der Gemeente Sneek Officieel Orgaan i Tiny Carteret Zaterdag 26 Mei 1934 50e Jaargang Wave KIEZEBRM i Co. Eerste Blad Dit No. bestaat uit 3 bladen. to. 68 FEUILLETON OFFICIEEL GEDEELTE NIEUWSTIJDINGEN. I I Alle Advertentlën worden In belde bladen opgenomen, SAPPER 19, I Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool,,Abbega. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaagtmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. dooi! Gabriel Allier. Keler-Bela. L. Ganne. G. Meijerbeer. om, main,” ant- „Zeg mij eens ,,’t Is onvergeeflijk lomp van mij om het te erkennen,” zei hïjl, „maar hoewel ik me u volkomen herinner, kan ik met dien besten wil niet bedenken waar en wanneer ik het genoegen had u te ontmoeten.” „U heeft mijl niet zoo dikwijls ont moet, M®. Carteret,” antwoordde zijl melt een nauwelijks merkbaar accent. bU en Mr. Denver maakten een viertal1 uit met Ladly Mary en u weet well wie.”1 Tiny leunde achterover in zijin stoel1; nu was hijl er achter. „O, juist,” riep hiji. „Hoe ezelachtig dom, om mijl dat niet te herinneren.” Gravin Nada Mazarin die was het. Zijl was hofdame, of dame d’honneur geweest Tiny was van een derge- Hjke titulatuur slecht op de hoogte van Prinses Olga, toen deze drie jaren geleden een bezoek aan Engeland ge bracht had. Hijl herinnerde zich haar volkomen; hijl had haar bij Cllaridge verscheidene malen in het gezelschap van de prinses gezien. En zooafe zijl zooeven öpgemerkt had, wasi zijl een weinig aan haar lot overgelaten ge weest; de anderen hadden een clubje met hun vieren gevormd. 4 Opheffing openbare lagere scholen. Als gevolg van de bekende circulaire van minister Marchant van Juli 1933 zijn in de provincie Friesland tot heden 57 openbare lagere scholen opgeheven, waarvan 29 door de gemeenteraden, 27 door Gedep. Sta ten en 1 door de Kroon. Ten aanzien van verschillende dezer scholen is thans nog be roep aanhangig. De Lutine-toren op Terschelling. De nieuwe toren tot berging van het Lu- tine-goud is gisterochtend om 9 uur in de haven van Terschelling aangekomen. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f 2.50, naar buiten fr. per post f 3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. i 24 Mei slaagde te Leiden voor het economisch doctoraal examen Indologie onze vroegere stadgenoot H. Wielinga. „Zóó slecht is hij’ zieker niet,” zei zy, met opieingespalkte bogen. „Waarde gravin, persoonlijk weet ik niets van dien schavuit, behalve wat men mijl van hem verteld heeft. Maar, geloof mij, mijn zegsman is niet iemand, die er maar op lós. praat. U denkt toch niet, niet waar, dat zelfs ik wist, dat Mary met dien snuiter naar de Negen envijftig geweest was? Het wend mij verteld, en de man, die mij dat, en j^gn massa andere dingen* bovendien vertel de, was dezelfde, die mij omtrent het karakter yan Felton Bllaike inlichtte.” „Maar, Mr. Carteret, hijl doet voor Mary alles wat in zijin vermogen is.” Tiny stiet een kort lachje uit. „Gravin, uw blik logenstraft uw woor den. U vertrouwt dat heerschap net zoo min als ik. Als hiji voor Mary alles doet wat in zijn vermogen js, doet hij het tegelijkertijd voor zichzielf. En dat kan ik niet met elkaar in verband bren gen nadat ik al zooveel geraden heb, om1 het zoo maar te zeggen.” Hijl boog zich óver het tafeltje heen tot haar over. „Laten wij er niet langer omheen draaien. Mary handelt voor iemand, die we niet nader zullen noemen, niet waar Zijl .knikte bijna onmerkbaar met het hoofd. „Dat dacht ik al!.7’ Tiny leunde weer achteroverhet was een opluchting, ein delijk definitieve bevestiging te ontvan gen. „Ik was ier van overtuigd. Maar waarom Mary mij dat zelve niet kon vertellen, gaat mijn begrip te boven.” „Mr. Blake doet alles voor haar wat hij kan,” zei ‘de gravin na een zwij- De 59-jarige schipper De Vries van Tjerkwerd, die Woensdagavond plm. half zes met zijn schip geladen met steenkool de „Laatste Stuiver” passeerde en een trek lijn uit ’t vooronder zou halen werd plotse ling onwel. Direct werd medische hulp in geroepen, doch toen deze kwam bleek de man reeds overleden. „Lady Mary vertelde mijl dat u van daag den overtocht zou maken, ik was dus al' nieuwsgierig of wij gezamenlyk zouden reizen.” „En wanneer heeft u Lady Miary gesproken?” vroeg hij, haar zijn siga rettenkoker voorhoudende. „Neen, dank u,” zei zijl. „Maar, ge neer uzelf niet. De paar dagen, die ik in Londen doorbracht, heb ik haar ver scheidene malen gesproken.” Hijl keek haar peinzend aanhet eene bewijls scheen zich op het andere te stapelen. „Heb ik gelijk, afe ik veronderstel dat een ontmoeting met haar het doel was van uw reis naar Londen?” vroeg hij. Haar gezicht liet bijl deze vraag geen verwondering blijken. „Ik ben nieuwsgierig hoeveel' u weet, Mil. Carteret,” antwoordde zijl kalim. „Alis wat ik weet, afhing van wat Mary mij gezegd had,” merkte hij eenigsz'ins bitter op, „zou het bedroefd weinig zijin. Om de waarheid te zeggen, gravin, weten, doe ik niets. Maar, ik heb een massa geraden. Komaan, wees openhartig met mij. U weet, dat u mij vertrouwen kunt.” „Daar 'gaat het niet woordde zijl lusteloos. wat heeft u geraden? Volgens wat Mary mijl gisterenavond zei, moet u zeer goed van haar doen en laten op de hoogte zijn.” „Ik weet,” zei Tiny grimmig, „dat zij de bedenkélijkste en domste dingen uit gehaald heeft met een man, die een bedrieger van het zuiverste water is.” Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting genheid open, zich bijl haar te abonnee- ren op de jaarlijksche levering van een beiastingplaatje, welk plalatje dan gele verd wordt, voorzien van een daarin ge ponst nummer* en vergezeld' van een certificaat, vermeldende hetzelfde num mer plus naam en adres van geabon neerde en, indien gewenscht, pok bij zonderheden van Ft rijwiel. De levering geschiedt telken jare in de loop van de maand Juli, franco thuis bezorgd, zoo- dat men (daardoor tevens zich de moeite bespaart van Self-halen ten postklantore. Mocht trots deze nummering het plaatje toch nog door diefstal verloren gaan, dan wordt gratis een duplicaat met ge lijk nummer door de Maatschappij’ge leverd. Voor verzekerden tegen rijwielonge- vallen en of tegen rijlwiéD-wettelijke aan sprakelijkheid bij deze maatschappij! ge schiedt de levering en registratie zon der kostenberekening. Wat is hiervan nu het gevolig? Dat een rijwielfoelastingpllaatje, voorzien van registratienummer, na diefstal nfielt meer of in ieder geval uiterst moeilijk weer 1 rijlwielplaatje, maar niet het daarbij be- hoorende certificaat gestolen kan wor den ‘en het plaat je alleen als eerlijk ver- koopsóbject kan gelden, als het certifi caat mede kan worden overlegd blij verkoop. Immers als door voldoende publicatie een ieder weet, dat een genummerd beiastingplaatje slechts kan worden ge kocht indien vergezeld van certificaat en dat irnen bijl aankoop van een enkel plaatje voor 90 °/o kans, heeft, een daad van heling te verrichten, waarvan men bij voorbaat de beteekenis kent, dan zal de animo voor aankoop van deze niet van een certificaat vergezelde, genum merde en geregistreerde plaatjes zeer belangrijk verminderen. Ongetwijfeld zal ook de politie aan deze best lijding haar volle medewerking wél willen ver- lleenen, waardoor heel wat werk haar zal worden bespaard. De nummering geschiedt op de daar voor aangegeven, plaats. Diaar deze be- lastingplaiatjies onder Ide Zegelwet val len mag geen enkele beschadiging daar aan worden toegebracht. Voor deze nummering is echter de goedkeuring van het departement van Financiën ver kregen. VRIJSTELLING DIENSTPLICHT. De BURGEMEESTER der gemeente SNEEK brengt ter, openbare kennis, dat van heden af ter Secretarie, 2e Afd., ter inzage ligt de beschikking van den Minister van Defensie, d.d. 23 Mei 1934, waarbij aan: 7EBELE REEN, dienstplichtige der lichting 1933 uit deze gemeente, met ingang van 1 Augustus 1934 voorgoed vrijstelling van de dienstplicht is verleend wegens kostwinnerschap. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk de tiende dag na de dagteekening dezer be kendmaking beroep worden ingesteld. SNEEK, 25 Mei 1934. Uitslag aanbesteding van de electri- sche lichtinstallatie voor het Warenhuis fa. IJme Bakker, Oosterdijk. J. Baanstra f 1239 L. v. d. Wal - 1099 Joh. Volkers - 944 J. T. Radsma - 970 v. d. Meer en Roodbergen - 742 Aan de laagste inschrijver is het werk ge gund. Begrooting van den architect B. Lee man f 1202. Vereeniging voor Veilig Verkeer, Binnenkort zal hier worden opgericht een Ver. voor Veilig Verkeer. Het oprichtings- comité bestaat uit de h.h. H. J. Langman, burgemeester van Ijlst; H. M. Martens, bur gemeester van Wymbritseradeel; H. G. van den Berg, commissaris van politie; S. H. Fritsma, garagehouder; Joh. H. Halbert- sma, fabrikant; P. Henstra, waterconsul A. N.W.B.; G. A. Posthuma, fabrikant; J. Joh. Tromp, grossier; A. H. Vis, commissionnair; Joh. Volkers, koopman; D. Zuiderbaan, wethouder. Het ongeluk op de schietbaan te Waaidorp. Omtrent het tragisch voorval dat zich gisteren tijdens schietoefeningen met een zware mitrailleur in het kamp te Waaidorp heeft afgespeeld kan nog worden mede gedeeld dat het slachtoffer, de 20-jarige dienstplichtige Heynen uit den Haag, die is ingedeeld bij het regiment grenadiers, be hoorde tot de groep militairen die met de mitrailleur aan het oefenen waren. Geoefend werd op de Korte baan en de noodige veiligheidsmaatregelen waren ge troffen, zoodat zich niemand tusschen den vuurmond en het doel bevond. Alle tot de groep behoorende militairen en dus ook de milicien Heynen bevonden zich achter de mitrailleur. Ook de mitrailleur was voldoen de stevig bevestigd, en in goede richting gesteld, zoodat het wapen geen draaiende beweging kon maken. Aangenomen moet dan ook worden, zoo werd ons medegedeeld, dat de getroffene tij dens het vuren, terwijl aller aandacht op het schieten was gericht, snel eenige passen naar voren heeft gemaakt, en zich, voordat iemand het kon verhinderen, voor den vuur mond geplaatst, met het gevolg dat hij in het hoofd werd getroffen. Begrijpelijkerwijze ontstond een groote consternatie onder de aanwezige militairen en als vanzelfsprekend werden de oefenin gen onmiddellijk gestaakt. De geneeskundige dienst was spoedig ter plaatse en vervoerde het slachtoffer naar het militair hospitaal, waar men echter kort na aankomst den dood moest constateeren. Naar wij vernemen was de milicien Hey nen den laatsten tijd zeer terneergeslagen en scheen het dat hij moeilijkheden had. Tegen diefstal van rijlwielplaat jes. Trots' alle uitgevonden beveiligjifrugen, houders en .wat men verder heeft uit gedacht voor afsluiting of bevestiging van rij'wielbelastingiplaatjies, blijft het aantal diefstallen nog steeds zeer hoog. Zelfs wordt een min of meer geregelde handel gedreven in deze gestolen rij- wielimerhen. En als in Augustus a.s. de nieuwe belasitingplaatjes weer in om loop komen, dan zal het weer een re- cordmaand worden voor deze diefstal len. Naar ft „Alg. AssurantieKad” mee deelt heeft echter het Eerste Ned. Mid- denstands-Êiekenfonds te den Haag, welke maatschappij ook een afdeeüing verzekeringen heeft, er wat oip gevon den, wat inderdaad een probalat middel1 lijkt. Deze maatschappij stelt n.l. de gele- GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 ka en 12 J6 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 23 en 24 Mei 1934: 2 bruine mutsen; ceintuur; 3 zak meel; beurs met in houd; muts; rijwielen. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 23 en 24 Mei 1934: lampedoekje, J. de Jong, Oppen- huizerweg 39; trekveer met haakjes, J. Kui pers, O. Koemarkt 63; kruisje, T. de Haan, Prinsenbuurt 24; kindertaschje, Th. Jaasma, Kloosterstraat 14; damespolshorloge, P. Krol, Schoolstraat 34; kindermuts, H. Eizin- ga, IJlsterkade 41; paar handschoenen, Het- tinga, Oosterdijk; blauw jasje, Tj. Spitse, 2e Oosterkade 8; beurs met inhoud, G. Coe- hoorn, Oppenh.weg 44; broeken, P. v. d. Meulen, Frederik Hendrikstraat 1; bruine duif, R. Toonstra, Ged. Neltjeshaven 4. „Ik zag hen te zamen,^ antwoordde zliji. „Ik heb hem naar haar izien kijken, terwijl hij dacht dat niemand hem zag, en tal van die kleinigheden meer.” „Die onbeschaamde rekel7’ Het Tiny stoom uit. „Natuurlijk, weet zij daar niets van „Als u daarmee bedoelt, dat hijl haar er nog geen woord van gezegd heeft dan heeft u gelijk. Maar, Mary is op en top een vrouw, mijln vriend.” „U wilt zeggen, dat zij geraden heeft wat hlyï in het schild voert?” „Bestaat er één vrouw op de wereld, die zooiefis niet raadt? Hoewel, weet u, zij er my niets van gezegd heeft.” „Maar u laat dóórschemeren, niet waar, dat er een mogelijkheid bestaat, dat Mary zou toestemmen?” riep hijl uit, opnieuw verschrikt. En weer staarde zij uit het raam, voordat zij antwoordde. „Stel eens', dat dat de eenige betaling was, die hij wilde aannemen,” zei zij eindelijk. „Er bestaat zeker geen man op aarde, die zoo’n ellendeling zou zijin,” mompel-- de hij. „En zeker,” voegde hij er lang zaam bij, „bestaat er geen mensch op aarde, die zulk een offer van een an der zou eischen.” „Ik weet wat u zeggen wilt,” ant woordde zijl bedaard. „En indien de dingen ‘even duidelijk waren afe ze ons toeschijnen, zou er een groote recht vaardiging in uw opmerking Liggen. De persoon, die wij hier niet nader zullen aandu’iden, heeft geen flauw vermoedep van die zijde van het geval. En ik had het ook niet, tot ik zelve óverkwam.” Valsche munterij in Twente. Het is de justitie in Twente in samen werking met de Centrale voor falsificatiën te Amsterdam gelukt de hand te leggen op een valschen munter en een uitgever van yalsch geld. Ongeveer twee maanden geleden werden in Twente valsche rljksdaalders en guldens in omloop gebracht. In verschillende ge meenten, als Goor, Tubbergen, Lochem, Al melo en Enschedé werden winkeliers de dupe. Meestal bleken de gelden te zijn ont vangen tegen den avond, wanneer de lam pen nog niet aan waren. Dit was wel nood zakelijk, want het geld was slecht nage maakt en ook de kleur was niet goed. Hier door was het duidelijk dat men hier niet te doen had met valsche rijksdaalders uit Chi na, die bijna niet van de echte te onder-* scheiden zijn. Op zekeren dag ontving een winkelier te Zutfen een valschen rijksdaalder, wat hij direct bemerkte. De uitgever werd gearres teerd. Hij was nog in het bezit van 80 stuks. De man bekende. Vroeger was hij gevan genbewaarder te Rotterdam en na ontslagen te zijn, zwierf hij in Twente rond. Daar hij weigerde jte zeggen, hoe hij aan het geld -■ x—xxx kwam, was ’t moeilijk, dit geld op te sporen, verhandelbaar is, daar wel het Allereerst werd nagegaan, waar hij huisves- -jfa_.jt.-i iting had gehad. De plaatselijke politie deed nasporingen en daar hij vroeger in die streek had gewoond en vele menschen hem kenden, was spoedig zijn verblijfplaats ge vonden. Het bleek, dat hij onderdak had bij een monteur, die in een arbeiderswoning diep in het bosch onder Lonneker woonde. De Officier van Justitie te Almelo, de hoofdinspecteur van politie te Enschedé, de commissaris van de centrale inzake falsifi catiën en eenige andere politiemannen be gaven zich per auto naar het huis van den monteur. De bewoner bleek thuis te zijn. Reeds voor het bezoek van justite en politie waren enkele berichten in de kranten ver schenen over de arrestatie van den ex-ge- vangenbewaarder, zoodat de monteur was gewaarschuwd om matrijzen, specie e. a., weg te stoppen. Een minutieus onderzoek leverde nog ge noeg op om tot arrestatie over te gaan. Tusschen zijn werktuigen werden enkele kleine voorwerpen gevonden, die bij uitstek dienstig zijn voor het vervaardigen van val sche munten. De man, die als c- üne-smok- keiaar bekend staat ontkende. Hij werd ge arresteerd en ter beschikking gesteld van den Officier van Justitie te Almelo. Ook nog een derde persoon uit de buurt, die waar schijnlijk betrokken is bij het uitgeven van de geldstukken, werd gearresteerd, doch daarna weer vrijgelaten. Vanzelfsprekend heeft dit alles in Twente groote beroering gewekt. gen. „Dat is althans één plant in zijin voor deel. Hoewel ik, na wat ik van hem gehocxrd heb, nooit had kunnen denken dat hyl, zoo altruïstisch zou zijn.” Zijl keek misschien een halve minuut lang uit het raam; toen keerde zijl zich opeens tot hem. „Waarom zou u aannemen dat hijl al truïstisch is?” vroeg zijl langzaam. „U bedoelt, dat hijl haar er voor zal laten betalen Och, dat zou volkomen in de lijn van- het karakter van den scha vuit vallen. En als Mary om geld ver legen raakt, zouden massa’s van haar vrienden zich rond de oude banier scharen.” „U is moeilijk van begrip, myn vriend,” zei zijn gezellin. „Geld is niet het eenige middel om te betalen.” Gedurende een paar oogenblikken zat Tiny haar wezenloos aan te staren; toien begreep1 hij! eindelijk haar bedoe ling, en rees half uit zijn stoel op. „Maar, goede hemel!” stiet hijl uit, „u moet niet goed bijl het hoofd zijn. Dat is een onmogelijkheid. Het ishet isieen slag in het aangezicht van het fatsoen. U wilt zeggen dat Mary dat Marymet dat stuk uitvaagsel zou kunnen trouwen! U schertst!”» „Ik zeg niet dat dat gebeuren zal, Mr. Carteret,” zei zijl bedaard. „Maar, alls ik de menschelijke natuur kan be- oordeelen, legt hiji het daar op aan.” „O, dat is iets anders.” Opgelucht, zette Tiny zich weer recht. „Bijl Jupi ter I U beeft mijl laten1 schrikken, gravin. En waaruit maakte u op, dat dit zijin einddoel1 is?” Concert te geven door „Het Sneeker Muziekcorps", dir. de heer H. W. te Strake, op Donderdag 31 Mei a.s., ’s avonds 8 uur op het Martini plein. 1. Le Bienvenu, marsch. 2. Lustspiel ouverture. 3. La Housarde, wals. 4. le Marche aux flambeaux. 5. Frei Weg, marsch. Pauze. 6. Through night to light, marsch. E. Laukien. 7. Orphée aux Enfers, ouverture. J. Offenbach. 8. Espana, wals. Em. Waldteufel. 9. La Traviata, opera fant. G. Verdi. 10. El Capitano, marsch. Sousa. c êr 4 NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang)

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1