der Gemeente Sneek Officieel Orgaan I Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. No. 66 Zaterdag 19 Mei 1984 Dit No. bestaat uit 4 bkilen. Tiny Carteret 50e Jaargang '11 FEUILLETON l NIEUWSTIJDINGEN. 1 11 Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentiën worden in belde bladen opgenomen. wachtin SAPPER 16. Vrij dag s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Naar wij vernemen heeft de fa. Tjerkstra, Kruizebroederstraat alhier, aangekocht het pand van de N. V. Leeuwenburg, hoek Grootzand Leeuwenburg. Daar dit pand met Augustus is te aanvaarden, hoopt de fa. Tjerkstra haar zaak, zooals die thans in de Kruizebroederstraat wordt gedreven, met September in het thans door haar aangekochte gebouw te openen. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 14 1 De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. door Tegen de men sic hemt o o vers. Met een gevoeH van voldoening en verademing zal1 men in de Ver. Staten hebben kennisgenomen van de liqui datie van de etpiisode-G-ettlie. De Califor- nioche pietïoleummagnaat Gettle was ontvoerd en geruimen tijd gevangen gehouden. Maar het door de rooverj gie- eischte bedrag is niet betaaHd. De po litie vond het spoor der bandieten en de drie medeplichtigen aan de kidnap ping zijln gesnapt en gearresteerd. De ontvoerde man werd' levend en onge- mutileeid gevonden en bevrijd, en de drie boeven, die zich aan het situk had den schuldig gemaakt, hebben al te recht gestaan en zijn tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld. Snel recht, en streng recht. Maar er moest eindelijk wat gebeuren om aan deze kidnappe- rijlen een eind te maken. Het vonnis werd binnen 24 uur na de arrestatie van de bandieten uitgesproken. De mis dadigers bekenden hun schuld. Hadden zijl dat niet gedaan dan zouden zij ter dood hebben kunnen worden veroor deeld. Dit laatste lijkt pns geen fraaie GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11’ri en 12J6 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 16 en 17 Mei 1934: kist; gym nastiekschoen; voetstuk van fototoestel. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 16 en 17 Mei 1934: heerenrijwiel, Klopma, Lange Veemarktstraat; knipmes, P. Postma, Was- senbergstraat 32; gouden ringetje, Stapert, Gr. Kerkstraat; jongensjas, P. Horjus, Bols- warderweg 9; duimstok, P. Blanksma, Kloosterdwarsstraat 15; hondje, Gemeente- reiniging, Lemmerweg; handdoek, Wed. Laurens, 2e Boschdwarsstraat; rozenkrans in étui, P. Stellingwerf, Grootzand 4; hee- streng parels, H. de Boer, Parkstraat 17. BIOSCÓOPNIEUWS. De bioscoop „Bijl de Waag” heeft een Piinksterprogramma daarvan een zeer mooie amusemeintsfiljm het hoofdbestanddeel vormt n.l.„De ro man van een nacht”, met Liane Haid in de hoofdrol. De geschiedenis speelt zich af in eéin expres-trein van Parijs naar Kopenhagen. Ze is, boeiend en ook de andere rollen zijln zoo bezet, dat men van een 100 amusementsfilm mag spreken. Ln het blijlprogramma nog weer een Cowboy-film, welke tot onderwerp- een Zane Grey story heeft n.l.„De man van het woud”, met Randolph Scott als cowboy-ster. De bom op de Zeven Provinciën. Het Tweede Kamerlid Albarda heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van defensie: 1. Is het den minister bekend, dat, vol gens mededeelingen in de Indische pers, de bom, op 10 Februari 1933 uit een Dornier- vliegtuig geworpen op de Zeven Provin ciën, waardoor 23 schepelingen zijn gedood en vier anderen zwaar gewond, niet bedoeld was als een waarschuwingsbom, die vóór de boeg van het schip had moeten neer komen, en dat Ook de vliegeniers niet de leven, zien hun inkomsten erg inkrimpen, opdracht hadden eerst een waarschuwings- linie. Een van deze eigenaars, maar die bo- vliegenier van de D 11 welbewust de eerste een In die Amicitia-biosicoop als hoofdnummer: „Spionnen aan het werk”, met Brigitte "Helm. Een spi- onnagiefilm is steeds eetn boeiende, dus te gering”. De pachter wachtte daarmee geen dag en deze heeft nu een voordeeltje van de daling der prijzen op de hooiland- verhuringen. Lady Mary hem vap. -dat uitstapje naar Bessonië niets gezegd? En moest daar een biizondere beteekenis aan gehecht worden? Voor Gillspns kennis van alles wat er op de wereld gebeurde, koes terde hijl den diepsten eerbied, en de reden waarom hij Carteret een bezoek aan haar had laten brengen was dui delijk, de vriendschap tusschen deze beiden in aanmerking genomen. Maar toch, indien hijl iets vermoedde, zou hij geen onbedreven man zooalsi Carteret -naar Bessonië zenden. Want, wat kon die daar doen? Ja, wat kon, wie ook, daar doen? De hoofldzaak wast abso luut veilig; bovendien viel ze binnen de grenzen der wet. Felton Blake glimlachte flauwtjes te gen zichzelf. Het zachte gezoem van den motor met zijn honderd; procent krachtsontwikkeling troostte hem hij hield van krachtsontwikkeling, omdat ze succes baarde. En succes was zijln afgod. De middelen waarmee hij dat bereikte, kwamen er niet op aan; dat hiji op dit oogenblik den allerschande- lijksten handel dreef, waaraan een mensch zich kan schuldig maken, was iets, dat hij1 zich hoegenaamd niet aan trok. Het eenige waarom hij zich be kommerde, was of h'iji Tiny Carteret voldoende bang gemaakt had. Er viel niet aan te twijfelen, dat zijn onderhoud met Mary hem diep ge schokt had. Zelfs hij had er geen ver moeden van gehad, -dat de inlichtingen, waarover de andere partij beschikte, zoo uitmuntend waren als gebleken was. En één punt kwam hem van zulk een weest ben, dan toen Lady Mary mij daarvan vertelde.” Hij stiet een kort lachje uit. „Ik hoop, dat ik behalve een afperser te zijn, ook nog niet daarvan verdacht word. Want, jammer genoeg zeer zeker deze die onder leiding van iex-officieren van de Oostenrijksche ge heime dienst in oorlogstijd, vervaardigd is. Naast Brigitte Helm treden er o.a. in op: Carl Ludwig Diehl, Theodoor Loos, Eduard Winterstein en Paul Otto. overgroot belang voor, dat het nadere opheldering behoefde. Wend hij per soonlijk in het oog gehouden of was het de Negenenvijftig Clüb En aangezien hij geen enkele reden kon verzinnen waarom die eer hem te beurt zou vallen, was de laatste gissing ver moédelijk de juiste. Wat lastig was; ■ergerlijk lastig. Bijna even- lastig als die raadsellachtige moord op den kell ner. Want een van de weinige waar heidsgetrouwe opmerkingen, die hij tij dens het onderhoud met Carteret ge maakt had, hadden dit onderwerp- be troffen, toen het aangeroerd werd. Hij had er inderdaad verstomd over gestaan, toen Lady Mary hem dat ver teld had. Hijl had in het begin zelfs geweigerd het te gelooven had vol gehouden, dat zij zich stellig vergissen moest. Maar, toen zij hardnekkig op haar stuk blleef staan, kon hij tot geen andere slotsom komen, dan dat het een merkwaardige samenloop van omstan digheden was. Tenrij.... Hiji fronste even; de loop, dien zijn gedachten bij dat woord namen, mis- haagde hem. Want, was het geen toe vallige samenloop, dan kon het slechts één ónder ding beteekenen de aan wezigheid in Engeland van den man, dien hij het laatst wenschte te ont moeten. En zelfs dan was het haast niet te begrijpen. Waarom zou die een onschuldigen kellner vermoord hebben Lij reed zijn auto in de garage; ver volgens ging hij zijn huis binnen. En het eerste wat hij zag, was -een zwarte deukhoed, die in de hal op een tafeltje psychiatrisch onderzoek bleek verdachte een fantast, een zonderling met zeer vreemde gewoonten. Hij is b.v. ook schrijver geweest van dreigbrieven. Er waren 7 getuigen gedagvaard. De ver dediger was mr. Hengst uit Den Bosch. De zaak werd met gesloten deuren behandeld. Na het getuigenverhoor is de verdere be handeling uitgesteld tot nader te bepalen datum. hem verstrekte opdracht heeft gehandeld, rechtsbedoeling. Wanneer iemand de cans loopt te worden ter dood gebracht doch zeker isj, dat hij er met het .leven afkomt wanneer hij bekent, zal hij er allicht toe overgaan dan maar het ze kere voor het onzekere te nemen. Ge- ukkig wasi er ln dit geval geen ont kenning mogeffijk. De ontvoerders rijn op heeterdaad betrapt. Een later bericht behelst dat twee van de Idrie beklaagden zullen kunnen worden vrijgelaten na 42 maanden, 'daar zij geen daden van mishandeling jegens Gettle hadden gepleegd. Van den strop gered. De jury van de Old Bailey (Londen) had drie mannen ter dood veroordeeld, die veïidacht werden den 17en Febru ari een weduwe van 76 jaar in haar huis te Croydon te hebben vermoord met het doel haar te berooven. De drie man nen, een 32-jarige chauffeur, een 24- jarige leerlooier -en een- 29-jarige pak huisknecht, hadden hun onschuld volge houden ien waren in hooger beroep ge gaan. Gistenen heeft het hof van beroep in strafzaken twee hunner vrijgespro ken. Het beroep van den- chauffeur, wiens zakdoek als prop in dén mond van de wéduwe was aangetroffen, werd verworpen. Volgens de beslissing van het hof was ier tegen de beide anderen geeneri-ei bewijs. Dat de jury hen'niet temin schuldig had verklaard was ver moedelijk te wijten geweest aan een vergissing van rechter Macnaghten in rijln uiteenzetting voor de jury, waardoor het scheen alsof hij een aanwijzing te gen AnsieH en Ross (zoo heeten de vrijl- gesprokenen) distilleerde uit iets wat geen aanwijzing was. Buiten de rechtzaal speelde zich een aangrijpend tooneeltje af bij het weer zien van Ross en zlijh jonge vrouw en rijn moeder. Zij hadden de zitting bijge- woond en de vrouw was beziwïjmd van aandoening "blij het vernemen van de vrijspraak. Ook de vrouw van den chauffeur, wiens beroep verworpen is, woonde de. terechtzitting bij. Zij is; vast overtuigd van zijn onschuld en van de waarheid van rijln bewering, dat hij zelfs niet in het huis van de weduwe is geweest, al had hij wel een plan .ge smeed om haar te berooven. Dit is- pas de derde keer sinds het Hof van beroep in strafzaken in 1908 werd ingesteld,, dat het een doodvonnis teniet doet. tot welke maatregelen geeft dit feit dan den minister aanleiding? De minister van defensie heeft geant woord: 1. De mededeelingen in de Indische pers, bedoeld in vraag 1, zijn ondergeteekende bekend. 2. Deze mededeelingen zijn niet juist. In de orders voor de deelnemende vlieg tuigen op Vrijdag 10 Februari 1933 komt o. m. de zinsnede voor: „Is aan de sommatie totaal geen gevolg gegeven, ook niet gedeeltelijk, dan wordt door D 35 een bom van 50 K.G. kort voor den boeg geworpen.” Iets verder staat in deze orders: „D 35 keert het eerst terug boven De Ze ven Provinciën in een aanvalsrun en werpt zijn bommen af, indien duidelijk blijkt dat op. de waarschuwingsbom geen machines zijn gestopt of witte vlag is geheschen of uitgelegd.” Het verslag van commandant D 11 (D 35 was door bijzondere omstandigheden uitge vallen) over de verrichtingen in verband met de actie tegen de ZPN. vermeldt voorts: „Ten 0918 wordt een bom van 50 K.G. geworpen, richtpunt ongeveer 10 M. vóór -- - s'en 4. Uit het antwoord op vraag 2 blijkt, dat de handeling van den vliegenier van de D 11 in overeenstemming is geweest met de lag. Hij bleef een oogenblik stokstijf staan; die hoed gaf antJwoordl op de vraag. Zijn „tenzij” was gerechtvaar digd. Hij maakte de deur van zijn werk kamer open en ging daar binnen. Een man met een eigenaardig uiterlijk zat in een luien stoel een sigaret te roe ken. Bij den eersten oogopslag leek hij ongeveer veertig jaren oud te zijn, maar, dichterbij! beschouwd, had hij veel! ouder kunnen zijn. Hij had een hoog, gewelfd voorhoofd, dat des te sterker opviel, omdat zijn schedel vol komen kaal was, en daaronder twee flikkerende blauwe oogen. En om rijn portret te voltooien, droeg hij op zijn schouder een aapje, -dat biji het binnen komen van Blake nijdig begon te sna teren. „Goeden avond, Zavier,” zei Blake, „dit js een onverwacht genoegen.” „Houd je stil, Susan,” zei de ander met een eigenaardig zachte stem. „Ken je onzen vriend Felton Blake nu nog niet?” Hij richtte zich tot Blake. „Dus je bent verwonderd mij te zien?” „Ik dacht, dat je je nog in het hoofd kwartier ophieldt,” merkte Blake op. „Wat is het doel van je komst naar hier?” „Onder méér dingen, het verlangen naar jou, waarde vriend. Gaat alles naar wensqh „Zeer goed.. Hoewel1 ik eerlijk be kennen moet, Zavier, dat wij de scherp zinnigheid van onze Engelsche politie schromelijk onderschat hebben. Ze weet veel te veel.” Enorme huurdaling van hooiland. De eerste publieke verhuringen van hooi landen zijn in Friesland begonnen. Door de voorgeschreven afslachting van rundvee en de teeltbeperking, was de algemeene ver- dat de prijzen lager zouden zijn dan verleden jaar. Immers de beslagen vee zijn kleiner geworden en er zal dus minder voedsel voor den staltijd noodig zijn. Dat de daling van de huurprijzen zoo erg zou zijn als op de jongste verpachtingen is ge bleken, had men echter niet verwacht. Per- ceelen, die verleden jaar nog 180 gulden huur deden, konden niet niet meer dan 45 50 gulden opbrengen. Eigenaars van losse graslanden, die van de pachtsom moeten want de daling gaat vrijwel over de geheele bom vóór het schip te werpen, maar dat de F vendien ook nog een boerderij verhuurt, bom op het schip wierp? hield wegens te lagen prijs een stuk hooi- 2. Indien deze mededeelingen juist zijn, boeg ZPN koê'rs”z'w.” land in. Hij ging naar zijn pachter en zei: hoe zijn zij dan te rijmen met de verklarin- - „jaag er je pinken maar in, de huur is mij gen van den commandant der zeemacht, af gelegd in de vergadering van den Volks- raad van 10 en 20 Februari 1933, luidende: bem* verstrekte opdracht. „Tien minuten, nadat De Zeven Provin ciën ’t sommatiesein had ontvangen, werd de eerste bom geworp* gericht vlak voor de boeg van De Zeven Provinciën. Om 9.18 werd de boeg van De Zeven Provinciën ge troffen door deze bom.” en: „Om 9.18, dus 16 minuten na de laatste sommatie, wierp de D 11 van een hoogte van 1200 meter één bom van 50 K.G. af. Deze enkele bom, voorafgaande aan de eigenlijke bomaanval, was bedoeld als een waarschuwing en was ook gericht vóór de boek van het schip. Echter is de kans van het treffen van het schip zelf daarbij aller minst uitgesloten en inderdaad werd het schip op het tentdek naast de vóór-schoor- steen Uitwerking was tot dusver 3 Europeesche schepelingen gedood, 20 Inlandsche schepe lingen gedood of vermist, 2 Europeanen en 2 Inlandsche schepelingen zwaar gewond.” 3. Wil de minister mededeelen, of de handeling van den vliegenier van de D 11 is geweest in overeenstemming met de hem verstrekte opdracht of wel daarmede in strijd, en indien de handeling is geweest overeenkomstig de opdracht, hoe het dan te verklaren is, dat de commandant der zee macht in de Volksraad een onjuiste voor- i stelling heeft gegeven? i 4. Indien de vliegenier in strijd met de voor uw vriéndelijke veronderstelling, kan ik mijl op een onomstoot-elijk alibi beroepen.” „W anneer vertelde Lady Mary u dat ik haar bezocht had?” „Zijl belde mij dadelijk na uw vertrek op; u hadt haar zoo laten schrikken. Vandaar mijn avondbezoek aan u. Mr. Carteret ik verzoek u, u in deze aan gelegenheid door mijl te laten leiden. Er is te veel bij! in ’t spel.” Hiji stond op, en door de openstaan de deur van Tinyfs slaapkamer kijken de, zag hijl de half gepakte koffers. „U gaat de stad uit?” vroeg hijl. „Heeft Lady Mary u dat óók niet verteld vroeg Tiny sarcastisch. „Neen,” gaf de ander ten antwoord, „haar gedachten waren te veel van jan- dere dingen vervuld.” „Ja, Mr. Blake; ik ga de stad uit. Ik ga een voetreis, maken in Bes- sonië.” Slechts één oogenblik, stond Felton Blake als een uit steen gehouwen beeld. Toen sprak hijl: „Bessonië,” zei hij. „Een hoogst be langwekkend land. Ik hoop, dat u zich daar zult amuseeren. Goeden avond, Mr. Carteret; dit onderhoud met u is mij z-eer aangenaam geweest.” Hiji ging de trap af, en liep over het trottoir naar rijn auto. Hij had rijn zijln chauffeur dien avond vrijaf gege ven en verheugde zich er nu over, dat hij dit gedaan had. Want Felton Blake behoorde tot -die mannen, die hun gedachten het best kunnen samen trekken als- rij alleen zijn. Waarom had „En hij droeg u op om Lady Mary een bezoek te brengen om uit t-e vis- schen wat u kon?” „U schijnt alles kant en klaar te heb ben,” merkte Tiny op. „Nu waarschuw ik u en hem uit drukkelijk, dat iedere tusschenkomst van buiten op dit oogenblik noodlottig zou kunnen worden. Ik spreek in vol len ernst. Ik sta, geloof -mij, aan uw zijde, en derhalve verzoek ik u om te onthouden wat ik zeg. Doet u het niet, dan komen d-e gevolgen op uw hoofd neer -en op dat van Lady Mary.” Tiny bestudeerde ’s mans gezicht; oppervlakkig stond het oprecht. En toch „De zaak met den kellner, die ver moord werd, bijvoorbeeld,” merkte hij op. „Ik verzeker u, Mr. Carteret, dat ik in mijn lieven nooit verbaasder ge- Het drama te Uden. De rechtbank te ’s Hertogenbosch heeft renrijwiel, T. ^Groenland, IJlsterkade^ 7; gisteren de zaak behandeld tegen den -x u j- n x n 18-jarigen J. A. M. L. te Uden, verdacht op 8 November, 1933 aldaar opzettelijk en met voorbedachtén rade den 14-jarigen J. Lam mers van het leven te hebben beroofd door hem den hals dicht te knijpen en dezen met een touw dicht te snoeren. De jonge L., die uit de mulo-school in Den Bosch kwam, was ’s avonds niet thuis gekomen, maar met zijn vriend (verdachte) naar de schuur van den heer L. gegaan, waar zij proeven namen, met wat zij op school geleerd hadden. Bij een stoeipartij moet verd. toen zijn daad bedreven hebben. Om het misdrijf te ver bergen heeft verdachte het lijk opgehangen. Later sneed hij het weer af en legde hij het neer alsof de jongen van een dak gevallen en verpletterd was. Daarom had hij den doode nog met een steen een ernstige wond aan het hoofd toegebracht. Toen de ongeruste ouders naar den ver misten jongen gingen zoeken, hielp ver dachte, die deed alsof hij van niets wist, daarbij mede. Bij het vinden van het lijk constateerde dr. Peeters dat de knaap ge wurgd was. Verdachte heeft tenslotte zijn misdrijf aan de politie bekend. Bij een 4 f ■'f t f NIEUWE SNEEKER COURAN1 annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) I i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1