Officieel Orgaan der Gemeente Sneek No. 92 Eerste Blad Uitgave KIEZEBRINK Co. Zaterdag IS Augustus 1934 50e Jaargang annex SNEEKER COURANT (77e Jaargang) Dit No. bestaat uit 3 bkilen. Tiny Carteret FEU1LLJETJN NIEUWSTIJDINGEN. Alle Advertentlën wordew In beide bladen opgenomen Regelprijs 9 cent. Abonnementen belangrijke korting. Stratenplan en uitbreidingsplan. De NIEUWE SNEEKER COURANT is een abonnementsorgaan, verschijnt Dinsdags en Vrijdags. Abonnementsprijs in de stad f2.50, naar buiten fr. per post f3.60. De SNEEKER COURANT is een Advertentiebla en wordt gratis bezorgd bij allen die te Sneek geen abonné zijn op de Nieuwe SneeKer Courant en bovendien huis-aan-huis verspreid: D i n s d a g s te Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Harich, Hemelum, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Sloten, Tjerkgaast, Spannen burg, Poppingawier, Warns, Rauwerd Controle op de oplaag toegestaan. Vrijdags te Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Offingawier, Terzool, Abbega Oosthem, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis. Gaastmeer, Balk, Stavoren, Wyckel. Langweer, Bozum ge- ge- ge- ge- door SAPPER tender natuurlijk ook niet aan bescha diging ontkwamen. Wonder boven won der is er geen enkel persoonlijk ongeluk gebeurd. De passagiers werden in de op het goede spoor gebleven personen wagens hevig door elkaar geschud* maar kwamen met de schrik vrij. Ook het personeel van 'de trein dat in het ontspoorde gedeelte aanwezig was, had geen letsel, hoewel machinist en stoker angstige oogenblikken hebben door staan, daar het platform van de locomo tief door het wrikken van de omgeval len tender geheel scheef getrokken was. De materieele schade is aanzienlijk. Een hulptrein uit L’warden werd ontboden. De oorzaak van het ongeluk moet ver moedelijk gezocht worden in een ver keerde wigselstand tijdens het binnen rijden van de trein. De sneltrein uit Leeuwarden kwam even na het ongeluk binnen en werd over ander spoor geleid. De baan naar Stavoren is vrij, zoodat het verke^geen vertraging ondervindt. Op het moment van het ongeluk liep de t rein met een snelheid van ongeveer 45 K.M. ,Onze stadgenoot de heer P. A. v. d. Goot slaagde te Leeuwarden voor het espe- ranto-examen A. Paviljoenboot. Voor de dienst van deze boot tijdens de Zeilweek verwijzen wij naar een advertentie in dit nummer. substantie af te helpen. Het was een griezelig vacantie-avon- tuur. Door een auto overreden en gedood. Op de Weesperzijde bij de Kruislaan te Amsterdam is gisteravond een vrouw van 23 jaar, die achter op haar fiets een kind had van 4 jaar, komen te vallen, waarbij zij door een auto werd overreden. Met een schedelbreuk en vermoedelijk nog andere verwondingen werd de vrouw opgenomen. Het kind bleef ook bewusteloos liggen. Bei den werden overgebracht naar het Onze Lieve Vrouwe-gasthuis, waar de vrouw bij aankomst reeds was overleden. Het kind werd opgenomen met een hersenschudding. De Nederlandsche Reisweek. Het 20.000ste legitimatiebewijs. Woensdag is ten kantore der Ne derlandsche Reisvereen. het 20.000ste legitimatiebewijs voor de Nederland- sche Reisweek afgegeven. Poiret. Een Fransche journalist heeft in een huurkamer in een volksbuurt van Parijs den vroegeren beroemden modekoning van Parijs Paul Poiret ontdekt die eens fabelachtig rijk was en thans blijkt te leven van eenige werkloozenondersteu- ning en particuliere hulp die hij van vroegere bekenden krijgt. Poiret was niet ontmoedigd en hoopte er binnen afzienbaren tijd weer op een of andere wijze bovenop te komen. Spons bij operatie vergeten. Dezer dagen werd een gedetineerde uit de Sing Sing-gevangenis te New York geopereerd voor verwijdering van een gezwel in de buik, dat hem reeds geruimen tijd had gehinderd. Tot hun verrassing vonden de chirurgen bijl de operatie niet het verwachte gezwel, maar een spons, die zes jaar geleden, toen de man eveneens een buik-opera tie onderging, moet zijn vergeten. Een veerbootongeluk op de Ganges. Bij Darihara (Br. Indië), op de Ganges, is een veerboot, met tweehonderd menschen aan boord, omgeslagen, doordat eenige ver schrikte ossen te water sprongen, toen de boot door een sterken stroom begon te schommelen, waardoor ’n beetje water over boord kwam, dat een paniek onder de pas sagiers verwekte, en deze toen allen naar één kant van ’t schip holden. Slechts dertig passagiers konden worden gered. De Bioscoop bij de Waag heeft gezorgd voor een feestprogramma, dat klinkt als een klok. „Popje” is het hoofd nummer, „Popje”, de film welke nog groo- ter succes heeft dan destijds „De Privé Se cretaresse” had; en dan hebben we hier nog Stan Laurel en Oliver Hardy in „Versche Visch”! Franziska Gaal en Hermann Thimig heb ben de hoofdrol in „Popje”, welke de Tel. een amusementsfilm noemt van distinctie, luchtig en zonder de geringste cliché-ach- tigheid vervaardigd, een klucht, die menig maal naar een yfijne comedie zweemt. Franciska Gaal bewijst weer eens voor de zooveelste maal dat een filmacteur nooit onafhankelijk van een regisseur te beoor- deelen is. Éichberg en Max Neufeld weten haar temperament en haar ongetwijfeld hu- moristischen aanleg in toom te houden en zoo is haar rol van operettester, die ter wille van haar mama en den toekomstigen stiefpapa enkele dagen rondloopt in de „Dat kan ik niet. Maar, ik ben even min in staat om je een reden op te noemen, die hen op het denkbeeld ge bracht kon hebben, dat Wjjl op die plaats zouden zijn.” „Laten we onze gissing verder ujt- werken, en ons 'indenken in de plaats van dien anderen schurk in de 'plaats van Zavier. Zavier weet, idlat wijl ten volle bekend zijn met het bestaan van dat negatief; h'jjl weet, dat wij Blake daarmee in verband brengenhij weet, dat wijl in Londen zijn. Voor zeker moet zijn eerste vermoeden ge weest zijn, dat wij ons best zouden doen om een onderhoud te hebben met Blake, om te beproeven dat negatief in handen te krijgen. Hij heeft mis schien niet gedacht, dat wijl zoo ver zouden gaan om er zelfs een inbraak voo,r te plegen, maar, in ieder geval, dat wiji een poging zouden doen om het in ons bezit ite laten overgaan, daar van moet hijl overtuigd geweest zijn. En dienovereenkomstig smeedt hijl zijn plannen. Hij geeft een ondergeschikte den last of, misschien was hijl het gisterenavond zelf om ons te ver moorden, zoodra wij daar ten tooneelle zouden verschijnen. Hoe hij dat laat ste kon weten, daarvoor kan ik met den besten wil van de wer,eld geen ver klaring vinden; dat moet op de een of andere geheimzinnige manier geschied zijn. Verder, begint hij met het nega tief te verwijderen, voor de securiteit, opdat het volstrekt geen gevaar zal loo- pen; vervólgens zet hij, vermoedelijk in samenwerking met Blake, de scène in elkaar. Het is duidelijk, dat hij zelf niet aanwezig kan zijn dat zou de geheele zaak verraden. En als zijn voor nemen gelukt, is Blake veilig, want de uitspraak over mijn dood zou een der luiden als die over alle andere ge vallen, en toegeschreven worden aan hartverlamming. „.Maar nu gebeurt er iets, waarmee hij buiten den waard had gerekend. In plaats van wijt verschijnt Joe Denver. Aooals ik gezegd heb, was hij zelf niet daar, waarschijnlijk hield hijl zich er gens in die nabijheid op, om te zien wat gebeuren zou. De mogelijkheid be stond, dat er niets gebeurde; dan zou hijl het spelletje den volgenden avond herhaald hebben. Eensklaps hoort hij een gil, en gaat naar binnen. Tot zijn afgrijzen, vindt hij Blake vermoord en den verkeerden man dood in de brand kast. Hij wacht alleen zoolang, om wat er ook in de kamer was, dat den dood van Joe Denver veroorzaakt heeft, te verwijderen, en neemt zelf de vlucht.” „Maar, Mr. Standish,” riep Mary uit, „ik 'begrijp nog niet, hoe dat alles ons verder kan brengen. Zelfs indien u ge lijk heeft, dan heeft 'die Zavier het ne gatief. En dat js het eenige waar het op aankomt.” „Vergeef mijl, dat ik zoo langdradig moet zijn; op dat punt kom ik nu neer. „Nu weet je wel', Tiny, dat de poli- litie den laatsten tijd een wakend oog op die club gehouden heeft. En daar zijn twee of drie vreemde dingen ge beurd. Onlangs op een avond, bijvoor beeld, werd een man, die bekend staat als handelaar in verdoovende middelen, door een van onze mannetjes in de club gezien, en deze deelde dat aan zijn col lega boven mee. Er was geen sprake van om den man' te arresteeren hij. was een van de mindere grootheden; maar toch werd hijl in het oog gehou den. Onze makker beneden, deeddienst als kellner, dus was niet doorloopend in het lokaal aanwezig. En zoodoende zag hij dien man niet feitelijk van zijn tafeltje opstaan. Maar, op een zeker uur van den nacht deed hij het toch, en kwam niet terug. En verder, hiji ging niet weg door den voor-uitgang.” „Je wilt dus hierop neerkomen, dat ér een soort schakel bestaat tusschen de club en dat huis in Gregory Street „Precies. En het tweede punt waar op ik den nadruk wilde leggen is, dat onze vriend van gisteravond terugkwam om dit document te halen, dat hij in haast had laten liggen. Hijl wist, dat de politie er kennis van zou nemen zoo dra ze het in haar bezit kreeg, terwijl hij ook wist dat de politie de beide moorden over weinige uren zou ont dekken en alle bescheiden in beslag nemen. Dus kwam hijl terug om dat te halen, maar vond ons ter plaatse in actie.’ Goedkoope trein. Woensdag a.s. rijdt een goedkoope trein van Groningen, Leeuwarden, Sneek, Stavo ren en Enkhuizen naar Amsterdam, Zand- voort, Den Haag en Rotterdam. Spoorwegongeluk. Hedenmprgen is de boemeltrein wel ke te 8.13 uur uit Stavoren alhier bin nenkomt, op het emplacement voor een gedeelte uit de rails geloopen. Ter wij® locomotief, tender en twee bagagewa gens op verkeerd spoor reden, bleven de personenwagens op het goede. Een der bagagewagens geraakte spoedig uit de rails, gebolgd door de tender en de andere bagagewagen. De locomotief, höewel terstond geremd, Liep nog even door en sleepte de drie andere, gedeel telijk omgevallen wagens mee, waar door groote schade aan rail's, dwarslig gers en wissels werd toegebracht, ter wijl! diepe voren in het grintbed werden getrokken. Tenslotte liep ook de loco motief uit de rails, doch bleef over eind staan. De ontspoorde bagagewagens zijd zwaar beschadigd, terwijl de locomotief en Gedeputeerde Staten van Friesland heb ben aan de gemeentebesturen in hun gewest een rondschrijven gericht, waarin zij er de aandacht op vestigen, dat de Minister van Sociale Zaken op de vraag, of een zgn. stratenplan of zelfs de aanleg van een en kele straat of de verlenging van een be staande straat als een uitbreidingsplan moet worden beschouwd, zoodat daarvoor de bij de Woningwet voorgeschreven procedure moet worden gevolgd, o.m. het volgende heeft geantwoord: „Aanleg van straten of wegen, waarlangs de bebouwing niet is geregeld, doch waar aan volgens de bouwverordening zou mogen worden gebouwd, is in strijd met de strek king van wettelijke voorschriften, reeds om dat hij kan c. q. moet leiden tot stelsellooze bebouwing, immers zonder dat de middelen zijn toegepast waaraan de „regeling van de bebouwing” is voorbehouden en waarvan toepassing alleen dan tot haar volle recht kan komen, wanneer zij voorafgaat aan den aanleg van straten en wegen.” Ds. H. Gerbrandij. f Gisterenmiddag is alhier plotseling, ten gevolge van een hartverlamming, overleden ds. H. Gerbrandij, in den ouderdom van 72 jaar, De overledene werd geboren te Bozum op 20 Januari 1862; zijn gymnasiale opleiding ontving hij te Sneek, waarna hij aan de universiteit te Utrecht ging studeeren. Na het volbrengen zijner studiën werd hij can- didaat bij het Prov. Kerkbestuur der Ned. Herv. Kerk in Friesland in 1886. Den 27en Februari 1887 deed Z.Eerw. zijn intrede in Wanneperveen, vanwaar hij in 1889 naar Oosterzee en Echten vertrok; hier werkte hij tot 1891, toen hij een beroep naar Woudsend aannam. Na een zesjarig verblijf aldaar ver trok hij naar Marrum, waar hij tot zijn eme ritaat in 1929 arbeidde. Zijn rusttijd bracht de thans overledene te Sneek door, waar hij in 1931 gekozen werd tot lid van het Kies college, in welks eerstvolgende vergadering hem het ambt van ouderling werd opgedra gen. De begrafenis zal a.s. Maandag plaats hebben te Marrum. Vacantie-avontuur van een Leidschen jongen. Het is vacantie voor de schoolgaande jeugd en dan beleeft men soms rare dingen, schrijft de Leidsche corr. van Het Volk. Dat ervoer men Woensdag ook ergens in de binnenstad, waar ge meentewerklieden bezig zijn verschil lende werkzaamheden te verrichten en waarvoor ook de geheele dag groote ketels teer staan te borrelen en te sis sen. Zoo’n fust met teer, die stond! af te koelen, had de begeerte opgewekt van een jongeman, die anders de tijd binnen de vier muren van een schoollokaal moet doorbrengen en nu blijkbaar zijn vrijheidsliefde tot vagebondage voelde aanzwellen. Hijl nam de temperatuur van de fust eens op. Die viel nog al mee. Hijl voelde eens boven op de taaie stroop. Lollig goedje. Het was nog wat zacht, zoodat hijl er nog vrij gemakke lijk kuiltjes in kon drukken. De jon geman deed het en genoot, toen zijln vingers steeds dieper wegzonken in de taaie steeds harder wordende stroop. Weldra zaten al zijn tien vingers in de teer en kwamen alleen zijn mid- denhanden nog boven de zwarte laag uit. De jongen ging blijkbaar zoo in het spel op, dat hij er geen aandacht aan schonk,, hoe zich een noodlot voltrok,, dat hij eerst gewaar werd, toen hij wil de verdwijnen. Dat ging echter niet meer, want mei beide handen zat hijl aan de fust teer letterlijk vastgeklonken. De taaie stroop had een harde korst gekregen en als een blok gips zat de teer om alle tien zijn vingers. Voorbijgangers kwamen aan het ge val te pas, doch met trekken viel niets meer te bereiken. Toen begon men voorzichtig rondom de handen van den knaap de teer weg te hakken en ein delijk gelukte het de handen met een blok teer er aan los te krijgen. Vervol gens zijn met vereende krachten breu ken gemaakt tusschen de verschillende vingers, zoodat hiji ten slotte aan elke hand vijf stijve brokken teer had. Daarna hebben enkele voorbijgangers den jongeman meegenomen naar een apotheek om hem verder van de zwarte ring van één belangrijk document.” Hijl nam een officieel uitziend vel pa pier uit zijln zak. „Dit is het huurcontract van het per ceel No. 11, Gregory Street. De huis eigenaar is, of liever, was, Felton Blake. De huurders waren ten getale van drie. Een bookmaker heeft zijn kantoor op de eerste verdieping; een groothandel in ijzerwaren heeft haar bijkantoor op de tweede. Maar het sous- terrein is verhuurd aan een vereeni- ging met een nogal zonderlingen naam de Algemeene Vereeniging van Weldadigheid. Bij het eerste gezicht is er niet zoo veel bizonders aan, maar toen wij het oplettender bestudeerden, kwam er een belangrijk punt voor den dag. De twee eerste „verhuringen” zijn op moderne wettelijke wijze opgemaakt, met ver melding van de huur en de gewone huurvoorwaarden, maar, wat de Alge meene Maatschappij van Weldadigheid aangaat, is het contract eenvoudig van nul en geener waarde. Feitelijk, is het geen huurovereenkomst. De eigenaardigheden van Felton Blake kennende, kwam dat ons vreemd voor. Hij was er niet den man naar, om die maatschappij, of welke liefda- digheidsve.reeniging ook, gratis loka len te verhuren. En toen de secreta ris van Gillson, die mede in de kamer aanwezig was, zich toevallig herinner de waar Gregory Street gelegen is, be gon de zaak vorm aan te nemen. Kort om, het perceel grenst aan de achter zijde van de Negenenvijftig Club, en het sousterrein is derhalve op dezelfde hoogte gelegen als de dansvloer. Zooals u terecht opmerkt, is dat het •eenige waarom het gaat, maar ik wenschte te begingen bijl het begin. Waar ik dus gebleven was hiji neemt de vlucht; dat weten wij hij werd door ons gezien. En dit brengt ons aan de tweede zeer eigenaardige kwes tie; een kwestie, op haar eigen manier even eigenaardig als het vermoorden van Denver. Waarom keerde hiji op zijn schreden terug? Zooals Tiny u waar schijnlijk verteld heeft, Lady Mary, za gen wij zijn voetafdrukken op het bloed bij de tuindeur. Waarom kwam hij te rug?” „Hoe weet je, dat het dezelfde man geweest is?” vroeg Tiny. „Wel1, een politieagent, of een wone buitenstaander, kan het niet weest zijln; in ieder van die beide vallen zou er onmiddellijk alarm maakt zijln. Was het dus niet dezelfde man, dan was het in ieder geval iemand, die wist wat er gebeurd was, en derhalve een lid van de bende. En aangezien, wat hen betrof, de film in veilige handen was, wat was dus het doel van zijn terugkomst? En dezen morgen kreeg ik het mogelijke ant woord daarop. „Je weet wel, Tiny, dat ik alle papie ren uit de brandkast van Blake bijl mij stak. Vanmorgen heb ik die met Gill son doorlloopen. Hemeltjelief I Wijl had den niet half kunnen denken,, wat voor schurk die man was. Hijl had brieven in zijn bezit van menschen, wier woor den lijfspreuken zijn, en die hij tot het uiterste adergelaten heeft, Onnoo- dig te zeggen, dat wij den geheelen sta pel in het vuur wierpen, met uitzonde- kleeren van haar jegd, eigenlijk nergens overdreven grappig, wat zoo’n maskerade al spoedig wordt. De vreugde van het geheel ligt voorna melijk in het ensemble, want hoe fijn en moederlijk is de rol van Leopoldine Kon stantin, ster van het theater en zeldzame verschijning op het projectiedoek hoe geestig haar meedrijven in een situatie die door haar in den beginne niet gewenscht wordt, want zij schrikt voor het bedrog tegenover haar vereerder terug doch met vrouwelijke fijnheid buit zij de gril van haar levendige dochter uit. Het moet dan zoo zijn de operettester Lucie Carell wordt weer de kleine Csibi, die nog met een pop speelt... En dan treft men in deze min of meer ge schokte en intrigeerende omgeving spelers als Margareta Kupfer, de geestige Tibor von Halmay, Anton Pointner, en Theo Lingen, ditmaal als een verschrikkelijk zelfingeno men en portretten van theater- en filmster ren verzamelend exemplaar van een kamer dienaar. Hij is de personificatie van alles wat burgerlijk is, onverschillig in welke so ciale waarde zijn rol hem doet verschijnen. Doch in alle vroolijkheid van deze plezie rige film verschijnt voortdurend het soms geamuseerde, soms vermakelijk-zorgelijke masker van Thimig, ’t voornaamste slacht offer van de geheimzinnige verjonging der operette-diva. De ontsteltenis om de gevoe lens die hij bij het jonge kind heeft opge wekt, de hardnekkigheid waarmede zij hem vervolgt tot in het nachtrestaurant, waar jeugdige personen zelfs geen toegang heb ben dat alles wekt een voortdurenden schaterlach. M;- ft NIEUWE SNEEKER COURANT 41. 9 I BIOSCOOPNIEUWS. r,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1