Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Bij den dood, van H.M. de Koningin-Moeder i Woensdag 21 Maart 1934 Uitgave RIEZEBRINK Co. 50e Jaargang No. 49 Eerste Blad j Regelprljs 9 cent* Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen. L Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle ojï de oplaag toegestaan. I Voor Koningin Emma braken schoon zij zich gedragen wist door de toegenegen heid en aanhankelijkheid van het volk, dat haar had leeren kennen en waardeeren als een vorstin, die rechtschapenheid aan een voud paarde moeilijke jaren aan, toen de gezondheidstoestand van haar Gemaal langzaam achteruit ging en eindelijk zorg wekkend werd. Tot aan zijn verscheiden op 23 November 1890, betoonde zij zich dé lieve gade en trouwe verpleegster, die door haar gesta dige en opofferende zorgen, niet alleen de laatste dagen van den Koning verlichtte, maar zich tevens een zoo mogelijk nog diepere genegenheid in het hart van het Nederlandsche volk wist te verwerven. De lijkdienst op het Loo, geleid door Nicolaas Beets op 1 December van genoemd jaar, was een ontroerende plechtigheid. Thans zag Koningin Emma zich geplaatst voor een ontzagwekkende taak; op 32-ja- rigen leeftijd werd zij geroepen tot het Regentschap. Acht moeilijke jaren jaren van partijstrijd in zijn felste schakee- ringen heeft zij zich, door haar groote gaven van geest en gemoed, van deze taak gekweten op een wijze, die het best kan worden weergegeven door het woord van Staatsraad Mr. A. P. W. Cort van der Lin den, oud-premier tijdens de oorlogsjaren en oud-minister van justitie tijdens het regent schap van de Koningin-Moeder, neerge schreven in het „Gedenkboek”, dat ter ge legenheid van haar zeventigsten verjaardag en vijftigjarig Nederlanderschap is uitge geven. Adelheid, Emma, Wilhelmina, Theresia werd 2 Augustus 1858 te Arolsen geboren als, gerekend naar de volgorde van den leeftijd, de derde der kinderen van vorst George Victor van Waldeck EEN RIJK EN DIENEND LEVEN. Nuchterheid, zuiver gevoel voor realiteit en critische zin zijn de drie voornaamste eigenschappen, die het Nederlandsche Volk kenmerken. Een volkomen uit de grillige lijn van zijn bewogen geschiedenis verklaarbaar wantrouwen tegenover buitenlandsche in vloeden deed het begrijpelijk zijn, dat, toen de Prinses van Waldeck Pyrmont ook al had zij van moeders zijde Nassausch bloed in de aderen als jonge gemalin van den ouderen Koning Willem Ill in de residentie kwam, ook in de gevoelens van hen, die uit hoofde van rang of geboorte tot de hoogste kringen behoorden, scepticisme domineerde. Hoe snel heeft deze Duitsche prinses, door haar groote eigenschappen van geest en gemoed, den weg weten te vinden naar het ondanks uiterlijke onbewogenheid toch zoo warm kloppend hart van onze natie, die als geen andere valschen schijn van echtheid weet te onderscheiden! Vrouw in de hoogste beteekenis van dit woord, miste zij, in de dagen van zorg en leed, welke haar in haar rijke leven niet bespaard zijn geble ven, allerminst den moed en het zelfvertrou wen, die zij behoefde om te volharden in wat zij tot haar hoogste plicht rekende. Maar juist de echt-vrouwelijke gaven, die in zoo rijke mate haar deel waren, en waar van /ij, door den drang van haar natuur lijken eenvoud, zoo talloos vele malen on bewust heeft doen blijken, zullen haar in de herinnering van het volk doen voortleven als de K o n i n g i n-M o e d e r, met welke betiteling haar persoon en persoonlijk heid tevens! op de beste wijze wordt ge kenschetst en geëerd. In Augustus van het vorige jaat heeft, ter gelegenheid van den 75sten verjaardag der Koningin-Moeder, het overgroote deel der Nederlandsche pers, in hooggestemde arti kelen, die geïnspireerd waren door hetgeen er leeft in de breede lagen van het volk, de loftrompet over deze nobele vrouw gestoken en 't is in dit verband wel een zeer droeve gedachte, dat de feiten en bijzonderheden, welke wij ook thans hebben je releveeren uit het leven van haar, wie dit artikel is ge wijd, het sombere karakter hebben van een necrologie. H. M. de Koningin-Moeder is na een ziekte van slechts enkele dagen, hedenmor gen kwart voor acht in haar paleis aar het Lange Voorhout te Den Haag overleden. Liet aanvankelijk de bronchitis zich niet zoo heel ernstig aanzien, toen deze zich uit- breidde over de longen, werd de toestand in verband met de leeftijd der patiënte zeer ernstig ingezien en na een rustige nacht volgde heden om ongeveer 7 uur een ineen storting, welke het einde bracht. Aan het sterfbed waren H. M. de Koningin, Prinses Juliana en de broeder van de overledene, de vorst van Waldeck Pyrmont; de beide eer sten hadden de nacht ten paleize Voorhout vertoefd, de laatste was met Prins Hendrik van het paleis Noordeinde om ongeveer 7 uur vanmorgen naar het paleis Voorhout gegaan, Prins Hendrik vertrok later weer. Het bericht van het overlijden verspreid de zich snel over Den Haag, waar spoedig van de openbare gebouwen de vlaggen half stok werden geheschen, ook van tal van particuliere huizen woei dit rouwteeken. Nadat de Nederlandsche zenders de be richten omtrent het overlijden hadden door gegeven, zetten zij de uitzending stop. Ra- diocentrales gaven alleen door wat de Ne derlandsche zenders zonden. Morgen wor den de radio-uitzendingen hervat. Op last van de Ned. bioscoopbond zullen hedenavond alle bioscopen in Nederland ge sloten zijn, evenals op de dag van de be grafenis. In de residentie zijn de bioscopen bovendien Woensdag en Donderdag geslo ten; alle publieke vermakelijkheden zijn er gestaakt tot nader bericht. Naast haar regentschap wijdde de Ko ningin-Moeder zich in volle overgave en met groote bekwaamheid aan de vorming van haar dochter; het geringste had in de op voeding van Koningin Wilhelmina, die een maal tot de hoogste plaats in den Staat geroepen zou worden, haar toegewijde aan dacht. Zij was het zelf, die haar dochter tien jaren lang onderwees in Bijbelsche geschiedenis en vaardigheid met den naald! De reizen naar de hoofdsteden der pro vincies, opdat deze haar dochter zouden kunnen begroeten, werden even zoovele spontane demonstraties van Oranjeliefde van de zijde der bevolking; zij deed ook haar kind kennis maken met de vreemde hoven en liet haar tegenwoordig zijn bij de ontvangst van buitenlandsche vorsten. Was het te verwonderen, dat het Neder landsche volk, toen Koningin Wilhelmina meerderjarig was geworden van zijn groote dankbaarheid voor hetgeen Koningin Emma tijdens haar regentschap gedaan had getui genis wilde afleggen? Het deed dit in den vorm van een geldelijk geschenk en het moge een bewijs te meer zijn van de groote sympathie en genegenheid, die van de Ko ningin-Moeder uitging naar de zieken en misdeelden, dat zij het haar geschonken bedrag ter beschikking stelde voor het op richten van het Sanatorium „Oranje-Nassau Oord” bij Renkum, waar tuberculoselijders worden opgenomen en verpleegd. De herin nering aan het regentschap wordt mede levendig gehouden door de plechtige ont hulling op 23 September 1905, door Ko ningin Wilhelmina van een monument op het Regentesseplein te ’s Gravenhage. Eerlijk, groot en oprecht was de uiting van waardeering en sympathie, die haar gewerd, toen zij, in 1898 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam de grootsche inhuldiging van haar dochter bijwoonde. Hendrik uit Parijs, terwijl toen reeds vast stond, dat ook de eenig overgebleven zoon van den Koning, Prins Alexander geen lang leven beschoren zou zijn kon als gered worden beschouwd. Herinnerd moge hier worden aan de boodschap van den Koning aan de Staten- Generaal, bij welker lezing, op dien vreug- devollen dag, menigeen het hart is volge schoten. „Het is voor ons een groote vreugde” aldus ,ving de boodschap aan „U de blijde tijding te kunnen mededeelen, dat Hare Majesteit de Koningin, Onze beminde Gemalin hedenmiddag bevallen is van eene Prinses. Wij zijn overtuigd, dat de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal van harte deelen in de gevoelens, die deze heug lijke gebeurtenis bij Ons opwekt en met Ons dankbaar den zegen erkennen, die door den Allerhoogste aan Ons Huis en het Vader land is geschonken. En hiermede, Mijne Heeren, bevelen wij U in Gode' heilige bescherming”. ’s GRAVENHAGE, 31 Augustus 1880. WILLEM.” Pyrmont en prinses Helena van Nassau, een strenge vrouw van groote intelligentie, die alles in het werk stelde om haar kinderen onder haar persoonlijke lei ding en met hulp van bekwame leeraren een veelzijdige ontwikkeling deelachtig te doen worden. Prinses Emma voelde zich, wat haar studies betreft, vooral aangetrokken tot de geschiedenis; haar karaktereigen schappen deden haar echter in nog grootere mate belangstelling koesteren voor sociaal werk. In ,het lenigen van den nood van zie ken en behoeftigen vond zij haar grootste voldoening en ook op lateren leeftijd heeft zij, in haar nieuw gekozen staat, meermalen gelegenheid gevonden om daarvan te doen blijken. Een extra-nummer van de Staatscourant maakte op 1 October 1878 de verloving be kend van Zijne Majesteit Koning Willem III, wiens gade, Koningin Sophie hem op 3 Juni 1877 ontvallen was, met Prinses Emma. Op 19 October d.a.v. gaven de Sta ten-Generaal de bij de wet vereischte toe stemming tot het huwelijk. Op verzoek van den Koning belastte Dr. Laurens Reynhart Beynen, die sinds kort was afgetreden als rector van het Gymnasium te Den Haag, zich met de eer volle taak, de toen twintigjarige prinses van voorlichting te dienen omtrent het land, dat van nu af aan haar vaderland zou zijn. De hoogbejaarde doctor vertoefde te dien einde enkele maanden te Arolsen en ook zijn doch ter, die hem in verband met zijn leeftijd naar het Duitsche grondgebied had vergezeld, werd spoedig toegelaten tot de Prinses, die zich uiterst leergierig toonde en in korten tijd de Nederlandsche taal eenigermate leerde spreken. DE HUWELIJKSVOLTREKKING. Slechts kort was de tijd der verloving: in den namiddag van 7 Januari 1879 had nadat de daartoe vereischte formaliteiten door den Opperkamerheer van den Koning, Mr. C. Th. Baron van Lijnden van Sandenburg, waren verricht de huwelijksvoltrekking plaats, in tegenwoor digheid van een vrij groot gezelschap vor stelijke personen en hoogwaardigheidsbe- kleede^s, waartoe o. m., behalve de vorste lijke familie Van Waldeck, Prins Willem von Wied, schoonzoon van Prins Frederik der Nederlanden, Prins August von Wur- temberg, als vertegenwoordiger van Keizer Wilhelm I, de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer van Nederland, de vice-pre sident van den Raad van State, de minister vap Buitenlandsche Zaken ,en de directeur van het Kabinet des Konings, behoorden. Bij de kerkelijke inzegening, in de kapel van het slot van Arolsen, trad de hofpredi ker Scipio als voorganger op. Drie dagen na de huwelijksinzegening vertrok het Koninklijk echtpaar per extra- trein naar Nederland; bij het passeeren van de grens bij Oldenzaal geschiedde de eerste begroeting door de Nederlandsche autori teiten. Het eerste bezoek aan de hoofdstad had eerst 21 April plaats; de intocht te Den Haag een week later, aangezien deze ver traagd waren door het overlijden in Luxem burg, van Prins Hendrik, den broeder des Konings. De residentie begroette de jonge Koningin met warme geestdrift en vooral aan de ontvangst van het Koninklijke echt paar in het Gebouw van Kunsten en Weten schappen hebben degenen, die daarbij aan wezig mochten zijn, onvergetelijke herinne ringen bewaard. Groot was, op 31 Augustus 1880, de weer klank in het geheele land van de tijding, dat Koningin Emma in het Paleis te ’s Graven hage het leven had geschonken aan een dochter. De blijde mare verspreidde zich door de bijzondere maatregelen, welke de ook in dien tijd reeds actieve persvertegen woordigers hadden genomen, in een oog wenk over geheel Europa. De dynastie der Oranje’s, ernstig bedreigd door de slagen, die dit Huis getroffen hadden het over lijdensbericht van den Prins van Oranje kwam een half jaar na den dood van Prins „De Koningin-Moeder! In den loop der tijden heeft deze naam een eigen beteekenis gekregen. Zij, die evenals ik het voorrecht hadden, als minister samen te werken met de Ko ningin-Moeder, toen zij Regentes was of later Haar mochten benaderen in moeilijke omstandigheden en bewogen tijden, zij we ten, wat zij geweest is voor Haar nieuw gekozen vaderland. De Koningin-Moeder heeft ons volk lief gekregen, want zij zag in ons volk, zijn zeden en gewoonten, bijna alleen het waar devolle en het goede: spiegelbeeld van Haar eigen moed. Zij heeft Haar liefde betoond door Haar trouw medeleven met allen, die Haar dienden, door Hare onvermoeide be langstelling in ziekenverpleging in weten schap en kunst en door Haar stille hulp in nood. En ons volk heeft Hare liefde met liefde vergolden. Moge ons volk zijn Koningin-Moeder nog lang behouden en steeds met dankbaarheid gedenken den zegen, dat deze hooge vrouw uit den vreemde tot ons kwam.” Totdat Koningin Wilhelmina op 9 Febr. 1901 met Prins Hendrik van Mecklenburg in het huwelijk trad, bleef de Koningin- Moeder bij haar dochter verblijf houden. Daarna betrok zij het Paleis aan het Lange Voorhout, waar zij thans de oogen gesloten heeft. Zij bewoonde dit des winters, terwijl zij de zomermaanden meestal doorbracht ten Paleize Soestdijk. Toen, op 2 Augustus 1928, haar ter ge legenheid van haar 70sten verjaardag uit het eigen land en uit alle deelen der wereld tal van gelukwenschen bereikten en er plan nen voor een grootsche huldiging op touw waren gezet, is deze, naar aanleiding van het feit, dat H. M. op 7 Januari 1929 door haar huwelijk vijftig jaren Nederlandsche was, verschoven naar de maand Juni van dat jaar, toen haar o.m. op den Dam te Amsterdam een groote betooging van hulde en trouw van de zijde der bevolking ten deel viel. Het moge, bij de droefheid, die het volk gevoelt, nu deze beminde figuur voor altijd is heengegaan, tot troost strekken, dat het der Koningin-Moeder beschoren is geweest, in de jaren na haar regentschap ten volle te mogen ervaren, hoe ook Koningin Wil helmina, die zij op binnenlandsche reizen en bij feestelijke gelegenheden meermalen ver gezeld heeft, alsook haar kleinkind Prinses Juliana, het hart der natie gevonden heb ben. 't Grootsche huldebetoon der Koningin ter gelegenheid van haar vijfentwintigjarig regeeringsjubileum, in 1923 gebracht, was daarvan wel het sprekend bewijs, nog slechts kort geleden zoo overtuigend her haald bij de nog in aller herinnering leven de en zoo diepe nawerking uitoefenende be tooging in het Olympisch Stadion te Am sterdam. Haar leven, dat ook na haar regentschap dienende Is geweest, wijl zij zich op onnavolgbare wijze en wars van erkenning voor wat zij verrichtte, met nieuwe kracht wijden ging aan de leniging der nooden en behoeften van talloos velen, zal altijd herdacht kunnen worden en worden als dat van eene vrouw, die Moeder en Vorstin ia geweest in de zuiverste beteekenis van deze woorden. 'r NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) fl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1