EISCHT BIT IffllIN IHHSfl Westerhof’s 1 E ROODZAK THEE 26 et. per ons. Fa. H. VAN DER MOLEN EXPRES „RCIITIMIH Eerste blad 50e JaargaiN. Stuur ons uwe Bedden of Matrassen. M ilnjsat to liemraie Ml VenucWJnt OINSn»r» m VRIJDAGSAVONDS VERWER’s Beddenmagazljn Reparatietijd UitgaveKIEZEBRINK Co Zaterdag 4 Augustus 1934. NO. 88 Vacantietijd Exprestijd Voor de koffers gepakt worden, alles chemisch gereinigd of geverfd door Firma E. BAKKER RECLAME KOLOM. in- J. NIEUWSTIJDINGEN. 1 en I. - J in verzegelde zakken, dan alleen is U verzekerd deze le soort Anthraciet te ontvangen. BOLSWARDERWEG TELEFOON 2304 Op den weg tusschen Hattem en den Zuiderzeestraatweg, nabij) het stationne tje Hattetmerbroek, kwam de zware autobus met de rechterwielen in den onverharden berm en sloeg opzij) in een sloot, waar zijl zich geheel vastwerkte. Door den schok werden de 41 jonge dames met uiteraard veel bagage door en ovex* elkaar geslingerd naar de rech terzijde, waar alle ruiten versplinterd waren. Door het opengeschoiven dak werden zij bevrijd en op dekens en doeken jn het weiland neergelegd. Vrjj spoedig aanwezige medische hulp legde voorioopig verbanden. Voor 13 meisjes werd het noodig geoordeeld) laar naar het ziekenhuis te Zwolle te vervoeren. D,e middagsneltrein. van Zwolle naar Amersfoort stopte te Hat- temerbroek óm de anderen op te ne men. Van de 13 bleken 7 na onder zocht te zijn, in staat de reis naar huis te aanvaarden. Een zestal is in het ziekenhuis gebleven. Sonja, die het schuwst is, heeft een rustig hok gekregen, waar zijl onge stoord haar jongen kan opvoeden, ter wijl Mirza bij haar echtgenoot kan blij1- ven gn een ruime voorkooi heeft, waar het ouderlijk paar over de vier jonge spruiten waakt. Een jong olifantje is tengevolge van een opgeloopen kou overleden. Het voorbeeld van den Prins. Een witte crematie. Naar het Vad. verneemt heeft in de afgeloopen week de eerste witte crema tie op Westerveld plaats gehad. De overledene had bepaald, dat geen bloe men jnochten gezonden worden, maar wél afscheidsgroeten op linten gedrukt. Deze linten werden op het witte kist- kleed bevestigd. De nederdaling uit de afscheidskapel naar de ovenruimte geschiedde nu zoo, dat het witte kleed over den kist en katafalk werd uitge spreid en achterbleef, toen de kist on der het kleed was weggezakt. De witte crematie heeft diepen druk gemaakt. Een waschlijn onder stroom. t' de moderne fabriek. Dan is 't in orde. Beleefd aanbevelend, N. Noorderhorne 18 Tel. 3156 SNEER Op zoek naar ’t op roer. Het gebeurde dezer dagen in een aar dig dorp, bij de Brabantsch-Gehdersche grens, zoo schrijft Het Volk. In den vroegen avond was brand uitgebroken op een boerderij, en de dorpsbrandweer rukte uit. Met de mo- torspuit, die de trots van het corps is, met de glimmende helimen op de hoof den. En, zooals dat heet, „het blus- schingswerk stond onder de persoon lijke leiding van den burgemeester”. De burgemeester is een goed brand- blusscher en hijl gaf zonder aarzelen zijn bevelen. Dat was niet naar den riin van één der dorpelingen, die all sinds jaar en dag overhoop ligt met „den boer die afbrandt”. Hij weet, dat de boedel laag verzekerd is, en hij zou in zijn vuistje lachen als de hofstede tot den grond toe afbrandde. Maar dan moet de burgemeester weg Nu is deze laatste ook reserve-ma- joor. En dus kan men reeds begrijpen waar de booze dorpeling heen wil, als hij) argeloos tot den burgemeester zegt ,,’n Aovend. Witte al da ze in Arnhem in opstand zijin?” Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. De burgemeester vliegt er in! Hij geeft het bevel bij den brand over aan één zijner blusschers, rent naar huis en schiet in zijn majoorsuni- form. Dan pakt hij een auto en zet koers naar Arnhem. Aan de kazerne vraagt hijl naar den gannizoenscommandant. Die is uit stad. De waarnemende garnizoenscomman dant dan. Die is er nietmen weet niet waar hijl zit. Waarop de burgemeester stomver baasd over de rustige wijze waarop men hier met een opstand omspringt, papier laat aanrukken en de mededee- ling achterlaat, dat de majoor X zich zoo en zoo laat aan de kazerne heeft gemelo. en zich ter beschikking stelt voor de onderdrukking der onlusten Men vertelt op het dorp, dat hijl dien nacht in uniform naar bed gegaan is, om toch maar direct gereed te staan. En dat hijl den volgenden ochtend zeer gedesillusionneerd naar zijn dorp te rug keerde Daar was onderwijl de boerderij met den grond gelijk gemaakt. D rank b estr jjiding in crisistijd. Zondag is te Zwolle de 100ste alge- meene vergadering van de Nederland- sche Vereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken gehouden. In zijn openingswoord constateerde de algemeene voorzitter, de heer B. J. J. Weijkamp, Baarn, dat de crisis het yereenigingsleven doet gelden. Het ledental liep iets terug (van 19345 tot 19168), de betaling der contributie le vért toenemende moeilijkheden op. De medewerking van de overheid verslapt tal van gemeenten evenals vele pro vincies verlaagden de subsidies of schaften deze zelfs geheel af. Aan het jaarverslag van den alge- meenen secretaris, den heer H. Ploeg Jr.., Utrecht, zij ontleend, dat het Rijks- subsidie bleef gehandhaafd en f7501 bedroeg, de provinciale subsidies daal den van f 18.008 tot f 16.652. De Centrale Commissie 1933 (ge- I vormd uit N.C.A., Nationale Commissie tegen het Alcoholisme en Nationale Bond voor Plaatselijke Keuze) deed i voorbereidend werk voor de in 1935 te houden proefstemmingen, waarbij de indruk werd opgedaan, dat niet veel gemeenten voor het houden van proef stemmingen' rjjp zijn. De plannen om te komen tot een eigen kamphuis mislukten. De neutraliteit der vereeniging en het verbod van „De Blauwe Vaan” voor militairen, twee onderwerpen, die nauw Verband houden, werden door Verschillende afdeellingen besproken. In rijn beantwoording deed de re dacteur Ploeg ten aanzien van het ver bod uitkpmen, dat niet gebleken is, op grond van welke bijdrage dè minis ter „De Blauwe Vaan” heeft verboden. Wij moeten echter de uiterste voor zichtigheid jn acht nemen. Wijl kunnen volstaan met het sobere woord van pro test dat de voorzitter heeft laten hoo- ren. Onze vereeniging is een organi satie met een bepaalde achtergrond in richting en gezindheid, die met het miliitairisme in strijd is. Het schijnt dat alles wat naar humanisme zweemt, door de regeering in het algemeen en den minister van! defensie in het bijzonder uit de kazerne wordt ge weerd. Tot Heden van de Vereenigingsraad rijn gekozen ds. A. van der Heide te Voorburg, F. U. Schmidt te Amster dam en JL Prakke te Assen. Bij enkele candidaatstelling waren de heeren Mi- Braaksma te Leeuwar den tot algemeene penningmeester en B. Smit te Groningen en mevrouw H. StaalmanKremer, uit Hilversum, fot hoofdbestuursleden gekozen. De hee ren P. van der M-eulen te Amersfoort en H. Ploeg werden als redactieleden van „De Blauwe Vaan” herkozén. De voorstellen, door den algemee- nen secretaris H. Ploeg verdedigd én beoogende een vergroote oplaag van „De Blauwe Vaan” 'te verkrijgen en de aanwijlzing om de maand N ovember 1934 als speciale blauwe maand te wij den aan de vergrooting van de pplage en uitbreiding van de lezerskring, wer den zonder verdere besprekingen aan genomen. De fantastische oplichter. Een gevangenisstraf van 8 maanden heeft de Rotterdamsche rechtbank op gelegd aan den 34-jarigen kellner P. Jaarsma, gedetineerd, die zich in Maart 1933 had schuldig gemaakt aan diefstaj van f 1000 ten nadeele van den restau rateur A. J. Rotgans. Jaarsma was naar Amerika gegaan. Toen hiji in ons land terugkwam en zich bij vervoegde, bij wien hijl vroeger als spoeljongen had gewerkt, wilde hij het doen voorkomen, alsof hij in de Nieuwe wereld fortuin gemaakt had. Hijl deed zich zoo keurig voor, dat rijln vroegere patroon trotsch op hem was en hem in de familiekring opnam. Nadat hijl al eens een bedrag van f200 had weten te verkrijgen van mevrouw Rotgans, was hij den avond van den 5en Maart, toen hijl met haar en een zuster in de bioscoop was, tij dens de voorstelling weggegaan. Hij was toen naar het café van Rotgans te ruggegaan en had ‘daar uit een radio- kastje een bedrag van f 1000 weggeno men. De politie had ij|verig naar hem ge speurd, doch geen spoor van hem kun nen ontdekken, totdat het bericht kwam, dat Jaarsma, die zich Bernard Putnam inoemdfö en uitgaf voor journalist, we derom in Amlerika was opgedoken. Op verzoek van de Rotterdamsche politie heeft die van New York hem toen aan gehouden en met het s.s. Veendam naar Rotterdam meegegeven. Diefstal van juweelen. Toen Zondagavond een ingezetene van Rotterdam, die met rijn echtgenoo- te in een hotel te Vlissingen logeerde, op zijn slaapkamer kwam, bleek hem dat ongenoode gasten een bezoek had den gebracht. Vermist werden drie halshangers met briljanten en platina schild met twee groote en twee kleine briljanten, samen een waarde hebbende van onge veer f 10.000. 1 Het gestolene was verzekerd. De ver zekeringsmaatschappij looft duizend gulden uit voor aanwijzingen, die licht in deze zaak kunnen brengen. Babies in „Artis”. De twee leeuwinnen in Amsterdam- sche „Artis” hebben respectievelijk drie en vier jongen, zoo meldt het Handels- blad. geen beslissing in zake vaststelling der bestuursmaatregelen te verwachten. De correspondent van Het Volk uit Duitschland gewezen. De heer J. L. van Looi, correspon dent van het Amsterdamsche dagblad Het Volk te Berlijn, heeft Woensdag ochtend het bevel thuis gekregen bin nen 14 dagen het Duitsche rijksgebied te verlaten. De heer van Looi zoo staat jn het bevel te lezen' heeft bij voort during aan rijp blad berichten gele verd, waarin het buitenland van den toestand in Duitschland een beeld wordt gegeven dat van kwaadwilligheid getuigt, terwijl hij voorts op hatelijke of beleedigende wijlze critiek heeft uit geoefend. Op grond van het nationaal zelfbehoud moet derhalve door rijln uit wijzing aan deze werkzaamheden een eind worden gemaakt. Stoomschip op een rif geloopen. Het Braziliaansche stoomschip „Ruy Barbosa”, dat van Hamburg met 87 passagiers, w.o. 65 Duitsche Joden, die van België naar Brazilië wilden emi- greeren en 127 koppen bemanning, naar Brazilië onderweg is, is Dinsdag avond ten Noorden van de haven van Leixoes op een rif geloopen. Alle pas sagiers rijln aan land gebracht. Het is twjjf elachtig of men er in zal slagen het scjhip vlot te brengen, daar de ma chines niet goed meer werken en het schip ook schijnt lek te zjjn geslagen. Wat is een zomerhuisje? Te Southend heeft iemand een ouden autobus van twee verdiepingen gekocht en dien ingericht als zomerhuisje voor zijn familie. De plaatseljjke schoonheids commissie in deze druk bezochte bad- Wlj repareeren deze vakkundig, netjes en billijk. Oosterdijk 12-14, Sneek Telefoon 2955. Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Sneek. In de afgeloopen maand bedroeg het aantal bezoekers 2412 en het aantal uit geleende banden 3098; aan werkloozen werd op vertoon van de werkloozen- kaart samen uitgeleend 125 banden, waaronder T6 studieboeken. B o erde rij verkoop door Old Burger Weeshuis te Sneek. Bij Koninklyk besluit is, met vernie tiging van het desbetreffende besluit van Ged. Staten van Friesland, alsnog aan regenten van het Old Burger wees huis te Sneek machtiging verleend tot publiek en verkoop van de zathe landen Sperkhem. Gedenkteeken voor Koningin Emma. Het bestuur van de Vereeniging voor handel en nijverheid en gemeentebe langen heeft een oproep gericht tot de inwoners van *s Gravenhage, om dezen éérsten 2den Augustus, sedert het heen gaan van de Koningin-Moeder, te ma ken tot een dag van algemeen herden ken van wat het Nederlandsche volk aan Haar heeft te danken, zoo schrijft de N. R. Crt. Z. i. is daartoe de meest waardige en ook de meest sprekende weg het op richten van een gedenkteeken voor Ko ningin Emma, dat dan natuurlijk in den Haag zou moeten verrijzen. De Koningin heeft met goedgunstige belangstelling kennis genomen vaneen daartoe strekkend plan. Het gemeentebestuur van den Haag, heeft in principe zijn welwillende mede werking toegezegd. Op uitnoodiging van den initiatief nemer heeft zich een eere-comité ge vormd. De vereeniging roept allen op, om aan dit gedenkteeken bijl te dragen. De nieuwe burgemeester van Arnhem. Bjjl Koninklijk besluit is met ingang van 1 September 1934 benoemd tot burgemeester der gemeente Arnhem de heer H. P. J. Bloemers, met toeken ning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester van Groningen. De heer JBloemers werd geboren in 1880 te Hummelo en studeerde aan de universitgit te Utrecht in de biologie. In 1905 werd hijl burgemeester van Wil lemstad, in 1908 van Borculo, in 1917 van Rheden en in 1931 van Groningen, een merkbaar ongunstige invloed op Autobus met meisjes te water. Een club jongedames uit den Haag had eenigen tijd gekampeerd op het landgoed Molecaten te Hattem. Dins dagmiddag werden zijl opgehaald door een touring-car van garage Pasteur uit den Haag, zoo meldt het Handelsblad. plaats in Essex heeft den man gesom meerd de gemeente te verlaten met rijn vehikel of het te plaatsen op de voor zigeunerwagens en dergelijke aangewe zen terreinen. De man die zijn bus mid den tusschen de „bungalows” aan het strand had geplaatst, weigerde te ver trekken en is nu Woensdag door den rechter gehoord. De advocaat van de gemeente beweerde dat een bus een bus was, of een vervoermiddel of een hoop oud roest, zooals in het onderhavige ge val maar in geen geval een zomerhuisje. De gedaagde daarentegen beweerde dat hij wel eens zou willen zien, wie hem zou beletten rijn bus een zomer huisje te noemen als hijl hem volkomen als zoodanig had ingericht en er met zijn familie comfortabel in kon wonen. De rechter heeft een paar uur zoek ge bracht met te trachten een wettelijke definitie voor het begrip zomerhuisje te vinden, waarin hijl niet geslaagd is. De zaak is daarop 14 dagen aangehou den maar inmiddels zal de gelukkige eigenaar van den bus van alle geneug ten die het strand te Southend biedt, kunnen blijlven profiteered Misschien is zjjn vacantie dan wel om en zal de rechter gespaard worden van een blijkbaar zeer moeiljjke ju ridische beslissing. De liefdadigheid in Engeland. De Londensche ziekenhuizen, die voor het grootste deel bestaan van vrijwillige bijdra gen, hebben dit jaar 4.007.000 pond ontvan gen, een bedrag nooit te voren bereikt en 167.000 pond hooger dan dat van verleden jaar. Uit deze gelden worden 145 zieken huizen onderhouden met 17.000 bedden. De plek, waar koning Albert den dood vond. De Anglo-Belgian Union heeft voorge steld de rotshelling van Marche-les-Dames, waarop koning Albert den dood heeft ge vonden, te beplanten met Engelsche sleutel- chant van verlof teruggekeerd zal zijn, bloemen (primroses), de typische Engelsche bloem, die in België weinig voorkomt. Een buitenkansje. Tien jaar geleden is in Amerika een zekere Fétras gestorven, een landver huizer, die een vermogen van 50 mil- lioen dollar naliet. .De man had be paald, dat rijln testament pas tien jaar na rijn dood geopend mocht worden. Dat is thans geschied en nu is geble ken, dat een zuster van den overledene, die getrouwd is en te Berlijn woont, een broer te Warschau en de zoon van een broer te Essen de erfgenamen rijln, onder wie het fortuin, vermeerderd met de rente, verdeeld zal worden. De beide Duitsche erfgenamen zullen ieder 45 A 48 miilliioen mark ontvangen. Roekeloos kanovaarder omgekomen. Tot heden heeft men te St. John nog geen enkel bericht ontvangen om trent het lot van Jack Smith, den roe- keloozen Canadeeschen kanovaarder, die een week geleden naar New Found- land is vertrokken met een lichte 16 voets lange kano. Dit zou de eerste etappe hebben moeten zijn van een kanotocht over den Atlantischen Oce aan. Smith was voornemens om uit rijin geboorteplaats Petersborough in Onta rio met iZjjln kano te varen naar Peters- borough in Engeland. Nader wordt gemeld dat hjjl verdron ken is. Zijn lijk is ongeveer 100 mijlen uit de Canadeesche kust door een stoom schip opgevischt. De dochter van president Roos e vel t. Mevrouw Anna Curtiss Dall, een dochter van president Roosevelt, heeft haar eisch tot echtscheiding toegewe zen gekregen. Ook een zoon van Roosevelt zag ip- dertjjd zjjn eerste huwelijk door echt scheiding ontbonden. Abonnement i per f ISO ft. fg pad I 1Ö0. Advertestno t 0 ct p. regel. h>g. zonden ncdedeeThtgen hoogea, Atxxraexnenl be korting Advertenilta worden tevem^Tnf&g» atantal te dr SNEEKER COURANT Een doode. Dinsdagavond is de 42-jarige bewo ner van een perceel in de Havendwars straat te Hilversum op het plaatsje ach ter zijn woning in aanraking gekomen met eenige stalen drooglijnen, welke door een defect aan de electrische ge leiding van het perceel naar het schuurtje, onder stroom stonden. De man was op slag dood. De nieuwe spelling. Men weet, dat op 10 Juli de minis terraad besloten heeft algemeene maat regelen van bestuur te bevorderen, waarbij zoo mogelijk, met ingang van 1 September a.s. de nieuwe schrijfwijze zal worden voorgeschreven voor het openbaar onderwijls, het lager onderwijs daaronder ook begrepen, in de hoop en verwachting, dat hét bizonder onder- wijis, waarover op dit punt de regeering geen zeggenschap heeft, het nieuwe spelling-systeem zal volgen. De wijrigiingen zullen opgenomen en nader omschreven worden met de uit voeringsbepalingen in de te verwach ten Kon. besjuiten. De Tel. verneemt, dat de ontwerp besluiten thans toegezonden zijln om ad vies aan den Onderwijsraad en den Raad van State. Wanneer de maatregelen afgekon- digd kunnen worden, is thans nog niet te zeggen, wijl de adviezen nog niet ten departement^ van Onderwijs ont vangen zijn. Met stelligheid is dan ook nog niet mede te deelen, dat het nieuwe spel- ling-systeem voor het openbaar onder wijs reeds op 1 September een feit zal zijn. In alle geval is er vóór 15 Augus tus, den datum', waarop minister Mar’ Telrtorw SNFFK I. •X I I i WW NIEUWE SHEERER COURAUT annex SMEEKER OOUCUUOT en WVMBRITSERADEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1