Io. 40 Eerste Blad Uitgave KIEZEBR1HK Co. annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) der Gemeente Sneek Officieel Orgaan De Stem des Bloeds Jaargang Zaterdag 17 Februari 1934 Dit No. bestaat uit 3 bladen. FEUILLETON WERKEND heid en tegen hoofd en RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. SNEL R MAY WYNE. 26. HOOFDSTUK XX. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellïngerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd EEN NACHTELIJK BEZOEKER. Hè? Squire Pengarth hield zijh adem 'in, was met drie groote stappen b'ijl het raam van zijn werkvertrek en wierp het venster wijd open. Het was donker, want de maan was nog niet op en zoo kwam het, 'dat Pen- gairth zijln. bezoeker niet eerder herken de, voordat het lamplicht van hinnen uit de kamer op diens gelaat viel. Die drommelsche Franschmlan, mompelde hij binnensmonds en moest oogenblik zou ontmoet hebben. Maar reeds het volgend oogenblik stond zijd gelaat weef strak en was de n ver dwenen. De squire herinnerde zich hoe miss Peard al haar best gedaan had, om niet te hooren, walt hij haar op een mooien Meidag, drie weken geleden had Willen vertellen en hield' dus de hartelijke begroeting voor zich, waar mee hij! weülicht haar had kunnen stoe ten, nu hij niet meer dan een gewone vriend voor haar mocht zijn. Dus nam hij' zijh steek af, boog" met ernstige hoffelijkheid, maar maakte geen aanstalten om af te stijgen, zoo^ als eerst zijn plan was geweest- Zij echter weerde met opgeheven hand de vormelijke beleefdheids vraag naar hare gezondheid af. Ik wilde u over Jack spreken, en Die alleen helpt sneb zonder schadelijk te zijn. I heim te verraden? En toch, als ge malar heel sterk aan kleinen Jack dacht en ook da'araan dat de square aan niets anders dan aan hem zou denkenvriéndelijke glans uit zijln oogen ongewone nerveusheid en daarop ver telde ze haar geschiedenis in zoo wei nig mogeliijk woorden. Squire Pengarth keek haiar strak aan, terwijl hij luis terde. Was het alleen om wille van Jack dat haar oogen vol tranen stonden en dat ze hu eens bloosde, dan weer doodsbleek weird? Ik zal zoo mogelijk de waarheid hiervan onderzoeken, zei hij. Enis die Fransche aanbidder van Ursula volgens u ook alan het zoeken gegaan Hij! stelde die laatste vraag met ge fronst voorhoofd, want er kwam een vaag vermoeden bij hem op, dat de Severeux wel eens èen dubbelzinnig spel kon spelen, hoe eerlijk hij voor En zonder zich om Mary’s aanwezig heid te bekommeren, nam hlij' Ursula’s hand en kuste die met een zoo over dreven hoffelijkheid dat Mary zich on willekeurig voorstelde hoe Tom Pen- gairth zoo iets zou doen en heel even en een beetje minachtend lachen moest. Misschien dat Ursula dien glimlach zag... misschien ook, dat ze haar ge liefde zorg voor eigen veiligheid op het hart wilde drukkenin elk geval ze keek over zijh schouders heen Mary aan en zei Mollie pis je nu eens heel' lief wilt zijln, ga dan naar huis en als Tom er nog niet js vertel hem je nieuwtje dan. Het is beter dat hij het uit de eerste hand hoort en ik zal nu meteen naar moeder Trevorrpw gaan. Ze zei het zoo dapper alsof ze niet de minste vrees voor heksen koes terde. Mary aarzelde even. Ze had er veel voor willen geven als ze niet haar huis had moeten gaan en nog meer ais’ ze den squire niet behoefde te ontmoe ten. Want hoe zou ze haar nieuws kun nen overbrengen zonder haar eigen ge- zich geweld aandoen om beleefd te vragen, wat zijn bezoeker wenschte. Jules de Severeux glimlachte flauw tjes. 4, Zooveel, antwoordde hij! hylgerid, dat ik graag bij u binnen zou komen om er uitleg van te geven, monsieur. Ofschoon Pengairth bij hun eerste onderhoud een vrij' gunstigen indruk van den jongen man gekregen had, bleef het feit, dat hijl een Fransch- man was en bovendien naar Ursula’s hand dong, hem een doom in het oog. Zooals u wilt, gromde hij1, maar u moet weten dat ik het erg druk heb'. Ik heb heel den dag in het zadel geze ten en zal denkelijk heel den nacht ook moeten rijden. Als ik ten minste de boodschap, die ik verwacht uit Pen zance, krijg. De Severeux ging op de minder vriéndelijke uitnoodiging i|n en kroop met eenige moeite het venster binnen. Hij zag er treurig uit met gescheur de kleeren, doornat en blootshoofds. Hijl grinnikte op het gezicht van de plassen water, die uit zijh kleeren dro pen en op den glad gewreven vloer kleine meertjes vormden. Ik malak m’n excuus, zei hijl, ofschoon u dat onnoodig vinden zult, als ik u mijh relaas verteld heb. Op zijh gelaat vertoonde zich een uitdrukking, van triomf, gemengd met een zekeren weerzin, waarvoor de squire geen uitleg wist te vinden. Maar toch vergat hij' dé wetten der gastvrij heid' niet zoozeer, dat hij zijh onwelko- men gast in dien onbehagelijken toe stand liet- pijn helpt As pirin afdoen de. Let erop, dat U de echte Aspirin krijgt met het Bayer-kruis den oranje band. onschadelijk niet aan haar,en verder over miss Cicely Mulliton, zijn verloofdedan zou ze er wellicht in slagen, niet te denken aan wat mijnheer Nathaniel haar verteld had over de bekendheid, van zijn broer met hare liefde voor hem... of dat hijl... uit medelijden met haiar had willen .trouwen. Heel langzaam liep ze de laan in en dacht laan de twee, die ge daar achteir liet èn die zooveel van elkan der hielden, ondanks de groote geva ren, tide hen- van alle kanten bedreig den. Och achter de wolken scheen altijd de zon, en die zou voor hen beiden nog wel eens doorbreken, maar voor haarzelf bestond er geen zon meerSir, zei ze en haar lippen trilden van voor halar was er niets anders jdan een altijd .grauwe hemel I Ze werd jn haar droomerijlen ge stoord door paardengetrappel, en ©ogenblikkelijk vergat Mary al haar zorg en medelijden met zichzelf, toen ze uitwijkend, de zorgvolle trekken op- het gelaat van den squire zag. En meteen riep ze hem aan, bliji, dat ze hem hier trof en niet in de sombere omgeving van zijn werkkamer. Mijnheer Pengarth I Mjjfoheer Pen- garthll Hijl hoorde halar dadelijk' en hielt, zijn merrie in en een oogenblik ving MaTy een blik óp uit zijn oogen, die ze veronderstelde, dat 'daar ook zou ge weest zijn, als hij miss Mulliton op dat het uiterlijk ook geweest was bijl zijn onderhoud met hem. Ja zeker, antwoordde Mary met wat meer opgewektheid, nu ze (dan vriend van Ursula verdedigen kon. Hij heeft er rijh woord op gegeven, daft hij' Jack zoeken zou.... en ik denk wel, dat hijl zich er aan houden zalnu hij1’ het uit liefde doelt. De square zuchtte en keek de lange laan door. Dat is een heel krachtige reden, denkt u pok niet, miss Mary? vroeg hij' zacht. En met bevende stem, die ze on danks haar trots nauwelijks kon hou den, antwoordde ze: Ochja 11 en dacht aldoor aan Cicely Mulliton. Tegen een opko mende ongesteld- L 1' NIEUWE SNEEKER COURANT Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worden In beide bladen opgenomen. doo® Controle op de oplaag toegestaan. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranjeband-buisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. toen onverklaarbare wijze stierf. Semmelweiss en Lister brachten hier redding. In 1844 kwam de eerste als jong Hongaarsch assistent aan de eerste afdeeling van de verloskundige kliniek te Weenen, en de eerste maand dat hij er was stierven van de 208 kraamvrouwen 48 aan kraamvrouwenkoorts, in 1846 stierven er totaal 451 vrouwen, terwijl in de 2e afdeeling, waar geen studenten werkten doch vroedvrouwen, ’t aantal sterfgevallen nauwelijks een vijfde was. Dit probleem hield Semmelweiss voortdurend bezig. Dan sterft een vriend van hem aan bloed vergiftiging, doordat hij per ongeluk door een andere student met een ontleedmesje gewond De ontwikkeling der chirurgie. Onder voorzitterschap van den heer dr. Klein vergaderde het Natuurkundig Genootschap Woensdagavond in hotel Hanenburg. De heer j. A. C. Schepel, chirurg alhier, sprak over: De ontwikkeling der chirurgie. Zelfs de praehistorische mensch, van wien eigenlijk slechts weinig meer bekend is dan zijn werk vormt een nieuwe grondslag voor de heelkunde, welke grondslag verbreed wordt als W. Harvey in de aanvang van de 17e eeuw de bloedsomloop ontdekt. In veel landen bestond er een hevige tegenstelling tusschen de genees- heeren en de barbiers, die de kleine ingrepen verrichtten, welke nog mogelijk waren; zoo ook in Frankrijk, waar Lodewijk XV echter voor de barbiers, dus chirurgijns, in de bres sprong en hen gelegenheid liet geven zich verder te be kwamen. Toch waren er onder die barbiers- chirurgijns voor dien tijd zeer bekwame; spr. noemde Ambroise Paré, de gruote chirurg van de 16e eeuw, die in ’t Hotel Dieu te Parijs veel kennis opdeed, een nieuwe manier van bloed- stelping toepaste in plaats van het gebruik van kokende olie en dichtbranden en die ook de onderbindingsdraden tegen bloedingen toepaste. In dien tijd legde een barbiersfamilie zich vaak op één bepaalde operatie toe, waarvan de ken nis van vader op zoon overging; zoo had men breuksnijders, steensnijders enz. Spr. vertelde van den Engelschman Chapman, die in 1730 de verloskundige tang uitvond, waarmee hij zeer geheimzinnig was en welk instrument van vader op zoon overging, tot een der afstammelingen, die geld noodig had, de tang aan het Neder- landsch Medisch Genootschap verkocht, die de tang weer aan de leden tegen een hooge prijs mocht verkoopen. Toen verlossingen er mee niet goed slaagden, bleek dat de Engelschman maar de 'helft van de tang had verkocht! Men ziet, dat van uitwisseling van wetenschappelijke methoden geen sprake was. Ook de 18e eeuw bracht echter hare vorderingen o. a. door sa menwerking van verschillende vakken; zoo werd de physiologic van de adc’fi'rëling-bekend door de vorderingen van de chemische wetenschap. Aan het begin van de 19e eeuw moet de tech niek van het opereeren geweldig geweest zijn, immers narcose was niet bekend, in enkele se conden vaak moesten dus om de hevige pijnen bepaalde ingrepen verricht; er werden dus snel alle zieke deelen weggesneden. De beroemdste oorlogschirurg van Napoleon verrichtte eens in 24 uur 200 amputaties. Welk een groote invloed moet de persoon van de chirurg op de menschen gehad hebben om hen tot de operatie met zoo verschrikkelijke pijnen, te brengen. Anderzijds is dit verklaarbaar, omdat bv. een galsteenlijder, die bedreigd werd met hevige pijnen gedurende zijn geheele leven, tenslotte de operatie de voor keur zal hebben gegeven. Maar naast de pijnen kwamen de gevaren van een funeste afloop der operatie. Onbewust brachten de chirurgen, die vaak zoo van de ontleedtafel aan het ziekbed of de operatietafel verschenen, de meest virulente bacteriën in de wonden. Vaak werd pluksel, dat voor het verbinden van wonden'werd gebruikt, door patiënten gemaakt; zoo was de sterfte on der geopereerden geweldig; er waren toen hospitalen, waar 80 van de wonden door hospitaalgangreen waren aangetast. Wel was in 1850 de narcose gevonden, doch wat gaf het pijnloos opereeren als de patiënt later toch op vrouwen vertoont zich, en nu beseft Semmel weiss dat hij en de studenten zelf de moorde naars geweest zijn, door uit de ontleedkamers direct naar de verloskamers te gaan. Hij wascht zich thans met chloorwater, laat dat ook de stu denten doen en zie: de sterfte onder de kraam vrouwen daaii in één maand van 24 tot 1 Semmelweiss, het Boedapester broekje, zooals de professoren te Weenen hem noemden, had de dood overwonnen. Men geloofde hem echter niet en onder een voorwendsel kreeg hij ont slag. In Boedapest kreeg hij aan het hospitaal een nieuwe aanstelling en geloofde men hem. Hij richtte zich tot alle professoren ter wereld met de waarschuwing: „wasch, wasch, wasch”, doch voor het meerendeel sloeg men z n raad in de wind. Semmelweiss vond eeq tragisch einde in een krankzinnigengesticht. Zijn vinding was er een uitsluitend aan redeneering te dan ken, hij bracht ze niet in verband met bacte riën, tot welker ontdekking Leeuwenhoek in de 18e eeuvz de stoot gaf. Terzelfder tijd als Semmelweiss kwam echter op de jonge Fransche chemicus Pasteur, die vond dat iedere rotting gevolg is van smetstof van buiten. Het was Joseph Lister te Glasgow, die dit ter harte nam en bij operaties be gon te werken met carbolwater, waarmede hij verbanden drenkte, terwijl hij ook de carbol- spuiting toepaste om de lucht te ontsmetten. Hij paste dit alles het eerste toe bij gecompliceerde fracturen, de meest gevaarlijke voor gangreen, doch bij Listers methode was er geen sprake van wondkoorts. Nu werden nieuwe verschieten voor de chirurgie geopend; nu het hospitaal gangreen was verdwenen waren ook operaties mogelijk welke men vroeger niet aangedurfd had, bv. inzake de maag enz. Het geheele ka rakter der chirurgie veranderde tusschen 1870 en 1900; men kon nu conserveeren inplaats van amputeeren, bewaren en opbouwen inplaats van afbreken. Noemde Semmelweiss de oorzaak van de bloedvergiftiging nog lijkensmetstof, toen Robert Koch in 1876 in Posen de miltvuurbacil als ver wekker van deze speciale ziekte kon aan wij zen, vond men spoedig de bacteriën welke van de verschillende infecties de oorzaak waren: de strepto- en staphylococcen, de tetanusbacil enz. en in de laboratoria kon gezocht naar de beste zijn talent, wonden toe te brengen en zijn talent voor teekenen, heeft geopereerd. In dezelfde grotten in Z.-Frankrijk, waarin men de prae historische teekeningen heeft gevonden, trof men schedels aan met een gat van een rijks- daalder grootte, niet door een wond veroor zaakt, maar blijkbaar door operatieve behande ling, en ook niet op de doode mensch, doch op de levende, want een beenwoekering aan de rand van dat gat wijst op een (genezingsproces. Vermoedelijk betreft het in die gevallen echter geen operatieve ingreep terwille van genezing, doch een magisch proces. Het staat echter vast dat de praehistorische mensch al geopereerd heeft. Wat de historische tijd betreft, uit het Oude Egypte is weinig be langrijks bekend, een medische wetenschap is er niet geweest, men kende er geen anatomie, als men mocht denken dat het maken van mummies daartoe toch aanleiding moest heb ben gegeven, dient er op gewezen dat dit werk slechts door de laagste kaste mocht uitgevoerd, en de hoogere, ook de doktoren, er niet bij tegenwoordig mochten zijn. Van Babylon is echter bekend dat de chirurgie er wel werd toegepast, er is op een steenen tafel een wet antiseptics er tegen; van het carbol kwam men al gauw tot sublimaat; de besmetting uit de lucht bleek niet van veel beteekenis, zoodat de carbolspray werd afgeschaft en toen men de instrumenten uitkookte, handschoenen gebruik te bij de ingreep, die ook konden uitgekookt, de jassen enz. in de autoclaaf bracht, meende men de antiseptica niet meer noodig te hebben. Schimmelbusch had, meende men, de grenzen aangetoond voor het gebruik van antiseptica, toen hij muizen aan de staart besmette met milt- vuurbacillen en daarna antiseptica toepaste, die echter niets hielpen, de muizen stierven. Men ----- -- meende dat hiermede het hoofdstuk der che- wordt. Hetzelfde ziektebeeld als bij de kraam- f mische antiseptica was afgesloten, dat men het bij operaties met de a-sepsis kon doen. Meende, zegt spr. met nadruk. Sedert 1900 behandelde men gecompliceerde fracturen volkomen afwachtend, de wond werd behandeld alsof er geen breuk, de breuk alsof er geen wond was, een steriel verband werd gelegd. Von Bergmann, de groote chirurg van 4 oorlogen, zeide: „de natuur redt zich wel, er moet enkel een steriel verbandje op.’’ Schot wonden van verre afstand bleken vrijwel steriel te zijn. Toen kwam echter de wereldoorlog, de ge wonden kwamen bij duizenden; met een steriel gaasje werden de wonden aan het front ver bonden en dagenlang waren de zoo verbondenen onderweg naar de ziekenhuizen en toen bleek de vergissing, alle wonden waren geïnfecteerd, amputaties waren aan de orde van de dag. Men liet het eerst op z’n beloop, ook omdat de chi rurgen aan het front het eindresultaat ver weg in de hospitalen niet zagen. Maar eindelijk be gon men in te zien, dat het zoo niet langer kon. Men herinnerde zich weer lang vergeten proe ven, welke hadden aangetoond dat bacteriën zich eerst na 6, 10 of 12 uur ontwikkelden en vermenigvuldigden, hetgeen voorkomen kan als men de wonden direct uitsnijdt. Iedere wonde binnen 6 uur na het toebrengen uitgesneden en gedesinfecteerd kan genezen. Men begreep nu ook, dat Schimmelbusch bacteriën zoo uit de broedstoof voor z’n proeven genomen had, dus op z’n hevigst virulent, waartegen geen anti- septicum hielp, doch de met de granaatscherven, i aarde enz. in de wonden terecht gekomen bac- teriën waren dat niet, hadden tijd noodig om i zich te ontwikkelen en daarom kon men ze met I antiseptica in de eerste uren na de verwonding de baas worden. Spr. heeft hier de groote lijnen der ontwikke ling van de chirurgie gegeven, ontwikkeling van een onzeker vak vol gevaren, tot een zeker vak met vaste diagnostiek en methodiek. Kan men nu op z’n lauweren gaan rusten, is alles be reikt? Kan nu alles weggenomen worden, wat het bereiken van ieders natuurlijke leeftijd be lemmert? Helaas is men zoover niet, hier duikt immers het kankerprobleem op, tegenover de voortgeschreden gevallen waarvan wij nog machteloos staan. Echter zal het toch eens ge lukken ook hier de oplossing te vinden, al lijkt van Hamoerabbi (2000 v. Chr.) gevonden, waarin de belooning geregeld werd voor de chirurg die met de bronzen priem een geslaagde operatie uitvoerde, slaa,gde ze niet dan moesten hem beide handen afgehouwen worden. Deze bepalingen zullen stellig de belangstelling voor het vak niet geanimeerd hebben! De bijbel be- vat weinig op het gebied der chirurgie, de Talmud echter beschrijft allerlei operaties en het hechten van wonden, ze schreef reeds voor dat die niet met de vingers beroerd mochten worden; ook een keizersnede wordt beschre ven. Waarschijnlijk stamt deze kennis echter niet uit Israël, doch is ze afkomstig uit de Grieksch- Alexandrijnsche school. Bij de Hindoes werd al heel wat aan de chirurgie gedaan, men deed er o.a, aan neusplastiek, een operatie de moeite t waard in een land waar de straf van het af- ,j snijden van neus of ooren veelvuldig voorkwam. De instrumenten, welke de Hindoes gebruikten, waren reeds zeer fijn, enkele toonen gelijkenis met de moderne. Een medische wetenschap werd echter eerst opgebauwd in Griekenland, waar Hippocrates als de vader van de genees- kunst kan worden beschouwd; de werken van hem en zijn volgelingen, veelal familieleden, zijn de grondslag van de Grieksche school en verrassend knap, zij vermelden ook de mis lukte gevallen en verraden minutieuse waar neming van verschijnselen aan het ziekbed. Deze Grieksche wetenschap miste echter de theoretische grondslag, de anatomie was niet toegestaan, eerst in de derde eeuw voor Chris tus, toen het centrum van deze wetenschap zich verplaatste naar Alexandrie, kon men de anatomie beoefenen. Uit de Alexandrijnsche tijd kent men niet veel, de Romeinsche edelman Celsus deelt er iets van mee; voor de dan vol gende Romeinsche tijd is ’t werk van Galenus toonaangevend, hij is een veel schrijvend me dicus en geeft ook anatomie, tot de renaissance gold zijn werk als dogma, en toen bleek dat hij de menschheid te pakken had gehad, hij had geen menschen, doch varkens geciseerd! Na Galenus trad stilstand in de vorderingen der heel- en geneeskunde in en gaandeweg ging veel van het bekende weer verloren, zoodat in de Middeleeuwen de chirurgie weer in de kinderschoenen was teruggevallen; het concilie van Tours verklaarde dat de kerk een afschuw had van bloed, zoodat de doktoren van allerlei ingrepen moesten afzien en aan de anatomie niets werd gedaan. Toch werden er in de Mid deleeuwen nog wel eens verrassende ontdek kingen gedaan; zoo beweerde reeds Monteville, een arts te Montpellier, in de 13e eeuw, dat ette- ring van wonden verkeerd was. Met de opbloei van het geestelijk leven in de renaissance leefde ook de geneeskunde en heel kunde op. Leonardo da Vinei ontleedde in het geheim 30 lijken en gaf er prachtige teekenin gen van; kort na hem kwam Vesalius, wiens ontleedkundige werken, dank zij de uitvinding der boekdrukkunst, verspreiding konden vinden;

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1