Ho. 57 Eerste Blad Uitgave KIEZEBBBK Co. woensdag 18 April 1934 Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 2 bladen. TIJDSVERVROEGING 50e Jaargang annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentlën worde» In belde bladen opgenomen. Kegelprïjs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting In verband met de wet tot tijds- vervroeging zal op 15 Mei 1934, des voormiddags te twee uur, de torenklok één uur worden vooruitgezet. D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT Is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. RIJKSWEG No. 43 AFSLUITDIJK— HEERENVEEN. Gewetensgeld. Bij den Inspecteur der Directe Be lastingen te Smeek 2e Afd. is door een onbekende gestort f76.49 gewetensgeld wegens te weinig betaalde belasting naar inkomen en vermogen over vo rige belastingjaren. Bij Kon. besluit van 13 dezer js herbenoemd tot kantonrechter-plaats- vervanger in het kanton Sneek, met ingang van 10 dezer, mr. A. W. Haan. Militaire werken aan de Afsluitdijk. Het Departement van Defensie heeft aan het Aannemersbedrijf Sanders en Werner te Delft gegund ’t maken van betonnen schuil plaatsen te Wieringen en Kornwerderzand, langs de Afsluitdijk, voor f 112.000. REKENING WONINGBEDRIJF 1933. BURGEMEESTER on WETHOU DERS van SNEEK maken bekend dat ter secretarie dier gemeente ge durende 14 dagen van bedien af voor een ieder ter lezing is nedergedegd en in afschrift tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar gesteld de aan de raad aangeboden rekening van "het woningbedrijf over 1933. SNEEK, 17 April 1934. De Minister van Waterstaat heeft aan het ge meentebestuur van Sneek het volgende mede gedeeld: „Het ligt in de bedoeling de verbetering van de verbinding AfsluitdijkHeerenveen te finan cieren uit voor werkverruiming beschikbaar te stellen gelden. Bij de uitvoering, die zooveel mogelijk zal worden bespoedigd, zal worden begonnen met het wegvak AfsluitdijkHarkezijl, daarna zal het wegvak SneekJoure worden ter hand ge nomen.” maar vooral omdat hij is de geestelijke vader onzer ver. Het is spr. een waar genoegen geweest met hem sedert het oogenblik dat de plannen tot oprichting onzer ver. open baar werden, te mogen samenwerken. Spr. heeft het genoegen gehad lid te mogen zijn van de commissie van voorbereiding en is getuige geweest van de vele moeiten en zorgen, welke de heer Jouvenar aan de op richting en eerste levensjaren onzer ver. heeft besteed. De ver. begon met een nega tief kapitaal van f 1250, dat is nu afgelost en wij beschikken reeds over een beschei den reserve, dat pleit vooral voor het beleid van den voorzitter. Steeds heeft spr. ook ge waardeerd de aangename toon welke heerschte in de bestuursvergaderingen, waar alle scherpte ook bij verschil van meening vermeden werd. Nu gaat u ons verlaten om een welverdiende rust te genieten en u in uw nieuwe woonplaats opnieuw aan veree- nigingswerk te wijden, moge u daar hetzelf de succes hebben dat u hier ten deel viel. Wij hopen dat u daar menschen zult vinden bereid met u uw idealen in de maatschappij te verwezenlijken. U zult echter veel vrije tijd hebben, en dan doen wat een specialiteit van renteniers is: wandelen. Welnu wij wen- schen dan steeds in gedachte bij u te zijn, waarom wij u deze wandelstok aanbieden. (Applaus.) De heer Jouvenar dankte alsnu mede namens mevrouw Jouvenar voor de vrien delijke woorden en de stoffelijke blijken van waardeering. Spr. hoopt dat onze ver. zal blijven bloeien en dankt zijn medebestuurs leden voor de vriendschappelijke samen werking. Hierna sluiting. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11% en 12% uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 15 en 16 April 1934: duimstok, rijwiel. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 15 en 16 April 1934: kinderschoentje, De Vries, le Oosterkade 5; polshorloge, W. Zijlstra, 3e Zomerrakbuurt 31; kinderjasje, L. IJpma, Kleinzand 26; beurs met inhoud, H. Zijlstra, le Oosterkade; hondenpenning, R. v. d. Baan, 2e Oosterkade 19; speldje Sn. Zwem inrichting, B. Groninger, Scharnesti aat 11; grijze ceintuur, O. Monsma, Oosterdijk 87; koperen gewichtje, G. Elzinga, Ged. Neltjes- haven 20; dekkleed, A "Falkena, Scheeps boord Woudvaartkade; armband, P. Vonk, Kleinzand 18; huissleutel, Tromp, Stations weg 15; drie boekjes, B. Groninger, Schar- nestraat 11. inmiddels ter vergadering verschenen). Spr. wenscht als een der oprichters der ver. een enkel woord van hartelijke dank te richten tot den heer Jouvenar voor het vele dat hij in het belang der ver. heeft gedaan. Hij was het die in Hulp in Nood het initiatief nam tot de oprichting onzer ver., die zoo klein begonnen nu al 2000 leden telt. De heeren Maseland, Kortrijk en spr. hebben een com missie gevormd om de scheidende voorzitter een stoffelijke herinnering aan te bieden aan zijn werk in deze ver. en dat blijk van waar deering reikt spr. alsnu den heer Jouvenar over nl. een gedreven koperen bloempot, waarin de beelden zijn opgenomen van O. B. W., Administratiegebouw en Ziekenhuis en er in gegrift de tijd van des heeren Jou- venars voorzitterschap: 19311934. Aan mevrouw Jouvenar, die haar ma" zoo vaak heeft moeten afstaan voor werk ten bate onzer ver. bood spr. een mooie palm aan als blijk van waardeering. Moge U beiden in uw nieuwe woonplaats zich nog vaak uw werk hier herinneren. De heer Maseland zegt „Vader” Jou venar niet alleen omdat hij bij deze eeretitel algemeen bekend is bij de Sneeker bevolking, Regeering contra Extremisten. De „Tel.” verneemt uit politieke kringen, dat de regeering overweegt om in de naaste toekomst verdere maatregelen te nemen tegen het communisme en de N. S. B. De regeering is namelijk van meening, dat in dezen tijd, waarin van de Nederlandsche bevolking op elk terrein offers moeten wor den gevraagd offers die, naar de regee ring vertrouwt, ook gebracht zullen worden allereerst noodig. is de zekerheid, dat onze op democratisch beginsel berustende instellingen, gehandhaafd blijven. Zoowel in het communisme als in het nationaal-socialisme ziet de regeering een bedreiging van de democratische grond slagen zooals die door ons volk worden ge waardeerd, en deze bedreiging brengt bij de bevolking onrust en onzekerheid. Ten einde daaraan een einde te maken zal, naar het blad verneemt, de regeering niet schro men verder maatregelen te nemen, dan die zij reeds genomen heeft door haar aan schrijving aan de gemeenten, om bepalingen in haar reglementen op te nemen betref fende het lidmaatschap der ambtenaren van deze beide organisaties. Het moet namelijk in de bedoeling liggen, om slechts dan subsidies aan vereenigingen goed te keuren, indien deze vereenigingen niet haar gebouwen of zalen verhuren aan communistische partijen of aan de natio- naal-socialistische beweging. Het kwam namelijk voor, dat groote in stellingen, die voornamelijk steunden op subsidies van rijk en gemeenten, haar zalen f 2888.75, hypotheken f 3200, diversen f 106.64%; passiva: te betalen rekeningen enz. f 1723.25, reserve koersverschil f275.25, reservefonds f 8640.47%. Naar aanleiding van een vraag deelde de v o o r z. mede dat van het deposito nu een groot deel was belegd in de nieuwe 4 Nederland. Op advies der commissie tot het nazien der rekening, bestaande uit de h.h. Boom- sma, Bakker en Tromp, werd de penning meester gedéchargeerd, onder dankbetui ging voor zijn beheer. De controle commissie uit het bestuur heeft herhaaldelijk de kas en bescheiden in de loop van het jaar gecontroleerd en geen bijzonders op te merken, aldus verklaarde de heer J. Bakker, lid dier commissie. Tot bestuursleden werden herkozen de h.h. E. P. H. Kingma, J. H. A Kortrijk en gekozen in de vacature-Jouvenar de heer Joh. Schijfsma. Evenals vorige jaren werd besloten ook in 1934 nog niet toe te passen artikel 8 d, waarbij onder zekere voorwaarden ook zie- kenhuisverpleging voor interne ziekten, zon der operatieve behandeling, zou worden ver goed. Het bestuur stelde voor f 25 subsidie aan de ver. tot bestrijding der tuberculose tot wederopzegging te verleenen. Uit de vergadering werd opgemerkt dat dit in strijd is met de statuten, die geen sub- sidieverleening kennen. Ook werd opgemerkt dat de Ver. voor Ziekenhuisverzekering zelf nog geen vergoeding verleent voor patiën ten in sanatoria verpleegd, terwijl deze ver. zelf nog niet financieel'sterk genoeg is om art. 8 d toe te passen en worden ook nog niet de volle dertig dagen vergoed als iemand tweemaal in een jaar moet opge nomen. Er is dus allerminst reden om de financiën aan te spreken ten bate eener andere vereeniging. Van bestuurszijde werd opgemerkt, dat de T.B.C.ver. ook de open t.b.c. bestrijdt, het geen operatief ingrijpen vaak voorkomt, dat is ons belang, waarom subsidie gewenscht mag geacht. Subsidieverleening is niet in strijd met het reglement waar deze subsidie kan worden beschouwd als een der indirecte middelen om ons doel te bereiken. Het be stuur heeft wel degelijk een verband ge voeld tusschen onze doelstelling en de ver. tot bestr. der tuberculose. Wanneer het aan tal tuberculose-patiënten vermindert, ver mindert ook de kans op toename van pa tiënten, waarbij chirurgisch moet inge grepen. Na nog eenige discussie is het bestuurs voorstel met 1210 st. aangenomen. Bij de rondvraag ontstond discussie over het feit dat een geval van armbreuk niet vergoed werd omdat geen opname in het ziekenhuis was gevolgd, daar een artikel bepaalt, dat men minstens 1 nacht in het ziekenhuis moet zijn opgenomen om recht op uitkeering te krijgen. Een der aanwezigen stelde voor, nu ook wel subsidie werd gegeven, dit geval wet uit te keeren, doch van bestuurszijde werd er op gewezen, dat er veel meer kleine ge vallen zijn, die dan daarvoor in aanmerking kwamen; het bestuur verklaarde de conse- kwenties bij aanneming van dit voorstel niet te kunnen aanvaarden. De voorsteller trok zijn voorstel daarna In, betoogende dat hij alleen had willen demonstreeren de gevolgen van een besluit als nu door de vergadering inzake subsidie verleening is aangenomen. De agenda was hiermede afgehandeld. De heer N ij h u i s richt zich nu tot den heer en mevrouw Jouvenar (de laatste was geregeld verhuurden aan bovengenoemde twee politieke partijen. De regeering is nu van meening, dat, waar zij zelf het lidmaat schap van deze partijen aan haar ambtena ren verbiedt, zij kwalijk kan doorgaan met steun te verleenen aan instéllingen, die deze partijen in de gelegenheid stellen, haar vol gens de regeering anti-democratische bewe ging te propageeren. De consequentie van dit standpunt is niet zonder belang, aldus het blad. Ook de ge meenten zullen hetzelfde standpunt gaan innemen. Wat Amsterdam betreft denken wij bv. aan het Concertgebouw, dat vroeger den communisten en tegenwoordig de N. S. B. voor haar vergaderingen onderdak ver schafte. Naar men zich zal herinneren, heeft ’t Amsterdamsche gemeentebestuur onlangs het voorstel aan den raad gedaan, om voor taan ook gemeente-terreinen en -gebouwen niet meer aan deze partijen te verhuren of te verpachten. De Amsterdamsche raad heeft hierin echter niet toegestemd en B. en W. uitgenoodigd dezen maatregel niet te nemen. in het licht van bovenstaande regeerings- maatregel vermoedt het blad, dat het college van B. en W. de uitnoodiging van den raad niet zal opvolgen. De kwestie te Didam. Enkele weken geleden is melding gemaakt van een brief van (den minister van Binnen- landsche Zaken aan de gemeenteraad van Didam, waarin de minister dit college een ernstige vermaning heeft toegediend naar aanleiding van de nog steeds voortdurende en eerder toe- dan afnemende moeilijkheden tusschen de raadsmeerderheid en den bur gemeester, welke wrijvingen de minister niet in het belang der gemeente achtte. Naar aanleiding van deze brief, die in de vorige raadsvergadering is voorgelezen, deed in de Zaterdag gehouden vergadering wethouder Loet namens de meerderheid van de raad het volgende voorstel: 1. De beantwoording van die brief op te dragen aan de Federatie van (bonden en centralen van r.-k. gemeenteraadsleden in Nederland. 2. De federatie te verzoeken een onpar tijdig onderzoek ie Didam in te stellen, van dat onderzoek een uitvoerig rapport te wil len opmaken en dit per open brief ter kennis van den minister te willen brengen. 3. Den minister van binnenlandsche za ken van dit besluit in kennis te stellen. Na bestrijding door den burgemeester werd het voorstel aangenomen met 8 tegen 2 stemmen en 3 blanco. De voorzitter deelde mede, den minister van binnenlandsche zaken en den commis saris der Koningin van dit besluit kennis te zullen geven. Ernstig liefdesdrama. Zondag op Maandagnacht heeft zich in de gemeente Bergen op Zoom een ernstig lief desdrama afgespeeld. De 2l-jarige kleer maker W. had geruimen tijd verkeering ge had met het 17-jarige meisje B. Eenige da gen geleden had het meisje de verloving Verbroken en sindsdien had W. getracht haar te ontmoeten. Toen hij haar Zondagavond in een dans zaal zag besloot hij haar bij het verlaten der zaal aan te spreken. Toen het meisje te middernacht naar huis liepj, volgde W. haar met een vriend en hield haar op de Zwarte weg staande. Daar vroeg hij haar of zij den omgang met hem weer wilde hervatten, en toen zij hem te kennen gaf dat zij dit niet wilde doen, haalde hij een revolver te voor schijn en loste op haar twee schoten die haar beide in de borst troffen. Daarna sloeg hij de hand aan zichzelf en schoot zich een kogel door het hoofd. Hij was op slag dood. Het meisje is op advies van een geneesheer naar het ziekenhuis vervoerd. Gistermorgen wasi haar toestand hope loos. De politie heeft de zaak in onderzoek. Vreeselijk ongeluk. Zondagmorgen omstreeks elf uur is op den provincialen weg van Uden naar Nistel- rode een doodelijk ongeval gebeurd. Een motorrijder uit Nistelrode die uit de richting Uden het dorp binnenreed, geraakte in een bocht van den weg met zijn rijwiel tusschen de tramrails. De bestuurder verloor daar door de macht over het stuur en botste in volle vaart tegen een nabijstaande woning, ’t Drie-en-een-haif-jarig dochtertje van den heer v. d. Velde dat voor dit huis op de stoep speelde, werd door het motorrijwiel gegrepen en tegen den muur gedrukt Het arme kind bekwam dien ten gevolge zwaar lichamelijk letsel. Door omstanders werd het slachtoffertje de ouderlijke woning bin nengedragen, waar het kort na de aankomst van een geneesheer aan de gevolgen van het bekomen letsel is overleden. Crt. N. v. d. D. Dooi electrischen stroom gedood. Gistermiddag is het 2-jarig zoontje van de familie De Roder, wonende aan den Ouden Soester weg, te Amersfoort, in aanraking gekomen met den' elec- trischen stroom van een stofzuiger, met het gevolg, dat het kind op slag werd gedood. Gevaarlijke stokjes tusschen de visch. Verschillende stoomtreilers, welke in de Moray Firth visschen, haalden in hun netten tusschen de visch bruine stokjes op, welke men niet kon definieeren. Het Rijksinstituut voor de Visscherij te Den (Helder heeft deze stokjes onderzocht en herkend als te zijn staafjes van rookloos buskruit. Indertijd heeft de Engelsche regee ring een groote hoeveelheid van dit onbruik baar kruit in zee laten werpen. Het Instituut waarschuwt de visschers dan ook tegen het gevaar van deze stokjes, welke reeds door zelfontbranding een ont ploffing kunnen veroorzaken. Aangeraden wordt ze bij het ophalen in de netten direct in zee te werpen. Aan de markt alhier werden heden 5000 kievitseieren aangevoerd, prijs 20 tot 25 ct. Vereeniging voor Ziekenhuisverzekering. Deze ver. hield gisteravond onder presi dium van den heer J. A. K. Jouvenar haar jaarvergadering in „Onder de Linden”. De voorzitter heette allen welkom en wenscht, daar het de laatste vergadering is, welke hij leidt, even terug te zien. Ongeveer 5 jaar geleden zag het bestuur van Hulp in Nood in dat een vereeniging als deze een nuttige werkkring hier zou kunnen vinden en na voorbereidende werkzaamheden kwam men tot de oprichting onzer vereeniging, welke begon met f 1250 schuld. Het kind is gegroeid en met succes hebben wij gewerkt; wij begonnen met 400 leden en hebben nu bijna 2000, dat is ongeveer l/3 der bevol king; het reservefonds wordt zichtbaar, en spr. hoopt dat in de toekomst nog veel zal kunnen worden bereikt. Neemt de reserve verder toe, dan kan men denken aan een uitbreiding der werkzaamheden. De secretaris, de heer Maseland, las daarna de notulen, welke onveranderd wer den vastgesteld. De voorzitter deelde nu mede, dat in verband met de toegenomen werkzaamheden de toelage aan den penningmeester is ver hoogd met f 100. De secretaris bracht nu het jaarver slag uit. Het ledental bedroeg op 31 Dec. 1933: 3e klas 1258 (v. j. H24), 2e kl. B 530 (485), 2e klas 156 (163), totaal 1944 tegen 1772 eind 1932, dus een toename van 172. Het aantal verzekerde personen bedroeg: 3e kl. 2927 (v. j. 2780), 2e klas B 1327 1263), 2e kl. 384 (412), totaal 4638, vorig jaar 4455, dus een toename van 183. Het ledental beweegt zich ondanks de pro paganda van concurreerende instellingen, nog voortdurend in stijgende lijn. De als gevolg van de crisisomstandigheden in het vorige jaar geconstateerde verschuiving van de hoogere naar de lagere tariefklassen bleef ook dit jaar zeer merkbaar. Deson danks is het ledental voor alle klassen be vredigend. De penningmeester en de bode werken met kracht aan de uitbreiding van het ledental, De penningmeester, de heer Kleinstra, bracht het financieel verslag uit. De ont vangsten hebben bedragen aan contributies: kl. 3 f4752.88, klasse 2 B f4018.64, kl. 2 f 1934.84, totaal aan contributies dus f 10706.36, inleggelden f257, rente f379.70, totaal fl!343.06. Uitgaven: onkosten f 1469.II, verpleeg- kosten: 3e klasse f 376l.ll, klasse 2 B f 2304.61, klasse 2 f687.50, totaal f6753.22. Het aantal verpleegden in de 3e kl. be droeg 49, 2e klas B 25, 2e klas 7, totaal 81, aantal verpleegdagen resp. 668, 317 en 68, totaal 1053, gemiddeld aantal verpleegda gen 3e klasse 13.4 met gemiddelde kosten f76.69, 2e klasse B 12.8 en f 92.18%, klasse 2 9.8 en f 98.21 Uit de winst- en verliesrekening blijkt, dat tegenover baten van f 11086.06 stonden uitgaven van f8222.33, zoodat het reserve fonds kon versterkt met f2863.73. Aan de balans ontleenen wij: activa: De posito enz. Friesche Bank T 4443.58, effecten Sneeker bestuurdersbond. Aan het jaarverslag uitgebracht door den secretaris, dien heer P. v. d. Veen, is het volgende ontleend: Het aantal aangesloten afdeelingen en correspondentschappen bedroeg 17, het correspondentschap van de Ned. Bond v. Arb. in de Kleedingindustrie werd opgeheven. Bij' deze 17 organisaties waren hier aangesloten eind 1933 854 lieden, zijnde 10 minder dan eind 1932; de grootste winst boekten de Handels- en Kan toorbedienden, deze stegen van 38 tot 61 leden en in deze afdeelitng is geen en kele werklooze. De grootste verlliezen leden de bouwarbeiders en de fabrieks arbeiders n.l. elk 12. De schilders beleefden in 1933 een oogenblik het niet benjjdenswaardige feit dat 100 »/o zonder werk wanen. Aan de weiklooze bouwarbeiders wend uitgekeend f 7867.50, aan stakings- uitkeering f 1165.74. Het bureau voor arbeidsrecht behandelde 29 zaken (v.j. 17). Een zestal ver. genoot subsidie van de S.B.B. Met de Chr. B.B. en Leo XIII werd een adres aan dien Min. v. Waterstaat gericht, om ter werkverruiming de uit voering van rijksweg nr. 43 te bespoe digen. Het verslag vermeldt voorts diverse verzoeken aan B. en W. inzake de werkloozenuitkeering. De inkomsten van de S.B.B1. bedroe gen inclusief saldo 1932 ad f 94.59 f 780.90, uitgaven f 561,95, saldo f218.95. De Eigen Gebouw ver. had in 1933 een netto overschot van f447.66, haar zuiver vermogen is nu f6429.16. NIEUWE SNEEKER COURANT i Kievitseieren.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1