Eerste Blad Uitgave K1EZEBRINK Co. Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Dit No. bestaat uit 3 bkiien. Tiny Carteret annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) No. 80 Zaterdag 7 Ju» 1934 SOe Jaargang FEUILLETON NIEUWSTIJDINGEN. Regelprljs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentiën worde» in beide bladen opgenomen. Ledentallen vakcentrales. Amsterdamsche Montessori Lyceum. en SAPPER 32. zei - wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, WyckeL Langweer, Bozum Concert Het concert dat door de Arb. Muz. Vereen. „Steun in den Strijd”, gisteren, Donderdag, zou gegeven zijn, is uitge steld tot Donderdag’ 26 Juli a.s. Sneeker Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee ker Zweminrichting was heden 21 Benoemd tot eerste kaasmaker aan de Coöp. Zuivelfabriek te Middelie (N.-H.) de heer S. Feenstra te Scharnegoutum. Bij het alhier gehouden examen op 30 Juni jl„ uitgaande van de Vereeniging van Leeraren in Stenografie en Dactylografie „Speed” namens het Centraal Bureau voor Steno-Speed, slaagden: voor stenografie mej. M. M. Krol te Harlingen; voor machine- schrijven: de dames N. Stoffelsma, S. Bui- teveld, beiden te Sneek, J. v. d. Pol te Hui- zum en de heeren W. Spoelstra te Bolsward en KI. Holtrop te Woudsend. Allen waren leerlingen van het Instituut „Speed”. dat binnen twee jaar de eerste leerlingen voor het Staats-examen kunnen worden af geleverd. De minister werd doof het bestuur en de rectrice van het Lyceum, mej. Osterkamp, ontvangen en heeft ruim twee uur met de grootste belangstelling de instelling, die in vole werking was, bezichtigd. De rectrice alsmede een aantal leerkrachten der school, hebben de verschillende takken van het on derwijs in alle onderdeden toegelicht. De minister uitte zijn voldoening over de toewijding en het vertrouwen, waarmede hier 'n groote onderwijstaak vervuld wordt. Van de vakbonden aangesloten bij ’t Ned. Verbond van Vakvereenigingen (N.V.V.) bedroeg het ledental (met inbegrip van de adspiranten) op 1 April 11. 318.145 tegen 324.852 op 1 Januari 1934 of een teriiggang totaal van 6707 leden en adspiranten of 2.06 pct. Van het R.-K. Werkliedenverbond (R. K.W.) bedroeg de teruggang in het le kwar taal 1934 van 194.155 op 191.224 leden of 1.51 pet., ’t Chr. Nat. Vakverbond (C.N.V.) van 117.193 op 116.688 leden of 0.43 pet. en de Nederl. Vakcentrale van 47.820 op 46.790 leden of 2.21 pet. door „Komt binnen en drinkt een glas.” „U heeft het mooi geraden, Mrs.. An dy,” lachte Standish. „En hier heeft u den jeugdigen boosdoener, die al1 dien last veroorzaakt heeft.” Ziji glimlachte tegen Joe Denver, en ging hen yervolgens naar boven voor. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11’/2 en 12/2 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 35 Juli 1934: rijwielen; sleu telring; vat Sinclair; vat Shell. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 35 Juli 1934: vulpen, Ozinga, 2e Zomerrakbuurt 36; vulpen, Karsten, Sportpark; kindermuts, H. Hogeterp, W. Lodewijkstr. 34; rozenkrans, M. de Jong, Hendr. Casimirstraat 4; 10 spaarzegels, J. Groninger, Scharnestraat 11; ledige beurs^, R. Jorwerda, 3e Zomerrak buurt 4; rijwielgereedschapstasch, J. Jasper, 3e Zomerrakbuurt 32; jong poesje, H. Nij- dam, Boschstraat 22; fietsplaatje, R. Ozin ga, Hooiblokstraat 1; paar pantoffels, Tj. van der Zee, Kruizebroederstraat 1dames- tasch, A. Ozinga, Verl. Westersingel 35; De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad en D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. „Maak je niet ongerust over die foto. Dat hebben Tiny en ik al afgehandeld. Het hoofdpunt van de bespreking is: wat moeten we aanvangen met jou?” „Ja, juist,” zei Andy, zich whisky in schenkende. „Dat is de chose.” vraagstuk was, dat het bijna onoplos baar, scheen. En toch moest er iets op gevonden worden om den jongen man over de grens te smokkelen. Eén moei lijkheid was, dat hij geen woord van de landstaal sprak. En toch, er moest in ieder geval iets op verzonnen worden. En hij martelde zijn hersens daartoe nog steeds af, toen de auto voor het huis van Mackintosh stilhield. Het was over eenen, en de straat was verlaten. Zijl bespeurden geen tee- kens, dat het huis bespied werd, zoo- dat zelfs, wanneer de mannen, die ze omver gereden hadden, het nummer Van den auto onthouden hadden, deze laatste in ieder geval nog niet opge spoord was. „Ik zal den auto wegbrengen, Andy. „Jullie gaan naar binnen.” Zijn vrouw deed hen open; zij was een gewone, zachtzinnig uitziende Schotsche vrouw. Tekort bij een Haagsche schoolvereeniging. Naar de Avondpost verneemt, is bij de administratie van de R.-K. Schoolvereeni ging van den H. Jozef te ’s Gravenhage een zeer belangrijk tekort geconstateerd, dat tusschen de 70 en 80 duizend gulden zou beloopen. De vorige week heeft het hoofdbestuur vergaderd ter bespreking van deze aange legenheid. Inmiddels is een bekend Haagsch advo caat aangezocht een onderzoek in deze zaak in te stellen. Tevens is een accountants-onderzoek in gesteld, omdat de administratie niet vol doende overzichtelijk is gevoerd. Naar in het blad medegedeeld werd, zou het hier geen kwestie van fraude betreffen, terwijl de rechtsgeleerde mededeelde, dat de administrateur die een belangrijke functie bekleedt bij de gemeente niet aanspra kelijk is voor het ontstane tekort. Bereids is bekend gemaakt, dat geen gel den aanwezig zijn voor de couponbetaling per 1 Juli van de in 1928 door de vereeni ging aangegane 5 pet. geldleening. Naar het blad voorts verneemt, wordt binnenkort een vergadering belegd van schuldeischers, waarop het accountantsrap port overgelegd zal worden en verder be sproken zal worden of en zoo ja, welke regelen in dezen genomen zullen worden. De justitie is van een en ander op de hoogte gesteld. Door den officier van justitie zou bereids een onderzoek gelast zijn. „Loop, wat je lloopen kimt,” beval hij kort. Hij|gerid en buiten adem bereikten zij den auto, welks motor Mackintosh al aangezet had. „Ik meende een kleine opschudding waar te nemen,” merkte hij op, toen zij zich op Ide kussens hadden laten vallen. „We gullen ’m geducht moeten smeren, jongens; idle Gregoroff is bezitter van een race-wagen.” „En, bij Jupiter! Andy”, zei Standish, nadat zij een paar mijlen afgelegd had den, „hijl heeft hem losgelaten oiok. Geef den jouwe zopveel gas. als je kunt.” „Hopeloos:, man, hopelops. Maar, wacht eventjes; straks komen wie aan een bocht.” Plotseling stuurde hij den auto recht hoekig een zijwegje in, en doofde ver volgens zijn lichten. „Hijl heeft een Hispano.verklaarde hij nader, „ik zou het nooit tegen hem kunnen opnemen. Wat doen we, als hij ons. ontdekt?” „Er om vechten,” zei Standish vast beraden. „Daar komen ze.” Met geopenden uitlaat en verblinden de voorlichten, stoof de met mannen roeiriem, A. Bijsterbosch, Boschstraat 6; potlood, K. Hannema, Oppenhuizerweg 21. i HEEG, 5 Juli. Ons. Chr. Dameskoor „Looft den Heer” behaalde gisteren op het Nationaal Zang- en Muziekconcours i te Hoofddorp in de 2de afd. Dames koren een 1ste prijs met 304/2 punten, terwijl de Chr. Gem. Zangvereeniging „Looft den Heer” alhier in de afd. Uit muntendheid Gem. Koren eveneens een lste prijs behaalde met 332 punten. PROVINCIALE STATEN VAN FRIESLAND. Verbetering van kanalen. Ged. Staten deejen aan de Staten mede, dat dezer dagen bericht is ontvangen van den minister van waterstaat betreffende de verbetering van de kanalen StroobosMeer Flevo en FonejachtLeeuwardenHarlin gen. De minister verklaart zich daarbij be reid, te bevorderen, dat de verbetering van de beide vaarwegen in zoodanig tempo wordt uitgevoerd, dat ze zooveel mogelijk gelijktijdig gereed zullen zijn. Nader zal worden onderzocht, of Stavoren dan wel Lemmer zal worden gekozen als eindpunt van eerstgenoemd kanaal en of, indien Sta voren het eindpunt zal zijn, een tracé langs Sneek en Ijlst de voorkeur verdient boven het door de hoofdingenieurs van Rijks- en provincialen waterstaat in 1929 voorgestelde tracé. Ged. Staten stellen thans voor, medewer king te verleenen aan de voorgenomen ver betering, die zal worden uitgevoerd door de provincie en waarvan, zooals reeds in het desbetreffend voorstel in de winterzitting is medegedeeld, de totale kosten zijn geraamd op f9.600.000 voor het kanaal Fonejacht Harlingen en f 11.990.000 voor het kanaal StroobosStavoren (eventueel f 10.960.0001 voor het kanaal StroobosLemmer). Op beide verbeterde vaarwegen zullen 1000-tons schepen worden toegelaten; voor de vaart Stroobos-Meer Flevo wordt op een zoodanige onteigening gerekend, dat dit ka-' naai kan worden vergroot tot een 2000-tons kanaal. Reeds vier Elf-en-Dertig-Tochten volbracht. Het bestuur der Provinciale Friesche Ver eeniging voor Vreemdelingenverkeer ontving Woensdag van den heer S. G. Manger Cats, te Eefde, het volgende schrijven: „Ingesloten doe ik U Toerboekje-nummer' 117 toekonjen van de Elf-en-Dertig-Tocht, voorzien van alle vereischte stempels. Daar ik Friesland voornamelijk van het water kende, ontsloot zich door de Elf-en-Dertig- Tocht een geheel nieuw gedeelte van de provincie voor mij. Met buitengewoon veel genoegen werd de tocht gedaan. De kennis van Friesland nam toe, met als gevolg, dat de reeds bestaande belangstelling voor deze provincie nog werd vergroot”. zou zijn'” legde zij uit, „voor ’t geval zij een bewaking over het huis mochten instellen.” „U is een wonder,” complimenteerde Standish haar. „En wij" zouden het nooit klaar gespeeld hebben zonder jou, Andy. En nu, jonkman, vertel eens op, hoe ze jou zop gemakkelijk in hun hol Wat de heer Manger Cats schrijft is juist datgene, wat de „Reclame-commissie 1934” zich als doel van de tochten voor oogen heeft gesteld. De vreemdeling kent Friesland niet anders dan als het land van (neren, poelen en plassen. Zelfs tal van eigen gewestge- nooten hebben nog nimmer met eigen oogen het prachtige natuurschoon van de Zuid oosthoek en van Gaastesland aanschouwd. Op het V.v.V.-bureau kwamen reeds vier toerboekjes binnen van deelnemers, die de geheele tQcht volbrachte^. Tot op dit oogen- blik zijn er bijna 200 vjin die toerboekjes uitgereikt. Nu de vacanties met rassche schreden naderen, zal hét aanvragen rege nen, daar acht directeuren van inrichtingen voor middelbaar en gymnasiaal onderwijs hun leerlingen op verzoek der Prov. Fr. V. v.V. opwekten, in zoo groot mogelijk aan tal aan de tochten deel te nemen. In de ver schillende jeugdherbergén kunnen zij een goed en niet duur onderdak vinden. De gemeenteraadsverkiezingen te Enschede. Woensdag hebben te Enschede, in ver band met de vereeniging met Lonneker, ge meenteraadsverkiezingen plaats gehad. De uitslag luidt: aantal uitgebrachte stemmen 38004, kiesdeeler 1027/2. Hiervan verkregen Oud-Lonneker 1579 stemmen. Ge kozen J. H. W. Robers. Lijst Lippe 455 st. 0 zetels. Vrijz. Democraten 2165 st. 2 zetels (2). Gekozen dr. H. A. Zwijnenberg en A. Hassink. S.D.A.P. 9331 st. 11 zetels (10). Gekozen J. Bevers, W. R. Soetekouw, J. Haantjes, J. Hillenaar, C. Hansén, F. Hein rich, H. W. Lebbink, J. A. Prins, A. D. Con ning, J. de Wit en Van Munter. Anti-revolutionair 2857 3 zetels (3). Ge kozen J. Heres, A. Buyse en C. Elhorst. Lijst van Schaick 294 0 zetels. Kath. democratische Unie 1280. Gekozen H. H. Veldboer. R.-K. Staatspartij 6389 7 zetels (6). Ge kozen H. C. Nijkamp, A. H. J. Coppes, H. Broshuis, H. J. Korting, J. v. d. Graven, G. J. Kleisman, J. H. Levink. Vrijheidsbond 3163 3 zetels (4). Gekozen S. N. Menko N.Jz., G. Kromhof, H. Woel- vink. Chr. Hist. Unie 2337 2 zetels (3). Geko zen Joh. Drost en N. ter Heide. Amusements Partij 428 0 zetels. R. S. )P. 1102 1 zetel (1). Gekozen E. Pie- perriet. Communisten 3028 3 zetels (3). Gekozen H. J. Geemik, M. P. de Bruin en H. J. Ol- denkamp. O. S. P. 1565 1 zetel (0). Gekozen H. M. Roessink. Chr. Dem. Unie 2013 2 zetels (0). Geko zen J. Holl en J. Riemersma. Bij de vorige verkiezing van 1931 werden de volgende stemcijfers op de partijen uitge bracht (tusschen haakjes ook de cijfers van de verkiezing in 1927): Lib. 2798 (2305), V.-D. 1191 (1003), S.D.A.P. 7032 (7201), C.-H. 1781 (1514), A.-R. 2315 (2224), R.- K 4210 (3708), Rev. Soc. 845 (701), Comm. 1135 (299). De gemeenteraad te Enschede had vóór de verkiezing de volgende samenstelling: Lib. 4, V.-D. 2, S.D.A.P. 10, C.-H. 3, A.-R. 3, R.-K. 6, Rev. Soc. 1, Comm. 2. Te Lonneker was de samenstelling van den gemeenteraad: Lib. 1, PI. Bel. 3, S.D. A.P. 6, Diss. S.D. 2, C.-H. 2, A.-R. 2, R.-K. 5, Comm. 2. De stemcijfers bij de*?wee vorige verkie zingen te Lonneker bedroegen: Lib. 531 (398), PI. Bel. 1521 (1699), S.D.A.P. 2830 (3308), Diss. S.D. 1097 C.-H. 1065 (982), A.-R. 838 (474), R.-K. 2340 (1891), Comm. 1176 (541), V.-D. 290 Geniet Uw vacantie met gezonde tanden. Laat deze daarom van te voren nazien en vooral: borstel ze steeds met Ivorol, de tandpasta met haar ongeëven- aar</ reinigingsvermogen. Dan zullen geen zieke tanden Uw vacantie bederven. IVOROL, De Nederl. Tandpasta. De minister van Onderwijs, Kunsten Wetenschappen, mr. H. P. Marchant, heeft een langdurig bezoek gebracht aan het Am sterdamsche Montessori Lyceum, teneinde zicli persoonlijk op de hoogte te stellen van de werkwijze dier instelling en meer bepaal delijk een indruk te krijgen van de toepas sing van het Montessori-systeem op het middelbaar onderwijs. Zooals bekend is de Amsterdamsche Stichting de eersfe en tot dusver eenige in stelling in de wereld, waar middelbaar Mon- tessori-onderwijs gegeven wordt. Vandaar, dat de regeering er prijs op ge steld heeft, van haar belangstelling te doen blijken, zulks temeer waar ’t Amsterdamsch Montessori Lyceum, dat zonder overheids subsidie geheel met eigen middelen zijn Naak vervult, thans reeds zoover uitgebouwd is, hebben kunnen lókken.” „Ze lieten mijl een briefje bezorgen, waarin ze zeiden, dat... dat...” Hij oleef haperen, en wierp een blik in de richting van Mrs. Mackintosh. „Je kunt vrijuit spreken,” zei Stan dish. „Mrs. Andy is op de hoogte.” „Waarin ze zeiden, dat de koningin in gevaar verkeerde, en of ik dadelijk wilde komen. Een auto zou mijl op het Plein wachten, en ik mocht er nie mand iets van vertellen.” „En dien klaar duidelijken valstrik liep jij in, me,t allebei je groote platvoe ten,” lachte Standish. „O, welnu, mis schien zou ik hetzelfde gedaan hebben.” „Maar, wat was hun bedoeling met al die potsenmakeriji?” riep Denver. „Dat fotografeeren bijl magnesiumlicht, en de rest „Jonge man',” zei Standish ernstig, „wijl zwemmen in diepe wateren en jij vooral. De voorstelling van heden- „U heeft hem bevrijd, zie ik riep zij. avond was geheel pn al op touw gezet met het opzettelijke doel om een foto te krijgen van jou, met in je armen een vrouw, die in gestalte en kleur van ha ren én zoo, gemakkelijk voor de ko ningin had kunnen gehouden1 worden.” „De gemeene schoft,” riep Denver - woest. „Wat kunnen we daaraan verhel- „Ik meende, dat het boven veiliger pen?” volgepropte auto hen voorbij, en eerst nadat het lawaai van den motor in de verte weggestorven was,, Malden zij1 weer vrij' adem. „En nu,” zei Mackintosh, „rijden wij een eind terug. 'Wijl kunnen een omweg maken, die ons langs een anderen weg in Dalzburg terugbrengt. Anders zullen wij hen op hun terugweg tegenkomen, vrees ik.” Toen zij het naderden, was het kas teel van onder tot boven verlicht, en eensklaps begon Mackintosh binnens monds fe vloeken. Drie mannen waren dwars over den weg geplaatst, en hiel den hen hun wapens voor. „Rijd hen omver, Andy,” riep Stan dish. „Denver, buk je, kruip weg!” En Andy Mackintosh reed hen om ver, netjes/Een doffe kets op het spat bord, een bliksemsnel visioen van opzij springende, vloekende mannen, en zij hadden het kasteel achter zich. „En ik nog wel een eerzaam, ge trouwd journalist,” zuchtte Andy. „Ik hoop niet, dat ze mijn nummer opgeno men hebben.” „Nu zie je eensi, wat een hoop1 moeite en last jijl veroorzaakt hebt,” zei S.tan- dish lachende tegen Denver. „Even wel, het ziet er naar uit alsof we de eerste hindernis met succes genomen hebben.” „Als ik je bidden mag, vertel me dan eens waarom dat alles gaat,” riep Den ver. „Mijti hoofd duizelt er van.” „Alles, op zjjn tijd,” zei Standish „Eerst moeten we heelhuids thuis zijn.” „Maar, ze zullen het hotel laten be waken,” merkte Denver op. „Daarom gaan we daar juist niet heen. Of, althansi, jij niet. Jij logeert in ieder geval voor een tijdje, bij den on overtroffen Andy.” „En daarna begint de tweede hinder nis,” zei dat heerschap somber. „Ver geet dat niet.” „Verwenschte ouwe kankeraar,” lachte Standish, „we zullen een zeker iets onthouden.” Maar, hoewel hijl luchtig sprak, was hij er ver van, zich aldus te voelen. Nie mand wist beter dan hij, dat de tweede hindernis, oneindig veel moeilijker zou zijn dan de eerste. Want die bestond daarin, dat hijl Joe Denver het land uit moest zien te krijgen. Het geluk, eien verbazend geluk, was tot zoover met hen geweest; hoe lang zou dat duren? Iedere grensovergang zou zeer zeker be waakt worden, en Denver zou stellig op de een of andere gefingeerde beschul diging gearresteerd en aan Berendosi uitgeleverd worden. Weliswaar zou hij' zich ten huize van Andy Mackintosh eenigen tijd schuil kunnen houden, maar dat was. slechts uitstel van helt kwaad. Ten eerste, leek het waarschijn lijk dat Berendosi hem en Tiny zou dwingen, het land zoo gauw mogelijk te verlaten, waa»door Denver aan zijn eigen lot overgelaten zou zijn. En ten tweede, was And/, hoewel hij geen oogenblik geaarzeld had om hen behulp zaam te zijn, zooals hij opgemerkt had, eem eerzaam getrouwd journalist, en een, die het niet al te breed had. En het laatste wat Standish wilde, was hem in onaangenaamheden te wikkelen. I Het weergaasche van het geheele 1 GEVONDEN VOORWERPEN. :ker courant n TOT 30 NOVEMBER 1934 ONTVANGT U. TEGEN INLEVERING VAN 60 VOORZIJDEN VAN PRESTO-PAKJES AAN ONS ADRES TE AMERSFOORT. GRATIS EEN PRACTISCH GESCHENK NIEUWE SN I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1