No. 56 Eerste Blad Uitgave KI EZ BB RINK 4 Co. annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. Zaterdag 14 April 1934 BOe Jaargang Dit No. bestaat uit 3 bladen. f NIEUWSTIJDINGEN. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen. over - en D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar bulten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Rij ks postspaarbank. Opgave betreffende ’t postkantoor Sneek over de maand Maart 1934. Aan bovengenoemd kantoor werd in de loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 47704.37 en terugbetaald - 23665.80 wijziging van de Verordening tot regeling van het vervolg onderwijs en van de regeling voor de bezoldiging van het personeel van de cursus voor openbaar vervolgonderwijs. (Bijlage 31; dossierno. 1.851.25.02 A). Z. h. s. conform besloten. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot onderhandsche verhuring aan J. Oppenhuizen van het perceel weiland, kadastraal bekend gemeente Sneek, Sectie D, no. 744, gelegen aan de Houkesloot. (Bijlage 32; dos sierno. X 07.351.11(63)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening op het heffen van rechten in het openbaar slachthuis te Sneek. (Bijlage 33; dossier no. IX 07.353.8). Z. h. s. conform besloten. Punt X. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begroeting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het electriciteits- bedrijf voor 1933. (Bijlage 34; dossierno. II 07.352.11). Z. h. s. conform besloten. Punt XI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begroeting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het gasbedrijf voor 1933. (Bijlage 35; dossierno. II 07.352.11). Z. h. s. conform besloten. Punt XII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begroeting van baten en lasten van het waterleidingbedrijf voor 1933. (Bijlage 36; dossierno. II 07.352.11). Z. h. s. conform besloten. Punt XIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders I VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op DINSDAG 10 APRIL 1934, des avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. j. de Hoop, burgemeester. Secretaris: d,e heer L. Rasterhoff, loco-secretaris. Aanwezig 14 leden. Afwezig wegens ziekte de heer K. Breeuwsma en de Secretaris de heer P. Sikkes. OVERLIJDEN H. M. DE KONINGIN-MOEDER. Alvorens met de behandeling der agenda aan te vangen, richt de Voorz. zich alsvolgt tot de Raad: Mijne Heerenl Voor wij overgaan tot onze werkzaamheden meen ik een kort woord te moeten spreken naar aanleiding van h,et groot verlies, dat ons Vorstenhuis, ons land en volk heeft getroffen door het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder. Wij allen hebben reeds kunnen lezen en hooren de groote deugden en gaven, welke H. M. de Koningin-Moeder sierden. In alle functies, waarin Zij land en volk heeft gediend, hield Zij het gezag hoog, toonde, dat het berustte in vertrouwde en veilige hand, waardoor Zij niet alleen achting en eerbied, maar ook het vertrouwen en de liefde van het Nederlandsche volk heeft verworven. Mijne Heeren, laat ons trachten, zij het ook in bescheidener vorm, bij het behartigen van de algemeene belangen onzer gemeente, ter eere van Hare nagedachtenis het door Haar ge geven schoone voorbeeld na te volgen. het woningbedrijf voor 1933. (Bijlage 37; dossierno. IV 07.352.11). Z. h. s. conform besloten. Punt XIV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begrooting van baten en lasten van het reinigingsbedrijf voor 1933. (Bijlage 38; dossierno. III 07.352.11). Z. h. s. conform besloten. Punt XV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de begrooting van baten en lasten en van kapitaalsinkomsten en -uitgaven van het openbaar slacht- huisbedrijf voor 1933. (Bijlage 39; dossierno. IX 07.352. H). Z. h. s. conform besloten. Punt XVI. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorloopige vaststelling van de rekening van het rei nigingsbedrijf over 1933. (Bijlage 40; dossierno. II 07.352. 17). Z. h. s. conform besloten. Punt XVII. Advies van Burgemeester en Wethouders op het adres van de bond van loodgieters- en fitterspatroons in Nederland en de Ned. R.-K. bond van loodgieters- en koperslagerspatroons, houdende verzoek om invoering van de „Regeling voor de erkenning van gasfitters" en (of) van de „Regeling voor de erkenning van waterfitters” (Bijlage 41; dossierno. II 07.353.6). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt XVIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot nieuwe regeling van de huur der middenstandswonin- gen in de Schoolstraat en aan de Parallelweg. (Bijlage 42; dossierno. 1.778.533(2)). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. De heer B o e ij ,e n g a maakt voor dit en het volgende punt de opmerking, dat het voorstel tot huurverlaging hem verblijdt, omdat het zaak is aan verlaging van huur te denken, al moet dat eenige offers kosten. Doch spr. heeft even stilgestaan bij de positie der woningvereenigingen Weegth en Patrimonium, die door de tijdsomstandigheden in een moeilijke positie ver- keeren en nu een groot aantal gemeentewoningen verlaagd wordt, haar mindere rendabiliteit nog grooter omvang zullen zien aannemen. Zouden er geen wegen en middelen zijn fe beramen om deze vereenigingen in gelijke positie te brengen met de ge meente. Misschien zullen sommigen zeggen: „H,ef deze veree nigingen maar op en laat de overheid de woningen maar nemen”, maar het particulier initiatief heeft op het gebied der woning- voorziening een taak, welke deze vereenigingen ook hier, zij het wat laat, hebben ter hand genomen. Nu grootere moeilijk heden rijzen, moet men, als men zich op het standpunt stelt dat deze vereenigingen nog meer recht van bestaan hebben dan overheidsbouw, trachten middelen te vinden, dat deze vereenigingen kunnen blijven voortbestaan. De Voorz.: U weet dat de wijziging van de woningwet in de Eerste Kamer nog niet aangenomen is; van de regee- ringsplannen weten wij nog niets; het kan zijn dat het rijk dan ook maatregelen neemt voor de vereenigingen om die in wat gunstiger positie te brengen. Wij houden met deze vereenigingen voeling en wanneer we iets weten van de regeeringsplannen, zullen we zeer waarschijnlijk wel met voorstellen komen. Het contact bestaat. Z. h. s. wordt dit voorstel nu aangenomen. Punt XIX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verlaging der huur van enkele blokken der met Rijks- steun gebouwde woningen en van enkele blokken wonin gen welke de gemeente zonder Rijkssteun heeft gebouwd. (Bijlage 43; dossierno. 1.778.532.1). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Hierna sluiting. Aan de orde is: Punt I. Notulen van de vergadering van 27 Februari 1934. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: a. Verslag van de toestand van het lager onderwijs over 1933. (1.851.2.02.98). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Verslag van de Commissie van toezicht op het mid delbaar onderwijs over 1933. (1.851.3.02.98). Alsvoren. c. Verslag van de Vereeniging „Sneeker Ambachts school” over 1933. (1.851.36.02.98). Alsvoren, d. Verslag van het Centraal Drankweercomité 1933. (1.761.1). Alsvoren. e. Verslag van het reinigingsbedrijf over 1933. (III). Alsvoren. Beredeneerd verslag van de werkzaamheden der woningbouwvereeniging „Weegth” over 1933, met winst en verliesrekening over 1933 en balans per 31 December 1933. (1.778.532.1). Alsvoren, g. Verslagen van de in 1933 aan de o. 1. scholen ge- hohden schoolvergaderingen. (1.851.2.02.91 A). Deze verslagen worden voor kennisgeving aangenomen. h. Voorstel van het raadslid F. Blok tot opheffing van de openbare school voor voorbereidend onderwijs en tot het treffen in verband hiermede, van verschillende maat regelen. (Bijlage 28; dossierno. 1.851.1). Het voorstel wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. i. Adres van P. van Dijk e. a. houdende verzoek het voor plantsoen bestemde gedeelte bij de Waling Dijk^tra- straat en de Gysbert Japiksstraat spoedig alszoodanig in te richten. (1.855.3(14)). B. en W. stellen voor aan adressanten mede te deelen dat, hoewel het door hen bedoelde perceelsgedeelfe inderdaad voor plantsoenaanleg bestemd is en daarvoor ook zal worden inge richt, aan het verzoek thans nog niet kan worden voldaan om financieele redenen en omdat in speelruimte voor de jeugd in de omgeving dan onvoldoende zou worden voorzien. Z. h. s. aldus besloten. Adres van het hoofdbestuur van de Ned. Aannemers- bond, houdende verzoek bij de uitvoering van werk in werkverschaffing de aannemers zooveel mogelijk in te schakelen. B. en W. stellen voor aan adressant te berichten dat thans ailleen baggerwerk bij wijze van werkverschaffing in uitvoering is, en dat, zoodra tot uitvoering van andere werken mocht wor den besloten, op de inhoud van het adres zal worden gelet. Z. h. s. aldus besloten. Punt III. Aanbeveling van Burgemeester en Wethouders voor de benoeming van een armvoogd. (Bijlage 29; dos sierno. VI 07.58). De aanbeveling vindt men in een vorig nr. De heer H. Bakker, magazijnchef, wordt met 11 st. benoemd. Dje mede aanbevolene de heer A. Hoekstra, architect, had 3 stemmen. Punt IV. Rapport van de Commissie voor rekeningen e begrootingen inzake onderzoek van de rekening van het legaat van wijlen de weduwe W. J. Jorritsma over 1933. (Bijlage 26; dossierno. VI 07.352.65). Dit raoport vindt men in een vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot goedkeuring der aanwijzing van den heer Drs. C. Buiten weg te Zeist voor waarneming der lessen in geschiedenis en aardrijkskunde aan het Gymnasium. (Bijlage 30; dos sierno. 208). Het voorstel vindt men in een vorig nr. De heer S ij t e m a vraagt of B. en W. ook weten hoe het komt dat de goedkeuring van de benoeming van dr. v. d. Zee zoo lang op zich laat wachten. Bovendien vraagt spr. of, waar we goede krachten hier in de stad hebben, het noodig is een kracht van buiten voor de waarneming aan te wijzen en niet de heer v. d. Zee, die door de raad vast benoemd is. B. en W. meenen dat het zoo beter was om te voorkomen dat de minister de indruk zou krijgen dat men zijne beslissing wilde beinfluenceeren, doch- geschiedt dit dan nu niet? Spr. had ver wacht dat men in de waarneming voorzien had door de be noemde daarvoor aan te wijzen, dat was billijk en wenschelijk. De Voorz.: Het raadsbesluit is aan de minister toegezon den, dat we daarop geen bericht hebben is onze schuld niet. Wat de billijkheid betreft, de raad ging buiten de aanbeveling van curatoren en inspecteur. Nu brengt de minister in het ge ding de kwestie of dit een tijdelijke of een definitieve benoe ming moet zijn en daarover heeft hij advies aan B. en W. gedaagd, en daarop is in overleg met curatoren en inspecteur geantwoord. De heer S ij t e m a: Wanneer de minister besluit dat hier tijdelijk iemand moet benoemd, zal de kans van v. d. Zee, om daarin benoemd te worden, geringer worden, omdat we nu al een tijdelijke leerkracht hebben, dan is de tijdelijke be noeming h,et middel om de definitief benoemde van de baan te schuiven en daar spr. dit voelt zal hij het voorstel van B. en W. niet steunen, doch zijn stem voor de waarneming uit brengen op den heer v. d. Zee. De Voorz.: Er is geen kwestie van een benoeming heden avond. Alleen wordt goedkeuring gevraagd van wat B. en W. deden in overleg met den inspecteur. B. en W. zitten niet achter deze kwestie, doch de benoeming heeft nu eenmaal de goed keuring noodig van de minister en als de minister de benoe ming niet goedkeurt wordt het raadsbesluit vernietigd. Daar kan het D. B., noch de raad iets aan veranderen. De heer Blok had de vorige vergadering wel voorzien dat er een cowSict zou komen, doch meent dat de raad in een - -T-. -o- - - wonderlijk parket raakt; de raad benoemt, de benoeming is I tot wijziging van de begrooting van baten en lasten van echter nog niet goedgekeurd en nu moet de raad goedkeuren dat een ander dan de door hem benoemde tijdelijk waarneemt. De raad besloot v. d. Zee te benoemen en kan moeilijk nu een andere tijdelijke benoeming goedkeuren. De raad moet nu de consekwentie trekken en dit niet goedkeuren. De Voorz.: Er is ook een andere consekwentie af te leiden, nl. deze dat, hangende het geschil, de minister nooit zal goed keuren dat de benoemde in functie treedt. De heer Zuiderbaan: Van efenige goedkeuring of afkeu ring is nog niets bekend. H.et gaat nu alleen om waarneming van de vacature en om tactische reden hebben B. en W. het beter geacht een ander daarvoor te nemen, inplaats van de benoemde. Als men deze aanwees zou dat niet in goede aarde vallen bij autoriteiten. De heer Blok: Men kan geen benoeming doen, doch moet iets goedkeuren wat wij niet willen, dat is iets tegenstrijdigs. De heer M a s e 1 a n d: De raad ziet de kwestie wat te scherp; hij heeft de vorige keer de aanbeveling gepasseerd, doch de minister moet de benoeming goedkeuren en er is dus nog geen functionaris. Nu moet in de lessen voorzien en daarvoor een waarnemer benoemd en waar de vorige keer iemand benoemd is die geen persona grata is bij de onderwijs-autoriteiten wat aan de waardeering van de bedoelde persoon niets af doet zou het niet tactisch zijn deze nu de minister op te dringen als waar nemer. Dat zou tot een geprikkelde stemming kunnen leiden en de benoemde geen goed doen, de raad zou de heer v. d. Zee geen slechter dienst kunnen bewijzen dan hem bij de minister als waarnemer op te dringen. Op de benoeming als waarnemer van drs. Buitenweg preju dicieert niets, die was geen sollicitant en staat geheel buiten de kwestie. De heer S ij te m a: Weten B. en W. ook waarom deze goed keuring zoo lang op zich laat wachten. Men weet in den Haag toch dat er reeds een vacature was toen de raad dr. v. d. Ze, benoemde. Hoe langer de waarneming duurt hoe meer het kost, terwijl de regeering juist de gemeenten altijd wijst op zuinigheid. De heer Blok had dit conflict voorzien. De h.h. Zuiderbaan en Maseland: „Er is geen con flict”. De heer Blok: Jawel, en spr. had er tegen gewaarschuwd dat het niet in ’t belang van v. d. Zee was als hij werd benoemd, en dat zal nog erger worden als men v. d. Zee nu ook waar nemer maakt. De Voorz.: Curatoren en inspecteur h,ebben gezegd: „Stel tijdelijk die aan” en de raad kan zeggen: „Stel v. d. Zee aan”, doch ’t doet hem dan meer nadeel dan voordeel. De heer Zuiderbaan: De minister heeft gevraagd waar om de heer v. d. Zee vast is benoemd. De heer Maseland: En die vraag is pas kortgeleden be antwoord. Het besluit van B. en W. wordt goedgekeurd, met aanteeke- ning in de notulen, dat de heer Sijtema wil geacht worden te hebben tegengestemd. Punt VI. Advies van Burgemeester en Wethouders op het verzoek van het bestuur der Vereeniging voor Chris telijk Schoolonderwijs om toekenning van een vergoeding over 1932 ingevolge art. 100 der Lager Onderwijswet 1920 ten behoeve van de Rehobothschool. (Bijlage 27; dossier no. 1.851.2.07-2 B). Het voorstel van B. en W. is opgenomen in een vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de Verordening tot regeling van het vervolgonderwijs en van de regeling voor de bezoldiging van het personeel van de cursus voor openbaar vervolg onderwijs en tot het verleenen van eervol ontslag aan den heer G. N. Brouwer als onderwijzer bij het vervolgonder wijs wegens opheffing van zijn betrekking (Bijlage 5). Nader voorstel van Burgemeester en Wethouders tot Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 24038.57 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 34. Bij de Woensdagavond jl. te Wouds end gehouden groote reciteerwedstrijd, waaraan een 16-tal van de beste recitators deelnam, werd de 2e prijs, een zilveren lau wertak gewonnen door onze stadgenoot de heer F. de Vlas met „It Geitsje”. HOE DE HEER W. TE ROTTERDAM MET ZIJN RHEUMATIEK TOBDE. Tot zijn vrouw ingreep. En reeds in twee weken zijn pijnen afnamen. „Ongeveer 4 5 jaar geleden heb ik U eens geschreven over de schitterende wer king, die Kruschen Salts op mij had. Nu heeft mijn man ongeveer een jaar geleden last gekregen van rheumatiek; hij voelde den heelen dag pijn in zijn arm. Vooral in bed had hij er veel last van en kon soms niet slapen. Aan Kruschen geloofde hij niet, al kende hij door mij de beste resultaten. Hij heeft eens twee maanden verschillende medicijnen geslikt, geen resultaat; toen ge magnetiseerd, niets geen resultaat; toen be handeld met ultra-violette stralen. Zou na een paar behandelingen beter zijn; het heeft drie weken geduurd; een heele verbrande arm was het eenige resultaat. Toen dacht ik aan wat ik wel eens gelezen had: stiekum ’s morgens wat Kruschen in zijn thee. Hij proefde gelukkig niets, en na veertien da gen voelde hij verlichting van pijn. Toen vertelde ik mijn geheimpje en nu neemt hij al twee maanden eiken morgen, zooals ik nog altijd doe, een flink glas lauw water met een klein schepje Kruschen Salts. Re sultaat: na twee maanden heelemaal zonder pijn. De pijn is langzaam maar zeker min der geworden en nu heelemaal weg. U be grijpt zijn dwepen met Kruschen Salts. Wees ervan overtuigd, dat wij altijd en overal Kruschen Salts als een wonder ver heerlijkten.” Mevr. C. C. W. te R. Het lijkt onbegrijpelijk. Doch de overtui gende brief van deze dame ligt voor elke belangstellende ter inzage. En de verkla ring? Elke „kleine dagelijksche dosis” Kruschen Salts is een wetenschappelijke combinatie van minerale zouten, welke al Uw afvoer- organen aansporen nieren en maag en deze geregeld aan ’t werk houden, zoo als de natuur dat bedoeld heeft. Het gevolg van deze inwendige zuiverheid is, dat ver- frischt en vernieuwd bloed door Uw aderen stroomt. Giftig urinezuur, dat Uw rheuma- tische pijnen veroorzaakt, wordt langs na tuurlijken weg verwijderd en de pijnen hou den op. En als U voortgaat met „de kleine, dagelijksche dosis” Kruschen Salts, zal Uw geheele wezen lichaam en geest van deze zuiverende verfrisschende werking den weldadigen invloed ondervinden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f0.90 en fl.60 per flacon (Omzetbelasting inbegre pen). Stralende gezondheid voor één cent per dag. Let op dat op het etiket op de flesch, zoo wel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amster dam voorkomt. (Adv.) De bijzondere Leerstoel in het Frjesch te Amsterdam. De Provinciale Onderwijsraad van Friesland, die een bijzonderen leerstoel in de Friesche taal en letterkunde aan de Gemeentelijke Universiteit te Am sterdam heeft opgericht, heeft tot cu ratoren van dezen leerstoel benoemd mr. P. A. V. Baron van Harinxma thoe Slooten, Commissaris der Konin gin in de provincie Friesland, presi dent-curator; ar. J. Botke, Groningen, secretaris en prof. dr. Titus Branasma, O. Carm., hoogleeraar aan de R.-K. Univefrsiteit te Nijmegen. Zooals reeds gemeld, zal de nieuw benoemde buitengewoon hooigleeiraar dr. G. Gosses te ’s Gravenhage, op 23 April zjjh inaugureele rede houden. I I NIEUWE SNEEKER COURANT I’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1