Officieel Orgaan der Gemeente Sneek gsTEff Tiny Carteret I annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) 1 Ro. 65 Eerste Blad Dit No. bestaat nit 3 bladen. 50e Jaargang B 1 Uitgave KIEZEBRIBK Co. Woensdag B Md WM I I FEUILLETON J NIEUWSTIJDINGEN. I r* - 4 Alle Advertentlën wordesi in belde bladen opgenomen. Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting SAPPER 15. om 3f ;-S V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. door sleuteltje, Mes, KI. Kerkstraat; damesrijwiel, Hogeterp, W. Lodewijkstraat. Een kerk ten geschenke. De kerkeraad der Geref. kerk te Ooster- beek kreeg een bedrag van f 15.000 ten ge schenke onder conditie, dat daarvoor een kerk te Doorwerth zou worden gebouwd. De classis Arnhem gaf thans toestemming tot institueering van een afzonderlijke ge meente te Doorwerth. Tot dusver behoorde Doorwerth onder Renkum. g< kwamen twee personen'toesnellen, IJlist. Het dagedijlksch bestuur is voorne mens., het antwoord van den heer Lang- man in een geschrift der vereenigiing te publiceeren.. Vermoedelijk zal het te zijner tijd in een algemeene ledenver gadering een onderwerp1 van gedachten wisseling uitmaken. Tiny woog zijln woorden zorgvuldig. „Ik geloof, dat uw gissing juist is. Ik geloof, dat de dame handelt voor iemand, wier naam ik niet zal noemen. Maar het is slechts een geloof; ik be schik over geen schijtntje van een be- wijs.” „Zoo. Welnu, beste jongen, wij be wegen ons in diepe wateren, en tenzij ik me sterk vergis, zul' jij je binnenkort in nog diepere bewegen. Goeden avond, en alle succes.” Tiny hing den hoorn op, en keerde naar de rookkamer terug. Bijl zjjn bin nenkomen werd bijl door een groepje leden aangeroepein, maar hiji was niet in een stemming voor clubkletspraatjes. Hij verlangde zijn gedachten recht te zetten, maakte dus een paar veront schuldigingen, ging naar het restau rant en bestelde een diner. En gedu rende zijn eenzamen maaltijd begon hij aan het rechtzettings-proces, maar het is de vraag, of hiji daar erg mee vor derde. De geheele geschiedenis omvatte zulk een totalen ommekeer van zaken, en een ommekeer, die zich zoo ongeloof lijk snel voltrokken had. In den loop van twaalf uren was hiji uit het kalme gangetje van rijln dagelijksche gewoon ten gerukt en beland in het middelpunt van een atmosfeer van moord en af persing. En een van rijln collega’s was Mary. Dat was het overstelpendste punt in de geheelle zaakMary, part en deel uitmakende van zoo’n zoodjel Het leek ongelooflijkbijna even ongelooflijk ais het hem töegeschenen zou hebben als iemand hem dien morgen voorspeld achter de zaak om de huurkwestie nader te bespreken. Op een gegeven oogenblik hebben beide bezoekers den heer Blancke, van wien zij vermoedden, dat hij geld in huis had, aan gevallen. Een der bandieten gaf hem daar bij met een looden waterleidingbuis, die hij bij zich had, een slag op het hoofd, terwijl den winkelier bovendien verschillende an dere verwondingen werden toegebracht. De familie L., die, zooals gezegd, de eerste étage bewoont, hoorde het gestom mel en het gekreun van Blancke. Men be greep, dat er iets niet in orde was. De heer L. liep onmiddellijk naar beneden, wist de deur van den winkel af te sluiten en waar schuwde telefonisch de politie. De politie van het bureau Rijswijksche weg was spoe dig ter plaatse en verschafte zich toegang tot den winkel. Zij vond den heer Blancke badend in zijn bloed, en met een schedelfractuur en andere wonden in het kantoortje liggen. Achter het perceel trof de politie een der daders aan. Deze werd aangehouden en ge boeid naar het politiebureau gebracht. Het bleek te zijn de 30-jarige monteur G. H., uit den Haag, die geen onbekende van de politie is. De tweede dader was over de schutting achter het perceel en door de tuinen aan de Deymanstraat ontkomen, doch werd later te Hoek van Holland gegrepen, juist toen hi; aan het station een spoorkaartje kocht. Het is de 27-jarige electricien en groentenventer J. A. O. Het vermiste goudgeld werd op O. teruggevonden. Mislukte overval. De heer W., kantoorbediende van de aan nemersfirma Den Breejen onder den Bout is Zaterdag te Sittard, toen hij zich met een aanzienlijk bedrag aan geld naar het werk wilde begeven, voor uitbetaling van loonen, aangevallen door een 19-jarigen arbeider, die aan het Julianakanaal werkzaam is. De heer W. werd met een ijzeren voorwerp op het hoofd geslagen. In de daarop volgende worsteling kon de aanrander de portefeuille met het geld niet bemachtigen. Op het hulp geroep waarop de aanrander óp de vlucht sloeg met achterlating van zijn rijwiel. De politie heeft den man eenige uren later gearresteerd. Brutale roofoverval in Den Haag. Zaterdagavond is in een perceel aan den Rijswijkscheweg te ’s Gravenhage een bru tale roofoverval met poging tot moord ge pleegd. Dit perceel bestaat uit een parterre en drie étages. In de parterre is gevestigd een mandenzaak van den 53-jarigen E. Blancke; de eerste étage wordt bewoond door de fa milie L., de tweede étage staat te huur en de derde is in gebruik bij den heer Blancke, die deze verdieping alleen bewoont. Zaterdagochtend om 11 u. had zich bij den heer Blancke een persoon aangemeld om de tweede étage te huren. Hij kwam toen niet tot overeenstemming, daar de bezoeker zeide, deze verdieping eigenlijk voor zijn zwager te willen huren. Hij wenschte, dat deze eerste de woning zou zien. Des avonds om zes uur zou hij daarom met zijn zwager terugkomen. Inderdaad kwam hij op het afgesproken uur met een anderen persoon bij Blancke terug. Een van hen had een rijwiel bij zich. Bfancke noodigde hen in het kantoortje Zuidwal, waar hij kort na aankomst is over leden. Het door de politie ingestelde onderzoek heeft uitgewezen, dat het ongeluk aan on voorzichtigheid van den wielrijder te wijten is geweest. Deze reed namelijk achter een tramrijtuig van lijn 12 om de Hoefkade op en wilde daarbij nog vóór den uit de tegen overgestelde richting komenden motorwagen van lijn 13 passeeren, waardoor hij werd gegrepen, met bovenvermeld gevolg. Gisteravond is de 8-jarige J. Siersema, wonende even buiten Meppel, aan den Rijks weg naar Zwolle, toen hij, zonder acht te geven, per fiets van het erf op den drukken verkeersweg reed, onder een auto, bestuurd door jhr. mr. T. H. van Kinschot, burge meester der gemeente Zandvoort, geraakt. De wielen gingen den jongen over ’t hoofd, zoodat de dood onmiddellijk intrad. Gistermiddag is de 18-jarige H. S., leer ling van de gemengde H.B.S. te Nijmegen, toen hij op zijn rijwiel het hek van de school wilde binnenrijden, op den Kronen- burgersingel door een auto gegrepen en ge dood. De ouders van S. wonen in Suriname. Zaterdagmorgen hebben voorbijganger» het tweejarige zoontje van den heer Steegs te Helden dood langs den weg gevonden. Een onderzoek bracht aan het licht, dat het kind, terwijl het op den weg speelde, door den kar van den landbouwer T. is over reden. De landbouwer verklaarde niets van het ongeluk te hebben bemerkt Laat ze toch zwemmen leeren. Zaterdag is op de Bergsche Plas een kano gekanteld, waardoor het alleen inzittende 18-jarige meisje J. B., uit Rotterdam, in het water viel. Zij kon niet zwemmen, doch wist zich aan de kano vast te klemmen. Eerst bemerkte echter niemand het ongeval en op De pnijlsvraag van de Nedierl'. vereen, voor armenzorg en weldadigheid. De burgemeester van Ijlst bekroond. In Mei van het vorige jaar heeft het bestuur van de Neld. vereen, voor ar menzorg en weldadigheid! ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan een prijs vraag uiügeschreven. Verlangd wend een wetsontwerp met memorie van toelichting hetzij een •ntwerp tot aanvulling van de Armen wet 1912, hetzij een ontwerp van een afzonderlijke wet naast de Armenwet waarbij! wordt geregeld de ondersteu ning van valide werkloozen, recht streeks uitgaande van de overheid. Op deze prijsvraag zijn 12 antwoor den ingekomen. Zich vereenigend met het adres der beoordeeiingscommissie heeft het Ida- gelijksch bestuur der vereeniging thans besloten den uitgeloofden prijis ten be drage van f500 toe te kennen voor het antwoord, ingezonden onder het Ongelukken. Gisterochtend isi te ’s Gravenhage op den hoek Vaillantlaan en Hoefkade een aan rijding geschied tusschen een tramrijtuig van lijn 13 en een rijwiel, bestuurd door den 24- jarigen H. B. P. uit de Fahrenheitstraat. De wielrijder liep een schedelbasisfractuur op en werd door den Geneeskundigen Dienst overgebracht naar het Ziekenhuis aan den alleen? Kan ik je niet helpen Ik weet, dat ik in herhalingen treed, maar, lie veling, ik sta daaromtrent zoo sterk op mijn stuk. Wij hebben vroeger zoo dik wijls samen gespeeld. En als je jeniet tot een kameraad kunt wenden, wan neer de nood hoog gestegen is, dan zien de zaken er vrijwel hopeloos uit. Voor altijd de jouwe, liefste, Tiny." Hij las den brief over; toen stak hij hem in een enveloppe en' plakte daar een postzegel op. Murdoch,” riep hij, „breng dezen brief dadelijk naar de post." „Best sir; en ik ben met inpakken' zoo goed als klaar." De man vertrok, en Tiny zette zich in een gemakkelijken stoel en stak een sigaret aan. Zou de brief eenige uit werking hebben, of zou Mary het spel alleen blijven voortzetten? En terwijl hij zich met deze gedachte bezighield, drong het zachte .gezoem van een mo tor door het open raam tot hem door. Hij stond loom op, liep naar het raam, en keek naar buiten'. Vlak bij het trot toir stond een gele RqIIIs limousine met ahiminum motorkap. „Wel verbazend,” mompelde hij. „Er komt gang in het zaakje.” De deur achter hem weid geopend en hiji draaide zich om. Felton Blake stond in de deurpost. De eerste ©ogenblikken staarden zij elkaar zwijlgend aan; toen' sprak Tiny. „Mag lik vragen wie u is, en wat u Hier komt doen?" J hoorde hij Murdoch bezig met de laat ste toebereidselen van het inpakken, en hij bleef een oogenblik stil' zitten, op zijn pienhouder bijtende. Toen begon hij te schrijven. „Liefste Mary Sedert het oogen blik, waarop ik vanmiddag afscheid vlan GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen ll'ri en 12'/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 1215 Mei 1934: broche; zak inh. kleeren; glacé handschoen; rijwielen; bril; dameshandschoen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 1215 Mei 1934: damesrijwiel, firma Muller, Krui- zebroederstraat 6; fietsplaatje, S. Andrin ga, Koopmansgracht 24; paar gymnastiek schoenen, F. Spitze, 2e Oosterkade 8; jon- genspet, L. v. d. Wal, W. Lodewijkstraat 36; heerenrijwiel, v. d. Horst, Galigastraat; zakmes, Bok, Leeuwarderdwarsstraat; bos sleutels, D. de Jong, 2e Badhuisbuurt 1; heerenrijwiel, F. de Ruiter, Jan van Nassau- straat 4; fietsplaatje, J. Rolsma, School ste 19; koperen gewicht, De Vries, Kloos terhof 7; beursje, D. Reehoorn, Priorstraat 20; broche, N. Hoogeboom, Havenstraat 9; De burgemeester van Denekamp verongelukt In de buurtschap Tilligte, gemeente De nekamp, is gisteravond 9 uur de burge meester van Denekamp, de heer J. Wijnia, met zijn auto tegen een boom gereden. De auto sloeg om en vloog in brand. De heer Wijnia liep zeer ernstige brandwonden op en is kort daarna overleden. Het lijk is naar het ziekenhuis te Dene kamp gebracht. Voor de op Pinkstermaandag in ’t Sport park alhier te houden harddraverijen van de Paardensportvereen. Sneek zijn ingeschre ven: Pieternel, W. Vessies, Beverwijk; Kapt, de Bruan, C. Vergay, Amsterdam; Petition en Fatima, J. Haan, Wijde Wormer; Rentinus, Snel en Windekind, P. Kramer, Nijland; .Ursula V en Wladimir, C. de Vries, Gorre- dijk; Vorst Wanfried, Quick Boy en Aniezy, I. v. d. Zijpp, Garijp; Willy A en Cilly, Stal Orloff, Marrum; Waltrude S, Wed. Knorr, Sneek; Ijlbode, Tj. Kramer, Nijland; Ago Kan, U. W. de Jong, Oranjewoud; Rolls Royd, H. Dracht, Wolvega; Pandora, W. Herder, Joure; Xitty Scott, Xysine Scott en Ulaan O, Wed. Oosting, Wolvega; Sir Ker rigan en Xanteine, Stal W, Wolvega; Tam boer, Kool, Abbekerk; Quick G, Kats, Slo- terdijk; Mixerin, De Graaf, Oostzaan; Uit- looper V, G. Hart, Medemblik; The Har vester H, O. Hibma, Midlum; Welmoed, Goslinga, IJtens. De verplaatsing van den commies der Ned. Spoorwegen, den heer F. Prins alhier, naar Ommen, is ingetrokken. Onze stadgenoot de heer J. de Rapper is geslaagd voor het fittersdiploma uit gaande van de ver. van gasfabrikanten in Nederland. „In. ons beroep kunnen we niet altijd op zekerheden bogen, Carteret. Ben je over het geheel iet» wijzer gewor den?" Hij* beantwoordde de vraag met een wedervraag. „Kent u bijgeval' Squire Straker?” „Natuurlijk ken ik hem,” GiMson scheen verbaasd. „Waarom vraag je dat „Ik heb daarjuist een langdurig ge sprek met hem gehad over de toestan den in een zeker land.” Verbeeldde Tiny het zich, of hoonde hij aan het andere einde van den draald inderdaad een onderdrukt lachen? „Zoo, zool Nu ik hoop', dat je het belangwekkend vond.” „Ik vind, kolonel, dat u vandaag alan die lunch wel wat mededeelzamer had kunnen zijd." „Mogellijk wel, Carteret. Verlies even wel niet uit het oog, dat wijl nog maar in het stadium van losse geruchten ver- keeren. De kwestie, waarop het nu aan komt, is deze. Tot welke meening, als je je er een gevormd hebt, ben je ge komen 1 I had, dat hij haar een huwelijkisvoorstel zou doen. En aan dit laatste viel! niet te twijfe len; dat had hij gedaan. En nu pro beerde hij zich in te deriken hoe hij zic|h gevoeld zou hebben, als zijl hem geen blauwtje had laten loopen. Het schei den van levenslange gewoonten en het je nam, ben ik verstrooid geweest. Ik ten huwelijk vragen' van een meisje, le verden het duidelijke bewijs welk een omwenteling er plhats gegrepen had. I ali En toch wasi hiji er niet geheel zeker van, dat het zijln wensch geweest was om een blauwtje te loepen. Mary was ontegenzeggelijk een schat, en de kus, dien ze hem gegeven hady. „Geef mijl mjjn nota," zei'hij norscl^ de gedachte aan Mary, in een kamer alléén, met welken man ook', Felton Blake nog daargelaten, was hem eens klaps onverdraaglijk geworden. „Ik zal haar schrijiven,” besloot hij nader, onder het terugkeeren naar zijln. kamers. „Vanavond nog, en haar zeg gen dat ik het meende. Dat het geen opwelling was, ingegeven door een ver langen om haar te helpen.” En omdat hij! zoo in gedachten ver diept was, zag hij niet, dat een man niet ver van zijn voordeur doelloos heen en weer slenterde, om snel te verdwijl- nen, zoodra hiji naar binnen gegaan was. Én hiji had onmogelijk kunnen we ten, dat diezelfde man kort daarop twee pence liet glijden in de gleuf van het toestel' in een publieke telefooncel, naar Hampstead te felefoneeren. Tiny ging aan zijn schrijfbureau zit ten en trok een vel postpapier naar zich toe. In de aangrenzende kamer weet, dat je in moeilijkheden zit; ik weet, dat ik je zou kunnen helpen, _!s je het mijl wou toestaan. Je maakte eïl een grapje van, toen ik aanzoek bij je deed, maar, geloof mij, Mary, het was mij ernst. Ik weet, dat ik in ieder opzicht een domme ezel ben, terwijl jij niets anders bent dan Mary. Onnoo- dig, er nog .iets bijl te voegen. Ik ge loof, dat Wijl altijd van elkaar gehouden hebben lieveling; maar toen ik je van daag in je moeilijkheden aanschouwde, werden mijl de oogen eerst geopend. Evenwel, laat dat voor het oogenblik rusten. Kan ik niets doen om je te help'en? Toe, laat mij. Je mag me zoo veel of zoo weinig vertellen als je ver kiest; ik zal er blindelings inloopen, als het terwille van jou is. Je zult dezen brief morgen per eerste bestelling ont vangen, en als je mij bij ontvangst daar van telefoneert, zal ik al mijn schikkin gen met betrekking tot Zwitserland her roepen. Of een brief naar het Ouchy Palace Hotel in Lausanne, zal mij da delijk de terugreis laten aanvaarden. Ik kan die in een dag volbrengen, of desnoods een vliegtuig huren. Liefste Mary, ik verzoek je om ze,er diep na te denken. Handel1 je verstan dig met te beproeven dit zaakje aan te vatten wat het dan ook is een gegeven oogenblik moest mej. B. door kramp de boot loslaten, zoodat zij in de diepte verdween. Gelukkig kreeg toen juist de heer G. S., uit Rotterdam, de drenkelinge in het oog. Hij bedacht zich geen oogenblik, schrijft de Crt., sprong te water en wist na enkele malen duiken het meisje, dat reeds bewusteloos was, te redden. Nadat gerui- men tijd kunstmatige ademhaling was toe gepast, keerden de levensgeesten terug, waarna mej. B. naar haar woning is ver voerd. Een onschuldige gestraft? Ter zake van brandstichting op 21 Fe bruari 1932 in een door hem bewoond huis aan de Van Oosterzeestraat te Rotterdam is P. B. bij arrest van het gerechtshof te ’s Gravenhage van 22 Maart 1933, waarbij bevestigd is een op 11 October 1932 door de rechtbank te Rotterdam gewezen vonnis, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf. Deze straf onderging hij thans in de bijzon dere strafgevangenis te Scheveningen. Ter zake van deze brandstichting is ech ter door de politie te Rotterdam nader ge arresteerd P. A. de L., die verklaard heeft, onder nauwkeurige opgave van bijkomstige omstandigheden, dezen brand te hebben ge sticht. Bovendien zijn te zijnen huize in ver band hiermede onderscheidene voorwerpen in beslag genomen. Op grond, dat een ern stig vermoeden is ontstaan, dat, ware een en ander bekend geweest, het onderzoek zou motto „De cost gaet voor cLe baet uyif’. hebben geleid tot vrijspraak, heeft de Hooge Inzender bleek te rijn rie heer H. J. Raad schorsing der tenuitvoerlegging van Langman, burgemeester dier gemeente I bet gewijsde bevolen en de zaak van B. ver- j Tjigij. wezen naar het gerechtshof te ’s Hertogen- J - - - bosch. - I V A A i Een dosis Foster’s Maag pillen ‘s avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft 's morgens volkomen normale stoelgang. L f 0.65 per flaco NIEUWE SNEEKER COURAh Paardensportver. „Sneek”. 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1