Firma JOHs. TROMP, Snoek. Met aandrang bevelen wij aan: Eerste blad UitgaveKIEZEBR1NK Co ie tat TROMP, Sneek TROMP, Sneek Meel Orgaan der Gi 3 en 4 cents sigaren rooken wilt, neem ze dan ook zoo goed mogelijk van het beste adres No. 85 Woensdag 25 Juli 1934. I 5f>e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. BENSDORP’s 5 en 10 cents REEPEN, terwijl de BENSDORP’s REEP JES, 20 voor 1 kwartje, méér en méér gaan. Minex SHEERER OOURJUTT en WYMBRITSERAOEEL Niemeijer’s Koffie en Thee. te WHiiiii Rijks Hoog ere Burgerschool Sneek. Toegelaten tot de 2e klasse: J. Jan sen te Haarlem en J. Th. N. Venekamp te Langweer; tot de 3e klasse: W. H. Brandon te Soerabaja, C. Drayer en A. de Vries te Molkwerumi ©n mej. S. Zwolle te Langweer tot de 4e klasse: Zittersiteyn pe Soerabaja, P. Eipema te Hindeloopen. Het getuigschrift van den 3-jarigen cursus is nog uitgereikt aan mej. F. van Giffen te Balk, Q. Kramer te Bols- ward en S. Kramer te Draaisterhuiizen. Zilveren jubileum B. W. OJkma. Zondag was het 25 jaar geleden dat de heer B. W.' Olkma te Ypecolsga door de Provinciale Staten onzer Pxo- had, tengevolge waarvan het slachtoffer Zondagmorgen is overleden. De 25-jarige W. H. Stienstra, die te Rotterdam woonde, is Zondagmiddag bijl, het zwemmen in de Waalhaven ver dronken- De man verdween in die diepte en werd korten tijd daarna door enkele andere zwemmers weer boven gebracht. Kunstmatige ademhaling wend tever geefs toegepast. De heer M). Diepgrond, de 35-jarige musicus uit Amsterdam, die vorige week in de zweminrichting te Haren bij ©en duiksiprong in ondiep water zeer ern stige verwondingen aan de halswervels opliep, is in het academisch zieken huis overleden^. Zaterdagmiddag is bij het baden in de Waal onder Loenen verdronken de heer J(. van Bruggen, ambtenaar ter secretarie van Valburg. Beide kinderen van den ongelukkige waren getuige van het verdrinken van hun vader. tuigbewijzen komen in de plaats van de tegenwoordige rijvaardigheidsbewij zen. IHet rijtuigbewijs wordt dus af gege ven voor een bepaald motorrijtuig en kan niet voor elk willekeurig motor rijtuig worden gebruikt. ri ZWAAR en HEERLIJK Voor den handel bij De hoofdcommissaris heeft tevens be rend doen maken dat aan alle leden van het corps drie dagen extra verlof zal worden toegekend voor de veile vrijle uren die zij tijdens de ongeregeldheden rebben ópgeofferd, om het gezag te i runnen handhaven. Tevens zijti als blijk van erkentelijkheid de straffen, die aan een aantal leden van het personeel we gens kleine verzuimen werden opgelegd, ingetrokken. De Staatsbegrootmg voor 1935. Op het congres van de R.-K. Staatspartij vernam een speciale verslaggever van Het Volk van prof. Aalberse, dat er aanvanke lijk op de rijksbegrooting voor 1935 een ongedekt tekort was van tachtig millioen. Ze is daarop naar de departementen terug gestuurd en er is geknauwd en geknepen! Thans is men zoo ver, dat het pngedekte tekort is teruggebracht tot tien millioen. Professor Aalberse hoopte, dat men dit bedrag zonder verdere steun- en salaris verlagingen zal weten te vinden. lijzoinderen dank en zijn groeten lof uit spreekt over de wijze waarop de gie- ,ieele poütiestaf en het overige per- soneel hun moeilijke taak tijdens de M. vrije slag, 200 M,. vrije slag, 100 M, jongste onlusten hebben vervuld. Een ©n zeventig jaar getrouwd. Het eohtpaar MjrllerHeerens Delft herdacht Zondag rijd 71-jarige eahtvereenjging. Het wetsontwerp bevat voorts tal van vereenvoudigingen van de tegenwoor dige motor- en rijwielwet, waarin tall van bepalingen, die niet strikt noodig zijln, vervallen. Ook brengt het eenheid in de maxi mum snélheid, die thans voor de ver schillende gemeenten uiteenloopt. De noodige eenheid wordt verkregen door een algemeen maximum voor de in de bebouwde kommen in acht te nemen snelheid vast te steden. In verband hier mee wordt aan Ged. Staten de op dracht gegeven om de bebouwde kom men vast te stellen en een voorschrift opgenomen tot het aangeven op den weg van die kommen. De maxima der straffen tegen het veroorzaken van dood door schuld en het veroorzaken van lichamelijk letsel, dat nu resp. 9 en 6 maanden is, worden gebracht op 1 jaar en 9 maanden. Voor den alcohol-benevelden bestuur der worden deze maxima tot 3 resp. 2 jaar verhoogd. Een lekker koekje onder den naam „Meisjes” in rolletjes voor 10 cent, Busjes Veldbloemen assortiment Verkade 75 cent, Vettkade’s 5 cents Reepen. Luxe doozen Bonbons en Chocolade van Verkade, Droste, Driessen, Van Houten, Kwatta. De overheerlijke Verkade’s Bonne- mère, kost nu maar 16 cent p. ons Frambozenkoekjes 16 cent per ons. Rollen West Indische Chocolade 10 en 25 ct. Vanille-wafeltjes, per pakje 15 cent lekkerl Verbo, Kwatta’s Chocolade-pastel op de boterham, per tube 30 en 55 ct. King-Pepermunt - los en in rollen benevens in busjes van 2>/2 ons met toeristenkaart. „Pindas van Tromp zijnde lekkerste!” Busjes Kaas-crackers Verkade 50 cent Kwartblikjes „Van alles wat” van de Heer 50 cent enz. enz. enz. N eptUDUS. Voor de Zwemwedstrijd op Zaterdag a.s. ter gelegenheid van het 10-jarig ju bileum van „Neptunus”, bestaat groote belangstelling- Uit heel Friesland ko men vragen voor plaatskaarten binnen. Er hebben1 13 verschillende vereeni- gjngen ingeschreven, terwijl op de di verse nummers 140 deelnemers zullen starten, waaronder 16 Hollanders, zoo- dat van een record aantal inschrijvin gen gesproken kan worden. De snelste Friesche zwemmers(sters) schreven in, de Hollanders wordt aan miet minder dan 8 nummers deelgenomen door de zwemmers: Sennf, 2e op het kamp. 100 Mi- rugslag; v. d. Kamp, 3e op 3 x 100 M. wisselslag pers, een 200 M- schoolslag; Sipkema en Uitendaal, 2 zwemmers uit de ploeg welke het kamp. 4 x 100 Mi- en 4 x 200 M- vrijle slag won, eeln schrijden gericht waarin hij zijn terwijl de heer Deimeboom, die deel neemt aan ’t schoonspringen, 3e werd. Zooals men ziet een puik stelletje Zwemmers, welke alhier aan de 100 Kerknieuws. Cand. Th. v. d. Veer, prop, te Sneek, hoopt 2 September zijn intrede te doen bij de Doopsgez. gem. te Zijldijk, na bevestigd te zijn door ds. W. Mesdag van Sneek, voor heen te Zijldijk. Twee hotelcfieven aangehouden. Te Zandvoort zijn twee hoteldieven ge snapt, die in de grootste hotels hun slag zouden hebben geslagen. Zij werden in een cabaret gearresteerd en zijn overgebracht naar Noordwijk, waar zij van een juweelen- diefstal ter waarde van f 4500 uit een hotel kamer worden verdacht Wanneer U töch Totaal der verzwegen b elastjng en. De Tel. verneemt uit Den Haag: Het totaal der verzwegen’ inkomsten en vermogensbelasting is tyhans bekend n.l. ongeveer 10.7 mjllioen gulden. Voor 1931-’32 is het bedrag bjijlna vier mjllioen; voor 1932-’33 3.7 millioen en voor 1933-’34 3.1 millioen. De verzwe gen vermogensbelasting over 1932-’33 bedraagt 3.5 °/o en de verzwegen in komstenbelasting 0.7 o/o, van de totale belastingopbrengst. Groeje dei de senten oppe rüg Hannes? De sist altieten oppe Pavil- joenboaL Hoe hest stou dat? Eh- nou je, mien Moeke koopt de kleeren van vader en ons altiettun bijl VERWER oppe Oostendiek siestou, en die geeft nou bij elke gulden’ die Moeke der koopt een kaatsje voor de boat en ■nou kanne wij. in ne vakansje elke dag vergees naar de Meer. Gossie meine zeg, dat sak ok an mien Moeke seggen, dan gaan ik ok met tie hur, Adv. Streng© maatregelen tegen dronken autobestuurders. Bijl de Tweede Kamer js ingediend een wetsontwerp, houdende regeling in verband met het gebruik van motoprui- gen en rijwielen nopens het verkeer pp vicie benoemd werd tot lid van Ged. <Ie rijwielpaden (nieuwe Motor- en Rijwielwet). Het wetsontwerp beoogt een groeitere veiligheid van het verkeer te verkrijgen en bevat in hoofdzaak zeer strenge be palingen ten opzichte van’ het motor en 'rijtuigen besturen onder drankin- vloed, waarop krachtens het wetsont werp alleen nog maar gevangenisstraf zal worden ,toegepast. Verder brengt het centralisatie in de afgifte van rijbewijzen, wat tevens schoolslag en 100 M,- rugslag zullen deelnemen, terwijl de Kikvorschen es tafette ploeg nog start op de 4 x 100 M- vrije’slag en 3 x 50 M- wisselslag estafette. Na afloop volgt dan de pojo- match tusschen de Kikvorschen en het Friesche zevental, waarvoor de, heeren Zondag te R’dam een oefenpartij speel den, hopen wij dat zij voor a.s. Zater dag in de zelfde vorm zullen spelen, dan is er vopr de toeschouwers heel wat te genieten. Na afloop der wedstrijden heeft ten slotte ’s avonds 8 uur de feestelijke prijsuitreiking plaats in do Harmonie, waarbij de Hollanders aanwezig zullen zijn, en Neptunus haar 10-jarig bestaan feestelijk hoopt te herdenken- Voor be langstellenden bestaat gelegenheid voor introductie aan de zaal. Staten. Op 26 Maart 1870 is de heer Okma te Ypecolsga bijl Woutfsend geboren, in dezelfde boerenplaats waar hij thans nog, woont. Hij genoot zijn opleiding aan de Chr. Lagere School te Wouds- end. In 1898, 28 jaar oud, werd de heer Okma gekozen tot Statenlid. Elf jaar later, qp 22 Juli 1909, benoemden de Staten hem' tot lid van het College van Gedeputeerden, ter vervulling van de vacature, ontstaan door het ontslag- 'vergemakkelijkt de controle op motor- nemen als zoodanig van wijlen den heer J. N. Witteveen. Onafgebroken is de heer Olkma lid van het College van Gedeputeerden gebleven, zoodat hij nu 25 jaar deel van dat college uit maakt. Hijl heeft in dat college steeds Heffing; op oliën en vetten. De minister van ©economische zaken heeft een beschikking genomen, waar bij met ingang van Zaterdag een hef fing op alle oliën wordt gelegd en in verband daarmede de heffjng op vet met ingang van 6 Augustus wordt ver laagd. Tot nu toe waren de oliën nog niet belast. Door het fejt, dat de olieprijlzën voortdurend meer terugliepen, ontston den steeds grootere verschuivingen van boter- en vetgebruik naar het ge bruik van oliën, waardoor de maatre gelen ten behoeve van zuivelproducten in gevaar kwamen. De minister heeft dan ook het leggen van een heffing op alle ociën onvermijdelijk geacht. Teneinde echter te voorkomen, <jat de heffing een te zwaren druk op de bevolking zou leggen/heeft de minister, de heffing op oliën op f0.24 per K.G. bepalende, de heffing op vetten met ingang van 6 Augustus verlaagd, van f0.35 op f0.24 per K.G., waardoor voorkomen wordt, dat in het algemeen de huishoudelijke uitgaven vopr de be volking onevenredig zouden worden verzwaard. een belangrijke plaats ingenomen, en medegewerkt aan de voorbereiding en beslissing yian hoogst gewichtige zaken. Algemeene waterstaatsaangelegenhe den, zeewerende waterschappen, veen polders, boezemwaterschappen, verve ningen, ziedaar een deel van het ge bied w'aarop de heer Okma zich als Gedeputeerde met groote belangstelling heeft bewogen. In ’t ibijizonder is de heer Okm'a be kend om zijn omvangrijk werk ten aan zien van de boezemwaterschappen. In 1909 waren er ongeveer 70 boezemwa- terschappeni, thans is dat getal tot ruim 300 'aangegroeid. De heer Okmra is bovendien bestuurs lid Van tail van vereenigingen en ins'tël- linigen. Zoo is hij lid! van de commissie voor de uitgifte van Zuiderzee-gronden, vfan de commissie van toezicht op de Rijkslandbouwwinterschool te Leeuwar den, van den Zuiderzeeraad en lid van het bestpur van het Chr. Prot. gesticht voor geesteszieken „Dennenoord” te Zuidlaren. Gistermiddag werd de heer B. W. Okma, die Zondag 25 jaar lid was van de Gedeputeerde Staten van Fries land, ten zijnen huize te Ypecolsga, waar hiji zich met zijn familie vereenigd had, gehuldigd. Een 10-tal bloemstuk ken versierde de hal en de receptie kamer. Reeds in den voormiddag had een deputatie van de c.-h. fractie, bestaande uit de heeren Bajema en Slump, de ge- lukwenschen der fractie overgebracht. Tegen drie uur verscheen de Com missaris der Koningin met de leden Ged. Staten, den griffier en den hoofd ingenieur van den Provincialen Water staat, benevens den burgemeester van Wijmbritseradeel met wethouder Cros sen en den secretaris. In een zeer hartelijke speech schetste de Commissaris de groote verdiensten van den jubilaris. De burgemeester van Wijmbritsera- deel wees er nog op, dat de heer Okma zijn politieke loopbaan in de raad dezer gemeente was begonnen. De heer Okma dankte de sprekers voor hun gelukwenschen. rnescue zweuxmei^^^ «x, Verschillende particulieren hadden de zoodat felle strijd verwacht wordt. Door vlag uitgestoken. L. C. Drie dagen extra verlof voor de A’damsche politie. De A’damsche burgemeester heeft aan den Hoofdcommissaris van politie Dood gevallen. Te Marseille is de Holl'andsche ma troos v. R., deel uitmakend van de bemanning van het motorschip Baloe- ran, Woensdag over boord geslagen. Hij kwam op de kade terecht en is aan zijn verwondingen overledeiï. Het stoffelijk overschot zal' naar Rot terdam worden gebracht. rijtuigen'. De mogelijkheid wordt ge schapen, dat bijl aanvrage vian een rij- tuigbewijis, zoodanig bewijs wordt ge weigerd, 'indien blijkt, dat het betrok ken motorrijtuig niet op den weg be hoort te worden toegelaten. Deze rjjl-1 Concert uit te voeren door de Arb. Muz. Vereen. „Steun in den Strijd”, dir. G. v. Har- develd, op Donderdag 26 Juli a.s., ’s avonds 8 uur op het Martiniplein. Programma i 1. Jour de Fête, marsch Furgeot 2. Rêve de Valse, fant. Oscar Strauss 3.. Wiener Bürger, wals Ziehrer 4. Une Soirée chez Schulbert, fant. arr. Jos. Bauwens 5.. De Rotterdamsche Vlag, piarsch, Bart Verballen Pauze. 6. De Residentie Marsch, Willy Schot emeijer Bizet J. Strauss Keler Bela F. Lehar Bij ft Zwemmen verdronken. Zondagmiddag is in het nieuwe strandbad te Hoorn een .ongeluk ge beurd, dat het leven vergde van een 10-jarige knaap. De jongen was de laatste dagen herhaaldelijk gewaar schuwd niet naar het diepe water te ko men, maar telkens was hij weer bij de duiktoren, waar ’t Ijsselmeer een diepte heeft van 3 meter. Op een onbewaakt oogenblik is de jongen van de spring plank gesprongen. Men zag hem nqg even boven komen, hoorde hem pm hulp roepen, doch daarna verdween hij in de diepte. Direct trachtte men hem te vinden- Toen dit geschiedde waren de levensgeesten echter reeds gewe ken. Zondagmiddag is de 18-jarige L. Geer- dings uit Thorn (L.) in het Wessem N ederweertsche kanaal onder de ge meente Wessem bij het Zwemmen ver dronken. Zijn broer, die er bij tegen woordig was, kon geen hulp verleenen. Het lijk is naar Thorn overgebracht. Zondagmiddag is, naar „Het Volk” meldt, in de Rijn nabij Arnhem, tegen over de stadswaarden bij het zwemmen verdronken, de 14-jarige J. H. Jansen, die de zwemkunst niet machtig was. Na een uur is het gelukt het lijk op te ha len. De negenjarige S. uit Rheden was met zijn eenige jaren oudere broertje bij familie te Velp gelogeerd. Beide jon gens, die de zwemkunst nog niet al te best machtig waren, zijn Zondagmiddag met hun oom in de IJsel gaan zwem men. Hiervoor waren zijl aan de over kant, onder de gemeente Angelo, jn het wpter gegaan. De jongens die de gevaren van den IJsel niet kenden, sprongen van een krib in het water. De oom kon den oudsten knaap redden, doch de jongste was blijkbaar in ©en gat geraakt, hoewel naar hem gedo ken werd, werd hijl niet gevonden. Een uur later heeft de politie het stoffelijk overschot opgedregd. De 27-jarige J. den Edel sprong Za terdagavond in de Reeuwijksche Plas sen tegen een anderen duikenden zwem mer op en kwam niet meer boven. Men stelde een onderzoek in en slaagde er in E. bewusteloos boven te bren gen. Hijl „werd bijgebracht, doch toen bleek, dat hij de nekwervel gebroken Abonnement i per jw f 2J0 h. p. poel I 160. Noodlottige samenloop van omstandigheden. Op de Oude Zijds Achterburgwal te Am sterdam is Zondagavond bij een schietpartij een man van 41 jaar ernstig in het hoofd getroffen. Hij werd in zorgelijken toestand naar het Binnengasthuis vervoerd. Deze schietpartij was het gevolg van een zeer noodlottige samenloop van omstandigheden waaraan het slachtoffer noch zijn medebe woners, die op dezelfde étage aanwezig waren, naar zijn vrouw vertelde, part noch deel moet hebben gehad. De eigenlijke aanleiding tot het geheele drama, dat zich in slechts korten tijd vóór en in de woning van het slachtoffer op no. 15 af speelde, zou een hond geweest zijn, die in een dolle bui een bloempot uit de vensterbank van de eerste étage wierp, waarop twee agenten, die juist langs het huis liepen veronderstelden dat er opzette lijk naar hen werd gegooid. Zij trokken on middellijk hun revolvers en begonnen te schieten. Naderhand renden de politieman nen de woning binnen om dengene dien zij voor den dader hielden te arresteeren en daarbij knalden de schoten die den man, den koopman H. Meyer in het hoofd troffen. De vrouw van Meyer die, zooals te be grijpen is, zeer ontdaan was over het ge beuren, vertelde ons zoo goed en zoo kwaad als het ging het volgende: Mijn man en ik en nog een kennisje wa ren vandaag de stad uit geweest en zaten goed en wel weer thuis, toen m’n man even voor het eten, zoo als hij gewoonlijk doet, nog iets ging gebruiken. In den korten tijd, dat hij weg was kregen wij bezoek van zijn moeder en van zijn zuster die haar kindje van 14 maanden bij zich had. Ik liet mijn man hierop onmiddellijk roepen en zette intusschen het avondeten klaar. Korten tijd later kwam m’n man reeds thuis, doch voordat hij met het eten begon nam hij het kleine kindje, waarvan hij zeer veel hield, op zijn schoot. De hond die blij was zijn baas weer te zien, rende vrijwel tezelfder tijd op m’n man af en stiet in zijn, dolle bui een bloem pot van het venster die buiten op de stoep terecht kwam. Plotseling hoorden we schieten en schreeuwen en even later een gestommel op de trap. En toen volgde een getrap tegen de deur van de woning op twee hoog en ten slotte een geschreeuw: „We moeten Meyer hebben”. Ik deed onmiddellijk de kamerdeur open en zag tot mijn schrik, twee politieagenten die beiden een revolver in de hand hadden en daarmede dreigden te zullen schieten. Een van beide agenten liep op m’n man toe en terwijl mijn man het kind nog in zijn arm had kreeg hij een klap met den revolver op zijn gezicht. Beide agenten grepen m’n man hierop vast en trokken hem de deur uit. Nauwelijks stond hij op de trap of opnieuw klonken er scho ten. En die moeten mijn man in het hoofd getroffen hebben. Hij viel van de trap en werd door de agenten verder naar buiten gehaald en daar aan zijn lot overgelaten. Wij wilden naar hem toe maar dit werd belet. Niemand mocht bij hem komen. Eerst i later toen de Geneeskundige Dienst was gewaarschuwd en mijn man, die hevig bloedde, naar het ziekenhuis was overge bracht, konden we daar hooren hoe het met nem was. „Werkelijk mijnheer, ik bezweer u, dat die bloempot door niemand anders dan door toedoen van dezen hond naar buiten is gevallen”. Tot zoover mej. Meyer. Te twaalf uur gisternacht konden wij, aldus de Crt. het N. v. d.D., van de politie nog geen nadere mededeelingen over het gebeurde krijgen aangezien de dienstdoen de inspecteur, die met het onderzoek was belast, nog verschillende getuigen moest hooren. We hebben den indruk gekregen, zoo deelde de 'inspecteur mede dat er door Meyer verzet is gepleegd toen de agenten hem wilden arresteeren. Het kan ook zijn gebeurd dat M. in een onbewaakt oogenblik één der revolvers heeft willen grijpen en dat daarbij het schot is gevallen dat den man trof. marsch 7. Carmen, fant. 8. Künstlerleben, wals 9. Lustspiel Ouverture 10. Lustige Witwe, fant, 11. Finale. Telefoon Na. IM SNFFK l i VerscNjm OINSDAOS e» VRIJDAGSAVONDS NIEUWE SNEEKER COURANT Advertenlidn t 0 ct. p. regel Ing tonden mededeeltngen booger. Abonnement belangrijke korting Adverlenllin worden tevens gratis ge okMtBi H de SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1