tal üryaae (ter K _Z<Z.7Z?.A2 10 pCt. extra korting op de reeds LAGE PRIJZEN. Prettig Firma JOHs. TROMP, Sneek. RITMEESTER 50e Jaargang Eerste blad No. 89 SM Als buitengewone reclame TROMP, SNEEK UitgaveKIEZEBRINK Co Woensdag 8 Augustus 1934. ft OFFICIEEL GEDEELTE. RECLAME KOLOM. ct. NIEUWSTIJDINGEN. 4 f Groote kleurechte ONTBIJT-1 nr LAKENS - Pracht randen n MARTVNQ Oosterdijk 29 n. IVIAIiIdIID SNEEK Tel. 2196 SIGAREN CORONA (Vorstenlanden) 6 ct. ENORM 6 ct. IDEAAL 8cL CORONA (Sumatra) 10 ct. c I \l a Staatsbegrootiing />uitenslaods zou VeneMjnt DINSn^ns n VRIJDAGSAVONDS DRANKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat bij hen is ingekomen een verzoek van J. IJ. DEENIK, te Sneek, om hem een verlof B ingevolge de Drankwet 1931, S. 476 te verleenen voor de lokaliteit achter de winkel (ter oppervlakte van 37.5 M2.) van het perceel Grootzand no. 42. Tegen het verleenen van het verlof kun nen binnen 2 weken schriftelijk bezwaren worden ingebracht. SNEEK, 8 Augustus 1934. De overgebleven coupons zijn in de winkel geëtaleerd Wij ruimen ze DEZE week met van de gemeenteleden, die met paard en wagen naar de kerk komen, een ge bouwtje voor de stalling van paarden gemaakt, waar reeds op dén eersten avond een tweetal viervoeters herberg vonden. Kerk en sport De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Doetinchem heeft zich in een omzendbrief tot de gemeenteleden gewend met het ver zoek stelling te nemen tegen sportbeoefening op Zondagmorgen. De kerkeraad wijst er op, dat de uitoefe ning van de sport ontaard is in een sport- verdwazing en afgoderij. De jongeren lee- ren hierdoor stelselmatig aan kerk en gods dienst voorbijgaan. De kerkeraad wekt de leden op voortaan „neen” te zeggen tegen alles wat het kerkelijk leven op Zondagmor gen in den weg staat, den kinderen eenvou dig de deelneming te verbieden en een der gelijk geluid te laten hooren in den kring der verschillende vereenigingen. „Mocht dit niet baten” aldus den om zendbrief „dan komt de ernstige vraag of onze plaats en die onzer kinderen nog zijn kan in vereenigingen die met deze bezwaren niet rekenen; die ons niet alleen den Zon dagmorgen rooven maar zooals onlangs op den Zondag onze kinderen ook bren gen in café’s en aergelijke gelegenheden.” De omzendbrief eindigt met een krachtige opwekking om den geestelijken en kerkdij ken weg opnieuw te betreden. Vrijzinnig Democratische Jongeren Organisatie. De Vrijzinnig Democratische Jongeren •Organisatie heeft de afgeloopen week op het terrein van het kampeercentrum Colden- hove te Eerbeek (Gld.) haar derde zomer kamp gehouden. Hoofdleider van dit kamp was mr. dr. A. M. Joekes, die deze functie verrichtte in zijn kwaliteit van adviseur van Doch het vraagstuk is gecompliceerder j dan velen meenen. Het gaat niet aan, de Nederlandsche grenzen eenvoudig voor j wel zou daardoor ongetwijfeld een groot aantal plaatsen beschikbaar komen, doch daartegenover zouden zeer vele Nederlan ders, die thans nog in het buitenland werk hebben, de rijen der werkloozen in ons land komen versterken. Nederland heeft in het vraagstuk van het verrichten van arbeid door vreemdelingen steeds hetzelfde stand punt ingenomen, dat wij ook ten aanzien van den handel innamen: onbelemmerde vrijheid en reciprociteit. Maar zoo goed als wij, door de omstandigheden daartoe ge- juweêlen, die destijds Stoten weJd bij °"s on8erePte vrijhandelsprincipe j w 6 j tijdelijk hebben opgegeven, en onze toe vlucht hebben moeten nemen tot een actie vere handelspolitiek zoo goed hebben wij ook bij de arbeidsmarktpolitiek het oude standpunt moeten verlaten en, tegen belem merende bepalingen van andere landen on zerzijds belemmerende bepalingen moeten stellen. Niettemin bleef ook daarbij en zij zal het ook moeten blijven de recipro citeit leidend beginsel. Werkt niet meer op Zaterdag. In verband met de slapte in het be drijf heeft de directie der N.V. Stoom- chocolade- en cacaofabriek Kwatta, ge vestigd te Breda, aldus het Handells- blad, besloten, het bedrijf des Zater dags stil te leggen. Hiermede voor komt men, dat werklieden zouden moe ten worden ontslagen. Op de andere dagen der week gaat het werk op nor malen wijze door. Kind gedood door trap van een paard. Het tweejarige zoontje van den land bouwer H. J. Jans te Nieuwleusen kreeg, toen het bijl zïjn moedér, die bezig was de koeien te melken, in het land liep, van een paard een trap te gen het achterhoofdje. De arme kleine werd op medisch advies naar het zie kenhuis te Zwolle overgebracht, waar het aan de bekomen verwondingan is overleden. Duitsch dieventrio net op tijld geknipt te Amsterdam. Zaterdagmiddag heeft de vreemde lingendienst te Amsterdam in een ho tel in de buurt van het Leidscheplein drie Duitschers gearresteerd, die ten nadeele van een warenhuis te Han nover, waar zij werkzaam waren, 12.000 Rijksmark hadden gestolen. Nog 9000 was in hun bezit. Het aantal werkloozen. Bijl 1063 organen der openbare ar- arbeidsbemiddeling stonden op 14 Juli 1934 in totaal 316.973 werkzoekenden ingeschreven, onder wie 301.222 man nen. Van hen waren werkloos 294.458 personen, oqder wie 283.895 mannen. Op 30 Juni 1934 bedroeg het totaal aantal ingeschrevenen bij een gelijk aan tal organen 312.576. Van hen waren werkloos 290.675 personen, onder wie 280.126 mannen. Het aantal werkzoe kenden is derhalve sedert 30 Juni toe genomen met 4396, het aantal werk loozen met 3783. Minister Colijn naar Indiër De „Javabode” meent, dat minister Colijn nog steeds vasthoudt aan zijn plan om een bezoek aan Indië te bren gen en dat deze reis in September ondernomen zou worden. Minister Colijn is op het oogenblik met vacantie afwezig, zoo merkt de Tel. naar aanleiding van dit bericht melijk door hen, die in loondienst zijn. Voorts is in voorbereiding een wet, die de vestiging en het verrichten van arbeid door zelfstandigen van vreemde nationaliteit zal regelen in den geest van de genoemde wet van 16 Mei 1934. Daarmede zet de regeering dus een stap verder op den weg naar bescherming van de Nederlandsche arbeidsmarkt tegen een te grooten toevloed van buitenlandsche ar beidskrachten een probleem, dat juist in dezen tijd van nijpend gebrek aan arbeids gelegenheid, bij de bestrijding der werkloos- teid van groot belang is. voornemen om in September naar In- Idië te gaan niets bekend. Het moet ook onwaarschijnlijk wor den geacht dat de voorzitter van den ministerraad juist in de maand, waarin vallen de laatste voorbereidingen en de indiening van de zich voor langoren tijd begeven. Vijfvoudige aanslag. Te Bandoeng is Zaterdagmorgen 2Q Juli qp Kebon Klappa een lugubere ontdekking gedaan. Vrijdagnacht moet iemand het huis binnengedrongen zjjln van de familie van een kort geleden overleden Pa- lembanger, die zeer gefortuneerd was. Een buurman bemerkte onraad etn waarschuwde twee wijkagenten, die de woning binnendrongen. Tot hun ont zetting vonden zijl daar vijf ernstig ge wande personen: vier vrouwen en een jongen van zestien jaren. Drie vrouwen zijn kort daarop gestorven. De lijken en de gewonden zjjp. naar het zieken huis gebracht. Men denkt aan wraakneming of aan het werk van een krankzinnige. Alle deuren en vensters waren zorg vuldig gesloten en alles wijst er dan ook op, dat men hier te doen heeft met een vjjfvoudigen aanslag met voor bedachten rade. Dé dader is kalm zjjn gang gegaan. Er moest feiteljjk een bediende in huis zijin, maar die was er niet toen de wijkagenten optraden. Naar dezen be diende wordt thans gezocht. Er wordt niets vermist in de woning, zoodat er wel aan een wraakneming gedacht moet worden. Nader meldt het Bat. JNTbl., waaraan ook het bovenstaande ontleend is: Wij vernemen thans uit Bandoeng, dat de huisjongen reeds Zaterdagmid dag om één uur gearresteerd kon wor den. Hijl heeft onmiddellïjk een vol ledige bekentenis afgelegd. T. liep in de buurt van de plaats des onheils .te wandelen, toen hij door een politieagent herkend werd. Deze arresteerde hem en bracht hem naar het bureau der eerste sectie. Daar legde de zeventienjarige jongen een volledige bekentenis af. Hij vertelde, dat hij met een der vier vrouwen in betrekking stond. Toen hij nu ’s avonds de vrouwen onder elkaar er over hoorde praten, dat de vrouw, op wie hijl verliefd was, een hu welijksaanzoek had gekregen, dat tij waarschijnlijk zou aannemen, was hij „panas hati” (woedend, letterlijkwarm van hart) geworden en had later op den avond het misdrijf gepleegd. Hij heeft daarbij een stuk ijzer, een soort koevoet gebruikt, die in zijin bed werd aangetroffen. De jongen was reeds lang by" de fa milie in betrekking, Een bizondere tragische omstandig heid is, dat een buurvrouw, die bijl de familie logeerde omdat haar echtge noot pp reis was, ook tjot de drie ge- doode vrouwen behoort. Het huis werd bewoond door twee weduwen van den ongeveer een jaar geleden overleden rijken Palembanger Asip, bijgenaamd „Asip-diamant”, een 16-jarigen zoon, die ziek was, een vrou welijke bediende en T. De verwondingen van het zoontje en de Oenige vrouw, die nog in leven is, zijta van dien aard, dat zjj wel zullen herstellen. Gevecht tusschen 4000 negers en politie te Philadelphia. Te Philadelphia is het tot een ver bitterd gevecht gekomen tusschen 300 politie-agenten en een menigte van bijna 4000 negers. Een negerin had twist gekregen met een handelaar in kolo niale waren, die, naar zij beweerde, haar smerige suiker had verkocht. De strijdlustige negerin werd door een agent gearresteerd, waarna groote troe pen negers zich verzamelden om haar te bevrijden. Tenslotte moest een sterke afdeeling politie de negers, die zich hardnekkig verzetten, uiteen drijven. Een ggent werd zoo ernstig gewond, dat tijji in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Amerika, land van uit er sten. Het aantal dooden als gevolg van de wolkbreuken, 'die in de Vereenigde Staten op de hittegolf van vele weken zijin gevolgd, was Zaterdag reeds tot 16 gestegen, van wie 15 in den staat Sneefcer Zweminrichting. De temperatuur van het water in de Snee- kei Zweminrichting was heden 20 gr. Weldadigheidszegels ten bate van het Crisis-Comité. De verkoop dezer zegels werd 31 Juli jl. gesloten. Buiten den verkoop aan ’t Postkantoor, werden door de Plaatselijke afdeeling van ’t Crisis-comité verkocht 1427 zegels van 5 ct. en 2870 zegels van 6 ct., voor de kas der afdeeling een bate opleverend van f 200.58. Naar wij vernemen is de vereeniging „Oranje” hier ter plaatse van plan, op den Koninginnedag haar kinderspelen en het avondfeest op de gewone wijze te houden. Een bruinvisch. Door den beroepsvisscher Ph. Mollema is Maandagmorgen pl. m. 5 uur in de Geeuw bij ’t baken een bruinvisch gevangen. Het dier, dat ongeveer 1 M. lang is, kwam eenige malen op den visscherman toe. Deze wist met een haak het dier in zijn geopende bek te steken jen zoo onschadelijk te maken. 1JSBRECHTUM. Woensdag 1 en Donder dag 2 Augustus werden alhier de beide feestdagen gehouden van V.V.W Was het weer Woensdag schitterend, Donderdag liet het zich niet mooi aanzien. Gelukkig klaar de de lucht 's middags op en konden de feestelijkheden doorgaan. Ie dag kaatsen van inwoners. 10 par turen. Na menige felle strijd wisten de par turen 8 en 9 de prijzen te behalen, die uit luxe voorwerpen bestonden. Ie prijs partuur 8 W. v. Dijk, J. de Boer en P. Adema, 2e prijs partuur 9 J. Andela, M. de Boer en M. de Vries. Levende stoelendans: le prijs dames mej. B. Speerstra, 2e prijs mej. P. Stremler. Hee- ren: le prijs de heer B. Speerstra, 2e prijs de heer C. v. d. Eems. Pop aankleeden: le prijs mej. G. Mar tens, 2e prijs mej. A. Zijlstra. 2e dag: Hardboomen. le prijs J. de Vries, 2e prijs R. v. Dijk. Petje ballen heeren: le prijs P. Koop- mans, 2e prijs K. Visser. Balgooien heeren boven 65 jaar: le prijs J. de Lang, 2e prijs W. v. d. Eems. Balgooien gehuwde dames: le prijs mej. M. Weerstra, 2e prijs mej. J. v. d. Vliet. Kaatsen jongens: le prijs W. v. d. Eems en M. Martens, 2e prijs Nico Hoekstra en P de Boer. Schoolkinderen, jongens en meisjes tot 6 jaar: le prijs Lolke Suierveld, 2e prijs Jolt Oostra. Meisjes 7 en 8 jaar. Ballen loopen. le prijs Sijke Hoekstra, 2e prijs Froukje Suier veld. Jongens 7 en 8 jaar dorp IJsbrechtum ophangen: le prijs W. Schaap, 2e prijs W. Sijtsma. Koekje happen, meisjes 9 en 10 jaar: le prijs Bertha de Vries, 2e prijs Trijntje Al tenburg. Zakkruipen, jongens 9 en 10 jaar: le prijs C. Koopmans, 2e prijs O. Suierveld. Doek ophangen: le prijs A. Zondervan, 2e prijs A. Hazenberg. Na afloop der Kinderspelen werden deze verrast door een gratis filmvoorstelling van den heer IJ. Koster, die de film Sneeuwwitje vertoonde. Deze vertooning lokte ook nog vele ouders naar ’t schoollokaal. Een woord van hartelijken dank aan den heer Koster voor het gulle aanbod is hier zeker op zijn Koopt LI in onze gemoderni seerde zaak door de over vloedige sorteerlng en door de wijze waarop de artikelen zijn tentoongesteld. STEEDS IETS NIEUWS! ZIET DE ETALAGE’S Ohio en 1 in den staat Pennsylvania.. De materieele schade bedraagt vele mil- Moenen dollars. Te Bridgeton heeft het gezwollen wa ter van de Cohensey bruggen en veer ponten meegesleept, zoodat de stad als het ware in tweeën is gesplitst. Tal van schepen sloegen van de ankers. Voorts zijn verscheiden steden van licht verstoken. N. R. Crt. Vele leden van de onderscheidene afdee- lingen waren naar Eerbeek getógen. Het aantal deelnemers was grooter dan dat van de twee vorige zomerkampen samen. Tijdens het weekend werd een studiecon ferentie gehouden, voor welke gelegenheid nog extra deelnemers zijn overgekomen. Wederom uitzending van de troonrede. De Koningin heeft toestemming verleend om, evenals vorig jaar, ook ditmaal de Troonrede, welke zij ter gelegenheid van de opening van de zitting der Staten-Generaal zal uitspreken, per radio uit te zenden. De uitzending zal plaats hebben door de beide Nederlandsche omroepzenders, terwijl de uitzending naar de overzeesche gebieds- deelen des rijks zal geschieden door den Phohizenderden door de rijkszenders te Kootwijk. De verzorging van de technische instal latie in de Ridderzaal is in handen van den technischen dienst van het staatsbedrijf der P.T.T. Juweeien halssnoer in de mest. Een inwoner van Arnhem heeft een merkwaardige vondst gedaan, aldus die „Maasbode”. Toen een zekere Br., wonende op den Paaschberg, waar hijl den winkel heeft, op Zijin land, vlak achter Bron beek werkzaam was, zag hij tusschen den aanwezigen mest wat glinsteren. Hij nam het op en spoeldie het af en het bleek een metalen halsketting te zijin, die bezet was met steentjes. Bi. sloeg gr verder geen acht op, nam het 7.10 M. klasse. 1. Corrie, A. van Gooi, mee naar huis, doch meende overigens, vreemde arbeidskrachten te_ sluiten. Want dat het een waardeloos voorwerp was. Het tegenovergestelde bleek weldra B. liep toevallig een rechercheur van politie tegen het lijf, aan wien hij het voorwerp liet zien met de vraag of het eenige waarde had. De rechercheur herkende den ketting oogenblikkelijk als een nog ^pnniste kostbaarheid! van een diefstal’, waarnaar zelfs in Parijs en andere groote steden was gezocht. Het was een gouden ketting bezet met Baronesse van Verschuur aan den JJans- binnensingel te Arnhem door den be kenden inbreker P., die inmiddels Zijin straf al uitzit voor een serie inbraken. Het blad vernam nog, dat dé mest, waarin de ketting gevonden werd, op het Tand was gebracht door de ge- meentereiniging, die op haar beurt deze substantie wint uit de stadsriolen. De mogelijkheid1 is dus niet uitgesloten, dat de inbreker het voorwerp in een oi anderen put heeft geworpen, toen hij meende ontdekt te Zijin. Een kerk cadeau. Donderdag is de nieuw gebouwde Gereformeerde kerk te Berkum, gem. Z'wollerkerspel, het vierde kerkgebouw van de Gereformeerde gemeente te Z'wolle, in gebruik genomen. Het is een houten hulpkerk, waarvan het eigenaar dige is, dat bijna alles er aan geschon ken zijn. De grond, waarop de kerk staat, is gegeven. Het ophoogen is gra tis door omwonenden geschied; archi tect, schilder, timmerman hebben om niet het werk verricht. Gordijnen, or gel, lampen Zijn geschonken, korfoml van den betonnen onderhouw tot de pannen spreekt van de opofferingsge zindheid van de omwonende Gerefor meerden voor hun kerk. De kleuren zijn door de toepassing van triplex en celotex rustig en friisch. Woensdagavond werd een bijeen komst gehouden voor de inwoners van Berkum, den kerkeraad, de commissie van beheer, het voltallige gemeente bestuur van Zwollerkerspel e.a., waar ds. Kuiper van Zwolle voor den eersten keer den preekstoel1 beklom. Tijdens den dienst kwam een telegrafisch be richt binnen met de toezegging van de schenking van een volledig avond maal- en doopstel, Biyl het kerkgebouw is ten behoeve Uit de N. S. B» In gen beschouwing in Volk en Va derland onder het opschrift: Verster king van den financieelen grondslag der N. S. B„ doet de heer Mussert mede- deeling van de instelling van het „vier- duitenfonds”, bestemd om steun te ver leenen aan voor de beweging onmis bare medewerkers, „die binnenkort of later door de terreur zullen worden ge troffen.” Verder wordt een strijd- en verkie- zingsfonds ingesteld. De buitenlander op de arbeidsmarkt Zeer binnenkort is, naar de Tel. verneemt, een algemeenen maatregel van bestuur te verwachten, waarbij uitvoeringsvoorschriften gegeven worden voor de wet van 16 Mei 1934, regelende het verrichten van arbeid AboonemeBt i per f UK) b. pj, pod I 1P0. Adwerteotren t 0 ct p- eegel. soodes mcdedeeRngen hoogn» Abaunesent karaat Advertenflto worden ata» K d» SNEEKER COURANT Vechtpartij te Grouw. Een getrouwde dochter van het echtpaar D. v. d. Meer, wonende over de Grouw te Grouw, was eenigen tijd bij haar ouders om haar zieke moeder te helpen verplegen. Donderdagmiddag nu kwam haar echtge noot, een zekere N., van Roordahuizum, haar weer thuis halen. Na eenig heen en weer praten werd men het echter eens, dat de vrouw voorloopig maar zou blijven, aange zien ze moeilijk gemist kon worden. Tegen tienen Donderdagavond evenwel werd G. Wester, die het overzetveer daar bedient, gefoepen om iemand over te halen, ’t Bleek N. te zijn, die in zeer opgewonden toestand verkeerde en al idadelijk dreigde, dat er iemand moest sterven. Aangekomen bij het huis van Wester, waar zijn vrouw des nachts sliep, wilde hij zich onmiddellijk naar boven begeven, wat hem evenwel door de vrouw van Wester werd belet. Dadelijk hierop ijlde hij naar de woonark van zijn schoonouders, waar hij ontvangen werd door zijn schoonzuster, met de vraag wat hij wil de. Zonder hierop te antwoorden, gaf hij haar een geweldigen klap tegen het hoofd, waarop een broeder zich er mee bemoeide. Dit was olie in het vuur. Beide mannen raakten slaags met het gevolg, dat de jonge van der Meer eenige zeer gevaarlijke steken met een mes pntving, zoodat de hulp van den dokter moest worden ingeroepen. Zeilwedstrijd Akkrum. Zondag hield de zeilvereeniging „De Eendracht” te Akkrum eeen prachtig ge slaagde zeilwedstrijd in 9 klassen. Het was ideaal weer en in alle klassen is op span- nende wijze om de prijzen gestreden, De uitslag is als volgt: Hommerts; 2. Carmen, H. C. Geveke, Leeu warden. 16 M’. klasse. A. 1. Sip, E. Zijlstra, Ber gum; 2. Mascotte, A. J. A. Velsink, Leeu warden; 3. Najalf, A. Biesma, Opeinde; 4. Stormvogel, J. Brouwer, Opeinde. Vrijbuiters. 1. Marodeur IV, L. v. d. Weij, Sneek; 2. Jet, A. IJkema, Koudum. Schouwen, 4.75 X 1.42 M. 1. Wetterrot, B. Grasso, Akkrum; 2. Jonge Lieuwe, Ch. Schouwstra, Akkrum; 3. Trio, H. van Sluis, Akkrum. B.-M. klasse. 1. Meteoor, A. G. Molenaar, Sneek; 2. Kameleon, J. Boomstra, Sijbran- daburen; 3. Swealtsje II, J. R. de Jong, Sij- brandaburen. 16 M2. klasse. B. 1. Mignon, U. Schilstra, Akkrum; 2. Freal, J. A. v. d. Sluis, Lang weer; 3. Anali, E. Kussendrager, Sneek; 4. Ali, H. Visser, Sneek. Tjotters, 4.70 X 1.70 M. 1. Kabeljauw, D. Visser, Langweer; 2. Brasem, P. v. d. Laan, Sneek. Larken. 1. Trewes, S. v. d. Meer, Leeu warden; 2. My Hobby, P. Gemser, Leeu warden; 3. Boekanier, H. J. Beekhuis, Sij- brandaburen. 12 voets jollen. 1. Rakkert, E. K. Hoek stra, Leeuwarden; 2. Ree C. W. Schaap, Sneek; 3. Hoants, K. Postma, Sneek. De wisselbeker in de 7.10 M. klasse, aan geboden door V.V.V., Akkrum, werd gewon nen door den heer A. van Gooi, Hommerts. Opgericht 1901 Meest gesorteerde zaak in Tabaks fabrikaten. TelHona SNFFK i I fit SNfefcK NV* bUQQÖTQAAT NïmSlDÖÖÏM annex SHEERER OOURART m WYMBRITSERADEEL

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1