Officieel Orgaan der Gemeente Sneek i Tiny Carteret ■til 1 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRIHK Co. V o Zaterdag 16 Juni 1034 50e Jaargang Dit No. bestaat uit 4. bladen. FEUILLETON l I HO. 74 NIEUWSTIJDINGEN. I Alle Advertentlën worde» In belde bladen opgenomen. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting SAPPER 25. Was - D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. SLECHTS 5 CENT PER WEEK KOST EEN ABONNEMENT OP DE NIEUWE SNEEKER COURANT. door het vervallen van den' Dinsdag kan wor den bereikt. Op deze manier had spr. ziqh het verloop van de dingen voorgesteld. De voorzitter antwoordt dat het be stuur daar niet tegen is. Als de Dins dag wegvalt, kunnen de wedstrijden' ge- reedelijk op J.8, 19 en 20 Augustus wor den gehouden, mits het geld wordt bijeengebracht en er dus geen bezwaar voor de kasi bestaat. De heer Olijl: Uit de meerdere (fii- komsten, door ledenwerving verkregen', moeten de kosten worden bestreden. De voorzitter wenscht dat er een commissjie zal worden benoemd. De heer Ferwerda wil de leading hij de Sneeker Zeilclub. De heer BrandenburghHet moet een Sneek-zaak worden. Een afzonder lijke commissie moet worden benoemd, dia de algemeene leiding en de alge- meene propaganda voert. De heer Oppenhuizen vindt de argu menten wel wat op losse gronden. Al les moet nog worden afgewacht. Pe menscihen rijn niet zoo gul en ruim gevend als mfen denkt. Hun liefde voor de zeilsport maakt hen nog niet dade lijk tot geestdriftige contribuanten. Ver der, vindt hijl de zaak bij club en zeilers in goede handen. De heer Olüj: Mag ik een stukje uit de praktijk nemen? Het is met mijn be doeling om er V. V. V. 'en de drie Midden- standsvereenigingen bijl te halen, maar hen op te wekken t ot medewerking. Die Zeilweek is populair genoeg. Het ge lukte mijl zelf om zeven leden te wer ven door een speech- In ons clubboekje staan 80 adressen, waarvan nog geen 12 lid rijln; ook die kan men bewerkeln. pe heer Oppenhuizen' staat nogal sceptisch tegenover het vermoedellijkie resultaat en zegt dat de club ongetwij feld op een hooger basis van uitgaven komt te staan. De heer Vrolijk vraagt een begroe ting van het waarschijnlijk benoodigde. De heer Ferwerda: Voor uitbreiding behoeft men allicht f300 of f400. De secretaris gelooft niet jdat de Hol- landsche zeilers hier een heelle week zullen blijven. De heer Hafjstra vindt het beter nu maar een commissie te vormen tot be vordering van de Sneeker zeilweek, overeenkomstig het voorstel van de kon hebben tegenover een zekere dame haar een brief geschreven of zoo- ietsi en dat die kerels daarachter ge komen zjjln. Ik erken, dat daartegen een massa aan te voeren is waarvan de manier, hoe rij hem kennen, niet het minst voorname is. Ik bedoel, dat als er een brief bestaat, die jn verkeerde handen gekomen isi met andere woor den, als Mr. Felton Blake hier de hand in ’t spel krijgt je iemand piet van igterlijk kunt herkennen aan zijn hand schrift. Waarom dus all die herrie over hem „Voor het oogenblik aannemende dat je gelijk hebt, Ronald, en dat er méér achter zat dan ik dacht, zou het Idan niet mogelijk rijn, dat die onbescheidenheid begaan werd, terwijl hij hier was? Dat een fekere dame hem stilletjes ontmoet heeft en betrapt werd?” „Misschien,” gaf de ander toe, „maar, dat zou met alles verklaren. Hij is pas drie dagen hier, en de boel is twee maanden geleden op stelten gezet. Neen, Tiny, er schuilt oneindig méér achter dan oppervlakkig te zien is. En zoover ik denk, bestaat onze eenige hoop daarin, 'dat wijl iemand aan het praten krijgen. Op ’t oogenblik wer ken wij in het duister. Zlie Dienver na de lunéh aan ’t praten te krijgen, als je kunt. Er kan niets vreemds in gevonden worden, alls jij over de dame in kwes tie spreekt. En dit is geen tijd voor halve maatregelen. Ik heb een gevoel in mijn beenderen, dat er weldra schot in de zaak zal komen. Bij Jupiter! Kijk niet om, ipaar weet je wie daareven binnengekomen is? Berendosi zelf.” „Ken je hem?” vroeg Tiny. „Alleen van gezicht.” „Ik werd in den trein naar Parijs aan hem voorgesteld. Dat kan van. nut blijken.” „Hij komt naar ons toe. Als hij jou niet herkent, herken jij hem wel. Zooals je zegt, kan hij ons van nut zijn.” l Het toéval wilde, dat hij! naar het aan grenzende tafeltje gebracht werd. Door den maitre d’hotel voorafgegaan, en door gedienstige geesten van lagere orde omringd, werld de groote man naar zijn plaats geloodst, en n’a rijn lunch besteld te hebben, keek hij de eetzaal' in ’t rond. En de eerste persoon op wie zijd oogen vielen, was Tfay. Hij keek hem een oogenblik met ver baasde oogen aan; toen kwam hijl op hem toe. „Hebben wijl in den Gouden Pijl niet kennis met elkaar gemaakt?” vroeg hij op beleefden toon. „Om u te dienen, signor,” zeti Tiny,* „hoewel ik mijl niet vleide dat u mij onthouden zou hebben.” „U was met onze bekoorlijke Gravin Nada,”'merkte de adder op. „Ik had er geen vermoeden van, dat u ons met een bezoek ging vereeren.” „Ik reis voor mijn plezier wat rond,” antwoordde Tiny losjes. „Maar, mag ik Mr. Standish aan u voorsteden? Signor Berendosi.” „Voor het eerst hier, Mr. Standish?” vroeg Berendosi prettig. „Neen; ik ben verscheidene malen hier geweest. Ik houd van Dalzburg.” ,,’t Is inderdaad een mooie plaats,” gaf Berendosi toe. „Soms een beetje ongezond, maar, men kan niet alles heer Olij. Da heer Brandenburgh will dat die commissie, die zich heeft aangeboden, gaat werken en met het bestuur de za ken regelt. De heer v. d. Meer staat enthousiast tegenover het plan van den heer ]Olij om den Zeilweek te organiseeren. M10» kan de klass'en eventueel naar rato laten varen. Later kan door middel van groot er inkomsten het aantal worden uitgebreid. De heer Hofstra wil' het bestuur een commissie do'en benoemen. De heer Olij zegt dat het duidelijk genoeg is gebleken, dat met f200 al iets kan worden bereikt en met f400 nog inefer tot stand kan komen. Hij wil dus wel degelijk de Hollandsche zeiKers uitnoodigen. Sneek is de eenige schakel voor aaneensluiting van de na tionale zeilsport. Wij moeiten Langzamer hand probeeren de menischen van Oost en West bij elkaar te brengen, wanneer de financiën h-et veroorloven. Verder wil hij! de leiding overlaten aan hetbe st,uu? en de commissie voor het geld laten zorgen. De 'secretaris is er geenszins ,tegen dat de Hollanders’ hier komen, doch verwacht geen groote deelname. Hij wil dat een commissie wordt gevormd, die met het bestuur eöa voorloopig ontwerp-., samensttelt. Het voorstel' om een commissie te be- noemen, wordt met algemeene stemmen aangenomien. De siecretaris zou willen benoemen: 2 léden van het bestuur en 3 leden jjit de vergadering,. Conform besloten, wordt laatstveir- melde commissie gevormd ,uit de hee- ren: 'Joh. Olij, B. Brinksma en L. Bran denburgh. B'ij de rondvraag geeft de heer Veen in beraad om de eigenaars van luxe motorbooten te verzoeken geen sleep diensten te verrichten. De heer Olij js voor invoering Van een anti-gleepvlag. Hierna volgt sluiting van de bijeen komst. den als dit. De bewoners rijln niet zoo als wij, moet je weten. En een kleinig heidje, het verspreiden van laster of leugens omtrent de Koningin, bijvoor beeld, zou zeer ernstige gevolgen kun nen hebben. „Waar praat je nu in ’s hemelsnaam over!” riep Denver verontwaardigd. „Laster omtrent de Koningin! Zooi ets is onmogelijk. Vraag Carteret. Die kent haar.” „Beste kerel,” z'ei Standish sussend, „je bent zeker voldoende man van de wereld om te weten dat niet de waar heid meetelt, maar wat de menschen voor Me waarheid houden. Ik zou de laatste rijln om kwaad van zulk een zeer lieftallige dame te gelooven; niettemin blijft het eenvoudige feit over, dat Be- rendosi en de zeer invloedrijke partij, die hem steunt, schandelijke geruch ten omtrent de Koningin verspreid heb ben.” „Ik zal dien ellendeling den nek bre ken,” zei de jonge man met opeenge klemde tanden. „Spreek niet zoo dom, jongen,” merk te Standish streng, maar niet onvrien delijk op. „Je bent nu in een land, waar, als ze dat verkiezen, je in de gevangenis gestopt wordt en je zaak pas over een paar jaren voorkomt. Je moet je hoofd en je zinnen koel hou den, of je bent er bij. N,u zal ik je op den man af een stellige vraag doen. Waarom stoof je zoo op, over wat ik je vertelde?” „Zou ieder fatsoenlijk man dat niet?” antwoordde de ander. Eenige cijfers der gemeente-rekening 1933 der gemeente Sneek. Zooals uit een voorstel van B. en W. van Sneek aan de raad, elders in dit nr. opge nomen, blijkt, hebben de bedrijven in 1933 de volgende batige saldi opgeleverd: gas bedrijf f54473.18 (raming f37565.57), wa terleidingbedrijf f31507.38 (f23965.05 ge raamd), electriciteitsbedrijf f 12772.87 (ra ming f 13025.65). 60 van de batige saldi van gasbedrijf en waterleidingbedrijf komen aan de gewone dienst 1933 ten goede. Door de meevaller in de winsten dezer bedrijven vooral zal het mogelijk zijn de rekening 1933 sluitend te maken zonder dat het reserve fonds behoeft te worden aangesproken, ter wijl bij de opzet der begrooting 1933 ge rekend was op een bijdrage uit het fonds voor de gewone dienst van f24600, zijnde het geraamde tekort, dat er nu niet zal zijn. Het beschikbaar reservefonds bedraagt door een en ander inplaats van zooals ge raamd f 157674.39, eind 1933 f 192870.44. Voorgesteld wordt hiervan f31263.80 te be stemmen voor in 1933 gedane kapitaals uitgaven (parkwachters- en doodgravers- woning f5008.44, jeugdherberg f 1870.85, uitbreidingen bedrijven f24384.51), hetgeen leenen voorkomt, zoodat de gewone dienst der begrooting dan niet belast wordt met rentebetaling. Eindexamen Chr. Kweekschool Geslaagd de heeren Th. Dijkstra, Schar- sterbrug; Joh. Dozeman, Hommerts; Sj. Ferweda, Makkum; J. Hilverda, Scharne goutum; A. Jellema, Scharnegoutum en T. de Jong, Sneek. voor het Genootschap tot zedelijke verbete- Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 19 Zwem- en Poloclub „Neptunus”. Gisteravond heeft bovengenoemde club een buitengewone vergadering gehouden wegens het aftreden van de bestuursleden de h.h. G. v. d. Pijpekamp en KI. Sevensma. Benoemd werden mej. A. Posthuma en de heer J. Bakker. De functies werden als volgt verdeeld: T. J. van Terwisga, voorz., mej. A. Posthuma, seer., mej. W. Boschma, pen- ningm. Tot voorzitter van de Technische com missie werd benoemd de heer J. Bakker. Aan den heer G. v. d. Pijpekamp, die 10 jaar de voorzittershamer heeft gezwaaid, -- zal het eere-lidmaatschap worden aangebo- gingen, welke in de praktijk reeds lang gol den. den zonder discussie aangenomen. !- Woensdagavond hield de S.Z.C. een buitengewone Algemeene Vergadering in het café van den heer F. v. d. Meer. Naxia't eerst wen aandacht was ge vraagd voor de wisselbeker, die ;op de bestuurstafel prijkte, werd' de bijeen komst geopend door den voorzitter, den heer H. v. d. Zee. Vervolgens las de secretaris, de heer S, Olij, de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Hierop was men gekomen tot het cardi- nale punt van de agenda: de bespre king wedstrijden. E en der leden, de heer Joh. Olij, haki verzocht deze vergadering uit te schrijl- ven inaar aanleiding van de kwestie Zeilweek in Augustus. De heer Vrolijk zegt dat besloten was om zoo mogelijk des Maandags ook te zeilen en de Dinsdag te laten ver vallen. De hëer Olïj betoogt dat het zijn bedoeling was een commissie te be noemen, die door huisbezoek en pro paganda zou trachten het ledental van 370 tot 500 uit te breiden. Hij bepleit hgt werven van donateurs en het .ver strekken van een ,S.Z.C.-vIagje aan sti- pulanten. Als de groote dagen er zfjln, leeft heel Sneek mee, zielfs het Post kantoor heeft dan een Zondagsdienst. Het mag dus geen pïutswerk worden, de zeildagen moeten zoo breed mogelijk worden opgezet. Ook tot de Midden- standsvereenigingen dient men een op wekking te richten. Hgt is spr. bekend dat de besturen daarvan bereid1 rijn om tot het welslagen hun medewerking te verleenen. Het moet een beweging wor den, die het aanzien van Sneek en Fries land verhoogt. De Hollandsche zeilver. moeten worden uitgenoodiigd, om de banden, die ons met hen verbinden, nog hechter te maken. In aanmerking komen de Pampus kl., de Sharpies, de 45 kwadraat-klasse en de Regenbogen. Wijl moeten de deelname aanlokkelijk maken. Dit kan geschieden door een overeenkomst te treffen met die Stoom vaartmaatschappijen, die de scheepjes hierheen brengen. Spr. had gedacht pm de Zaterdag voor de bekende wedstrij den te houden en deze dan te verlengen met Zondag en Maandag. Op het oogen blik is de paardensport ook in opkomst, en deze moeten wijl dus geen moeilijk heden in dien weg leggen, hetgeen door „En waarom die drukte om zijn foto?” ging 'Standish voort, de vraag veron achtzamende. ,,’t Is raadselachtig. Ten rij H'ij zweeg opnieuw, en nu viel' Tiny hem niet in die rede. „Zeg rnlijl eensi, Tiny” hij liet rijln stem dalen en leunde over het tafeltje ?,toen jij én M:ary en hij elkaar zoo dikwijls zagen, bestond er in diien tijd iets tusschen hem en het" vierde Jid van het clubje?” „Nu begrijp ik 'waarop je wilt neer komen,” zei Tiny langzaam. „Niet, voor zoover ik 'weet. Vfijl flirtten wat met elkaar, en nusschien jls hij! 'wat van haar gaan houden. Maar, diat is alles. Natuur lijk ben ik de grootste stommeling op de 'wereld om Idergelijke dingen op te merken.” „Dan begrijp ik het heelémaal niet,” zei Standish. „Ik snap er geen lor van. Ik vermoed, dat Gülson je van den standi van zaken hier op die hoogte ge bracht heeft?” „Dat deed Squire Straker.” „Dat is hetzelfde. Wgjnu, het bijl jnij opgekomen, dat Denver mis schien een onbescheidenheid begaan hebben.” „Hoe waar is dat,” zei Standish. „En men kan altijd! behoorlijke voorzorgen nemen tegen eh ongezondheid. De oogen van het tweetal kruisten zich een oogenblik en rij maten elkan der; toen hernam Berendosi onder het mompelen van een beleef dheidsf rase rijm plaats. En nauwelijks zat hij, of Joe Denver naderde het ander tafeltje. „Zijin jullie klaar, jongens!?” vroeg fïij. „Zoo ja, laten wij dan ergens anders de koffie gaan gebruiken. Wie was die knaap, die jullie aansprak?” vroeg hij, toen rij! de eetzaal uitgingen. „Zijn wijlze van binnenkomen scheen te bewijzen dat hijl een hooge oome is." „Dat was Signor Berendosi,” zeji Standish bedaard. „Waarschijnlijk de invloedrijkste man in dit lanki. En |die gevaarlijkste.” „01 Én waartegen heeft hijl het op genomen „Tegen dien huidigen regeeringsvorm, Denver,” antwoordde Standish. „Het Koninklijk Huis, den Koning, en de Koningin.” Denvers sigaret bleef halfweg naar rijln mond! steken, 'en de mam zelf keek Standish verbaasd aan. „Wat zeg je daar?” zei hijl. „Tegen den Koning dn de Koningin. Waar om?” „Omdat hijl hier de republiek wenscht uit te roepen en zelf President daarvan worden.” „En heeft hijl eenige kans van sla gen?” vroeg Denver. Standish haalde de schouders op. „Dat kun je nooit weten, man, in Dan-1 Het Nut Het departement Sneek van het Nut hield Woensdagavond een algemeene ledenver gadering in de Openbare Leeszaal onder presidium van den heer F. W. C. de Haas, die in zijn openingswoord constateerde dat het Nut ook het afgeloopen seizoen heel wat heeft verricht. Vier lezingen werden ge houden, een schitterend geslaagde tooneel- avond; een zeer groot succes waren de jeugdconcerten. Voorts zond men eenige werkloozen naar het Leer- en Werkkamp uit. Een poging gemeenschappelijk museum- bezoek te organiseeren mislukte. De secretaris, de heer dr. O o s t e r h U i s, las de notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Ingekomen was o. a. een verslag van de werkloozen, die naar het kamp waren uit gezonden en die hun zeer groote tevreden heid betuigden over het genotene. De heer Oosterhuis bracht verslag uit van de districtsvergaderingen, welke hij als af gevaardigde bezocht, welke verslagen geen aanleiding j>aven tot opmerkingen. De heer D e Haas werd benoemd tot afgevaardigde naar de algemeene vergade ring, de heer dr. Oosterhuis tot plaatsver vangend afgevaardigde. Tot afgevaardigden naar de districtsver- gadering werden benoemd de heeren dr. Oosterhuis én Smit, tot plaatsvervangers de h.h. Vrolijk en De Haas. Tot bestuurslid werd herkozen de heer dr. Oosterhuis. Tot leden der commissie voor het nazien der rekening werden benoemd de h.h. mr. Mulder en Brinksma, tot plaatsvervangers de h.h. Kiezebrink en Lust. De begrooting werd in ontvang en uit gaaf vastgesteld op f 920.behalve vroe gere subsidies is ook uitgetrokken f2.50 ring van gevangenen; wederom wordt f50 uitgetrokken voor uitzending van werkloo zen naar een werkkamp. Daarna werden enkele punten voor het volgend seizoen besproken. Wat het orga niseeren. van museumbezoek betfeft, deze kwestie zal het bestuur in de aandacht hou den. Mocht men besluiten een tooneelavond te houden bereids worden onderhande- lingen gevoerd over een opvoering van „Wat nu, kleine man” dan zal de plaats bespreking geregeld worden door loting. De jeugdconcerten zullen natuurlijk worden voortgezet Wanneer de leden bepaalde wenschen hebben ten opzichte van te hou den lezingen enz., dan zullen zij goed doen dit ter kennis van het bestuur te brengen. Tenslotte werden eenige reglementswijzi- den zonder discussie aangenomen. I I I I I NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) 'Sneeker Zeilclub. A I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1