Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 3 bladen. Tiny Carteret No. 78 FEUILLETON Zaterdag 30 Juni 1034 WWJiWMU'ieI J - /y; HM ui —mw—n II 50e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. -4 Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentlën worde» in beide bladen opgenomen. SAPPER K V r ij d a g s te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega. Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum De boekhandel A. Smedi'ng aam de N, Nporderhorne is door genoemde eigenaar overgedragen aan den heer C, A. Rooi. deze manoeuvre aflet opgemerkt; hij raakte den linkerachterkant van dein auto van K., schoot over het rijwielpad langs een boom en botste vervolgens te gen een tweeden boom op. Juist bevond zich daar een wielrijder, die beklemd geraakte tusschen den auto en de boom. Het slachtoffer was onmiddellijk dood. De auto van den heer van Z., die ernstig beschadigd is, is in beslag geno men en tegen den heer van Z. is proces verbaal opgemaakt. Het lijk van het slachtoffer is naar het politiebureau te Wassenaar overge bracht. Ondanks vele informaties kon nog niet worden vastgesteld wie de aan- geredene is. door maar die Engelschman Wieet die, waar hiji heenge- De knoeierijen bij de tarwe levering in W e s t e I ij k N o o r d-B r a b a n t. Naar men, verneemt, wordt op het oogenblik door de bevoegde instanties, een uitgebreid onderzoek ingesteld naar groote knoeierijen die met de levering van tarwe in westelijk Noord-Brabant moeten hebben plaats gehad. Hangen de het onderzoek kon men hieromtrent geen nadere informaties verkrijgen, doch het schijnt wel vast te staan, dat de fraude van grooten omvang isi. Het onderzoek strekt zich over verschillende gemeenten in Westelijk Noord-Brabant uit. in Engeland was. Gregoroff herkende hem.” „En waar bevindt hij zich nu?” ,,Hier in huis. Er werd hem een kleine valstrik gelegd, en hij was zoo vriendelijk er blindelings in te loopen. Ja, hiji is in dit huis en in dit huis zal hij! blijven.” „Je bent dus van plan hem hier ge vangen te houden, niet waar? Ik zou gedacht hebben dat betere resultaten te verkrijgen waren, wanneer je hem op vrije voeten liet.” „Als er niet één ding bij kwam, zou je gelijk hebben/’ gaf Berendosi toe. „Maar, er zijn hier nog een paar andere Engelsche toeristen, die eenigszins roet in ’t eten gooien. Misschien heb je wel eens gehoord van Ronald Standish?” Zavier kneep zijn oogen half dicht. („Zoo, is hiji dus ook hier gekomen? Maar toch zeker niet te zamen met hem.” „Neen. Maar ik kan niet nalaten om te denken dat er tusschen die twee dingen een zeer nauw verband bestaat. Op de een of andere manier, is Stan dish te weten gekomen dat Denver hier was. Hiji aanvaardde dus 'dadelijk de reis zelf. En hoewel1 ik sedert ontdekt hejbi, dat hij de waarheid niet weet, is hij er toch zeer dichtjbijL Dit het geval zijnde, ligt het voor de hand, dat zijn eerste gedachte zal zijn om Denver over de grens te laten vertrekken. En hoe wel dat natuurlijk belet kan worden,, zou het misschien tot onaangenaamheden met het Engel-che Gezantschap leiden. Om volle zalen te trekken. De directeur van een Parijsch revue-the- ater bedacht onlangs de volgende kostelooze reclame voor zijn nieuwe revue: Hij telefoneerde naar een aantal groote hotels en deelde den portiers mede, dat een Engelsche heer hem had opgebeld met de vraag of er nog een loge disponibel was voor de voorstelling voor dien avond. „Of de portier dien heer even wilde meedeelen, dat zulks inderdaad het geval was!” De naam was hij jammer genoeg vergeten, doch de heer moest zich in de hall van het hotel bevinden!” Onnoodig te vermelden, dat al de gasten, die zich in de hall der opgebelde hotels ophielden, op deze wijze te weten kwamen, dat er een nieuwe revue in het X- theater werd opgevoerd. En des avonds kon de ingenieuze directeur met vreugde consta- teeren, dat een groot aantal „Engelsche heeren” de duurste logeplaatsen bezetten! zulke hevige brandwonden aan het bovenlijf gekregen, dat men voor haar leven vreest. Zij is in ernstigen toestand naar het Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Een Duitsch vliegtuig op Terschelling neer gekomen. Ten Oosten van de Brandaris op Ter schelling, dicht bij paal 24, is een Duitsch vliegtuig op het strand neergekomen. In verband hiermede, zijn een officier-vlieger en een waarnemer naar het vliegkamp de Mok vertrokken om bij eerste oproep per watervliegtuig hulp te verleenen. Nadere in lichtingen ontbreken. De opzichter van de Brandaris heeft zich naar de plaats, waar het vliegtuig is neer gekomen en zeer moeilijk bereikbaar is, be geven. Ongesteldheid van Prins Hendrik. Prins Hendrik is Donderdagochtend in ’t gebouw van het Roode Kruis te Den Haag, waar hij zich voor werkzaamhedèïï bevond, door een lichte flauwte bevangen, in verband waarmede van medische zijde eenige dagen van rust noodig werden geoordeeld. De Ko ningin en de Prinses zijn van het voorge vallene op de hoogte gesteld. De Koningin is van plan binnenkort van haar verblijf in het buitenland terug te kee- ren ten einde zich persoonlijk op de hoogte te stellen van den toestand van den Prins. Prins Hendrik is gistermiddag van het ge bouw van het Roode Kruis in Den Haag naar het paleis aan het Noordeinde over gebracht. Gisteravond was zijn toestand naar omstandigheden zeer beviedigend. L? E. W. Goteling Vinnis is den afge- loopen nacht ten paleize gebleven. Beperking van het water gebruik te Londen. De commissie, welke door de Lon- densche waterleiding is ingesteld om toezicht te houden op het waterverbruik heeft vanaf gisteren het besproeien van tuinen en sportvelden verboden' evenals het afspuiten van auto’s. Op overtreding van dit verbod staat boete. Verleden week was aangekondigd, dat het oa- gelijksch verbruik moest verminderen en dat zulks zou geschieden door dwangmaatregelen wanneer de verbrui kers niet vrijwillig meewerkten. Hoe wel vele groote afnemers en vele par ticulieren zuinig met het water zijn ge weest, hebben nog maar al te velen die aanmaning van de waterleiding in deh wind geslagen, zoodat de commissie wel genoodzaakt was dit verbod af tb kondigen. Hoeveel water hiermee be spaard kan worden moge blijken uit het feit dat de Londensche verkeers- GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 'h en 12J6 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 27 en 28 Juni: Rywieletn Beurs Muts Sleutel Schort Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande ‘no2ntm\i voorwerpen, als gevonden aangegeven deténin hér' op 27 en 28 Juni: Twee doosjes spelden, H. Veltman, Boschgracht 1; Zakdoek inh. geld, J. v. Wieren, 2e Badhuisbuurt 11; Overall, H. Baarda, W. Zwygerstraat 74; Lap japonstof, J. Noordenbos, Oppenh.weg 98; Beursje met inh., H. Ras, 2e Steenklipstr. 51. Te Delft slaagde aan de Tech nische Hoogeschool voor het propae- deutisch examen bouwkundig ingenieur de heer A. J. Bakker te Sneek. Aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers (essen) te Leeuwarden slaagde voor het eindexamen de heer Tjeerd Fijlstra te Sneek. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Het verhoogde invoerrecht op films. Dezer dagen hebben wij meegedeeld, welke ernstige bezwaren er in bioscoop- kringen bestonden tegen het nieuwe invoer recht voor films. Naar wij thans vernemen, heeft de minister besloten, het bestaande tarief voorloopig na I Juli te handhaven, totdat een nieuw tarief op andere basis zal zijn vastgesteld. Ernstig ongeluk biji den Deyl. Gisteravond heeft op den Leidschen straatweg nabij den Deyl een ernstige aanrijding met doodelijken afloop plaats gehad. De heer K. uit Wassenaar wjldie met zijn auto de Rust en Vreugdlaan inrijden, doch stopte midden op den weg, omdat hij uit tegengestelde rich ting een auto met groote snelheid zag naderen. De bestuurder van dien wa gen, de heer van Z., reiziger in gedis tilleerd, te Rotterdam, heeft blijkbaar 29. „Jawel, Standish, gaan is „Neen, ik vroeg hem' dat in den auto. Het briefje werd hem namelijk gege ven, toen hij alleen was. Daar zorgde ik voor. Standish zat in de bar en wachtte op dien langen man." „En het briefje zelf?” „Dat had Denjver in zijn zak. En nu is het aan snippers gescheurd.” „Bewonderenslwaardig, liejve, bewon der ens waardig. Maar, welke verklaring heb je hem gegeten van dat ernstige gevaar „Ik erkende tegenover hem, dat dat een verzinsel1 was,” lachte zij, „om ze kerheid te krijgen dat hy komen zou. En vervolgens dischte ik hem het ver haaltje op, dat wyl afgesproken hadden, dat het voor hem niet veilig was, een ontmoeting met haar te hebben in het Paleis, maar dat ik hier een ontmoeting tusschen hen bewerken zou. En hiji slikte alles.” „En denk je niet, dat iemand weet, dat hij hier is?” „Geen sterveling, dat weet ik zeker. Ik nam alle voorzorgen, en liet hem in BIOSCOOPNIEUWS. DeBioscoopbijdeWaag heeft als hoofdfilm „Fréulein Hoffmann’s Erzéhlun- gen” met Anny Ondra. Het is dus, waar Anny Ondra er in optreedt, een komische film, ofschoon ze er in geïntroduceerd wordt als een zeer ernstige vrouw, die slechts denkt aan de bloei van haar koffiegroothan- del. Ze heeft een concurrent, die ook slechts aan koffieboonen denkt en er op uit is, Anny te huwen, alleen omdat dan beiderlei koffie boonen niet meer zullen concurreeren. En tochkomt de liefde in het spel en hoe dat geschiedt vertelt deze vlotte film op wel zeer komische wijze. Bovendien hier een far West-film, welke er wezen mag: „Ridders van het Westen”, met Harry Carey. ZAKENNIEUWS. De heer N, B ij 1 s m a heeft de rund-, kalfs- en varkensslagenj van den heer Jac. Th. Hiemstra aan het Kleinzand overgenomen. den auto stijf achterin zitten.” „Uitmuntend. Niet dat het er veel1 op aankomt, maar het vereenvoudigt de zaken. Kwam je van den jongen man nog iets belangrijks te weten?” „Een massa,” zei zijl, onder het aan steken van een sigaret. „Hij was een voudig dol om te weten wat all die ge heimzinnigheid beteekende. Blijkbaar heeft die Standish hem verteld dat er iets in de lucht broeit, en dat u daar van de aanstoker is. Hij sprak van een brief, dien zij aan hem1 geschreven zou hebben.” „Dus hij weet de waarheid niet,” merkte Berendosi zachtjes op. „En voor het oog, Standish evenmin. Dat is hoogst belangwekkend. Zonder epnigen twijfel, mijn waarde Gregoroff, zullen Standish en zijn vriend dit land' morgen verlaten.” „En Denver?” vroeg het meisje. „Blijft hier tot aan het einde. Hoe wel1 ik niet geloof, dat het noodig is, heb ik al de voorzorg genomen om alle grenzen voor hem te sluiten. Maar, dat is alleen voor het geval hiji van hier ontsnappen zou, wat ik hoogst onwaar schijnlijk acht. ^Tusschen twee haakjes, wat doet hij nu?” „Droomen van de ophanden zijnde ontmoeting,” zei zijl met een schamper lachje. „Welnu, lieve, ik geloof dat het niet kwaad zou ziyin, als je hem in zijn droo men wat gezelschap ging houden. Zoo lang hij alleen' is, laat ik hem liever niet droomen, ergens waar een tele- Alles bij elkaar in aanmerking geno- mep, achtte ik het dus- het beste om hem hierheen te laten brengen.” Hij' stak .een hand omhoog om stilte te bevelen* toen voetstappen buiten de deur hoorbaar werden, en het vroolijlk lachen van Denver trof hun ooren- „Hij schijnt in de beste stemming te zijn*” merkte Zavier met eenige verba zing op, en Berendosi glimlachte. „Hij heeft er nog geen flauw begrip Van* wat de toekomst voor hem in tiaar schoot houdt*” merkte hij op. „Hij ver beeldt zich, dat hiji na het diner, hier een ontmoeting zal’ hebben met een' zekere dame.” Zavier keek hem een paar oogen- blikken zwijgend aan. „Maar, waarom zou hij dat niet?” zei hij toen. „Zulk een samenkomst zou voor ons veel nut kunnen hebben.” „Het wps 'dan ook mijn eerste denk beeld,” zei Berendosi, „maar ik gaf het opi, om twee redenen. Ten eerste, zou dat zijn aanwezigheid hier verraden; en ten tweede, betwijfel! ik sterk of de bewuste dame hier zou komen. Grego roff is geen gunsteling van haar. Maar ik heb iets op touw gezet, dat je zeker een héél aardig tooneelstukje zult vin den, 'en dat pns veel' méér voordeel zal aanbrengen dan' zelfs de tegenwoordig heid van Hare Majesteit. Ik weet niet of je al kennis gemaakt hebt met de bekoorlijke dochter van onzen gast heer?" „Ik heb dat genoegen nog niet ge had,” antwoordde de ander. onderneming door aan' alle remises op dracht te gevejj geen water te gebrui ken biji het schoonmaken van de rijtui gen reeds 700.000 gallons per week bespaard heeft. Aan de Groningsche universiteit slaag de voor het propaedeutisch examen in de medicijnen de heer G. Bos van hier. Geldleening niet goedgekeurd. Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben goedkeuring onthouden aan een besluit van den gemeenteraad van Leeuwarderadeel tot het aangaan van een pari-geldleening van f 140.000, rentende 4% o. m. onder het beding, dat geen versterkte aflossing vóór 1 October 1939 zal mogen plaats heb ben. Genoemd college heeft daarbij overwogen, dat een rente van 4% bij den tegenwoor- digen sj^nd der geldmarkt en in aanmerking lat de gemeente met eigen mid- re uitgaven kan voorzien, te hoog moet wórden geacht, alsook dat het beding, waarbij versterkte of geheele aflossing vóór 1 October 1939 is uitgesloten, voor de ge meente te bezwaarlijk is, daar door haar gedurende dat tijdvak niet van daling van den nu reeds te hoog geachten rentevoet zou kunnen worden geprofiteerd. De bevolking' van F ri esl and. De bevolking van Friesland bestond, blykens de thans bekend geworden cij fers van het Centraal' Bureau voor de Statistiek, op 1 Januari j.l. uit 409.254 zielen (waarvan 205.542 mannen en 203.712 vrouwen). (Op 1 Jan. 1933 wa ren deze cijfers resp. 406.126, 203.783 en 202.343). Gedurende 1933 is het in wonertal der provincie alzoo met 3128 toegenomen (vorig jaar 3885). Het ge tal geboorten in het afgeloopen jaar overtrof dat der overlijdensgevallen met 4197 (vorig jaar 4779). In deh loop van 1933 vertrokken uit de provincie 1356 personen meer dan zich daarin vestig den (tevoren 894). Slechts in 10 van de 43 gemeenten daalde het inwonertal eenigermate. Wat Barradeel betreft was de belangrijke daling ongeveer 480 enkel het gevolg van de grenswijziging op 1 Mei 1933 met Harlingen. De bevolkingsaanwas was het grootst te Leeuwarden, t.w. 991 (1932706),. Daarop volgde Leeuwarderadeel met een toename van 552 (aisv. 781). Spelen met lucifers. Eenige kinderen van den heer R. aan het Schuitendiep te Groningen speelden gister middag, toen zij alleen thuis waren, met lu cifers. De kleeren van ’t 6-jarige dochtertje Wilhelmina raakten hierbij in brand. De voorbijgangers, die op het gegil toesnelden, bluschten de vlammen, maar het meisje had foon bij de hand is." „Ik ga al,” zei zij'. „En ik vermoed, dat geen van u beiden zich zal laten zien, tot alles voorbij! is.” „Zoo is het,” zei Berendosi. „Tot zoolang laten we hem geheel aan je over.” „Een meisje uit duizend, vriendlief,” zei hiji, toen de deur achter de jonge vrouw gesloten was. „Je mag met zoo’n dochter gelukgewenscht worden.” „Hoe lang moeten we hem hier hou den, Berendosi?” vroeg de anclier. „Zooals ik gezegd heb tot aan het einde,” antwoordde Berendosi afgeme ten. „Hoewéü, als het je tot eenigen troont kan strekken, ik geloof, dat dat tijdstip veel dichterbij is dan wijl op ae- zen tijd vermoeden. Er zal een massa afhangen van wat Zavier zegt.” „Zooveel! is zeker!” B eiden keerden zich met een ruk om de man stond in den deurpost, het dapje hurkte op zijln schouder. „En welke is die nieuwe verwikkeling waarvoer je mijl telegrafeerde?” vroeg hij. „Kom1 binnen, Monsieur Zavier,” riep Berendosi. „Het is me zeer aangenaam u te zien. De nieuwe verwikkeling is niets meer of mjnder dan de komst van den bewusten jongen man zelf naar hier." „Zoo.” Zavier nam een stoel en stak een van zijn dunne sigaretten aan. „Dat is van belang. En wanneer kwam hij?” „Een paar dagen geleden, terwyl ik Ontploffing. In een springstoffen-fabriek te Olym pia, in den Amerikaanschen staat Was hington heeft een ernstige ontploffing plaats gehad. Elf personen werden gedood, waar onder een vrouw en een kind. Verder werden talrijke personen meer of min der ernstig gekwetst. Vijf gewonden moesten in het ziekenhuis worden op genomen. De muiterij op „De Zeven Provinciën” Het Soerabajaasch Handelsblad verneemt, dat de muitersgroep van „De Zeven Provin ciën”, bestaande uit den korporaal-machi- nist Boshart en 27 anderen, op het motor schip „Christiaan Huygens”, dat 4 Juli naar Amsterdam vertrekt, naar Nederland zal worden overgebracht. De gevangenen zullen Woensdagavond te Tandjong Priok embar- keeren. De bewaking tijdens de zeereis zal geschieden door een detachement mariniers, dat repatrieert, ter sterkte van ongeveer 30 man, onder aanvoering van den kapitein Lugt, aan wien zijn toegevoegd de luite- nant-vlieger J. P. Backer en de luitenant ter zee 2e klasse P. G. J. Snippe. Er zijn in het vierde klasse-verblijf cellen gebouwd. Elke cel is bestemd voor vier gevangenen. Alleen Boshart zal een afzonderlijke cel krijgen. De strengste maatregelen zijn ge nomen om te voorkomen, dat de veroordeel den contact kunnen krijgen met de beman ning. I I i I NIEUWE SNEEKER COURAN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1