Officieel Orgaan der Gemeente Sneek I Mi I Eerste Blad Ho* 62 Wave KIEZEBRIMK i Co. Zaterdag S Mei 1984 Dit No. bestaat uit 4 bladen. Tiny Carteret f Jaargang FEUILLET3N I mWffTIJDffilCfflL Alle AdvertentlSn worden In belde bladen opgenemen. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting INGEKOMEN: VERTROKKEN: Zijn gezinnen. neerkomen? Zelfs al soupeerde ik gis- „Ga voort, asjeblieft/’ merkte zij ijs- SAPPER 12. Wordt vervolgd. C en D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. LIJST VAN INGEKOMEN EN VERTROKKEN PERSONEN OVER DE MAAND APRIL 1934. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar bulten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Ooënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum. naar le Steenklipstraat 76; Marie Klaassen, huis houdster, van Amsterdam naar Kloosterdwars- straat 25; Gooitsen Eyer, fabrieksarbeider, van Bolsward naar v. d. Heijbuurt 26; Franziska Urban, dienstbode, van Leoben (Oostenrijk) n. Leeuwarderweg 64. Wiersma, echtgen. van Ymte Nauta, z. b., van Prinsengracht 1 naar Sijbrandaburen 8; Pietje D’heer, echtgen. van Sjoerd Tuinstra, z. b., van Maria Louisestraat 19 naar Beverwijk, Boeweg 33a; Cecilia Elizabeth van der Kolk, z. b., van Stationsweg 4 naar Leeuwarden, De Ruyterweg 25; “Hans Hiemstra, assistent N. S., van Ves- perstraat 27 naar Leeuwarden, Franekerstraat 29; “Tjebbe Witteveen, z. b., van Singel 54 naar Bolsward, Nieuwe Turfkade 47. door Willem Meijer, bakker, van Slootdorp naar Wil lem de Zwijgerstraat 87; *Pieter Otten, lijnwer ker b. d. Tramwegmij., van Wijnjeterp naar Ernst Casimirstraat 20; Klasina Tot, echtgen. van Alexander Becherer, z. b., van Lekkum naar Gijsbert Japiksstraat 10; Johanna Klazina Na- gengast, echtgen. van Jacobus G. de Vries, z. b., van Alkmaar naar Oude Koemarkt 12; IJpkje i IJttje Sijtema, leerling-verpleegster, van Paral lelweg 37 naar Groningen, Kinderziekenhuis St. Jansstraat; Enne Posthumus, arbeider N. S., van Looxmadwarsstraat 9 naar Hoogezand, Sport- terreinstraat; Dirkje van Eyck, wed. van Fried rich Gottfried Jürgens, huishoudster, van Wil lem de Zwijgerstraat 96 naar Oranjewoud, p. a. H. van Eyck; “Klaas de Wit, monteur, van Ka pelstraat 31 naar Huizum, Ferdinand Bolstraat; Constance Jeanne Brouwer Popkens, echtgen. van Willem Beintema, z. b., van Westersingel 1 naar Den Haag, Klimopstraat 250; Maaike Was senaar, echtgen. van Jan Piebenga, z. b., van Vesperstraat 9 naar Saivfrtden 18; Jantje Ar- kema, z. b., van Stationsstraat 20 naar Zuidhorn, feden Klinkemalaan; Anna Maria Visser, propagandiste Persil, van Maria Louisestraat 16 naar Franeker, Raadhuisplein 6; Grietje van den Bosch, dienst bode, van Bolswarderweg 29 naar Bussum, Willem Bilderdijklaan 30; Hubertdina Sijke de van Zeist naar Grootzand 59; Leo Meima, rei ziger, van Rotterdam naar Grootzand 1; Brechje Siderius, z. b., van Den Haag naar Korte Vee- marktstraat 11; “Hendrik Koelstra, z. b., van Balk naar Anjelierstraat 4; “Wouter Keimpe van Wijk, gezaghebber B.B., van Ned.-lndië naar Westersingel 1; “Durk Reis, z. b., van Utrecht naar Frederik Hendrikstraat 56; Sietske ten Dam, dienstbode, van Bolsward naar Sta tionsstraat 16; Johan Tuil, kantoorbediende, van Bolsward naar Rozenstraat 5; “Klaas Abma, I de vereeniging en de kerk heeft ge daan. Als herinnering werd hem een prachtige foto van de kerk aangeboden. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek, dat zeer veel vergaderingen waren gehouden. Met dankbaarheid re leveerde hij; het medeleven van de le den, o.a. gebleken bijji het samenbrengen van het salaris voor da. Elink Schuur man, tgen deze door de rechtzinnige kerkeraad was ontslagen. Ook de actie tot versterking van de Vereenigings-kas had onmiddellijk succes. De penning meester kon dan ook zjjln kas met een batig galdo overdragen aan zijn op volger. De verslagen van Vrouwen-vereeni- ging, Kinderkerk en Zondagschool ge tuigen van bloei en van actie. Alleen de R.J.Sh heeft behoefte aan toevoer van jongere leden. Reorganisatie zal misschieto noodig zijjln. De hear Kenning wordt met bijna algemeene stemmen herbenoemd als bestuurslid. Als opvolger van den heer Jouvenar wijst de vergadering den heer J. v. d. Wéij aan, die ook het penningmees terschap op zich zal nemen. Nadat het kerkkoor een enkel lied ten beste heeft gegeven, wordt overge gaan tot behandeling der opgemaakte statuten. De voorzitter lichtte toe dat om ver schillende redenen koninklijke goedkeu ring der vereeniging gewenscht was. Deze is o.a. noodig om toestemming te verkrijgen tot het geven van cate chisaties qp de scholen door da. Elink Schuurman. Bovendien is de rechtsper soonlijkheid gewenscht, voor 't geval1 legaten aan de vereeniging vermaakt mochten worden. Statuten en huishoudelijk reglement werden vastgesteld en besloten, dat hierop de koninklijke goedkeuring zal worden aangevraagd. Bijl de rondvraag bracht de heer Hoogslag nog eens ter sprake het me chanisch klokluiden, dat hem een groo- te mislukking schijnt. Hij verzocht het bestuur een adres tot kerkvoogden te richten om het handluiden te herstellen, zoo noodig met vrijwillige krachten. Om zooveel mogelHjk medewerking te krijgen van alle kringen, werd den heer Hoogslag in overweging gegeven zelf een actie in dien geest in te leiden. Ook over de aangebrachte luidspre- dijk 180; Lipkje Veenstra, dienstbode, van Nauwe Noorderhorne 15 naar Heeg 121; Ceci lia Adetua, huishoudster, van Koopmansgracht 32 naar Makkum, Kerkstraat B 22; Alberdïna G. Tinholt, wed. van Peter Kersten, z. b., van Op- penhuizerweg 37 naar Deventer, Oude Goed- straat 178; “Jan Batstra, reiziger, van le Bad- huisbuurt 13 naar Balk, Stikke 137 B; Eke van Dijk, z. b., van Ged. Pol 16 naar Veenwouden, Talmahuis; Antje Groenhof, dienstbode, van Marktstraat 10 naar Amsterdam, Plantage Park- laan 20; Riemke Groenhof, dienstbode, van Sta tionsstraat 28 naar Amsterdam, Plantage Park- laan 20; Antje Pekel, z. b., van 2e Woudstraat 32 naar Deersum, p. a. W. Pekel; Antje Rigtje de Jong, echtgen. van Frits Landmeter, z. b., van Willem Lodewijkstraat 25 naar Groningen, Oude Ebbingestraat 53A; “Gerrit Kooistra, koop man, van Hoogend 28 naar Huizum, Ruysdael- straat 63; “Koene Jelsma, assistent directeur zuivelfabriek, van Jachthavenstraat 31 n. Schar negoutum 80a; Trijntje Steg, huishoudster, van Ver. v. Vrijz. Hervormden., Gisteravond hield de Ver. van Viiji- ziinnig Hervormden haar voorjaarsver gadering. Het was de laatste maal dat de heer Jouvenar deze vergadering bij- woondeendaairomdroegde bijeenkomst een eenigszins gezellig karakter. Bij monde van d>en heer F. W. C. de Haas werd dien scheidenden penningmeester dank gebracht voor alles,, wat hiji in die 18 jaren dat hij bestuurslid was voor „Dat is juist het naarste; dat kan ik niet. En zelfs al was het andersom, dan zou het nog niet baten.” Hij aarzelde even; toen waagde hij den sprong. „Mary, heeft het iets; te maken met dien kerel, met wien je vanmiddag uit rijden bent geweest?” Ztjjl kneep haar sigaret uit. „Ttay, zwijg er asjeblieft verder over. Ik kan het je niet zeggen. Laten we over iets anders spreken. Wat heb jij vandaag alzoo gedaan?” „Ik lunchte met een ander in het Rag,” zei hij. Het kwam hem voor, dat het oogenblik daar was om He koe terstond bij de horens te vatten. „Een van die geheimzinnige snaken, die ach ter de schermen aan de touwtjes trek ken en alles en nog wat schijnen te weten. Hij geraakte niet uitgepraat over een moord, die gisternacht bedreven werd. Een man, ergens in Hammer smith een kellner.” „Dat schijnt mij nauwelijks de moeite waard,” merkte zij op. van Sierd Elgersma, veehoudersknecht, van Vinke- veen naar Tjotterstraat 11; “Eit Hoekstra, rei ziger, van Maartensdijk naar Willemstraat 13; Jaike Hogeboom, dienstbode, van Terzool naar Lemmerweg 4; Lolkje Rodenhuis, z. b., van Doorn naar Kruizebroederstraat 18; “Jan Mees ter, Inspecteur van Politie in Ned. Indië, van Batavia naar Stationsstraat 64; Feite de Vries, metaalbewerker, van Zuilen naar Kapelstraat 13; Barteltje Dijkstra, dienstbode, van Terzool naar Stationsstraat 5; Antje Hielkje Ida Koelstra, on derwijzeres, van Oudega naar Anjelierstraat 4; Jantje Flapper, z. b., van Leeuwarden naar 3e Zomerrakbuurt 22; Jan Greijdlanus, slagers knecht, van Boxum naar J. W. Frisostraat 22; Maria Alberta Klein Lenderink, z. b., van Eefde Hendrika Snellenburg, echtgen. van Sake Hoekstra, z. b., van Velp naar Looxmastraat 14; Anna van der Plaats, dienstbode, van Witmar- sum naar Singel 61; “Christina Bergsma, echt gen. van Wijbe de Haan, z. b., van Amsterdam naar Ernst Casimirstraat 23; Martha Dragstra, dienstbode, van Den Helder naar Kloosterstraat 22; Ipe Jan Toppen, winkelbediende, van Ap- pingedam naar Schoolstraat 29; Margareta Ressler, dienstbode, van Deventer naar Bour- bonstraat 25; “Eduard de Vries, barbier, van Oosterend naar Bourbonstraat 4; “Leffert Tuin stra, z. b., van Enkhuizen naar Napjusstraat 23; Gosse Sjoerd Dooper, monteur, van Bolsward naar le Woudstraat 40; “Bernardus Philippus Hovingh, z. b., van Den Haag naar Eenheid 2; Jan Siebenga, schilder, van Katlijk naar Nauwe 1 koud op. „Ik heb nooit beter geweten, terenavond in Negenenvijftig, word ik of de namen van vrouwen komen in mannenchibs nooit over de lippen.” „Liefste”, verdedigde hij zich, „vat het niet verkeerd pp. Er was geen sprake van, dat jpuw naam uitgeba zuind werd. Wij hadden na de lunch een gesprek onder vier oogen.” „Waarvan het gevolg schijnt te zijn, dat jij, iemand, dien ik altijd als een vriend beschouwd heb, hier gekomen bent om mij te bespionneeren. Ik ver onderstel, dat wat je hier ontdekt, de kennis van dien meneer „vajn wat ach ter de schermen, gebeurt” straks zal vermeerderen.” „Mary,” riep hij hartstochtelijk uit, „zulke dingen kan je van mijl ónmo gelijk denken. Begrijp je niet, liefste, dat als jij in zorgen zit als die scha vuit op eenigerlei wijze macht over je uitoefent het gebiedend noodzake- DJjk is dat iemand je bijstaat?” „Ik beschouw het alleen als de on- gewettiigdsbe tusschenkomist in mijn par ticuliere aangelegenheden. Ik verbeeld de mijl ten onrechte, dat al’s ik verkoos om zes weken geleden in Negenenvijftig te spupeeren, dit een zaak was, die mijl, en niemand anders aanging.” „Zelfs wanneer de man, met wie je soupeerde, een berucht oplichter is?” vroeg Tiny. „At was hij een moordenaar, een falsaris en een dief, in één persoon belichaamd. Wat heeft een ander er mee te maken?” riep zij hartstochtelijk uit. „En, in ieder geval', waar wil jij op 1 „Was het dan een kellher van een van de aparte kamertjes?” „Van Noi. 7,” zek hij, en keek haar recht in het gezicht. Maar nu had zij haar trekken in haar macht, en het schot miste. „Arme man,” zuchtte zij. „Denk je, dat er in 'dat kamertje duistere plannen tot hoogverraad gesmeed werden, en dat hij die afltiisterde „Niemand schijht te weten wat er in dat kamertje voorviel, of zelfsi wie zich daar ophielden, want hij heeft zijn rapport nooit ingediend. Het eeinige, wat tot heden uitgelékt schijht te zijn, ia dat de tafelversiering uit mauve or chideeën bestond.” „Beste Tiny,” zei zij1 luchtig, „waarom zit je mij met zulke strakke oogen aan te kijken? Waarom zou die tafel! niet met mauve orchideeën versierd zijn?” „Liefste Mary, antwoordde hij vastbe raden. „Ik ga het er op wagen. Ik ben er toe verplicht. Soupeerde jij giste renavond in die kamer?” „Je moet gek zijn, Tiny!” riep zij verontwaardigd. „Ik wou dat het waar was1, Mary. Luister eens naar mij!, lieve, want het moet gezegd worden. De snuiter, met wie ik vandaag lunchte, liet mijl een voudig versteld staan van alles wat hiji wisit, dat achter de schermen ge beurde. Zoo wist hij, bijvoorbeeld, dat jij ongeveer zps weken geleden in een apart kamertje in Negenenvijftig ge soupeerd hebt, in het eenige gezelschap van een berucht afperser, Felton Blake genaamd.” J. F. van De venter, t Gistermiddag is door een noodlottig ongeval om het leven gekomen de heer J. F. van Deventer, architect alhier. De heer van Deventer kwam per autobus uit de richting Balk in Hom- merts aan, en was daar even uitgestiapt om zjjh opzichter, de heer Leeman, een opdracht te geven. Hfijl liep voor de autobus langs en zag niet dat uit dezelfde richting een hike auto kwam, bestuurd door den heer Wi- v. d. Velde uit Leeu warden. Deze auto greep den heer van Deventer, waardoor deze tegen een boom wierd geslagen en vervolgens in een sloot terecht kwam. Hij was spoedig op het droge gebracht. Juist passeerde dT. Eenheid 14 naar Driebergen, Wassenaarstraat 5; Knufmao-Ansung uit Lemmer die de eer ste hulp verleende. Ook dr. Bruins uit Heeg was spoedig ter plaatse, doch de heer van Deventer heeft nog maar erven geleefd en gaf spoedig de geest. Het stoffelijk ovërschot werd naar het Zie kenhuis te Sneek vervoerd. De burge meester van Wijinbritseradeel, de heer H. Mi. Mariens, was spoedig ter plaatse om een onderzoek naar het gebeurde in te stellen. De heer, van Deventer was 48 jaar en zeer gezien, zoowel bij zijn opdracht gevers als bijl aannemers en hun werk- Hij heeft in een bietrekkelijk korte spanne tijds hier veel opdrach ten uitgevoerd. We herinneren o.a. aan de bouw van eenige pastorieën voor de Ned. Herv. Gemeente, van welke hij de architect was,. Nog pas was gereed ge komen zijln groote opdracht voor de fa. Johs. Tromp waarvan men in ons vo rig nummer heeft kunnen lezen. Niet alleen een bekwaam architect is met v. Deventer heengegaan, ook een goed mensch, die waardeering genoot in velerlei kring. „Hïj was> kellner in Negenenvijftig, en blijkbaarMary, lieve Alle kleur was uit haar gezicht gewe ken, en toen hij opsprong, zonk zij achterover in haar stoel. Daarna be- heerschte zij zich en duwde hem weg. „O, ’t is' niets, Tiny. Hoe kinderach tig van me. Ik werd opeens duizelig. Ik voel me de laatste dagen niet eng lekker. Vertel me wat meer van diien moord.” „Er is weinig van te vertellen. De man werd gedood door het een of ander nieuw en tot dusver onbekend vergif. Het eenige belangwekkende punt ist dit: de man was misschien in ’t geheel’ geen kellner, maar een agent van dein Ge heimen Dienst.” En voor /te tweede maal werd zij doodsbleek. „Waarom zouden ze in ’s hemels naam een agent van den Geheimen Dienst naar 'Negenenvijftig gezonden hebben?” kon rijl eindelijk vragen. Tiny haalde de schouders op, als was de zaak reeds begonnen hem te vervelen, hoewel zijn hart voor haar bloedde. Wat kon hij het best doen? Zou hij zijn kaarten op tafel leggen? Zou hij haar haarfijn vertellen wat hij vermoedde, en haar smeeken vertrou wen in hem te stellen en hem deelge noot van haar beslommeringen te ma ken? Ten slotte besloot hij tot tijd win nen. „Dat moet je mij niet vragen, lieve. Ik geloof, dat er in die afzonderlijke ka mertjes nu en ‘dan rare dingen gebeu ren.” Anna Sterk, dienstbode, van Grootzand 18 n. Lemmer, Ged. Gracht F 77; Jentje Brandsma, z. b., van 2e Steenklipstraat 45 naar Joure, Mid- straat A 663; Rieme Kramer, z. b., van Pr. Ju- lianapark 17 naar Workum, Zuid B 107; Harm- ke Negenman, dienstbode, van Suupmarkt 2 naar Mims en Bakhuizen 341; Geertje Dijkstra, dienstbode, van Stationsstraat 14 naar Wate ringen, Heulweg 9; Antje Vis, echtgen. van R. P. Sevensma, z. b., van KI. Kerkstraat 10 naar Amsterdam, Aalsmeerweg 95; “Jan Sijbesma, z. b., van Willemstraat 13 naar Santpoort, Rijksstraatweg 309; Hendrik IJme Gorter, bak ker, van Parkstraat 11 naar Arnhem, Hertog straat 12; Neeltje Johanna de Knegt, z. b., van Hoogend 4 naar Den Haag, Boreelstraat 4; Hendrika Mina Deenik, z. b., van Grootzand Noorderhorne 21; Reina Kuperus, dienstbode, 42 naar Huizum, Ruysdaelstraat 51; Cornells Anthonie Deenik, banketbakker, van Grootzand 42 n. Dockum, Hoogstraat C 4; Helena Grietje Vrolijk, echtgen. van O. F. Uffelie, z. b., van Kruizebroederstraat 83 naar Lonneker, Bolhaar- laan IA, 6B; Anne Blauw, slager, v. Ubbo Em- miusstraat 72 naar Lemmer, Markt F 87; Lam mert Hamming, kommies b. d. belastingen, van 3e Selfhelpstraat 11 naar Stamprooi B 97; Pie ter van den Berg, journalist, van 2e Selfhelp straat 23 naar Groningen, Turftorenstraat 36a; Meint Rozendal, winkelbediende, van Parkstraat z. b., van Bolsward naar Oppenhuizerweg 23; 11 naar Leeuwarden, Emmakade 5 N.Z.; Petrus M. H. Spoelstra, winkelbediende, van Juliana- straat 6 naar Arnhem, Nieuwekade 8; “Simon Albertus Baljon, predikant, van Westersingel 1 naar Boxmeer, Veerstraat 26; Antje Elisabeth echtgen. van Folkert Houkes, z. b„ van Waringa, kapster van Kloosterstraat 9 naar Kleinzand gg naar LeeUwarden, Bollemansteeg Aikmaar Laat 151; Coenraad Dijkstra, z b., J5 Hatje Keuning hul j d huish van singeI ^•?1]SIeÜ JaP‘k/straat ‘2 naar ?ekerk 123; 52 naar Rottevalle, p. a. O. Veenstra; Tjitske Thijsje Pufte, z. b., van Scharnestraat 7 naar Kamminga, echtgen. van Titus Dijkstra, z. b., Harlingen, aan boord; Ida Vis, z. b., #van Park- Leeuwarden naar Gijsbert Japiksstraat 12; buurt 1 naar Zaandam, Buikenlaan 3; Johannes de Jong, chauffeur, van Bolswarderweg 13 naar Allingawier 35; Phosia van der Schaaf, dienst bode, van Stationsstraat 5 naar Bolsward, Bo- terstraat 9; “Jelle Adema, slager, van Zuidend 32 naar Bolsward, Polle; Anthonla M. G. Ran- zijn, dienstbode, van Oude Koemarkt 1 naar Leeuwarden, Weaze 38; Jantje Veldhoen, ass. i. d. huish., van Stationsstraat 36 naar Huizum, Vincent van Goghstraat 41; Michiel Jacob de Jong, winkelier, van J. W. Frisostraat 17 naar Huizum, Hobbemastraat 42; Geerardus Evert Spiers, z. b., van Singel 20 naar Amsterdam, le van Swindenstraat 31(1); Adrianos Beek- sma, slager, van Kloosterdwarsstraat 3 naar Sijbrandaburen; *EIie Beerenborg, bakker, van Oosterdijk 69 naar Schiedam, Rotterdamsche dan voor den dood van dien zooge- naamden kellner aansprak olijk ge steld Tiiny stond een weinig lusteloos op. „Je wilt het mij dus niet vertellen, Marylief? Je wijst mijn hulp af?” Vpor een oogenblik kwam er een zachtere uitdrukking in haar oogen; toen schudde zijl het hoofd. „Ik wou dat ik het kon, Tiny; o, hoe graag zou ik willen. Vergeef het mij, beste jongen ik praatte zooeven een weinig in het wilde. Ik meende niets van dat spionneeren over mijl; ik weet, dat je je best deed om mij te helpen. Maar, het is nutteloos, beste totaal nutteloos,.” „Mary, lieveling,” stamelde hij, „zou het even nutteloos1 zijn als ik welnu, als ik tot jou in een betrekking stond, die die mij het recht gaf om je te besdhermen?" „Hoor hem nu eens aan; hij doet mij warempel' 'een huwelijks voor stel.’/ Zij lachte beminnelijk. „Buk je eens, Tiny.” Een kort oogenblik keek zij' hem aan; toen kuste zij hem op de lippen. „En maak nu dat je wegkomt, lieverd, en vergeet die geheelle zaak.” En Tiny, een man van vhig begrip, maakte diat hiji wegkwam. Bij de deur gekomen, draaide hij' zich één maal naar haar om, en het leek hem dat zij er doodelijk afgemat uitzag. Toen liep hij eenigszins bïïndelings de zonnige straat op. I "1 .0 NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1