OSTER» I Firma JOHs. TROMPSneek. No. 93 Eerste blad teel Orgaan to cshm tat ADVOCAAT UitgaveKIEZEBRINK Co Woensdag 22 Augustus 1934. wwmi! SOe JnrirBay i NIEUWSTIJDINGEN. i Horlogerie F. Repko - annex SHEERER OOURART en WYMBRITSERAOEEL Hij gaf haar Zij 9af hem Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Jutrijp Hommerts door ds. J. v. d. Heide te Min nertsga. Ongelukken. Te Nieuw Vosmeer is de jeugdige landarbeider M. v. Geel door de dorsch- machine de rechterarm met een ruk van het lichaam getrokken. Bijl Kijkduin is de 21-jarige P. uit Rotterdam verdronken. VcncMJnt OINSOAOS e» VRIJDAGSAVONDS ster” van café Boschhist in de Beetst er vaart had gedeponeerd. Eenigen tijd later werd ook de mede plichtige, de 22-jarige R. v. d. L. te Beets gearresteerd. De aangehoudenen zijn in het huiis van bewaring te Leeuwarden opgeslo ten. L. C. Twee kinderen ernstig gewond Zaterdagmiddag heeft op het terrein van de fa. W. de Vries te Helmond, waar onlangs een ernstige brand woed de, een ongeluk plaats gehad, waarbij' een jongetje en een meisje meer en minder ernstig werden gewond. een Tellus horloge en een Tellus horloge en toen hadden beiden steeds de juiste tijd. Alleenuerkoop i Oosterdijk naast C. A. l] 1 die trouwens nog maar in de lucht» Te Breda is de sergeant-majoor B. hangt, niet nader in. Thans is de hoofd-) uit Scheveningen met zijn motor tegen zaak, dat we ons weer zullen reken-een vrachtauto gereden en gedood. Batig saldo Poiesz^avond vopr de T.B. C.-Ver. Het bestuur der T.B.C.-Ver. alhier vermeldt met dankbaarheid de ont vangst van f 322.29 van de fam. Poiesz, zijnde het g e h e e 1 e batig saldo van de onlangs in het Sportpark gehouden amusements-avond. Twee jongens verdronken. WORKUM. Zondagavond is het 2’/2-jarig zoontje van den heer D. IJntema, veehouder te Workum, in een onbewaakt oogenblik in het water de diepe Dolte geraakt en ver dronken. Maandagmorgen is het 10-jarige zoontje van den heer A. Sinnema uit Leeuwarden, dat bij den heer Zwaga in Workum logeer de, eveneens in hetzelfde water bij het kano varen te water geraakt en verdronken. F. D. Caramels, overheerlijk, 2 ons voor 1 kwartje Fransche Vruchten van de Heer, 2 ons v. 1 kwartje Verkade’s Bekertjes Toffee 10 cent Heerlijke Vruchten, Toci Tonnema, 2 ons voor 1 kwartje Tuben Chocolade, Pastei Kwatta 30 en 55 ct. Amsterdamsche Mixed, een schitte rend koekje, 1 kwartje per Yt pond Verkade’s 5 cents Reepen Rolletjes Meisjes, lekker biscuitje 10 cent King Pepermunt los, in rollen en busjes Kwart-bllkjes biscuits Victoria Kwart-blikjes biscuits de Heer Verkade’s pakjes Beschuit 9 cent De lof over onze heerlijke versche PINDAS is algemeen. Tarakan en Balikpapan. Bij den Ned.-lnd. Volksraad is ingediend een suppletoire begrooting voor het depar tement van oorlog, waarbij de post mate rieel voor de artillerie wordt verhoogd met f 33.000, en die der geniewerken met f 500.000. Een en ander houdt verband met de be zetting van Tarakan en Balikpapan (ten gevolge van den toestand in het verre Oosten). De toelichting bevat o. m. het volgende: In verband met de noodzaak van vergroo- ting van de troepensterkte op Tarakan en te Balikpapan moet de logiesruimte aldaar worden uitgebreid. Ten einde de direct noodzakelijke kapi taalsuitgaven zooveel mogelijk te beperken, zal daarvoor op beide plaatsen voor zoover zulks mogelijk is worden gebruik gemaakt van in te huren gebouwen van de N.V. Bat. Petroleum Maatschappij, hetgeen echter in het bijzonder op Tarakan slechts in beperk te mate mogelijk is. Voor de troepen, welke niet in de in te huren gebouwen kunnen worden onderge bracht, moet op nieuwen bouw worden ge rekend, waarvoor op Tarakan f335.000 en te Balikpapan f 160.000 noodig is. Aangezien op dit sub-artikel reeds een crediet van f45.000 beschikbaar was, be hoort dit door den nieuwen maatregel met f 450.000 te worden verhoogd. Op het terrein worden op het oogen blik steenen houtopslagplaatsen ge bouwd. De fundeeringen bestaan uit be tonnen ringen, die op het terrein wor den gegoten. In enkele ringen, welke tie drogen lagen, waren kinderen aan het spelen. Drie kinderen zaten in een der ringen, terwijl er bovenop ook enkelen stonden. De kinderen trachtten den ring aan het rollen te brengen, het gevaarte, dat hierdoor scheurde, yiel in elkaar. De drie in den ring zittende kinderen werden onder de stukken bedolven. Het 7-jarige jongetje Gomans uit Hel mond had een ernstige schedelfractuur opgeloopen en enkele bloedende ver wondingen. Het meisje Martens kreeg een diepe hoofdwonde. Een tweejarig kind bleef ongedeerd. Het jongetje werd naar het St. Antoniusziekenhuis vervoerd^ het meisje naar haar woning. Ongeluk met een betonmolen. Zaterdagmiddag is op het terrein der Zeeuwscbe betonmaatschappijl te Vlake een ongeluk gebeurd, waarvan de 18- jarige jongen Weststrate, uit lerseke, het slachtoffer is geworden. Eenige arbeiders waren bezig met een betonmolen. Op onverklaarbare wijize kwam W. tusschen de wielen. Bei de beenen werden hem verbrijzeld. Het duurde geruimen tijd voor hij be vrijd kon worden. Geneeskundige hulp was spoedig ter plaatse. De jongeman is naar het ziekenhuis te Goes vervoerd. Zijn toestand is ernstig. Door een h out s pli nter getroffen. In de fabriek voor houtbewerking de Genneper Molen te Gennep is Zater dagmorgen een ernstig ongeluk ge beurd. De gehuwde arbeider J. van Schayk werkte aan een cirkelzaag, toen hij plotseling een groote splinter in een der oogen kreeg. Het ongeval veroor zaakte een zoo hevige bloeding, die niet te stelpen bleek, dat de man bijina on middellijk daarna overleed. Het slacht offer laat een vrouw met 5 jeugdige kinderen achter. Concentratie van scholen. Schrijvende over het verschil in be- teekenis van de naam „Gereformeerd”, wjj|st prof. Grosheide in het Noord-Holl. Kerkblad ook op Me concentratie van scholen tengevolge der gedwongen be zuiniging „Wat er met onze scholen zal ge beuren is, althans mijl, niet bekend. Maar men kan er zeker van zijn, dat er iets broeit in Den Haag en dat men er daar op uit is om b.v. op de dorpen een kleine Hervormde en een kleine Gereformeerde school te vereenigen. Het zou mijl althans zeer verwonderen, indien het niet in die richting-ging. Nu ga ik hier op de schoolkwestie,! Onmenschelijke vrijheidsberooving. De veldpolitie te Sidoardjo (Ned. Indië) heeft in de desa Rangagoeng twee personen aangetroffen, die reeds eenigen tijd aan een ijzeren ketting waren vastgemaakt, omdat ze door de familie als krankzinnig werden beschouwd, lezen wij in de Ind. Crt. De één lag „pas” zes maanden aan den ketting, ter dikte van een duim, de andere, volgens zijn verklaring, ongeveer 17 jaar. Ook deze lag aan een ketting van ’n vin- gerdikte gebonden. Het eene einde van den ketting was aan een boom vastgeklonken, terwijl het andere eind aan den linkerenkel vastgenageld was. Volgens verklaring van den eerste was hij gogol, d.w.z. een sawahbezitter en had hij ongeveer 15 koeien op stal. Hij was dus voor een Inlander vrij goed bemiddeld. Vele desa-lieden stonden bij hem in het krijt en hij vermoedt dan ook, dat ze, bij wijze van wraak, hem op die manier hebben onscha delijk gemaakt. Deze man had een dak boven zijn hoofd, gemaakt van pisangblaren; men had hem nog een baleh-baleh toe geschoven, waarop hij liggen kon. Het tweede slachtoffer, wien hetzelfde lot was beschoren, was afkomstig uit Djati- roto. Hij en zijn broer hebben hier een groot huis en ruim erf van hun overleden ouders geërfd. Ook hij was een gogol en werd even eens door zijn broer voor gek verklaard. Deze van zijn vrijheid beroofde had een behoorlijk atappen dak boven zijn hoofd en ook een baleh-baleh. Beiden moesten hun behoeften doen op de plaats waar zij vast geketend waren. Het is begrijpelijk, dat deze mannen het mikpunt waren van de plagerijen van de desa-jeugd. Het is alleen zeer onbegrijpe lijk, dat de desa-politie van deze gevallen niets afwist. Verleden jaar is dé veldpolitie er ook in geslaagd zoo’n geval op te sporen, doch toen betrof het een krankzinnige vrouw, die eveneens aan een ketting was vastgelegd. Rijksdagleden, betrokken bij de Röhm-af faire. De Berlijnsche correspondent van de Daily Telegraph meldt, thans de volledige lijst tè kunnen publiceeren van de Rijksdagleden, die op 30 Juni jl. werden terechtgesteld of gevangen genomen. Hun aantal bedraagt twaalf. Indertijd zijn slechts de namen van zeven Rijksdagleden gepubliceerd; de na men der andere vijf kan men thans ontdek ken in een boek, het „Deutsche Führer-Lexi- kon” geheeten. Dit boek was blijkbaar reeds ter perse, toen de revolte van 30 Juni uit brak; op de lijst van de Rijksdagleden is thans een strookje wit papier geplakt over de namen der betrokken 12 Rijksdagleden. Vier van de vijf nog niet bekende zijn: groepsleider Kasche uit Frankfort aan de Oder, groepsleider von Krausser uit Maag denburg, brigade-leider Ramshorn, politie- president te Gleiwitz en groepsleider Schradmüller, politie-president te Maagden burg. Er is alle reden om aan te nemen, dat zij geen natuurlijken dood zijn gestorven, want elders in het boek komt een opgave voor van de sedert de verkiezingen overleden Rijksdagleden en van hun opvolgers. De vijfde naam is die van George von Detten, de mysterieuze figuur, van wie Hit ler in zijn Rijksdagrede zeide, dat hij door von Schleicher was uitgezonden om in het buitenland voorbereidingen te treffen voor de omwenteling. Crt. N. v. d. D. De stratosfeertocht van Max Cosijns. Zaterdag zijn de Belgische natuurkundi- i gen Max Cosijns en Nerée v. d. Eist met hun stratosfeerballon opgestegen. Zij heb ben een hoogte bereikt van 16000 M., het geen geen record vormt, doch zijn dan ook Zaterdagavond weer veilig geland te Ze- novje in Joego-Slavië.-Éeiden waren ver stijfd van koude toen zij uit de gondel stap ten en hebben bovendien veel te verduren gehad van de slechte lucht in de .gondel. Ernstig ongeluk op Fransche spooroverweg. In de nabijheid van Lyon is Zondag een tragisch ongeluk gebeurd, dat 8 personen het leven heeft gekost. Een auto met 6 inzittenden en een motor met twee berijders kwamen in botsing op een spoorwegovergang. Alle 8 personen werden bij de botsing ernstig gewond. Op hetzelfde oogenblik na derde een personentrein, die over de op de rails liggende gewonden reed en ze geheel verpletterde. De oorzaak van het ongeluk ligt in een fout van de baanwachter, die ondanks het lichtsignaal toch de spoorboo- men had geopend. Twee Alpinisten omgekomen Bij een poging, den Mont Blanc langs een tot dusver nog onbekenden' weg te beklimmen, zijn twee bekende Alpi nisten uit Turijn om het leven geko men. Zij hadden zich tot dit doel met nog twee andere Alpinisten reeds Don derdagavond op weg .begeven, om niet bij zonsopgang aan het dan zeer groote lawine-gevaar bloot te staan. Tegen 2 uur in den nacht evenwel werden de alpinisten bij het overklimmen van een diepen afgrond door een groote lawine overvallen, die hen mee in de diepte sleurde. Hoewel de lawine op een glet- scher tot stand is gekomen, zijn de red dingspogingen, die bij het schijnsel van fakkels werden uitgevoerd, tot dusver zonder resultaat gebleven en heeft men nog geen enkel spoor der slachtoffers gevonden. Noodweer in het Midden-Westen der Ver. SL Boven de staten van het Midden-Westen heeft een hevig noodweer gewoed, waarbij 6 personen om het leven zijn gekomen. Vele anderen zijn gewond. In Houghton in Michigan is de 20 M. hooge schoorsteen van een ziekenhuis, 'in gestort, waarbij een man en twee vróuwen werden gedood, terwijl zeven vrouwen wer den gewond. Afgezien van de ernstige schade, die de zware wind heeft aangericht, zijn groote stukken land met stof bedekt. Verscheidene boeren in Nebraska vreezen dat ze daardoor hun beste land zullen ver liezen. 137 e ch t s ch èidingen binnen 2 uur. Naar de bladen te Riga melden, heeft de rechtbank aldaar een eigenaardig re cord gevestigd. In den tijd van 10 tot 12 uur ’s middags zijn niet minder dan 137 echtscheidingen uitgesproken. Voor elk geval was dus minder dan een minuut noodig. Ijsberg ramt Franschen driemaster. De Fransche kruiser „Ville d’Ys” deelt mede, tijdens een kruistocht in de buurt van Groenland bericht te hebben ontvangen, dat de Fransche driemast-schoener „Nava- rin” uit St. Malo tengevolge van den mist nabij Groenland in aanvaring is gekomen met een ijsberg. De schoener liep zoodanige schade op, dat het schip begon te zinken en de uit 28 personen bestaande bemanning zich in de reddingbooten moest begeven. De booten werden korten tijd later opgepikt door een passeerend schip, dat er echter niet op was ingericht de geredden aan boord te houden, weshalve het schip de be manning van de „Navarin” aan de kust van Groenland aan land zette en daarvan draadloos mededeeling deed. De kruiser „Ville d’Ys” haalde de bemanning af en bracht haar naar Noord-Sydney (Nieuw- Schotland). (V. D.) Vonnissen tegen deelnemers aan den opstand der O o s t e n r ij k s c h e N a z I’s. De krijgsraad te Weenen heeft von nis gewezen in de zaak dergenen, die medeplichtig waren geweest aan den overval in het gebouw van den Radio- omroep. De voornaamste beklaagde Domes, werd veroordeeld tot den dood door den strop. Alle andere beklaagden kregen levenslange tuchthuisstraf. Voor Domes wénd een verzoek om genade ingediiend bijl'den President.' Deze heeft het verzoek afgewezen. Het dopdvonnis is Zaterdagavond' om half acht voltrokken. De elf-en-dertigtocht. Een secretarie-ambtenaar in Friesland schreef aan de Tel.: Tegenwoordig vervoegen zich dagelijks tientallen toeristen bij mij, die een stempel komen vragen in hun elf-en-dertig-touris- tenboekje. Velen hebben hun boekje nage noeg vol en kunnen het eind van hun onder neming zien; anderen zijn pas aan het be gin. Zij, die met een auto komen, zijn steeds vol goeden moed, immers in één dag of hoogstens twéé dagen, zijn ’de stempels van de elf steden en dertig grietenijen verza meld. De jeugd is ook vol moed en peddelt lustig langs de Friesche dreven. Die jonge ren vervelen zich niet en dartel komen ze ’t lokaal, waar gestempeld moet worden, bin nenhuppelen. De wandelaar van eenige we ken terug, vroeg me waar hij kampeeren kon. Hij voelde zijn spieren reeds. Naar mijn meening zal hij ’t het moeilijkst hebben ge had. Maar hij zag er frisch uit en stapte, gewapend met een langen bergstok, moedig verder. De ouden van dagen hebben het ook niet gemakkelijk. Enkele dagen geleden kwamen twee zeventigjarigen aan om een stempeltje. Zij jmoesten nog een zestal stempels hebben en waren dan klaar, ,,’k Woe, det ’k mar thus wier”, zei één van hen. Ze waren bei den dorstig en vroegen beleefd of „meneer ek ’n gleske wetter hie. Nadat ik hen daar aan geholpen had, verlieten ze eenigszins verkwikt het lokaal en vertrokken in de richting Sneek, om een nieuw stempel te halen. Ze hadden dezen dag „al sechstich kilometer öflein”. Maar ze komen er zeker, want de rest was het werk van één jdag. Het zijn meest Friezen die aankomen en telkens weer hoor ik hen vertellen het mooie dat ze hebben gezien. Wat zijn er veel onder hen, die nog slechts een klein gedeelte van Friesland hadden gezien en nu ineens heel hun land, dat ze lief hebben, doorkruisen en nimmer hadden gedacht, dat er zooveel moois was te zien. Kort geleden kwam iemand, die reeds ge- pensionneerd was, ergens uit Noord-Hol- land. Hij had daar van zijn tiende jaar af gewoond. Waarom deed hij mee aan den tocht? Hij was in Friesland geboren en wilde nu zijn geboortegrond bekijken. En z(Jo komen er meer. Uit vele provincies van het land zijn ze gekomen en doorkrui sen Friesland van Noord tot Zuid, van Oost tot West. Dat de provinciale vereeniging V. V. V. succes van haar idee heeft, zal niemand be twijfelen. Automatendieven geknipt. Nachtelijke bezoekers hebben het van Donderdag op Vrijdag verzien gehad op de aan verschillende winkelpanden te Beetsterzwaag aanwezige „automa ten”. Die van den winkelier Kirkenier werd Vrijdagochtend opengebroken ge vonden in het z.g. „Vierkant” achter de Cornelia-Stichting; voor een waarde van pl.m. f5 aan cigar et ten was ver dwenen. Het geld was naar gewoonte ’s avonds te voren door den winkelier er uit genomen. Bijl café Boschhist was een automa tische waarzegster bijl den grond afge broken en medegenomen;' deze werd niet teruggevonden. De buit aan geld kón echter niet groot zijn. De politie stelde onmidldellijk een on derzoek in; de politiehond van rjjks- veldwachter Jonkman vond echter geen spoor. Daar enkele dagen te voren overeen- kotnstige diefstallen werden gepleegd te Beets en Oldeboorn, wees het spoor van de daders wel in westelijke richting. Bovendien gaf een gevonden briefje een aanwijzing. Vrijdag tegen den mid dag wisten dan ook de gemeenteveld wachter v. d. Meulen en de rijksveld- wachter van Olst een der daders, den 26-jarigen gehuwden A. G., betonwer ker, vertoevende in een woonwagen1 bij Irnsumerzijl, aan te houden. Hij bevond zich nog in diepe rust tengevolge van zijn nachtelijke tocht. Naar wij vernemen, heeft hij bekend en hiji deelde mede, dat hij de „waarzeg- Abonnement i per |mf f 2J0 h. p., post I 16& Advertenties i P d. p. regel. Ing. zonden mcdededtngen booger. Abonnement belangrijke korting schap moeten geven van de vraag, wat we met het woord Gereformeerd be doelen, wanneer we praten van een Gereformeerde school. Bedoelen we daar een school mee, die in het alge meen op Gereformeerde grondslag staat, of één, die Gereformeerd is in kerkelijke zin, zoodat er b.v. ook over Afscheiding en Doleantie kan gespro ken worden, gelijk wij het begeeren. Die vraag komt aan de orde, men be hoeft er niet aan te twijfelen.” Drie kinderen uit het raam gevallen. Drie kinderen te Amsterdam, twee broertjes, respectievelijk vijf en drie jaar oud en een drie-jarig buurmeisje, dat in hun gezelschap was, is Vrijdag middag een zeer ernstig ongeluk over kómen, dat een van hen het leven heeft gekost. De kinderen bevonden zich op de tweede étage voor het raam van een huis aan de De Wittekade in de Hoofd stad. Terwijl de moeder van de jonge tjes even afwezig was, zijn de kinderen uit het raam gaan hangen, waarbijl zij zich steunden aan een drooglijln. Plotse ling brak deze, met het noodlottige ge volg, dat de drie kleinen uit het raam vielen en op een plaatsje terecht kwa men. Onder groote verslagenheid van de huisgenoQten en omwonenden heeft de Geneeskundige Dienst de kinderep, die ernstig gekwetst waren, naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Het vijf-jarig jongetje is daar aan de beko men verwondingen overleden; van een der beide andere kinderen baart de toe stand zorg. De uit een raam gevallen kinderen. Van de drie kleine kinderen, die verleden week in een onbewaakt oogenblik uit de tweede verdieping van een huis aan de de Wittenkade te Amsterdam gevallen zijn, is ook het tweede kind, een jongetje, in het ziekenhuis aan de opgeloopen verwondingen bezweken. Een luchtaanval op O verijl sell. Op 12 September zal men in Overijlsel een beeld kunnen krijgen van een lucht aanval in groote stijl: bombardements vliegtuigen zullen hun doodende bom- m'en werpen, mitrailleurs zullen rate len en zoeklichten zullen des nachts de lucht verlichten. Niet alleen zal n.I. een aanval worden ondernomen, maar en dit is de hoofdzaak het geheele vQrdedigingsapparaat zal daar tegenover in werking worden gesteld, door het hanteeren der luchtafweermid delen en het fri actie komen vani alle gemeentelijke luchtbeschermingsorgani saties. De luchtverdediging heeft tot taak met haar afweermiddelen de luchtaanval te bemoeilijken, de lucht bescherming beoogt niets anders dan de verliezen, die aan de bevolking kun nen worden toegebracht, zooveel moge- lijk te beperken. Het beluisteren van r a d i o-u itz ending en door werkloozen. De Ned. Chr. Radiover eeniging heeft zich voor eenigen tijd gewend tot den Minister van Sociale Zaken daar haar klachten hadden bereikt, dat sommige gemeentebesturen het beluisteren van de radio-uitzendingen door werkloozen als een zéker soort luxe beschouwden ien dat bijt het vaststellen van steun of vergoeding of bij het tewerkstellen bij de werkverschaffing hiermede rekening zou worden gehouden. In antwoord op dit schrijven is bij het bestuur van de Ned. Chr. Radio- vereeniging het volgende antwoord in gekomen van den Minister: Naar aanleiding van nevenvermeld schrijven deel ik u mede dat door mij geen speciale regeling ten aanizien van werkloozen, die een radiotoestel bezit ten of zijn aangesloten op een radio- centrale, is getroffen. Het treffen van maatregelen te dezer zake meen ik in eerste instantie aan het beleid van de gemeentebesturen te moeten overlaten. Mocht het u bekend zijn, dat door eenig gemeentebestuur maatregelen zijin getroffen, welke voor de werkloozen te bezwaarlijk zouden izijn, dan zal ik het op prijs stellen, dit te mogen verne men opdat door mijl in samenwerking met het betrokken gemeentebestuur een bevredigende oplossing kan worden ge vonden. Teletoon SNFFK - Een dosii Foster’s Maagpillen s avonds bij het naar bed gaan genomen, verzekert een goede nachtrust en verschaft s morgens volkomen normale stoelgang. f 0.65 per flacon. Advertentlên worden tevens gratis ge otaatel H de SNFFKFR COURANT CL'S. M

Sneeker Nieuwsblad nl | 1934 | | pagina 1