uitgave KIEZEBRIJï Co. Ho. 51 Eerste Blad annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek i De Stem des Bloeds Woensdag 28 Maart 1934 rtOe Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. FEUILLETON NIEUWSTIJDINGEN. Regelprijs 8 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen. EINDE.. V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. zoo mogelijk uit te breiden. Het totaalcijfer van het bezoek bedraagt over 1933 29977, dus bijna 30.000, uitge leend zijn totaal 38425 banden. Reglement Leeszaalfonds. Het Leeszaalfonds wordt van een nieuw reglement voorzien, waarbij ook dit fonds, volgens de wensch van vele leden, geregeld gecontroleerd zal worden door de daarvoor benoemde contröle-commissie. Nadat alle artikelen voorgelezen zijn, en eenige besprekingen zijn gehouden over het bijschrijven der gekweekte rente, wordt het concept-reglement z. h. s. onveranderd vast gesteld. door MAY WYNE. vreugde naar hem uitgestrekt en met ’n schreeuw van pret wierp hijl zich zoo wild in 'die 'uitgestoken armen van zijn speelkameraadje, dat hij haar bijna omver wierp. Hij was toch zoo blij, dat hij weer thuis was en hij had nog zoo veel t?e vertellen over alles, wat er met hem 'gebeurd was en dus voelde hij zich meer dan teleurgesteld, toen zijn oom Tom hem in zijn sterke armen oppakte en omhoog tilde en hem zoo wel een minuut lang vasthield. Jlack.lieve kleine jongenwat een geluk, dat je weer thuis bentO„ wat zul jij veel te vertellen hebben! En Ellen Treglown heeft zoo- ge huild, omdat ze dacht, dat pom Nat zou komenen zie was bang, dat hij erg boos zou zijn, ratelde Jack in kin derlijke onsamenhangendheid verder. Die arme Ellen... maar ze kan heel mooie sprookjes vertellenu moest dat ook eens hoorein! En ze heeft den heelen nacht gehuild. Ik ben er ten minste wakker van geworden. O, pom, wat kijkt u nou leelijk! En p, ik heb toch zoo’n honger gekregen en M|aar die laatste klacht vond niet veel gehoor, en opeens voelde hij zich op den grond neergezet. W|ant de squire had uit zijin. verwarde verhalen genoeg kunnen opmaken, al wilde hij nog het ergste niet van Nat denken. Naast hem stond Ursula.... tegen over hem de Severeux. Als Nat al den naam van een En- gelschman onwaardig mocht zjjn dan was die van de Severeux toch een be teren naam dan Franschman waard. Dat was de redeneering van den bene pen Engelschman. Maar ditmaal maak te hy grootmoedig een uitzondering. H!Jji stak zijn hand uit en greep die van de Severeux hartelijk beet. Je hebt je belooning verdiend, de Severeux zei hij. En ik moet zeggen, dat ik er echt bïij om ben. Ik denk, dat je onze kleine Ursula waardig zult zijn en je weet hoeveel ik ylan haar houd. Zijn stern klonk een beetje ischor, want hiji dacht aan het lot. dat Joan had getroffen. Toch nam hij Ursula’s hand en legde die in de hand van de Seve reux. De hemel zegene jullie beiden zei h'ij plechtig. Heb elkaar lief en wees elkaar trouw Dan nam hij Jack weer in zijn ar men en ging niet groote stappen naar het huis terug. En hij liet twee ziels gelukkige mensthen achter. Is het heusch waar? vroeg de Severeux, zijn arm om Ursula slaande. Is het heusch waarof alleen maar een droom? Zeg dan, Ursula, dat je van me houdtevenveel als ik van jou'Toe, zeg het me 1 Och Jules, fluisterde zijl, haar hoofd naar hem opheffend. Ik heb nooit geweten, dat het zoozoo heer lijk was om lief te hebbenen bemind te worden. En ofschoon hij even lachen moest bij de gedachte, wat de dames uit de groote wereld van Versailles in zulk een geval zouden gezegd hebben, dank te hij dgn hemel, dat hy zulk een een- voddige, ware liefde gevonden had, als die van dit meisje uit Com Wales. In de vallende duisternis liepen ze samen de laan op en neer, zonder zich te bekommeren om de steeds diepere donkerte en fluisterden elkaar hun in nigste geheimen van liefde toe. Wat een gulden droom was dat! Wat een droom om jarenlang in voort te leven! Maar in een kamer van den Manor, hem wachten volgens hare belofte, waar het ook donker geworden was, blikken zwijgend van hunne zetels hebben verheven om aldus de nagedachtenis van den overledene te eeren, deelt de voorzitter mede, dat ’t Bestuur het portret van Dr. Herzberger heeft laten vergrooten, om dit in de Bestuurskamer te doen ophangen. Ook na zijn dood toonde hij nog z’n be langstelling voor de leeszaal door de in zijn bezit zijnde obligatie A f 1000.in de lee- ning bij testamentaire beschikking aan de leeszaal te vermaken. Nadat de notulen van! de vorige verga dering door den 2den secretaris, den heer A. Terpstra, zijn voorgelezen en goedge keurd, deelt de voorzitter mede, dat het bestuur in ’t begin van dit jaar besloten heeft werkloozen in de gelegenheid te stel len gratis boeken te krijgen uit de Leeszaal, overigens onder de zelfde voorwaarden als die welke voor de leden gelden. 85 Werkloozen zijn reeds ingeschreven, die daarvan een geregeld gebruik maken. Niet alleen wordt ontspanningslectuur ge vraagd maar ook worden veel studieboeken geleend, wat een gunstig teeken is. Van de bestuursleden is mevr, ter Horst Nanninga met kennisgeving afwezig, ter wijl de heer G. v. d. Meulen wegens familie omstandigheden plotseling de stad moest verlaten. Aan het Jaarverslag ontleenen we het volgende: Ook in dit verslag worden woorden van hulde gewijd aan Dr. Herzberger, wiens nagedachtenis het bestuur met groote dank baarheid gedenkt. Een tiental correspondentschappen wordt geregeld van boeken voorzien, dat te Balk werd gestaakt, wegens het ontbreken van een geschikt correspondent. De boekerij vermeerderde met 397 ban den. De leesportefeuille telde 45 abonné’s. Het verslag vermeldde vervolgens de ge houden tentoonstellingen enz. Het ledental is van 907 tot 874 gedaald. Nu de inkomsten uit de openbare kassen belangrijk zijn ingekort, dringt het bestuur er bij de burgerij onzer stad met kracht op aan dat ieder? en tenminste zij, die van de leeszaal profiteeren, als lid zal toetreden. De toekomst der financiën is wel donker maar als elkeen naar draagkracht steunt, zal de Leeszaal niets. hebben te vreezen. Het bestuur hoopt dus dat het in staat zal wor den gesteld het nuttige werk, dat nu reeds bijna 25 jaar door de Leeszaal wordt ver richt en in deze tijden van werkloosheid en geestelijke armoede meer dan ooit nood zakelijk is, te kunnen blijven voortzetten en GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen IV/2 en 12j/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 2327 Maart 1934: beurs met inhoud, koek, sleutel aan houtje, heeren- rijwiel, slinger van auto. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 2327 Maart 1934: rozenkrans in etui, J. Sikma, Oppenhuizerweg 130; damesbeurs, J. Dan- tuma, 3e Zomerrakbuurt; melkkraansleutel, IJ. Wijngaarden, Prinsenbuurt 11; sjaal, Brüinsma, Boschstraat 11; beurs met inh., K. Stroop, Kloosterhof 31; kindertaschje, Nijboer, v. d. Heijbuurt 29. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. Maandagavond hield de Vereeniging Openbare Leeszaal en Bibliotheek hare al- gemeene ledenvergadering in het gebouw der Leeszaal. Na de opening sprak de voorzitter, de heer F. W. C. de Haas, eenige gevoelvolle woorden ter nagedachtenis van de eere- voorzitter der vereeniging, dr. L. Herzber ger, die op 20 Juni 1933 is overleden. Dr. Herzberger, aldus de voorzitter, is de man geweest die hier in Sneek met de Volksbond en het Departement Sneek van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen het initiatief genomen heeft tot de oprich ting van de leeszaal. Van de voorloopige commissie trad hij als voorzitter op, en toen op 15 Juni 1910 de leeszaal werd geopend, werd hij als voor zitter benoemd. Op kleinen voet werd in de Groote Kerk straat begonnen, maar al spoedig moest men tot een ander gebouw overgaan, waar toe het tegenwoordige werd ingericht. Tot aan zijn vertrek in December 1923 was de heer Herzberger lid van het bestuur. Naast het werk voor het leeszaalwezen te Sneek heeft hij echter ook veel gedaan voor het leeszaalwezen in ’t algemeen. O.a. nam hij het initiatief tot de oprichting van het plattelands-leeszaalwezen in Friesland, ter wijl hij tevens lid was van het Centraal Bestuur. Nadat de aanwezigen zich' eenige oogen- Wijziging art 10 van bet Huish. Reglement (Contributieverlaging). Het bestuur stelt voor het minimum be drag der contributie, thans bepaald op f2.50, vast te stellen op f 1.50. De betrekkelijke alinea van het nieuwe artikel zal dan luiden: „De verplichte jaar- lijksche contributie bedraagt f 1.50. Wie f 1.50 te hoog vindt” enz. (Minvermogenden kunnen n.l. tegen een nog lager bedrag worden aangenomen, of geheel worden vrijgesteld). Het voorstel wordt zeer uitvoerig door den penningmeester toegelicht, daar het plan tot contributieverlaging van hem af komstig is. Met een uitgebreid cijfermateriaal toont hij aan dat de financieele positie van de Leeszaal gunstig is. De ontvangen contri butie wordt echter ieder jaar lager, waar mee parallel gaat een daling van het leden tal. De ontvangen contributies bedroegen over de afgeloopen jaren: 1929: f2931; 1930: f2804; 1931: f2620; 1932: f2376; 1933: f 2290. Bij deze bedragen zijn de Jeugdkaar- ten steeds inbegrepen. Het ledental, dat eens 1200 heeft bedra gen, bedroeg in de laatste 6 jaren: 1 Janu ari 1928: 1174; 1929: 1125; 1930: 1100; 1931: 1069; 1932: 996; 1933: 907; 1934: 874. De ontvangen subsidies van Rijk, gemeen ten e. a. zijn eveneens geweldig teruggeloo- pen. De totaal-ontvangsten over de laatste jaren waren als volgt: 1929: f8787; 1930: f8655; 1931: f8479; 1932: f7223; 1933: f6941. Het bezoek en de uitleeningen bleven ech ter vrijwel stabiel, waaruit geconcludeerd kan worden, dat de behoefte aan de lees zaal vrijwel constant gebleven is. Doordat steeds een streng conservatieve financieele politiek gevoerd is geworden en er steeds zooveel mogelijk is afgelost en af geschreven, bedraagt de totale schuld der Vereeniging nog slechts f 8000 A 3/2 De oorspronkelijke obligatielening was groot f 18000. De penningmeester verwacht van verla ging der contributie toeneming van het ledental, daar het bedrag van f 1.50 z. i. meer in overeenstemming is met de tegen woordige draagkracht der burgerij van Sneek en bovenal van de bewoners van het platteland. Ook in andere gemeenten o. a. in Leeuwarden bedraagt de minimum con tributie f 1.50 en in deze plaats breidt het ledental zich nog geregeld uit, wat spr. ook hier verwacht. Het bestuur rekent er echter op, dat zij, die veel gebruik van de Leeszaal maken een contributie van min. f2.50 zul len blijven betalen. De heer F. Blok Azn. acht de voorgestelde verlaging te groot. Als alle leden daarvan gebruik maken beteekent dat een vermin dering van pl. m. f900. Daarvoor moeten dan 600 nieuwe leden worden gewonnen, wat spr. niet mogelijk acht daar het leden tal in de beste tijden slechts 1200 bedroeg. Nadat de penningmeester den heer Blok uitvoerig heeft beantwoord, wordt het be stuursvoorstel z. h. s, aangenomen. De begrooting 1934 wordt vastgesteld mei een totaal aan ontvangsten en uitgaven van f 8230. Bestuursverkiezing. Periodiek aftredend zijn mevr. Ter HorstNanninga (die zich niet herkiesbaar stelt), en de heeren G. v. d. Meulen en A. Terpstra. In de vacature mevr. Ter Horst wordt gekozen mej. Dr. F. Szper; de beide andere aftredendenl worden herko zen en namen, evenals mej. Szper, hun be noeming aan. Tot leden den contröle-commissie worden benoemd de heeren P. Sikkes, F. Blok Azn. en B. Velsink. Plaatsvervangers de heeren: B. Brinksma, Oosterhof en L. Kiezebrink. Het bestuur stelt voor de couponbelasting te verhalen op de obligatiehouders, waartoe z. h. s. wordt besloten. Aan het eind der vergadering die slecht was bezocht bracht de voorzitter dank aan de controle-commissie voor het door haar verrichte werk, en daarna dank aan het personeel der Leeszaal voor de zeer voortreffelijke wijze waarop dit jaar de Leeszaal beheerd is. Ofschoon er eenige malen ziekte onder het personeel voorkwam is er toch weinig losse hulp noodig geweest, daar het personeel de vervanging onderling geregeld heeft, waardoor bezuiniging kon worden verkregen. De vergadering wordt hierna met een woord van dank aan de leden voor hun op komst gesloten. 37. Och, dat weet ik nog zoo niet antwoordde zijl. Maar luister eens, Tomhier zit ik ook nog over te tobben. Hoe denk jij er over? Zou Nat soms de hand hebben gehad in deze heele geschiedenis? Vreemd, dat die verdenking nu juist op Nat moest vallen die altijd zoo stil en vriéndelijk tegen iedereen was. Ik zal blij zijn als Nat thuiskomt en we teen of anderen uitleg van hem te hooren krijgen, zei de squire. Maar nu, kindje, moet ik nog even naar het dorp’, waar ik al de lui die met ons aan het zoeken rijn geweest, heb bijeen laten komen. 'Misschien dat ze nieuws meegebracht hebbenl Dan ga ik mee, riep Ursula, en ze maakte op hetzelfde oogenblik hét voornemen om Tom zoodra ze in P-en- deen waren, te laten schieten om stil letjes even weg te snappen naar Sen- nen Cove, om te zien of ze bij Dionysius Williams niet een of ander berichtje over Jules de Severeux zou kunnen krijgen. Maar Tom schudde het hoofd tot haar gfooite teleurstelling. Neen, kindlief, jij kunt beter hier blijven wachten, ziei hij vrierildelyk, om dat hyi in izyn hart vreesde, dat een of ander van ‘die vele zoekers misschien een minder gunstig bericht over het kind zou binnenbrengen, <jat in zulk een voor een kind zoo gevaarlijke streek ontwaakte een man uit een geheel an deren droom-.een droom over het verledenen zag een deur open gaan en hoorde het helle lachen van een kind. Is hijl hier, oom? riep kleine Jack vroolijk 'en opgetogen. O, wat heerlijk, want ik vind* hem zoo aardig en ik zou graag nog eens met hem praten óver die kleine ponny en over dat oude huis met geheime gangen en trappen en den toren, waar je bovenop kunt loopen en waar je de bosschen en- de rivier kunt zien en allerlei mooie dingen! Tom Pengarth stond op den drempel en zijin groote, breede gestalte stak zwart af tegen het licht, dat uit de gang naar binnen straalde. En in dien lichtschijln zag hij een man van een sofa opspringen en op een knie neer knielen en beide armen uitstrekken naar den kleinen- jongen, die zonder eenige vrees opgetogen naar hem toekfwam. Mijn kleine, lieve jongen! Myn zoon Jacques Tom Pengarth bleef slechts zoolang wachten, totdat hij het kind, waarvan hij zooveel hield, in de armen van zijn vader zag. en met den vreugdekreet van den jongen nog naklinkend in rijn ooren deed hij een stap achterwaarts en trok de deur zacht achter zich dicht. Hij was niet meer, bang, dat Joan’s echtgenoot John’s kind niet lief zou hebben ten goed verzorgen. En onwillekeurig verhaastte hij zyn schreden, toten hij! zyn oogen vochtig voelde worden. Als Jean de Cassaud ten slotte zyn recht nog gekregen had, dan wist hylnu ook, idat er hem een andere wachtte, die recht op hemzelf had. En Mary zou verdwaald moest zijn geraakt. Uaat me dan meegaan tot aan de inrijpoort, Tpm-.toe laat me een eindje meegaan, want ik kan het in huis bijna niet uithouden. Hij knikte. Goed dan, tot aan de poort ant woordde hij, zonder haar voor te stel len, de Chssaud gezelschap te houden, omdat hij wel wist, dat deze niets lie ver zou verlangen-, dan alleen gelaten te worden 'in het huis dat eens het verblijf Van zyn jonggestorven vrouw was geweest. Zoo gingen ze dan zwijgend de lange oprijlaan af, maar ze kwamen niet zoo ver als de poort. Want toen ze de kromming bereikten, Waar de oude grijze pilaren van het hek in zicht kwa men, zagen ze een man hen tegemoet komen met een kleinen jongen hoog op zijn schouders. Jack begon luid te roe pen en trappelde met zijn beentjes te gen de borst van zijn „rijdier”. Tante Ursula! riep hiji. Hier ben ik Weer! Ik heb toch zoo’n honger hongeren oom Jules heeft me een heel eind gedrageno zoo’n eindI En ik heb zooveel te vertellenen ik ben heelemaal niet meer bangEn oom Jules... ik moet hem oomi Jules noemen ziet u?... heeft me een sabel beloofd, waarmee ik tegen alle leelijke heksen en kabouters vechten kan. En Dionysius heeft me een halskettinkje gegeven met een toovermiddeltje dat moet ik bm mijn hals dragen e-n...+ Maar hjj had nog niet half uitgebab beld, tóen de Severeux hem reeds op den grond had gezet en zoo- was hy de eerste, die hollend hen beide be reikte. Ursula was op de knieën gevallen en hield haar armen snikkend van Namens de Kas-contróle-commissie brengt de heer B. Velsink verslag uit. Alles is bij den penningmeester in de beste orde bevonden, zoodat de commissie voorstelt hem décharge te verleenen. Volgens het verslag van den Penning meester, den heer Jac. N. D. Hoogslag, be droegen de totaal-ontvangsten f 12801.93, de uitgaven f 12779.26, batig saldo f22.67 (vorig jaar f0.47). De voornaamste ontvangposten waren: contributie f2270.90; subsidie Rijk f 1930.85; subsidie Provincie f500.sub sidies Sneek en Wymbritseradeel f2100. vergoeding bediening Centr. Jeugdbibl. f963.38; uit eigendommen, w.o. rente Lees zaalfonds f548.18; Leesportefeuilles f351; vergoeding V.O.L.F. i 763.57. De voornaamste uitgaven waren: rente en aflossingsfonds f 315.aflossing O. B. W. f 1220.(de leening O. B. W. is thans ge heel afgelost); boeken f971.70; tijdschrif ten f799.69; C.J.B. f963.38; V.O.L.F. f64.40; catalogi f285.46. Vermeld dient te worden dat het legaat van dr. Herzberger in ontvangst en uitgaaf A f 1000.is verantwoord; in de uitgaven als aflossing op de obligatieleening. Z. h. s. wordt besloten den penning meester decharge te verleenen, met dank voor het vele werk en de accurate wijze waarop hij de boeken van de vereeniging heeft bijgehouden. Het financieele verslag van ’t Leeszaal fonds uitgebracht door den beheerder, den heer Joh. Schijfsma, wijst aan, dat het Lees zaalfonds in het afgeloopen jaar is geste gen tot een bedrag van f9127.83. Hiervan zijn 9000 gulden belegd in 9 stukken A f 1000.— t.w. f4000.— A 5 f5000.— A 4'/2 Door het college van notabelen der Ned. Herv. Kerk is tot kerkvoogd in de vacature G. Kooistra benoemd de heer S. v. d. Brug. NIEUWE SNEEKER COURANT i Verslag Kas-commissie. Inbraak. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. is ingebroken ten huize van de families G. en Z. aan de Lemmerweg. Medegenomen werden bij eerstgenoemde eenige vleeschwaren en bij laatstgenoemde sigaren en sigaretten. De daders (woonwagenbewoners) werden door onze politie Zaterdag gevat en zijn naar Leeuwarden overgebracht.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1