Eerste Blad No. 79 Wave K1EZEBRINH S Co. annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 2 bladen. Tiny Carteret I i’ i Lh s 1 Woensdag 4 Juli 1934 FEUILLETON 50e Jaargang xj NIEUWSTIJDINGEN. j ii Alle Advertentiën worden In beide bladen opgenomen. JK1 5. 6. SAPPER ae we 7. 8. 9. Vrijdags fe Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langwèer, Bozum. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. leeftijd bemanning 16 jaar: 1. Wetterwille, van P. Smit te Roordahuizum; 2. Wetter wille, van O. v. d. Pol te Grouw; 3. R. Reit- sma te Grouw. Zondag. Ie klasse. 7.10 M.-klasse: 1. Corrie, van A. van Gooi te Hommerts; 2. Sperwer, van W. Geveke te Leeuwarden; 3. Li, van dr. W. B. v. d. Meer te Leeuwarden. 2e klasse. Regenboogjachten: 1. Henny, van M. Hendriks te Sneek; 2. Windekind, van D. Oppenhuizen te Sneek. 3e klasse. Boeiers en Friesche jachten: 1. Constanter, van H. B. Halbertsma te Grouw; 2. Albatros, van P. Bokma te Leeu warden. 4e klasse. 16 M2.-klasse A: 1. Diana, van H. Buisman te Leeuwarden; 2. Mascotte, van A. J. A. Velsink te Leeuwarden; 3. Ma rie, van A. van Dijk te Hommerts; 4. Sip, van E. Zijlstra te Bergum. 5e klasse. Vrijbuiters: 1. Jet, van A. IJke- ma te Koudum; 2. Marodeur, van J. v. d. Weij te Sneek. 6e klasse. B.M.-klasse 4.75 bij 1.50 M.: 1. Kameleon, van J. Boonstra te Sijbrandabu ren; 2. Meteoor, van A. G. Molenaar te Grouw; 3. Pirate, van J. de Wilde te Sneek. doorc i 1. 2. 3. 4. I Willy Schotemeijer Bizet J. Strauss Kelter Bela F. Lehar Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Zij kwamen weer onder de dekking van den aarden wal, en kropen naar hun oorspronkelijken uitkijkpost terug. Twee van de mannen, die buiten ge staan hadden, waren intusschen de ka mer binnengegaan, maar de vier ande ren hielden zich nog bij het venster op, tot handelen gereed. De vrouw was er niet meer; alleen Gregoroff, quasi nog schuimbekkend van woede, stond te genover den volkomen onthutsten jon gen. „Ik geef u de verzekering, sir, dat hier een afschuwelijk misverstand plaats gehad heeft,” hoorden riji Den ver zeggen. „Ik heb uw vrouw nooit in mijn leven gezien-” „Wou je dat mij wijsmaken?” schimp te Gregoroff. „Wou je mij laten ge- looven, dat mijn vrouw een volkomen onbekende bij zich te diXeeren zou vra gen? Verklaar nader, wat je hier doet, als je de waarheid kunt spreken I” „Ik kwam om...” Denver hield op; toen wierp hij het hoofd in den nek. „Je kunt naar de maan loopen,” riep hij- „Het gaat je niet aan, waarvoor ik hier kwam. Wat heb je nu met mij voor?” „Dat zullen we later uitmaken,” ant woordde Gregoroff ijskoud. „Ik zal be ginnen met je naar je nachtkwartier te brengen. Breng hem weg.” „Laten we hen onverhoeds aanval len,” stelde Tiny voor, maar Standish schudde het hoofd. „De overmacht is t<> groot, kerel’. Ze zijn met hun achten, en ze hebben revol vers, reken maar. Wij moeten wach ten en het beste maar hopen. .Maar wat een verzameling schurken I” bliksemend van woede. „Ha, Madame!” bulderde hij. „Ik heb u op heeterdaad betrapt I” „Bij mijn Grootje!” mompelde Ro nald, „dat isl een truc, zoo oud als iqe ark van Noach. Maar, wat hij verder doet, zullen we even op zijln beloop moeten laten, Tiny. De fotograaf staat links. We gaan hem te lijf.” Z'jj gleden als schaduwen door duisternis. Achter hen bulderde ae ver ontwaardigde stem van Gregoroff, en zij hoorden ook Joe Denver’s zwakke tegenwerpingen, maar letten er niet op. De camera was hun doel, en zij grepen den eigenaar, een schavuitachtig ke reltje, juist toen deze de voordeur wilde ingaan. Hij gaf één gil als een ver schrikt konijn; toen sloot de groote hand van Tiny zich over zijn mond. „Neem hem de camera af, Ronald,” zei hij zachtjes. „Ik heb den aartsschurk bij zijn kraag.” „Best, ouwe jongen. Ik heb haar al. En hier heb ik de plaat.” Men hoorde het knappen van1 bre kend glas het geluid van de scher ven, die tusschen de struiken geworpen werden. En toen „Wat nu, Ronald? Wat moeten met dezen worm uitvoeren?” „Hem een tik óp zijn kop geven, Tiny. Anders verraadt hij ons. Houd zijln kop een eindje naar mij toe.” En met een in de praktijk verkregen ervaring, sloeg Ronald den man be wusteloos. „En nu, in de struiken met hem, Tiny. En zijn camera met hem. Nu moeten we Denver zien te verlossen.” 31. Standish had daarvan zulk een diep besef, dat hjjl het Tiny nogipaals op het hart drukte, terwyil zy zich behoedzaam Voorwaarts bewogen. „Hét is zaak pmi doodstil! te zijn, Tiny,” mompelde hy. „Doodstil, en slim tevens. Wij moeten geweld als ons al lerlaatste hulpmiddel aanwenden." Van den weg af, begon de bodem' da delijk steil te rijzen, wat hen zeer be hulpzaam was, wat .dekking betrof, en een aardwal van ongeveer zes voet hoog langs den zoom van de oprijlaan ver gunde him om! het kasteel tot op dertig el te naderen. Gelukkig voor hen, was er geen maan, en zij konden tegen den aardwal gaan liggen met hun hoofden1 ér boVen jiit, zonder gevaar te loopen Van gezien te worden. Uit twee kamers stroomde een lichtschijnsel1 naar buiten; de eene lag bjjna recht tegenover hen gelijkvloers, de andere iets meer naar links, pp de eerste verdieping. Achter de vensters hingen zware gordijnen, zoodat ze ónmogelijk konden zien wie in die kamers waren, hoewel een man één maal' zyö hoofd buiten het raam van de kamer op de eerste verdieping stak, en eenigen tijd naar buiten bleef ky- Zooais U bekend is, treedt met ingang van 1 Juli 1934 de wet van 31 Mei 1934, Staatsblad no. 281, tot wijziging der Pen sioenwet 1922 in werking, waardoor het verhaal der pensioensbijdragen tot 5’/2 voor weduwen- en weezenpensioen en 4’/2 voor eigen pensioen verplicht wordt gesteld en waardoor dus als vervallen moet worden beschouwd het onder V bepaalde in de rege ling der jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen en ontvangers in deze provin cie, zooais die regeling is opgenomen in Provinciaal blacTno. 110 van 1929. Voor deze ambtenaren, voor wie de pen sioensbijdrage ingevolge de genoemde be paling geheel door de gemeente wordt be taald, beteekent de wetswijziging feitelijk een belangrijke verlaging van hun salaris. Wij achten het billijk en geheel in over eenstemming met de aan de gemeentebestu ren gezonden circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 1 Juni 1934, no. 18195, afd. Ambtenarenzaken, dat tegen over deze verlaging wordt ingetrokken de tijdelijke korting op de jaarwedden, ten be drage van 2'/2 van de eerste f2000 en 5 van het meerdere voor gehuwden en van 2’/2 van de eerste f 1000 en 5 van het meerdere voor ongehuwden, waarvan aan de gemeentebesturen mededeeling werd ge daan bij Provinciaal blad no. 127 van 1932. Wij zullen gaarne Uw oordeel over deze intrekking, welke o. i. tegelijk met de ge noemde wetswijziging, dus met 1 Juli 1934, dient in te gaan, vernemen, zoo mogelijk vóór 1 Augustus a.s. Zeilwedstrijden Oostergoo. De uitslagen van de wedstrijden zijn: Zaterdag le klasse. 7.10 M.-klasse: 1. Li, van dr. W. B. v. d. Meer te Leeuwarden; 2. Corrie, van A. van Gooi te Hommerts; 3. Carmen, van H. C. Geveke te Leeuwarden. 2e klasse. 16 M2.-klasse A: 1. Diana, van H. Buisman te Leeuwarden; 2. Tjerk Hid- des, van W. Hoekstra te Baard; 3. Sip, van E. Zijlstra te Bergum; 4. Mascotte, van A. J. A. Velsink te Leeuwarden. 3e klasse. 16 M2.-klasse B: 1. Eunice M, van A. v. d. Zee te Joure; 2. Anneke, van T. IJntema te Roordahuizum; 3. Nylhoars, van G. R. Bloembergen te Nieuw Beets. 4e klasse. Schouwen 5 bij 1.38 M., zonder boeisels, getuigd met sprietzeil, maximum klok! het volle uur geslagen had, was alles als te voren, behalve, dat de roo- ker niet meer rookte, en dat het voor werp, dat een drievoet scheen, opge steld was. „Zijl hebben het slaan van de klok afgewacht om het geluid te dempen,” mompelde Standish. „Wat krijgen we nu?” Zij behoefden niet lang op antwoord te wachten. De gordijnen werden eens klaps gescheiden, en een vrouwenarm werd er een oogenblik tusschen door gestoken. Zij zagen twee mannen; toen 'werden de gordijnen geheel wegge- schoven, zoodat het geheeld binnenste van de kamer zichtbaar werd. En het eerste oogenblik konden ziji hun oogeip nauwelijks gélooven. Een uitdrukking van onuitsprekelijke verbazing op zijn gezicht, zat Joe Denver naast de tafel. Aan zijln voeten lag een vrouw geknield, haar armen om hem heengeslagen, haar gezicht tegen rijn borst verborgen. Het had een tableau vivant kunnen voor stellen, geheeten: „De Zielesmart van een Beminnende Vrouw”. En zelfs ter wijl zij keken, flikkerde er een verblin dend magnesium licht, en het raadsel was opgelost. Het liefdestafereel was bijl magnesiumlicht gefotografeerd. „Ronald,” fluisterde Tiny, „het is de koningin.” „Onzin,” zei Standish. „Het is een vrouw, die van achteren op de konin gin lijkt. Die camera moeten en zullen Wijl hebben. Kijk! De zaak marcheert verder.” De deur van de kamer was geopend, en daar stond Gregoroff, met oogen, ib. De vroolyke jongen P. KaMenbach Jos. Hayan Th. Venema, v. d. Heijbuurt 25; Kjn- dermuts, A. Kok, Kr. Broederstr. 59; Beurs met inh., P. Roodbergen, 2e Selfh.str. 4; Zweep, H. Tichelaar, Leem warderweg 61; Jongensjas, H. Kracht, Waling Dijkstrastr. 21Een stel band- afnemers', J. Meijer 2e Selfhelpstr. 3; Beurs, F. Poelman, Stationsstraat 66; 1 Beurs, M- Hofstra, Franekervaart 14e; 2 badpakjes, A. v. d. Land, 3e Frjtte- mahovenstr. 4; Zilveren kettinkje; B. Bosma, Kloosterstraat 56; Bril, K. Wes ter, Woudvaartkade 58; Parap'luje, Fja. C. de Boer, O oster dijk 64. Verplaatst van het hypotheek- tantoor te Zutpfaen naar hier de rijks- deik der registratie en domeinen W. Hendriks. De heer A Duba, klerk ter inspectie der directe belastingen 2e afd. alhier, is in gaande 1 Juli benoemd tot rijksklerk der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen. Voor het examen voor rijksklerk der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen is geslaagd de heer J. Gorter, klerk bij de belastingadministratie He afd. alhier. Geslaagd voor de acte gymnastiek M. O. mej. G. Postma alhier. Zomerxüenst Libra 1, 2 en 3. De ondernemer H. Kramer te Joure laat zijn booten op Sneek, Libra I, II en III, in de zomerdienst weer zoo varen, dat van Sneek goedkoope uitstapjes kunnen worden ge maakt naar Oranjewoud; deze booten cor- respondeeren nl, op autobussen. Ook wordt bij kennisgeving het paviljoen aangedaan. Men zie de adv. in dit nr. BIOSCOOPNIEUWS. In ons vorig nr. hebben wij reeds even stilgestaan bij de hoofdfilm in de Bios coop bij de Waag: „FrSulein Hoff- mann’s Erzkhlungen”, met Anny Ondra in de hoofdrol. Dit is inderdaad een zeer ver makelijke en geestige film, waarin naast Anny Ondra, die een moeilijke rol heeft, om dat zij twee figuren moet voorstellen: een blonde landloopster en een rijke en zwarte zakenvrouw, haar tegenspeler voortreffelijk voor den dag komt. Een geestige film. Ook gaat hier nog: „Ridders van het Westen”, met Harry Carey. Jaarwedden burgemeesters, secretarissen en ontvangers. Ged. Staten dezer provincie hebben aan de gemeenteraden een rondschrijven gezon den van den volgenden inhoud: 3. Andantino Es dur 4. Melodie antique franyais© P. Tschaikofwsky 5. a. Wees gegroet volschoone lentetijd Cath. van Rennes ib. Marschffiedje R. Hoi 6. Burlesca Dom. Scarlatti GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martinlplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 12!6 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 29 Juni3 Juiii: Bos sleutels Rywielen Wit sokje. Aanwezig en te bevragen by de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 29 Juni—3 Juli: Twee duiven, [H. Harljng, Kloosterhof 28; Verfkwastje, ken. Eensklaps weergalm.de een vrouwen- lach uit de kamer tegenover hen, en zijl hoorden de stem van "Denver antwoor den. „Blijkbaar koestert hij nog niet den minsten argwaan, jegens hen,” fluister de Standish Tiny in ’t oor. „Ziel Da.t andere licht is gedoofd.” Opnieuw heerschte stilte, alleen ver broken door stemmengemompel aan de overzijde van de liaan. Vijf minuten gingen voorbij tien; toen greep Tiny Standish byl een arm. „Paar,” zei hij. Links. Daar staat iemand te rooken.” En het gloeien van een sigaret was zeer zeker op eenigen afstand duidelijk zichtbaar. De rooker stond onbeweeg lijk; zij konden lichte vuurstrepen zien, wanneer hij de sigaret naar en van zijn mond bracht. „Recht voor ons uit, Tiny,” fluisterde Standish nauwelijks hoorbaar. „Tus schen den rooker en. de kamer waar Denver is. Zijl zijn met hun zessen-” Zij tuurden door de duisternis en kon den hen eindelyk onderscheiden. Zij stonden in een groepje, niet ver van het venster, en schenen' ergens op te wach ten. Maar, waarop? Bim! Een hooge klokketoren liet den eersten slag van het uur door de lucht galmen, en terstond kwam alles in ac tie. De rooker wierp zijd sigaret weg; twee schaduwachtige gedaanten maak ten zich van het groepje los en herwogen rich snel naar het venster. Daar bleven zij staan, 'en begonnen iets op te stellen, dat op een drievoet geleek. En toen de Concert uit te voeren door de Arb. Muz. Vereen. „Steun in den Stryd”, dir. G. v. Har- develd* op Donderdag 5 Juli a.s. ’s avonds 8 uur op het Martinlplein. Programma Jour de Fête, marsch G. Furgeot Rêve de Valse, fant. Oscar Strauss Wiener Bürger, wals Ziehier Une Soirée chez Schubert, fantasie arr. Jos. Bauwens De Rotterdamsche Vlag, marsch Bart. Verballen Pauze. De Residentie Marsch, marsch Carmen, fant. Künstler Leben, wals Lustspiel Ouverture 10. Lüstige Witwe, fant. 11. Finale. Beiaard-bespeling door den Stads-beiaardier Fl. van Ber gen op Vrijdag 6 Juli a.s. des avonds half negen. Programma: 1. La voltigeuse Fr. W. Marpurg 2. a. 't Boerinnetje van voorheen R. Hol •Z i CHIEFWHIP voor Uw gezondheid NIEUWE SNEEKER COURANT 1 I i De beste sigaret

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1