KLIEMMSSS» 4°|o Nederland 1934 BERV-QtTS ZEYL’S BANK HMM De KRO-BOYS komen!! in SNEEK op WOENSDAG 11 APRIL a.s. ’s avonds S.15 uur Geb. v. Chr. Belangen - [deuren open half acht) Jaargang No. S3 tai £R OOURMTT cm WYMBRITSERADEEL Mei Orgaan lier H Eerste blad UitgaveKIEZEBfflïï S Co. Woensdag 4 April 1984e Mitex SKE BRANDEWIJN JENEVER Zuiver Zacht Geurig Stukken f 1000.- f 500.- f 100.- Storting 1 Mei 1934. RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. SNEFK INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Plaatsbespreking I te MlWlil!; 1 Lt I I Geheimzinnige verdwijinfiing van een Nederlandsch meisje. De corresponident der N. R. Crt. te Brussel meldt: Sedert Maandag j.l. is, blijkens een bekendmaking van het consulaat der Nederlanden te Gent, de 19-jarige J. C. Beekman, van Neder]andsche nati onaliteit, aldaar, spoorloos verdwenen. Mej. Beekman is 1 M. 65 groot, heeft sluik blond haar en blauwe oogen, draagt een blauwe alpinmuts en een donkerblauwen mantel met dito lederen riem. Zij' spreekt N'Cderlandsch met een sterk Hollandsich accent. Men vreest, dat zij krankzinnig is- geworden en thans ergens, in Vlaanderen, ronddoolt. Liefdestragedie in een Zwitsersch Sanatorium. Onder eigenaardige omstandigheden is de 19-jarige Engelsche, Marcia Caryll, die in een sanatorium in de Savoyer Alpen ver- twee nazi’s dezen van achteren beet en hielden zijn handen vast. Vijf andere nazi’s gingen op hem zitten en ransel den hem hevig, af. Toen de politie kwam, kon deze niet tusschenbeide ko men, want de nazi’s die versterking had den gekregen van 10 anderen, bedien den zich als wapenen van stoelen en tartten de politie. Nadat de heer Cecal bewusteloos was geslagen en zijn drie gasten, o.w. een dame, ernstig waren afgeranseld, slaagde een speciale afdee- ling van de stormtroepen er in, de vier menschen uit het café te krijgen. Toen ik aldus de correspondent van de Daily Telegraph te München giste ren den heer Cecil bezocht, had hij nog een flink blauw oog en kon hij mij een duidelijk zichtbare plek toonen op het Japan bouwt T urkijie ’s vl oo t. Zooals de Engelsche en Amerikaan- sche handelsagenten tot hun leedwezen moesten vaststellen, is het Japan weer eens gelukt hen op zijde te schuiven. De opdracht tot het bouwen der Turk- sche vloot is n.l. niet aan Engeland of Amerika, doch aan Japan verstrekt. De tegenprestatie bestaat hierin, dat de Tuirksche regeering aan een door de regeermg gesteunde Japansche firma in dus verklaarde de heer Cecil, maar ik eisch excuses van de nazi’s. Zij moles teerden een Duitsche dame en natuur lijk bemoeide ik mij er mee. Ik zou mijzelf best hebben kunnen verdedigen, maar het was tien tegen een. Ik eisch schadevergoeding i De Ideeren van de dame zijh vernield, zij zelf ligt thans te bed en is onder dokters behandeling”. De heer Tony Rumbold, zoon van den voórmlaligen Britschen ambassadeur te Beriijln, was in hetzelfde café verschei den weken geleden door de nazi’s aan gevallen. 29.5(3 32.- FINANCIEEL NIEUWS. N.V. Alg. Friesch e Hyp.bank Leeuwarden Amsterdam. In de op 31 Maart gehouden jaar- lijksche vergadering van aandeelhou ders dezer Bank werden de Ballans en de Winst- en Verliesrekening over het 34ste boekjiaar goedgekeurd, werd het dividend over 1933 vlastgesteld op f 22 en werden de heeren R. Buisman te Leeuwarden en H. Eisma te Bolsward als commissaris herbenoemd, terwijl de heer N. Ottema, notaris te Leeuwarden, alls zoodanig wejrd benoemd. Aan het verslag over 1933 wordt het volgende ontleend: De in het afgeloopen jaar behaalde resultaten geven ook dit jaar reden tot tevredenheid. De vraag naar pandbrieven is het ge heeld jaar zeer bevredigend geweest. De bruto-plaatsing beliep in het ver slagjaar f 2.463.100.Uitgeloot werd f 1.552.500.van de uitstaande pand brieven, terwijl voor f 831.350.werd ingekocht. Op 31 December 1933 was voor een totaal bedrag van f 25.156.700 (v.j. f 25.077.450) aan pandbrieven in omloop. Aan hypotheken werd in het afgelbo- pen jaar uitgezet voor f 5.177.405. terwijl werd afgelost f 5.206.521. Op 31 December was belegd een totaal' be drag van f 25.724.602 (v.j. f 25.753.718)., Ook dit jaar werd het onderpand der leeningen wederom vrijlwel uitsluitend gevonden in courante woonhuis- en win kelpanden in de grootere gemeenten. Landposten heeft de Bank zoo goed als met, terwijl' zij bij tuinderijen, bollen land en dergelSjke in het geheel geen belang heeft. Bij de negen executies welke dit jaar noodzakelijk bleken, heeft de Bank geen verliezen geleden. In één geval' werd het onderpand, bestaan de uit 2 woonhuizen door de Bank voor woedend dat ik mijn revolver trok en schoot! achterhoofd, waar men hem geschopt had. Ik wensch geen opschudding, al- namiddag zat Marcia Caryll met eenige bekenden in de danszaal van het sanato rium, toen plotseling een onbekende jonge man aan haar tafeltje verscheen en in slecht Engelsch verzocht of Marcia in de hall wilde komen daar een bekende haar wilde spreken. Waarover gaat het, vroeg Marcia. Anatolie 100.000 morgens land voor de klatoencultuur wordt afgestaan, waar mede natuurlijk de Japansche katoen industrie ten zeerste zlou zijn gebaat. Het nieuwe Turksche vlootprogram om Jat twee kruisers van 10.000 ton, vier torpedojagers, vier onderzeeërs van het nieuwste type en twee groote oioriogs- schepen. Daarbij komt nog een aantal kleine schepen, alles op den koristen termijn leverbaar^ Met het oog op den ©enigs zins precairen toestand der Turksche fï> nanciën, heeft Japan een leaning van 100.000.000 dollars verstrekt, welke voor 80 pet. direct in Japan werd opge bracht. De van Turkije geëischte tegen prestatie is wederom een meesterlijke zet van Japan. De Egyptische en In dische vlascultuur zal een geweldigen slag krijgen, temeer, daar Japan ook hier met de laagste loonen prijzen kan maken, welke eenig zijh in de wereld. In Engeland is door dezen ziet van Japan alarm geslagen. De Engelsche handelsattaché in Ankara is naar Lon den geroepen, om rapport uit te bren gen. Het duurste aanbod voor den bouw der Turksche vloot is van Ame rika afkomstig, dan komt Engeland en tenslotte Japan, welks calculatie 60 pet. lager was dan dat der Engelschen. een bedrag ad f7.070 ingekocht. Na afschrijving komen de ingekochte on derpanden op de Balans voor met een bedrag van f 28.726. De betaling van rente en aflossing geschiedde over het algemeen naar wensch. Het op 31 December 1933 aan interest achterstallige bedrag ad f 17.745 is inmiddels voor het over- groote deel' aangezuiverd. De marge tusschen de gemiddelde hypotheekrente en de gemiddelde pand- briefrente bedroeg aan het einde van het boekjaar 0.7851 (v.j. 0.7729 °/o). Het slaldo der Winst- en Verliesreke ning bedraagt f 200.370,.waarvan aan de Statutaire Reserve wordt toegevoegd f 33.415.en aan de Extra Reserve f 33.000.De gezamenlijke reserves bedragen dan f 1.408.553.(vorig jaar f 1.289.135.— Aan aandeelhouders wordt tegen in trekking van dividendbewijs nummer 37 een dividend' van f 22.uitgekeerd en aan de houders van oprichtersbewjjl- zen 68.75 per dividendbewijs no. 30. S. H. GROENHOUT Suupmarkt Tel. No. 2521 Uit een gesprek, dat wij met den'bo- vehbuurmdn, den heer L. hadden, viel niets bijzonders op te mlaken. Deze stond zeer verwonderd toen in dien avond de politie kwam, teneinde langs den achterkant van het bovenhuis met behulp van een touw, toegang tot het benedenhuis te verkrijigen. De heer L. had ook niet het minste gerucht ge hoord. Wpiensldlagmiddag omstreeksi 12 upr hielp zijn 14-jarig zoontje de vrouw nog biji het binnenhalen van den kin derwagen. Nooit heeft hij ietsi van eenige onaangenaamheid tusschen de echtelieden bemerkt. In het perceel zelf, dat een soberen indlruk maakt, was de inspecteur van politie, de heer W|altman, aanwezig tot het nemen van afdrukken enz. Een groot aantal nieuwsgierigen hield zich in de nabijheid van het perceel op. warden vervoerd, waar zij is overleden. Dubbele moord te 's G r a ven h a g e. In het perceel Veemkade 168 ’s Gravenhage heeft zich een drama af gespeeld. Daar is gevestigd een melk- winkel van N. L. V. De zaak was Vrijt dag den geheelen dag gesloten, hetgeen voor een melkwinkel op zichzélf al eenigszins vreemd was, maar het werd nog vreemder, toen die buren Zagen, dat zoowel op de deur van den winkel alk voor het faam briefjes hingen, waarop te lezen stond, resp.„Heden gesloten wegens familieomstandigheden” en „Morgen gesloten wegens familieom standigheden”. Men vond echter geen aanleiding, de politie te waarschuwen. Anders werd het echter, toen Vrijdagavond de fami lie y. bezoek kreeg van een broeder van mej. V., vergezeld van een melk- leverancier uit de Torenstraat, die op him bellen geen antwoord kregen. Deze vonden nu toch wel aanleiding de .po litie van een en ander óp de hoogte te stellen, die hierop een onderzoek ging instellen. Door een be’iendend perceel en over een schutting verschaften sur- veilleerende agenten zich toegang tot de achterslaapkamer. Daar deden zjjl een. vreeselijke ontdekkingde 23-jarige Door alle eeuwen heen neemt de origineele pepermunt in de officieel© geneeskunde een be langrijke plaats in. KIN G-peper munt is bereid uit datzelfde edele natuurproduct toefde, slachtoffer geworden van een moordaanslag, op haar gepleegd door een lechtgenoote van den bewqner V., mej,. Hi. H., en het kind van het echtpaar, het 4 maanden oude jongetje Jaqobus, wetrden dood op bed gevonden. Ver- moedelijk waren zij door worging om het leven gekomen. Aangezien de man niet thuis was en zooals later bij onderzoek bleek ook niet bijl zijn fa milie in Den Haag was of was geweest, zijn zware vermoedens tegen hem ge rezen. De toestand van de lijken wees uit, dat deze dubbele moord moet heb ben plaats gehad in den nacht van Donderdag op Vrijldag pf Vrijdagoch tend vroeg. Opsporing van den man wordt natuurlijk verzocht. Tot dusver is men niet achter zijn verblijfplaats kunnen komen. Vrouw en 'kind moeten door den da der met de handen geworgd zijh. D® vrouw weid gevonden met een .cricifjx in de handen. Het politie-onderzoek geschiedt onder leiding vta commissaris Kramer. De rechter-commissaris en de substituut-of- ficier yan justitie, mr. Hoekstra, heb ben een onderzoek in het perceel Inge steld. Wij hadden, aldus de N. R. Crt., Za terdagmorgen een onderhoud met den heer M. A. C. van Zijl, den melkHeveran- cier van V., die ons het navolgende mededeelde Een vriend van mij wil u trouwen^ was het antwoord. Een schaterlach volgde op dit antwoord. Doch Marcia, die meende met een grap te doen te hebben, was nieuws gierig en volgde den jongeman. Ik ben de man, die u wil trouwen. Met deze woor den sloot hij de hall af en herhaalde nog eens het aanzoek, ofschoon Marcia Caryll nog steeds lachte. Plotseling trok de jonge Franschman een revolver te voorschijn en schoot tweemaal op de Engelsche. Zij zeeg, doodelijk getroffen, ineen en stierf enkele oogenblikken later. De kennissen van het meisje, die de hall instormden, ontwapen den den jongeman. Op de vraag, of hij de Engelsche reeds vroeger had gekend, ant woordde hij dat dit niet het geval was. Ik had haar nog nooit gesproken, alleen vaak gezien. Ik hield van haar en wilde met haar trouwen. Ik bekende haar mijn liefde, maar zij lachte mij uit. Toen werd ik zoo aanleiding zelfmoord te plegen en alle Joodsche inwoners van de plaats wer den gearresteerd. De taveerne waar de twist begon was een Joodsche zaak. Een gemeenteambtenaar die zich daar be vond werd door twee natianaal-socialis- ten aangesproken, die hem verweten een Joodsche inrichting te bezoeken. Er ontstond een twist, waarbij, een Jood sche bezoeker een der nazi’s bespoog. Dit was het sein voor een algemeenen aanval op de Joden van de stad. Ben den nazi’s doorzochten huis na huis en al de Joden die zijl konden vinden wer den gearresteerd en opgesloten in de plaatselijke gevangenis. De meeste ar restanten zijn later op last van hooger geplaatste nazi-ambtenaren door de plaatselijke autoriteiten vrijgelaten”. Hetzelfde blad geeft een uitvoerig be richt uit München, waaromtrent nog wel wat te doen zal zijln. München gaat er dikwijls prat op de eigenlijke artis tieke en intellectueele hoofdstad van Duitschland te zijln. En zeer zeker is het de stad van voorkeur van Hitler en het uitgangspunt der nationaal-soci- alistische beweging iih het Duitsche rijk- Af en toe gebeuren daar echter dingen, die Miunchen maken tot een plaats waar men voorloopig maar beter doet van daan te blijrien. „De Beiersche regee ring heeft een onderzoek bevolen naar een hevigen aanval gepleegd op een jongen Engelschman Jimmy Cedi. Dat was in een café bij een twist, die kort geleden plaats vond. De heer Cecil, die een lid is van de Britsche fascisti sche organisatie bevindt zich te Mün chen om er het bierbrouwein te leeren. Terwijl hij met kennissien dineerde op 15 Maart, stonden twee nazi’s, die aan een tafeltje daarnaast zaten op 'en wer den handtastelijk tegen een Duitsche vrouw, die deel uitmaakte van het ge zelschap van den heer Cecil, omdat zij rouge op het gelaat had. De echtgenoot eischte excuses maar werd ommddellijk tegen den grond geslagen. Toen de heer Cecil hem te hulp kwam pakten Met het overbrengen van inschrijvin gen belast zich gaarne tot 12 April a.s. OUDE KOEMARKT SS. Bij de Chr. reciteerwedstrijd te Echtenerpolder behaalde onze stadge noot F. de Vlas de publieksprijs, een zilveren lauwertak, met „Fjouwer wike i troud”. Mét ingang van 4 April a.s. is onze stadgenoot, de heer L. Hamming, benoemd tot gretnscommies met stand plaats Stamprooy bij Roermond. Geslaagd te Groningen voor het analisten examen 1ste gedeelte der Ned. Chemische Vereen, mej. A. Vrolijk te Sneek. jeugdafdeeling Pluimveever. Sneek en O. Men schrijft ons: Verwijzende naar een in dit blad voor komende advertentie zij medegedeeld, dat het de bedoeling der Pluimveevereeniging S. en O. is jeugdige liefhebbers op te leiden tot het doelmatig opkweeken van jonge kip pen en konijnen door het houden van lezin gen enz. over de verschillende rassen. Zij kiezen hun eigen bestuur uit de jeugdafdee ling, terwijl op hunne vergaderingen steeds een of meer bestuursleden van S. en O. aan wezig zullen zijn om hen de verplichtingen der verschillende functies te leeren, zoodat ze na verloop van tijd niet alleen bekwame fokkers doch tevens bekwame bestuursleden in verschillende vereenigingen kunnen zijn. Eenmaal per jaar houden zij een onderlinge tentoonstelling om prijzen. Men zie de adv. HEEG. Jl. Maandag vergaderde in café Visser de Coöp. Boerenleenbank alhier. Uit het verslag van den Kassier bleek dat in 1933 aan spaargeld f 129693.65 was ontvan gen, uitgegeven f 134025.35. Schuld aan de Spaarbank f261201.95, verdeeld over 611 spaarbankboekjes. Aan voorschotten werd uitgegeven f2300, terugbetaald f 11768.64, nog te vorderen aan voorschotten f 78044.02. In loopende rekening werd ontvangen van de leden f 114.365.55. Uitgeg. f 105.948.75. Nog te vorderen in loopende rekening van de leden f 181.341.87, verschuldigd f3208.48. Van de C. B. werd ontvangen f 108.652.06 aan de C. B. uitgegeven f 120.356.24. De winst over 1933 f937.30 werd bijgevoegd bij het reservefonds. Tot lid van het Bestuur werd herkozen S. H. Bruinsma. Tot lid van de R. v. T. W. Fran kena. In de vacature, ontstaan door het overlijden van U. Wesselius, werd gekozen R. A. Cnossen. De rente is in 1934 voorloopig vastge steld: Voorschotten en L. R. debet 5 Spaargelden, alle dagen opvorderbaar, en L. R. credit 3.50 Deposito’s voor een jaar vast 4 Droevig ongeluk te Rauwerd. Zaterdagmorgen had te Rauwerd een ernstig ongeluk plaats. Op de weg stonden, achter elkaar een autobus en een melkwa gen. De wed. D. Beetstra kocht melk bij laatstgenoemde wagen en toen zij klaar was stak zij, zonder eerst uit te zien, de weg over. Meteen kwam van achter de autobus, die het uitzicht belemmerde, een Singertax, bestuurd door den chauffeur Rozema. De vrouw werd gegrepen en ernstig verwond. Zij is naar het Diaconessenhuis te Leeu- De moordenaar hield deze bekentenis ook vol tegenover de politie-autoriteiten, die hem in de gevangenis sloten. Men neemt echter aan, dat de Franschman geestelijk niet geheel normaal is, hoewel hij uiterlijk volkomen rustig schijnt en door de duide lijkheid van zijn uitlegging de autoriteiten verbluft deed staan. Een vulkanische uitbarsting op Ijsland. De vulkaan Skeidarar Jökull, in het Zuid oosten van Ijsland gelegen, is in werking getreden. Reeds de vorige week werden sterke veranderingen aan den gletscher op den Skeidarar waargenomen, groote stuk ken ijs vielen in de Skeidararrivier, waar door deze tot een bruisenden stroom aan zwol. Thans rijst een hooge vuurzuil uit den berg op, welke te Reykjavik (op 250 kilometer afstand) nog te zien is. De rivier voert kokend heet water mede, terwijl de uitbarsting gepaard gaat met aschregen en onderaardsch gerommel. De telegrafische verbindingen in dit ge bied zijn geheel verbroken, doch men ge looft niet, dat er menschen in gevaar zijn. Crt. N. v. d. D. Een anti-semietische uitspatting in Beieren. Wijl lezen in de Daily Telegraph van 31 Maart het volgende: „Te Gunzenhausen (Beieren)) heeft een heftige anti-Joodsche demonstra tie plaats gevonden die het gevolg was van een twist in een taveerne aldaar. Twee Joodsche kooplieden, de heeren Rosenfeider en Roscnhiauer hadden Het bevreemdde mijl, dat V. gisteren de melk niet afhaalde en dus besloot ik even naar de Veenkade te gaan jongen Franschman, Pierre Astier. Op een Ik kwam tegelijk aan met een zwager van V., die op zijln bellen geen gehopr had gekregen. De winkel was geslo ten, het luik was aan de winkeldeur aangebiraoht en een ‘briefje vermeldde, dat de zaak wegens familie-omstandig- heden gesloten was. Ik wist wel, dat V.’s schoonmoeder, die in de Kritziin- gerstraat woont, ernstig ziek was, en hijl is daar Donderdagavond tusschen half acht en half negen met zijln virouw en kind nog op bezoek geweest. Ook is hiji nog miet virouw en kind naar de be- E grafienisplechtigheid van de Koningin- Moeder gaan zien. Een jongetje van twaalf jaar uit de buurt heeft naar zijln beweren V. D'onderdagochtend onge veer 10 uur nog gezien. Hij was ge- kleed in een zwart costuum en droeg een donkerblauwen hoed. Omtrent het huwelijkslieven van V., die nog maar kort gehuwd was, is niets bijzonders bekend. Wiel moet, naar verluidt, de familie van de vermoorde vrouw zich tegen dit huwelijk hebben verzet. Voor zoover bekend, hielden man en vrouw zeer veel van elkaar. Ook van het bestaan van bijzondere financieele moeilijkheden was niets be kend. De huisheer, de heer B.. uit de Helmersstilaat, deelde mede, dat die huur pronrpt op tijd betaald weiid'. gratis persen wij uw oud costuum en brengen u zonder verplichting onze prachtige voorjaars-collectie molenaar’s maatkleedingmag. oosterdijk 25 sneek Vraagt onze fijne Advocaat, merk „De Friesche Kip" f 1.50 per flesch Zeer belegen Wijnen, Fijne Likeuren en Prima Gedistilleerd Wed. S. JOUSTRA ZOON A«. 1864 Tel. 2912 Abooactneot i per |w I 2A0 b. p. pod I K6A Kaarten A f 1.20 en f O.9O (bel. inbegrepen) E bij E. Siemonsma, Jan van Nassaustraat en bij de Sigaren-MagazijnenB. E E Voulon, Singel; K. v. d. Werf, Oude Koemarkt; Firma Bloemhof en Gerben E E v. d. Werf, Oosterdijk en bij de KRO-Correspondenten in den omtrek. aan het Gebouw v. Chr. Belangen Dinsdag 10 en Woensdag 11 S April van 11'2 uur 10 ct. per plaats. Telefoon Na. 140 ’t Adres I t AtfvcrtenUtB worden-levem^mfZ^gv dnM ia 4e SNEEKER COURANT VcrvcbOni DINSDAGS ea VRIJDAGSAVONDS SERIE V27~ 133 139 145 151 157 163 169 175 181 35.— 38.-_ 42.— 48.- 54.- 14.- 60.- 66.- 72.- 15.50 17.- 19.- UIEUWE SNEEKER COURANT Elk Heeding- ttuk, dat niet aan strenge eischen van pasvorm en bewerking vol doet, wordt pnvoorwaar- delijk terug ge nomen. Koers 100 TWEEDÏ I PANTALON 7.5Ö~ 8.- 9- 10.- 11.50 12.50 ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinA Advcrtulfen t 9 cL p. regd. tfig. condn ncdedeeRngen boogea. Voorziet U TIJDIG van kaarten! niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiinrz

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1