H. BRENNINKMEIJER ZONEN, Groolzand 50-50, Sneek I I Eerste blad UitgaveKIEZEBRINK Co f «I Orgaan der Gen M VencMjnl |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiih No. 75 Woensdag 20 Juni 1934. 50e Jaargang OOURAST m WT^BfUTSERADEEL 3 2e le das ergerF NIEUWSTIJDINGEN. mimx SE EEN VAST BOÜCLé TAPIJT voor een groote kamer 5.00X5.00 M. STERK EN MOOI 170.00 COUPONS LOOPER In VERWER’s Bedrijfskleedinghuis kosten de Blauw Bevertien Broeken 1.90 Blauw Bevertien Jassen 2.40 Kruideniersjassen 1.90 Manchester Broek 1.90 Fantasie Broek 1.35 Sporthemden 95 Sokken 15 Oosterdijk 12-14, Sneek Telefoon 2955. EENIGE EXTRA VOORDEELIGE AANBIEDINGEN „Daar gaat m’n STER-TABAK 8 El voor 4 Gulden INGEZONDEN MEDEDEELING. ^xxxu Q e f40.ro Samen OM VJ: le 2e 3e Een zwaar 16 els wollen karpet Een rand linoleum Krommenie Een pluche Tafelkleed Te Oisterwijk is in een ven de 17-jarige M. Hendriks bij het zwemmen verdronken. Te Lange Ruige Weide is bij het zwem men verdronken de 16-jarige A. P. de Wit. Zondagmiddag om 4 uur was de 10-jarige J. L., wonende Boomstraat 8 te Dordrecht aan den oever van de Merwede in het water aan het spelen met enkele vriendjes. De jongen waagde zich te ver in de rivier en werd met den stroom meegetrokken. Hij kon niet zwemmen en verdween in de diepte. Na enkele uren werd het lijk gevonden en naar de ouderlijke woning vervoerd. Een heel gezin vermoord. In het dorp Pieszowola bij Lublin (Polen) is een aantal bandieten het huis van een rijken boer binnengedrongen. Zij vermoord den het heele gezin, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen. Naar het heet, zou het een wraakneming zijn. ZIET ONZE ETALAGES Hetzelfde als rand rondom een 16 els karpet 140.00 OINSDAOS en VRIJDAGSAVONDS i COUPONS LINOLEUM KROMMENIE 200 c.M. breed 12 ft 14 el. Voldoende voor een geheele kamer. 8 10 el. Voldoende voor een rand. Tusschen Apeldoorn en Beekbergen is op een onbewaakte overweg een auto door de trein gegrepen. De 24-jarige F. Peters werd direct gedood. V erkeersongelukken. Te Haaren (N.-Brabant) is Zaterdag nacht een auto tegen een stilstaande auto bus gereden. Van d'; inzittenden van de auto werd zekere G. V., een veehandelaar uit Den Bosch, direct gedood, twee andere personen verkeeren in hopelooze toestand. Te Rotterdam is de 70-jarige mej. J. L. door een motorrijwiel aangereden en ge dood. ZEER V00RDEEL1GE Neemt de maat van Uw gang of kamer mee. Wij Lebben zeker een geschikte coupon voor U. nog een punt maakte. Met de „Lang zal hij leven marsch”, die door de band gespeeld werd, keerden allen vroolijlk, weder hujsiwaarts. Negentig kilometer in de doodenbocht. Zondagmorgen vertrok de heer Admiraal met vrouw en dochter, een onderwijzer en een monteur uit Castricum met hun 7-per- soons Chevrolet naar Friesland over de af sluitdijk. Ongeveer 7 uur was men in Wijt- gaard, waar men de vroegkerk bezocht in de R.-K. Kerk daar ter plaatse. Na den kerkdienst reed men terug naar Holland langs de straatweg. Men zette de gang er in en reed met 90 K.M. door de zgn. doodenbocht, onder Roordahuizum, waar door de A. N. W. B. groote waarschuwings borden zijn geplaatst. De auto kon de bocht niet halen en botste eerst tegen de boomen aan de eene zijde, vervolgens schoot men over den straatweg heen en ramde daar de andere boomen. De auto was toen geheel vernield. Vier der inzittenden kregen lichte wonden en werden in een nabijzijnde boer derij verbonden. Mevr. Admiraal was er echter ernstig aan toe. Haar rechter pols ader was doorgesneden, eveneens drie pee- zen, terwijl ze ook een schouderfractuur had bekomen en een wonde aan haar voorhoofd. Met de ziekenauto van de Rami werd ze naar het St. Bonifacius ziekenhuis te Leeu warden vervoerd. Zondagavond was haar toestand zorgelijk, en was ze niet meer bij haar bewustzijn. De kraanwagen van de Rami mocht de auto niet wegsleepen, daar ze in beslag was genomen. Tegen den chauffeur, den monteur, is proces-verbaal opgemaakt, omdat hij niet voorzien was van een rijbewijs. De toestand van mevr. Admiraal was gis termorgen onveranderd. Zij was nog niet bij kennis gekomen. N. v. h. N. Ikke sie dy altiettun oppe Paviljoen- boat. Hest soms ’n fetuuntsje hat, hoe hestou dat Auke? E ne je kien, mien Moeke koopt de kleeren van Vader en ons altiettun bij VERWER oppe Oosterdiek siestouxen die geeft nou bij elke gulden die Moeke der koopt een kaats je voor de boat en nou kanne wij in ne va- kansje elke dag vergees naar de Meer. Gossie meine zeg, dat sak ok an mien Moeke segge, dan gaan ik ok met tie hur. Adv. Ook naar maat verkrijgbaar ZIE ETALAGE En dan Voor elke fl- naar 't Paviljoen toch in het diepe bad, gezeten op een daar drijvend vlot. Plotseling gleed zij van dit vlot af en verdween in de diepte. Terstond doken eenige personen om haar te zoeken, doch zonder resultaat. Eerst na eenigen tijd gelukte het, de ongelukkige met behulp van een roeiboot en een staak op het droge te brengen. Men paste onmiddellijk kunstma tige ademhaling toe, doch slaagde er niet in, de levensgeesten weer op te wekken. Dr. Jolingh kon slechts den dood constateeren. Verdronken. Zondagavond ca. zeven uur heeft zich een droevig ongeval afgespeeld in ’t openlucht- bad de Prince-plas onder Princenhage. De 26-jarige Duitsche mej. E. H., dienstbode in een lunchroom, is aldaar verdronken. Reeds meerdere malen had de badmeester dezer inrichting haar gewaarschuwd zich niet in het diepe zwembad te begeven, aan gezien zij de zwemkunst niet machtig bleek. Toen de badmeester weg was, begaf zij zich Zondagmiddag omstreeks vijf uur is op de Ooster-Schelde nabij het Thoolsche Gat de 21-jarige A. Landa, wonende te Bergen op Zoom, bij het kanovaren verdronken. De kano sloeg om, waardoor de heer L. te water is geraakt en in de diepte verdween. Toe- geschotenen trachtten door duiken den drenkeling nog te redden, doch tevergeefs. De heer L. kon niet zwemmen. Het lijk is nog niet gevonden. vier jaar zijn, er dusi 764.000 Duitschers als gevolg van de Engelsche blokkade gestorven, tegen 1.898.000 die op het slagveld hun leven hebben gelaten. Deze groote verliezen, zoo gaat de publicatie voort, hadden kunnen worden vermeden, indien kapitalistische roof zucht niet een groot deel van het Duit sche volk met blindheid had geslagen ten aanzien van de waarheid, dat een eerste voor waarde voor politieke onaf hankelijkheid is, dat een land ook op het gebied der voedselvoorziening onaf hankelijk is. Het nationaal-socialistische principe is dan ook; ons brood van eigen bodem. Intusischen is de productie door het eigen land reeds op velerlei gebied be ter geworden. Ten aanzien vain brood graan omvat zijl re,eds> 99 pet., van het totale verbruik, van vleesch 97 pet, van eetaaridappelen i.s de inheemsche pro ductie zelfs 1 pet. grooter dan het ver bruik. Wat de vetvoorziening betreft is er echter inog steeds een tekort; in 1932 maakte de binnenlandsche productie 45 pel. uit van het totale verbruik. Verplicht pensioen bij de Amerikaansche Spoorwegen. Het Amerikaansche Congres heeft een wetsvoorstel van senator Crossner aange nomen, waarbij voor het geheele, ruim een millioen personen omvattende, personeel van alle spoorwegen in de Vereenigde Staten verplicht pensioen wordt ingesteld. De wet moet nog door president Roosevelt worden onderteekend. De wet, welke beoogt de werkgelegen heid uit te breiden, schrijft verplicht pen sioen voor op 65-jarigen leeftijd. Echter kan het pensioen ook reeds na dertig dienstjaren ingaan. De bijdragen der spoorwegmaatschap pijen in het pensioenfonds zullen het dubbele bedragen van die der werknemers, die vol gens voorloopige vaststelling 2 pCt. van hun loon in het fonds moeten storten. Het pensioen zal zoodanig zijn, dat de gepen- sionneerde spoorwegbeambten op hun ouden dag een behoorlijk bestaan hebben. Crt. N. v. d. D. Alillionairs vluchten uit Amerika. Geheel onverwacht en aanvankelijk in het geheim is Horace Dodge, de zoon van den bekenden auto-fabrikant, met zijn kinderen uit Detroit te Londen aangekomen. Hoe on waarschijnlijk het ook mag klinken: Horace Dodge is gevlucht. Gevlucht voor de kinder- ontvoerders, wier bestrijding weliswaar met alle mogelijke middelen wordt gevoerd, maar die niet minder actief zijn dan voorheen. Zooals zoovele rijke vaders in andere Ame rikaansche steden, ontving Dodge eenigen tijd geleden vier dreigbrieven, waarin steeds weer werd aangedrongen op onmiddellijke betaling van een hoog losgeld, als Dodge het leven van zijn kinderen Delphine en Horace Jr. niet op het spel wilde zetten. De kinderen zouden zonder twijfel worden ont voerd en zoo lang vastgehouden, totdat de som zou zijn betaald. Dodge engageerde voor zijn spruiten onmiddellijk een lijfwacht en gaf in het geheim orders voor de afreis naar New York. Daar de bedreigingen ook hem betroffen, vloog hij ook naar New York, waar de „Leviathan” voor den over tocht naar Engeland gereed lag. Onder schuilnaam werden de hutten gereserveerd en op het laatste oogenblik kwam de mil- iionnair met zijn kinderen aan boord, be geleid door de lijfwacht, die eerst werd te- t ruggezonden, toen de Engelsche politie vol- ledige bescherming had toegezegd. Ergens in Windsor verbergt de rijke man zich met zijn kinderen voor de bedreigingen der on derwereld Horace Dodge is reeds de vierde millionnair, die om bedreigingen van ontvoering en moord, Amerika verlaat. toewijzing had als ’t volgt plaats: Perceel I. De Burgerhuizingen met voor- en achtertuin, no. 7, in huur bijl den heer ,Tj. F. Schaafsma, aan den heer D. Zijlstra te Sneek, voor eene som van f4990. Perceel II. De Burgerhuizinge naast en ten Noordoosten van het eerste per ceel, in huur bijl mej. B. Gaasterland, aan den heer S. Feenstra te Sneek, voor eene som van f4415. Perceel III. De Burgerhuizinge ten noordoosten van het twee perceel', in eigen gebruik bij den heer K. Idema, aan ’den heer H. van.' der Zee te Sneek, voor eene som van f 2695. Eindexamen Chr. Kweekschool Sneek. Geslaagd de heeren P. Nauta, Hommerts; W. Oppenhuizen, Sneek; L. Renema, Schar- negoutum; Th. Runia, Oudeschoot. Afge wezen twee. SLOTEN, 12 Juni. Heden had hier een korfbalwedstrijd plaats tusschen THOR en ,WKV van Woudsend, welke een overwinning opleverde voor THOR met 20. Om 8 uur nam de wedstrijd een aanvang, er werd vinnig gespeeld, en het duurde niet lang of THOR maakte 1O. In tusschen is „The Jolly Band” gekomen, onder leiding van den kapelmeester van der Pol, die het programma opent met de Feest- marsch. De stand blijft bij de pauze 1O voor Sloten. Thans treedt de band weder op, met het bekende nummer „Sarie Marijs” ,gn speelt verder nog een tiental vroolijke majschen, die zeer in den smaak val len bij, het publiek. Daarna neemt de wedstrijd' weder een aanvang, tot om 10 uur de leider fluit en de wedstrijd ge wonnen is door THOR, die na de pauze 16 els half wollen karpet rand Vocaleum 8'X el pluche Tafelkleed Samen f29.ro Arrestant bij ontvluchting zwaar gewond. Vrijdag werd de beruchte smokkelaar Van der iC,., door de marechaussee te Nijmegen aangehouden in verband met een arrestatiebevel, daar hij nog zes maanden moest uitzitten', wegens verziet tegen de politie. Toen de marechaussee op weg was naar het station, poogde van der C. te ontvluchten. Na een achtervolging jn een garage, waarin de arrestant ge vlucht was, poogde de vluchteling een der marechaus see’s te „scheppien”. Laatstgenoemde trok hierop zijn revol ver en loste een schot op den smokke laar. Dit trof hem in den schouder. Achteraf bleek, dat ook zijn long was getroffen. Van der C-, die eerst naar de marechausseekazerne is overgebracht, werd later met een politie-auto naar het ziekenhuis vervoerd, waar een operatie noodig bleek. De toestand van Van der C., jdie zekere beruchtheid heeft wegens het bekende smokkeldrama bijl Ottersum, toen hij een commies had doodgereden, was ’s avonds nog hoogst zorgwekkend, den vreesde voor ’s paanis leven. Uit de verkeerde flesch gedronken. Vrijdagmiddag wilde de oesterkwee- ker J. P., te lerseke, uit een flesch .me dicijn innepien. Hij nam echter uit een verkeerde flesch, waarin nicotine was, met het gevolg, dat hij na een kort maar hevig lijden is overleden. De te hulp ge roepen geneesheer kon niet anders dan de dood donstateeren. Friiedl Dotza gaat trouwen. Naar gemeld wordt zal de operette- diva Friedl Dotza van het Fritz Hirsch Operette-Gezelschap einde volgende maand in' het huwelijk treden met den heer C. Baarn, componist en pianist te Enschede. Friedl Dotza zal alsdan geen vast engagement met eenig gezelschap meer aangaan en zich nog slechts bij uitzondering beschikbaar stellen voor het vervullen van gastrollen- fW,at de Britsqhe blokkade |Diuitsqhland geleerd heeft. D'. 'N. B. meldt uit Berlijn.: In een publicatie van den rijksleider der boe ren worden cijfers gegeven over de ge volgen, die tijdens den oorlog de En- i gelsche levensmiddelenblokkade heeft gehad. Aan de hand hiervan wordt uit- eengezet, hoe noodzakelijk het is. er voor te zorgen, dat het Duitsche volk zich met de producten van eigen bodem kan voeden. Reeds, in 1915 zijn in Duitschland als gevolg van de Engel- sche blokkade 88.000 mensphen aan ondervoeding gestorven. In 1916 waren het er reed^l22.000, in 1917 260.000 pn in 1918 zelfs 294.000. In de genoemde COUPONS VLOERBEDEKKING Men schrijft ons: Voor 25 jaar een zinnetje, dat heel onze stad in rep en roer bracht. De Belgen komen, dat beteekende een 1 Zaterdagavond met optocht en muziek, met vllaggen in onze toen pas eenigszins in op- komst zijnde winkelstraten; met fleurige gezichten en vreemdelingen in de verschil lende hotels. i En ’s anderen daags duizenden vreem- delingen in onze stad, extra-treinen en tram men en honderden fietsen; alle in één rich- ting: naar de ijsbaan, het toenmalige sport terrein. En Sneek, dat vóór dien tijd bijna van geen kaatsen wist, was gewonnen vodr het echte volksspel bij uitnemendheid. Het middel: de „Internationale” had het doel: de kaatssport te brengen onder het volk, bereikt. Dat is dikwijls misverstaan; in ietwat kleine naijver benijdde men onze stad dit succes en meende men er in te zien een streven naar bevordering van het vreemde lingenverkeer dan wel meer sportieve nei gingen. En de met zooveel moette en zorg opge kweekte dag viel mede als slachtoffer van den oorlog. Maar in België, dat ook als gevolg xan onjuiste inlichtingen, na den oorlog eenigs zins gereserveerd bleef tegenover den buur man, wien ’t immers zoo voor den wind was gegaan, had Sneek een goeden naam be houden. Wij herinneren het ons nog zeer goed op een tocht langs de Maas, in een klein plaatsje even stoppend om naar een paar parturen te zien, die ’t kaatsspel beoefen den; toen men bemerkte dat wij Hollanders waren en zelfs Friezen, werd onmiddellijk de naam Sneek genoemd als plaats der In ternationale. En er was dan ook maar één enkel woord noodig om, niet alleen.de beste van hunne - spelers maar ook het hoofdbestuur van hun organisatie te doen besluiten de invitatie te accepteeren. En ook hier in onze eigen omgeving vindt het streven: meer leven en beweging te wekken waar alles ten doode scheen ge doemd, in ruimen kring waardeering. Ook ons hoofdbestuur werkt in alles mee om deze eerste poging te doen slagen. De P. C. te Franeker steunt ons weer met haar materiaal en hare sympathie. En overal van particuliere zijde hoort men klanken, die een slagen van deze eerste dag kunnen doen verwachten. Allerwege dus teekenen, die de organisa tors met hoop vervullen. Maar nu Sneek zelf? Is het te veel gevraagd van den winkelier, die sympathiseert met dezen dag, Zaterdag middag even naar z’n zolder te klimmen en z’n vlag uit te steken? Is het geen plicht van eiken, niet door overwegingen van godsdienstigen aard ver hinderden burger, dien volgenden dag acte de presence te geven op ons mooie Sport park, de trots van onze stad? De tijden, wij weten het, zijn moeilijk; de burgerij klaagt over te weinig beweging op markt- en andere dagen; er komt geen pu bliek en geen geld in de stad. Hier is een dubbele poging: én een mooie zomersport weer nieuw leven ingieten én een vroeger zoo beroemde dag weer trach ten in eere te herstellen, tot meerdere be kendmaking onzer stad, ten voordeele van verschillende onzer nijvere burgers. Wij weten dat al wat sympathiseert met dit dubbele doel, zich a.s. Zondag in één richting zal begeven: naar het Sportpark. De Belgen komen; ’t wordt feest in Sneek; de vlaggen uit! Mr. K. H. Mulder, waarnemend notaris te Smeek veilde Vrydagavomd finaal in het café Knorr alhier, een blok van drie woningen aan den Leeuwarder straatweg, genummerd 7, en 11. De Abonnement i per |w 2J0 b. p. poel I IMk Advertcatten t 9 cL p. regel, tng. ronden mcdedeeRngen booger, AbonneJ^nt betangrQie korting Advatadlln worden-levenvgruf/^gr ntMiat h» de SNEBKER COURANT J Tefetona Ma. 1*0 «NFFK N NIEUWE SHEERER GOUIUÏÏT EEN RAND LINOLEUM KOST U NOG GEEN TIEN GULDEN Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering en verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar A f0.65 per flacon. BUITENGEWONE NA-SEIZOEN AANBIEDING I Coupons DE BELGEN KOMEN! ,i I I CF

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1