annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) Uit onze Raadzaal. 1 PUROL I I Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Zaterdag 28 Juni 1934 Dit No. bestaat alt 3 bladen. Zonnebrand I' 1 H I I I Ij Io. 78 SOe Jaargang B 1 I II I NIEUWSTIJDINGEN. BESLUIT: voormelde beroepen ongegrond te verklaren. Aldus enz. Aldus enz. Burgemeester en Wethouders van Sneek, SNEEK, 13 Juni 1934. Aan de Gemeenteraad. de de P. J. DE HOOP, Burgemeester. L. RASTERHOFF, loco-Secretaris. No. 208. Aanbeveling van Curatoren van het gym nasium voor de benoeming van leeraren aan het Gymnasium voor de cursus 1934/1935. Burgemeester en Wethouders van Sneek, P. J. DE'HOOP, Burgemeester. L. RASTERHOFF, loco-Secretaris. SNEEK, 18 Juni 1934. Aan de Gemeenteraad. Het College van Curatoren bij het gymnasium te Sneek heeft de eer onder overlegging van het desbetreffend advies van den Heer Inspecteur der Gymnasia de leeraren Dr. T. van der Zee (geschiedenis en aardrijkskunde) en A. Luinstra (staathuishoudkunde) voor de cursus 1934/ 1935 opnieuw voor een tijdelijke benoeming alszoodanig bij Uw raad voor te dragen. Het College van Curatoren voomoemd, Dr. H. KLEIN, Voorzitter. T. K. DORAMA, Secretaris. No. 1.778.521(3). Advies van Burgemeester en Wethouders op de adressen van A. Bartsma en H. Zwaag- man, houdende beroep tegen het besluit van Burgemeester en Wethouders, waarbij zij zijn aangeschreven tot verbetering van hunne in de Potbuurt gelegen woningen. kende tot aan de nok van het dak, terwijl in de woning no. 5, een gelijksoortig schotwerk tot ongeveer 2.50 M. hoogte boven de zoldervloer is opgetrokken en tusschen de wanden en het dakvlak een plafond is aangebracht. Dit neemt echter niet weg, dat ook hier, met het oog op het brandgevaar, het aanbrengen van afscheidingen van onbrandbaar materiaal, noodzakelijk is. Alles bijeen genomen zijn wij van oordeel, dat het laten voortbestaan van de bestaande toestand, ook wat betreft de woningen Potbuurt nos. 3 en 5, met het oog op de veiligheid van de bewoners in geval van brand, niet langer verantwoord is. In het bijzonder geldt dit met het oog op het gebruik van de zolder als slaapplaats. Voor het scheppen van een goed geheel is het overigens noodig, dat ten aanzien van alle woningen de op het onderwerpelijk punt noodig geachte verbeteringen, in onderlinge samenwerking worden aangebracht. Het plan van verbetering zou voor een belangrijk deel zijn beteekenis verliezen, indien voor enkele panden, met afscheidingen van brandbaar materiaal, genoegen zou worden genomen. Het bezwaar der kosten, welke kosten door den Directeur der gemeentewerken worden geraamd op f 28.A f 31. per woning, schijnt ons niet onoverkomelijk. Wij achten in elk geval dit bezwaar niet zoo groot dat het het ongedaan maken der aanschrijving zou wettigen. Onder overlegging van het rapport van den Directeur der gemeentewerken, d.d. 11 Juni 1934, no. B 228, geven wij U mitsdien in overweging, de ingestelde beroepen ongegrond te verklaren en daartoe te nemen het navolgend besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen de adressen van A. Bartsma en H. Zwaagman, d.d. 14 Mei 1934 en 1 Mei 1934, houdende beroep tegen het besluit van Burgemeester en Wethouders van 17 April 1934, no. 11, waarbij zij zijn aangeschreven tot verbete ring van hunne in de Potbuurt gelegen woningen, onder scheidenlijk genummerd 3 en 5; Gezien het advies van Burgemeester en Wethouders van 13 Juni 1934, no. 1.778.521(3); No. 1.778.532.1(7). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot overneming door de gemeente van alle bezittingen van de woningbouwvereeniging „Wij eischen een goed tehuis”, verkregen met de aan haar uit de gemeentekas verleende voorschotten ingevolge de Woningwet, met de daarop rustende lasten en verplichtingen en van alle schulden, voor zoover die ten behoeve van de bezittingen zijn gemaakt. echter, zooals thans het geval is, dat de exploitatie-opzet niet meer aansluit aan de gewijzigde tijdsomstandigheden, dan zal tengevolge van het leegstaan van woningen of van het verhuren der woningen tegen lagere dan de indertijd vastgestelde minimum-huren, de jaarlijksche bijdrage niet voldoende zijn om de exploitatie sluitend te maken. Daar de vereenigingen óf stichtingen als regel niet over eigen middelen van eenige beteekenis beschikken, zal de betaling der annuïteiten aan de gemeente moeilijkheden kunnen opleveren. Indien de gemeente dan niet bijspringt, zal op den duur een faillissement der vereeniging niet kunnen worden vermeden. Dat de gemeente daarbij finan- cieele schade zou lijden behoeft geen nader betoog, Uit deze uiteenzetting blijkt, dat het risico van de exploitatie der vereenigingswoningen geheel bij de gemeente ligt. Verder volgt daaruit dat het particulier initiatief ten aan zien van de exploitatie van woningwetwoningen in werke lijkheid niet die beteekenis heeft, welke men somwijlen geneigd is er aan toe te kennen. De vereenigingen en stichtingen werken uitsluitend met gelden en bijdragen uit de overheidskassen, terwijl het risico zoo goed als geheel door de overheid wordt gedra gen, die daarentegen geen of zeer weinig invloed op de gang van zaken kan uitoefenen. Bij ons besluit van 17 April 1934, no. 11, welk besluit wij hierbij overleggen, hebben wij de eigenaren van de in de Potbuurt gelegen woningen aangeschreven, aan hunne perceelen enkele noodzakelijk geachte verbeteringen aan te brengen. Voor de aan appellanten toebehoorende woningen Pot buurt nos. 3 en 5, bestaan deze verbeteringen in het doen vervangen van de bestaande afscheidingen op de zolder, tusschen die beide woningen onderling en tusschen die woningen en de aangrenzende perceelen, door wanden van onbrandbaar materiaal. Voor het meerendeel der in de Potbuurt gelegen wonin gen, welke tezamen één blok vogpien, bestaan de afschei dingen op zolder enkel uit eenig schotwerk van meestal onvoldoende hoogte, welke ter meerdere dichtheid hier en daar is bespannen of beplakt met zeildoek, papier, mat ten of iets dergelijks. Mocht in één der woningen brand ontstaan, dan is de kans groot, dat het vuur niet zal zijn te stuiten en zich snel tot het geheele complex zal uitbreiden. Tegen die onvoldoende afscheidingen, die een goede en rustige bewoning in de weg staan, rijzen in de gevallen dat de zolder als slaapplaats wordt gebruikt, bovendien bezwaren van zedelijke aard. In de woningen Potbuurt nos. 2, 3 en 5 is de toestand, in vergelijking met de perceelen die wij hiervoor meer in het bijzonder op het oog hebben, nog behoorlijk te noemen. In de woningen nos. 2 en 3 zijn de afscheidingen ge maakt van behoorlijk schotwerk beplakt met behang, rei- No. 1.851.33.02(1). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Reglement voor het Gymnasium. Daar breede lagen der bevolking, als gevolg van de huidige crisis-omstandigheden niet meer in staat zijn voor woninghuur een bedrag te besteden als eenige jaren terug, staat de woningbouwvereeniging „W.e.e.g.t.h.” voor de keus óf een aantal woningen te laten leegstaan óf haar te verhuren tegen lagere prijzen dan de in 1922 vastge stelde minimum-huren (gemiddeld f4.80 per week en per woning). In beide gevallen zal de exploitatiereke ning, wijl de daarop drukkende lasten niet zijn gedaald, een tekort aanwijzen, dat niet door de toegezegde bijdrage uit de gemeentekas zal kunnen worden gedekt. De ver eeniging is niet bij machte dit ongedekte tekort uit eigen middelen aan te zuiveren. Zij heeft zich daarom tot de gemeente gewend met het verzoek te dezen aanzien een voorziening te treffen. Wij hebben ons op het standpunt gesteld dat een verhooging van de bijdrage uit de gemeen tekas niet in overeenstemming is met de voorwaarden, waaronder aan de gemeente voorschotten uit ’s rijks kas zijn verleend. Afgezien daarvan schijnt ons een oplossing, die grootere financieele offers van de gemeente zou vra gen dan thans van haar worden gevergd, niet aanbevelens- waardig. In een met het bestuur der vereeniging gehouden bespreking hebben wij de vraag gesteld of in de gegeven omstandigheden de exploitatie door de vereeniging nog wel zin heeft en of de oplossing van de ontstane moeilijk heden niet moet worden gezocht in het overnemen van de bezittingen en schulden der vereeniging door de ge meente. Het recht tot overneming ontleent de gemeente aan de onder 12 gestelde voorwaarde in de op het ver- leenen der voorschotten betrekking hebbende overeen komst, gesloten op 7 Augustus 1923 tusschen de gemeente en de vereeniging en welke luidt als volgt: „de gemeente zal het recht hebben zoolang het voor schot niet geheel is afgelost, met goedkeuring van Gede puteerde Staten, of bij weigering met goedkeuring der Koningin, alle bezittingen met het voorschot verkregen, met de daarop rustende lasten en verplichtingen en alle schulden der vereeniging voor zoover die ten behoeve van die bezittingen zijn gemaakt, gezamenlijk over te nemen, tegen betaling van een bedrag, door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, of bij weigering door de Koningin vast te stellen, met dien verstande, dat boven het voor de verwerving of instandhouding van die bezittingen aan gewende deel van het eigen vermogen van de Vereeniging een som van f 150.wordt uitgekeerd voor noodzakelijke met den eigendomsovergang verband houdende kosten.” B. en W. bieden den raad de volgende voorstellen aan: SNEEK, 13 Juni 1934. Aan de Gemeenteraad. Ingevolge Koninklijk Besluit van 28 Februari 1934, Stbl. no. 85, zal in het vervolg en wel voor het eerst in 1934 bij de eindexamens der gymnasia de waardeering van de kennis der candidaten plaats hebben met behulp van de cijferschaal 110, in plaats van met een der cijfers 15, zooals tot dusver gebruikelijk was. Ingevolge art. 18 van (het Reglement van het gymnasium, wordt ter aan duiding van de vorderingen der leerlingen van het gym nasium alhier reeds gebruik gemaakt van de cijfers 110. Tusschen de voor de eindexamens voorgeschreven cijfer schaal en die, welke thans voor het gymnasium geldt, bestaat echter dit verschil, dat in eerstgenoemde schaal het cijfer 5 de beteekenis heeft van „bijna voldoende”, in de laatstgenoemde van „even voldoende”. Curatoren van het Gymnasium geven thans in een hierbij overgelegd schrijven in overweging, op gronden, in een tevens hierbij gevoegd schrijven van den rector uiteen gezet, om vorenbedoeld verschil weg te nemen door het reglement voor het gymnasium te wijzigen in die zin, dat in artikel 18 in plaats van „5 even voldoende” wordt gelezen: „5 bijna voldoende”. Wij kunnen ons met de voorgestelde wijziging van het reglement op de aangevoerde gronden vereenigen en stellen U voor te nemen het volgende besluit: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders d.d. 13 Juni 1934, no. 1.851.33.02(1); BESLUIT: I. het Reglement voor het Gymnasium te wijzigen in dier voege, dat in artikel 18 in plaats van „5 even vol doende” wordt gelezen „5 bijna voldoende”; II. te bepalen, dat deze wijziging in werking zal treden op 1 September 1934. SNEEK, 6 Juni 1934. Aan de Gemeenteraad. Bij beschikking van de Ministers van Arbeid en van Financiën van 24 Juli 1922, no. 5109 M/B 91 werden aan deze gemeente tegen een rente van 5 voorschotten uit ’s rijks kas verleend ingevolge de Woningwet, teneinde de gemeente in staat te stellen voorschotten van gelijke bedragen te verleenen aan de woningbouwvereeniging „Wij eischen een goed tehuis” ten behoeve van de bouw van 30 arbeiderswoningen. Het bouwvoorschot bedroeg f 107937.en het grond- voorschot f 42678.29. Voor rente en aflossing dezer voor schotten moet een annuïteit worden voldaan, wat betreft het bouwvoorschot gedurende 50 jaren van f5912.66 en wat betreft het grondvoorschot gedurende 75 jaren van f2190.27. Ingevolge ministerieele beschikking van 14 April 1924, werd het bouwvoorschot aangevuld met f726. tegen een rente van 6 De van dit bedrag verschuldigde 49-jarige annuïteit bedraagt f46.22. Bij raadsbesluit van 14 Juli 1921, no. 18, zijn onder gelijke voorwaarden voor schotten tot dezelfde bedragen uit de gemeentekas toege kend aan de woningbouwvereeniging „W.e.e.g.t.h.”. Even- genoemde ministerieele beschikking van 1922 kende aan de gemeente bovendien een jaarlijksche bijdrage toe in de betaling der annuïteit van het bouwvoorschot van ten hoogste f 1868.68, onder voorwaarde dat de gemeente aan de vereeniging een bijdrage verleent van vierderde maal het bedrag der door de gemeente te ontvangen rijks- bijdrage. Tot goed begrip van de beteekenis van het voorstel, dat wij U bij deze doen, zullen wij in het kort uiteenzetten de verhouding welke bestaat tusschen de drie bij deze aangelegenheid betrokken partijen: het rijk, de gemeente en de bouwvereeniging. De gemeente verleende ten be hoeve van de bouw der woningen voorschotten uit de gemeentekas aan de vereeniging W.e.e.g.t.h. en ontving op haar beurt ten behoeve van deze verstrekking voor schotten van het rijk. Er ontstond daardoor een leenings- overeenkomst tusschen het rijk en de gemeente en tusschen de gemeente en de bouwvereeniging. Een band tusschen de vereeniging en het rijk werd niet geschapen. De ge meente trad niet op als tusschenpersoon tusschen het rijk en de vereeniging, doch als zelfstandig orgaan. Hieruit vloeit voort, dat de gemeente verantwoordelijk is voor een tijdige voldoening der annuïteit tegenover het rijk en zich niet op een eventueele nalatigheid van de zijde van vereeniging kan beroepen. Het rijk beschikt over voldoende waarborgen om geregelde betaling der annuïteiten door de gemeente te verzekeren. Risico loopt het derhalve niet. Anders staat het met de gemeente. Zoolang de vereeniging haar woningen kan verhuren overeenkomstig de indertijd gemaakte exploi tatie-opzet, zal de jaarlijks te ontvangen bijdrage vol doende zijn om een exploitatietekort te dekken en zal de be taling der annuïteiten geen moeilijkheden opleveren. Blijkt Paardensportvereen. Sneek te Sneek. Deze vereeniging gaat thans haar tweede groote verloting houden teneinde de paar densport in Sneek en O. in stand te kunnen houden. De hoofdprijzen zij thans een span luxe tuigpaarden, een groote B.M. zeilboot, een ameublement enz. enz. De prijs der loten is gesteld op 50 cent per lot, welke vanaf 23 Juni verkrijgbaar zijn bij de bekende sigarenwinkels-en col porteurs. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 17 Het rapport over Juni van het bact. Inst. van Dr. H. J. v. ’t Hoff en L. Weeda te Rot terdam, dat het water onzer inrichting ge regeld controleert, luidt: Het water voldoet aan de eisch van goed zwemwater. Ver. Oranje, Onder voorzitterschap van den heer Hof stee hield de ver. „Oranje” gisteravond haar jaarvergadering in hotel Poelman. De voor zitter herdacht in zijn openingswoord het overlijden van H. AL de Koningin-Moeder, God trooste Hare Majesteit de Koningin en Prinses Juliana, die zoo innig met de over leden vorstin verbonden waren. Het geheele volk treurt met haar en spr. is er zeker van dat de nagedachtenis van deze hoogstaande godvruchtige vrouw in hooge eere zal blij ven. De secretaris, de heer Middendorp, las daarna de notulen, welke onveranderd wer den vastgesteld. De secretaris bracht daarna het jaarver slag uit, dat het werk der ver. in 1933 nog eens memoreerde. Bij den aanvang van het jaar waren er 477 leden; er bedankten 33, er werden 42 ingeschreven, zoodat er nu 486 leden zijn, doch dat is veel te weinig voor een plaats als Sneek, het kon minstens ver dubbeld worden. Met een hartelijk applaus werd het keurig verslag ontvangen. Uit de vergadering werd nog de opmer king gemaakt, dat het te betreuren is dat het bestuur, dat de ver. Oranje bij het défilé in het Stadion vertegenwoordigde, de leden niets van dit voornemen meedeelde, omdat deze zich dan zouden hebben kunnen aan sluiten. De voorz. deelde mede dat met deze wenk in het vervolg rekening zal worden gehouden, terwijl de heer Brinkman nog be toogde, dat de uitnoodiging te laat kwam om de leden daaromtrent nog in te lichten. De penningmeester de heer Asselman bracht het financieel verslag uit. De totale ontvangsten hebben bedragen f618.21, de uitgaven f711.76, tekort dus f 93.55, dat afgaat van het batig saldo v. j., zoodat een saldo bij kas en bank blijft van f263.21. Namens de contrölecommissie verklaarde de heer Posthuma, mede voor den heer Abeln, alles te hebben nagezien en keurig in orde te hebben bevonden, zoodat de penningmeester gedéchargeerd kon worden onder dankbetuiging voor zijn beheer. Wegens bedanken van den heer P. Hen- stra, wien de voorz. dank bracht voor wat hij in z’n functie deed, werd tot bestuurslid gekozen de heer J. Stoffer, die de benoe ming aannam. Herkozen werd tot bestuurslid bij accla matie de heer R. Asselman. Wat de plannen voor 1934 betreft, deelde de voorz. mede dat het bestuur heeft ge meend in verband met het overlijden van H. M. de Koningin-Moeder en de jgensch door H. M. de Koningin geuit, dat ter gele genheid van haar verjaardag zoo weinig mogelijk aan feestviering zou worden ge- GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 Va en 12Va uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 1922 Juni: Alpacca beursje Zaklantaarn Rijwielen Pakriem. Aanwezig en te bevragen bijl de navolgende ingezetenen, onderstaade voorwerpen, als gevonden aangegeven op 1922 Juni: Hak van damesschoen, J. Faber, Tulpstraat 6; Postduif, M. Zijl- stra, le Steenklipstraat 16; Moersleutel, M. Bangma, IJlsterkade 9; Beurs, H. de Vries, IJsbrechtum; Sleutel, D. Hor jus, Bolswarderweg 4Zilveren lepeltje, J. Teensma, le Woudstraat 48; Boot, K. Boersma, schip LooxmagnachtZak- kam, S. Groenendaal, v. d. Heybuurt 13; Beursje, D. Bosma, Kloosterdwars- straat 59. Van de zijde der gemeente bestaat tegen overneming geen bezwaar. Het risico, dat de gemeente toch uiteindelijk draagt, wordt er niet door vergroot, terwijl aan de over neming enkele voordeelen zijn verbonden, welke wij in het kort zullen aanstippen. 1. de huurders kunnen profiteeren van een grootere woningdifferentiatie, welke bij de gemeente bestaat; 2. het is mogelijk een huurregeling te treffen, waarbij niet de indertijd bestede bouwkosten in hoofdzaak een rol spelen, maar waarbij gelet kan worden op het gerief dat de woningen bieden in vergelijking met andere gemeente- x woningen. Deze oplossing zal kunnen worden bereikt door de batige saldi, welke enkele door de gemeente geëxploi teerde blokken opleveren, mede ten goede te doen komen aan de Weegth-woningen. 3. de gemeente, die haar eigen timmerman, haar eigen schilder, haar eigen opzicht en haar eigen administratie heeft, kan goedkooper exploiteeren dan een vereeniging of stichting. 4. het onderhoudsfonds der vereeniging zal zelden vol doende zijn om daaruit onderhoudswerken van eenige be teekenis te bekostigen. In het onderhoudsfonds van het woningbedrijf daarentegen zijn belangrijke bedragen be schikbaar, welke kunnen worden aangewend daar waar dit het meest noodig is. 5. de gemeente, die per slot van rekening eigenlijk het risico draagt, krijgt een daaraan evenredige invloed op de gang van zaken. De woningbouwvereeniging W.e.e.g.t.h. heeft zich be reid verklaard aan de overneming haar medewerking te verleenen. De op de woningen rustende schuld bedraagt thans: grondvoorschotf41877.50 en bouwvoorschotten f 100625.32 en - 695.43. Opgemerkt zij, dat de regeering voornemens is het rentepercentage der voorschotten met ingang van het exploitatiejaar 1934/35 terug te brengen tot 4 Door de daling der lasten, welke hiervan het gevolg zal zijn, zal de mogelijkheid voor het verkrijgen van een sluitende exploitatie bij verlaagde huren der woningen belangrijk toenemen. Wat betreft de voorwaarden, waaronder de overneming zal geschieden zij onder verwijzing naar het hierna opgenomen ontwerp-raadsbesluit het volgende mede gedeeld. Na de overdracht zal de schuld van de vereeniging aan de gemeente vervallen. Bovendien neemt de gemeente ■I - Hl S1 11 9 NIEUWE SNEEKER COURANT Stukloopen van Huid en Voeten en Doorzitten bij Wielrijden verzacht en geneest Doos 30-60. Tube 80 ct. Bij Apotb. en Drogisten lil A I ?1 K ‘J

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1