Eerste Blad Wave KIEZmK Go. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. feuilleton Tiny Carteret Woensdag 27 Juni 1934 «o. 77 50e Jaargang OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle AdvertentlSn worden In beide bladen opgenomen. SAPPER zei wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneek’er Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en Dinsdags te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. door Loënga c. a., over het huurjaar 1932/1933. (Bijlage 52; dossierno. X 07.351.32 T (3)). Het voorstel van B. en W. vindt men In een vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt VI. Rapport van de Commissie voor rekeningen en begrootingen betreffende onderzoek van de rekening der brandweer over 1933. (Bijlage 53; dossierno, VII 07.352. 18). Het rapport vindt men in een vorig nr. De heer Blok vindt dat de zinsnede: „Als de raad het kan goedvinden deze vragen door B. en W. ter overweging aan het college voor te leggen, zij tot goedkeuring adviseert”, mee brengt, dat als de raad dit niet goed vindt, de rekening niet wordt goedgekeurd. De heer Zuiderbaan: De bedoeling is, dat de commissie adviseert tot goedkeuring, doch aan de raad vraagt of deze het goed vindt, deze vragen aan het college voor te leggen. De heer S ij t e m a heeft met opzet de redactie zoo gekozen, want hij zou inderdaad de goedkeuring willen doen afhangen van de aanneming dezer vragen aan het college van brand meesters. Het is de commissie al vaak opgevallen, dat telken jare reparaties en leveranties aan dezelfde personen worden opgedragen en wel aan leden van het college zelf. Misschien zijn er geen andere leveranciers, doch dat feit juist heeft de commissie aanleiding gegeven deze vragen zoo voorzichtig mogelijk te stellen. Er zijn colleges, waaraan men, als men lid is, niet mag leveren. Spr. wil zoo’n verbod niet voor het betrok ken college uitlokken, maar zoo iets kan toch leiden tot ver keerde conclusies. De Voorz.: Als de raad dit voorstel aanneemt zooals het er ligt, zal het D. B. een onderzoek instellen. De heer Blok heeft er absoluut geen bezwaar tegen dat deze vragen het college worden gesteld. Z. h. s. wordt het voorstel der commissie nu aangenomen. Punt Vil. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorloopige vaststelling van de rekeningen van het gas-, waterleiding- en electriciteitsbedrijf over 1933. (Bijlage 54; dossierno. II 07.352.17), Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt VIII. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van de gemeente-begraoting voor 1933. (Bij lage 55; dossierno. X 07.352.11(19)). Z. h. s. conform besloten. Punt IX. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot af- en overschrijving op uitgaafposten der gemeente-be- grooting voor 1933, waartoe bij de begrooting zelve mach tiging is verleend. (Bijlage 56; dossierno. X 07.351.11 (19)). De heer Blok meent dat in deze wijziging een en ander is verwerkt, dat eigenlijk op de begrooting had kunnen en moeten staan; door zoo te handelen wordt het maken der begrooting onvast en de contróle wordt voor de raad zeer moeilijk. Tal van uitgaafposten bleken niet toereikend, zooals bv. voor Cen traal Kasbeheer, waarvoor f450 aan machines enz. is gekocht, terwijl de post slechts met f96 versterkt behoefde, dus er zat aardig ruimte in. Men wist toch wel, ofschooff het destijds werd voorgesteld of dit Centraal Kasbeheer een voordeeltje zou op leveren, dat deze uitgaven moesten gedaan. Bij post 213 is HINDERWET, BURGEMEESTER en WETHOU DERS van SNEEK maken bekend, flat floor hen vergunning is verleend aan de N.V. BATAAF SC HE IMPORT (MI?, gevesti'gd te 's Gravenhage en haar rechtverkrijgenden tot uitbrei ding van de benzinepompins'tallatie met ondergrondsch benzinereservoir van 4000 liter inhoud op en in het perceel aan de Bolswarderweg, sectie A, no. 3328, door vervanging van de bestaan de handpomp door een, door een elec tromotor van Va P.K. in werking te brengen, pomp en door bijplaatsing van een ondergrondsch reservoir van 6000 iter Jnhoud. SNEEK, 26 Juni 1934. oogen. „Mr. Carteret, het was misschien niet kwaad indien wijl elkaar volkomen begrepen. Ik verkeer niet in den waan, dat u naar Dalzburg gekomen is om de fraaie omstreken te bekijken. En daar om 2 ou het miijl verheugen als u eein boodschap van mij aan dien uitmunten den .Standish wou overbrengen. Zoolang u zich tot het bewonderen van onze om geving bepaalt, zullen we het ons. tot een eer rekenen u tot gast .te hebben. Maar, begint ge u met andere 'dingen te bemoeien welnu, dan, Mr. Car teret, ben ik overtuigd, dat er een kleine onregelmatigheid in uw beider paspoort ontdekt zal worden. Heb ik me duide lijk uitgedrukt?" „Ik kan niet over dat van Standish oordeelen, maar mijin paspoort is volko men in orde,-’ antwoordde Tiny. „Mr. Carteret! Inderdaad! Het spijt me, dat u zoo slecht van begrip is. Ha, hier zijln wij er. Welnu vergeet mijin boodschap niet. Adieu!'’ De auto reed weg, en Tiny ging het hotel binnen, waar hyl Sitandish in de hal op hem vond wachten. „Ga mee naar de bar, Ronald," zei hliji. „Ik voel behoefte aan een dronk.’’ „Heb je haar gesproken?" vroeg kjie ander onder het loopcn door de hal. „Ja. En lalleen. Zljjl zweert, dat zy hem nooit een regel geschreven heeft zelfs niet een, die later door haar verscheurd werd. Tcnz'jjl zjj dat heele- maal vergeten heeft, is de vloeimap- theorie dus naar de maan. En boven dien, sichjjint zjj in totale onwetendheid te verkeeren, dat er iets in de lucht broeit." 1. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den geineente-ontvanger op 8 Mei 1934. (X 07.352. 651). Dit pioces-verbaal wordt voor kennisgeving aangenomen. j. 1. Adres van het bestuur der Ncderlandsche Cen trale Reddingsbrigade te Rotterdam houdende verzoek een verordening in het leven te roepen, waarbij aan verhuur ders vt.n roei- en zeilbooten en cano’s, zoomede aan roei-, zeil- en canovereeniglngen, de verplichting wordt opge legd, dat zij geen vaartuigen mogen verhuren aan minder jarigen, noch minderjarigen als leden mogen aannemen, die niet in het bezit zijn van een zwemdiploma. 2. Adres van het bestuur van de Koninklijke verbonden Nederl. Watersport Vereenigingen, van de A.N.W.B. toe ristenbond voor Nederland, afd. Watertoerisme en de Ned, Kanobond, houdende verzoek geen gevolg te geven aan het onder 1 bedoelde verzoek. (1.781). Deze adressen worden op voorstel van B. en W. voor ken nisgeving aangenomen. k. Adres van Ds. A Keuzenkamp te Lemmer, houdende mededceling dat zijn schoolgeldaanslag voor het Gym nasium te Sneek over 1932/33, zoowel als over 1933/34, is gebaseerd op zijn aanslag In de R.I.B. over 1932/33, met verzoek de schoolgeldaanslag 1933/34 te berekenen naar de aanslag in de R.I.B. over 1933/34. (1.851.33.02.2). B. en W. stellen voor afwijzend op het adres te beschikken en adressant mede te deelen, dat de aanslag is opgelegd over eenkomstig de geldende verordening op de heffing en invorde ring van schoolgelden voor het onderwijs aan het Gymnasium in de gemeente Sneek. Z. h. s. aldus besloten. l. Adres van S. J. Wiersma e. a., houdende verzoek om ptaaft&ïg van een lantaarn aan de Zuidzijde van de Pot- buurt. (1.811.111.5). Dit adres wordt gesteld in handen van B. en W. ter afdoening. tn. Adres van de Broederschap van ontvangers van gemeenten in Nederland, houdende verzoek te bevorderen, dat bij vaststelling, resp. goedkeuring van verordeningen betreffende het rekenplichtig beheer der gemeentebedrijven en diensten voorschriften in het leven worden geroepen met betrekking tot de centralisatie van het geldelijk en boekhoudkundig gedeelte van dat beheer. (X 07.352.625). Dit adres wordt voor kennisgeving aangenomen. Punt III. Aanbeveling van Curatoren van het Gymnasium voor de benoeming van leeraren aan het Gymnasium voor de cursus 1934/1935. (Bijlage 59; dossierno. 208). De aanbeveling vindt men in ons vorig nr. De h.h. Dr. T. v. d. Zee en A. Luinstra worden beide met 15 st. benoemd. Punt IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot wijziging van het Reglement voor het Gymnasium. (Bijlage 60; dossierno. 1.851.33.02). Het voorstel van B. en W. vindt men in het vorig nr. Z. h. s. conform besloten. Punt V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vermindering van de door T. C. Baarda verschuldigde huur, verschenen 1 Mei 1933, van het Oud Tolhuis onder GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martinlplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 Vs en 12 !6 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 2326 Juni: Beurs Rjjwielen. Aanwezig en te bevragen bij’ de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 2328 Juni: Actetasch, Volkers, Singel 2;'Postduif, A. Brandsma, Joh. Wi. Frisostraat 8; Beurs met inh.., H. Ringnalda,, Oosteidjjk 20; Muts, IJnte- ma, Ernst Casimirstraat 21Vlag, J. GréydanuSj le Zomerrakbuurt 30Paar handschoenen, B. Engefema, Stationsstr. 50; Vulpotlood, Haga, Galigastraat; Dameshandschoen, Albino, Oosterdijk. BIOSCOOPNIEUWS. De bioscoop „Bjji de Wlaag” heeft Dolty Haas en Albert Lieven in „Een dolle nacht", zijnde een geheim zinnige geschiedenis, welke zich afspeelt in de Spessart, waar dit tweetal1 ama teur detectives wordt om vermeende diefstallen te onthullen. De ontknoo- ping is verrassend en het geheels ge beuren vol spanning en humor. Het tweede hoofdnummer is „Gehei me Zending", met Joan Bennett en Charles Farrell in een drama uit het verre westen, dat menschenlevens kost, maar ook twee gelieven tot elkaar brengt. 28. „Ik zal Idoen wat ik kan," zei hijl fee der, en gedurende een ondeelbaar oogenblik beefde haar mond. „Een half uur is niet veel, gedurende een menschenleven, Tiny,’’ lispelde zijl. Hijl Ëet haar achter, bij het venster staande ©en slanke, meisjesachtige gestalte in het wit en ging den auto opzoeken. Hjji vond 'dien op hem wach ten; Bierendosi zat er al in 'en lias een paar papieren1 door. „Het wasi vriéndelijk van u om te wachten, signor,” zei' hijl bij het instap pen. „Volstrekt niet, Mri Carteret. En ik hoop, dat uw onderhoud met Hare Ma jesteit van aangenamen aard geweest is." „O, zeer, dank u." „Met twee zulke oude kennissen kon flat niet anders," mompelde idle ander. „Wat ik zeggen wou, het noemen van VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op MAANDAG 25 JUNI 1934, ’s avonds 7% uur. Voorzitter de heer P. J. de Hoop, burgemeester. Secretaris de heer L. Rasterhoff, loco-secretaris. Aanwezig alle (15) leden. Aan de orde ia: Punt I. Notulen van de vergadering van 30 April 1934. Hebben ter visie gelegen en worden onveranderd vastgesteld. Punt II. Ingekomen stukken: Schrijven van het lid van de raad P. van der Veen, waarin hij verzoekt na behandeling der agenda de volgende vragen tot B. en W. te mogen richten: 1. Behoort ook Sneek tot die gemeenten welke volgens de Min. van Soc, Zaken, de steun aan werkloozen moeten verlagen? 2. Zoo ja, zijn Burgemeester en Wethouders ihet dan niet eens met ondergeteekende, dat dit een groote onbillijkheid is, daar pas in Januari 1934 dleze steun aanmerkelijk is verlaagd, terwijl deze toch nimmer aan de hooge kant is geweest in deze gemeente; eerder het tegendeel. 3. Hebben B. en W. zich reeds in verbinding gesteld met den Minister met het doel een verslechtering te voorkomen? Zoo niet, is het dan niet zeer gewenscht, dat zulks alsnog plaats vindt, desnoods aanvrage van een conferentie. Verwacht mag toch worden, -dat de Min. van Soc. Zaken ernstig met de bezwaren van het gemeentebestuur rekening zal houden. Het verzoek om deze vragen te mogen stellen wordt door de raad z. h. s. ingewilligd. a. Verslag van de Vereeniging „Openbare leeszaal en bibliotheek” over 1933. (1.852.11). Dit verslag wordt voor kennisgeving aangenomen. b. Verslag van de Vereeniging tot ziekenverpleging over 1933. (1.842.14). Alsvoren. c. Verslag der Vereeniging tot bestrijding der tuber culose over 1933. (1.842.1). Alsvoren. d. Verslag van de Vereeniging Friesch Volkssanatorium te Leeuwarden over 1933. (1.842.13). Alsvoren. e. Verslag van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf over 1933. (1.824.112). Alsvoren. f. Verslag van de Vereeniging van Ncderlandsche ge meenten over 1933. (X 07.571.1). Alsvoren. g. Verslag van de afdeeling Friesland van de Veree niging van Ncderlandsche gemeenten over 1933. (X 07. 571.1). Alsvoren. h. Verslag van hetgeen met betrekking tot verbetering der volkshuisvesting in de gemeente Sneek over 1933 is verricht. (1.778.5). Alsvoren. Standish keek hem met verblufte oogen aam. „Dat maakt het ontzettend veel moeilijker, niet waar? En heb jij haar toen ingélicht „Dat achtte ik beter van niet," zei Tiny. „En idan is ©r nog iets," ging hijl voort. „Onze vriend Berendosi was zoo vriéndelijk mij te zeggen, dat als het in zijn hoofd opkwam, hij de eene of an dere onregelmatigheid in onze paspoor ten zou ontdekken', vermoedelijk met het denkbeeld ons over de grenzen te la ten zetten/’ „Die mogelijkheid," antwoordde Stan- dish met een kort lachje, „heeft ons altijd boven het hoofd gehangen met den bestaanslooze. En, bovendien, Tiny, ik zie niet in, wat voor goeds wijl hier kunnen uitvoeren. Ik heb half lust om naar Engeland terug te keeren en het aan het Felton Blake-einde te probee- ren. Ik herinner me niet, ooit zóó te gen ©en blinden muur geloopen te zijn. En het spreekt van zelf, dat w'jjl moe ten zien Dienver het land uit te krijgen. Dat heb ik hem al gezegd. Ziel Er is daar juist ©en dame binnengekomen, die jou schijnt te kennen. Tiny draaide zich om. Gravin Nada liep op hem toe. „Mr. Carteret," vroeg zljjl, ©en wei nig buiten adem-, „waar is Mr. Denver?" „Ik verliet hem ongeveer een half uur geleden in zljjini kamer," antwoordde Standish. „Ga dan kjjken of hy daar nog is," riep zjjl. „En zoo ja, laat hem dan geen oogenblik uit uw gezicht gaan.”, De barman keek hen met eigenaar dige oogen aan, hoewel hjji feitelijk niet den naam van uw jongen vriend schoen de koningin even aan het schrikken te maken." „Dat heb ik niet opgemerkt," Tiny kortaf. „Niet!" Een flauw glimlachje speelde om de lippen van den ander. „Dan was het misschien verbeelding van mij1.” Plotseling keek hijjl Tiny recht in die Ik vloog hierheen..." „Laten wij het hoofd er niet bij verlie zen, gravin,” merkte Standish bedaard op. „Is u zeker van het handschrift op de enveloppe?" „O, ja,” riep zijl „Ik zou het overal herkennen." „Dat is dus uitgemaakt. Er zijn vele vragen, die ik u zou willen doen, maar ze moeten wachten. D© allereerste ©isch is, dat u naar de koningin terugkeert Blijf bij haar; .wijk geen duimbreed van haar zijde. En boven alles, zorg er voor, dat die twee elkaar niet ont moeten. En ontdekt u iets, telefoneer mijl dan naar hier, of zend ©en bood schap. Médr houd hen gescheiden." Met een korten hoofdknik, stond zij dadelijk op. „Ik begrijp u volkomen," zei zjj. „Ik ga nu." „Een kordate vrouw, die," meiktra Standish op, toen zljjl het hotel verliet „Bljjl ijupiter! Wjj staan tegenover een paar tamelijk rare dingen. Maar, het is de eerste keer niet." Hijjl begon zjjh pijp te s tpppen, en keek achteloos naar de cosmopolitische me nigte, die de hal begon te vullen. „Wat nu gedaan, Ronald?" vroeg Tiny na ©enigen tjjld. „Dat is. niet zoo gemakkelijk uit te maken, kerel. Behalve, dat zijl hem uit bet hotel gelokt hebben, door middel van een briefje, geschreven door de dophter van Gregoroff, weten w'jj totaal niets. Hljji kan nu al in het Paleis zjjn; hijl kan overal zjjh. Tot wij iets wijzer worden, valt er, zoover ik kan nagaan, niets voor ons te doen." verstaan kon hebben wat er gezegd werd. „Gravin," zei Tiny, „mag ik Mr. Stan dish aan u voorstellen Gravin Maza rin." „O, ga alstublieft," drong zij aan. „Het is' van het grootste gewicht.” „Geef de gravin1 een cocktail, Tiny,” zei Standish, en hij verliet de bar, „Was Denver de aanleiding dat u mijl dat telegram zondt?" vroeg Tiny, nadat hij de dranken besteld had. „Ja, natuurlijk,” zei zij. „Ik zal1 u alles in ©en- ommezien vertellen. O, hijl kon het met weten, maar er kon niets wree- ders gebeuren dan dat hij! hier zou ko men.” Zij legde opeens een hand op zijn arm. „Het is te laat," fluisterde zij|. „Ee hebben hem all" Ronald Stanidish liep door de hal, en zijln gezicht stond ernstig. „Zijn kamer is leeg," zei hy, onder het gaan zitten, „en de kellner van zijln verdieping vertelt mij dat hij naar bin ten gevlogen is, ongeveer twintig minu ten geleden, na het ontvangen van ©en briefje. Hier is de enveloppe; ik vond die in de papiermand." H'jj gaf ze aan de gravin', die het handschrift bekeek. „Ik dacht het al," zei zjji moedéloosi. „Sonia Gregoroff. Eien van de hofdames en ©en spionne van Berendosi. O, hoe wreed! Ziet u, ik kwam uit Parjjis. terug, kort nadat u van 'de koningin afscheid genomen hadt, Mr. Carteret. En zljjl vertelde mljjl dat hy hier was. En zij voegde er bjji, dat zjj niet begrijpen' kónZljjl streek met een hand over haar voorhoofd, „Ik word er gek van. 1 Tc NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) A,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1