1 I .1 No. 41 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Woensdag 21 Februari 1934 50e Jaargang Dit No. bestaat uit 2 bladen. W IJ M B R ITS E R AD E E L. I OFFICIEEL GEDEELTE. L. e K V HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend dat door hen aan P. MIEDEMA, eigenaar van de bakkerij Hoogend no. 24 en zijn rechtverkrijgenden een nieuwe voorwaarde is opgelegd, betref fende het stoken van de oven met magere kolen. SNEEK, 21 Februari 1934. 1 Januari 1935 een toelage uit de ge meentekas te vcrleenen, berekend naar f 512.50 per jaar. Z. h. 8. conform besloten. Punt IX. Adrés van het Bestuur der „Nieuwe Vereeniging voor Christelijk Na tionaal Schoolonderwijs te Gaastmeer” om medewerking voor de stichting eener bijzon dere lagere school aldaar, met voorstel van 3urgemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren: Zooals Uw College bekend is, zijn de in Gaastmeeir bestaande Hervormde en Gereformeerde school tot één school vereenigd. Het Bestuur der „Nieuwe Vereeni- ging voor Christelijk Nationaal School onderwijs te Gaastmeer’.’, gevestigd te Gaastmeer, verzoekt thans bij adres van 23 Januari j.l. en onder overleg ging der vereiischte stukken, aan Uwen Raad om medewerking te willen verltee- nen tot de stichting van een bijzondeirje lagere school. Nevens deze aanvraag legt voor- noemd bestuur over een schrijven, waar in het verklaart genoegen te willen nemen met het schoolgebouw, thans in gebruik bij de Hervormde Schoolver- eeniiging. In vemband met deze aanvraag wen- schen wij1 het volgende onder U we aan dacht te brengen. Toen tot samenvoeging der beide scholen te Gaastmeer was besloten, kwam o.la. aan de orde de vraag, welk schoolgebouw de gezamenlyke kinde ren voortaan zou huisvesten. Veel werd door de „nieuwe” gchool- vereeniging gevoeld voor het gebouw der Gereformeerde Schooi, dat geheel vriji staat en door een flink open ter rein is omgeven. Evenwel zou het in grijpende veranderingen moeten onder gaan, eer men van een aan moderne, binnen de perken blijvende eischen be antwoordend schoolgebouw' zou kunnen spreken. Zoo zou de houten scheidingswand tusschen de leslokalen door een steenen muur moeten worden vervangen, ter wijl ook tenminste één der buitenmuren verbeterd zou moeten worden. Feite lijk zou een geheel nieuwe school hier de oplossing zijn, als de financiën het toelieten. Een vriji aanzienlijk bedrag zou dus bij verbetering dezer school langs den weg van art. 72 der Lager Onderwijs wet 1920 beschikbaar moeten worden gesteld. Bovendien zou het schoolbe stuur de aanspraak behouden op de vergoeding ex art. 205 dier wet, welke per jaar f395.18 bedraagt. De andere school, de Hervormde, is zooals U weet eigendom van de ge meente en is indertijd in bruikleen af gestaan conform de bepalingen van genoemde wet. Dit schoolgebouw voldoet, dank zij de in 1932 aangebrachte verbeteringen, aan hoogere eischen dan het zooeven genoemde en de noodzakelijkheid van ingrijpende veranderingen in de mate als bovenbedoeld is hier niet aanwezig. Bij keuze van dit gebouw zou over dracht in eigendom aan het schoolbe stuur conform de Lager Onderwijswet 1920 de beste oplossing zijn. Deze school heeft echter bij de andere dit tegen, dat zij niet zoo gunstig is gede gen, n.l. vlak tegen het kerkhof en de Nederlandsch Hervormde Kerk, terwijl de toegangsweg er heen niet breed is. Het speelterrrein zou vergroot moeten worden, waarvoor de nooidige ruimte aan de achterzijde wel aanwezig is. De vraag, op welk schoolgebouw de keuze zal vallen, is ons uiteraard lang niet onverschillig. Financieel is het voor de gemeente ontegenzeggelijk veel voordeebger, wanneer de Hervormde School wordt genomen. Natuurlijk gaat dan de eigen dom van dat gebouw voor de gemeente teloor, hetgeen echter in verband met de bepalingen der wet financieel e be- teekenis mist. Wel moeten by de keuze van dit ge bouw eenige verbeteringen'worden aan gebracht, bestaande in vergrooting van garderobe en speelplein. Bovendien en dit is een voornaam punt vervalt dan de thans ten laste der gemeente komende vergoeding ex art. 205, groot f395.18 per jaar voor de Gereformeerde School, hetgeen dus een gekapitaliseerde besparing betee- kent van rond f 80Q0. Wanneer daarentegen de kinderen in de Gereformeerde School worden on dergebracht, dan blijft de zooeven ge noemde vergoeding ex art. 205 ver- Als w ijl dus te beslissen hadden, dan GOEDKEURING VAN EEN PLAN VAN HERZIENING VAN HET UITBREIDINGSPLAN VAN SNEEK. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ingevolge art. 37, 4e lid, der Wo ningwet ter openbare kennis, dat bij besluit van Gedeputeerde Staten van 7 Februan 1934, no. 128, is goedgekeurd het raads besluit van 27 December 1933, no. 8, tot vaststelling van een plan van herziening van het bestaande plan van uitbreiding der ge meente Sneek, welk herzieningsplan omvat een klein gedeelte van het in dat plan van uitbreiding begrepen gebied, dat ligt ten Zuidoosten van het einde van de Kanaal straat bij de spoorhaven. Het goedgekeurde plan van herziening ligt ter gemeente-secretarie, 2e’ afd., voor een ieder ter inzage. SNEEK, 21 Februari 1934. De Burgemeester voornoemd, P. J. DE HOOP. het beroepschrift der gemeente Bolsward tegen de opheffing als 111e klas weg van den weg langs den zeedijk, vanaf den Af sluitdijk tot Makkum. B. en W. adviseeren: Door dein Raad der gemeente Böls- ward is besloten in beroep je gaan by de Kroon tegen het besluit van Gede puteerde Staten dezer provincie dd. 13 December 1933, waarbij' de indeeling in klasse III van den weg langs den Zeedijk, van den Afsluitdijk tot Mlak- kum, is opgeheven en deze weg geslo ten is verklaard voor motorrijtuigen 'en aanhangwagens, waarvan de grootste wielbelasting meer bedraagt dan 1400 K.G. Burgemeester en Wethouders dier gemeente verzoeken’thans aan dit be roepschrift adhaesie te willen betui gen, daar h.i. ook de belangen dezer gemeente hierbij ten nauwste zijln be trokken. (Het bovenbedoelde raadsbe sluit ligt voor U ter secretarie ter in zage). Inderdaad heeft deze aangelegen heid ook voor onze gemeente zonder twijfel beteefcenis. Reeds jaren wordt geijverd voor de totstandkoming van een primairen weg HeerenveenAfsluitdijk, tot nu toe blijkbaar zonder resultaat helaas. Het is voor de economische belan gen van den Zuidwesthoek dezer pro vincie van overwegend belang een rui me en aan de eischen van het moderne verkeer beantwoordende toegangsweg naar den Afsluitdijk te verkrijgen. Het kan de bevoegde autoriteiten niet te vaak onder het oog worden gebracht, dat deze primaire weg voor de levensbelangen van deze geheele streek van overheerschende beteeke- nis is. Zoolang aan deze gerechtvaardigde wensch door de Regeering nog niet is voldaan, moet de eenigste recht- streeksche wegverbinding van dit deel der provincie naar den.' afsluitdijk voor het IIIe klas verkeer indien ©enigs zins mogelijk behouden blijven, zij het dan ook als noodmaatregel. Daarom is het noodig het beroep schrift van Bolsward krachtig te onder steunen, opdat althans de bestaande verkeersgelegenheid niet nog meer ver slechterd worde. Wlij stellen U mitsdien voor aan' dat adres adhaesie te betuigen en het de zerzijds aan de Regeering te zienden schrijiven in bovenvermelden zin te doen luiden. Z. h. s. conform besloten. Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verhaal van de ingevolge de vet van 29 December 1933, Stbl. 780, ver- chuldigde couponbelasting. Z. h., s. conform besloten. Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Vehouders tot beschikbaarstelling opnieuw jan een bijdrage voor extra-steun aan werkloozen, thans over 1934. B. en W. adviseeren: Evenals de twee voorafgaande jaren kan ook voor 1934 extra-steun voor de aanschaffing van kleeding, dekking en schoeisel worden verleend aan daar voor in aanmerking komende werklooze gezinshoofden, die hetzij uitkeering ontvangen ingevolge een steunrege ling, hetzij bij een van rijkswege ge subsidieerde werkverschaffing zijn ge plaatst, met dien verstande, dat werk- loozen, die uit een werkloozenkas trek ken en reeds langdurig werkloos zijln en gedurende die werkloosheid uitkeering hebben ontvangen ingevolge een steun regeling dan wel bij een van Rijkswege gesubsidieerde werkverschaffing heb ben gewelkt, eveneens voor de hiér- bedoelde extra-hulp' in aanmerking ko men. Per gemeente mag als regel niet meer worden besteed dan een bedrag, dat verkregen wordt door het gemid deld aantal werkloozen ter plaatse te vermenigvuldigen met f4.20. Waar dit gemiddelde te berekenen over de eerste 10 maanden van 1933 voor Wijlmbrits era deel is vasitgesteld op 178, kan hier derhalve ten hoogste f747.60 voor extra-steun worden uitgegeven. Het Nationaal Crisiscomilbé neemt hiervan 50 voor zyn rekening, indien de gemeenteraad een overeenkomstige bijdrage geeft. Wy zijln van oordeel, dat voor bovenge meld doel een bijdrage uit die gemeente kas van 50 «/o van f747.60 is f373.80 wel gewettigd is en stellen U mitsdien voor dit bedrag beschikbaar te stiellen ten laste van den dienst 1934 en de ge- meentebegrooting dienovereenkomstig te wyizigen. Ter bekoming van een gelijke bij drage zal vervolgens een aanvraag 'bij het Nationaal Qrisiscomité worden in gediend. Z. h. s. conform besloten. ressorten der gemeente Wijmbritsera- gehuldigd, terwyl de kans op een aan deel” op te dragen aan J. Bekema te Wolsum tegen een toeslag berekend naar f 1537.50 per jaar; b. aan den oud-reiniger L. Bekema te Westhem vanaf 1 Februari 1934 tot de school; 4. een bedrag van f750.ter be schikking van genoemde vereeniging te stellen ter bestrijding van de uit de samensmelting der scholen voort vloeiende kosten. Z. h. s. conform besloten. Punt X. Aanvragen van besturen der bij zondere lagere scholen om een voorschot op de vergoeding ex art. 101 der Lager Onder wijswet 1920 over 1934, met voorstel van Burgemeester en Wethouders. B. en W. adviseeren: De besturen der bijzondere scholen in deze gemeente hebben, evenals vo rige jaren, een aanvraag ingediend om voor het loopen.de jaar een voorschot uit de gemeentekas te mogen ontvan gen op de vergoeding, bedoeld in het le lid van art. 101 der Lager Onder wijswet 1920, de z.g.n. exploitatiever goeding. Ingevolge het 3e lid van art. 103 der wet verleent de gemeenteraad bedoeld voorschot tot ten hoogste 80 van het geen terzelfder zake voor de overeen komstige openbare lagere scholen is uitgegeven over het laatste dienstjaar, waarover de rekening is gesloten, in dit geval de rekening van den dienst 1931. De exploitatiekosten van de open bare lagere scholen bedroegen over dat jaar f 15.47 per leerling. Het voorschot voor 1934 zou derhalve kunnen worden vastgesteld op 80 ®/o van f 15.47 is f 12.38 per leerling. Echter dient niet uit het oog te wor den verloren, dat tengevolge de ophef fing van een viertal openbare lagere scholen het kostencijfer per leerling over 1934 aanmerkelijk zal dalen en vermoedelijk f 10.h f 11.misschien zelfs nog lager zal worden, naar welk bedrag ook de vergoeding ex art.. 101, le lid aan de schoolbesturen over dat jaar uit te keeren, zal worden berekend. Indien dus het voorschot 1934 naar het hierboven vermeld bedrag per leer ling zou worden vastgesteld, dan zou over dat jaar aan voorschot meer wor den ontvangen dan t.z-t. aan. vergoe ding kan worden uitgekeerd, zoodat te rugstorting van min of meer belang rijke bedragen door de schoolbesturen in de gemeentekas zou moeten -plaats hebben. Mede naar aanleiding van een bij ons van een schoolbestuur ingekomen ver zoek om inlichtingen te dezer zake, heb ben wij de besturen der bijzondere scho len in deze gemeente op grond van het vorenstaande aangeraden voor het jaai 1934 een voorschot aan te vragen van niet hooger dan 70 van f 15.47 per leerling, waardoor.zal worden voorko men, dat bij de afrekening over dat jaai een belangrijk bedrag in de gemeente kas fnoet worden teruggestort. Zooals U uit bijgaanden staat kar blijken, hebben vrijwel alle schoolbe sturen deze raad ter harte genomen er voor 1934 een voorschot aangevraagd berekend naar een percentage van 70 of lager. Wijl stellen U daarom voor he{ voor schot op de vergoeding, bedoeld in art. 101, le lid der Lager Onderwijswet 1920 voor het jaar 1934 vast te stellen op de bedragen vermeld in de voor laatste kolom van den hierbij gevoeg- den staat en de uitbetaling van die be dragen te doen plaatsvinden in twee termijnen, vervallende op nader door ons te bepalen data in de maanden Maart en September 1934. Wat het voorschot op de vergoeding voor het vakonderwijs betreft, zij opge merk*, dat er, wanneer de opheffing der vier O. L. Scholen onherroepelijk wordt, geen handwerkonderwijlzeressien meer bijl het openbaar lager onderwijs in deze gemeente werkzaam zullen zijn. Op een vergoeding ex art. 101, 9e lid zal dan door de besturen der bijzondere scholen geen aanspraak meer kunnen worden gemaakt. De kosten van het handwerkonderwijis zullen dus voortaan uit de exploitatievergoeding (art. 101, le lid) moeten worden betaald. Hiermede hebben wij de schoolbe sturen bereids in, kennis gesteld. Het komt ons gewenscht voor de slechts nog voor een gedeelte toe te kennen vakonderwys-vergoeding, wiat het voor schot daarop betreft, vast te stellen in een volgende vergadering, wanneer iets definitiefs omtrent de opheffing der scholen bekend is. Deze vergoeding kan dan direct worden afgerekend met de schoolbesturen, zijl het ook „offi cieus”. Het behoeft haast wel niet gezegd, dat wy|, byf hetgeen wy hierboven schre ven, zijn üjtgegaan van de gedachte, dat de by de Kroon tegen de opheffing van bedoelde scholen ingest elide beroe pen zullen worden afgewezen. Z, h. s. conform besloten. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en aan zou de keuze niet twyfelachtig zyh. Wy hebben deze zaak met den heer In specteur van het L. O. besproken en na ampele overweging zijn wy tot de con clusie gekomen, dat hier een compro mis met het bestuur der gecombineerde school moét worden getroffen, om te bewerkstelligen, dat de Hervormde School wordt gekozen. Waar de nieuwe schoolvereeniging, welke, bijl wyke van spreken, met een schoone lei begint, den eersten fijd uiteraard over niet te ruime kasmidde len beschikt, zou er een compromis zijn te sluiten in dien zin, dat de gemeente aan het bestuur dier vereeniging een bedrag fonds perdu geeft, te stellen op f750. Dit is dus als ’t ware te beschouwen als een soort afkoopsom van de ge meente, waartegenover dan het school bestuur afziet van de Gereformeerde School en öp de Hervormde School zijn keuze laat vallen. Hiertoe heeft het schoolbestuur zich op' de aangegeven basis bereid ver klaard. De vraag zou kunnen rijzen of, indien het toch de bedoeling is de nieuwe ver eeniging aan kasgeld te helpen, niet kan worden volstaan met het verstrek ken van een renteloos voorschot. De nieuwe combinatie zou dan echter reeds direct met een schuld worden bezwaard, waartegen het schoolbestuur, gezien de strekking van het in beginsel met de gemeente tot stand gekomen compro mis, bezwaar heeft. Het gaat er hier niet in de eerste plaats om het Bestuur aan kasmiddelen te helpen, doch meer om te voorkomen, dat de nieuwe ver eeniging met schuld begint. De kosten voor voorbereiding der samensmelting zijn b.v. niet onbelangrijk geweest. Wij denken o.a. aan de kosten verbonden aan het verkrijgen van rechtspersoon lijkheid en de kosten van verschillende conferenties, zoowel in Gaastmeer als elders gehouden. Afgezien van Let fi- nancieele voordeel dat dp gemeente bij het compromis heeft, zou het zelfs niet billijk zijn, dat de nieuwe schoolvereeni ging deze kosten nest dragen, Zijl zijln immers gemaakt in het algemeen be lang. Tengevolge van de samensmel ting toch worden zoowel de rijks- als de gemeentefinanciën ontlast. De voorgestelde oplossing is finan cieel voor de gemeente alleszins aan te bevelen, want bedacht moet worden, dat tegen een eventueele keuze van het Gereformeerd schoolgebouw en als ge volg daarvan het bestendigen der ver goeding art. 205, niets van gemeente wege zou kunnen worden gedaan. Laat de gemeente zich financieel ge heel onbetuigd dan bestaat de vrij groote kans, dat het schoolbestuur gaat handelen naar eigen inzicht, dat sympa thiseert met de keuze van de Gerefor meerde school, welke, niet het minst ook om het behoud der vergoeding ex art 205 der wet, voor hem het meest aanlokkelijk is. Waar hier voor de gemeente een behoorlijke bezuiniging is te verkrijgen, zonder dat eenig belang daardoor be paald wordt geschaad, lijkt ons het bo venaangegeven compromis alleszins aannemelijk. Teneinde zekerheid te hebben dat de hieruit voortvloeiende wijziging der ge- meentejbegrooting zou worden goedge keurd, hebben wij’ ons vooraf met hee- ren Gedeputeerde Staten verstaan. De ze hebben verklaard tegen het voor gestelde geen bezwaar te hebben. Waar het verzoek om medewerking tot stichting van een bijzondere school in den aanhef van dit voorstel vermeld, voldoet aan de eischen gesteld bij art. 73 der Lager Onderwijswet 1920 is dit verzoek voor inwilliging vatbaar. Na onze uiteenzetting van feiten hiier- ly>ven, meenen wij' met deze mededee- ling te kunnen volstaan en stellen wij U voor: 1. aan het bestuur der „Nieuwe Ver eeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Gaastmeer”, geves tigd te Gaastmeer de noodige mede werking te verleenen tot het stichten van een byzondere lagere school al daar; 2. het gebouw der voormalige open bare lagere school te Gaastmeer, thans in gebruik b'y het bestuur der Hervorm de School aldaar, voor zooveel noodig aan den openbaren dienst te onttrek ken 3. dit gebouw, ter gevolggeving aan de sub 1 bedoelde medewerking, aan voormelde vereeniging beschikbaar te stellen door het haar om niet in eigen dom over te dragen en vooraf de noo dige verbeteringen hieraan aan te bren gen, bestaande in vergrooting van de in het schoolgebouw aanwezige garde- robe, alsmede van het speelterrein bij Wethouders tot betuiging van adhaesie RAADSVERGADERING van Vervolg. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders inzake de dorpsreiniging voor ressort Nijland. ,B. en W. adviseeren: De dorps reiniger L. Bekema' te Westhem, die sedert kort van een. vrij langdurige zjekte is hersteld en den zeventigjarigen leeftijd reeds bijna heeft bereikt, heeft ons, na met hem gepleegd overleg, verklaard zijn werk zaamheden wel te willen neerleggen en geheel aan zijn zoon, J. Bekema, dié thans medecontractant is, over te la ten voor den nog resteerenden pacht- termijn, indien hij zich slechts van een voldoend bedrag voor levensonder houd, een zieker pensioentje dus, ver zekerd zou mogen achten. De jonge Bekema bleek desgevraagd bereid alleen als contractant voor de dorpsreiniging in het ressort Nijlajid op te «reden. Met genoemde reinigers is na samen- spreki'ng op de volgende basis overeen stemming bereikt. Bekema Sr. doet thans afstand van het op 1 Januari. 1935 eindigende con tract en ontvangt tot dien datum de helft van de toeslag ad f 1025.welke hij' iln functie ontving, derhalve een be drag mar f 512.50 per jaar. Bekema Jr. blijft zoolang alleen con tractant en ontvangt boven zijln eigen toeslag ad f 1025.— nog de andere helft van zijn vader’s toeslag, zoodat hij dus voor de geheele exploitatie een toeslag krijgt uitbetaald naar f 1537.50 per jaar. Hem wordt dan toegestaan zijn zoon als hulp in dienst te nemen. De oude Bekema is vrij om, wanneer hij hiertoe lust gevoelt, nog enkele lichte bezigheden, zooals veegwerk, te verrichten. Een en ander te rekenen met in gang van 1 Februari 1934. Voor de toekomst staat de gemeente uiteraard volkomen vrij. Alleen is aan de oude Bekema mede gedeeld, dat hij niet behoeft t'& vree- zen, dat de gemeente na afloop van dit jaar zich financieel geheel van hem zal ontdoen. Wij hebben in dit verband een toelage genoemd van f 300.voor 1935, telken jare opnieuw vast te stel len. Overigens komt dit punt in. het na jaar aan de orde. Met de reinigingscommissiie hebben wiji terzake van bovenvermelde rege ling contact gehouden en het is met haar instemming dat wy U thans voor stellen: a, met wijziging in zooverre van Uw besluit dd. 30 October 1933 de exploitatie der dorpsreiniging voor het ressort Nyland met ingang van 1 Fe bruari 1934 tot 1 Januari 1935 onder de byraiylsbcsluit van 9 October 1926 vastgestelde en sedert gewy'rigde „Al- gemeene en IJiijzondere Voor waarden geldend voor de exploitatie va,n den Reinigingsdienst in de verschillende 4 NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) ICIX wyi U.t- IVLVIXJ Vp VVU «&CU1* zicnlyke uitgaaf der gemeente voor ver betering dier school via art. 72 der wet binnen afzienbaren tijd vrjjf groot moet worden geacht. 3

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1