Uitgave RIEZEBRINR Co. No. 91 Eerste Blad der Gemeente Sneek Officieel Orgaan Dit No. bestaat uit 2 bidden. Uit onze Raadzaal. I i 50e Jaargang Woensdag 15 Augustus 1934 NIEUWSTIJDINGEN. i ■r Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting Alle Advertentiën wordeu in beide bladen opgenomen. De Openbare Bewaarschool. B. en W. bieden de Raad het volgende advies aan: SNEEK, 8 Augustus 1934. Aan de Gemeenteraad. I FOSTEBs Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum het voorstel van den heer Blok niet aan te nemen. Burgemeester en Wethouders van Sneek, P. J. DE HOOP, Burgemeester. P. SIKKES, Secretaris. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentiebl;-'’ en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe Sneexer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Crisispostzegels. Volgens de voorloopige cijfers zijn van de crisispostzegels, welke tot ultimo Juli op de postkantoren verkrijgbaar waren, de volgen- 226 259 heeft de geachte voorsteller ook niet aangevoerd, en kan hij, naar het ons voorkomt, ook moeilijk aanvoeren. Daar komt bij, dat de stelling, zooals zij is neergeschreven, in haar algemeenheid o. i. onjuist is. De practijk heeft be wezen, dat het voorbereidend onderwijs van particuliere zijde in een bepaalde richting wordt verzorgd. De practijk heeft niet bewezen dat, indien de gemeenteraad tot ophef fing der openbare school mocht besluiten, van particuliere zijde voor het geven van onderwijs in de geest als thans daar wordt verstrekt, zal worden gezorgd. En dat is juist de vraag waarom het hier gaat. Wij achten het, gezien de financieele positie van verreweg het meerendeel der ouders van kinderen die de openbare school voor voor bereidend onderwijs bezoeken al aangenomen dat de gemeente afstand zou doen van de door haar sedert jaren uitgeoefende onderwijstaak zeer te betwijfelen of uit die ouders zelf een organisatie voort zou kunnen komen, welke die taak, zij het met financieele steun der gemeente, zou kunnen overnemen. Die ouders behooren in zeer groo- ten getale tot de minder gesitueerden in de samenleving. Slechts enkele er van zijn in de Rijksinkomstenbelasting aangeslagen naar een inkomen van meer dan f 1000. Uit schoolgeld zou derhalve wat bij de andere scholen wel mogelijk is geen beteekenende bate kunnen worden geput. Over andere bronnen van inkomst buiten het subsidie der gemeente, welke ten behoeve van het voor bereidend onderwijs zouden kunnen worden aangewend, zou de te stichten organisatie niet beschikken. De kans zou dus niet gering zijn, dat bij terugtrekken van de ge meente, de taak, welke zij nu vervult, niet door een andere organisatie zou worden overgenomen. De voorsteller gaat wel van de mogelijkheid van overneming uit, maar eenig positief gegeven in die richting verstrekt hij niet. Gaat de raad op zijn voorstel in, dan hangt in dit opzicht alles in de lucht. De eenige zekerheid die bestaat is deze, dat een belangrijk stuk gemeentezorg is vernietigd. Moeten nu financieele overwegingen tot die vernietiging voeren? Het valt niet te ontkennen, dat de positie der gemeente weinig rooskleurig is. Maar er moeten, naar onze meening, na hetgeen wij boven hebben aangevoerd, wel zeer sterke argumenten worden aangevoerd en de nood moet wel zeer hoog zijn gestegen, zal van de gemeente met recht een terugtrekken op het gebied van het voorbereidend onderwijs gevorderd kunnen worden. Die argumenten zijn er o. i. niet, die nood achten wij nog niet aanwezig. Wij i merken in dit verband slechts terloops op, dat, ook in- dien tot opheffing der school mocht worden besloten, de kans dat de gemeente in de vorm van wachtgeld nog vrij i lang uitgaven te haren laste zou hebben, vrij groot is, zoodat het financieele voordeel, dat blijkens de aanhef, met het voorstel Wordt beoogd, niet zoo heel groot zou zijn. Dit zou evenmin het geval zijn als na opheffing door de gemeente wel de mogelijkheid van voortzetting van het onderwijs zou worden gevonden. De kostprijs per leerling ligt op dit oogenblik tusschen f25.en f30.per jaar. Dit bedrag doet reeds zien, dat bij toekenning van een subsidie als in het voorstel bedoeld, het profijt door de gemeente gering zou zijn. Op de aangevoerde gronden geven wij U in overweging: De bom op de Zeven Provinciën. Uit thans opgegeven antwoorden vain minister Deckers qp vragen van het Kamerlid Albarda, blijkt dat de bom op de Zeven Provinciën, door den wer penden vlieger wel degelijk als treffer en niet als waarschuwingsbom bedoeld was. Deze vlieger meende tegenstrij dige orders te hebben ontvangen; la ter bleek echter dat de bevelhebber de eerste bom als waarschuwing had bedoeld. De vlieger die de bom wierp was de jongste van de vier vliegers voor het werpen van bommen aangewezen. De andere drie vliegtuigen vielen allen uit, wat niet pleit voor het materiaal dat bijl deze actie gebruikt werd. is juist, zooals in de toelichting van het voorstel gezegd, dat de gemeente volgens de wet tot het van voorbereidend onderwijs niet verplicht is. In dit opzicht bestaat er gelijkheid met zooveel andere ter reinen waarover de gemeente onverplicht haar bemoeiingen heeft uitgestrekt. Indien hier een argument zou liggen voor opheffing van de openbare school voor voorbereidend onderwijs, dan zou de consequentie tot opheffing van tal van nuttige maatregelen moeten voeren. Dan zou ook de subsidieering van het bijzonder voorbereidend onderwijs, waartoe de gemeente immers ook niet verplicht is, moeten verdwijnen. Wij aanvaarden het uitgangspunt van den geachten voorsteller niet; hij zelf aanvaardt, volgens zijn voorstel, daarvan blijkbaar niet de consequenties. Intusschen, het moge dan al waar zijn dat de gemeente tot rechtstreeksche bemoeiing met het voorbereidend onder wijs niet verpHaht is, het is niet minder waar, dat zij zich gedurende tientallen van jaren deze zorg heeft aange- trokken. Zóólang reeds, dat het juiste tijdstip van aanvang dezer bemoeiing niet zoo gemakkelijk nauwkeurig is te bepalen. Vergeleken met de gemeentelijke zorg is de par- hij, zoo wordt aan de Msb. uit Roermond gemeld, in de Vlek een tweetal Duitsche kommiezen staan. Hij reed daarop terug in de richting Effelt en begaf zich langs den Broekweg naar de grens. Vervolgens begaf hij zich door de beek en wilde een draadafrastering over steken, toen plotseling een schot viel en D. voelde, dat hij getroffen was. Hij zocht aan stonds dekking achter een boom voor het geval er meer schoten zouden volgen. D. bevond zich toen reeds 50 Meter op Neder- landsch grondgebied en het schot kwam van één der Duitsche grensbeambten, die achter een hooimijt stonden, welke eveneens 10 tot 15 Meter op Nederlandsch grondgebied stond en die dus ten onrechte daar hun functie uitoefenden. D. probeerde later nog weg te komen, maar tengevolge van het schot, dat hij had opgeloopen, was hij daartoe niet meer in staat. Bij de draadafrastering bleef hij lig gen, terwijl hij veel bloed verloor. Personen uit de buurt vonden hem daar. Het bleek, dat hij een schotwond in het rech- terbovenbeen had. De zaak is ter nader onderzoek in han den gesteld van de marechaussee te Vlodrop. Beweerd wordt, dat op de plaats, waar ’t geval zich afspeelde, Duitsche grensbeamb ten herhaaldelijk hun bevoegdheid te buiten gaan. Terreinverbetering door werklooze voetballers. Tijdens de vergadering van afdeeling V van den K.N.V.B., Zaterdagmiddag te Gro ningen, heeft het bondsbestuurslid, de heer Valkema, een nadere mededeeling gedaan aangaande het fonds, dat de K.N.V.B. van plan is beschikbaar te stellen voor werk looze voetballers. Thans is namelijk van ’t ministerie bericht ingekomen, dat de werk looze spelers, die loon uit dit fonds zullen ontvangen voor het verrichten van werk zaamheden aan de voetbalvelden, daarnaast hun volledigen rijkssteun zullen mogen be houden. Bij Uw besluit van 10 April jl. werd om advies in onze handen gesteld een voorstel van Uw medelid, den heer F. Blok, van de volgende inhoud: De Raad der gemeente Sneek besluit: 1. de openbare school voor voorbereidend onderwijs te Sneek wordt met ingang van 1 Januari 1935 opgeheven. 2. De gemeente Sneek verklaart zich bereid het be staande schoolgebouw met de daarin thans aanwezige leermiddelen tot wederopzegging aan een rechtspersoon lijkheid bezittend orgaan, dat zich belast met het doen geven van voorbereidend schoolonderwijs in bruikleen over te dragen. 3. Aan deze organisatie kan tevens voor het jaar 1935 een subsidie worden uitgekeerd van f25.per leerling op dezelfde voet en voorwaarden als aan de reeds op dit gebied werkzame vereenigingen, terwijl voor het jaar 1936 en vervolgens een gelijk bedrag en onder gelijke voorwaarden als aan voornoemde vereenigingen wordt uitgekeerd, kan worden beschikbaar gesteld. Veendam geboren. Na op 22-jarigen leeftijd tot priester te zijn gewijd, werd hij na eenige tijdelijke assistenties te hebben waargeno men, in Februari 1881 benoemd tot assis tent te Appingedam. In Maart 1884 werd Z.Eerw. benoemd tot. kapelaan aan de Sint Willebrordusparochie te Utrecht, om in Juni 1897 als pastoor naar Doetinchem te ver trekken. In Juni 1902 werd deze standplaats verwisseld met Kampen. Hier bleef Z.Eerw. tot 28 October 1910, toen hij tot deken te Leeuwarden werd benoemd. Jongetje door den bliksem gedood. Te Etten (N.Br.) is gistermorgen te om streeks elf uur het bijna zevenjarig zoontje van den landbouwer F. Goossens, terwijl het met zijn zusje in den stal aan ’t spelen was, tijdens een zeer kort onweer door den blik sem getroffen en gedood. Afschuwelijk drama te Zeist. Gisteravond kreeg een bewoner van den Koppelweg te Zeist oneenigheid met zijn vrouw. Nadat deze ’t huis was uitgeloopen, heeft hij met een broodmes zijn twee kinde ren de hals doorgesneden en zich daarna opgehangen. De politie heeft evenwel het touw doorgesneden voordat de levensgees ten waren geweken. De man is naar de neu rologische kliniek te Utrecht vervoerd. De lijken der kinderen die U/2 en 4’/2 jaar oud waren, zijn in beslag genomen. Incident aan de Duitsche grens. Toen Vrijdagavond de 31-jarige W. Doh- men, wonende te Herkenbosch, per fiets van Effelt (Duitschland) naar Vlodrop reed, zag Examens. Geslaagd voor de acte Hoogduitsch 1 o. de heer H. J. de Boer te Oudemirdum. Onze stadgenoot de heer H. Meijer slaagde te Groningen voor het examen hoofdakte. Been gebroken. Terwijl men gistermiddag voor het ijzer- magazijn van den heer Douma aan de Rienck Bockemakade uit de stoomboot „Stanfries” bezig was met uitladen van plaatijzer, geraakte daarbij de 61-jarige dekknecht R. Keur van Bolsward met zijn been bekneld met het gevolg, dat dit brak en overbrenging naar 't ziekenhuis nood zakelijk bleek. Kermis Harmonie. Op Kermis-Zondag Jzaf in de Harmonie optreden het Hollandsch Operette-Gezel- schap van het Grand Theater Amsterdam, met de klucht-operette „In Pyama”. In de hoofdrollen: Harry Boda, Piet Kohier, Ber the Verswijver, Corrie Pinksen, Sien de la Mar en anderen. Muzikale begeleiding van Louis Metz. Deze operette beleefde te Am sterdam meer dan 100 opvoeringen, verder te Rotterdam, Den Haag, en was het groote lachsucces van de kermissen te Groningen, Harlingen en Leeuwarden. Vanaf Maandag tot en met Woensdag komt Faveur met de „Non Stop Show: „In drie uur de Wereld rond”, waarmede op de tournée 1934 overal, ondanks malaise en concurrentie voor stampvolle zalen, groote bijval werd behaald. Er zijn 40 medewer kenden, alle top-prestaties. Dinsdag is er Kindervoorstelling tegen véél verminderde entree-prijs. de aantallen verkocht: frankeerwaarde 5 ct., verkoopprijs 9 ct.: 685.827; frankeerwaarde 6 ct., verkoopprijs 11 ct.: 29.387. De netto-opbrengst boven de frankeer waarde bedraagt ruim f61.900. V r e e s e I ijl k drama o n d ei r spiritusdrinkers b iji Heerlen. Zondagavond heeft zich in een weide onder Voerendaal, in de onmiiddell’ijke nabijheid van Heerlen, waar z.g. spiri tusdrinkers den nacht gezamenlijk iin een hooischuur plegen door te brengen, een vreeselijk drama afgespeeld. De spiritusdrinkers kregen, toen zijl in be schonken toestand verkeerden, bezoek van een zekere H. Deze werd hun op een gegeven oogenblik te lastig, zoo dat zijl besloten hem onschadelijk te maken. Zijl hielden daarom den man vast en dwongen hem zooveel onver mengde brandspiritus te drinken, dat hijl geen teeken van leven meer gaf. Zijl verwijderden zich vervolgens en even later werd de man doend! aange troffen. De politie arresteerde in verband hiermede twee der spiritusdrinkers, een zekëren Van D. en een 17-jarigein jon gen v. d. V. Het lijk van H. is naar het lijkenhuis je te Voerendaal overge bracht. Het politie-onderzoek duurt nog voort. Crt. N. v. d. D. No. 1.851.1(1). Advies van Burgemeester en Wethouders op het voorstel van het lid van de raad F. Blok tot opheffing van de openbare school voor voorbereidend onderwijs. Wij meenen goed te doen ter motiveering van ons afwijzend advies ten aanzien van het voorstel eenigszins uitvoerig op de onderwerpelijke aangelegenheid in te gaan. Het wordt geven ticuliere bemoeiing, althans in de omvang waarin deze nu plaats heeft, van jeugdige leeftijd. Dat de door de gemeente verschafte gelegenheid tot het ontvangen van voorbereidend onderwijs door een deel van de burgerij niet alleen in het verleden, maar ook nu nog op groote prijs wordt gesteld, blijkt wel uit de leer lingencijfers over de laatste jaren. Deze bedroegen op 1 Januari: 1932 1934 Indien de plaatsruimte het toeliet zou dit aantal nog hooger zijn. Uit deze cijfers blijkt zeer overtuigend de bloei der openbare school. Te verwonderen valt dit overigens niet. Het voorbereidend onderwijs, dat door de leest waarop het is geschoeid, door de wijze waarop het wordt gegeven, in de loop der jaren zeer aan aantrekkelijkheid heeft gewonnen, heeft naast een paedagogische ook een meer beperkt sociale beteekenis, welke inzonderheid sterk spreekt voor de minst gesitueerden in de samenleving. Het schept voor de moeders van grootere gezinnen met vaak gebrekkige huisvesting de mogelijkheid om haar kinderen op de meest lastige leeftijd gedurende enkele uren van de dag aan de genoemde onderwijs-inrichting toe te vertrouwen, wat voor de kinderen een vaak gewenschte afwisseling brengt en waardoor overigens gedurende die uren een rustiger sfeer in huis wordt bevorderd, wat aan de geest in en de verzorging van het geheele gezin ten goede kan komen. Daarbij komt nog een omstandigheid, waarop vooral in deze tijden van neergang gerust de nadruk mag worden gelegd. Het stelt menige moeder, die noodgedrongen naar bijverdienste voor het gezin moet omzien, in staat er aan mee te werken de inkomsten voor het gezinsonderhoud te vergrooten. Zij weet haar kinderen onder vertrouwde hoede en behoeft uit dat oogpunt geen bezorgdheid te koesteren. Indien wordt aangevoerd dat dit maatschappelijk gesproken in de meeste gevallen een weinig ideale toestand is, dan beamen wij dit gaarne en ten volle. Maar wij hebben rekening te houden met de werkelijkheid, hoe weinig ideaal deze dikwijls ook is. Er is nog een reden de commissie van toezicht op het lager onderwijs wijst er op in haar hierbij overgelegd advies waarom op behoud der school prijs moet worden gesteld. De bijzondere scholen bezitten onder hun eigen besturen voorbereidende scholen, waardoor het contact tusschen deze scholen en de lagere scholen zeer gemak kelijk kan worden gelegd. Het is uit een oogpunt van werkelijke gelijkstelling volgens de onderwijspacificatie 1920 niet meer dan billijk, dat aan de openbare school, welker verzorging tot de rechtstreeksche taak der over heid behoort, een dergelijk instituut niet wordt onthouden. Geschiedt dat wel, dan kan moeilijk van een eerlijke kans worden gesproken. De voorsteller meent blijkbaar, dat aan al deze argu menten niet zoo groote waarde moet worden gehecht. De practijk bewijst immers, zoo zegt hij, dat het voorbereidend onderwijs even goed, zoo niet beter, in particuliere handen kan worden gelegd. Wij moeten, naar aanleiding van dit gedeelte van het voorstel, in de eerste plaats opmerken, dat er ons niets van is gebleken, dat het voorbereidend onderwijs door particulieren beter zou worden verzorgd dan vanwege de gemeente. .Eenig bewijs voor zijn terloops geuite bewering BIOSCOOPNIEUWS. De oorlogsfilms hebben heel .wat van hun oorspronkelijke populariteit in geboet, maar voor „Ik was een spion”, de hoofdfilm welke nu jn de bios coop ,„B 'ijl d e W a a g’ gaat, mag dat niet gelden, want hier wordt met zoo warme mensohel'ijkheid. gespeeld, hier wordt een zoo realistisch beleid’ van het leven eenier spionne gegeven, dat de film tot hooger plan geheven wordt, dan waarop- oorlogsfilms in den regel staan. Zooals wijl reeds in het vorig nummer uitvoerig schreven, geeft deze film de geschiedenis van JVIarthe Cnoc- kaert, de Belgische, die in bezet gebied Duitschers verpleegde, maar tevens, de geallieerden onversaagd spionniagediein- sten verleende. Madeleine Carroll1 speelt deze hoofdrol vol intense overgave. Conra,d Veidt speelt de Duitsche stads commandant even prachtig. Bijna alle verdere rollen zijin in handen van be kende antis ten. Eén van de belangrijkste films welke we dit jaar hier hadden. Ds. J. Kooiman, f Te Hoogeveen is ds. J. Kooiman, emeritus predikant bij de Doopsgezinde gemeente, op 69-jarigen leeftijd overleden. Ds. J. Kooi man werd in 1890 proponent, terwijl hij in 1930 eervol emeritaat ontving. Zijn laatste gemeente was Ternaard. De begrafenis is bepaald op Woensdag 15 Augustus alhier. 55 jaar priester. Woensdag a.s. hoopt de hoogeerwaarde deken J. H. Vaas, pastoor der Sint Bonifa- ciusparochie te Leeuwarden, den dag te ge denken, waarop hij vóór 55 jaar de heilige priesterwijding ontving. De jubilaris werd op 20 Januari 1857 te j I f L 159 iiiiiiiiiiunnij V NIEUWE SNEEKER COURANT annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) 1933 op geregelde tijden, en neem zoo noodig s avonds een Foster s Maagpil. De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en zonder krampen. f 0.65 pa flacon.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1