Ko. 38 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Zaterdag 10 Februari 1934 Dit No. bestaat uit 3 bladen. NIEUWSTIJDINGEN. - In- V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawisr, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar bulten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek .geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd onder Lilianharveyisten gezegd, de prinses heeft ons met haar prachtige vitaliteit en charme weer anderhalf uur geliliahharveyseert. Waaronder wij dan verstaan: ge boeid en gecharmeerd zoolals een ope- rette-prinses dat verstaat als zij ons, arme stervelingen met dwangbevelen en zorgen, het rijk der Ruritaansche droomen vporspeelt. Opheffing Openbare scholen. Ged. Staten hebben bepaald, dat de openb. -lagere scholen te Huins, Ooster- littens en Weidum, alle in de gemeente Baarderadeel, zullen worden opgehe ven. Crisisinkomstenbelasting. Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp jngediend tot heffing van een crisisinkomstenbelasting. De hoofdin houd van het ontwerp' is, dat een be lasting wordt geheven van de binnen het rijk wonende personen, wier inko men, vergeleken met dat over het be lastingjaar 1931’32 niet of met min der dan tien procejjit is gedaald. De hoofdinhoud van het ontwerp is, dat een belasting wordt geheven van de binnen het Rijk wonende personen, wier inkomen vergeleken met dat over het belastingjaar 1931’32 niet of met minder dan 10 pet. is gedaald. Daarbij1 worden echter de nopdige correcties toegepast voor éen aantal gevallen, waarin een enkele vergelijking der la tere inkomsten van een belastingplich tige met die over het gemelde belas tingjaar niet tot een billijk resultaat zou voeren. Met inachtneming van deze (correcties bedraagt de belasting 10 pct. van het bedrag, waarmede het actueel inkomen 90 pct. van het ver- gelijkingsinkomen overtreft. Een be lastingplichtige, die over 1931’32 was aangeslagen naar een inkomen van f 10.000 en die dat inkomen thans nog geniet, betaalt derhalve aan crisisin komstenbelasting 10 pct. over f 1000. Was zijn inkomen tot f 12.000 gestegen, dan zou hjj 10 pct. over f 3000 betalen. Het is voorts noodig geacht van de belasting vrij te stellen dengene, wiens totaal inkomen beneden een zekere grens blijft. In verband hiermede is een minimum van f 3000 vastgesteld voor het vergelijkingsinkomen, hetgeen over eenstemt met f 2700 voor het inkomen over het belastingjaar. Verder is een bepaling opgenomen, die zal voorkomen, dat het doel der wet wordt voorbijgestreefd door belas ting te heffen van dèngene, wiens in- Maandag a.s. opent de heer H. R e i k e r aan het Singel 4 zijn salon voor scheren en haarsnijden. werkdagen tusschen IIV2 en 12’/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 7 en 8 Febr.Twee sleu teltjes aan ring, Ceintuur, Duimstok, A.P.C.-vat, Rekenboekje, Grijze hand schoen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 7 en 8 Febr.Dameshorloge met armband, mej. de Zwart, Kleine Kerkstraat 7 Jongens schoen, G. v. d. Pijlpekamp, KleimandZakmes, Douma, Groot- zand; Dameshandschoen, J. v. Veen, Gijsbert Japikstraat 11; Vulpotlood, H. Drost, Jan v. Nassaustraat 36j Hee- renhandschoenen, J. Greijdanus, Loox- madwarsstr. 11; Jongenspet, J- Visser, Franekervaart 8. Aan de Singel 12 heeft de heer I. K. Faber zijn lederhandel en schoen makerij heropend. De heer en K. Sijtsma en J. Bouwhuis, ambtenaren der registratie en domeinen aan het hypotheekkan- toor alhier zijn ingaande 1 Februari j.l. bevorderd tot de rang van Rijksklerk met vakexamen. Hét burgerwoonhuis aan de Koopmansgracht, eigen aan den heer S. J. v. Niel, is onderhands aange kocht door den heer C. Koopmans, concierge, alhier. Bij het alhier gehouden examen op 27 Januari j.l. uitgaande van de vereen, van Leeraren in Stenografie en Dactylografie „Speed”, namens het Centraal Bureau voor Steno-Speed, Maandag 12 Febr. 8.15 uur. Amicitia. Concert Sneeker Muziek corps. Bal na. Dinsdag 13 Febr. Gebouw Wes- tersingel. Kovacs Lajos. Donderdag 15 Febr. Heeg. Ge bouw. 7.30 uur. Uitvoering Chr. Gem. Zangver. „Looft den Heere”. De Amicitia-bioscoop heeft „Die Fahrt ins Grüne”, een gloednieu we film voor Nederland, die de vorige (week de eerste vertooning in Amster dam beleefde. Hermann Thimig, de Hollandsche Lien Deyers en Fritz Kampers hebben er rollen in, dus dat belooft een lachsucces. Er is voorts een boeiende Western: „Prairie in vlammen” met Harry Garey en Noah Beery. Aankondigingen. 8, 9 en 10 Febr. Amicitia. Bazaar ten bate Crisis-comité. De bioscoop „Bijl de Waag” brengt ons eindelijk weer een Lillian Harvey-film, n.l. „De 200 p.k. van Zijne Maejsteit” (My Lips betray). De Tel. schrijft er o-a^ van: Is er één koninkrijk ter wereld, dat (zooveel romantiek exporteert als het niet bestaande Ruritania, of hoe het anders mag heeten dat altijd ergens in den Balkan ligt, altijd een verlief den kroonprins heeft en waar altijd een overschoone jongedame dezen kroon prins bemint om zijn mooie oogen en geenszins om zijn petroleumvelden? Tenzij' het de koning zelf is- Dit eldorado onzer droomen heeft een opeirette-partituur tot wetboek en grondwet, Amor tot minister van alle portefeuilles en elk winkelmeisje draagt er den maarschalkstaf, wat zeg ik', den vorstelijken verlovingsring in haar taschje. Een heerlijk land, waar de vogels in alle boomen schlagers zingen, waar de blinkendste en onafzienbaarste auto’s rijden kortom het sprookjes land der twintigste eeuw. Maar alle spot met Ruritania ter zijde: Lillian Harvey's capricieuze, vi tale persoonlijkheid is in dit rijk van de tienduizend mogelijkheden inder daad een geboren prinses van den bloede. Zijl zingt, speelt en danst met oogen vol vraag- en uitroepteekens, gij rijdt in den koninklijken auto van de eene verrassing naar de andere en aan het einde Jiebben wij weer een Rurita- Iryiaansch avontuur beleefd, dat een [voortreffelijke amusementsfilm is, en, voor Stenografie: de dames Ml. M. D. van Hoeven en G. H. C. Van Hoeven beiden te Wons en de heeren KI. Koel- stra te Balk en KI. Holtrop te Woudsend; voor Machinesclhrijlven: de dames J. D. Schermer eji D. Arendsz beiden te Bols ward, M. M. D. van Hoeven en flG. H. C. van Hoeven beiden te Wons en de heer KI. Koelstra te Balk. Allen waren leerlingen van het stituut „Speed”, alhier. Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen. Regelprljs O cent. Abonnementen belangrijke korting Nationaal Socialisme, heerschen en in dat volk weer de besten; het Nauw met die propaganda hangt samen de Controle op de oplaag toegestaan. Voor het I. v. A. O. sprak gisteravond in het Gerechtsgebouw dr. H. de Vos over „Nationaal Socialisme”. NIEUWE SNEEKER C DURANT der wel iets gelijk kan hebben, de massa heeft dogma’s noodig, het komt er niet op aan of deze juist zijn. Massabetoogingen werken sug gestief. Zijn eigen vergaderingen richtte hij ge heel volgens dit recept in: geen interrupties, geen debat, voortreffelijke ordedienst. Hij ar gumenteert nooit, denuncieert altijd; hij is als? de leidersgedachte. Het beste volk moet over- Spr. wenschte iets te vertellen over de denk- een kwakzalver die z’n truc aan de menigte aan de hand van „Meiri meedeelt en toch de menschen onder de invloed persoonlijkheidsbeginsel moet in de geheele B10SC00PNIEUW5. ZAKENNIEUWS. tig van alle verantwoordelijkheid ontslagen te zijn. Over de monarchie is Hitlers houding een van: het kan vriezen en dooien, met een neiging naar het dooien. Deze vraag is er een van doelmatig heid, niet van principieele beteekenis; hij is ech- Kampf”, herinnert Hitler zich met vreugde het ter tegen de erfelijke vorst, en misschien voor slagveld. Wel zeer bewust past hij dus geweldde keurvorst. Hitler imperator rex? Wie weet? toe om de tegenstander te vernietigen. Wat Hitlers economische denkbeelden betreft: wirtschaft is voor hem middel, doel is het ras, dat is het bloed, dat is het Duitsche volk. De staat is het middel voor het Duitsche volk zijn zending te vervullen en zich uit te breiden en voor de staat is de economische werkelijkheid middel, dus we krijgen: ras staat econo misch leven. De staat is als zoodanig niet ge porteerd voor socialisme of kapitalisme; Hitler is zelf voor nationaal kapitalisme, zijn verzet gaat tegen het internationale bankkapitalisme en daarom z. i. tegen de joden. Onder dit licht moet men het denkbeeld van de econoom der partij Feder zien van de zgn. verbreking der renteslavernij. Deze maakt onderscheid tusschen een zuiver kapitaal als gevolg van arbeid, en een kapitaal als vrucht van speculatie. Hitlers ideaal is het betrekkelijk kleine bedrijf eigendom van enkele personen, die hun besparingen in hun bedrijf beleggen. Dat moest de middenstan ders wel trekken, doch ook het nationaal kapi talisme was aantrekkelijk voor het Duitsche kapitalisme en volk, dat in dit alles zag de uit weg uit de slavernij aan het buitenland, opge legd door het verdrag van Versailles. Het programma der 25 punten, dat onaantast baar verklaard is, bevat natuurlijk tal van eco nomische punten, zooals afschaffing van het arbeidslooze inkomen, nationaliseering der groo- te bedrijven, grootsche uitbouw der ouderdoms verzorging, schepping en behoud van een ge zonde middenstand, beslagneming der waren huizen en verhuring daarvan aan middenstan ders, grondhervorming aan de nationale behoef ten aangepast, afschaffing van grondrente en verhindering van grondspeculatie, onteigening van grond ten algemeenen nutte zonder vergoe ding. De Oost-Elbische jonkers en boeren waren natuurlijk tegen dit laatste en in een verklaring heeft Hitler gezegd, dat dit alleen ging tegen de Joodsche grondspeculatie! Toen het tijd werd de boeren te winnen kwam Darré met de agrarische paragraaf, waarbij grondeigendom van Duitsche volksgenooten tot erfelijk bezit wordt verklaard. Ook het grootgrondbezit wordt goedgekeurd, naar autarchie gestreefd, terwijl een matige rente beloofd wordt. Feder geeft zelfs het perspectief van een staat zonder belastingen. Wat de vakvereenigingen betreft: Hitler zegt overtuigd te zijn van de waarde van de arbeid en het recht op een goed loon; aan de vakver- eemgingen is een plaats toebedeeld in het eco nomische parlement, doch van deze als instru ment van de politieke beweging wil hij niets weten; hij ontkent ook het bestaan van klassen al zijn er groepen met verschillende belangen. De nat.-soc. staat kent geen klassen, doch slechts burgers met gelijke rechten en plichten. Voor de nat.-soc. vakvereenigingen is de staking slechts mogelijk zoolang niet de nationaal-soc. volksstaat bestaat, daarna is het uit. Er was in dit program veel aantrekkelijks voor werkgevers en werknemers, al vreest spr. voor de eerste meer dan voor de laatste. Doch de staat blijft nummer een. Hitler spreekt ook ner gens uit hoe uit de botsing der belangen der groepen het nationale belang moet gehaald worden. Wat de buitenlandsche politiek betreft, het hoogste gezichtspunt daarin is het ras, d. i. Duitsch volk. De buitenlandsche politiek heeft te waarborgen dat tusschen de grootte van het ras en het grondgebied bepaalde gezonde ver houdingen bestaan blijven, daarbij lettend ook op de verre toekomst. Dat beteekent dus im perialisme en wel in dit geval met de oogen ge richt op Russisch grondgebied. Hitler acht een bondgenootschap met Italië en Engeland moge- Telefoonaansluitingen Sneek. Opgaaf van nieuwe en vervallen aanslui tingen op het telefoonnet te Sneek gedu rende de maand Januari 1934. Nieuw: 2676 Bouwhuis, T., „De Vooruitgang”, Grootzand 57. Vervallen: 2343 Sociëteit „Amicitia”, Leeuwenburg. In het fascisme is de staat alles, die het volk schept, de enkeling niets; in het nationaal socia lisme staat echter boven de staat het ras.Wat dat ras is? Geleerden laten zich hierover uiterst voorzichtig uit, het is immers zoo' dat de rassen zich hopeloos gemengd hebben. Alfred Rosen berg echter, de leider van de geestelijke opvoe ding in het soc. nationalisme, beweert dat alle cultuur hier op aarde te danken is aan de Nor- dische mensch, het Arische ras, in laatste in stantie het Duitsche volk. Hier ontmoet men klanken die ons hier in Sneek niet onbekend zijn, de denkbeelden van Hermann Wirth. Alle cul- tuuropbouw is vrucht van ’t Arische ras, afster ving der cultuur het gevolg van vermenging van dat ras. Alles wat niet goed ras is, is kaf. Wat de Ariërs verheft is hun gemeenschapszin, hun idealisme. De Duitschers zijn het Herrenvolk, zij hebben een goddelijke zending. Het anti-semie- tisme der nationaal-socialisten vindt zijn grond in hun bewering, dat het semietische ras in tegenstelling met de Ariërs geheel egoïstisch is, is ingesteld op het handhaven van de enkeling. Dat ras vergiftigt volgens Hitler het bloed der andere rassen, het staat achter alles wat nood lottig is voor Duitschland; zoo is de strijd tegen de joden een werk voor God. En uit het anti- semietisme volgt het anti-marxisme, dat voor de joden een middel zou zijn om bij de arbeiders hun doel te bereiken, zooals de vrijmetselarij het middel voor de joden zou zijn om hun doel bij de intellectueelen te bereiken. De joden zou den door middel van de beurs de wereldmacht in handen willen krijgen, eenerzijds willen zij het kapitalistisch systeem volmaken, anderzijds hitsen zij de arbeiders er tegen op, zoodat in die strijd het nationale vernietigd wordt en het internationale kapitalisme, dat is het jodendom, overwint. Aldus de nat.-soc. leer. Geen enkel feit wordt echter aangevoerd dat dit kan be wijzen. De nat.-soc. levensbeschouwing is een na turalistische, als wezen der werkelijkheid wordt het natuurlijk element, zooals de nationaal so cialist dat ziet, genomen. Wat de wereld be weegt is het ras, in haar eeuwige strijd is de menschheid groot geworden. De mensch wordt zuiver als onderdeel van de natuur gezien, met zijn strijd om het bestaan, en daarvoor heeft God de mensch op de wereld gesteld. Dat is, zegt spr., wel een trieste beschouwing, dat God ons op de wereld zou gesteld hebben om elkaar te verscheuren. Komen in deze strijd de besten naar voren, of de sterksten? Van pacifisme moet Hitler natuurlijk niets hebben, hij verheerlijkt de oorlog, wil niets we ten van internationalisme, de godsdienst is mid del in de strijd om het bestaan, doch merkwaar dig is dat Hitler nadruk legt op de wil. De ge heele achtergrond van het nationaal socialisme is naturalistisch: bloed ras strijd om het bestaan enz. Is dit wel billijk tegenover de natuur? En schromelijk tekort doet deze wereldbeschouwing aan de geest, dat de strijd in deze wereld mis schien beslist moet met geestelijke wapenen ontgaat deze menschen schier geheel. Van het geestelijk doel der menschheid blijkt in dit boek niet veel. Dat iemand die er dergelijke denkbeelden op nahoudt zoo groote macht heeft over een zoo groot volk is pm angstig bij te worden. Men hoort wel eens zeggen: „Er is toch wel iets goeds in deze beweging”. Spr. hoopt door dit overzicht van Hitlers boek de indruk te hebben gewekt dat de grondslagen van het nationaal- socialisme door en door verkeerd zijn en met gepaste middelen de heftigste tegenstand er tegen geboden is. De V o o r z. bracht den spreker dank. dan op het verstand gericht te zijn en weinige lijk, om in het raam dier coalitie dan de afreke- punten in slagwoorden zoo vaak herhaald dat ning voor te bereiden met de doodsvijand: ook de allerdomste het in zich opgenomen heeft. Frankrijk. Propaganda mag z. i. nooit objectief zijn, dus, Deze politiek beteekent imperialisme en oor- de schijn nimmer hebben dat ook de tegenstan- logsgevaar. De inrichting van de staat is voor j-i-x. j-«-_„tx j4jtier een zaak van nuttigheid. Z. i. is de par lementaire regeeringsvorm ondeugdelijk, de massa is niet, in staat over politieke vraagstuk ken te oordeelen en de verantwoordelijkheid der enkele personen ontbreekt in dat stelsel. Hitler komt op voor de Germaansche democratie met heidsbeslissingen dus. Adviseerende parlementen zijn z. i. noodzake lijk, omdat daarin de besten weer gelegenheid hebben naar voren te komen. Ook uit dit alles l spreekt ontzaglijke verachting van die massa, I Ragden die hem toch volgde. Hoe dat komt? De drang xxwxzx tot vrijheid kan soms omslaan in zijn tegendeel, Duitsche oorlog ontsteekt in hem de geestdriftsche hartstochten tot stand, het is mogelijk metin drang tot gehoorzamen; het is wel eens pret- voor oorlog en het overwinnende Duitschland.:geweld eigen inzichten te doen zegevieren en Hij komt op de H. B. S., wil dan kunstschilderandere uit te roeien, mits men dat geweld voort worden, zijn vader echter wil een ambtenaar durend blijft toepassen, aldus Hitler. Ook moet van hem maken, hij leert nu slecht, doch is goed in aardrijkskunde en geschiedenis, een ieeraar daarin gaf hem een zeer bepaalde kijk op die geschiedenis/, hij wordt fel nationalist voor Duitschland, revolutionnair tegen de Habs- burgsche monarchie. Hij ziet de zin der ge schiedenis als een rassenstrijd, waarin het Duitsche volk het beste is, en hij dweept met muziek van Wagner. Zijn vader sterft, de moe der stemt nu toe dat Hitler kunstenaar wordt, doch nu sterft ook deze moeder en hij gaat naar Weenen, wordt afgewezen voor de schil- ders-academie, wat een geweldige slag voor lj\m is, hij voelt zich ieen miskend genie, al zeide de directeur dat hij wel geschikt is voor archi tect, waarvoor hij echter de vooropleiding mist. Hij wordt nu bouwvakarbeider en in deze moeilijke tijd wordt hij hard, en ook anti-semiet en anti-marxist, omdat hij op het werk moeilijk heden met zijn medearbeiders kreeg, daar hij zich niet wil organiseeren in een vakbond. Hij hoort dat zij zijn tegen vaderland, God, en als hij begint tegen te spreken dreigt men hem van de steiger te werpen, hij leert de terreur kennen en bij het zoeken naar wat het marxis me is stoot |hij op de joden en hij meent te ontdekken dat de Joden achter het marxisme staan. Ook krijgt hij een geweldige afkeer van de democratie, die hij de voorlooper acht van het marxisme. Hij gaat naar München, waar hij is als de oorlog uitbreekt en dan dankt hij de hemel dat hij in deze tijd leeft, hij komt in Beiersche dienst, hij beleeft de oorlog aan het front, in October >1918 krijgt hij een gas vergiftiging, dan stort Duitschland ineen en hij besluit in de politiek te gaan en te ageeren tegen Joden en ^marxisten, die dit alles op hun geweten hebben. Hij komt in München bij zijn regiment terug, wordt Bildungs-offizier, dat is de officier belast met de geestelijke, vooral po litieke vorming van de soldaat, hij nationaliseert de troep; in Juli ’19 wordt hij lid no. 7 der Duit sche arbeiderspartij en merkt dat in die kring het verlangen gekoesterd wordt naar iets meer dan enkel een partij. Hij krijgt de afd. propa ganda. Vooral vroegere soldaten sluiten zich aan, in 1920 worden op een vergadering de 25 programpunten gepubliceerd. Hitler treedt nu uit de rijksweer, hij houdt elke week een ver gadering en spreekt vooral over de vredesver dragen, wordt een echte volksredenaar, vormt ordegroepen en ontwerpt symbolen, de vlag. In Dec. 1920 krijgt hij zijn eerste krant, de Völ- kische Beobachter en men heeft dan 3000 leden, de ordegroepen worden S. A. In 1922 krijgt Hit ler 3 maanden gevangenisstraf wegens versto ring van een vergadering; in 1923 ontstaat dan de S.S., een engere kring, die desnoods tegen de S.A. gebruikt kan, de putsch van von Kahr komt, van de troepen van Hitler en Ludendorff vallen 16 man; Hitler vlucht, krijgt 5 jaar, doch na 9 maanden gratie en schreef in de gevange nis „Mein Kampf’. Het martelaarschap doet Hitler goed, in 1927 komt de crisis en wint de partij groote aanhang en in 1932 heeft ze 1 millioen leden; de oorza ken van de bloei zijn: de ongeregelde toestand na 1918, de verwildering, voorts het gevoel van ondraaglijke vernedering door het verdrag van Versailles, voorts de dolkstoot-legende, en de ellende der inflatie, de crisis, de onmacht der opvolgende regeeringen, die ook vaak het eene kwaad moesten kiezen om het andere te ver mijden, dan de ontevredenheid van de midden stand, die Hitler in beweging bracht evenals hij de boeren en de jeugd en ook een deel der arbei ders wist te winnen. Hij wist op de instincten der menschen te werken, op hun meest troebele instincten wist hij met succes een beroep te doen. Voorts wist hij voortdurend een geweldige propaganda te voeren, hij gaf vertrouwen en zelfvertrouwen aan het Duitsche volk. Wat de propaganda betreft, deze beschouwt hij als middel tot het doel en het doel heiligt de middelen. Het doel is de massaas te winnen, daarom dient de propaganda meer op het gevoel GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle men niet schuwen .spionnage toe te passen. De S.A. troepen hebben naar deze regelen ge handeld en sloegen gij er op in, dan, aldus „Mein Kampf”, herinnert Hitler zich met vreugde het beelden van Hitler aan de hand van „Mein meedeelt en toch de menschen onder de invloed persoonlijkheidsbeginsel moet in de geheele Kampf”, waarin de theorie ligt, welke men in van die truc brengt. Hij is bewust demagogisch, staatsinrichting verankerd zijn, geen meerder- Duitschland in praktijk tracht te brengen. Hitler is geboren 20 April 1889 in Oostenrijk toepassing van de terreur, het geweld dat eerst in een plaats bij de Duitsche grens, zijn vadernog alleen werd toegepast om het optreden met was douanebeambte, als jongen was hij eengeestelijke wapenen te beschermen, later echter belhamel, hij leerde goed maar was uitermateook agressief wordt. Z. i. beslist het succes al- moeilijk te regeeren, hij was R. K. en dacht er leen over recht of onrecht, groote omwentelin- over abt te worden; de lectuur over de Fransch- gen komen slechts door de fanatieke, hysteri-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1