f Examens in aantocht. Eerste blad UitgaveKIEZEBRINK Co. ooucuurr m wymbritserm>eel omes- ftöusen ■M h» to Ml Woensdag 23 Mei 1934. No. 67 da’s erger!” Huidgenezer I o b 50e Jaargang JK ---- NIEUWSTIJDINGEN. De Edele Nederlandsche A. VENWER, „Daar ligt m’n STER-TABAK coodea INGEZONDEN MEDEDEELING. ■er thans honderdduizenden taijin. Elkeen zijn vader het kasteel o© Haar en het 4 SPORTLIEFHEBBERS Abonneert U op de NIEUWE SNEEKER COURANT Steeds uitgebreide Sportverslagen AtteetadliD wordet»4evem^ riMtal t» 4. SNEEKER COURANT VertdWjni DINSDAGS ea VRIJDAGSAVONDS doodschieten. De regeering zendt groot© troepen jagers uit om jacht op de die ren te maken, daar men vreest voor overs trooming en ingeval de herten door gaan met het bosch te vernielen. herten afgemaakt. OnmeteUijke kudden van deze dieren zijn een ware bedrei ging geworden voor het land. 63 jaar geleden waren er in N.-Zeeland geen herten, totdat er 15 werden ingevoerd, waarvan.' er 8 stierven. p© overige 7 Nijievel't van de Haar uoor de dood van' vermenigvuldigd en zich zoo snel, dat Een vlieghaven in het Noordpoolgebied, Aan de kust van de Noordelijke Ijs zee bijl Noordkaap, nabij' Wrange! Eiland en 600 mijl van Alaska zal een vlieghaven worden ingericht, volledig toegerust met hangars en werkplaatsen. De Russische autoriteiten achten dfit noodig door het steeds toenemend be lang van 'de Poolgebieden en de nood zakelijkheid van een luchtverbinding tusschen de verschillende pas opge richte posten en' stations en de gestichte steden, welke den geheelen langen pool winter door het ijls ingesloten worden. De Russische regeering is verder voornemens de mineralen zan het Pool gebied, zooals steenkool, g~ud en pe troleum te ontginnen, alsook de rijke voorraden hout en bont en tevens wil zij de walvisch-industrie hooger opvoe ren. De veiligheid langs de weg. Voor ’t kantongerecht te Pen Haag stond terecht de heer H. H. Abom van P. te Wassenaar wegenis autorijden ter wijl hij onder de invloed van sterke drank verkeerde. Hij had in „Royal” geluncht, waarbij hij een flesch wijn en drie glazen cognac dronk en reed daarna met zfijjn. Hispana Suiza heen. Op de Wassenaarsche weg had 'de wagen een snelheid van 120 km. en daarbij reed hij meermalen links' van de weg, waardoor het verkeer uit tegen overgestelde richting ten zeerste werd beangst. Ter hoogte van de Paauw reed hij een andere auto, 'die de Prinses Marie-liaan wilde inslaan onderstboven, welker be stuurder gewond werd, terwijl de politie Van P, arresteerde. Toen bleek, 'dat deze flink onder de invloed was.. Een geneesheer, die hem onderzocht, wilde hij ombeken, en hij vond het politie bureau een idiote instelling omdat je er niet eens een glas bier kon krijgen. Pe Ambtenaar van het Q.M|. zei dat verdachte als een zeer woest rijder be kend staat. De justitie moet streng op treden tegen degenen die dronken ach ter het stuur zitten. Daarom vorderde spr. 'eten principale hechtenis van drie maanden, met intrekking van het rijlb©- wijlsi voor de tijd Van twee jaar en ver nietiging van de inbeslaggenomen auto. De kantonrechter, mr. G. A. van Haeften, onmiddellijk vonnis wijzend, veroordeelde verdachte tot één maand hechtenis en ontzegging van de be voegdheid een motorrijtuig te besturen voor de tijd van een jaar. Gewetensgeld. Bij den Inspecteur der Directe be lastingen enz. te Sneek le Afdeeling werd ontvangen f 6.74 en f 18.93 ge- wetensgeid wegens vroeger tie weinig betaalde belastingen. Van de met 1 Juni ajs<. op te heffen O.L. Schooi te Woudeend zullen 15 leerlingen een der Openbare Scho len te Sneek bezoeken. Van de O.L. School te Hommens gaan. 8 'leerlingen eveneens naar Sneek, terwijl de overigen geplaatst zullen wor den qp een O.L. School te Langweer. Het Prinsenhof. Voor het behoud van het Prinsenhof heeft It Fryske Gea een belangrijke gift ontvan gen van de Koningin. De zeevaartschool te Harlingen. l De minister van Onderwijis heeft thans definitief besloten, dat de Rijks- subsidie voor de Zeevaartschool te Har lingen met ingang van 1 September aus,. zal ophouden. In verband hiermede is de opheffing van deze voor Harlin gen en Friesland nuttige inrichting wel als vaststaand te beschouwen. Ouderen moeten plaats maken voor d© jongeren. B. en W|. van Rotterdam hebben aan de Raad voorgesteld te besluiten, dat met ingang van een nader te bepalen datum de volgende bepalingen zullen gelden 1. aan ambtenaren in dienst der Ge meente (uitgezonderd die van de Poli tie en het onderwijzend personeel;, die de leeftijd van 60 jaren hebben bereikt en die tevens 35 voor pensioen geldige dienstjaren hebben vervuld, zal eervol ontslag worden verleend met inachtne ming van een opzeggingstermijn van twee maanden. Hun zial na ingang van het ontslag een wachtgeld' worden1 toe gekend met overeenkomstige toepassing van de bepalingen van de Wachtgeld regeling voor de Burgerlijke Rijksamb- tenaren en 2. van de sub. 1 gestelde regel zal' kunnen worden afgeweken, indien ont- siagverleening niet mogelijk is zonder gewichtige belangen van de dienst je schaden, zulks ter beoordeeling van het orgaan, dat het ontslag verleent- Hierbij geldt de overweging, dat voor de jongere ambtenaren een ontslag (tzfiji het ook met wachtgeld) in de tegen woordige tijdsomstandigheden een ver nietiging van hun toekomst kan bette© kenen en daarom een nog veel hardere maatregel vormt dan een opwachtgeld- stelling van oudere personen. Dezer dagen is te Rotterdam een 56- jarige zwerver overleden, die gedurende meer dan negen jaren in een armoedig ka mertje bij eenvoudige lieden had gewoond, aan wien hij f 2 per week kostgeld betaalde. Het is duidelijk, dat zijn hospita hem daar van niet kon onderhouden. Zij had echter een medelijdend hart, zoodat zij hem niet wilde wegsturen, of meer geld van hem verlangen, te meer daar de man invalide en psychopaath was, tengevolge waarvan hij niet kon werken. Den laatsten tijd had de man zich nog is zijn groote verdienste geweest, nat hij mag een hert van eiken leeftijd en sexe het kasteel! geheel heeft doen restauree- ren 'en de domeinen aanzienlijk heeft uit- 1 gebreid. Reeds in 1891 besloot de ba- ron, schrijft de Crt., tot de restauratie 1 van de toenmalige ruïne. De bedoeling, Welke de kasteelheer hierbij had, vinden Wij aldus weergegevens „rendre un pieux hommage h ses ancêtres, qui avaient occupé une place marquante dans l’histore du Pays d’Utrecht avant la constitution de la Hollande mo- I deme”. Het kast eel de Haar was slechts een ruïne met 12 H.A. grond; de lan derijen rondom werden aangekocht, het oude dorp' Haarzuilen, dat rondom het kasteel lag, verdween door deze aankoop en de baron stichtte een nieuw dorp op de plaats, waar het zich nu nog bevindt. 'Nieuwe wegen werden aangelegd, kortom baron van Zuylen heeft van het dorp, gemaakt wat het nu iseen door het kasteel wereldberoemd geworden gemeente. Rond het kasteel de Haar werd een park aangelegd, dat thans 150 H.A. j meet, terwijl de geheele bezitting, met boerderijen, landerijen en boomgaarden inbegrepen, 450 H.A. beslaat. De re stauratie, welke 20 jaar duurde, werd in 1912 voltooid. Sedertdien je de ka- pel' van het slot nog van binnen gere staureerd. Hier woonde de baron ge durende zijn verblijf op het kasteel des Zondags de godsdienstplechtigheden bij en toen rijn oudste zoon was pvdrleden liet de kasteelheer hier een grafkelder inrichten. Slechts gedurende twee maanden van het jaar, Augustus en September, be woonde de baron het kasteel teneinde er de vacanties door te brengen. Zoo was het tenminste in de latere jaren, maar toen de restauratie nog in volle gang was, verliet hij meermalen de ville lumière om zich yan de toestand van de Haar op de hoogte te stellen. Een gansche staf van personeel kwam dan met den kasteelheer mee en de luxe koetspaarden van baron vian Zuy len waren tot in verre omtrek ver maard. Ook de stad Utrecht profiteerde er van, wanneer de van Zuylensi de Haar weer betrokken hadden. Eiken dag kon men den kok met de auto naar de stad zien gaan om er de inkoopen te doen voor de bewoners van het kas téél. Maar vooraf Haarzuilen voelt de dood van den kasteelheer als een gevoelig verlies.. Reeds door de restauratie- en uitbreidingswerkzaamheden van de Haar werden zeer velen' aan werk ge holpen en ook nu nog vindt de geheele bevolking er haar bestaan in het vele werk: de bewaking, het onderhoud en de verzorging der uitgestrekte lande rijen, boerderijen en aanleg en onder houd van het slotpark en niet in ’t minst van ’t kasteel' zelf, dat zpoals men weet in de benedenverdiepingen ge héél als museum is ingericht en dan ook op bepaalde dagen der week voor publieke bezichtiging toegankelijk fcs. De baron wasi een graag geziene gast in deze omgeving en hij leefde met de bevolking mee. Wanneer er kermisi was, kon men baron van Zuylen zien deel nemen aan de volksfeesten. De kasteel heer ging de tenten in, verschafte zich zijn plaats bij het vuurwerk en draaide lustig me© in de zweefmolen van de kermis. Dat alles is nu voorbijl; de kasteelheer komt niet meer op zijln kasteel. Zijn eenige zoon is gezantschapssecretaris en het is zeer de vraag of deze de be zitting in haar tegenwoordige vorm zal handhaven. Herten afgewaakt in Nieuw-Zeeland. Op last der regeering van Nieuw- Zeeland zijn idit jaar ongeveer 10.000 HuurverLagiug. De minister van -sociale zaken heeft aan de betrokken gemeentebesturen de volgende circulaire gezonden: Bij de regeering zijn maatregelen in voor bereiding tot verlaging van de huren van bestaande woningwetwoningen. In samen hang daarmede wordt tevens een regeling voorbereid, welke ten doel heeft, den aan bouw te bevorderen van arbeiderswoningen van passenden huurprijs door particulieren. De uitvoering van deze maatregelen, welke steunen op samenwerking van Rijk en gemeenten, zal van de publieke kassen financieele offers vragen. Alleen reeds des wege vorderen de beoogde voorzieningen een uitgebreid overleg. De regeering heeft intusschen gemeend reeds bij voorbaat een maatregel te kunnen treffen, welke in vele dringende gevallen reeds aanstonds huur- verlaging mogelijk zal maken. Zij heeft nl. besloten de rente van uit ’s Rijks kas ver strekte voorschotten voor woningwetbouw, welke thans meer dan 4 pet. bedraagt, tot dit percentage terug te brengen, zulks met de bedoeling dat de dientengevolge verkre gen vermindering van exploitatielasten daar waar verlaging van de huren van woning wetwoningen noodig is, ten volle tot dit doel zal worden aangewend. De lagere rente zal voor het eerst worden toegepast over het annuïteitsjaar 1934/35. Van de bedragen der herziene annuïteiten zal u zoodra mogelijk mededeeling worden gedaan. Ik noodig u intusschen uit, in af wachting daarvan en voorzoover zulks nog niet is geschied, onverwijld aan den direc- teur-generaal van de volksgezondheid een uitgewerkt en gemotiveerd voorstel te doen tot een met de besparing der renteverlaging verband houdende huurverlaging, onder overlegging van opgaven: a. van de thans geldende huren der woningwetwoningen, b. van de huren van gelijksoortige particuliere woningen in de gemeente, c. van de bouw en grondkosten der woningen, wanneer deze onder de thans geldende omstandigheden werden gebouwd, d. van het aantal leeg staande arbeiderswoningen in de gemeente met vermelding van de daarvoor thans gel dende huurprijzen. ik merk tenslotte op, dat de renteverla ging algemeen zal worden doorgevoerd, dus ook in geval de daardoor te verkrijgen ver mindering van exploitatielasten niet of niet ten volle voor huurverlaging behoeft te wor den aangewend. In die gevallen zal aan de door renteverlaging te verkrijgen baten in overleg met het gemeentebestuur te zijner tijd een nadere bestemming worden gegeven. Oosterdijk 12-14, Sneék Telefoon 2955. meer dan gewoonlijk als een eenzame ge dragen. Toen men in het begin van de vo rige week aan zijn kamerdeur kwam klop pen, deed hij niet open. Men verbrak het slot en constateerde, dat de man aan een be roerte was overleden. De politie werd van dit feit op de hoogte gebracht. Zij deed een onderzoek instellen naar de doodsoorzaak en inspecteerde te vens het kamertje. Tot niet geringe verba zing van de hospita vond men, aldus het Hbl., daar een bedrag van f 15000 aan bankpapier en effecten. Toen men ging speuren naar den oorsprong van dit geld, bleek dat de thans overledene een zoon was i van een goed gesitueerd echtpaar te Dor drecht, dat ruim tien jaar geleden was over leden. De vier kinderen hadden toen de erfenis, die f68000 schoon geld opleverde, gelijkelijk verdeeld. Met zijn f 17000 was de thans overledene naar Rotterdam getrokken, waar hij spoedig daarop het slachtoffer is geworden van een auto-ongeluk. Behalve een lichaamsgebrek liep hij daarbij een her senschudding op, die tengevolge had, dat de man zich als een zonderling is gaan gedra gen. Niet alleen ging hij in groote armoede leven, tevens legde hij een verzamelwoede aan den dag voor kurken en gasslangen. De oortogsgeest in Japan. Reuter meldt uit Tokio: De danseresjes van een danshuis hier ter stede hebben duizend yen bijeengebracht voor het nationale verdedigingsfonds, niet tegenstaande hun verdiensten zeer gering zijn. Bij het overhandigen van dit bedrag aan den minister van marine verklaarde een hunner, dat het publiek meent, dat hun be roep te luchtig is om aan ernstige dingen te denken. Thans kan men zien, dat de dan seresjes even vaderlandslievend zijn als personen uit andere beroepen. Een executie. Zaterdagochtend zijn op de binnenplaats van het huis van bewaring te Hamburg 4 communistische terroristen met de bijl ont hoofd. Vier andere ter dood veroordeelden zagen bij wijze van gratie hun straf in levenslange gevangenisstraf veranderd. Voor 2000 meiaatschen geen plaats in de ziekenhuizen. Volgens een vooraanstaanden Spaanschen geneesheer verkeeren in Spanje 2000 me- laatschen vrijelijk tusschen de gezonde men- schen. In een rapport, dat hij hieromtrent bij de autoriteiten heeft ingediend, verklaart deze geneesheer, dat de ziekenhuis- en ver- plegingsaccomodatie beperkt is tot één bed per 20.000 inwoners en dat voor de 2000 melaatschen geen plaats is in de daarvoor bestemde inrichtingen. De gevallen van tuberculose zijn sterk toegenomen. Volgens de statistieken waren er in 1932 400.000 lijders aan tuberculose en in 1933 zijn aan deze ziekte 35.245 personen gestorven. Een vergiftigde dolk. Een bewoner van Passaic in New Yersey (Ver. St.) had van een bezoek aan ’t eiland Bali een dolk meegebracht, welke hij ten geschenke gaf aan zijn kleinzoon. De jon gen prikte zich per ongeluk met de dolk in zijn knie. Deze begon terstond op te zetten en duidelijk bleek, dat de dolk vergiftigd was geweest. De jongen werd naar het zie kenhuis vervoerd en geopereerd. Men hoopt hem in het leven te houden. en dat zij den oorlog beschouwen als zijnde in tegenspraak met alle humanitaire of godsdienstige begrippen. Namens de Nederlandsche vrouwen voor- noemd dringen zij er ten sterkste op aan, dat door de Landsvertegenwoordigers in de Volkenbond zoo spoedig mogelijk positieve besluiten zullen worden genomen ter berei king van snel voortgaande ontwapening in den geest van de Volkenbondsgedachte. Het adres, dat in het Vredespaleis werd aangeboden en bestemd is voor den Vol kenbond, luidde ongeveer gelijkluidend. Het werd in ontvangst genomen door den pre sident van het Permanente Hof, van Inter nationale Justitie, sir Cecil Hurst. Begrijpelijkerwijs ondervond de stoet on derweg veel belangstelling van het publiek. In de Bataaf werd vervolgens door vier spreeksters het woord gevoerd over vredes- propaganda. Een kasteelheer en z'ljln kasteel. De dood van baron Van Zuylen van Nijevelt brengt voor het kleine Utreciht- sche dorpi Haarzuilen, waarvan het kasteel de Haar helt middelpunt is, groote veranderingen. In 1890 erfde baron van Zuylen yan Nedierlands bevolking. In „De Ingenieur” laat dr. ir. G. J. G. Nieuwenhuis op wiskundige gron den zien, dat, volgens de tot heden tien dienste staande gegevens de grootste te verwachten bevolking in Nederland mag worden geschat op 13 millioen zie len. „Het is wel merkwaardig,” schrijft dr. Nieuwenhuis „idat de uit komst van de nauwkeurigste bereke ning volgens ©en andere methode (n.l. die van dr. Widbols) ons resultaat zeer nabij komt. Wiebolis toch vond voor het jaar 2000 12.7 millioen en wijf vinden voor dat jaar 12.75 millioen zielen”. En in de samenvatting: „Zal ons land, dat thans reeds 8 millioen menschen herbergt, in de toekomst aan 13 millioen zielen behoorlijke vestigingsmogeljjkhe- den kunnen bieden, dan zal de bewoon- en bebouwbare landoppervlakte door inpolderingen op groote schaal nog aanzienlijk moeten toenemen. Voor de te verwachten meerdere 5 millioen Ne- deriandersi moet Nederland behoorlijke ruimte bieden en het is, in dit verband ten zeerste toe te juichen, dat de regee ring, ondanks de ongunst der tijden, aan de inpolderingen de noodige voort gang wil geven. Met een toekomstig be volkingscijfer van 13 millioen voor oogen lijkt het zeer zeker verantwoord voor landaanwinning de noodige gel den te voteeren.” Vrediesbetooging te Den Haag. Vrijdagmiddag op Volkenbondsdag, is te Den Haag een zgn. „stille rondgang” ge houden door een groot aantal vrouwen, die uit verschillende deelen van het land geko men waren om getuigenis af te leggen van haar sterk verlangen naar een wereld zon der oorlog. Er waren eenige duizenden deelneemsters aanwezig. Toen een groot doek geheschen werd, waarop het woord „Vrede”, heerschte er groote stilte. Eenigen tijd daarna zette de stoet zich in beweging. Gedurende den tocht naar „De Bataaf”, waar de stoet zou worden ontbonden, scheidden een tweetal delegaties zich af om zich respectievelijk te begeven naar het Vredespaleis en naar het Departement van Justitie, aan welk departement Minister van Schaik als ondervoorzitter van den Minis terraad, het volgende adres in ontvangst nam: „De ondergeteekenden, E. J. Miolée-Riem Vis, presidente, M. v. d. Colk-Schmidt en W. A. v. Sonsbeek, secretaris van het Cen traal comité „Stille Rondgang”, gevestigd te Haarlem, verklaren namens een zeer groot aantal vrouwen en moeders van Nederland, samen gekomen uit alle deelen van het land zon der te letten op onderscheid van politieke of .godsdienstige gezindte, om op den Vol kenbondsdag door een Stillen Rondgang voor de geheele wereld te getuigen, dat zij het geweld niet meer aanvaarden als middel om welk doel ook te bereiken; dat zij vrede willen door rechtspraak; AbowmeM i per |av f W Ik pari f XfiCk AdKricaflED t 0 ct p. «cgri. ifig. dedeellngen boogu. 6 iW Teletoaa Na IM) «NPFtf Drogisten. I ram MEEKER COURANT M8MSX 6 PUROL I PRIJZEN VAN5OCT AF. BIJ APOTH.EN DROGISTEN) Een kalme beheerschte zenuwtoestand is dan van groot belang. Mijnhardt’s Zenuwtabletten houden U rustig, geven U het noodige zelfvertrouwen en maken U het examen doen lichter. Neem ze nu reeds in deze drukke dagen. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Een zonderlinge zwerver. o 0 L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1