annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 3 bladen. De Stem des Bleeds F J I No. 36 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. S®e Jaargang Zaterdag 3 Februari 1934 FEUILLETON I 4 11 NIEUWSTIJDINGEN. '1 Hj WEES ZEKER VAN UW ZAAK I VERTROKKEN; HOOFDSTUK XVII. Wordt vervolgd. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een'abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd BIJ MOEDER TREVORROW: OP BEZOEK. .4 ‘9; door MAY WYNE. kijken, kan dit het oordeel over zoo’n kind vertroebelen. Vooral als zoo iemand ingesteld is op de absolute stilte van de oude school, doet een klas Op den avond voor de veidwijning van den kleinen Jack bijl de wel in de bosschen van Pendeen, had een man, gehuld jn een langen mantel en met den hoed diep in de oogen getrokken, aangeklopt aan de deur van een hutje even buiten het dorp Pendeen gele gen, dicht bij' het strand van de zee. Vlak bij1 dat hutje stonden de ruïnes van een oud klooster, die berucht wa ren om de spoken en smokkelaars!, die ze herbergden. En in den onttrek was1 men Van meerling, dat de belas tingambtenaren wel eens goed kon den doen met een onderzoek in te stel len in de onderaardsche gangen, die van het oude klooster naar die zee voerden. Maar de kommiezen hadden er geen ooren naar en hielden zich lie ver alan hun vaste wachtposten langs de kust, walar ze meenden meer buit te kunnen vangen. En zoo kwam het, dat de ruïne werd overgelaten aan hare spoken, aan haar kwaden naam en aan moeder Trevorrow. En moeder Trevorrow, die Witte 'Heks van Pendeen, bij wie het land volk bij alle ziekten en kwalen met ■meer vertrouwen hulp en genezing zochten dan bij den besten- dokter, was met die ruïnes goed af. Ze was op een liage bank achter fin de spelonk gaan zitten en luisterde met gespannen aandacht, totdat ze einde lijk voetstappen hoorde naderen én de Severeux, hijgend van het snelle loo- pein, voor haar stond. Want zoodra hij van Williams gehoord had, dat zijh ge liefde hem voor een dringende aange legenheid wilde spreken, was hij, on geacht het gevaar voor ontdekkipg, zoo haastig naar haar toegesneld, dat de oude man hem onmogelijk bijhou- den kon. Ursula! riep hij buiten adem, op haar toesnellend om haar te omhelzen. Wat is er aan de ‘hand? Vertel het eens gauw liefste! Ursula was terstond opgestaan en weerde hem af met angst in de oogen. Waar is hij? vroeg ze angstig gejaagd. Waar is kleine Jack? Ze had -niet de minste bedoeling 'om hem te beschuldigen, maar de vraag alleen reeds trof hem als een bedekt verwijt en hij deed een schrede terug en staarde haar verbluft aan. Jack? Toch niet Jack de Cas- saud dan zlal' ik weggaanMisschien hebben ze hem al' gevonden..-! Als dat ni.et het geval is, zei de Severeux bedaard, dan zal ik meehel pen om hem te vinden. - Jij? Ja. Ik zlal' mijn best doen. Je be grijpt toch ook wel, liefste, dat er nog andere van mijn goede bedoelingen overtuigd moeten worden, dan jij alu leen? Hoe zou ik mettertijd' ooit in staat zijn Thomas Pengarth om de hand van zijn zuster te vragen, als ook maar de minste verdenking op mij -rustte, -dat ik zijn neefje ontvoerd had? Ursula begon te beven. Ze wist, in staat zou zijh mijh woord te- breken? Neenee, dat njetmaaj ik was zoo wanhopig, Jules, snikte zij. Ik ik wist heelemaal niet, wat 'ik er van denken moest. Hij begon bij te trekkenhoe k|on hij kwaad blijven op dat blauwoogige kind? Maar zijn koppige hoogmoed deed hem beslui,ten om datgene ,te doen, wat alleen in staat was om zijh gekrenkte eergevoel' te bevredigen. Ik ben blij, zei hij op- zachter toon, dat je de onmogelijkheid gaat in zien. Heusch, ik weet van die heele geschiedenis niets af, ofschoon ik heel' goed inzie, dat niemand, die van mijn aanwezigheid hier afwist, me zoo gauw op mijn woord gelooven zou, als jij nu doet. O, Jules Julesvergeef het me toch! Ik had ook -ni,et moeten ko men! Zeg maar dat je het me vergeeft -dat ‘je njet meter boos op me bent hoe ernstig -hij ieder woord meende en klemde zich aan hem vast, hoewel ze wist, dat 'al haar smeekingen niet in staat zouden zijn om hem in zijh veilige schuilplaats te doen blijven. Zijn manier Van (doen was' heel vriendelijk, maar zijn voornemen on wrikbaar. Hij zou nu dadelijk met haar naar de -Manor gaan, alles aan den squire uitleggen en zijh diensten aan bieden biji het zoeken naar den jongen, in wiens plaats hij zichzelf als een soort gijzelaar wilde aanbieden, om het bewijs te leveren, -dat hij hem niet uit het land ontvoerd had. O, maar je kent Tom nog niet! klreunde Ursula wanhopig. 1 Hiji had haar bijna ten antwoord ge geven, dat zij hem al evenmin kende, indien ze verwachtte, dat de trots van eeln Franschen edelman gedoogde, haar al te haastige beschuldiging van verraad en woordbreuk zoo maar kalm op te nemen. Maar al weerhield hij zich om dat te zeggen, zelfs haar tra nen waren niet in staat om hem van zijn voornemen af te brengen. Jack de Cassaud was verdwenen! En als men hoorde dat een Fransch- man zich binnen een afstand van twin tig mijlen Verborgen hield, dan zou men hem noodzakelijk er van verden ken. Had Ursula zelf dat niet reeds ge daan? En dus achtte Jules de Seve reux het een besliste noodzakelijkheid, zulke verdenking volstrekt en afdoende te ontzenuwen. Jack Coussins, antwoordde zij met nadruk en hij kreeg een 'kleur, toen hij' begreep- hoe ze met die woor den het recht van zijn vriend op- het kind totaal negeerde. Wat bedoel je? vroeg hij een eet je uit de hoogte. Ik weet niets van het kipd af! Hoe zou 'dat pek kunnen Ze barstte in tranen los. Och, Jules, neem het me nipt kwalijk, smeekte ze met uitgestrekte handen. Maarrrtaarik heb al zooveel angst ujtgestaan sedertse dert Jack kort geleden spoorloos ver dwenen isdenkelijk gestolenuit het bosch van Pendeen Gestolen? Wü je daarmee zeggen, dat het kipd verdwenen is Ontvoerd Ursula boog het hoofd en begon over haar heele lichaam te beven, toen ze ze in de oogen van haar geliefde een uitdrukking zag, die ze -daar nooit ver wacht had. Ja... maar we weten ook niet, waar we hem moeten zoekenwat er van het arme kind geworden i-s IJn daarom, onderbrak hijl haar koeltjes, daarom klom je naar mij toe in de meening, dat ik zal kunnen ver tellen, waak het kind gebleven iis En dat, terwijl Jk u er mijh eerewoord op gegeven heb, dat ik het kind niet zou ontvoeren? Ze voelde, hoe diep ze hem belee- digd had en begon opnieuw te snikken. Maar -dijmaal liet de Severeux zich niet door haar tranen verteederen. Je denkt dus werkelijk', dat ik Vrijheid in het bepalen van den tijd, dien zij met iets bezig zijn. Uit het vorige vloeit voort, dat een kind zelf mag weten, hoe lang Jiet met een werkje bezig is, want dit hangt van zijn belangstelling af. Bij de kleinste kleuters duurt de werktijdi kort, 10 15 minuten; de oudste kleu ters kunnen een gehed-en dag, soms een week’ met hetzelfde werk bezig zijh. In zoo’n tijd van geconcentreerd wer ken maakt het kind enorme vorderin gen, niet alleen in 'datgene, waar het mee bezig is, maar in zijd geheeld houding. Wij behoeven ons niet bang te fnaken, -dat het andere werkjes zal verwaarloozen en mogen zeker niet probeeren die aandacht dan op iets anders te -brengen. Dit komt later van zelf wel. Vrijheid van tempo. Het eene kind werkt vlugger dan het andere, maar misschien ook wel wat slordiger. In de oude school wordt verwacht, dat alle kinderen in hetzelfde teimpo wer ken, met het gevolg, dat de vluggen altijd geremd worden, en de langzamen altijd vlugger moeten, dan zij eigenlijk kunnen. De laatsten worden overhaast en leveren spoedig half werk en met tegenzin; de vluggen houden tijd over, die aan ongewenschte dingen besteed wordt. Vrijheidvanafwisselingvan inspanning en ontspanning. fvVlajnneer een kind' intens met een werk is bezig geweest, mag men niet verwachten, dat het dadelijk zich met iets anders gaat inspannen. Het loopt wat rond, maakt een praatje, speelt misschien wat op de bellen en zoekt zich dan pas wat anders. Soiris gaat het kijken naar wat anderen doen, steken daar wat op of worden geïnspi reerd voor een volgend werkje Een kind, dat vele dagen met een werk bezig is geweest, doet soms een paar dagen daarna niets, maar dit behoeft geen ledigheid te zijn, het kind ver werkt dan de indrukken, die het heeft opgedaan. Voor een buitenstaander, SPORTLIEFHEBBERS Abonneert U op de NIEUWE SNEEKER COURANT Steeds uitgebreide Sportverslagen Wees niet tevreden met „misschien”! Zoogenaamde „Aspirin", die de-echte niet is, helpt U misschien van uw pijn af. Zij is misschien onschadelijk voor uw hart, uw maag, uw nieren. De echte Aspirin helpt zeker en is zeker onschadelijk voor uw hart, maag en nieren. De echte Aspirin is kenbaar aan het Bayer-kruis en” aan den oranje band.om de verpakking. Mi Ouderavond van de „Sneeker - MontessoTischpol”. Onder groote belangstelling Van ouders en genoodig-den hield Woens dag j.l. mej. R. van Zon, leidster van de afdeeling voor k'leuteronderwijls een rede over het onderwerp: „Vrijheid op school en thuis. Spr. had' dit punt gekozen, omdat het zoo belangrijk is en omdat het door velen verkeerd begrepen wordt omdat zij meen-en, dat vrijheid hetzelfde zou zijn als band-e- loo.sheid, en dat de kinderen pp de Montessori- scholen maar „alles mogen” doen. Zoo eenvoudig is dez-e zaak niet, het is zeer moeilijk de vrijheid goed in toepassing te 'brengen. Aan de hand van Montessori’s definitie van vrijheid voor een levend wezen n.l.in staat te zijn te leven in de volheid van jde wetten van zijn natuur, geeft s-pr. aan op welke wijlz-e ïn de Montessorischolen vrijheid wordt toegestaan -en begrensd. Allereerst geeft men het kind vrijheid van beweging, zoodat het in staat is zijin spieren te ontwikkelen en te leuren beheerschen. Alle werkzaamhe den gaan met bewegingen gepaard, er wordt iets biji gedaan. De geheels om geving op school is er op ingeri'cht, dat de kinderen zich leeren beheer- schen. B.v. In tegenstelling met de zware banken der oude school zijn ta feltjes en stoeltjes Echt en vallen bij aanstooten spoedig om. Zoo leert -het kind -er niet tegen aan te stoot-en. Door dat ieder ki-nd zijin eigen werkje kiest, uit de kast haalt en naar zijn zitplaats brengt, moeten de kinderen zich wel door de klas bewegen, soms wel tien maal heen en weer. Eerst gaat dit onbeholpen, laveqrend, later steeds meer b-eheerscht. Vrijheid van keuze van werk. Slechts dat, wat met - belangstelling door het kind gedaan wordt, heeft waarde. Dringt men het een werk op, dan komt er weinig van terecht. Is één maal belangstelling gewekt, dan heeft het kind de sinaak te pakken en gaat het zich ook voor andere werkjes inte res seeren. Het verdiept met-iets-b-eizig- zijn heeft een enorme b-et-eektenis voor die eens een morgen in een klas komt een kind; het verandert daardoor ab soluut ten goede, ook dan als het werkje op zichzelf van weinig betee- kenis is. t' 'Jl I I NIEUWE SNEEKER COURANT Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen. Regelprlja 9 cent. Abonnementen belangrijke korting INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 22. I H A LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN GEDURENDE DECEMBER 1933. Controle op de oplaag toegestaan. 1 naar Leeuwarden, Vinkstraat 14; *Fokke Zwaag- man, vischbakker, van Willem de Zwijgerstraat 69 naar Amsterdam, Mauritsstraat 3; Wietske Heddema, dienstbode, van Grootzand 18 naar ’t Meer no. 98, gemeente Schoterland; Catharina Ketelaar, dienstbode, van Stationsweg 3 naar Workum, Schoolstraat 134; Leo Meima, kan toorbediende, van Grootzand 1 naar Baarn, van Wassenaarslaan 22; Baukje Dijkstra, dienst bode, van Grootzand 46 naar Deinum 194; Lam- berta ten Wolde, dienstbode, van Stationsweg 3 naar St. Nicolaasga no. 325; Richtje Walstra, z. b., van Ged. Neltjeshaven 14 naar Amster dam (W.), Marco Polostraat 61; Jan van der Tuin, winkelbediende, van Parkstraat 11 naar Voorburg (Z.-H.), Heerenstraat 64; Arnoldus Hugo van Bottenburg, z. b., van Marktstraat 24 naar Amsterdam, Admiraal de Ruyterweg no. 352 II; Willem Bosma, vrijwilliger b. d. Kol. Reserve, van Parkbuurt 48 naar Ned.-Indië; Fritia' Dethmers, hulp in de huishouding, van Bloemstraat 28 naar Franeker, Kamstrastraat 5; Klaasje Fraterman, verpakster, van Frederik Hendrikstraat 75 naar St. Nicolaasga no. 200; Geertruida Wilhelmina Kiezebrink, hulp i. d. huishouding, van Bloemstraat 31 naar Leeuwar den, Vredeman de Vriesstraat 33; IJtzen Zeil- stra, winkelbediende, van 2e Steenklipstraat 63 naar Woerden, Nassaukade 27; Anna Koning, huishoudster, van Monnikstraat 18 naar St. Ni colaasga; Maria Johanna Hendrika Luders, z. b., van Schaapmarktplein 15 naar Steenwijkerwold, „De. Voorzienigheid”; Klaas Rein Keuning, z. b., van Jachthavenstraat 31 naar Oranjewoud 34; Talgien van Dijk, dienstbode, wan Noordersin- gel 2 naar Groningen, Fivelstraat 29a; Gijsberta van Soest, echtgenoote van Jan van Rebergen, buffetjuffrouw, var "la:'^lein 10 naar Vee- nendaal, Boveneind no. 117 (gem. Ede); Klaas Veenstra, slagersknecht, v. Wijde Noorderhorne 21 naar Hallum, no. 325; Froukje Hibma, gezel schapsjuffrouw, van Stationsstraat 3 naar Har lingen, Kleine Breedeplaats 7; Cornelia Maria Willemina Brandina Boon, echtgenoote v. Theu- nis Gorter, z. b., van Willem Lodewijkstraat 32 naar Joure, Midstraat 136; Trijntje Bijlsma, winkeljuffrouw, van Grootzand 70 naar Mak- kum, Kerkstraat C no. 36, *Harm Jan Dijkhuis, surnumerair der Dir. Bel', enz., van Stations straat 64 naar Nijmegen, Berg en Dalsehe weg no. 92; Jacobus Gaastra, bakker, van Kleinzand 71 naar Heerenveen, Hoofdstraat 9; Ymkje Jaasma, echtgenoote van Jacob Feenstra, z. b., van le Zomerrakbuurt 19 naar Hijlaard no.10. i fezzes van lefke Anna Heeringa, z. b., van Stationsstraat 44 naar Enschede, Gronausche straat 11/13; Regina Adema, winkeljuffrouw, van Maria Louisestraat 4 naar Amsterdam, Balistraat 36; *Klaas Blok, reiziger, van Bourbonstraat 22 INGEKOMEN: Johanna Jacoba Boom, echtgenoote van Age Peters, z. b., van Leeuwarden naar 3e Steen klipstraat 13; Betsie Start, verpleegster, van Groningen naar Leeuwarderweg 53; Annigje de Jong, officier Leger des Heils, van Groesbeek naar 2e Zomerrakbuurt 21; Gerrit Willem den Boggende, kapper, van Gouda naar le Woud- straat 30; *Kristiaan Frederik Blaauw, brieven besteller, van Sappemeer naar Vesperstraat 19; Slede Visser, z. b., van Deersum naar Amalia- straat 63; Frans van Terwisga, chauffeur, van Makkum naar Eenheid 16; Tjerk Nawijn, z. b., van Kampen naar Kleinzand 46; Regina Velt- man, dienstbode, van Franeker naar Kleinzand 38; Piet Priester, coupeur, van Londen naar Schaapmarktplein 3; *Pietje Coers, echtgenoote van Doris Lodewijks, z. b., van Medan naar Westersingel 1; *Frederik Hendrik van Breest Smallenburg, chemiker, van Modjokerto naar Monnikstraat 18; Maria Boersma, dienstbode, van Workum naar Stationsweg 3; Ida Vis, z. b., van Blaricum naar Parkbuurt 1; Fedde Ha- ringa, slager, van Workum naar Nauwe Noor- derhorne 15; Jacob Sikkens, winkelbediende, van Groningen naar Parkstraat 11Wietske de Haan, weduwe van Willem Hofstra, z. b., van Tirns naar Suupmarkt 7; Frida Hochwald, z. b., van Weenen naar Oosterdijk 15; Leentje Brug- genkamp, dienstbode, van Bolsward naar Looxmagracht 8; Geeske van der Meer, dienst bode, van Mantgum naar Schoolstraat 10; Theunis Doevendans, los werkman, van Leiden - naar 3e Woudstraat 11; Trijntje van Zanden, echtgenoote van Pieter Been, z. b., van Heeren veen naar Napjusstraat 40; Antje de Wit, huis houdster, van Minnertsga naar Willem de Zwij gerstraat 7; Antje Elisabeth Waringa, z. b., van Aalsmeer naar Kloosterstraat 9; Johan Antoon Joseph Noordman, winkelbediende, van Hilver sum naar Nauwe Burgstraat 11; *Pieter Wes- seüus, z. b., van Batavia naar Frederik Hen drikstraat 54; Antje Rigtje de Jong, echtgenoote van Frits Landmeter, z. b., van Padang naar Willem Lodewijkstraat 25 (inw.); *Geert Huis man, koopman, van Leeuwarden naar le Woudstraat 41; Rinske van der Schuit, dienst- bode, van Heeg naar Oosterdijk 2; Trijntje Drost, dienstbode, van Harlingen naar Klein zand 46; Wiepkje Grasman, dienstbode, van Oudega (W.) naar Kleinzand 16; Kornelia Kasteliena Feringa, dienstbode, van Groningen naar Kloosterhof 31; *Christiaan Broersma, steenhouwer, van Leeuwarden naar Gijsbert Japiksstraat 46; Aaltje de Jong, dagmeisje, van Jubbega-Schurega naar Parkbuurt 15; Jan Verf, los werkman, van Duitschland naar Swarts- buurt 9; Aaltje Eizinga, wed. O. B. Toonstra, z. b., van Franeker naar Bloemstraat 6; Antho nie Zeilstra, schoenmaker, van Wageningen naar 2e Steenklipstraat 63; Gerben Boschma, slagersknecht, van Oudemirdum naar Kleinzand 46; Klaas Bakker, bakker, van Goënga naar Singel 82; Ruurd Zijlstra, timmerman, van Urk naar Looxmadwarsstraat 8; Klazina Draaisma, dienstbode, van Hilversum naar Kleinzand 38; Agnes Agatha Steenvoorden, liefdezuster, van Ryckholt naar Stationsweg 3; Johanna Maria Elisabeth Kamphausen, z. b., van Gladbach Reydt naar 2e Steenklipstraat 57; «Coenraad Dijkstra z, b.. van Giekerk naar Gijsbert Japiksstraat 12; Fokje van der Woud, winkel juffrouw, van Enschede naar Oosterdijk 16; Atje idle Boer, wed. Thomas Heinsma, petro- leumventster, van Heeg naar Bloemstraat 10; Henderikus Begemann, onderwijzer, van Kam pen naar Kloosterstraat 32; Meint Rozenaai, winkelbediende, van Leeuwarden naar Park straat 11; Denis Willem Sohneveldt, inspecteur der Directe Belastingen, van ’s Hertogenbosen naar Stationsstraat 66; *Jelle Adema, slager, van Bolsward naar Zuidend 32; *Meine Dijke- ma, procuratiehouder, van Bolsward naar Gijs bert Japiksstraat 28; Berendina Wilhelmina Schomaker, dienstbode, van Munnekemoer, ge meente Vlagtwedde, naar Stationsweg 3; Bertha Johanna Albers, dienstbode, van Avereest naar Stationsweg 3; Jan Hendrik Timmerman, z. b., van Harlingen naar Gijsbert Japiksstraat 26; Watte de Vries, boerenknecht, v. Koudum naar Prinsengracht 16. Zijn gezinnen. ‘i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1