van Louis van Tulder eischt steeds het bezigen van superlatieven. Zoo ook thans; de wijze waarop hij zijn partij liet hooren was weer ’n kunstzinnige pres tatie van buitengewone beteekenis. Willem Ravelli completeerde op waardige wijze de solisten. Het voorname timbre van zijn stem benevens zijn artistiek begrijpen maakten grooten indruk. De Friesche Orkest-Vereen., waarvan een gedeelte haar medewerking gaf, voelde zich geplaatst onder een leider aan wien zij zich kon overgeven. De begeleiding viel dan ook wel te prijzen, inzonderlijk van de strijkersgroep. Jac. N. D. Hoogslag handhaafde aan de piano zijn goeden roep als accompagna- teur. Het applaus, dat den uitvoerenden ge bracht werd, was welverdiend. dat den penningmeester, den heer E. W. Sjhaap, dank werd gebracht voor zijn keu rig beheer. De ontvangsten hadden bedra gen f431.51, de uitgaven f 602.78, tekort dus f 171.27, dat door nog te betalen onkosten zal stijgen tot f208.50. In dit bedrag zijn echter nog een aantal be talingen over vorige jaren begrepen, terwijl de uitgaven van de winkelweek enz. er ook op drukken. Toch zal zuinigheid betracht moeten worden; in verband daar mede besloot de meerderheid der vergade ring de bijdrage voor de Leeszaal tot beter tijden komen terug te brengen van f 10 op f2.50, voor de Jeugdherberg idem, de bij drage aan de Commissie voor Beroepskeuze ad f 10 wordt geschrapt, evenals eenzelfde bedrag voor het Meuwsenfonds. Door deze en andere maatregelen zal ’t mogelijk wor den dit jaar ongeveer de helft van ’t tekort in te halen; de ontvangsten zijn nl. geraamd op f 400, de uitgaven op f 285. De v o o r z. wees nog eens op de nood zakelijkheid het ledental te versterken ook om de ver. de noodige middelen’te verschaf fen haar taak met kracht voort te zetten. Het aftredend bestuurslid de heer E. W. Schaap werd herkozen en nam zijn herbe noeming aan. Bij de rondvraag kwamen tal van kwes ties aan de orde; eenige interne ter zijde latend, vermelden we de wensch, dat nu eens worde begonnen met de verplaatsing van de Gemeentereiniging. Van bestuurszijde werd geantwoord dat de gecombineerde besturen deze zaak bij B. en W. brachten, die haar in gedachten houden, doch er reeds op we zen dat in die verplaatsing weinig werk verschaffing zit, zoodat ze in deze tijden moeilijk uitvoerbaar zal zijn. Ook werd uit de vergadering aangedron gen dat inzake de Zondagssluiting van win kels een meer uniforme regeling voor alle winkels en alle plaatsen tot stand zal wor den gebracht. Over deze zaak zal het hoofd bestuur worden ingelicht. Nog werd het betreurd dat het vee der crisisrundveecentrale niet voor een gedeelte hier geslacht kan, om dan als vleesch naar Akkrum vervoerd te worden, nu wordt alles te Akkrum geslacht. De centrale weigert echter hierin verandering te brengen. Gewezen werd op de wenschelijkheid de gemeentelijke woningbouw stop te zetten; de meeste gegadigden voor gemeentewonin- gen wonen nu reeds in zoo’n woning, doch willen alle een goedkoopere. De leden werd gewezen op het bestaan van een zwarte lijst (chronische wanbeta lers), waarover zij bij een behaald adres inlichtingen kunnen krijgen. Ten slotte werden voor het werven van meer leden eenige propaganda-commissies gevormd, waarbij de voorzitter er op wees dat het nu eindelijk eens 'Jit moet zijn dat veel middenstanders slechts parasiteeren op Vet. Middenstand Sneek. Bovengenoemde vereeniging kwam gis teravond in algemeene vergadering in „On der de Linden” bijeen. De voorzitter, de heer Tjallema, heette allen welkom en wees er op, dat in de 25 jaar dat deze ver. bestaat, de toestand voor de middenstand ook al hier nog nimmer zoo somber was als nu. De daling der goederenprijzen en van de waar de der onroerende goederen heeft ook tal Van zakenmoeilijkheden hier veroorzaakt. Daarbij komt dat regeeringsmaatregelen het leven duurder maken, en hooge belastingen, sociale wetgeving, last not least de omzet belasting de winstcijfers sterk beïnvloeden. Veel wordt in dezen tijd van de bestuurders der Middenstandsver. gevraagd, terwijl de Middenstandsraad tal van adviezen aan de regeering moet geven. Nog veel te weinig wordt die raad door de middenstanders ge waardeerd. Laksheid en verdeeldheid zijn nog veel te veel de feuten der middenstan ders. Ons bestuur is door gebrek aan sa menwerking vaak te zwak om stevig op de bres te staan voor onze belangen. De sa menwerking met de pers en de zusterorga nisaties was uitstekend. Spr. pleitte er voor dat vakpatroons, die zelve de contributie wat zwaar vinden, er bij de afdeeling te dezer stede van hun organisaties op zullen aandringen dat deze afd. als lid toetreedt, dat zou de invloed van Middenstand aan merkelijk versterken. Na dit openingswoord werden de notulen en het jaarverslag gelezen en onveranderd vastgesteld. De secretaris, de heer Coens, was verhinderd de vergadering bij te wo nen, doch werd dank gebracht voor het samenstellen van beide. Het jaarverslag maakte o. a. melding van de gehouden éta- lagewedstrijd en de receptie bij het 25-jarig bestaan; het ledental der ver. handhaafde zich. De V o o r z. richtte eenige hartelijke woorden van waardeering tot den heer Mon- sma, voor het vele werk dat hij tijdens de winkelweek had verricht. Bij monde van den heer W. v. d. Meulen bracht de kascontröle-commissie verslag uit, alles was in de beste orde bevonden, zoo- Geheime distilleerderij. Op vermoeden van frauduleuze vervaar diging van alcoholische dranken hebben kommiezen en rijkspolitie een inval gedaan bij F. v. d. W. te Broek (Fr.). In een ver borgen hoek vonden zij een volledig distil- leertoestel en een bus met alcohol, die in beslag genomen werden. Procesverbaal volgde. Op het platteland In de noordelijke pro vinciën komen gevallen van dergelijke frauduleuze fabricage den laatsten tijd veel meer voor dan vroeger. niet wilde erkennen, te ontvoeren? En dat na het zoo verwaarloosd te hebben, net als hijl met zijh moeder deed? Ja, zei ze na een poosje, dat was wel de meening van den squire, maar het is te hopen, dat die vrees ongegrond is. Is die jongen niet ais het ware het eigen vleesch en bloed van mijnheer' Tom? Heeft lady Joan hem niet als een erfenis alan den squire nage laten? Ik zou het de squire heelemaal niet kwalijk kunnen nemen, als hij1 het kind niet wilde afstaan, zelfs niet als zijn eigen vader hem opvorderde. Ursula stond langzaam op. Dat is niet meer dan recht, beste Marjorie, zei ze. En... en... ol dat kind mag niet van ons weggenomen worden door den man, die het hart van die arme Joian gebroken heeft! Maarmlaar het is wel erg moei lijk, om te weten, wat ons te doen staat wat we moeten zeggenZouden alle Fïanschen zoo wreed en gemeen z’jjn als die Comte Cassaud Jaals dkt zoo isoch, wat ben ik toch ongelukkigwant, ook al wil ik het hem nu zeggen, dan is het toch te laat, want ik weet niet eens, waar hy' is. mistige avonden, als fatsoenlijke men- schen slapen, allerlei dingen bijl, de Cove aan land brengen, omdat nie mand daar komen durft uit angst voor den Hooper. Is het niet leuk, dat er dus echte smokkelaars daar op het strand geweest zijn, waar wij' gaan spe len? ’t Is alleen maar jammer, dat je een meisje bent en dus met weet, hoe het precies gespeeld moet worden. En opeens, zonder dat Ursula het kon verhinderen, keerde hij zich om en schreeuwde zoo luid hij kon: Ro bin Robin Hicks kom je smokke- laartje meespelen 1 Hou je toch stil, leelijke jongen, riep Ursula verschrikt, toen ze zag, dat de jonge man van den muur af sprong, de hand boven de oogen hield en naar alle kanten rondkeek om te zien, wie hem toegeToepen had. Het volgend oogenblik zag hij hen weghollen langs het pad en kwam hen achterna, hui lende en schreeuwend als een wild dier, dat op zijn prooi afkomt. Met het mes hoog in de hand gehe ven, kwam hy' recht op hen aan, onder vloeken en verwenschingen, omdat hij meende, dat ze hem voor den gek ge houden hadden. Jack keek onder het loopen nog eens om en toen hy de woeste gedaante met het glinsterende mes op hen af zag komen, begon hy! luid te schreeuwen van angst. O tante Ursulakijk toch eens... Robin is werkelijk gek! Kijk dan tochhy komt ons achterna met z'yn meshy1 zal onsk vermoor den! 11 Der Messias. Veel is er in onze samenleving veranderd sinds Handel zijn „Messiah” schreef; de opvattingen die hij in zijn tijd had zouden wij /moeilijk heden ten dage tot de onze kun nen maken, de componeerwijze en stijl, welke Handel eigen waren, hebben thans voor een groot deel afgedaan, hetgeen niet wegneemt dat zijn voornaamste oratorium voor ons nog steeds oprijst als een hecht bouwwerk op oer-soliede fundamenten, een bouwwerk van zeldzame pracht, dat even als de Egyptische gigantische monumenten tegen de eeuwen zal blijken bestand te zijn. De scheppingsdrang moet bij den begaaf den componist wel zeer sterk geweest zijn toen hij zich zette om deze muziek te schrij ven en het werk moet hem wel scherp om- lijnd voor den geest hebben gestaan, het ware anders immers onmogelijk geweest een dergelijk meesterwerk in den ongeloof lijk korten tijd van 24 dagen te voltooien. Vele schoonheden dezer partituur zijn ons geopenbaard door de Christ. Orat. Vereen, die in het geheel gevulde gebouw voor Chr. belangen Vrijdagavond het werk tot uitvoering bracht. De directeur R. Bein- tema heeft zijn taak Buitengewoon serieus opgevat, zoowel in de detailleering als in het overzien van het geheel, daarom heeft ’t koor zich ook bij deze uitvoering wel zeer gunstig onderscheiden. Beschaafd en met goede voordracht werden de koren gezon gen, terwijl in alles een groote toewijding Loop van de bevolking der gemeente Sneek in 1933. De bevolking dezer gemeente bestond op 1 Januari 1933 uit 7484 m. en 7978 v., to taal 15462 inwoners. Zij vermeerderde door geboorte met 160 m. en 142 v., door vestiging met 422 m. en 525 v. Of samen met 582 m. en 667 v., is 1249 personen in totaal. Zij verminderde door overlijden met 69 m. en p2 v.; door vertrek met 363 m. en 495 v., of samen met 432 m. en 577 v. is 1009 personen in totaal. De bevolking vermeerderde in 1933 dus met 150 m. en 90 v., totaal 240 personen, zoodat het aantal inwoners op 1 Januari 1934 bestond uit 7634 m. en 8068 v., totaal 15702 inwoners. Het aantal voltrokken huwelijken bedroeg 119, het aantal ingeschreven echtscheidin gen 3. Het aantal levenloos aangegeven kinderen bedroeg 16. Inbraak bij een der Pelikaan-viiegers. Een der Pelikaanvliegers, de marconist, de heer C. H. v. Beukcring te Amsterdam, heeft Zondag onwelkome gasten gehad. Toen de familie uit was gegaan hebben inbrekers een bezoek aan zijn woning ge bracht. De heereri hadden er zeker op ge rekend dat de heer B. nog een flink bedrag aan geld, afkomstig van diverse huldigin gen in huis zou hebben. Hierin hebben ze zich vergist. Na alle mogelijke kasten en laden overhoop te hebben gehaald kreeg men een kistje in handen, waarin zich een bedrag van veertig gulden bevond. Hier mede hebben de dieven zich tevreden moe ten stellen. N. R. Crt. den, als we aan de Cove komen?.....1 en speelt u dan den heelen dag met me want het is vandaag de eerste Mei en als ik mijn vinger niet zoo be zeerd had, zouden we zoo’n pret ge had hebben rondom den meiboom. Maar het was allemaal de schuld van Billie Regeamhijl is zoo groot en altijd zoo ruwals ik zelf maar eerst groot ben, dan zal ik hem wel eens op zijh kop* geven Foei, Jack.... dat mag je niet zeggen. Je oom zegt ook, dat je niet zooveel met die vissclhersjongen moet spelen. Dat zijn geen vriendjes voor je, want die maken je maar ongehoorzaam en wild. Jack haalde de schouders op en Bep schuifelend verder over den stoffigen weg, met plezier omkijkend naar de stofwolk, die hijl achter zich opjoeg. Als je zoo slordig blyft loopen, bromde Ursula, die moe was na een slapelooze nacht en niet geneigd was om veel toegevendheid te betoonenvoor zijn streken dan speel ik heelemaal niet met je. Kom, Jack, wees nu eens lief, dan zal ik je een mooi verhaaltje vertellen, zoodra we aan de Cove zyln gekomen. Waarom nu niet? dwong h'jjl. Ik wou het nu dadelijk graag hooren. Kyk eens, Ursula.... daar zit Robin Hicksdaar op dien ouden muur. Wat ziet hij* er gek uit en wat doet hy malaldoor maar steenen Ibsb reken en naar beneden gooien. Wiatt Treely zegt, dat Moeder Trevorrow hem be hekst heeft en dat zyn verstand heele maal in de war is, maar anderen zeggen weer, dat moeder Trevorrow het niet gedaan heeft, maar dat het de schuld is van Ellen Treglownmaar dat geloof ik niet, want Ellen is veel te lief en te mooi en kan niet zoo’n lee lijke heks zijh als die oude moeder Tre- vorrow, die haar op haar kjn heeft en oogen, waar ik heusch echt bang voor ben. Ursula keek de door den jongen aan geduide richting uit Ze had veel hoo ren praten over de zoogenaamde krank zinnigheid van Robin*. Hij zag er werkelijk vreemd en on verzorgd uit. Heel anders dan hijl ge weest was. Zijh baar was lang en ver ward, zijn kleeren hingen hem slordig aan het lijf en zijh vroeger altijd lachend en vroolijk gezicht was nu vertrokken in een akeligen grijns. Hy zat op een ouden verweerden muur met een lang mes in de hand waarmee hy de be moste steenen lospeuterde, om ze dan stuk voor stuk onder het uitstooten van woedende kreten omlaag te gooien. Ur sula voelde opeens een hevigen angst opkomen en haastte zich om Jack met zich mee te trekken. Kom mee. Wé zullen om het hardst langs het paadje naar boven hollen en wie er het eerst is, mag zeg gen, welk spelletje we zullen spelen. Jack, lachte luidruchtig. Dat is goed, riep hyl. Dan weet ik wel wat ik kiezen zal. We zullen smokkelaartje spelen, want Billie Re geam zegt, dat rijn vader vertelt, dat er een heele troep smokkelaars is, die op |o i NIEUWE SNEEKER COURA annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1