Uitgave KIEZEBRINK Co. Ho. 37 Eerste Blad der Gemeente Sneek Officieel Orgaan De Stem des Bleeds o i i Woensdag 7 Februari 1934 30e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bladen. FEUILLETON NIEUWSTIJDINGEN. 'I Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentiën worden In beide bladen opgenomen. 23. o door MAY WYNE. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawisr, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. niet met onze wenschen en werkte op eigen manier, door tooneel enz., waarom wij er ons later niet meer bij konden aansluiten. Om nu de christelijke menschen voor dit doel te organiseeren, is de chr. bond opge richt, waarmee niet gezegd is, dat wij el kander bestrijden, evenmin als dat in de drankbestrijding het geval is. Het staatspensioen werkt demoralisee- rend, het kweekt onverantwoordelijkheid, de menschen zullen niet meer sparen, doch er maar op los leven. Als deze beweringen waarheid bevatten, dan is het bewijs spoe dig te leveren, want er zijn immers al die staatspensioen hebben. De 100 Kamerleden krijgen voor elk jaar zitting f 150 premie- vrij staatspensioen, met een maximum van f3000 per jaar. Als f3 al demoraliseerend werkt, wat moet het dan treurig zijn met f 60 per week. Wanneer staatspensioen god deloos is, dan staat het er met de leiders van de chr. partijen slecht voor: zij verkoo- pen dan hun beginsel voor geld. De chr. onderwijzers zijn geen ambtena ren van den staat, maar van de ouders. Zij betaalden 8'/2 1nu 10 voor hun pensioen, de staat deed er 7 bij. Gaat zoo’n onderwijzer met pensioen, dan krijgt •'•I De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D 1 n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. I v| zijn langen mantel uit. Ja, zei hij, de kanten lubben van zijn jas gladstrijkend, en zijn neus heel even ophalend om de benauwde lucht, die in het vertrek heerschte. Ik ben het.... Jean de Cassaud, beste vrien den. En hij keek eerst de een en dan den ander aan met een effen, rustig glimlachje. Mike wreef zich eens over het hoofd en keek naar de oude vrouw, die be gonnen was met onverstaanbare woor den te mompelen, terwijl ze met de hand langs haar behaarde kin streek'. Ze zag er al even katachtig uit als haar zwarte kat en scheen zich die houding alangewend te hebben, om indruk (te maken op haar eenvoudige lidhtgeloo- vige klanten. En waarvoor is meseu gekomen? mompelde ze eindelijk, ziende dat Mike verwachtte dat zyl het gesprek begin nen zou. De Cassiaud keek rond, zag, dat de deur gesloten was en van ouds wetend, dat er wel geen luisteraars aan den buitenkant van dat beruchte huitje zou- den^zijn, gaf antwoord in duidelyk en vloeiend Engelsch. Jk ben gekomen om mijn zoon te halen, zei hiji. Het kind, dat op.Pen- deen Manor bij de familie van zjjln moe der Woont. Miike begon te pazen en te vloeken en beweerde, dat die squire iedereen naar de hel zou sturen die het wagen dorst zich aan het kind te vergrijpen, dat hij zoo vaderlijk liefhad. cieele kant van dit vraagstuk. De vraag kan gesteld: Kan Nederland premievrij staats pensioen betalen en dan antwoordt spr. on omwonden: Ja, absoluut. Er is gegoocheld met cijfers; men heeft de kosten berekend op 200 millioen, ja zelfs op 1000 millioen, zooals ds. Van der Valk in Hilligersberg zeide, maar dat waren de kosten van het communistische plan om de menschen op 50- jarigen leeftijd f 40 pensioen te geven. Zoo’n bestrijding is oneerlijk. Een commissie uit de Vrijheidsbond kwam tot het cijfer van 16 millioen jen dan zouden de menschen nog f 3.50 per week meer ontvangen dan nu. Eigenaardig was in heel de strijd, dat hoe dichter men bij de verkiezingen kwam, hoe duurder het staatspensioen werd. Spr. heeft een becijfering gemaakt van tusschen de 30 en 40 millioen; als men jaarlijks 80 millioen over heeft voor proefnemingen om anderen het leven te benemen, mag men dan niet 40 millioen besteden om ouden cn armen in het leven te behouden? Toen minister De Geer nog in functie was, heeft hij een voorbeeld gegeven, dat iemand met een inkomen van f40000 aan belasting f28000 moest betalen. Dat zou dan 70 zijn. Maar de minister zeide er bij dat deze persoon een vermogen van 3 millioen had, zoodat het totaal dus ongeveer 28 werd; het laatste vergeten onze tegenstanders ech ter. De druk is wel zwaar, maar bij zulke inkomens kan nog wel een schepje bij, om dat zulke bezitters bovendien niet in de arm ste gemeenten wonen. De drie groote christelijke partijen zijn niet voor staatspensioen; zij willen ook niet dat de ouden omkomen en wijzen daarom op de plicht der kinderen voor de ouders te zorgen. Zij vergeten dat dezen het in de meeste gevallen ook niet zoo breed hebben om wekelijks een paar gulden af te zonderen voor de ouders. Dan wordt er gewezen op de diaconie; deze is niet rijk en als allen gaven naar draagkracht, zou het beter zijn, doch het meeste moet ook hier weer komen van de kleinen. Doch als de kinderen en de diaconie, dus een deel van het volk, de last wel kunnen dragen, kan dan het heele volk naar draag kracht zulks dan niet? Bij de algemeene beschouwingen heeft spr. den minister gevraagd of hij klaar was voor de invoering van het staatspensioen. Met een heffing van 5 couponbelasting, heffing op het bezit in de doode hand, 1 meer omzetbelasting, had men zooveel in komsten meer gehad dat al de ouden en armen daarmee uitkeering hadden kunnen krijgen. De regeering zegt, dat er geen geld is, maar waarom bestendigt zij dan de cu mulatie van tractementen en pensioenen. Als zij opwekt tot soberheid, waarom geeft zij dan zelf niet het voorbeeld? De financieele kwestie is een politieke kwestie. Toen de Bond voor Staatspension- It rjucht fen aid en earm. In het Gebouw voor Chr. Belangen vond gisterenavond op initiatief van de afd. Sneek van de Bond voor Staatspensionnee- ring een vergadering plaats, ten gunste van het staatspensioen, waarin de heer H. S. van Houten, lid van de 2e Kamer, met bo venstaand onderwerp optrad. De heer T j a 11 e m a presideerde. In zijn openingswoord betreurde deze het, dat zoo weinigen waren opgekomen. De pers was er gelukkig om het gesproken woord te ver breiden, waarvoor spr. dankbaar was. Het doel dezer vergadering is te komen tot de oprichting van een afd. van den Chr. Bond voor Staatspensioen. Zal dit laatste er ko men, dan moet het volk er zelf om vragen. De actie moet van onderen opkomen; de leiders zullen dan wel anders gaan denken en zich er niet meer af maken, door te zeg gen, dat er geen geld voor is. Oud en arm is geen zegen; er moet dus gevochten wor den om die zwarte toekomst weg te krijgen. De heer Van Houten, na deze inlei ding het woord verkrijgende, merkt op, dat er menschen zijn, die deze slechte opkomst in de hand hebben gewerkt, waardoor zij te kennen geven, dat zij bang zijn voor hun eigen standpunt. De politieke leiders zullen wel denken en de volgelingen hebben slechts hun adviezen te volgen. Doch zoo is het niet precies; het staatspensioen is aan de orde gesteld en het is de plicht van het christen volk daarvoor op te komen. Voor 10 jaar sprak spr. in Heerenveen voor 6 menschen; 2 jaar geleden was de zaal te klein. Het is dus niet zoo slim, dat er nu .niet zooveel zijn; de chr. beweging moet langzaam groeien en niet als een wonderboom, die spoedig sterft. Het vraagstuk van het premievrij pen sioen is urgenter en noodzakelijker dan ooit te voren. Thans zijn er heel wat menschen, die vroeger iets bezaten en nu hebben erva ren, dat dat bezit ongewis is. Dezulken leven nu in zorg en nood over de vraag hoe zij hun oude dag zullen doorbrengen en hoe hun kinderen het zullen maken. De uitkee ring van thans is klein, f 4 voor man en vrouw, en als er dus ooit een tijd geweest is voor de idee van staatspensioen dan is het wel nu. De Nederlander schreef: Over het staats pensioen valt niet te praten; er is geen geld voor. Men kan de zaak evenwel ook van een andere kant bezien en zeggen: Omdat de menschen geen geld hebben, is staats pensioen noodig. Spr. wil eerst iets zeggen over de finan- Want het feit alleen reeds, dat zij zoo dicht bij die sombere bouwvallen woonde, deed de dorpelingen met biji- geloovigen eerbied naar haar opzien en haar vreezen, als iemand, die door haar tooverkunsten ongeluk brengen kon over hen, die het waagden haar te beleed! gen of tegen te werken. Wiei- nig inwoners van Pendeen zouden het dan ook gewaagd hebben, na zonson dergang aan te kloppen aan het kleine hutje alan het oude klooster, uit vrees dat een kruipende padde of een bruin harige haas opeens voor hun oogen Zouden veranderen in de gedaante van moeder Trevornow en dat deze boos, omdat iemand haar in die vermom ming gezien had, hun iets kwaads zou toewenschen. Maar de bezoeker, die op dien avond voor het hutje stond, was geen inwo ner van Pendeen, al zou niemand ppk hebben kunnen zeggen, waar hy dan wèl vandaan was. Doch hyi was geen vreemdeling voor de óulde Joan Tre- vorrow en 'evenmin voor Mike, haar stoeren, ruigharigen zoon, die zpo sterk was, dat niemand in heel Pendeen hem aan kon en voor wiens vuisten iedereen bang was. Op Ijet geklop, deed Mike de deur open en bleef er zooi groot en forsch als hij was in staan. Met zijn zwaren, donkeren baard had hij meer weg van een reusachtigen aap dan van een mensch. Hij was op' het punt gromme- rig te zeggen, dat hij niemand binnen liet, maar de vreemdeling stapte 1 vlug naar binnen en nam zijn hoed af. Bin nen stond er een brandende lamp op tafel. Moeder en zoon waren juist klaar met hun avondeten en er lag nog een stuk brood op tafel en een groote, zwarte kat deed zich te goed aan de graatjes van een vette makreel. Mike sloeg de deur achter zich dicht en bekeek den binnenkomende bijf het lamplicht. Dan nam hij onhandig zijh pet af en stotterde verlegenMeseu I Drommelsmeseu zelf I Zijn moeder zei niets, maar bleef haar tanden uitpeuteren en keek met haar rood omrande oogen den vreetn-. deling aan. i H'y1 had een aristocratisch fyh ge zicht, met scherpe trekken, een olijf kleurige gelaatskleur en zulke donkere oogen, dat men de kleur er van niet kon bepalen. Zijn haar was licht ge poederd en in een kort vlechtje samen- gebohden, en hij scheen tusschen de veertig en vijf en veertig te zyh, hoewel hyi voor jónger had kunnen doorgaan, als zijh gelaat niet zooveel rimpels en zorgelijke trekken had vertoond. Hy glimlachte even om de Verbazing van Mike en trok volkomen op zyin gemak gat. Mike was aan tafel gaan zitten en sloeg een grooten homp brood naar binnen, terwijl hij den bezoeker weife lend aankeek. Hij! zat de harde woor den zijner moeder in zijh stompe herse nen te verwerken. Eindelijk herhaaH- de hij de woorden, die hem het diep ste getroffen hadden. De strop, bromde hij. De strop, m eseu I De Cassiaud keek' hem doordringend' aan en begon dan te lachenscherp en spottend. In vroeger 'dagen was je niet zooi benauwd voor den dood, Mike! ant woordde hiji En ik neem het risicjöi hee- lernaal op me. Ik zorg goed voor mijh vriendenen ik b etaal ze royaal I De oogen der oude vrouw begonnen te glinsteren en onwillekeurig strekte ze begeerig haar klauwachtige vingers Goud, Fransch of Engelsch geel of rood dat is allemaal' even goed! Maar nu moet het Engelsch goud zyin! Ja, antwoordde hyi bedaard, En gelsch goud zal het zijn, als bet werk gedaan is. Maar ik heb het niet hier. Maar ik kweer je, dat het geld zal Wor den betaald, zoodra ik met den jongen veilig op Franschen bodem geland ben. Hoeveel? vroeg Mike brutaal. De Cassiaud haalde de schouders op. Hoeveel moet je hebben? vroeg liyl onverschillig. Mike grinnikte, en noemde een som, die tweemaal zoo groot was, als wat hlyl.hoopte te kragen. hij dus de helft of 1/3 er bij. Heeft men daar ooit het demoraliseerende gezien? Als het dus verkeerd is, mochten zij het niet aan nemen. Neen, het is niet kwaad, het is goed. En daarom mogen wij het niet voor anderen niet noodig achten. Er zijn meer die staatspensioen hebben. In 1913 kwam de wet-Talma. Door invoeging van een amendement-Duys kregen de 70- jarigen f2.50. In 1919 kwam de wet-Aal- berse: alle personen boven 65 jaar, die min der dan f 1200 verdienden, ontvingen uit keering. In die wet overheerscnen dus twee elementen: oud en arm. Die wet kwam onder een rechtsch ministerie. Heeft toen het chr. volksdeel de uitkeering geweigerd? Integen deel, de diakenen liepen zich het vuur uit de sloffen om voor hun bedeelden de premie te verkrijgen. Als het nu zonde was, hadden zij moeten zeggen: Jullie krijgen het niet, wij zullen voor jullie zorgen. En slaat men de oude Kerkboden uit dien tijd op, dan wordt men getroffen door de vele giften uit dankbaarheid, omdat God ruimte had ge geven. Staatspensioen demoraliseert niet. Als de staat zei: Jullie moeten eerst opmaken wat je hebt, dan zullen wij je helpen, dan zou De com te was intusschen gaan zit ten op een krakenden stoel en zijn blanke gelaat stak in het lamplicht scherp af bijl de donkere gezichten van de .hutbewoners. Het was duidelijk te bemerken, dat hij een zekere over macht uitoefende en daar goed gebruik van wist te maken. Zij waren of bang voor hem, of begeerig zijn zin te doen in de verwachting van een ruime gel delijke belooning. Hij wachtte rustig af, tot Mike uit geraasd was en hief dan even zijh blanke aristocratische hand op. Ja, zei hij nogmaals, -* ik ben gekomen om mijn zoon te halen en jij, Mike, moet me daarbij helpen. W eer keek de reusachtige kerel haar zijh moeder, alsof hij van haar bijstand verwachtte en raad in die moeilijkheid. De heks knipte eens met haar roode oogen, boog zich naar de Cassaud toe en stak haar gekromden vinger in de hoogte. U weet niet, wat u daar vraagt, meseu, zei ze, half dreigend en half klagelijk. De toestand is nu zooi heel anders dan negen jaar geleden. Nu zou het vast en zeker den strop betaekeinien voor iederen man of vrouw, die het waagde om een Franschman biethulp- zaïam te zljjln. De Cassaud knipte even met de oogen en h'yl mompelde in ?ij[n eigen taal: Negen jaar! M!on Dieu, het lykt me een eeuwigheid I En voor eenige o,ogenblikken scheen hij goo verdiept in zjjn gedachten te zjjh, dat hij zijn heele omgeving ver- neering ontstond, waren de Vrijheidsbond en de Vrijz.-Dem. er tegen. Nu zijn de C.-H. en A.-R. er nog tegen, maar dat verandert wel, als 10.000 van hun leden zich bij ons aansluiten. De heer Snoeck Henkemans zei indertijd in Ternaard: Ik ben altijd tegen staatspensioen geweest en ik ben er nog tegen, maar het kan gebeuren, dat ik veran der, doch voorloopig ben ik er nog tegen. Zoo zijn er meerderen. Het optreden van den Christelijken Bond voor Staatspensionneering is van groote be- teekenis. Allerlei christelijke schakeeringen vindt men er in, hoewel de bond politiek neutraal is, evenals de Chr. Bond van Land- pachters. Van onderen op moet de actie be gonnen; met het algemeen kiesrecht is het ook zoo gegaan, waarom zou ’t met staats pensioen dan niet kunnen? De vraag is gesteld waarom er nu een Chr. Bond is opgericht en waarom spr. daarvan de oprichter is. Als wij als chris tenen onze roeping verstaan, dan hebben wij binnenkort 60.000 leden. Wij mogen niet aan de kant van den weg gaan staan en de anderen maar laten werken. Dat is de fout geweest dat wij in den bestaanden bond geen invloed hebben gekregen; men rekende il lil I i 6 II ■S o <r o voor i"' i l i I NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) I. I. CHIEFWHIP o 1 t De beste sigaret Uw gezondheid l

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1