No. 46 Eerste Blad Ultaave KIE ZEB RINK Co. annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Zaterdag 10 Maart 1934 50e Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. I NIEUWSTIJDINGEN. Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting INGEKOMEN: Zijn gezinnen. VERTROKKEN: BIOSCOOPNIEUWS. Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN OVER FEBRUARI 1934. De bioscoop „Bij” de Waag” heeft een zeer amusant hoofdnummer n.l.„Het Meisje met de vier verloof den”, waarin Liane Haid de hoofdrol heeft. Als we de reeks spelers zien, die verder in dit bijspel van 8 acten op treden, twijfelen we geen oogenblik of Rosa Schwarz, dienstbode, van Joure naar Marktstraat 28; Anny Diederich, Off. L. d. H., van Maastricht naar Kleinzand 20a; Jacobus Hermanus Mous, chauffeur, van Hilversum naar le Woudstraat 12; Lijkle Peters, fabrieksarbei der, van Leeuwarden naar 3e Steenklipstraat 13; Janna Elisabeth Houbein, winkeljuffrouw, van Kornwerderzand naar Oude Koemarkt 9; Cecilia Adema, huishoudster, van Makkum naar Koopmansgracht 32; Henriette E. A. M. Vogt, echtgen. van P. G. Oomes, z. b., van Dockum naar Julianastraat 7; Rinkje de Jong, z. b., van Lemmer naar Grootzand 17; Jan Bruning, sla gersknecht, van Akkerwoude naar Peperstraat 7a; Anthonia Maria Geertruida Ranzijn, dienst bode, van Heerhugowaard naar Oude Koemarkt 1; Elizabeth ten Dam, religieuse, v. Hoogland naar Leeuwarderweg 32; Pietertje van dier Meu- len, z. b., van Vlagt wedde naar Kloosterhof 12; Pietertje Kuiper, echtgen. van H. Hogeterp, z. b., van Lemmer naar Willem Lodewijkstraat 34; Cornelia Maaike de Boer, z. b., van Amsterdam naar Kleine Kerkstraat 21Willem Bakker, koop man, van Hindeloopen naar 2e Oosterkade 25; Harmke Negenman, dienstbode, van Mirns en Bakhuizen naar Suupmarkt 2; Jan Pereboom, koopman, van Tilburg naar 2e Zomerrakbuurt 18; Gijsbert Visser, kapper, van Leeuwarden naar Galigastraat 6; Harmen Zijlstra, kantoor bediende, van Deersum naar Kloosterhof 24; Geertruida Wilhelmina Kiezebrink, hulp i. d. huish., van Leeuwarden naar Schoolstraat 17; ’Reinder Andries van der Laan, arts, van Leeu warden naar Bothniakade 1; Cornells Groen, chauffeur, van Amersfoort naar J. W. Frisostraat 15; Cornelia Adriana Segers, religieuse, van ’s Hertogenbosch naar Leeuwarderweg 32; Trijn tje Feenstra, wed. van Jarig Zoethout, z. b., van Scharnegoutum naar Maria Louisestraat 29; Rigtje Funcke, z. b., van Assen naar Priorstraat 35; Liebigje Kikkert, Off. L. d. H., van Rotter dam naar Kleinzand 20a; Minne van dier Werf, chauffeur, van Stiens naar Woudvaartkade 19; Geeske Walsweer, dienstbode, van Uitwellinger- ga naar Kleinzand 100; Geesje Cornelia van de Belt, echtgen. van Thijs van Ende, z. b., van Meppel naar Ernst Casimirstraat 6; Joanna Geertruida Sikkes, dienstbode, van Wolsum n. Kleinzand 76; Elisabeth Catharina Mulder, db., van Steggerda n. Stationsweg 3; Hijlkje Tem ming, dienstbode, van Woudsend naar Groot zand 12; Wilhelmina Nauta, echtgen. van Har men Zijlstra, z. b., van Wieuwerd naar Kloos terhof 24; Harmen Reiker, kapper, van Franeker naar Willem de Zwijgerstraat 91*Eduard Pino, z. b., van Fulda (D.) naar Korte Veemarktstraat 6; *Fokke Zwaagman, vertegenwoordiger, van Amsterdam naar Kruizebroederstraat 57; Antje Dekker, dienstbode, van Broek op Langendijtk naar Kleine Kerkstraat 2. ♦Arie Marinus Berkhoff, predikant, van Wil- lemstraat 26 naar Utrecht, Willem Barentzstraat 101; Hessel Blok, winkelbediende, van Bourbon- straat 22 naar Leeuwarden, Vinkstraat 14; Hen- drikje Brouwer, dienstbode, van Boeierstraat 10 naar Wolvega, Raadhuisstraat 26; Reinikus Hermanides, electro-techniker, van Kloosterhof 39 naar Zandvoort, Riet Heinstraat 3; *Jan Lin- de|man, z. b., van Harinxmakade 22 naar Haar lem, Spaarndamsche weg 52; Cornelia Elisabeth Valentijn, bewaarschoolonderwijzeres, van Leeu warderweg 32 naar Nijmegen, Klooster St. Louis, Burgstr.; Johan Grimm, monteur, van Bothnia kade 27 naar Leeuwarden, Groningerstraatweg 3; Trijntje Zondervan, z. b., van Marktstraat 3 naar Leeuwarden, Starterstraat 14; Albertje en Trijntje Orsel, z. b., van Frederik Hendrikstraat 41- naar Bierum, aan boord; Reina de Jong, dienstbode, van Oosterdijk 15 naar Oldeboorn, aan boord; Johannes Mulder, advocaat en pro cureur, van Leeuwenburg 11 naar Den Helder, Dijkstraat 53; Befke Banning, hulp i. d. huish., van Leliestraat 14 naar Leeuwarden, Regen- boogstraat 1; Hendrikje Keuning, echtgen. van Jentje de Jong, z. b., van Kerkhoflaan 12 naar Terband, Nieuwe Brug 2; Hendrik Jan Volkers, banketbakker, van Grootzand 70 naar Gronin gen, Poelestraat 8; ’Petrus Wilhelmus Slippens, loodgieter, van Übbo Emmiusstraat 46 naar Leeuwarden, Hollanderhof; Petrus Wijnandus Beereboom, winkelbediende, van Ernst Casimir straat 1 naar Groningen, Ged. Boterdiep 83a; Johanna Maria Elisabeth Kamphausen, z. b., van 2e Steenklipstraat 57 naar Gladbach-Reydt (D.) Doedje Damstra, dienstbode, van Stationsweg 3 naar Amsterdam, le Oosterparkstraat 179, O. L. V. Gasthuis; Tjerk van der Horst, kellner, van Parkbuurt 18 naar Amsterdam, Bloemgracht 62huis; Age Fokkens, schipper, van aan boord naar Rotterdam, Breedestraat '55b; Trijntje Koopmans, dienstbode, van Stationsweg 3 naar Heeg, no. 346; Tjeerd ten Dam, slagersknecht, van Peperstraat 7a naar Hemelum, no. 168; Antje Weldring,' dienstbode, van Leeuwenburg 23 naar Harlingen, Ooievaarsteeg 29; Wietze Bouma, timmerman, van Prinsengracht 14 naar Zwolle, van Galenstraat 34; *Theunis Betten, schipper, van aan boord naar Oosterwolde, Com pagnons vaart, aan boord; ’Johannes Theunisz, leeraar, van Jollenstraat 11 naar Zwolle, Hor tensiastraat 1Fenna Spoelstra, dienstbode, van IJlsterkade 30 naar Zwolle, Hortensiastraat 1; Catharina Frederika de Haas, z. b., van Singel 36 naar Utrecht, Maliebaan 39; Gepke Boom- sma, kantoorbediende, van Oude Koemarkt 3 naar Arnhem, Boulevard Heuvelink 159; Pietje Slump, z. b., van Stationsweg 6 naar Oppenhui zen, no. 136. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll'/2 en 12’/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 7 en 8 Maart: Bood- schaptasch. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 7 en 8 MaartPalkje baby-goederen, T. Boek- lage, Wi. de Zwijlgerstr. 88Padvin- dersriem, R. Hofmeester, Gijisb. Tapik- straat 1; Fietsplaatje, J. Ozinga, Lem merweg 8; Gouden broche, 1C. Sta- pert, Groote Kerkstraat; Slot met sleu teltje, M. Hoekstra, Alb. Agnesistr. 20; Fietsplaatje, De BoerDeinüm,' le Woudstraat 32; Bruin-zwart hondje, J. IJkema, Molen de Monnik; Trekpen, Kanon, Kerkhofslaain 3. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s tl a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. er zal gelachen worden, want Reeft Szöke Szakall er niet een rol in, en Fritz Kampers en Adèle Sandrock en Georg Alexander I Vooraf gaat nog een vermakelijke geschiedenis nd.„De helsche machi ne0-. Die Amici tia-bioscoop heeft een oerwoud-avonturen-roman„Koning der Wildernis”, een film welke alle sen- satie-films met ëén slag in de schaduw stelt. De hoofdrol heeft de Olympische zwemkampioen Buster Crabbe, terwijl Frances Dee zijn medespeelster is. Uitvoering „Advendo”. N'a een jaar van oefening en studie gaf bovengenoemde gymnalstiekvereeni- ging onder directie van haar directeur, den heer P. Jongejans, gisteravond in het Gebouw voor Christelijke Belan gen blijk van haar kunnen. De heer W. Bakker Pzn. had de lei ding van de bïjleenkbmSt, die in den .aanvang liet zingen Psalm 138 1. Daarna had de opmarsch en vaandei- groet plaats, waarna de leider in ge bed voorging. Advendo, zoo zeide Tüj, is thans voor de 13e maal in de gelegenheid een uit voering te geven en hartelijk welkom zijn allen, die van dit feest getuigen willen zijn. Deze vereeniging is over de eerste jeugdjaren heende kinderschoe nen zijn reeds lang uitgetrokken. Het Voorbije j’aar is niet voorspoedig ge weest; er zijn finlancieele moeilijkheden geweest; daarnaast waren er moeilijk heden om ”het bestuur slamen te stellen. Die vereeniging leed aan bloedarmoede, ook al 'doordat andere sportbewegingen, zpoals voetbal en korfbal haar blioidd af tapten. Nu is er weer reden Van blijdschap, als wij' zien hoe de vereeniging thans uitkomt. In den lafgeloopen zomer wa ren er slechts vijf heerenleden, nu zijd er 22. In totaal bedraagt het aantal leden thans 170. Hier is behoefte ban christelijke gym nastiek. Deze beweging is anders dan de reeds genoemde sporten, omdat zijl ■meer algemeen is om het lichaam ge heel te oefenen. In dezen tijd van sport en gymnlasitiek-verdwazing is het zaak voor eigen gymniastiek uit te komen. Spr. uit de wenlsjch, dat de onderlinge band versterkt zal worden en dat velen zullen toetreden als lid of begunstiger. Wlat spr. op de repetitie zag, geeft hoop op een mooie uitvoering, Waarin iets goeds zal zijln te genieten. Het zlal menig ouderhart goed heb ben gedaan bijl de uitvoering van de nummers, voor jongens aan de brug en meisjes met hun oefening op even- wichtsflatten, te zien, hoe goed hun kind het er af bracht. Als altijd waren deze kleuternummers zeer aardig en juist geschikt veler aandacht te trekken. Van' ander gehalte waren de oefe ningen van ‘de plaats voor de meisjes, waarbij met enkel de lieftalligheid van de deelneemsters, doch vooral ook de oefening zelve de opmerkzaamheid trok evenals bijl die vrijie oefeningen van de adspirant-heeren, was hier reedsi zwaar der stof te verwerken gegeven, welker uitvoering rieer goed is te noemen. Dit kan ook gezegd van de verrichtingen aan brug en paard 'van de jongens en de evoluties' der meisjes aan de brug, benevens het paardspringen Van de ad- spiranten. Wie hebben bij'deze vermelding een andere Volgorde, dan die het prograim- ma aangaf,, genomen, zoodat we nu toe zijh aan wat feiteUjjk het eerste nummer Was, de vrijie oefeningen yan de dames, welk nummer zeer mooi uitge voerd werd. Onder de dalmesi, die aan de brug werkten, lal'tijld een individueel nuimmer, schuilen goede krachten, wier Verrichtingen met genoegen werden ge zien. Een speciaal woord verdienen de st'okoefeningen Van die jongens. Als het waar is, wat de leider in zijh openingswoord zeide, dat de ver eeniging de kinderschoenen is ontwas sen, dan mag verwacht, dat z» in staat gevende productie kan opleveren, gelijk men 1 begrijpt. i In Mandsjoerije heeft men te maken met 1 kolonisatie door de Chineezen zelf. Vroeger 1 behoorde het gebied uitsluitend aan de Mandsjoekwo’s en Mongolen. De eerste in- I val der Japanners geschiedde in 1895, toen i Korea werd ingenomen. China moest toen Port-Arthur, een strategisch uitmuntend ge legen en welhaast onneembare zeevesting, afstaan aan Japan. Drie jaar later kwam de haven echter in handen van Rusland en werd zij ’t eindpunt van den grooten Trans- Siberischen spoorweg. Rusland had trou wens reeds lang den heimelijken wensch gekoesterd om zich dicht bij Peking te nes telen. De oorlog tusschen Rusland en Japan moest wel onvermijdelijk ontbranden. Japan werd toen gesteund door Engeland en Ame rika, die den Russischen invloed van Mand sjoerije wilden weren. Deze situatie con trasteert dus volkomen met de tegenwoor dige houding, nu een verbond werd geslo ten tusschen Rusland en Amerika. In 1904 barstte de oorlog uit, welke eindigde met een totale overwinning van de Japansche troepen, die in elk treffen het terrein mees ter bleven. Hun campagnes kenmerken zich door weloverwogen berekening en langzaamheid. Worden zij teruggeslagen, dan verdedigen ze zich tot den laatsten man tegen den vijand. Tijdens de onlusten in Shanghai pleegden vele gevangenen eenvoudig zelf moord. Door dien oorlog met Rusland heeft Japan een spoorweg gekregen van Port-Arthur naar Tsjen Tsjeoe. w iadiwostok, hetgeen beteekent: „Verovering des Oostens”, een haven, waarvan de Russen zich veel voor stelden, is later een doode stad geworden. Door het uitroepen van de republiek in China, werd de Keizer Foe-Hi genoodzaakt af te treden, maar zijn rechten op Mand- sjoekwo bleven als zoodanig bestaan, daar de onderdanen van dit land hem nimmer tot afstand hadden gedwongen. De tegenwoor dige vorst is een afstammeling van de oude Mandsjoekwo-keizers. Japan gevoelt terecht tegenover de Chi neezen tactisch te moeten optreden. Graaf Hermann Kaiserling heeft er in zijn „Reisetagesbuch eines Philosofen” op gewezen, dat hij getroffen werd door twee menschen-typen, die een overeenkomstigen adel openbaarden, nl. den Franschen mar kies en den Chineeschen mandarijn, waarin zich een opmerkelijk fijne en wellevende waardigheid had gepersonifieerd. Zelfs de eenvoudige koelie draagt hiervan iets in zijn houding en manieren mede. Zulk een ras kan alleen worden be- heerscht met inachtneming van bijzondere voorzorgsmaatregelen. Daarom hebben de Japanners Mandsjoekwo ook een keizer weergegeven en laat men overheidsambten zooveel mogelijk behartigen door Chineesche hoogwaardigheidsbekleeders, op wier han- zicht houdt. En voor den Chinees is gezag van buiten niet hinderlijk, zoolang hij hier door geen drukkende miskenning ondergaat. De opvatting van het Keizerschap is in het Oosten heel anders dan in het Westen, waar de titel „bij de gratie Gods” veelal een leege formuleering is geworden. Maar de Keizer in Oost-Azië noemt zich waarlijk Zoon des Hemels. In zijn persoon ziet men het mysti- sche contact tusschen Hemel en Aarde. Er staat niets boven hem, hij is de Opper-Pon- tifex, wiens souvereiniteit zich ook spiegelt in het plechtig ritueel. In China is een streven waarneembaar naar aanvaarding van westersche techniek, doch eveneens een neiging naar handhaving van oude, oostersche gebruiken. In een onderhoud, dat spr. had met een Chinees, antwoordde deze, dat volgens zijn inzicht de Westersche beschaving totaal ver rot was, daar de gezagsgedachte hier ont brak. In de leer van Confucius en zelfs in menig bijgeloof, dat niet nadeelig werkt, ligt een kostbaar bezit verborgen, dat aan spraak heeft op eerbiediging. De Japansche regeering is dan ook voornemens instand houding daarvan aan te moedigen. In pers en parlement wordt gezegd, dat de Ooster sche philosofie altijd pacifistisch getint is geweest, maar dat het Westen van deze ge zindheid misbruik heeft gemaakt door ge welddadig zijn slag te slaan. Japan wil niet dat 300 millioen menschen moeten zuchten onder het Engelsche juk, zooals de Britsch- Indiërs. Maar overal ontmoet het in zijn stre ven weerstand, zoowel van Chineezen als de Britsch-Indiërs. En toch is het vreemd dat bij een conflict met Europeesche staten soms plotseling een soort van saamhoorigheids- gevoel tusschen de verschillende Aziatische rassen kan ontstaan. Door de anarchie, die in China heerscht, bestaat het eigenlijk uit honderd militaire republieken. Met elkaar bedraagt het aan tal soldaten, dat op de bevolking parasi teert, ongeveer 5 millioen. De Japansche soldaten onderscheiden zich in zooverre gunstig van de Chineesche ban dieten, dat ze het volk niet uitzuigen en plunderen, doch onafhankelijk hun weg gaan. De Japansche regeering haalt de buit natuurlijk toch wel binnen, maar op andere wijze. De Chineesche bandieten, die soms gan- sche streken brandschatten en onveilig ma ken, kunnen worden verdeeld in drie groe pen: de gewezen soldaten, de eigenlijke bandieten en de Roode en Gele Lansen. Ook vele intellectueelen hebben zich bij hen aan gesloten, zooals leeraren, advocaten, rech ters enz. Ze zijn systematisch georganiseerd, worden betaald met chèques en hebben ban ken in de steden. In zekere plaats betrokken zij hun kleeren uit de inventaris van een failliete opera, en gehuld in deze schilder achtige lappen ondernamen zij hun zwerf tochten. Zij beschikken zelfs over hospitalen en ook warenhuizen staan onder hun be heer. Wat de Roode en Gele Lansen betreft, dit zijn geen bandieten in de gewone beteekenis, maar opstandige boeren, die de militaire on derdrukking beu zijn en hun dorpsgemeen schappen met goed en bloed tegen vreemde indringers verdedigen. Eenzelfde verschijn sel deed zich ook tijdens de Russische revo lutie voor, toen benevens de Rooden en Wit ten ook nog een vijftigduizend Groenen streden, wier kamp gelijkelijk was gericht tegen beide partijen, wanneer deze hun huis en have wilden schenden. In Mandsjoerije vindt men een soortgelijk optreden van de boerenbevolking. De leden van de groep moeten den eed van kuisch- heid afleggen en de investituur geschiedt in een tempel. Deugdbetrachting wordt als plicht gesteld. Wanneer zij een half uur voor den aanvang van den slag een bepaald papiertje hebben doorgeslikt, dat beschreven is met esoterische karakters, dan wanen ze zich onkwetsbaar in den strijd. In hun verwoed fanatisme vechten zij zelfs met hun lansen tegen modern uitgeruste troepen, welke gewapend zijn met geweren en mi trailleurs. Tenslotte vermelden wij nog dat de Kwo Min Tang, de republikeinschepartij, de ver ouderde rechtsmethoden meende te moeten vervangen door het invoeren van Wester sche wetgeving, maar geen rekening hield met het Confuciaansche principe van zorg voor de familie, d. w. z. voor de geheele clan, en daardoor op groote moeilijkheden stuitte. De Chineesche psyche blijkt geba seerd op een geheel ander rechtsbewustzijn dan dat van den Westerling, en het blijkt steeds bezwaarlijk om de Oostersche men taliteit onze maatstaven te gaan aanleggen. Na vervolgens eenigen tijd te hebben ge pauzeerd, wordt begonnen met de vertoo- delingen Japan nauwlettendjen discreet toe- ning van een buitengewoon interessante reeks lichtbeelden naar photo’s, welke meerendeels door spr. zelf zijn genomen, en die in boeiende bekoring een treffende ka rakteristiek geven van land en volk in het Verre Oosten. Met deze voorstelling, waar door de uitvoerige toelichting illustratief wordt veraanschouwelijkt, eindigde de leer zame en onderhoudende lezing. Het Nut Gisteravond hield Dr. L. H. Grondijs van Scheveningen voor ’t departement Sneek van de „Mij. tot Nut van ’t Algemeen” een lezing met lichtbeelden over: Japan Mandsjoerije en China, naar persoonlijke ervaringen. Wegens ontstentenis van den Voorzitter, richtte de heer E. Smit een welkomstwoord tot de aanwezigen. Vervolgens ving spr. aan met de behandeling van zijn onderwerp. Allereerst betuigt hij zijn erkentelijkheid voor de geboden gelegenheid pm deze be schouwing eens te kunnen houden. Ver geleken bij een aantal jaren terug kan men opmerken dat in de laatste jaren het Wes tersche prestige zichtbaar begint te tanen. Omstreeks 1918 en T9 was dit nog geheel anders. De Japansche regeering scheen destijds betreffende politieke aanspraken tegenover de Europeesche mogendheden een zekeren schroom te gevoelen. Zij was zeer geïmponeerd door de heldhaftige manier, waarop de legers in Europa hebben gevoch ten, b.v. bij Verdun. Maar dit militair pres tige van het Westen is langzamerhand ver dwenen, mede door den gezagsondermijnen- den communistischen cellenbouw in leger en vloot. De toekomst van Japan houdt verband met de wijze waarop het zich vastzet op het Aziatisch continent. Spr. heeft de Ja pansche troepen op enkele van hun cam pagnes tegen de Bolsjewieken vergezeld en kent hun vastberaden doorzettingsvermogen en onbuigzame volharding. Het optreden tegen de Chineezen eischt evenwel, ook na eventueele onderwerping van bepaalde volksgroepen, een zeer voorzichtig beleid, wanneer men uit de overwinning werkelijk succes wil boeken, wegens den typischen eigenaard van dit ras. Men ziet hier eigen lijk het samenbotsen van drie verschillende rassen, n.L van de passieve Chineezen en de beide energieke, op expansie beluste volkeren van Rusland en Japan, die als rivalen tegenover elkaar staan. De Russen hebben historisch bekeken onloochenbaar een lange voorsprong in Siberië en Mand sjoerije. Reeds in de 16e eeuw waagden de Kozakken zich over den Oeral en begonnen hun eerste uitvallen in oostelijke richting. Door de merkwaardige tactiek der noma- den-horden, die na aanvankelijk terugwijken later plotseling weer verschijnen, en onder invloed van den aantrekkingskracht der steppen, zijn ze strijdend steeds verder voortgedrongen en bereikten zelfs de Stille Zuidzee. De Chineezen worden gekenmerkt door een diep geworteld gevoel van superiori teit. Ook in tijdperken van vernedering ver laat den Chinees niet dien ongeneeslijken metaphysischeh hoogmoed tegenover andere rassen, welke hij in zijn hart beslist min derwaardig beschouwt. Doorgaans berust de kolonisatie-politiek van de mogendheden voor een belangrijk deel op een besef van geestelijke meerderheid jegens de onder worpen en inheemsche bevolking der ver overde gebieden. Maar de Chinees, met zijn eeuwenoude cultuur, die ver in het verleden terugreikt, ziet in waarheid glimlachend neer op de Japanners, die met hun legers het land overzwermen en hiervan bezit ne men. Dit felle volk, dat een toomelooze expansie-drang telkens weer aanzet tot nieuw avontuur, vindt in het meerderheids- bewustzijn van den Chinees een stugge kracht, die moeilijk is te buigen. De groote Europeesche staten hebben ge protesteerd tegen den toenemenden invloed van Japan in Mandsjoerije, dat een rijk land is met veel mogelijkheden. Men vindt er ongeloofelijk goedkoope werkkrachten, want de Chineesche koelies arbeiden voor 20 cent per dag, wat een alleszins winst- NIEUWE SNEEKER COURANT B I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1