Ro. 44 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRM Co. annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) Uit onze Raadzaal. Zaterdag 4 Maart 1934 50e Jaargang Dit No. bestaat uit J bladen. j RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. K Advies van Burgemeester en Wethouders d.d. 24 Fe bruari 1934: Onder verwijzing naar hetgeen wij over deze aange legenheid hebben opgemerkt in de memorie van antwoord op de rapporten der secties voor het onderzoek der ge- meente-begrooting voor 1934 (bijlage no. 164 van 1933, blz. 486) ontraden wij de aanneming van vorenstaand voorstel. In ons standpunt, in de memorie van antwoord ontwikkeld, is geen wijziging gekomen. De principieele bezwaren tegen het voorstel brengen wij nogmaals in het kort 'onder Uw aandacht. De verzekering tegen de nadeelige gevolgen van de werk loosheid is door het Werkloosheidsbesluit 1917 gestempeld tot een zaak van de vakvereenigingen, het rijk en de ge- Door den heer Van der Veen is het volgende voorstel met toelichting ingediend: Ondergeteekende stelt U voor het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; BESLUIT: tot het verleenen van een bijslag aan de kastrekkende werkloozen, tijdens de duur dat dezen werkloozenuitkee- ring ontvangen uit de gesubsidieerde werkloozenkas, gelijk aan het verschil met de uitkeering die dezen anders zouden ontvangen indien zij in aanmerking kwamen voor crisissteun. 1 P. van der Veen. TOELICHTING. Het is de leden bekend dat de werkloozenkassen, waar aan de verzekerden een reglementair vastgestelde weke- lijksche contributie betalen, niet ingesteld zijn op een langdurige en groote werkloosheid als thans reeds ge ruime tijd heerscht, en oorspronkelijk bedoeld zijn bij een korte werkloosheid de leden een niet hooge uitkeering te waarborgen. Van regeeringswege is daarom zeer zeker de mogelijk heid geschapen om, naar de gezinsomstandigheden, een hoogere uitkeering te verstrekken als crisissteun. De werkloozenkas houdt alleen rekening met het lid maatschap, de normen van de crisissteun met grootte van het gezin, huur, etc. Hierdoor ontvangen werkloozen met groote gezinnen in sommige gevallen een hooger steunregeling als crisis steun, dan als uitkeering uit de werkloozenkas. Eenige bonden keeren aan het begin van het jaar en in Juli werk lozensteun uit; voor vele werkloozen is deze periode slechts een onderbreking van het al maandenlang vallen onder de crisissteunregeling. In deze periode meestal vier weken ontvangen de werkloozen met groote ge zinnen een lagere uitkeering (steun). Voorbeeld: uitkeering werkloozenkas voor arbeiders in de bouwvakken bedraagt f 12.indien een werklooze bouwarbeider (vakman) valt onder de crisissteunregeling en hij heeft een gezin van 6 personen en mocht hij in de termen vallen voor een huurtoeslag van f 1.ont vangt hij als crisissteun f 14. Bij andere groepen en ook grootere gezinnen kan het verschil grooter zijn. Het behoeft toch eigenlijk geen be toog dat voor dergelijke gezinnen de weken dat een kas- uitkeering wordt ontvangen nog grooter tekort beteekent dan onder de crisissteunregeling. Daarom hebben dan ook meerdere gemeenten besloten aan deze gezinnen een bij slag op de kasuitkeering te verleenen. In een schrijven, hetwelk door een fout mijnerzijds, niet de Raad, maar wel Burgemeester en Wethouders bereikte, werd door mij voorgesteld om een bijslag te verleenen indien de kasuit keering f 0.50 per week lager was dan de crisisuitkeering, zulks tot een maximum van f2.50 per week. Evenwel zijn helaas de beide genoemde uitkeeringen reeds „naar elkaar toe gekomen”, maar niet in een door mij gewenschte richting; de reeds in 1933 dreigende ver laging van de crisissteun is thans ingevoerd, waardoor de groep, welke valt binnen het door mij gedane voorstel kleiner is geworden en het nu weinig uitmaakt nu nog genoemde beperking te handhaven. Het als bijslag aan de kastrekkende werkloozen uit te geven bedrag, bij aan neming van bovengenoemd voorstel, zal zeker niet de f 1000.overschrijden en kan bestreden worden uit volg- no. 547a van de gemeente-begrooting. I KEER HET K.WAAD -' in hel begin I meenten gezamenlijk. Indien de getroffen regeling in de huidige tijdsomstandigheden onvoldoende werkt, of indien, in verband met overheidsmaatregelen betreffende het verleenen van steun aan werkloozen onbillijke verhoudin gen ontstaan, ligt het niet op de weg van één der bij de regeling betrokken organen om verbeteringen aan te bren gen of onbillijkheden op te heffen. Al schakelt men uit de vakorganisaties van wie thans moeilijk een grooter ofkr kan worden gevraagd, dan blijven toch nog het rijk en de gemeenten over. Wanneer er inderdaad aanleiding is om een voorziening te treffen, is het ons niet duidelijk waarom te dezen aanzien alleen voor de gemeenten een taak is weggelegd, te minder wijl de uitkeeringsnormen vcor de crisissteunregeling niet zelfstandig door de ge meentebesturen worden vastgesteld. De regeering heeft wel geen bezwaar tegen het in het leven roepen van een regeling als de voorsteller beoogt, waarvan de kosten geheel ten laste van de gemeentekas komen, maar naar onze meening ligt om de aangevoerde redenen het ver leenen van een toeslag niet uitsluitend op de weg der gemeenten. Deze principieele zijde van de kwestie mag bij de be- oordeeling van het ingediend voorstel niet uit het oog worden verloren. De heer v. d. Veen heeft al enkele keeren hierover gespro ken en is in de toelichting vrij uitvoerig geweest, hij zal dus niet veel zeggen. Eendeels is hij verblijd dat B. en W. geen practische bezwa- len hebben en niet van meening zijn dat die f 1000 niet ge- vonden kan uit post 547a. Dan zou er immers meer te zeggen zijn. Maar B. en W. hebben principieele bezwaren, doch daar mee kunnen de werkloozen geen brood of vijfkop aardappelen i méér koopen. De gemeenten kunnen dit wel willen uitvechten met de regeering, doch de werkloozen worden er de dupe van. De regeering heeft geen bezwaren, dat de gemeenter het doen en waar het er om gaat de werkloozen iets meer te doen toekomen, kan spr. de principieele bezwaren niet aanvaarden Gewetensgeld. Bij den Inspecteur der Directe belastin gen enz. te Sneek le Afdeeling werd ont vangen f 24.28 en f 9.08 gewetensgeld we gens vroeger te weinig betaalde belastingen. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 ió en 12!/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 28 Febr. en 1 Maart 1934: heerenhandschoengymnastiekschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 28 Febr. en 1 Maart 1934: portemonnaie met inh., G. Walinga, Kloosterstraat 60; paar wan ten, Wagenmakers, Ubbo Emmiusstraat 40. „Storm over Azië”. De Vereeniging van Vrienden der Sovjet-Unie hield Woensdag een film avond in de groote zaal van „Amicitia”, ter vertooning van de groote Russische film „Storm over Azië” olpgenomen on der regie van den beroemden regis seur W.. Pudowkin. De lieer Vanter van Amsterdam heette de vele aanwezigen welkom, en hield voor het vertoonen der film een rede over „De beteekenis van Sov- jet-Rusland voor het wereldproleta- riaat”. De V.V.S.U., zegt spreker, brengt de boodschap van het wondende socialis me in de Sovjet-Unie. Terwijl overal in de kapitalistische wereld de arbei dersklasse gebukt gaat onder de ge volgen van de crisis en werkloosheid, zoodat niemand weet of hij de volgende week nog werk heeft, en men met schrik en zorg zijn kinderen aanziet, zich afvragende of er voor hen wel plaats zal zijn aan de levensdisch, is in de Sovjet-Unie de werkloosheid ge liquideerd en een millioenenvolk be zig een nieuwe wereld op te bouwen zonder werkloosheid, waarin voor ieder plaats zal zijn aan de levensdisch. Het is waar, dat over de Sovjet-Unie talrjjke leugens de ronde doen, en dat is begrijpelijk, daar ziji die de pers in handen hebben, en daardoor een gees telijke censuur uitoefenen over de ar beiders in de kapitalistische landen, er belang bij* hebben de toestand in de Sovjet-Unie geheel ande’rs voor te stel len dan hn is. De waarheid is echter, dat er een geheel nieuwe maatschappij verrijst. Niemand Van de vrienden der Sovjet- Unie z<l ontkennen dat er nog moei lijkheden zijn, en dat het leven in Rus land hard is, maar in de afgeloopen jaren zijn er geweldige vorderingen ge maakt, waarbij* de kapitalistische wereld verbleekt. Nadat in 1917 de groote staatsgreep had' plaats gevonden, en de arbeiders en bceren er de macht in handen na men, vestigden zij de vrede, en namen de fabrieken in handen, waardoor een geheel nieuw hoofdstuk in de Russi sche geschiedenis wend begonnen. De arbeiders en boeren hebben een gewel digen strijd gevoerd tegen de binnen- landsche en buitenlandsche vijanden, maar ze hebben dien strijd gewonnen. Vooral op dat laatste legt spreker bij zonder de nadrukhet is n.’l. wel goed, zegt hy, dat de arbeiders sympathie hebben voor de arbeiders in Oostenrijk, maar die hebben verloren. De arbei ders in Rusland echter hebben gewon nen, omdat ze zich goed voorbereid hadden en de juiste tactiek volgden döor de vijanden der Sovjet-Unie te verjagen. Toen hadden de arbeiders en boeren gelegenheid hun 5-j'arenplan op te stel len. De geleerden in de kapitalistische landen hebben daarover de hoofden geschud, en gezegd dat ze dat in geen 50 jaar klaar zouden spelen, maar wat kantoor van den gemeente-ontvanger. (Bijlage 19; dos- sierno. X 07.552). Het voorstel vair B. en W. vindt men in een vorig nr. De heer Van der Veen is niet tegen de vergrooting, doch 1 vroeg zich na het zien der teekening af, of het niet beter ware het geheele onderste gedeelte van de Waag in te richten voor kantoor. Enkele jaren geleden verzocht de S. B. B. het gemeente bestuur over te gaan tot een belastingophaal- en stortingsdienst, in tal van plaatsen gaat het daarmee goed en is het een groot gerief voor de menschen en spr. gelooft dat vrijzeker eerlang hier wel weer zoo’n voorstel aanhangig zal worden gemaakt en als de raad er dan anders over denkt dan de vorige keer, mede na de ervaringen in andere plaatsen opgedaan, zou dit kantoor dan weer niet te klein worden, vooral voor de stor tingsdienst is veel ruimte noodig. De heer Blok staat er niet zoo gemakkelijk tegenover. Het is toch zoo, dat de verwachting door spr. bij de wijziging van het ontvangerschap uitgesproken, dat dit zou leiden tot ver meerdering van personeel en opdrijving der kosten van het ontvangerskantoor, is uitgekomen. En helaas wel zeer gauw. En eigenaardig is het dat B. en W. voorrekenen, dat er nog een voordeeltje in zitl Op papier kan meü veel dingen zetten, doch het is toch zoo, dat in de plaats van Dijkstra een juffrouw komt en nog een jongmensch. De juffrouw was werkzaam bij de bedrijven; die is daar echter niet meer noodig, want er worden geen scheikundige proeven meer genomen als bij de vorige directeur; bij haar aanstelling was het eisch, dat de juffrouw dat kon. Inplaats nu dat men op het ontvangerskan toor voor een man, die een gezin had, weer een gezinshoofd aanstelt, die zijn er nu genoeg te vinden, gaat men deze juf frouw, die overbodig is geworden bij de bedrijven, overplaat sen naar het ontvangerskantoor en verhoogt haar salaris. Het is af te keuren in de tegenwoordige tijd dat men sollicitaties uitsluit en de juffrouw f300 meer gaat geven dan de voorgan ger. Dat gaat geheel tegen de tijdsomstandigheden in. De juf frouw heeft aan f 1700 geen behoefte om in haar onderhoud te voorzien. B. en W. zeggen: maar ze kan niet achteruit, doch spr. zou niet weten, waarom niet, er gaan zooveel achteruit. Spr. keurt het sterk af, dat men op deze wijze handelt en ook heeft hij er bezwaar tegen dat men er een kracht bij voegt; die klimt straks op en kan op een salaris van f 40( niet blijven, dus wordt weer een betrekking gecreëerd; samen kost dat heel wat meer dan het vorig ontvangerschap. Ook inzake de vergrooting van het kantoor dringt tot E en W. niet door de ernst der omstandigheden. Dat 2 loketten niet voldoende zijn, is voor spr. onbegrijpelijk. Bij het spoor heeft men ook maar 2 loketten, in de regel is er maar één open en daar loopt het druk. Vroeger toen de H. O. er geïnd werd, was het bij de ontvanger wel druk, nu niet. Waar men tegenwoordig op de kleintjes moet letten, meent spr. dat dit bedrag van f 1700 niet verantwoord is, men moest trachten zoo zuinig mogelijk te beheeren en niet met voorstellen komen alsof het niet op kan. De heer Zuiderbaan zal in navolging van den heer Blok beide voorstellen samen behandelen. Er is van grootere uitgaver geen sprake, integendeel ze zijn verminderd; de positie van mefl Kiestra bij de bedrijven heeft niet het gevolg gehad dat de vorige directeur er Zich van voorstelde. Ir. Bellinga dacht dat er nog wel eens scheikundige proeven zouden worden ge nomen, de heer Bakker is het daarmee niet eens en mej. Kiestra heeft daardoor bij de bedrijven de positie van klerk. En toen het Centraal kasbeheer aan de orde kwam, leek het ’t beste mej. Kiestra over te plaatsen als proef; volgens inlichtingen van Centraal kasbeheer en bedrijven beide voldoet deze rege ling uitstekend, waarom wij nu een definitieve regeling voor stellen. Als men een mannelijke kracht had aangesteld, zou er een overtollige positie aan de bedrijven geweest zijn, of dc juffrouw hier werkt of aan de bedrijven, doet daaraan niet af. Spr. kan niet begrijpen dat als men het werk beschouwt da aan het Centraal Kasbeheer verbonden is, men meent dat men nog met hetzelfde aantal loketten toe kan. Zij die vroeger aan de loketten der bedrijven kwamen, komen nu voor een groo deel bij Centraal Kasbeheer. B. en W. doen dergelijke voor stellen niet als ze niet strikt noodzakelijk zijn. De V o o r z. erkent dat als er een ophaaldienst komt, men er een soort kassierskantoor bijkrijgt, doch dat is niet de bedoe ling van B. en W. Zooals dat in Zwolle is kost het vrij wat meer geld aan inrichting enz. Spr. adviseert nu eerst eens kalm aan te zien hoe het met Centraal Kasbeheer loopt; voor de controle is die noodig. Betere tijden brengen dan misschien weer andere eischen en dan kunnen we verder zien. Het voorstel van B. en W. komt in stemming. Voor stemmen de leden Oppenhuizen, Siemensma, Hogeveen, Hoekstra, Smeding, Sijtema, Zuiderbaan, Van der Veen en Potma; tegen stemmen de leden Blok en Boeijenga. Dit voorstel is dus aangenomen met 92 st. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en W ethouders tot nieuwe regeling van de bezoldiging van de klerk op het kantoor van den- gemeente-ontvanger. (Bijlage 20; dos- sierno. X 07.534(3)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Er wordt direct gestemd. Voor stemmen de leden Smeding, Sijtema, Zuiderbaan, Van der Veen en Hogeveen; tegen stemmen de leden Boeijenga, Potma, Oppenhuizen, Siemensma, Blok en Hoekstra. Dit voorstel is dus verworpen met 65 st. Punt X. Voorstel van Burgemeester 'en Wethouders tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1934. (Bijlage 21; dossierno. X 07.352.11(20)). Z. h. s. conform besloten. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlenging van de ontruimingstermijn van 9 onbewoon baar verklaarde woningen, gelegen aan de Nieuwbuurt (Bijlage 22; dossierno. 1.778.522(5)). Z. h. s. conform besloten. Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders ti wijziging van het raadsbesluit van 13 Februari 1933, no. 14, houdende vaststelling van een plan tot herziening va. het uitbreidingsplan, voor zoover betreft het gedeelte c ligt tusschen de Leeuwarderweg en de Sneeker Leeuwar- dertrekvaart en tot vaststelling van bebouwingsvoor- schriften voor dat gedeelte, (Bijlage 23; dossierno. 1.777.811). Z. h. s. conform besloten. Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van het perceel kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie D, no. 744, aan de Houkesloot, van M. Op- penhuizen. (Bijlage 24; dossierno. X 07.351.11(63)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. De heer Blok vraagt een besloten vergadering, waarmee f de raad instemt. Na heropening wordt z. h. s. het voorstel van B. en W. aan genomen; de heer Oppenhuizen wordt geacht zich te hebben onthouden. Punt XIV. Voorstel van het lid vaji de raad P. van der Veen, tot het verleenen van een bijslag aan kastrekkende werkloozen met advies van Burgemeester en Wethouders, (Bijlage 25; dossierno. 1.842.97(2)). VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op DINSDAG 27 FEBRUARI 1934, ’s avonds 7% uur. Voorz.: De heer P. J. de Hoop, Burgemeester. 1 Secretaris: De heer P. Sikkes. I Aanwezig 11 leden. Afwezig de h.h. Breeuwsma, Dokkum, De Groot en Mase- land. Aan de orde is: Punt 1. Notulen van de vergadering van 29 Januari 1934. i Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt 11. Ingekomen stukken: i a. Verslag over de toestand van het Gymnasium over I 1933 (1.851.33.02.98). 1 Voor kennisgeving aangenomen. b. Verslag van de Commissie tot wering van school verzuim over 1933. (1.851.2.04.6). Als voren. Verslag van den schoolarts over 1933. (1.851.09.1). Als voren. d. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente ontvanger op 26 Januari 1934. (X 07.352.651). Dit proces-veroaal wordt voor kennisgeving aangenomen. e. Adres van H. van der Werf, caféhouder te Sneek, houdende verzoek het door hem dd. 21 December jl. aan de Raad gericht adres als ongedaan te willen beschouwen, voorzoover betreft het daarin opgenomen verzoek om bevordering, dat het sluitingsuur voor café’s uniform wordt bepaald. (1.758.3). Dit adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Adres van de besturen van de bond van loodgieters- en fitterspatroons in Nederland en de Ned. R.-K. Bond van loodgieters- en koperslagerspatroons, houdende ver zoek te bevorderen, dat in de gemeente Sneek de „Rege ling voor de erkenning van gasfitters” en (of) eventueel de „Regeling voor de erkenning van waterfitters” ten spoe digste wordt ingevoerd. (11 07.353.6(5)). Dit adres wordt gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders, pm advies. Punt lil. Aanbeveling van Curatoren van het Gymnasium voor de benoeming van een leeraar in Geschiedenis en Aardrijkskunde aan het Gymnasium. (Bijlage 14; dos sierno. 208). De aanbeveling luidt: 1. Dr. Z. Regelink te Doorn. 2. Mej. Dr. E. Schelts van Kloosterhuis te Amsterdam. Dr. T. v. d. Zee alhier wordt met 7 st. benoemd. Dr. Regelink had 4 st. De Voorz.: De raad weet dat de goedkeuring van den minister voor deze benoeming moet gevraagd worden, dus de gevolgen zijn voor de raad. Punt IV. Aanbeveling van Curatoren van het Gymnasium voor de benoeming van een lid van dat college. (Bijlage 15; dossierno. 1.851.33.02.72). De aanbeveling luidt: 1. Dr. H. Klein. 2. Dr. A. J. Kingma. Dr. H. Klein wordt met 11 st. benoemd. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot het in het publiek verhuren van het voormalig tolhuis onder Loënga met bijbehoorende lan derijen. (Bijlage 16; dossierno. X 07.351.32 T). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nummer. De heer B o e ij e n g a vindt het erg jammer, dat we hier een voorstel hebben het oude tolhuis publiek te verhuren. Spr. is bekend dat Baarda reeds in December een schrijven tot B. en W. richtte om voor wederinhuring in aanmerking te komen. Dit voorstel komt deze familie dus wel plotseling op het lijf vallen. B. en W. achten het in ’t voordeel van de gemeente publiek te verhuren. Spr. heeft echter het gevoel dat een be hoorlijke huur betaald wordt, en kan een gevoel van medelijden met de familie Baarda niet onderdrukken, zij zijn nijvete, goede menschen, die met een groot gezin een harde levensstrijd heb ben gevoerd, ze willen er graag blijven. Ze hebben een paar moeilijke jaren hier gehad, het schijnt nu iets beter te gaan en de man heeft zijn best gedaan het land goed te bemesten; de nieuwe huurder zal het in betere conditie vinden dan toen hij zelf er op kwam. Voor een sober bestaan moet hier heel hard gewerkt worden; wie bekend is met de toestanden op derge lijke bedrijfjes weet dat men in de zomer bij opgaande zon begint te werken tot diep in de avond en ’s winters nog vei in de nacht begint. Misschien kan bij publieke verhuring iets meer opgebracht worden, spr. heeft Baarda gevraagd, die dat toegaf, maar zeide dat wat hij betaalde meer dan genoeg was. Men is echter weer gekke dingen aan het doen; en de menschen bieden weer zooveel, dat deskundigen zeggen: „Die menschen halen het er nooit uit.” Waar het er zoo mee staat, acht spr. het een verkeerde politiek tot publieke verhuring over te gaan; het Weeshuis jaagt de menschen zoo eenigszins mogelijk ook niet weg, en spr. vindt het ook niet goed deze menschen weg te jagen en geeft B. en W. in overweging zich alsnog eens te beraden of het geen aanbeveling verdient weer tot onder- handsche verhuring over te gaan. De Voorz.: B. en W. zullen U gaarne antwoorden, maar zouden het gewenscht vinden dat in deze omstandigheden in besloten vergadering te doen. Hiertoe wordt besloten. Na heropening wordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 92 st. Voor stemden de leden Hoekstra, Smeding, Sijtema, Zuider baan, Van der Veen, Potma, Oppenhuizen, Siemensma en Ho geveen; tegen stamden de leden Boeijenga en Blok. Punt VI. Advies van Burgemeester en Wethouders op de verzoeken van de besturen van bijzondere lagere scho len om toekenning van een voorschot op de vergoedingen, bedoeld in art. 101 en de bijdrage, bedoeld in art. 102 der Lager-onderwijswet 1920, voor het dienstjaar 1934. (Bijlage 17; dossierno. 1.851.2.072B). Het voorstel van/ B. en W. vindt men in een vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt VII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot .het beschikbaar ste'len aan het plaatselijk Crisis comité van een bedrag uit de gemeentekas voor het ver strekken van extra-hulp aan werkloozen over 1934 en tot liet aanvaarden van een bijdrage van het Nationaal Crisiscomité. (Bijlage 18; dossierno. 1.841(2). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vergrooting en verandering van de inrichting van het I BIJ een geneesmiddel Is een ongeschonden verpakking een waar borg voor de echtheid. Let dus op de onge schonden verpakking van Aspirin! Dan is U zeker, de echte Aspirin te ontvangen, pijnstil lend en onschadeiyk, NIEUWE SNEEKER COURANT J c. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1