Eerste Blad Uitgave K1EZEBRINK Co. annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) Officieel Orgaan der Gemeente Sneek Uit onze Raadzaal. ill 1. Am No. 86 &ve Jlnargnng Zaterdag 28 Jwll 1934 Dit No.'bestaat uit 3 bladen. I 1 b 1 NIEUWSTIJDINGEN. II Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentiën worden In belde bladen opgenomen. B. en W. bieden den raad de volgende voorstellen aan: Aan de Gemeenteraad. SNEEK, 25 Juli 1934. SNEEK, 11 Juli 1934. Aan de Gemeenteraad. T BESLUIT: 1 Aldus enz. SNEEK, 18 Juli 1934. r Dr. H. KLEIN, Voorzitter. T. K. DORAMA, Secretaris. Namens de commissie, D. ZUIDERBAAN, Voorzitter. U. SIJTEMA, Rapporteur. en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneeker Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Door den heer E. J. Scheltens, commies ter secretarie le afdeeling, is met ingang van 1 Augustus 1934, eervol ontslag gevraagd als ambtenaar van de burgerlijke stand dezer gemeente. Wij stellen U voor, in de daardoor ontstaande vacature van ambtenaar van de burgerlijke stand voor alle werk zaamheden, uitgezonderd het voltrekken van huwelijken, tenzij in geval van vervanging, aan welk ambt een jaar wedde is verbonden van f 150.te voorzien, met ingang van de datum waarop de te benoemen nieuwe functionaris zal zijn beëedigd. Wij bevelen U ter benoeming aan den heer J. Wind, commies ter secretarie en sinds 1 September 1930 weder fungeerende als chef van de 2e afdeeling. Aan de Gemeenteraad. De commissie voor rekeningen en begroetingen ontving Burgemeester en Wethouders van Sneek, P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. S1KKES, Secretaris. No. X 07.351.32(13). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het verleenen van een vermindering op de huur over 1934 van vóór 1 Januari 1932 verhuurde gemeentelanderijen. meentelanderijen, wier namen zijn vermeld op de bij dit besluit gevoegde staat, over het jaar 1934 een verminde ring van huur te verleenen tot het bedrag dat op die staat achter hun namen is vermeld. Aldus enz. Burgemeester en Wethouders van Sneek, P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. No. X 07.53(2). Advies van Burgemeester en Wethouders naar aanleiding van de circulaire van Gede puteerde Staten betreffende intrekking van de tijdelijke korting op de jaarwedden van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger. No. III 07.353.8. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van een kohier van de reini- gingsbelasting voor het jaar 1934. SNEEK, '25 Juli 1934. Aan de Gemeenteraad. Wij bieden U hierbij ter vaststelling aan, het tweede kohier voor de heffing van een reinigingsbelasting voor het jaar 1934. Dit kohier, dat een gedeelte van de op te leggen aanslagen bevat, wijst in totaal aan f4446.39. De vervaldagen van de termijnen, waarin de belasting is ver schuldigd, zouden wij willen bepalen op 1 September en 1 November 1934. Wij geven U in overweging het volgende besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 25 Juli 1934, no. Ill 07.353.8; BESLUIT: vast te stellen het bij dit besluit gvoegde kohier voor de heffing van een reinigingsbelasting voor het belastingjaar 1934 op een bedrag van f4446.39 en te bepalen dat de belasting verschuldigd is in twee gelijke termijnen, ver vallende op 1 September en 1 November 1934. Aldus enz. Burgemeester en Wethouders van Sneek, P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. No. VI 07.352.1. Rapport van de Commissie voor rekenin gen en begrootingen inzake onderzoek der rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1933. I K 1 iN om advies de jaarrekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1933. Wat de cijfers dezer rekening betreft, mogen wij ver wijzen naar een brief, bijgevoegd door het Centraal bureau voor verificatie der vereeniging van Nederlandsche ge meenten, waarin wordt medegedeeld, dat de Rekening wordt accoord bevonden. De commissie heeft geen op- of aanmerkingen en ad viseert tot goedkeuring. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentieblad Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, AbÊiega, Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel, Langweer, Bozum. Diploma-zwemmen leerlingen Willem LotieWijkschool. Woensidamgidtiag had in onze zwem inrichting het Diplorna-zwernmen plaats voor leerlingen van de Willem1 Lode- wijkschool (Chr. School' voor Schippers kinderen) hoofd die heer F. Koster. Er was veel belangstelling voor deze interessante zwemproeven. Twaalf leer lingen behaalden het kléine diploma, vier het groote diploma, terwijl' nog een drietal de 1000 meter met succes afleg den. Be heer G. de Jong te Amsterdam, directeur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart, 'die mede tegenwoordig was, reikte de diploma’s uit. met een' woord' van dank en aanmoediging. De voorzjtter van de Vereen, voor Chr. Onderwijs, de heer F. Boeijenga, sprak tenslotte jn een enkel! woord zijln waardeerjng uit aan het adres van het Bestuur der Zweminrichting en het On derwijsfonds voor hun tegemoetkomen de houdjng, waardoor het mogelijk was, een groot aantal leerljngen zwemles te doen geven. Spr. roemde onze mooie Zweminrichting, inzonderheid haar ac tieve voorzitter, de heer Bakker, en bekwame zwemmeesters, wees er op dat deze inrichting vrucht is van parti culier initiatief en sprak de wensch uit dat ook in de toekomst haar bloei be stendig mag blijven. No. X 07.351.32(24). Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot vaststelling van de huren voor de „W.e.e.g.t.h.”-woningen en om hen te mach tigen deze woningen te verhuren. Burgemeester en Wethouders van Sneek, P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. No. 208. Aanbeveling van Burgemeester en Wet houders voor de benoeming van een ambte naar van de burgerlijke stand. SNEEK, 7 Juli 1934. Het College van Curatoren bij het Gymnasium van' Sneek heeft de eer, na ingewonnen advies van den Inspec teur van het Middelbaar en Gymnasiaal onderwijs, hierbij overgelegd aan Uwen Raad, voor te stellen den heer H. Mendelson voor het tijdvak 1 September 1934 tot 1 Januari 1935 tijdelijk te benoemen tot leeraar in de Oude Talen aan het Gymnasium alhier, onder handhaving van hetgeen is besloten bij raadsbesluit van 25 Juli 1932, hierbij in afschrift overgelegd, onder II, met dien ver stande dat de daarin gestelde datum van 1 Mei 1934 wordt vervangen door 1 Januari 1935. Het College van Curatoren voornoemd, BIOSCOOPNIEUWS. De bioscoop „Bij de Waag” heeft een tweetal hoofdnummers. Het eerste is: „Een schuldige vrouw”, met een prachtige figuur van Nancy Car roll in de hoofdrol. Het is een sterke, vlotte, amusante crimineele film, een van de beste vani z'ijin genre, ook maar niet één seconde, huilerig. Gary Grant speelt de mannelijke hoofdrol. Het tweede hoofdnummer isi „Met z'n drieën qp de huwelijksreis”, met Brigitte Helm en Oskar Karlweiss. Een zeer vroolijkie en geestige amusements film. Het journaal is geheel gewijd aan de uitvaart van Prins Hendrik. SNEEK, 11 Juli 1934. Aan de Gemeenteraad. Wij stellen U voor, aan de huurders van vóór 1 Januari 1932 verhuurde gemeentelanderijen een gelijke verminde ring op de over 1934 verschuldigde huur toe te staan als zij over de jaren 1932 en 1933 hebben genoten. Zooals U bekend is, bedroeg de vermindering toen 87'/2 van het verschil tusschen de contractueel verschuldigde huur en de huur welke verschuldigd zou zijn als de landerijen waren verhuurd geweest tegen de door den opzichter der gemeentelanderijen in verband met de tegenwoordige omstandigheden waarin het veehoudersbedrijf verkeert geschatte prijzen. Het aantal landerijen verhuurd voordat de huidige crisis zijn invloed deed gelden, neemt gestadig af. Bedroeg het totale bedrag der toegestane verminderingen over 1933 nog f8218.42, voor 1934 wordt het becijferd op f 1196.07. Onder overlegging van het door ons ingewonnen advies van den opzichter der gemeentelanderijen, bieden wij U navolgend ontwerp-besluit ter vaststelling aan: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 11 Juli 1934, no. X 07.351.32(13); BESLUIT: aan de huurders van vóór 1 Januari 1932 verhuurde ge- Aan de Gemeenteraad. In ons voorstel tot overneming van alle bezittingen en schulden van de woningbouwvereeniging „W.E.E.G.T.H.” (bijlage no. 62 van 1934) stelden wij een nieuwe regeling van de huur van de overgenomen woningen in uitzicht Zooals U bekend zal zijn, is de huurregeling voor de zoo genaamde woningwetwoningen onderworpen aan de goed keuring van den Minister van Sociale Zaken. Zoodra Uw naastingsbesluit de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten dezer provincie had verkregen, heb ben wij aan den Minister voorgesteld de huren van de overgenomen woningen nader te regelen als is aangegeven in het hierbij behoorend ontwerp-raadsbesluit. Deze huren sluiten zich gelet op stand, ruimte en indeeling der Weegth-woningen aan bij de voor de andere gemeente- woningen geldende prijzen. De Directeur-Generaal van de Volksgezondheid heeft onder dagteekening van 17 dezer medegedeeld, dat tegen de door ons voorgestelde huren geen bezwaren bestaan, en dat hij kan goedvinden dat de nieuwe regeling wordt geacht in werking te zijn getreden op 2 Juli 1934. De totale opbrengst van de huren zal bij aanvaarding van de door ons voorgestelde normen, per jaar f 1076.40 lager zijn dan bij de bestaande regeling het geval zou zijn. De ten behoeve van de bouw van de „Weegth-woningen” verstrekte voorschotten uit ’s rijks kas zijn verleend tegen een rente van 5 Zooals U bekend is, is het rentepercen tage van de ingevolge de Woningwet verleende voorschot ten door de regeering verlaagd tot 4 Deze verlaging zal echter voor het eerst gelden voor het exploitatiejaar 1934/1935. Daar het exploitatiejaar voor de Weegth- woningen loopt van 23 December tot 23 December, zal de verlaging ingaan op 23 December 1934. Dan zal door de renteverlaging beschikbaar komen een bedrag van f 1138.38, dat voor huurvermindering moet worden aan gewend. Komt de door ons voorgestelde huurherziening tot stand, dan zal de exploitatie van de Weegth-woningen van 23 December a.s. kunnen plaats hebben zonder hooger tekort dan deze thans oplevert. Gedurende het tijdvak van 2 Juli tot 23 December 1934 zal echter een ongedekt tekort ontstaan van f 1076.40 per jaar. De minister heeft zich er mee kunnen vereenigen dat dit tekort wordt gedekt uit de batige saldi van de gemeen- tewoningen type A/B en C/D. Wij stellen U voor het volgend besluit te nemen: De Raad der gemeente Sneek; Gelezen het voorstel van Burgemeester en Wethouders van 25 Juli 1934, no. X 07.351.32(24); behoudens goedkeuring van de Gedeputeerde Staten, de huur van de door de gemeente van de woningbouw vereeniging „Wij eischen een goed tehuis” overgenomen woningen met ingang van 2 Juli 1934 vast te stellen: voor 4 woningen aan de Maria Louisestraat op f 4.60 per week; voor 1 woning aan de Willem-Frederik-/Ernst Casimir- straat op f 4140 per week; voor 10 woningen aan de Maria Louisestraat en voor 2 woningen aan de Jan van Nassaustraat op f4.15 per week; voor 10 woningen aan de Willem Frederikstraat en voor 2 woningen aan de Ernst Casimirstraat op f 3.80 per week, voor 1 winkel aan de Willem Frederikstraat op f7.per week en burgemeester en wethouders te machtigen die woningen te verhuren tegen de vastgestelde huurprijzen en onder de voor de verhuring van gemeentewoningen geldende voorwaarden. SNEEK, 18 Juli 1934. Aan de Gemeenteraad. De Gedeputeerde Staten hebben tot de gemeenteraden in deze provincie de volgende circulaire gericht. „Zooals U bekend is, treedt met ingang van 1 Juli a.s.. de wet van 31 Mei 1934, Staatsblad no. 281, tot wijziging der Pensioenwet 1922 in werking, waardoor het verhaal der pensioensbijdragen tot 5% voor weduwen- en wee- zenpensioen en 4% voor eigen pensioen verplicht wordt gesteld en waardoor dus als vervallen moet worden be schouwd het onder V bepaalde in de regeling der jaar wedden van de burgemeesters, secretarissen en ontvangers in deze provincie, zooals die regeling is opgenomen in Provinciaal blad no. 110 van 1929. Voor -eze ambtenaren, voor wie de pensioensbijdrage ingevolge de genoemde bepaling geheel door de gemeente wordt betaald, beteekent de wetswijziging feitelijk een be langrijke verlaging van hun salaris. Wij achten het billijk en geheel in overeenstemming met de aan de gemeentebesturen gezonden circulaire van den Minister van Binnenlandsche Zaken van 1 Juni 1934, no. 18195, afd. Ambtenarenzaken, dat tegenover deze verla ging wordt ingetrokken de tijdelijke korting op de jaar wedden, ten bedrage van 2% van de eerste f2000. en 5 van het meerdere voor gehuwden en van 2% van de eerste f 1000.en 5 van het meerdere voor ongehuwden, waarvan aan de gemeentebesturen mededee- ling werd gedaan bij Provinciaal blad no. 127 van 1934. Wij zullen gaarne Uw oordeel over deze intrekking, welke o. i. tegelijk met de genoemde wetswijziging, dus met 1 Juli 1934, dient in te gaan, vernemen, zoo mogelijk vóór 1 Augustus a.s.” Wij adviseeren U aan de Gedeputeerde Staten te be richten, dat de Raad zich met het te kennen gegeven voor nemen kan vereenigen. De burgemeester heeft aan de samenstelling van dit advies niet medegewerkt. Burgemeester en Wethouders van Sneek: P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martinlplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11% en 12% uur, de navolgende voorwerpen als gevonden ge deponeerd op 25 en 26 Juli: Rijwielen Sleutel Alp'enmuts Vulpen Vingerring Gedeelte van horloge. Aanwezig en te bevragen bij de navol gende ingezetenen, onderstaande voorwer pen, als gevonden aangegeven op 25 en 26 Juli: Zwart bonte kat, Schurer, Marktstraat; Hoofd’doék, S. de Bruin, N. Noorderhome 10; Beurs met jnh., Althusius, W. de Zwij'gerstraat 14Hals kettinkje, E. Bootsma, Leeuwarderdw.- straat 9; Zakmes, J. Kralmer, Stations straat 10; Witte zakdoek, P. Hoekstra, Lemmerweg 30; Beursje met inh., Hoekstra, 3e Frittemahovenstr. 3; Sla gersmes, IJ. Faber, 2e Boschdwarsstr. 2; Heerénhorloge (gevonden in Gaas- terland), W. H. v. d. Meer, Oudega (H.O.N.); Zakkam in étui, J. Haga, GaligastraatBeursje met inhoud, K. Schurer, Marktstraat; Ceintuur, J. Kui per, Ubbo Emmiusstraat 9 Huissleutel!, G. Terpstra, Joh. W. Frisostraat 32; Twee postduiven, De Jong N. Noor derhome 7. Raadsvergadering Sneek. Maandag a.s. 7% uur raadsvergadering van de gemeente Sneek. Aan de orde komen de in dit blad opge nomen voorstellen o. a.: doortrekking van de wandelweg langs de Leeuwarder Trek vaart tot het oud-ToIhuis onder Loënga en aanleg van een weg loopende van de weg OffingawierGoënga naar de Groenedijk (verbetering wegverbinding naar het Pavil joen). Men zie de voorstellen. No. 208. Aanbeveling van Curatoren van het Gymnasium voor de benoeming van een tijdelijk leeraar in de Oude Talen aan het Gymnasium. NIEUWE SNEEKER COURANT i 1 I V»

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1