üi iml Kit EPIMC DANKBETUIfilNO ma» Firma JOHs. TROMP - Sneek Prettig Fa. JOHs. TROMP Firma JOHs. TROMP, Sneek. IVOROL No. 63 Eerste Mad OltgaveKIEZEBRINK Co. 50e Jaargang Hemelvaartsdag zal onze zaak gesloten zijn. Woensdag 9 Mei 1934. SHEERER OOURABT M WYMBRITSERADEEL Miert Orgaan dar ti i NIEUWSTIJDINGEN. Beroemd zijn onze Pindas -G VOOR DE TALLOOZE BLIJKEN VAN BELANGSTELLING EN VRIENDSCHAP IN WELKEN VORM OOK, ONS GEWORDEN BIJ GE LEGENHEID VAN DE OPENING ONZER NIEUWE ZAAK OP 28 APRIL I.I., ZEGGEN WE GAARNE HARTELIJKST DANKI Zeldzaam fijne Bonbons, ons voor 1 kwartje, Theewafeltjes, zéér licht, PeMulan^ DOOS 20 CT-TUBE 40 en 60 CT. I etaetal to de SNEEKER COURANT «SNFEK Nagekomen Cadeaux Sport en Liefdadigheid. RECLAME KOLOM. 1 INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De begrafenis van het stoffelijk over schot heeft heden te 12 uiur plaats ge had! 9P de Algemeene Begraafplaats Crooswlyk te Rotterdam. Hond! brengt een zieke vrouw hulp. Een vrouw, die met haar twee kleine kinderen en een hond een boerderij! be woont nabij het plaatsje New Liskeard Toronto (Canada), werd tijdens de af- ■k Hnndfog- alukr dat niet aan strenge eischen van pasvorm en bewerking vol doet, wordt oevoorwaar- dhJ^k terug ge- koopen is het, zoowel voor Dames als Heeren, in de nieuwe zaak van SNEEK Dreigende sehaarschte in Roemenië. Naar Reuter uit Boekarest meldt, heeft het ministerie van landbouw in verband met de ongewone droogte, die hier al sedert maanden heerscht en waardoor de oogst nagenoeg geheel verwoest is, gelast, dat alle graanvoor raden bjji de molens, de kooplieden en landbouwers moeten worden opgeno men. De prefecten hebben opdracht gekre gen de voorraden te rationalisieeren en de bevolking tot de grootst mogdyke zuinigheid in het gebruik van graan en andere landbouwproducten aan te sporen. Voorts1 werd een verbod afgekondigd om voederstroo, zooals tot dusver ge- -42— 48— 54.- 60— 66— 72— 7.50 8— 9— 10— 11.50 12.50 17— kort voordat de slang los raakte een reusachitig waterdier om hem was ko men zwemmen. Ook de werkzaamhe den met ontplofbare stoffen op den zee bodem werden herhaaldelijk gestoord. Het monster moet herhaaldelijk spring ladingen voortbewogen hebben. De bemanning van het bergingsvaar- tuig Ipeeft er thans alles op gezet om het monster te vangen. H. J. de Weert, Leeuwarden, pendule; L. H. Kuipers, 4 tabakspijpen; Sig.fabr. „Denora”, Utrecht, 10 blikjes sigaartjes; Fa. Simon de Wit, Edammer kaasje en blik biscuits; N. N., nachtzak; Sj. Kamstra, Leeuwarden, kannetje, vaasje, fruitschaaltje, theemuts; E. Bootsma, 2 'raskonijntjes; Leeuwarder Autobusbedrijf, 10- rittenkaart SneekLeeuwarden; fa. Wed. S. Joustra en Zn., 2 fl. limonade; R. Bijlsma, kistje sigaren; mej. Jo. v. d. 'Vleugel, fl limonade; Personeel fa. H. Westerhof, overhemd; A. Auke- ma, Stolwijkstraat 30, Amsterdam, 1 pr. schaat sen; Zuivelfabr. Haskerhorne, vert. E. IJpma, 2 Edammers en 4 fl. Joghurt; Hoeksema, 2 bons voor uitstoomen van 1 pak en hoed en van 1 pak; A. Dijkstra, bon voor 1 paar kinderschaat- sen; A. J. de Boer, bus verf; E. IJpma, bon voor broodkaaas; R. Jongsma, klein kistje sigaren en 1 doos sigaretten; mevr. Hingst, kleedje; R. Wijbenga, wit kleedje; mej. E. Bakker, kleedje en een paar handschoenen; N. N., paar schoe nen; De Wreede, bloemtafeltje; Joh. Poiesz, lepelrekje en cactusstander. heer Zwertbroek las in deze vergade ring als verdediging voor, den tekst van een nieuw uit te geven brochure, hetgeen twee en een half uur in beslag nam en beantwoordde daarop een aan tal1 door de vereenigingsraadsleden ge stelde vragen. De vereenigingsraad overwoog hierna, dat zich door hetgeen de heer Zwertbroek naar voren had gebracht geen enkel! nieuw gezichtspunt geopend Tad; dat hem na door Iden vereenigingsraad genomen besluit in zake zijd ontslag nog een aantal orgia- nisatorische mogelijkheden waren over gebleven, in plaats van het on-organisia- toriische uitgeven van een brochure en interviews aan burgerlijke bladen. De vereenigingsraad onderschreef ten voilé de gronden die het hoofdbestuur tot het royement aanleiding hadden gege ven en bekrachtigde dit dan ook met op één na algemeene stemmen nadat een voorstel tot uitstel van deze be krachtiging met één stem voor, verwor pen was.. wezigheid van haar man plotseling ziek. Haar toestand verergerde ieder oogen- blik. De vrouw beduidde het oudste van haar beide kleinen dat zyl papier en potlood wilde hebben en hierop schreef zij'alleen „dokter”. Zij beves tigde het papier vervolgens met een Bandje aan den halsband van den hond, wees hem de richting aan van de naast- bygelegen boerderij op ongeveer een mijl afstand en joeg den hond weg. Deze heeft blijkbaar goed begrepen wat de vrouw van hem verlangde, want hij leverde zijn boodschap prompt af. Uit New Liskeard is een wagen ge komen om de vrouw mee te nemen, opdat haar geneeskundige hulp' kon worden geboden. Haar verre buren heb ben de zorg voor de beide kleintjes voorloopig op zich genomen. Onbewaakte overwegen. Zondagmorgen is op den onbewaak- ten overweg tusschen het station Oss m Geffen een doodelijk ongeluk ge beurd. De 62-jarige krantenbezorger J. v. d. Oever uit Oss is door onopgehel derde oorzaak onder een trein geraakt) die ongeveer half negen uit Oss in de richting Den Bosch vertrekt. De man werd vrijwel op slag gedood. Het lijk is naar het ziekenhuis overgebracht. Een overmoedige bruidegom gesteenigd. Zeer tegen den zin van gebr. H. te Hoensbroek, was de 20-jarige R. in het huwelijk getreden met een meisje, dat bijna de bruid van een der gebroeders) was geweest. Toen het gelukkige paar Donderdag op weg was naar de woning van de bruid, kreeg de bruidegom op eens een overmoedige bui en gooide voor de woning der gebroeders H. ge komen, hier de ruiten in. Dit bleef niet zonder resultaat, schrijft de Tel., want op de bovenverdieping weiden de ra men geopend en op de auto van het gelukkige paar een waar bombarde ment geopend, zoodat er geen ruitje meer heel bleef en de auto zwaar werd beschadigd. Met haar sleep onder den arm zocht de bruid een goed heenko men achter den wagen. De bruidegom werd door de neervallende projectielen dusdanig verwond, dat de bruid' hem volgens haar zeggen niet meer her kende. De politie werd in de zaak ge kend. Het royemen t-Z wer t b r oek. In de vereenigingsraad van de. V. A. R. A,. is, naar het Volk meldt, behan deld het beroep van den heer G. J. Zwertbroek, in zake zijn royement. De Naar algemeen bekend is door de publi caties over de radio en in de pers, zijn sedert 28 April jl. Weldadigheidszegels voor het Crisis-Comité in omloop gebracht in de frankeerwaarden van 5 en 6 ct., die verkocht worden voor 9 en 11 cent. Het 5 ct. zegel draagt de beeltenis van H. M. de Koningin. Het 6 ct. zegel dat van H. K. H. Prinses Juliana. De verkoop wordt gesloten op 31 Juli a.s.-, de zegels blijven geldig tot 31 Mei 1935. Wij pieenen die verkoop zelf ter hand te moeten nemen, omdat de winst der door ons zelf verkochte zegels in Sneek blijft en voor de plaatselijke kas van «is Comité is be stemd. Daartoe riepen wij in dit blad verleden week de hulp in der Sneeker dames om ons bij dien verkoop te helpen. Met die hulp wil het nog niet recht vlot ten, slechts enkele dames gaven zich op. Tot dusver tenminste, want wij zijn door de her innering aan vroeger geboden hulp en saamwerking van de sympathie der Snee ker dames voor de zaken, die het Crisis-Co mité aangaan, te zeer overtuigd dan dat wij bij het eerste uitblijven van hulp dit direct zouden beschouwen als een verandering in hare gezindheid. Integendeel 1 Die zegelverkoop zal onge twijfeld Uw aandacht zijn ontgaan, wat licht kan voorkomen. Het zal immers niet Uwe bedoeling zijn, dat die enkelen, die zich opgaven, Alles zullen doen. Eén dier dames verkocht alleen in haar eigen kring van familie en kennissen ruim 600 zegels in de afgeloopen week. Wel is niet ieders kring zoo uitgebreid, dat zij een dergelijk groot aantal kan opnemen, maar toch op z’n minst wel een zesde deel, bv. 25 van 5 ct en 75 van 6 ct. Als 50 dames elk dit quan tum omzetten kunnen wij, onze verwach tingen niet te hoog stellend, deze zpgel- verkoop als geslaagd beschouwen. Het is daartoe voldoende Uw naam en adres even mee te deelen aan een der leden van het Crisis-Comité of ook persoonlijk aan een der onderstaande adressen Uw zegels af te halen. Dit te doen geeft U de overtui ging, dat het althans niet aan U heeft ge legen, niet aan U w hulp heeft ontbroken. Wij verwachten velen. Namens het Bestuur van het Crisis-Comité. Verkoop-adressen: ARBEIDSBEURS. Kantoor Notaris MASELAND. Mevr. BUIZER, Verl. Westersingel. Boekhandel BOEIJENOA, Grootzand. Mej. B. DE JONG, Harinxmakade 25. Mevr. VERWER, Oosterdijk. H. v. d. MEULEN, Joh. W. Frisostr. 33. Mej. A. SCHURINK, Harinxmakade 3. Mevr. KLEIN, Singel. Boekhandel v. d. PIJPEKAMP, Kleinzand. De keuze is geweldig en alles is overzichtelijk geëtaleerd. Speciaal aanbevolen: Verpakte ANANAS, 2 ons voor 1 kwartje. AMANDETTES, 2 ons voor 1 kwartje, heerlijk I ADVOCAAT-Caramels, 2 ons voor 1 kwartje. KERSEN-Bonbons van De Heer, 20 cent per ons. 1 kwartje per half pond. Fruco-banket, 1 kwartje per half pond. Fondant-sterren, 20 ct per half pond. bruikelyk was, als brandmateriaal te gebruiken. D e staatsbosschen zullen als weide-plaatsen voor het vee ter beschik king gesteld worden om de eigenlijke vee-weiden te sparen. Hiervan mag slechts het allernoodzakelijkste voor het voederen van vee gebruikt worden. Van regeeringswege worden aanwijzin gen gegeven voor het opnieuw uit zaaien. In de eerste plaats moeten mais, boonen en gerst worden uitgezaaid. Het bericht, dat de regeering voorne mens is de graanuitvoer geheel te ver bieden, is nog niet bevestigd, doch hoogstwaarschijnlijk zal een gedeelte lijk uitvoerverbod worden afgekondigd. Bergingsarbeid door zeemonster gestoord? Naar uit Penang gemeld' wordt, zijn de bergingswerkzaamheden aan het in October 1914 door de Duitsche „Em den” in den grond geboorde Russische oorlogsschip „Jemtsjoeg” in de haven van Penang op geheimzinnig wijze ge stoord. Degenen die met de berging bezig zijin, zijn overtuigd, dat de sto ringen door een groot zeemonster wor den veroorzaakt. In één geval werd de luchtslanig van een duiker plotseling afgerukt. De dui ker kon nog juist bijtijds aan dek wor den getrokken. Hijl rapporteerde, dat Groote erfenissen in de Ver. gtaten. Volgens een mededeeling van deexe- cuteuir-testamenteir bedraagt het ver mogen van den in'Mei 1931 overleden president-commissarjs der first Natio nal Bank George F. Baker 775 millioen dollar. Van deze som moet een bedrag van 11 millioen dollar aan successie recht betaald worden. Bovendien heeft Baker een bedrag van 3 millioen dollar bestemd voor liefdadige doeleinden, zoodat de rest, zijnde 635 millioen dol lar, verdeeld wordt onder den zoon eg de twee dochters van den overle dene!. Een groote erfenis, kleiner evenwel dan die van George Baker, heeft me vrouw 'Alice Gwynnvan der Bilt, die twee weken geleden gestorven is, na gelaten Haar vermogen bedraagt 625 millioen dollar in baar geld en effecten. Bovendien bezit zij veel grond en kost baarheden. Dit allés komt aan haar zoon, genaamd Cornelius van der Bilt en haar twee dochters. Een zonderlinge bewaar plaats voor lepels en vorken. Ernest Connelly te Sydney heeft een neiging, welke hyzelf als voorzichtig heid betitelt om zoodra hij zich ziek gevoélt zijn aandacht te gaan wijden aan de „kleinigheden” welke hijl neefit doorgeslikt, omdat hij dan Jast krijgt, dat deze voorwerpen zich ernstig gaan bemoeien met zijn spijsvertering. Zyn lichaam draagt velé lidteekens van ope raties, welke hij heeft ondergaan om van de in zijn inwendige opgeslagen voorwerpen weer af te komen. Langs operatieven weg zijn reeds verwijderd een vork, lepels, naalden en een deel van een kleerenhanger. Een van de ondergane operaties geschiedde voor het verwijderen van een kogel, welke hij „den-weg-afsneed” toen hy in Dar- linghurst een kleine „affaire” had. De man bevindt zich thans in het ziekenhuis voor een andere operatie: dezen keer heeft hij n.11 niets inge slikt. Connelly is zeer trotsch op zijn lid teekens. Uitbetaling Ouderdomsrente. De Directeur van het P.T.T.-kantoor te Sneek maakt bekend, dat de ouderdoms rente, welke Donderdag a.s. zou worden uitbetaald, thans wordt uitbetaald Woens dag 9 Mei van 25. De Directeur van het Postkantoor maakt bekend, dat de laatste lichting voor het vliegtuig AmsterdamBandoeng is op Woensdag 9 Mei te 17.40. Het Crisis-Comité dankt de Sneeker ingezetenen voor het bijgedragene aan de buscollecte van begin Mei en deelt mee, dat de opbrengst was f331.76. S. Miedema. t De N. R. Qrt. schrijft: De beeldhouwer S. Miedema, die velé jaren leeraar aan de Academie te Rot terdam is geweest, is 73 jaar oud, te Rotterdam overleden. Simon Miedema, zoon van den zee schilder Rein Miedema, is 13 Juli 1860 te Harlingen geboren. Te Rotterdam ging hijl school en kreeg hij zijn oplei ding aan de Academie, aan welke in stelling hij op 20-jarigen leeftijd hy had toen reeds den pri* de Rome be haald werd verbonden als leeraar ito het boetseeren en teekenen. Tot 1926 is hij aan de Academie verbonden gebleven. Bij zijn afscheid is duidelijk gebleken, "hoe hij door medeleeraren en leerlingen werd gewaardeerd. Maar niet enkel heeft hij jonge men- schen opgeleid, hij heeft ook zelf veel gewerkt. Op talrijke tentoonstellingen was zijin werk te zien en meermalen is het bekroond. Toen hij zeventig jaar werd, is in ons blad herinnerd aan zijn schetsen uit het volksleven, het echte Rotterdamsche openluchtleven met zijn steeds varieerende tooneelén. Miedema zag al die kleinburgerlijke gebaartjes en transacties met een oollyken blik en raak bouwde hij in klei de geneugten, behoeften en extasen. Zijn sleeperskar, zijn spuit, zijn schelvischkar, zijn markt- standjes, het zijin allemaal rake brokken Rotterdam’s leven. Maar het echt va- derlandsche realisme, met zijn tintelen den humor had niet alléén zijn aan dacht, ook het idealistische, het diep religieuze trok hem aan, getuige zijn in- en uitwendige decoraties aan de Oud-Katholieke kerk aan den Binnen weg. Monumentale composities zijin het en de kléi groeide tot groote en groot- sche groepen. Iedereen kent de groote leeuwen van de Regentessebrug en de verdere ornamentele bronzen versieringen. Van zijin velé werken noemen wij nog het monument op het Burgemeester Hofmanplein te Rotterdam; zijn steenen beeld„Kunstnijverheid” en de bronzen kinderfiguren, die de jaargetijden voor stellen, in het Museum Boymans; zijn bronzen kinderfiguren op de binnen plaats van het raadhuis te Rotterdam en de pendule in het raadhuis met een voorstelling van het Huweljjk; werken in de Remonstrantsche kerk te Rotter dam en in de H.B.S. aan het Van AJke- madeplein; het beeld van Jan van der Heiyden in aast het b randspuithuis je ach ter de Groote kerk; werken in de Oud- Katholieke kerk te Hilversum, de Re monstrantsche kerk te Amersfoort, de Beurs te "Leeuwardenmonumenten op kerkhoven. Drie jaren geleden kreeg Miedema nog een belangrijke opdracht uit Ame rika, namellijk de vervaardiging van een copie naar Hendrik de Keyser’s beeld van Erasmus, op ware grootte. De co- pile is in brons gegoten voor het plein van eaa Amnrikaansehe academie. Het Italiaansche bergingis- schip Artiglio gaat naar de Tubantia zoeken. De kapitein van het Italiaansche ber- gingsvaartuig Artiglio, dat vorige ja ren, zooals men zich zal herinneren, met succes naar het goud van het op de Franschie kust gezonken stoomschip Egypt heeft gezocht, en dat nu te Do ver ligt, heeft verklaard, dat hyl Maan dag zal uitvaren om naar het Neder- landsche s.s. Tubantia te zoeken, dat tijdens den oorlog door een duikboot tot zinken in gebracht. Daar de Tu bantia slechts 105 voet diep ligt en dé plaats bekend is, acht de kapitein het niet moeilyk het schip te vinden, men is echter niet van plan om nu reeds met de bergingswerkzaamheden te beginnen. Nader wordt gemeld: De duikers zul len af dalen om een onderzoek naar de lilil Vraagt onze fijne Advocaat, merk „De Friesche Kip” f 1.50 per flesch Zeer belegen Wijnen, Fijne Likeuren en Prima Gedistilleerd Wed. S. JOUSTRA ZOON - A”. 1864 Tel. 2912 ligging van het schip in te stellen; ziji zullen zich ook in de ruimen begeven. Dit werk zal ongeveer 15 A 20 dagen duren. Dan zal1 men weten, wat er zich aan boord bevindt len of dit de moeite loont om later bergingswerkzaamheden te verrichten. Er zyn geen nauwkeurige gegevens over de Tubantia beschik baar en daarom moet op deze wijlze een onderzoek ingesteld worden. Een Indisch leeraar van zijin functie ontheven. Naar het Bat. Nbl. verneemt, is de heer v. d. V., die tydelijk als leeraar in de Engelsche taal1 geplaatst wias laan de M.U.L.O.-school aan den Vrijmet- selaarsweg te Batavia, vjan deze functie ontheven. De heer v. d. V. heeft op Vrijdag 2 Maart, toen hijl zich om 8 uur des. morgens jn zijn auto naar school begaf, op Benen een aanrijding veroorzaakt. Het ergerlijke van het geval' was dat hijl dien morgen onder den invloed van sterken drank verkeerde. De regeering i». in dit geval! terecht streng opgetreden en heeft hiermede een voorbeeld gesteld. Nu zal de heer v. d. V. zich nog hebben te verantwoorden wegens het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld <en ook dit zaj, gezien de om standigheden, wel niet prettig voor hem afloopen. Onderwijzer en twee leerlingen verdronken. De Lokal-Anzeiger meldt uit Uelzen in Hannover, dat aldaar een onderwij zer, die een uitstapje maakte met zijn klas, bij een poging om een te water geraakten jongen te redden, verdron ken is. Twee scholieren, die den on derwijzer te hulp schoten, kwamen eveneens om het léven. AboonemcDt i per Ja» f L30 b. p. po» I XÖ& AdvertentiZB t 0 cL p. tpg. ttMNte* mcdedeeUngen boogn. Abonnement beteogrfjbn komaf i Telefoon Na. IM VcrecMjni OINSDahs en VWJDAQSAVONDS "Ï27 133 139 145 151 157 163 169 175 181 COLBERT. COSTUUM 29.5Q 32.- 35.— 38.- NIEUWE SHEERER COURANT TWEEDE PANTALON 14— 15.50 19—

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1